G.SARAY - A.GUCU 1-0 (dk 22 LINCOLN)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

İnsan dayanamayıp yazmak zorunda kalıyor..

Hakan Şükür Türk futbolunda bir ekol,hem de yeri kolayca doldurulamayacak bir isim..Onun Galatasaray'a katkısı şu yaşında bile devam ediyor..Görmeyen gözler,son hırvat takımı ve lig maçındaki sidik zoru galibiyetlerin gol öncelerine baksa yeter..

Ama ne alıyor karşılığında Hakan Şükür?

Yarım net sayfası tutan hakaret,futbolu ille saha dışına taşıma gayretleri..Asıl iğrençlik bu!

Kendi tribünlerini yakıp yıkanlar gibi,dinmeyen Hakan Şükür öfkesi de hiç bir şeyi haketmiyor tabi..Aynı kafayla daha da haketmeyecek..
Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Mac yorumlarina baktigimda Arda'nin cok iyi oynadigi yaziliyor ben ne yazikki katilamiyacagim. Bizim orta sahamiz hem Arda hem Lincoln'u kaldiramiyor. Ikisininde defansif ozelligi yok. Butun yuk Ayhan ve Sabriye kaliyor onlarda 70li dakikalar yoruluyor. Bizim ideal orta sahamiz Sabri-Linderoth-Lincoln-Ayhan seklinde. Bu kadroda oyunun defansif yonunu oynayan 3 futbolcu var. Rakip ataga kalktiginda rakibe basan ekstra bir oyuncu cok seyi degistiriyor. Rakip orta sahayi rahat gecemiyor, buda defansi rahatlatiyor. Servet'in soylenen yavasligi Linderoth sakatliginda gozukmeye basladi. Arda top ayagindyken oynayan ama rakipteyken eli belinde gezen bir goruntuyle bana Sergen'i animsatiyor. Rakibe pres yapacaksan iki yavas futbolcuyla bu mumkun degil. Arda cok genc ama fizik kondisyon yonuyle yetersiz. Defansta bu kadar zorluk cekmemizin en buyuk sebebide bu bence.
Forvet konusu tam anlamiyla facia. Gol yollarinda Hakan ve Umit cok yetersiz kaldilar. FT'nin ilk donemindede cok pozisyon yarattigimizdan gollu gecen maclarimiza baktigimizdada kacan gollerin haddi hesabi yoktu. Sorun pek degismedi gibi. En azinda Hakan o donemde pres yapabiliyordu simdi yasi itibariyla buda mumkun degil. Iki cok gol kaciran, yavas forvetimiz var. Gol yollarinda sikinti cekmeye devam edecegiz gibi. UEFA kupasinda boyle goller kacirirsak isimiz is. Defansin saginda Ugur yada Baris idare eder. Ben hala transfer yapilacaksa forvete yapilmasindan yanayim. Artik forvet hattina yatirim yapma zamani geldi. Ozellikle UEFA'da basari icin bu sart gibi.

Daygilar,

Apsua Cemal
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ben Hakan'in oynadigi maclarda daha cok pozisyona girdigimizi dusunuyorum. Artik ustune adam mi cekiyor, bosa mi kosuyor, onu bilemeyecegim ama milli takim'da da, GS'da da onun oynadigi maclarda daha bol pozisyon oluyor. Ama atamiyor , o ayri. Eskiden de atamazdi, zaten atabilse 400 gol olacak. Gecen gun Prekazi diyordu "Tanju belki kizacak ama Hakan Sukur pozisyonlari daha iyi kokluyor" diye.

