Unix-Linux

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Kenan Atak

Unix-Linux

Post by Kenan Atak »

Arkadaslar acil olarak Unix ögrenmem gerekiyor. Operating system olarak eski diz ustum Windows Vista. Bunu Unix'e cevirmem mumkun mu? Cehaletimi bagislayin ama yardimci olursaniz sevinirim. Veya iki operating system kullansam da olur sanirim ama Unix'i nasil yukleyebilirim?
Last edited by Kenan Atak on Fri May 27, 2011 2:09 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Unix

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Arkadaslar acil olarak Unix ögrenmem gerekiyor. Operating system olarak eski diz ustum Windows Vista. Bunu Unix'e cevirmem mumkun mu? Cehaletimi bagislayin ama yardimci olursaniz sevinirim. Veya iki operating system kullansam da olur sanirim ama Unix'i nasil yukleyebilirim?

Artik Linux var sayin Kerem bey. Unix Bell Labs icadi idi. Sonra IBM el atti. Artik Linux. Genellikle free. Red Hat diye "open source" bir sirket var. Baska Linux supporterlari da var. Biz is yerimizde RH'i kullaniyoruz

http://www.redhat.com/

Buradan gerekli bilgileri alabilirsin. MS'un mallari boyle convert olmaz. Maslasef ondan ona otomatik bir cevirici bilmiyorum. Yalniz MS officein Linux version'u var. Galiba bu dosyalari Windows OS'i silip RH' yukledikten sonra Linux'de calisan MS Office programini yukleyip bu dosyalari okuyabilirsin.

Bu isler pek kolay is degil. Pek anlamiyorsan bu isi yapan profesyonel birine bas vurman gerekiyor.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Sagol Cengiz abi. Linux oldugunu biliyorum ama bazi yerler hala Unix bilgisi istiyorlar hala Unix environment'da mi calisiyorlar? Cok garip.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Sagol Cengiz abi. Linux oldugunu biliyorum ama bazi yerler hala Unix bilgisi istiyorlar hala Unix environment'da mi calisiyorlar? Cok garip.
Unix eskiden mini-computer denen mainframe'lerden kucuk ama PC'ye gore yine de cok buyuk computerlar icin tasarlanan bir calistirma sitemi idi. Eskiden IBM'e kafa tuatn bir DEC (Digital Equipment Corporation) vardi. Sonradan HP filan girdi. Elbette AT&T'nin bir minisi vardi. Sonra UNIX PC diye bir sey cikardilar. Ayni Amerikalilarin kucuk araba yapacagiz diye Ford Pinto yapisi gibi olmustu. Koca motor ve agir bir sase ve garip bir araba idi. AT&T'nin Unix PC 7300'de boyle birseydi iste. O yuzden IBM ile yarisacagiz diye koca AT&T'nin icine ettiler. Sonunda Unix'de actilar. IBM devam ettirdi. Ama malum bunlar pek PC isinden anlamadiklari icin UNIX'e boyle windows vari seyler eklendi. Adini Linux yaptilar. Ama calistirici sistem olarak MS uyduruk Windows'arindan daha iyi ve guvenilir oldugu icin (pek oyle security acik kapilari yoktur denir.) epey seveni var. Sorunu elbette aplikasyon denen programlar. Windows ve Apple'in MacOS gibi yaygin olmadigi icin pek bu konuda para yapariz diye program yazanlai yok. Ama temel programlari yapmislar. Office gibi e-mail gibi browser gibi temel seyler gayet iyi. Bir de boyle muhendislik ve ozel alanlarda guvenilir oldugu icin (Windows gibi haciyatmaz olrak ikiye bir bayilip kalmiyor.) teknik ve is alanlarinda tercih ediliyor. Eger inceledigi isen RH Enterprise bayagi yaygin bir OS. Oyle MS gibi inek sagar gibi parada istemiyorlar pek. Acik pazar oldugu icin gonulluler program yazip orasini burasini gelistiriyorlar. Deneyip begenenler alip kullaniyor. PC icin Linux olacak. dedigim gibi Unix Linux'in dedesi durumunda Ben okulda iken Unix'i ogrendim ve hatta tezimi o ilkel VI denen Visiual Interface ile yazdimdi. Text'i ozel kumandalarla format edersin. paragarafa baslarken .P diye baslardik. Bastirmasina da bir dert idi. Print kumandasina cesitli parametreler yerlestirmen lazimdi.

