Defne Joy Foster hayatını kaybetti.

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Alpay Dedeoglu

Defne Joy Foster hayatını kaybetti.

Post by Alpay Dedeoglu »

Kim olduğunu ve son zamanlardaki dans yarışmasındaki popülerliğini falan merak edenler
gitsinler okusunlar, anlatması uzun sürer.

İlk çıktığı programlarından beri seyrederim, yarı zenci ,
hayat ve enerji dolu, çok zeki, esprili ve hazırcevap, çok hesapsız,
samimi, içten, patavatsız, komik bir hatundu. Tanımam , etmeme, görmedim, ama severdim.
Vıcık vıcık manipülasyon ve sahtekarlık dolu medyada ender samimi ve sahici insanlardan biriydi.
Çok üzüldüm.

Evli ve 2 yaşında bir çocuğu vardı. Dans yarışmasında son 4'e girip eledikten sonra
o gece barda tanıştığı ve evine gittiği Ahmet Altanın oğlu Kerem Altanın evinde ölü bulundu.
Efendim, votka içmişeler , fenalaşınca zeytin ekmek vermiş, kriz geçirip fenalaşıp ağzından kan gelmiş, o da sokaklara çıkmış, uzunca bir süre doktor aramış,
bulamamış, dönmüş eve, hareketsiz yatıyormuş, neden sonra ambulansı çağırmış, gelmiş öldüğünü farketmişler.

Sonra dezinformasyon, terbiyesizlik ve reyting alçaklığı süreci başladı. Yok astım hastasıymış, ondan olmuş, yok alkolle karışmış ilaç, yok o gece tanışmışlar ama ''Duygusalmış sadece'' (ölümüyle ne alakası varsa). Yok çaresiz ve panik içinde sokakta doktor aramış bir iki saat, polikliniğe falan gitmiş. Yerde Bağdat Caddesi , Göztepe. Bir telefonda 5 dakikada ambulans dolar. Kerem Altan denen mahlukat 30 yaşın üstünde Taraf gazetesi editörü, baba Ahmet Altan, dede Çetin Altan, biri kriz geçirirse 112 aramayı akıl edemiyor. Bir halt etmeyi akıl edemedin, ufacık kız, kap götür 5 dakika yakında kocaman hastaneler var.

Değil evine gelen kriz geçiren bir misafiri, sokakta zor durumda olan birini dahi hemen tıbbi müdahale görme hakkını görmemeizlikten gelip sorumluluktan kaçamazsın. Bu sorumsuzluktur, teammüden ölüme sebebiyettir, suçtur. Altan soyadına halel gelecek ve medyaya düşecek diye 1-2 saat doktor arıyormuş gibi vakit geçirmek bir alçaklıktır.

Medyada hep olayın üstü örtülüyor, tam bir meslektaş ve politik dayanışma. Topunun Allah belasını versin. Nedir yahu bu soyadlarının dokunulmazlığı? Altanlara, Barlaslara,
Demirellere, Doğanlara, şeyhler, şıhlar, vs.. dokunulamıyor ve bu böyle kuşaklar boyu devam ediyor?
Ne farkımız kaldı orta çağdaki feodal ailerle yönetilen sistemden..

Herifin babası Ahmet Altan..Hani ''Memleketi kadın memesi uğruna satarım'' diyen hedonist, oppurtunist, egoist, bencil gazeteci (!). Ne bekleyeceksin ki , armut dibine düşermiş. Utanmadan birde Defne hakkında suya sabuna dokunmayan aptal ve durumu kurtaran bir yazı yazmış.
Hani her seyi bilmeden etmeden ''Ergenekoncu'' diye yaftalayan gazetenin sahibinin
uzantıları, Kerem Altana yargısız infaz diye buyuruyorlar. Aşağılık herifler , siz yıllardır insanlara yaptınız durdunuz, yaftaladınız. Kendine son yıllarda çok yararı olmasına rağmen artık RTE bile dayanamadı , bunu mahkemeye verdi ve ''Liberallerden yarar gelmeyeceğini '' söyledi.
NO ADNANS, NO CRY !!

Kenan Atak

Re: Defne Joy Foster hayatını kaybetti.