Ote yandan, bahsettiginiz Pantelic tipi forvet bir an once gelse iyi olur artik.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cemal Savas wrote:Mac yorumlarina baktigimda Arda'nin cok iyi oynadigi yaziliyor ben ne yazikki katilamiyacagim. Bizim orta sahamiz hem Arda hem Lincoln'u kaldiramiyor. Ikisininde defansif ozelligi yok. Butun yuk Ayhan ve Sabriye kaliyor
bence Arda dunku macta bunun degistiginin isaretlerini verdi, onemli olcude takim savunmasina yardimci oldu. gitgide daha da savasci kimlige burunecegini dusunuyorum. feldkamp'in da ondan istedigi bu olsa gerek, o da dun gece arda'nin oyunundan mutlu gorunuyordu.

her ne kadar, sabri-linderoth-ayhan uclusu sabri-linderoth(ayhan)-arda uclusune gore defansif olarak daha guclu olsa da, arda-lincoln ikilisinin ofansa getirdigi zenginlik bu avantaj icin vazgecilebilecek kadar az ve onemsiz degil. lincoln-arda biraz daha yanyana oynama firsati bulurlarsa muthis bir hucum gucu olacaklarini dusunuyorum. belki orta sahadaki bu defansif-ofansif ikileminin onune gecmek icin, yeni forvet alinamazsa ya da alinana kadar, deplasman/avrupa maclarinda forvetten formsuz umit feda edilebilir ve

sabri-linderoth-ayhan
---lincoln---arda-----
------hakan-------

kurgusu denenebilir.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Hakan Sukur gecmisi itibariyle bu ulkeye gelmis en iyi forvet oyuncularindan biridir. Gerek kendi istatistikleri , gerekse Turkiyenin son yillarda kazandigi butun basarilarda onun olmasi zaten tesadufi degildir.
Bakin eski bir dost , Cevat prekazi ne diyor:

''Hakan benimle oynasa 600 gol atardı
Hakan Şükür, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en profesyonel oyuncusudur. Futbolda yaşın önemi yoktur. Bir bakın, Hakan, G.Saray’a neler veriyor. Gol atmasa ne olacak ki? Adam 90 dakika koşuyor.

Tanju bir gol makinesiydi. Belki bozulur, sinirlenir ama Hakan Şükür golü daha iyi kokluyor. Eğer arkamda Suat-Emre ikilisi, önümde Hakan Şükür olsaydı, Hakan şimdi 200 değil, benimle 600 gol atardı. İkimiz beraber kasırga olurduk. Ancak, Hakan Şükür’ün kafa vuruşları da Tanju’ya yakın değil. Tanju top gelmeden kafayı nereye vuracağını biliyordu. Tanju daha iyi kafa golü atardı.''
http://www.internetspor.com/v3/futbol/h ... erID=58144

Yabanci takimlarda basarisiz oldu , dunya capinda bir oyuncu degil anlamina gelmez, cunku GS ve Milli takimla Avrupa capinda cok basarili oldu.

Babasinin hegomonyasinin getirdigi dengesizlikler, gencken yaptigi ciglikler, takimin icinde olusum olusturmasi falan bir hata ama genc yasta egitim ve gorgu alt yapisi goreceli olarak zayif olan ortalama Turk futbolcusu sohret ve basari ile zaten sacmaliyor. Hakan Sukur bunu bu kadar ile ucuz atlatti.

Yalniz emin oldugum sey HS'un dedesinden gelen etkiyle hakikaten Galatasarayi sevdigi ve GS maclarindada yalniz aklini degil, kalbinide ortaya koydugu. Belki birazda bu yuzden disarida basarili olamadigi. Babasinin bir turlu nufuz edemedigi sey belki de bu GS sevgisi.

Ali Sami Yen kurulus amacini soyle aciklar:''Amacimiz İngilizler gibi disiplinli oynayip , Turk olmayan rakipleri yenmektir''. Evet GS Batiya acilan penceredir, ama kurulusuda manevi bir sahsiyet Gul Babaya gider.
Amaci spordur ve herkese esit mesafededir. Politikasi ve dini yoktur,
ama yalniz spor baglaminda ilericiligi, batililigi, milliyetciligi ve inanci vardir.