Linux'i ogreceksin demek. Hayirli olsun. Benim elimde bir tane RH PC var. Ama dedigim gibi Windows'a gore oldukca geride applikasyon yonunden. Hala Bill Gates'i zengin etmeye devam ediyoruz. Eger elindeki PC'nin harddiski buyukse partition edip bir tarafta Windows obur tarafta Linux yapabilirsin. Ama simdiki Windows backup edip bir yerlerde saklayip harddiskini partition etmen filan lazim gelecek ki uzun is olabilir. Bu yuzden kendine bir baska PC alman gerekebilir. Aldigin yerden bana Linux'i yukleyin dersin onlar yaparlar. Ama bunlar icin ekstra para alirlar. Bugun PC yapanlar fabrikadan Windows yukleyip cikartiyorlar. Malasef bu islerden anlayan benden daha iyi birine ihtiyacin var. Hasan olabilir. Bir de ona sor.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: Unix-Linux

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi,
cok sagol bilgilerin icin, sIkIci konulara matrak dilinle cevap verisin bile okumasi ayri zevk.
Bir arastirma yaptim ve Ubuntu Linux'u yukleyecegim sanirim ve CD uzerinden suruluyormus. Ubuntu hakkinda bir fikrin var mi?

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Çoğu Linux dağıtımı live cd olarak da çalışıyor(bilgisayara kurmanıza gerek kalmaz).
Ayrica bazı daha ufak linux dağıtımları da var küçük usb belleklere sığan ve oradan
çalışan.

Şu an bilgisayarınızda sadece windows yüklü ise ve hard diskinizi bölümlendirmemişseniz.
Açık kaynak kodlu gparted veya windows için ücretsiz bir program olan EASEUS'u
kullanarak çok rahat bir şekilde hard diskinizi iki kısma ayırabilir ve daha sonra bir linux
dağıtımını yükleyebilirsiniz.

Ubuntu şu an için en popüler dağıtım ve diğer dağıtımlara göre daha kullanıcı dostu.
Çoğu donanımınızı sorunsuz tanıyacaktır.Debian tabanlı olması da güvenlik açısından
bir artı.

Ben size ayrıca bir linux dağıtımı olup kendi milli işletim sistemimiz olan Pardus'u kurup
denemenizi tavsiye ederim.Pardus da gayet kullanıcı dostu bir işletim sistemidir.
Hakkında bir çok türkçe kaynağa da rahatlıkla ulaşıp bilgi edinebilirsiniz.

http://www.pardus.org.tr/
Last edited by turgut uyar on Sat May 28, 2011 12:51 am, edited 1 time in total.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cok tesekkur ederim Turgut.

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Kerem Tezic wrote:Cok tesekkur ederim Turgut.
Rica ederim.Açık kaynak kod dünyasına adım atmanız size bilgisayar ile bambaşka bir
deneyim kazandıracaktır.Biraz da merakınız varsa daha önce neden keşfetmemişim
dedirtecektir.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

turgut uyar wrote:
Kerem Tezic wrote:Cok tesekkur ederim Turgut.
Rica ederim.Açık kaynak kod dünyasına adım atmanız size bilgisayar ile bambaşka bir
deneyim kazandıracaktır.Biraz da merakınız varsa daha önce neden keşfetmemişim
dedirtecektir.
Bravo. Neler yaptilar neler. Ben ustunde bir Windows varken harddiski partitian edelebilecegini bile bilmiyordum. Hata cok degil 5-7 sene once Windows 120 GB ustunde hardiskleri (XP'den bahsediyorum) adres sorunu yuzunden kullanamiyodu. 32bit 64bit processor layi idi galiba. Adamlar bu kadarin ustune cikilmayavagini sanmislardi. Elimde hala calisan eski bir komputer var ve 160GB hard diski 120 ve 40 diye partition etmek zorunda kalmislardi.

