TRT'yi bu hale cevirdiler

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Post Reply
Cengiz Akgun
Moderator

TRT'yi bu hale cevirdiler

Post by Cengiz Akgun »

Esek herifler. Yarin Turkce bilmeyeni de cikartilar.

http://video.milliyet.com.tr/video-izle ... dg6F3.html
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Re: TRT'yi bu hale cevirdiler

Post by Kenan Atak »

Last edited by Kenan Atak on Sun Aug 28, 2011 10:17 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bak bu da TCDD Ingilizce bilen elemanlarinin hazirlidigi tren tarifesi. Okuzu gorseler tran sanacaklar "Train of Time" yazmis.

http://www.hurriyet.com.tr/_np/6904/14006904.jpg

Askerlerin isine gelince. 1971'de Ziverbey koskunde babasina yapilanlarin acisi cikartiyor Altan biraderler. Yalniz su var. Bugunku butun modern demokrasilerde ordu sivil yonetiminin atamalari ile yonetilir. ABD'de general olma isi Kongre'den gecer. Listeler gelir milletvekilleri ve senato'da kim terfi edecek kim emekli olacak belirler. Turkiyede silah bizde diye askerler dokulen onca kana aldirmadan 1980'de parmak kipirdatmadan beklemis ve 1980'de ortaligin anasini bellemistir. Bunlarin icindede ordunun ve devletin kaymagini yiyen bir cok asalak vardir. Ataturk ve devrimleri maskesi altinda oturan hemde. bunlarda bir nevi yobazdir. Boyle sivil yonetimde deftere yazip cunta olarak basa gecince insanlara her turlu ezeyeti edebilmis kirli bir zihniyettir bu. Yabazligin bir baska turlusu. Aziz Nesin'e onca vatansevere yapilanlar goz ardi edilemez. Kac kere FB koyunda ordu evine yemege gelen bir essogluesek yuzunden trafik polisi trafigi altust eder. Ben Amerikada general geliyor diye trafik polisinin trafigi durdurdugunu gormedim. Trafik polisi esliginde general arabasina eslikte gormedim. Ama politikacilar (vali/buyuk sehir belediye reisi/baskan/baskan yardimcisi) icin bu yapilir. Amerikada halkin oyu ile secilmis insanlara hitab ediliriken "honorable" yani "onurlandirilmis" denir. Hatta birinde arabadan hirsimdan indim tarfik komiseri ile kavga ettim. Bu heriflerin ordu evine gitmesi icin su trafigi alt ust ediyorsunuz gittigi yer ordu evi ya yemege ya dugune gidiyor dedigimde komiser "beyefendi ortada teror var biri generalin arabasina ates acsa ne yapacagiz" dedi. Ama ben PKK yokkende bu ulkede yasadim. Bilirim boyle iki uc dort yildizli flama ile yoldan kral gibi gecislerini. ABD'da normal bir insan Genelkurmay baskanini TV'de gormez. Birak kuvvet kumandanlarininkini, genel kurmay baskaninin da adini bile bilmez. Bakma sen bu Irak Afganistan savasi yuzunden arada sirada on plana cikiyorlar bu devirde. Gazetelerde sayfa sayfa bunlar ne demis ne etmis diye soyledikleri onemsenmez. Bunlarin isleri gucleri askerlikle sinirlidir. Su PKK isi ortada iken kendi isini gucunu dogru durust yapmayip politik kisveye burunmeleri Turkiyede askeri vesayet dedikleri seyin her seyin ustune de tuy dikmeye basladigi ortada. Kimse inkar etmesin bunu. Buna artik bir ceki duzen verilmesi gerekmekteydi. Bunun takunyalilara dusmesi ise aslinda ibret verici olandir. Dinsizin hakkindan imansiz gelir gibi olanlar. Halkin olanlara saskinligi ise bunadir.

yalniz askerler devlete karsi suc isledilerse askeri mahkemelerde yargilanirlar. Imamin ordusu tarafindan degil. Dunyanin butun yerinde bu boyledir. Devlete ve hukumete karsi islenen suc "isyana" girer. Peki hukumetin isledigi suclar ve yaptigi hukuksuzluklar nereye girer dediginde hesap isteyecek dedigin gibi halktir. Bunu da ancak kulturlu ve hakkini bilip arayan halk yapar. Boyle secilene padisah muamelesi cekip yalakalik yapmayan. Secilenden hizmet bekleyip gormeyince ya da alamayinca ayaga kalkan halk. Bu tip bir bilincli halk ABD de bile yok. Turkiyede ise cahiligin azalmasi yerine cogalmasini isteyenler bunu koruklemekteler.