GS'deki malum olusum etkisi inanc olarak takimi bir doneme kadar dogru yonde etkilesede (ki Okani, Emreyi, Arifi ve Hakan Unsali sevmem), daha sonra disariya gitme ve antrenorleri etkileme /takim olusturmayi etkileme yonunde olumsuz etkilemistir. Ama toplamda artisi eksisinden fazla olmustur
Genede Hakani bu ekipten ayri tutarim cunku oburlerine gore daha GS sevgisini daha samimi bulurum. Gene takimdasligini samimi bulurum.Tabii bunun yanisira isine olan saygisi ve profesyonelligine hayranim. 1.90 kusurluk boyla 20 senedir butun kazma stoperlerin hedefinde. Aleksin , Lincolnun yedigi tekme, dirsek, diz, omuz darbelerinin lafi olmaz onun yediklerine kiyasla. Onan ragmen o kadar gol atmis, onun bircok kati pozisyona girmis, birde bence bunu hala en iyi yapan olarak topu sirti donuk saklayip takimini hucuma yerlestirme isini yapmis.

Ben artik sadece kafasindakini ve yuregindekini
mac boyunca vucuduna ve ayaklarina dikte ettirememesinden
rahatsizim. Tabii bu da GS'ye zarar veriyor.
Ama bende kendi oynayabildigi kadar o kadroda tutulmasindan yanayim.
Din bazli olusumlara radikal bicimde karsi olan Adnan Polat iste busamimiyetinden ve GS sevgisinden oturu ondan vazgecememektedir.
Gerci yanlis anlasilmaya acik olan bu tip hassas konulari herkese acik forumda yazmaktan hic hoslanmiyorum ama genede bazi konulari netlestirmenin lazim olduguna inaniyorum.

Futbolu biraktiktan sonrada GS ile alakasinin olmasini istiyorum cunku onumuzdeki yillarin Turkiyede nasil bir yonetimle gececegi belli oldu.
Bence Hakan bu anlamda kopru gorevi gorebilir ve GS'nin zarar gormeden bu periyodu atlatmasina yardimci olabilir. Eger tabiiki bence tabii daha tercih edilen olan altyapidakilere disiplini ve futbol tecrubesini ogretmez ise.

Finansmanin ise o kaynaktan geldigi cok yanlis bir savdir. Oray Egin neye dayanarak bunu diyor anlamiyorum.
Last edited by Alpay Dedeoglu on Mon Aug 27, 2007 8:38 pm, edited 1 time in total.
NO ADNANS, NO CRY !!
Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Ufuk Bey,

Ozetle 'Hakan-cemaat-GS' ekseninde yazdiginiz yukaridaki yazinin tonu ve icerigi ile ilgili birkac elestirim olacak.

Hakan Sukur tartismalari artik Turk futbolunun klasik tartismalari arasinda yerini almis durumda. Atsa tartisilir, kacirsa tartisilir, Milli Takim kadrosuna alinsa tartisilir, yedek klubesinde otursa yine tartisilir. Ve bu muhabbetler uzadikca da olay namaz/oruc/cemaat boyutuna gecip futbolun uzagina gider.

Bir Galatasarayli olarak Hakan Sukur'un boyle bir cemaatle adinin bu kadar fazla anilmasi tabii ki rahatsizlik verici bir durum. Ama sonucta bu sadece kendisini baglayan kisisel bir konu olarak gorulmelidir ve futbol/Galatasaray uzerine yapilan bir tartismada, 'Zaten Galatasaray bu cemaatten maddi yardim aliyor' seklinde uc ve desteksiz bir iddia yapilmamalidir. Yazisini ornek verdiginiz kisi de zaten Oray Egin.

'Necati uc aydir elinde bonservisi dolaniyor' demissiniz, baktim Kalli ve Adnan Sezgin'in Necati ile ilgili aciklamasi 24 Temmuz'da yapilmis, yani bir ay once. Ayrica Necati'nin bonservisi elinde degil, kendisiyle anlasmak isteyen takimlar Galatasaray ile de anlasmak durumundalar. Hatta Galatasaray Necati'nin transferinden gelir bekliyor.