Post by Kenan Atak »

Alpay Dedeoglu wrote: Herifin babası Ahmet Altan..Hani ''Memleketi kadın memesi uğruna satarım'' diyen hedonist, oppurtunist, egoist, bencil gazeteci (!). Ne bekleyeceksin ki , armut dibine düşermiş. Utanmadan birde Defne hakkında suya sabuna dokunmayan aptal ve durumu kurtaran bir yazı yazmış.
Hani her seyi bilmeden etmeden ''Ergenekoncu'' diye yaftalayan gazetenin sahibinin
uzantıları, Kerem Altana yargısız infaz diye buyuruyorlar. Aşağılık herifler , siz yıllardır insanlara yaptınız durdunuz, yaftaladınız. Kendine son yıllarda çok yararı olmasına rağmen artık RTE bile dayanamadı , bunu mahkemeye verdi ve ''Liberallerden yarar gelmeyeceğini '' söyledi.
Ustte adlarini saydigin kendilerine sifat bile takmakta zorlandigim yaratiklarin yalanlari yuzunden bir albay bosyere intihar etti, insanlar hapislere tikildi. O albayin kucucuk kizinin cenazedeki resmini hic unutmamam. Turkiye böyle adi bir dönemi yasamadi daha.
Last edited by Kenan Atak on Thu Feb 03, 2011 7:59 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Peki ama hirsizin hic mi sucu yokmus. Evli ve iki yasindaki cocuk anasi (nasil ana ise bu) gece barda ilk defa tanistigi herifin evine gidiyorsa geceyi gecirmek icin ve kimbilir sonra ne bok yiyorsa beraber buna ne yapmak lazim. Uzulecek baska sey mi kalmadi? Evet gunahi boynuna ve bana ne diyebilirdim ama olay bu basin denen cirkeflerin elinde masum anaya olanlara dondurulunce elbette soyleyecegim bunlari.

Kocasi olacak boynuzlu da agliyormus isin garibi arkasindan. Ne olacak jigaloluk da ayyuka cikmis. Anasi ise ayakta duramiyormus. Vah vah ki ne vah. Mrs. Joy Foster ha!
Versin torun Altan efendiyi mahkemeye. Kizimi dupeduz olume birakti bir ambulansa cagirmadi diye iste. Ama onu da satin alirlar korkarim.

Cenezade Nouma bile varmis. Buyuk bir dram hakikaten Turkiye icin. Turkiyede gazetelerde ve TV'larda yazilacak, verilecek baska da bir konu da kalmamis gibi . (Evet torun Altan efendi cok komik bir sekilde doktor aramis, ambulansa cagiracagina. Oyle ya konu komsu ne derdi sonra. Boyle daha guzel oldu)

Turkiye de mankenlik, VJ'lik, DJ'lik cikali orospulukta ayaga dustu diyorlardi ama inanamiyordum. Cife kayniyor cife her taraf. Artik gazetlerde koseleri bile var. Cogunun da adi Ayse ne hikmetse.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:Peki ama hirsizin hic mi sucu yokmus. Evli ve iki yasindaki cocuk anasi (nasil ana ise bu) gece barda ilk defa tanistigi herifin evine gidiyorsa geceyi gecirmek icin ve kimbilir sonra ne bok yiyorsa beraber buna ne yapmak lazim. Uzulecek baska sey mi kalmadi? Evet gunahi boynuna ve bana ne diyebilirdim ama olay bu basin denen cirkeflerin elinde masum anaya olanlara dondurulunce elbette soyleyecegim bunlari.
Böyle bir mantik mi olur Cengiz abi? Yazdiklarini okurken dilim tutuldu (ahlak bekciligin kismi). Ama diyeceksen ki Mustafa Balbay ve benzerlerinin daha suclarini bile bilmeden iki kusur senedir tutuklu icerde yargilanmalari hukuk rezilligine hicbirsey demeyen medya bu olayi buyuttu orda hak veririm. Ama yok evli anne cikmis etmis, böyle bir ahlaksal dogruculuk mu olur? Olur da deme lutfen cunku böyle bir cevaba cevap bile verilmez. Inanilmaz birsey ya ahlaki dogrulugu aldin cinsellige getirdin. Ustelik insanlarin zaaflari var, bu tur zaaflar son derece insanca birsey. Ölen bir insan icin kullandigin ifadeleri cok yadirgadim acikcasi.
Last edited by Kenan Atak on Thu Feb 03, 2011 10:38 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kız ne yaptıysa yaptı, canıyla ödedi işte. Var mı bundan büyük ceza?
Hakketti mi yani bunu?
Psikolojisini , özel durumunu falan bilmiyoruz yargılayamayız.
Kaldı ki bana ne , sana ne?