Ben bu askerlerin tepesindekileri AKP icin Erbakana'a yapildigi gibi (her ne kadar dogru olursa olsun secilmis bir iktidari yikmaya calismak dunyanin her hukuk devletinde suctur) bir kumpas hazirligi icinde olduklarina inaniyorum. Ama suclamalar uyduruk oldugunu da goruyorum. Boyle bos atip dolu tutturmak icin bunlari iceri tiktilar. Bunu halkta goruyor. Ama nasil Aziz Yildirim ve surekasi icin bunlar asla sike yapmaz durust insanlardir diyemedikleri icin bu askerler (kumandanlar. generaller, amiraller yani) konusunda sikinti dogmakta.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu arada Omer Dincer olayinda hukumetin guven oyu almasi sirasinda meclisi yemin etmem gibi sacma sapan sekilde boykot edip sonrasini elini yuzune bulastiracagina ana muhalefet bu bakan icin gensoru acip gerekirse Anayasa mahkemesine kadar gidebilme cesaretini gosteremeyen (oyle ya bir sahtekar, birak oyle soyle bir bakanlik degil, milli egitim bakani oluyor) CHP'den hesap sormak lazim. Ispati ortada imis iste ve uc raporla kopya cektigi mahkemece kanitlanmis ve elinden unvani alinmis birini o makama oturmasina izin verenler utansin. Atayanlar zaten ahlaksizligi ele almislar. Kendilerinin yaptigi isler bunlar zaten.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Dun dusunuyordum Turkiye gibi malzemesi bol olan bir ulkeden ne bir sinema yönetmeni (Visconti, Bunuel, Fassbinder..gibi) cikmis, ne adam gibi bir yazar, ne olan biteni butunlugu icinde degerlendirecek bir aydin. Bana kimse Turkiye Akdeniz ulkesi demesin, sanati, bilimi, felsefe kulturu olmayan ulke Akdeniz ulkesi olarak adlandirilamaz. Klasik bir orta dogu ulkesi Turkiye. Sanatci cikti, Fazil Say, tum dunya tapiyor ama Turkiye'de dislanmis. Komik ötesi cahil bir yigin erkek bayan TV'lerde, siyaset sahnesiunde aniriyorlar cahilliklerini. Hersey suclama ve hakaret ustune kurulu.
Last edited by Kenan Atak on Sun Aug 28, 2011 10:18 pm, edited 1 time in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:Bu arada Omer Dincer olayinda hukumetin guven oyu almasi sirasinda meclisi yemin etmem gibi sacma sapan sekilde boykot edip sonrasini elini yuzune bulastiracagina ana muhalefet bu bakan icin gensoru acip gerekirse Anayasa mahkemesine kadar gidebilme cesaretini gosteremeyen (oyle ya bir sahtekar, birak oyle soyle bir bakanlik degil, milli egitim bakani oluyor) CHP'den hesap sormak lazim. Ispati ortada imis iste ve uc raporla kopya cektigi mahkemece kanitlanmis ve elinden unvani alinmis birini o makama oturmasina izin verenler utansin. Atayanlar zaten ahlaksizligi ele almislar. Kendilerinin yaptigi isler bunlar zaten.
Al benden de o kadar. Onlar sadece piyon diye muhalefet oldular, suratlarina kus pislese ki$ diyecek halleri yok. Diyorum ya normal tek ama tek bir olayin olmadigi, normal insan sayisinin parmakla sayildigi, herseyin anormal oldugu bir yerden bahsediyoruz. Bir arkadasim yazmis toplumun icinde yasamiyorum cunku ortada toplum da yok, beyinsiz bir suru var diye. Bu kadar guzel söylenemezdi.

Post Reply