Hakan Sukur'un verdigi davette Arda'nin da icinde oldugu fotograflar resmi sitede yayinlanarak o 'haber' de yalanlanmisti birkac hafta once.

Futbolculugunu, golculugunu, oyuna yararlarini/zararlarini haftalarca tartisalim, ama lutfen, en azindan Galatasaray'i seven bizler, malum cemaat/murit olaylarina camiamizi bulastirmayalim.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Hakan Bakircioglu wrote: Futbolculugunu, golculugunu, oyuna yararlarini/zararlarini haftalarca tartisalim, ama lutfen, en azindan Galatasaray'i seven bizler, malum cemaat/murit olaylarina camiamizi bulastirmayalim.
Hakan, cok tesekkur ederim. Ama yazimda da belirttim, "bazi seylerin soylentisi olmasindan beterdir". Bu durum, ne yazik ki her duzeyde konusuluyor, tahmin ediyorum devletin belli kademelerinde de konusuluyor. Bunu bu forumda dile getirmemek bu gercegi degistirmiyor. Yani camiamiz ben yazdim diye veya falanca gazetedeki bir adam yazdi diye bu olaylarin icine girmiyor; bu olaylar Galatasaray ismini esir aldigi icin bu konu bircok mecrada dillendiriliyor.

Senin soylediklerin disinda, bu konuya temas edenler icin de kisaca; ben Hakan'in golculugu konusunda -teknik manada da- elestirel bakiyorum. Bunlar olmasa yani Galatasaray'in batiya donuk yuzune zarar vermese bile Hakan bana gore faydasiz bir futbolcu.

Bir de bir oyuncunun gecmisi, kendini ispatlamisligi, oynarken yaptigi fedakarliklari konusunun bu kadar balladirilmasini anlamiyorum. Hakan bu isi profesyonel olarak yapiyor, karsiliginda da asgari ucret almiyor.

Primleri, transfer bedelleleri hep profesyonel esaslara gore belirleniyor. Eger bir profesyonelden yararlanma imkanınız kalmadiysa yapacaginiz bellidir. Tesekkur etmek ve el sikismak.

Ben bugunun ne zaman gelecegi konusunda endiselere sahibim.
Ufuk Sezekkaplan

Alpay Dedeoglu wrote: Futbolu biraktiktan sonrada GS ile alakasinin olmasini istiyorum cunku onumuzdeki yillarin Turkiyede nasil bir yonetimle gececegi belli oldu.
Bence Hakan bu anlamda kopru gorevi gorebilir ve GS'nin zarar gormeden bu periyodu atlatmasina yardimci olabilir. .
Simdi yazdiktan sonra farkettim. Alpay bey burada tam olarak kastettiginiz nedir ki ? Yani Hakan'in, iktidarla kulup arasinda bir aracilik rolu mu olmali ? Bu tehlikeli degil mi ? Bir profesyonel futbolcuya boyle bir rol bicilebilir mi ?
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Alpay Dedeoglu wrote: Futbolu biraktiktan sonrada GS ile alakasinin olmasini istiyorum cunku onumuzdeki yillarin Turkiyede nasil bir yonetimle gececegi belli oldu.
Bence Hakan bu anlamda kopru gorevi gorebilir ve GS'nin zarar gormeden bu periyodu atlatmasina yardimci olabilir. .
Simdi yazdiktan sonra farkettim. Alpay bey burada tam olarak kastettiginiz nedir ki ? Yani Hakan'in, iktidarla kulup arasinda bir aracilik rolu mu olmali ? Bu tehlikeli degil mi ? Bir profesyonel futbolcuya boyle bir rol bicilebilir mi ?
NO ADNANS, NO CRY !!
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Alpay Dedeoglu wrote:
Futbolu biraktiktan sonrada GS ile alakasinin olmasini istiyorum cunku onumuzdeki yillarin Turkiyede nasil bir yonetimle gececegi belli oldu.
Bence Hakan bu anlamda kopru gorevi gorebilir ve GS'nin zarar gormeden bu periyodu atlatmasina yardimci olabilir. Eger tabiiki bence tabii daha tercih edilen olan altyapidakilere disiplini ve futbol tecrubesini ogretmez ise.