Kız bar dönüşü fena oluyor, eve gidiyorlar, üstüne votka ikram ediyor. (Fenalaşan kıza votka
ikramı. bAK BUDA İYİyMİŞ)
Sonra burnundan kan geliyor, fenalaşıyor.
O halde kızı bırakıyor ,Adam sokaklarda klinik klinik dolaşıp doktor (HERİ,F GAZETEDE EDİTÖR BU ARADA) arıyor.
Acıbadem kliniğinde doktora ulaşamıyor ?!. Sonra eve dönünce ,
cansız görünce ambulans çağırıyor. Geliyorlar ve öldüğü anlaşılıyor.
Sonra karakola ifade vermeye gidiyor. Hemen babası Ahmet Altan ve 2 avukat karakola gidiyor. Kimin aklına gelir masumsa 2 avukatla birden gelmek..
Sonra ''Barda tanıştık. Sadece duygusal bir ilişkiydi.'' diye ifade veriyor.
Sonra Habertürk, Doğan Grubu bütün gazeteler ''Çaresizliğin resimleri'' diye herifin salak salak
sokakta dolaştığı fotoğrafları AYNI ANDA DÜĞMEYE BASILMIŞ servis ediyor ve konu sulandırılıyor. Hiçbir şeyde anlaşamayan ve birbirinin düşmanı olan Habertürk ve Hürriyet ''Çaresizliğin fotoğrafları'' diye konuyu servis yapıp, astım hastası , ilaç ve alkol karıştı diye servis yapıyor gün boyu.
Hadi oradan adamı kek zannettiniz galiba.
astım adamı öyle öldürmezki. Burnundan kan getirmezki?
kALDIKİ BU KIZ 1 AYDIR DANS EDİP ANTRENMAN YAPIYOR.
ADRENALIN BASTIĞIN SÜRECE ASTIM ORTAYA ÇIKMAZ.
NO ADNANS, NO CRY !!

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:
Cengiz Akgun wrote:Peki ama hirsizin hic mi sucu yokmus. Evli ve iki yasindaki cocuk anasi (nasil ana ise bu) gece barda ilk defa tanistigi herifin evine gidiyorsa geceyi gecirmek icin ve kimbilir sonra ne bok yiyorsa beraber buna ne yapmak lazim. Uzulecek baska sey mi kalmadi? Evet gunahi boynuna ve bana ne diyebilirdim ama olay bu basin denen cirkeflerin elinde masum anaya olanlara dondurulunce elbette soyleyecegim bunlari.
Böyle bir mantik mi olur Cengiz abi? Yazdiklarini okurken dilim tutuldu (ahlak bekciligin kismi). Ama diyeceksen ki Mustafa Balbay ve benzerlerinin daha suclarini bile bilmeden iki kusur senedir tutuklu icerde yargilanmalari hukuk rezilligine hicbirsey demeyen medya bu olayi buyuttu orda hak veririm. Ama yok evli anne cikmis etmis, böyle bir ahlaksal dogruculuk mu olur? Olur da deme lutfen cunku böyle bir cevaba cevap bile verilmez. Inaninlmaz birsey ya ahlaki dogrulugu aldin cinsellige getirdin. Bu ulkeyi yönetmege kalkan cahillerden ne farkin kaliyor böyle konusunca?
Ne alakasi var canim cinsellikle filan. Ama herseyde oldugu gibi olayin bir de ahlaki yonude var. Bunu goz ardi edemezsin. Olanlar ortada. Yanlis mi benim olayi tasvir etmem? Birini ahlaki yonden ambulans cagirmadi ilk yardimi aramadi diye yerin dibine batirirken oburunu zavalli bok yoluna gitti diye mi gorecektim yani. Ben her zina yapani evliylken baskasi ile birlikte olani kanuni olarak suc islemis kabul edilmelidir demedim. Ama buna ahlaki olarak dogru ve duzgun diye yorumlayamam. Insanlarin ahlaki olarak bazi degerleri olmalidir. Sana bu ahlak bekciligi olarak gozukuyorsa oyle olsun. Ben bu kadinin basina gelene uzulemem. Olaya atasozundeki gibi su testisi su yolunda kirilir diye bakarim. Bunun gazeteci Balbay'la filan hicbir iliskisi yok.

Evlilik disi iliski beni hic ilgilendirmez yapani baglar her zaman. Her ergin insan baskasina zarar vermedigi surece ahlak degerleri dejenere olmus olmamis beni ilgilendirmez. Ama bunu gazetlerde dram diye manset yapildiginda benim de bu konuda soz soyleme hakkim olusur. Olay umuma acilmis demektir.