Yaslanmayi goruyorum. Eskiden. boyle merakla yaptigimseyler oldu. Simdi odum kopuyor bir sey olacakta basima is cikacak keyfim kacacak diye cesaret edemiyorum. Bu software isi yaman bir is. Bununla beraber iyi bir software designi hala zor bir olay. Cabuk olsun diye epey kaytarip iyi tasarlanmamis ve test edilmemis bir suru programda var ortada.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

turgut uyar

Post by turgut uyar »

Cengiz Akgun wrote:Yaslanmayi goruyorum. Eskiden. boyle merakla yaptigimseyler oldu. Simdi odum kopuyor bir sey olacakta basima is cikacak keyfim kacacak diye cesaret edemiyorum.
Malesef çoğu insan Windows'dan Linux'a geçmeyi gözünde gereğinden fazla büyütüyor.
Linux'un kurulmasını bile çok zahmetli bir iş zannediyorlar oysa Windows kurmak kadar
basit bir şey.

Linux kullanmak da sanılan kadar zor bir iş değil artık grafik arayüzleri çoğu işi bir kaç
tıklamayla halledilebilecek kadar gelişti(Ubuntu'daki gibi).En fazla arada bir konsolu
açıp bir kaç komut yazmayı öğrenmek de çok zor olmasa gerek en nihayetinde bir
programlama dili öğrenmiyoruz.

En iyisi hiç korkmadan bodoslama bu işe girişmek yoksa hiç öğrenilmez.İnsan kendini
nasıl olsa sonra öğrenirim diyerek kandırır ve zamanı zamana satar.Elbette tedbirli
davranıp sizin için önemli belgelerin yedeğini alıp ondan sonra bozarım kaygısı duymadan
başlamak en doğrusu

Biraz da bilgisayar dünyasını keşfetmek için insanın kurcalamayı seven kişilikte birisi
olması lazım.Hacker dediğimiz insanlarda aslında bir nevi kurcalayıcı fakat tabii onlarınki
gereğinden fazla. :)

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

turgut uyar wrote:
Cengiz Akgun wrote:Yaslanmayi goruyorum. Eskiden. boyle merakla yaptigimseyler oldu. Simdi odum kopuyor bir sey olacakta basima is cikacak keyfim kacacak diye cesaret edemiyorum.
Malesef çoğu insan Windows'dan Linux'a geçmeyi gözünde gereğinden fazla büyütüyor.
Linux'un kurulmasını bile çok zahmetli bir iş zannediyorlar oysa Windows kurmak kadar
basit bir şey.

Linux kullanmak da sanılan kadar zor bir iş değil artık grafik arayüzleri çoğu işi bir kaç
tıklamayla halledilebilecek kadar gelişti(Ubuntu'daki gibi).En fazla arada bir konsolu
açıp bir kaç komut yazmayı öğrenmek de çok zor olmasa gerek en nihayetinde bir
programlama dili öğrenmiyoruz.

En iyisi hiç korkmadan bodoslama bu işe girişmek yoksa hiç öğrenilmez.İnsan kendini
nasıl olsa sonra öğrenirim diyerek kandırır ve zamanı zamana satar.Elbette tedbirli
davranıp sizin için önemli belgelerin yedeğini alıp ondan sonra bozarım kaygısı duymadan
başlamak en doğrusu

Biraz da bilgisayar dünyasını keşfetmek için insanın kurcalamayı seven kişilikte birisi
olması lazım.Hacker dediğimiz insanlarda aslında bir nevi kurcalayıcı fakat tabii onlarınki
gereğinden fazla. :)
Ben dedigim gibi Unix'i vaktiyle ogrenip kullanmis biriyim. Oyle komut line filan gibi seyler beni yildirmaz. Shell ve korn shell gibi seylerde vaktiyle script'ler yazip file'lardan bilgiler alip duzenleyip baska bir file yazmayi filan bilirim. Hala o gunlerden kalan shell programing filan gibi kitaplarim var. Moral bozucu olay Windows'un registry gibi sacmaliklari. Burada kurcalayacagim diye sebeb olunan bir hata ile koca sistemin gume gitmesi. Her ne kadar backup yapsan bile. Gerci bir suru tool filan gelistirdiler ama hala bu islerde yeteri tecrubesi olmayanlar icin kabus gibi. Biz vaktiyle DOS ile de tanismistik. Isler bu kadar karmakarisik degildi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Post Reply