Finansmanin ise o kaynaktan geldigi cok yanlis bir savdir. Oray Egin neye dayanarak bunu diyor anlamiyorum.
Biraz bam teline basayim.

Bunu okuyunca yadirgadim hatta celiski gordum.

FB'yi en cok elestirdigin noktalardan bir tanesi kulubun su andaki iktidarla olan yakin iliskileriydi, simdi bunu "az zararla" atlatmanin yolu olarak HS kullanmak gibi tezle kendin icin "justify" etmeye calisiyorsun.

Bir baska yazinda HS oynamasinin Zaman gazetesi baskisindan dolayi olabilecegini dusunup Oray Egin'in yazisina karsi cikiyorsun.Bunlar varsayim tabii.

Okuduklarima bakiyorum.GS muhabirleri icinde GS'in icinden en iyi haberleri alan ve yalanlanmayan Bahri Havadar gecen hafta yazdi.

GS Kone icin 30-40 mio EUR gozden cikardi diye.Bu hafta sonu Adnan Polar'i okuyunca da butcemize uygun bir adam ariyoruz,gercekler ortada diyor.

Insanin aklina ister istemez iki transfer politikasi iki kanat geliyor bu isin icinde.Birincisi GS digeri de GS ile iliskide olan sponsor,finansor vs.

GS'in sampiyon oldugu yil dahi mutlu bir kitlesi yoktu.Eskiyen yuzlerden dolayi olan bikkinlik, yeni bir hava yeni bir olusum ozlemi bu sene iyi bir kac transfer ve yenilikle gereginden iyi bir havaya birakti.Halbuki bu forumda yeri geldiginde babasini tanimayip yerden yere vuran siz "duayenler" kalkip da bunlari sorgulamak istemiyorsunuz.Anliyorum kol kirilir yen icinde kalir felsefesini benimisyorsunuz bir devlet politikasina sahip cikar gibi, bunu da saygiyla karsiliyorum ancak bir yandan susarken diger yandan bunlara ters ses cikarmak dogru mu?

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Cemal Savas

Post by Cemal Savas »

Takimda her mevkiye alternatif isimler var, forvete neden dusunulmesin. Hakan'in hizmetlerini kimse yadsimiyor ama bu takim 50'ye yakin mac yapacak. Bu surecte forumsuzluk olacak, sakatlanma olasiliklari mevcut. Eee diyelim ikiside sakat veya cezali her ne sebep olursa olsun , farz edin bu ikili oynayamayacak olursa bu takimi Cafercanmi yuklenecek ???
Her turlu ihtimali dusunulmeli, bunca yatirim heba olmamali. Turkiye'de alabilecegimiz adam olmadigina gore yabanci hakki bu sene mutlaka forvetten yana kullanilmali.
Hakan'in ozel yasantisi beni ilgilendirmez. Bunca pislige karisan, ismi skandallardan eksik olmayan Tanju oynadiysa, yararli oldugu surece Hakanda oynar. Sorunda asla bu degil benim icin. Takima derinlik kazandirilmali. Son A.Gucu maci gibi forvetler dunyalari kacirirken birini kenara alip sahaya surebilecegin biri kulubede mutlaka olmali.

Saygilar,

Apsua Cemal
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Hakan'in futbolunu konusmayi anlamiyorum (sadece sahsi gorusum), ama hadi olur, begenmeyen begenmez ama Umit Karan su maci oynadiktan sonra Umit'i birakip Hakan'in kacirdigi gollere laf etmeyi kotu niyetli buluyorum.

Hadi Hakan 36 yasinda, oburunun bahanesi ne? Ikinci yarinin basinda kacirdigi pozisyonHakan'in kacirdiklarindan daha mi az sac bas yoldurdu ayiptir sormasi, ondan sonra bir metre onundeki arkadasina mecalsizlikten yuvarlayamayip 30 cm onundeki rakibine verdigi toplari, atamadigi kafalari falan saymiyorum. Hakan diregi vurdu hic olmazsa yahu.