Zina yapani ve bu turlu olaylari olagan karsilayanlar bu eylemin kendilerine zarar veren sonuclarina katlanilir dedim ozet olarak ama sen farkinda degilsin daha acik yazmadigim icin. Sizler Hakan Altan'i suclarken ben de olenin yaptiklarini da hatirlattim. Hakan Altan iyi yapmis da demedim ustelik. Herifin babasini atasini sevmeyebilirsin ama Hakan Altan'i ahlak konusunda yargilarken iyi de olen oldugu (o'nun ustunde noktalar var) icin hakkinda hicbir sey dememek ileri geri konusmamak lazim demek nasil oluyor? Boyle sey olur mu?

Ahlaki yonden iki yasinda cocugun (bu bilginin verilmesini de anlamis degilim. Yani olay daha da acikli olacak sanildiysa yaniliyorlar. Bana gore daha alcakca bir sey olmus yapilan) anasinin barda icip sicmasi ve ilk tanistigi adamin evine gitmesi ne kadar dogru ise torun Altan efendinin ustume kalacak diye bayilan, agzindan burnundan kan gelen biri icin ambulans cagirmamasi da o kadar dogru bana gore ahlak acisindan. Yok astimi vardi bilmem nesi vardi diye ahlaken iflas eden birisini aklamaya kalkip oburunu zan altina almak nasil yaklasim peki? Icilmis sicilmis (belli bile degil daha neler yapildigi) biri birinin evinde olu bulunmus. Tum suclu ise evine alan olmus mu olacak ambulans cagirmamis diye? Bana bu herifin de avukatligini yaptirmayin. Kucuk bir kacamak ile geceyi renkli gecirecem diye planlayip olayin elinde patladigi herifin halini de goz onune almak lazim ama boyle saydirmadan once. Evli bir kadini evine getiriyor hem de o aksam tanistigi birini. Bir de soyadi Altan. Surpiriz mi bu iki ahlaksizin birbirine ettigi. Benim asil ofkem bunun ulusal dram olarak kabul gormesi basin ve yayinda.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Abi senin degerlerin seni baglar bunu degistirecek degilim ama yaptigin degerlendirmede yadirgadigim husular var:

- su testisi su yolunda kirilir diyorsun ama sonucta ölen bir insan var arkada biraktigi bir anne. Anneye bakarken icim gitti, insanin canindan cok sevdigini kaybettigi bir durumda masum bir zaafi 'su testisinin kirilmasi' olarak cok siradan birseymis gibi degerlendirmen bana acmiasizca geldi.

- ayrica iki durum farkli biri bir anlik zaafi ile ne yapmissa yapmis ama öburu (Altan denen essek) hayati bir durumda yapilmasi gerekeni yapmiyor. Orda bir daha gelmeyecek bir hayat söz konusu. Yazinin ana temasi zaten Altan denen herif ve böylesi hayati bir durumda yapilmasi gerekeni yapmamasi. Umarim bunun bedelini ödetirler bu herife. Ama bence ödetmezler zira babsinin genel yayin muduru oldugu tuvalet kagidi, cöplukten cikarrtigi bir belge ve iki yalanci tanikla bir kisiyi daha Ergenekon'cu diye tiktirir iceri ve oglu da yirtar. Bunlara inanan essek de bol zaten, bir kisinin daha hayatini karartirlar.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Abi senin degerlerin seni baglar bunu degistirecek degilim ama yaptigin degerlendirmede yadirgadigim husular var:

- su testisi su yolunda kirilir diyorsun ama sonucta ölen bir insan var arkada biraktigi bir anne. Anneye bakarken icim gitti, insanin canindan cok sevdigini kaybettigi bir durumda masum bir zaafi 'su testisinin kirilmasi' olarak cok siradan birseymis gibi degerlendirmen bana acmiasizca geldi.

- ayrica iki durum farkli biri bir anlik zaafi ile ne yapmissa yapmis ama öburu (Altan denen essek) hayati bir durumda yapilmasi gerekeni yapmiyor. Orda bir daha gelmeyecek bir hayat söz konusu. Yazinin ana temasi zaten Altan denen herif ve böylesi hayati bir durumda yapilmasi gerekeni yapmamasi. Umarim bunun bedelini ödetirler bu herife. Ama bence ödetmezler zira babsinin genel yayin muduru oldugu tuvalet kagidi, cöplukten cikarrtigi bir belge ve iki yalanci tanikla bir kisiyi daha Ergenekon'cu diye tiktirir iceri ve oglu da yirtar. Bunlara inanan essek de bol zaten, bir kisinin daha hayatini karartirlar.

Bu konuda anlasamayacagimiz acik ve secik. Su testisi su yolunda kirilir, arayan mevlasini da belasini da bulur gibi sozler atasozleridir. Durup durdugu yerde soylenmemislerdir. Bu durumu yansitmak icin soylenmistir. Evet namus ve ahlak bekcisi degilim ama insanda ar ve namus gibi iffetleri ararim dogrusu. Bu konuda basta kendimden olmak uzere yakinlarimdan ve arkadaslarimdan beklentilerim vardir. Yaprak dokumundeki babanin sekreterlik isi buldugu kizin patronu ile yatmasi sonunda onun isten ayrildigi gibi. Ha ben o romandaki gibi belki o kadarini yapamazdim. Ama bu konu da yahu ne olacak bir anlik zaaf idi yapmislar iste diyerek bunu hos karsilayan da beni rahatsiz eder. Ayni mafya babasini kursunladiklarinda acimadigim gibi namus ve ar damari catlamisa da acimam basina bir felaket geldiginde. Varsin bunu gaddarligima verin. Elbette bu kadini bir katil ile karsilastirmiyorum. Ama ister kendisinin olsun ister baskasini olsun bir ev yikma pahasina daha tuyu bitmemis cocugunu bile dusunmekten aciz olmasini icki icti bir anlik zaafa kapildi denmesini ben kabul edemiyorum. Kendi anasi uzulur elbette. Ama ne ekersen onu bicersin lafini da unutmamasi lazim. Bak Defne'nin kocasida cok aglamis arkasindan. Onun icin cocuk yetistirmek cok zor bir is oldugunun farkindayim.

Boyleleri yasamasin ve gebersin deme hakkini hicbir sekilde kendim de bulamam cunku Hz. Isa'nin ilk tasi hic gunahi olmayan atsin demesindeki anlami da cok iyi bilirim. Ama soruldugunda bence o kucuk cocuk icin olanin en iyisi olmus diyorum rahatlikla. Ilahi bir adalet olduguna inanirim. Kim bilir daha neler gorecekti hayatta o zavalli diye de dusunuyorum ustelik.

Altan'larin velede gelince. Elbette yirtacak. Ayni Ted Kennedy'nin partide tanidigi kizi kopruden denize ucurup kendi arabadan ciktiktan sonra arkasina bakmadan kactigindaki ve olayi 4-5 ssat sonra rapor ettigindeki gibi. Buna Amerikada hukukta "depraved Indifference" diyorlar.

Yalniz unutmadan soyleyeyim yine. Babasini amcasini dedesini sevmeyebilirsin. Ben de bokum kadar hoslanmiyorum. Ama bu adamin o durumda bu kadinin evinde olecegi aklina gelmedigine de eminim. Evinden olusunun cikmasini isteyecek kadar aptal olamaz. Mahalleyi ambulans ile ayaga kaldirip evli bir kadinla evinde basilmayi onlemek icin doktor aramayi yegledi. Olecegini kestirse rezilligin iki misli olacagini gorur ve ilk yardimi isterdi. Daha bir hafta once TV de dans yarismasida tepinen (baksana yerinde duramayip etrafa enerji salarmis ya) ve aksam barda icerken tavladigi gecmisini bilmedigi genc bir kadinin boyle kut diye gidecegi kimin aklina gelir? Alelade birisi olsa hic dusunmezdi ilk yardimi cagirma konusunda. Isin ucunun bu konuda hic alakasi olmadigi halde babasina fena halde dokunacagindan bu sekilde cozecegini sanmasi ap acik ortada. Onun icin bu adami canavar ilan ederken herkezden once senin bir an bile olsa kendini onun yerine koyman gerekir. Neden bu gaflete dustugunu de gorur.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Buradaki öncelikli mesele:
*Fena oldum diye eve gelene votka ikram etmek,
*ACİL TIBBİ MÜDAHALEYE (HAYAT MEMAT MESELESİ; BAŞKA ÖNCELİK YOK)
İHTİYACI OLAN BİRİNDEN ,SIRF ADIM SKANDALA KARIŞACAK DİYE, BİLEREK VE KASTEN
BUNUN ESİRGENMESİ, (BU İNSANLIK SUÇU)
*NE HİKMETSE KARAKOLA BABASININ VE 2 AVUKATIN ANINDA DAMLAMASI,
YANİ TELEFON EDEMEYİP AMBULANS ÇAĞIRAMIYOR AMA TELEFONLA BABASINI VE AVUKATLARI ÇAĞIRMASINI akıl ediyor, BİLİYOR,
*Duygusal ilişki vardı falan diye hala ikiyüzlü birşekilde kendini korumak için yalan söylüyor,
*Altan ailesi bütün gün boyunca basına markaj koyup olayı ve ölümü saptırıp
bütün basına oto sansür yaptırıyor.