Hadi Hakan gecmisinden dolayi oynuyor olsun bu adam neden oynuyor, bu bize UEFA da kazadirmadi, nerede Umit Karan'a isyaniniz?

Sevgili Ufuk, eger herseyin degerini piyasa belirliyorsa yarin Kalli'yi piyasaya cikar, ondan sonra Orkun, Ugur, Servet diye piyada devam et. Gorursun ne gelecegini piyasadan. Hatta hizini alama Umit karan'i da cikar, bakalim onlarla ya da gectigimiz sene sonunda Ayhan'i piyasaya cikarsaydin. Duyan da her oyuncumuz dunya futbol piyasalarinda 10 milyondan bonservis aciyor, bir Hakan'a alici yok sanir.

Diger konulari ise bence de lutfen futbol tartismalarindan ve bu forumdan uzak tutalim.

Hakan'a tabiiki alternatif olsun ama Hakan'dan once Umit'in yerine oyuna girer korkarim.

Ali
Ufuk Sezekkaplan

Ali Gursel wrote:Hakan'in futbolunu konusmayi anlamiyorum (sadece sahsi gorusum), ama hadi olur, begenmeyen begenmez ama Umit Karan su maci oynadiktan sonra Umit'i birakip Hakan'in kacirdigi gollere laf etmeyi kotu niyetli buluyorum.

Sevgili Ufuk, eger herseyin degerini piyasa belirliyorsa yarin Kalli'yi piyasaya cikar, ondan sonra Orkun, Ugur, Servet diye piyada devam et. Gorursun ne gelecegini piyasadan. Hatta hizini alama Umit karan'i da cikar, bakalim onlarla ya da gectigimiz sene sonunda Ayhan'i piyasaya cikarsaydin. Duyan da her oyuncumuz dunya futbol piyasalarinda 10 milyondan bonservis aciyor, bir Hakan'a alici yok sanir.

Diger konulari ise bence de lutfen futbol tartismalarindan ve bu forumdan uzak tutalim.Ali
Ali bey,

Kotuniyetli degilim. Sadece kisilerin, Galatasaray'in onune gecmesinin karsisindayim.

Gerets'in 2.sezonu baslarken, Necati bu durumlara dusmemisken ve Karan gol krali iken (Hasan Kabze de vardi) takima mutlaka forvet alinmasi gorusunu nacizane savunmustum.

Karan konusunda haklisiniz, matah adam degildir. Ama bugun icin Hakan'dan daha efektif. Buna ragmen keske FB'ye satilsaydi. Ki Umit Karan'in FB icin gundeme gelmesi bile bugun itibariyle bir piyasa degerlemesidir onun icin. Hakan'a boyle bir degerleme yok.

Ben sadece konu Hakan'a geldigi icin ona ozel yazdim. Yoksa her futbolcu bazinda tek tek degerlendirmelere gidilebilir.

Futbolcularin degerini piyasa belirler benim bildigim kadariyla, buyuk paralarin dondugu bir profesyonel ortamda bundan daha belirleyici bir faktor olabilir mi ?

Hakan ile ilgili bu konulari forumdan uzak tutalim, peki. Halinin altina supurelim. Hem ileride iktidarla Galatasaray arasinda arabuluculuk da yapacak nasil olsa :cry:

Sevgiler.
Ufuk.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Ama bugun icin Hakan'dan daha efektif.
bu sizin gorusunuz. zaten Ali'nin gorusu ve yazisinin ana temasi da tam tersi fikirde sekilleniyor. Bu noktada ben de Ali'ye katiliyorum. Seyrettigim kadariyla Hakan su an Umit'ten cok daha iyi durumda ve mac icerisinde cok daha faydali. Umit Karan gecen macta tipki Hakan gibi girdigi pozisyonlari degerlendiremedi. Ama Hakan Umit'ten cok daha fazla pozisyona giriyor.
Post Reply