Defne ne yaptıysa yaptı, hakketmediği şekilde hayatıyla ödedi.
Kaldıki yargılamayız, evliliği pratikte bitmiş olabilir, doğum sonrası hormonları karmakarışık olup depresyona girmiş olabilir (bazıları çocuğunu öldürüyor, tamamen tıbbi, vücud dengesi şaşıyor ),
tiroidleri sapıtmış olabilir, bir anda dans yarışması curcunası psikolojisini allak pullak etmiş olabilir, içtiği ilaçlar ve alkol bünyede nymphomania gibi tamamen tıbbi bir takım rahatsızlıklar yaratmış olabilir. Yani illede ahlak ve etik değil, tıbbi sorunlar ve psikolojik sorunlar olabilir .
Bunlar herkese zannedildiğinden daha yakın. İnsan vücudu o kadar hassas dengelerdeki... Kaldı ki düzgün ve samimi bir insandı.
Kaldıki ahlaki olarakta yargılayamayız. Yani bir birisi bir hata yaptığında, istemeden bir duruma düştüğünde çırpına çırpına nefes alamayarak ve ağzından burnundan kan gelerek ölsün, öbür karşısına geçip seyretsinmi oh oh haketmişmidir? Aynı duruma kızınızı , oğlunuzu, yeğeninizi vs koyun, o da böyle bir hatasında kurtarılabilecekken ölsün, haketmiştir diyebiliyorsanız, tamam konuşacak birşey yok.

Bu olay tamamen ve tamda Türkiyenin konuşması gereken bir konudur.
Olay her insanın yaşama ve tedavi hakkına saygıdır,
olay bazı isimlerin başkalarının hayat hakkına karşılık bile olsa adaletsizce ve kamuoyu, adalet , vs.. korunmasıdır (Birde müslümanlık çok insaniymiş, biz Türkler çok insanmisiz, ) , bir bez parçası uğruna ortalığı yeri göğü inletenlerin inanç hakkı diyenlerin,
en kutsal hak olan , Allahın verdiği hayat hakkı konusunda kayıtsızlıkla , ikiyüzlülükle ''ahlak bekçiliği'' oynamasıdır. Kusura bakmayın ama bu ilahi inanç falan değil, bu hocanızın tarif ettiği patates dini, çoktan sapıttınız, şırk kosuyorsunuz.
NO ADNANS, NO CRY !!

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Öyle böyle diyorlar , ama gene en ''delikanlı'' çok eski forum yazarı Oray Eğin çıktı:

Ahmet Altan'ın oğlu olmasaydı
03 Şubat 2011 Perşembe 02:30
E-Posta Gönder

Defne Joy Foster, Taraf gazetesinin kurucusu Ahmet Altan'ın oğlu Kerem Altan'ın değil de bir başkasının evinde hayatını kaybetseydi... Diyelim ki Hürriyet'in bir yazarının evinde yaşansaydı bu tatsız hadise. Hatta bırakın bir gazeteciyi, bir yazarı, onların bir yakınının, tanıdığının, akrabasının başına gelseydi aynı süreç.

Ertesi gün, bu haberi Taraf'ın nasıl vereceğini düşünüyor musunuz?
Muhalif bir gazetecinin evinde olsaydı 'Ergenekon öldürdü' imasından tabii ki kaçınmayacaklardı.
Doğan Grubu'nda çalışan biri olsaydı 'CHP-Doğan-Ergenekon' bağlantısı üzerine bir teori attıracaklardı. Mutlaka Mehmet Baransu bu konuyla ilgili bir belge bile bulurdu; çöp kutusundan, hayal gücünden ya da bavuldan çıkan.
Kerem Altan'ın müdür olarak bir köşesinde oturduğu Taraf yazıişleri bu haberi nasıl iddialı bir manşetle büyütürdü.
Taraf'ın peşine takılan diğer gazeteler, yandaş basının tetikçileri de bu yoldan ilerleyip bir karalama kampanyasına başlardı.
Eğlenmek için dışarı çıkılmış masum bir gece bir anda Türkiye'nin zihnine bağlamından çok farklı bir şekilde kazınmaya çalışılırdı.
Bu gazete NTV santralinin Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düşürdüğünü haber yaptı, bunun da bir koca gün boyunca arkasında durdu. Ahmet Altan bu haberi savunan yazı yazdı!

Yasemin Çongar NTV'nin canlı yayınına çıkıp 'Belki birileri santralinizi kullanmıştır' dedi.
Bunu düşünen, kafası böyle çalışan bir gazete böylesi bir olay bir başkasının başına gelseydi nasıl davranırdı?

Diyelim ki benim evimde hayatını kaybetseydi Defne Joy Foster...
Nelerle uğraşacağımı, ömrümden kaç sene geçeceğini düşünemiyorum bile.

Dün, Cemaat'çi ve dinci militan sitelere baktım. Daha ölüm sebebi açıklanmadan, otopsi yapılmadan hemen ferman verilmiş: 'Alkol yüzünden öldü!' Bir site ilerleyen günlerin de habercisiydi adeta: 'Bu ölüm yüzünden Altan ailesinin başı çok ağrıyacak.' Nedir bu örtülü tehdit mi?
Merkez medya ise Altan adını karıştırmamak için büyük bir özen gösteriyor. Televizyon kanalları 'ev sahibi' diye gizliyor Kerem Altan'ın adını.
Telefon diplomasisiyle dünden beri 'Aman ne olur Altan'lar üzerine haber yapmayın' telkinleri geliyor.
Altan ailesi haklı olarak bu ölümün şokunu, kendi soyadlarının böylesi bir olaya karıştırılmasının şokunu yaşıyor dünden beri. Yapılan haberlerden de rahatsızlar.
Ama biraz da ittifak yaptıkları dinci ve Cemaat'çilerin gerçek yüzünü görsünler. Yoldaşlarını tanısınlar. Kendi başlarına gelene kadar başkalarını asan, yargısız infazla manşetlerde hedef gösteren, yalan haberlerle insanları intihara sürükleyen bu çarpık medyayla hiçbir sorunları yoktu.
Mehmet Altan, albayı intihara sürükleyen manşeti atan gazetenin başyazarı hala...
Yeğenini ölüm haberinin merkezine oturtan Cemaat medyasında programlar yapıyor.
Şimdi akılları başlarına gelir mi dersiniz?
Bu aile hep geç uyanıyor. Ne zaman ki kendi başlarına tatsız bir olay geliyor, o zaman isyan etmeye ve hak aramaya başlıyorlar. Çünkü bütün hesapları kişisel.
Hükümetle aralarının bozulması da öyle... Ahmet Altan'a dava açılmasaydı dededen toruna hep bir ağızdan kükrerler miydi?
Nerede...
O zaman da iktidar oyunu oynamaya devam ederlerdi. Zaten AKP'ye destek vermelerinin, Cemaat'le kol kola yürümenin tek bedeli bu iktidar üzerinde de söz sahibi olmak, bu iktidarda rant kapmaktı. Sanki bunları bilmiyoruz...
Bir de şimdi demokrasi kavgası verdiklerini söylemiyorlar mı...
Söz konusu Kerem Altan olmasaydı Taraf bu haberi nasıl verirdi?
İşin sırrı bu soruda gizli işte.
NO ADNANS, NO CRY !!

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Alpay Dedeoglu wrote:Defne ne yaptıysa yaptı, hakketmediği şekilde hayatıyla ödedi.
Kaldıki yargılamayız, evliliği pratikte bitmiş olabilir, doğum sonrası hormonları karmakarışık olup depresyona girmiş olabilir (bazıları çocuğunu öldürüyor, tamamen tıbbi, vücud dengesi şaşıyor ),
tiroidleri sapıtmış olabilir, bir anda dans yarışması curcunası psikolojisini allak pullak etmiş olabilir, içtiği ilaçlar ve alkol bünyede nymphomania gibi tamamen tıbbi bir takım rahatsızlıklar yaratmış olabilir. Yani illede ahlak ve etik değil, tıbbi sorunlar ve psikolojik sorunlar olabilir .
Bunlar herkese zannedildiğinden daha yakın. İnsan vücudu o kadar hassas dengelerdeki... Kaldı ki düzgün ve samimi bir insandı.
Simdi bu ustte alinti yaptigim yerlere altta gelecegim cok zamanim olmadigi icin kendimi tam da net ifade edemeyebilirim ama konuyu söyle koyalim ve Cengiz abiye söyle anlatayim: Bugun hemen her alanda bir önermede bulundugumuzda temel aldigimiz referans akil ve mantigin kurallari. Bunlar olmadan saglikli bir tartisma olmaz ve laf kalabaliginda bogulur gideriz ve dogmalardan kendimizi kurtaramayiz. Burda ahlak felsefesine girmek saatler alir ancak tum insanlarin bana göre temel almasi gereken bir cikis noktasi ustunde kabul görmesi gereken bir deger olmali, ayni matematikteki aksiyomatik yapi olmadan hicbir cikarimda bulunulamayacagi gibi. O da bir canlinin yasam hakkina, hayatta kalma mucadelesine, varligina, emegine vs duyulan saygi. Bu olmadan hersey cöker yasadigimiz dunya da biter. Ama bunun disindaki etik degelerin buyuk bölumu dinsel dayatmalar veya altinda hicbir temel olmayan toplumdan topluma degisen degerler (mesela Grönland adasinda misafir erkege evli erkegin esini o gecelik ikram etmesi kabul edilen birseyken bir Ortadogu veya Akdeniz ulkesinde cinayet nedeni, yani kisaca toplumdan topluma degisiyor bu degerler). Simdi gelelim Alpay'in alinti yaptigim yere. Insanlarin davranislarinin arkasindan binlerce faktör var, fizyolojik, yetisme tarzi, sosyal cevre vesaire gibi. Insanlarin zaten etik anlamda "dogru" ne kestirmesi son derece muamma iken kendince bazi tercihleri olabilir, bunlari baskasina bilerek zarar vermedigi surece, yasam hakkini elinden almadigi surece yapmasina dogru veya yanlis kimse kolay kolay degerlendirmede bulunamaz eger bulmaga kalkarsa kendinde de bir yigin celiskiyi yakalar. Hayati dervis gibi filozof gibi yasayabilen (daha evvel konustugumuz Stoikler, Buda ve Diyojen gibi kendini ihtiraslarindan, hayatin tadlarindan alikoyarak tassakli bicimde filozof gibi yasayabilen) kac insan var veya olmus? Bu isimler kendilerini gunluk hayatin hazlarindan ve ihtiraslarindan tamamen kopartmislar ve felsefi anlamda tanri katina cikip zaman ve mekan ile butunlesmisler bir ölcude cunku haz ve ihtiraslarin insani da kendinden ve bagimsizligindan kopartacagina inanmislar hakli olarak. Ustekki pek cok bilmedigimiz etmen insan davranislarini tetikliyor. Mesela seri katillerin bile sinirbilimcilerine göre beyinlerindeki bazi parcalarin eksikligi empati kurma ve acima özelliklerini ellerinden aldigi söylenmisken (ve sinirbilimde iyi bir asamaya gelindiginde bu tur seylerin parca eklemesi cözulebeilecegini belirtmisken), onununla bununla yatti kriteryasi ile insani degerlendirmeni hicbir altyapisi yok. Bunu kimse temelelndiremez dogru veya yanlis diye. Cengiz abi sen akla ve mantiga inanan bir insansin, dogmalara degil, bir insanin (baskasinin hayati cani ile bilerek oynamadan zorla birsey yapmadan) yaptigi tercihleri hicbir mantiksal temele dayandirarak yanlis diye aciklayamayacagini, acele cevap vereyim tepkisi ile klavyeye uzanmadan dusunsen cikarabilecek bir insansin. O kadinin cocugunun da annesi ile kaale almasi gereken degerlendirme ilerde annesinin insani özelllikleri ile ilgili degerlendirmesidir. Kiminle yattig veya ictigi veya gönul bagi kurdugu degil. Kaldi ki kimse oraya göturen sureci de bilemez.

* Etik gibi devasa bir konuda böyle dar bir alanda ahkam kesiyoruz bu yuzden benim bir iki acigimi yakalabilirsin ama bu benim genel demek istedigimi degistirmiyor.

**Yahu bir kere de ikna oldum de Taksim'de anirarak ciplak kosayim. :lol:

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ben bu konuda soylecekleri mi soyledim. Eskimolara ya da Afrikada yerlilerin adetlerine gitmeye filan luzum yok. Dogrunun ona buna goreceligi oldugundan, hormon bozuklugu, sut bozukluguna filan girmenin bana bir yarari yok. Ben sadece canavar ilan ettigin birinin ne durum icinde neden bu sekilde davrandigini acikladim. Ona bir mazaret uydurmuyorum. Olecegine inanmadigini ve bir doktor bulursa olayi buyumeden kapayacagim sandigini dusunuyorum. Bu herif yerine (adi da Kerem imis) baska soyadindan korkmayan bir serserinin evine gitseydi belki yasiyor olacakti. Tesadufun boylesi sansizlik elbette.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply