Cassio Lincoln'a dair

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ismail Gezer wrote:Değişik kaynaklardan teyit ettiremedik henüz ama Lincoln hocasının yanına gidiyor galiba. Alamanyaya :D
Resmi sitede var, kanama, odem vs., tedaviye gidiyor.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote:Ben daldan dala doneyim:

Ozan, agresiflik boyla olmuyor, ben Emre ve Okan'i son derece agresif bulurum, Hagi de cok uzun degildi ama o da agresifti. Futbolda rakibe guzel bir tekme atip iki ay sakat birakmak icin uzun boy mu gerekiyor? Hos, hadi bucurleri attin, Bulent, su sirada takimda ama oynamayan Hasan Sas, Akyel falan gibi bir suru hircin adam vardi bizim takimda. Neredeyse, Topal, Baris, Song, Lincoln ile Emre, Okan, Bulent, Hagi ayni agresiflikte diyeceksin, ki ciddi yazdigini zannetmem o zaman.
...
Ali
Boyle Ninja gibi ayak ele verip futbolunu kapatmak isteyen kac kisi vardir dersin? Kasitla yapildigi sabit olursa adam hapse bile girer bunlari da bilmen lazim.

Bu ne bicim akil vermedir anlamis degilim. Kan davasi filan da boyle basliyor Anadoluda goze goz dise dis diye. Futbolculari birbirine kirdiracan yani bu akilla. Bu benim Brooklynde evine hirsiz dadanip elektronik esya aldi mi soyulan arkadasa (kendisi de Elektrik/Elektonik Muhendisi idi) pencerenin altina bir lahva ile elektrik vermesini onermem gibi bir sey olmus. Sonunda bu fikrimi Manhattan'da beni duymus gibi benimseyen bir dukkan sahibi dukkanin arkasinda depoya girilen dehlize fare kapani gibi bir plakaya elektik verip hirsizi kikardatmasindan sonra basina gelenleri gorunce senin aklinla gideydim simdi isim isti demisti arkadas.

Al eline bir tabanca vur bari Ali tribunden boyle sert oynayanlari bak bakalim bir daha girebiliyor mu oyle sert.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ali Gursel wrote: Ozan, agresiflik boyla olmuyor, ben Emre ve Okan'i son derece agresif bulurum, Hagi de cok uzun degildi ama o da agresifti. Futbolda rakibe guzel bir tekme atip iki ay sakat birakmak icin uzun boy mu gerekiyor? Hos, hadi bucurleri attin, Bulent, su sirada takimda ama oynamayan Hasan Sas, Akyel falan gibi bir suru hircin adam vardi bizim takimda. Neredeyse, Topal, Baris, Song, Lincoln ile Emre, Okan, Bulent, Hagi ayni agresiflikte diyeceksin, ki ciddi yazdigini zannetmem o zaman.
Sevgili Ali - hafizan seni yaniltiyor. Emre, Okan ve Suat iyi pres yapar top calardi ama rakibe tekme atip sertlige basvurmazlardi - aksine az bir tekme yedikleri anda hemen hakeme cullanirlardi - bunu da Hagi'den ogrendiler kendilerini tekmelerden koruma adina.
Ali Gursel wrote: Hem sen hem de Mert birseyleri karistirmisiniz: Alex'in bugunku halinden bahsetmiyorum ki ben, su anda Turkiye'de acik ara en iyi oyuncu, tartismasi dahi olmaz. Ama benim hafizam da var, geldiginde soylenenleri, kac kere SS'da yuhalandigini da hatirliyorum. Alex Turkiye'ye bu sene gelmedi ki, geldi ve zor zamanlar da gecirdi, ama sonucta sahip cikildi, sebat edildi, adam da oyunculugunu gosterdi. Milli olmasi tabii ki onemli, zaten oyunculugunu konusmaya gerek yok (hos Ortega da cok milli olmus Arjantin'de, Maradona'nin veliahti idi, ne oldu?), ama yine anlatmak istedigim noktaya doneyim, Lincoln Turkiye'ye Alex'te olmayan bir seyle geldi (lutfen geldigi yillari karsilastirin yani ikisinin bugununu degil): Avrupa'nin buyuk liglerinden birinde uzun yillar basarili olarak. Lincoln hakkinda ne dersek diyelim negatif adamin Bundesliga kariyeri ortada, yarim sezon, bir sezon da degil.
Alex'le Lincoln cok cok farkli vakalar... Alex once Ortega ile sonra Hagi ile karsilastirildi... Hagi gibi dunyaya 3 adam geldi gelmedi - o yuzden onunla karsilastirilmak futbolcular acisindan bir sanssizlik ama Ortega topla cok iyi dripling yapabilen bir oyuncu ama Alex cok daha basit oynuyor - bircok kez tekniginden cok zekasi ile isi bitiriyor. FB'nin Alex'i anlamasi onun Ortega gibi topu alip 3 adam calimlayip gidip topu kalecinin bacaklari arasindan gol yapmayacagini ama baska turlu faydali olacagini kesfetmesi ve ona ayak uyduracak adamlarla takimi donatmalari zaman aldi ama Alex'i bugun Alex yapti.

Lincoln icin ise her olanak mevcut - onu oynatmak adina arkasina kosan uc tane adam konuyor - onune paslarini versin diye iki tane adam koyuyoruz ki hem arkasinda ki hem de onunde ki adamlar gorevlerini gayet iyi yerine getiriyorlar bugune kadar ama pasam hala oynamak konusunda mizmizlik ediyor. Illa birileri buna el bebek gul bebek diyecek o da eger havasi o gun yerinde olursa lutfen oynayacak .
Ali Gursel wrote: Mertcigim, Baris ve Servet'i alkislamak bir seydir, bu adamlarin gol pasi vermesini istemek baska bir sey. Birinciyi ben de yapiyorum ama ikinciyi istemem (yani bu konuda onlara kalmamizi istemem anlaminda, yoksa versinler her mac 5 gol pasi tabii).

Baris oynasa Lincoln yerine daha iyi olur diye dusunmek iyi hos fakat skorlar israrla aksini gosteriyor Mert, ben bir Baris seyrettim GS- Austria Wien macinda izledin mi bilmiyorum (wallahi kirk gun kirk gece mac olurdu biz birak gol atmayi, pozisyona giremezdik 40 gun sonunda, ortada iddiasi kalmamis, ikinci sinif orta Avrupa takimiyla oynuyoruz, kazanip UEFA'da tur atlamak icin, bana ne simdi Baris'in ne kadar kostugundan, maraton yarisi degil ki bu, gol atarak mac kazaniliyor, Lincoln'u tekerlekli sandalye ile sahaya cikarsan daha faydali olurdu). Futbol sirf kosmakla olmuyor iste, sen begen begenme, bu adamin defansa yanlislikla verdigi top donup gol oluyor, asistin asisti oluyor, ama birseyler oluyor iste.
Ali oyle bir yaziyorsun ki sanki Lincoln bugune kadar gol pasi rekorlari kiriyor, takimi pozisyondan pozisyona sokuyor da ona ragmen ben begenmiyorum yerine Baris oynasin diyorum. Lincoln'un lige kac assisti var yaz da bilelim - en son ne zaman assist yapmis onu da yaz da bilelim. Eger assist yapmayacaksa, gol atmayacaksa - ben ne anladim Lincoln'den... o zaman yerine Baris'i oynat hic olmazsa daha az top kaptirir daha cok kapariz... benim dedigim bu - yoksa Baris'tan 10 numara yap diyen yok...
Ali Gursel wrote: GS seyircisi Alex'im oldu diye sevinmez, zira Hagi'sini aramaktadir. Lincoln'den umitli olmasi normaldir, zira Lincolnsuz takimin kisir, pozisyona dahi yaklasamayan, tek bilincli gol sansi Arda'nin kanat akinlarina kalmis halini gorup durumun vahametini farkeder cunku. Lincoln Hagi olmaz ama iyi bir 10 numara olabilir, giderse ise kimsen yok, bu adamin yarisini alabilecek bir seyin de yok.
Yani diyorsun ki biz Lincoln'den daha iyisini bulamayiz - bunu da elimizden kacirirsak vay halimize... iste tam Nermin'i kerhaneden kurtarip evlenme dusu kuran yigido mantigi - yani Lincoln'den daha iyisini bulabilecegimiz senin icin bir hayal - ulasilamayacak bir utopya. Lincoln bugune kadar ne yapmis ta bu denli degerli olmus benim de anlayamadigim bu. Illa bir 10 numara ile oynanacaksa ve Arda'yi da cizgiden cekmek istemiyorsan gider 36-37 yasinda ki Figo'yu getirirsin Lincoln'un on misli fayda saglar, forma da saglar - ustelik adam gercek anlamda profesyoneldir, fazla kosamaz ama elinde ne varsa sahaya doker birakir oyle cikar - gencine de ornek olur. Bu kadar imkansiz mi Figo'nun transferi - adam ABD'ye MLS'e gelmek uzere... Bunu Figo illa alinsin anlaminda algilama lutfen - sadece basit bir ornek veriyorum Lincoln'den iyisinin bulunabilecegine... Bana kalsa hic 10 numara pesine dusmem - Manchester United'in 10 numarasimi var? Ronaldo demeyin o da Arda gibi kanat adami...
Ali Gursel wrote: Arda konusunda ise bilemiyorum hala. Memlekette kanat adami zor bulunuyor, cocuk solda gercekten guzel oynuyor, bu adami 10 numara yapmak neden illa?

Bana kalsa yapmam zaten - 4-3-2-1'in Turk takimlari icin en iyi sistem oldugunu dusunuyorum.
Ali Gursel wrote: Mert'in ortaligin Lincoln diye inlemesine killanmasi bir bakis. Ama icimizde Servet'in "afferin ulan, inletin de biraz su herif aska gelsin" demedigini bilen var mi? Bu kadar mi egolari narin adamlar bunlar, gercekten neden Lincoln diye bagirdilar da Servet demediler mi diyorlar, siz isinizde boyle misiniz? Ortada cok killanilacak birsey yok, isteneni veremeyen, umitlerle gelen, pahali bir yatirim var ortada, biraz inleteyim de adam belki o istedigimiz haline gelir diyordur seyirci. Ha, bir de seyirci sunu kacirmaz, adam sahadayken kazaniyoruz, degilken pek kazanamiyoruz. Bir de bu henuz oynamayan hali.
Galibiyetleri ve maglubiyetleri saha da Lincoln'un olup olmamasina baglarda - sakatlanana kadar takimin en cok assist yapma istatistigi gun gibi acik dururken Ugur Ucar'in olup olmamasina baglayamaz o taraftar - neden, cunku san, sohret, tribun yalakaligi, Alex ezikligi ve Schalke'den kalma youtube videolari gozlerine ve beynine perde indirir.

Don Ugur'um don de Lincoln'u koru benim gibilerden...
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

galatasaray taraftarinin ozellikle sahada canla basla carpisan oyuncularin emegini es gecip lincoln lincoln diye bagirmasi gercekten uzucu. leverkusen macinda buna uzulerek sahit oldum. takim aslanlar gibi top oynuyor; pozisyon ustune pozisyona giriyoruz. ama sahadakini alkislamak yerine, kenarda isinan lincoln'e tezahurat. ayip ediliyor gercekten.

alex=lincoln kiyasina gelince: bu sezon gordugum lincoln ve fener'de seyrettigim alex arasinda buyuk farklar var alex lehine. duran top becerisini geciyorum. ama oyun zekasi olarak alex saygi duyulmasi gereken muthis bir oyuncu. belki hagi'den bile daha onde gelir bu acidan. bir kere hem kendini hem de topu rakipten uzakta tutmayi cok iyi basariyor. alex'i omuz omuza mucadelede goremezsiniz. ama kullandigi toplarin cogu olumludur ve toplari cok guzel yerlere tasir. cok sik olarak calima girmez, adam gecmeye calismaz. ama bunu yaptigi zamanlarda da garanti rakibini gecer ve bunun sonucu muhtemelen gol pozisyonu dogurur. bu oyun zekasi nedeniyle alex bu kadar sert bir ligde bunca zamandir neredeyse hic sakatlanmadan uc-dort yildir aktif olarak oynayabiliyor ve oynadigi donem icinde takiminin attigi gollerinden yaridan cogunda ya golu sahibi ya da asistini veren olarak imzasi var. ote yandan lincoln malesef topu ve kendini rakipten saklamayi basarmiyor. bu yuzden de surekli darbeye maruz kaliyor. kimisi faul kimisi degil; ama o darbeye musade veren bir oyun tarzi var. ote yandan, oyunu cok zorluyor. o'nu seyrederken cogu zaman karsisindaki insana calim atmayi deneyecegini sezebiliyorum ben. ben sezebiliyorsam o oyuncu hayli hayli seziyordur bunu. adami karsisina aliyor, ani-konu topla ustune gitmeye basliyor. rakibin hazirlanmasina firsat veriyor. bu yuzden de cok top kaybediyor. oysa alexbu durumlarda cok hizli ve beklenmedik sekilde hareket ediyor; karsisindaki defansi caresiz birakiyor.

yine de, lincoln almanya gibi bir ligde kendini ispatlamis bir oyuncu. bu da kendisine sabir gostermemiz icin gecerli bir neden. ayrica, artik o mu dedi, yazildi mi bilemiyorum ama roportajinda gecen ifadelerde haklilik payi var. ozellikle turk futbolcusunun oyun mantalitesiyle ilgili soyledigi seyler maalesef dogru. bu da futbolu cekilmez kiliyor. iste bunun en bariz ornegini c.tesi gunku macta erhan albayrak'in hareketinde gorduk. lincoln topla ilerlerken topa oyle bir gelisi var ki; mubarek sanki topu aya gonderecek. ama burada niyet belli. ben oyle bir savurayim ki ayagimi, en azindan rakip hucumcu korksun ve cekinsin bundan. yok cekinmezse, vurdugum top belki bir yerlerine carpar; bir dahaki sefere boyle girmeye cesaret edemez. en iyimser niyet bu; yoksa bu topa boyle girilmez.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Bende is gezisindeyim soyle dedim bakiyim neler var forumda. Ozgur'un konuyu gorunce "ohh be dedim birisi sonunda gitsede su adamdan kurtulsak" diye bir mesaj var! Megerse soylesiymis.

Size biraz iddiali birsey diyim mi? Lincoln GS'a gelmis gecmis en buyuk hayal kirikligi yaratan transferdir. Muthis umitliydim ve bugune kadar hala umitliydim ama bu aciklamalarini okuyunca artik zerre kadar umidim kalmadi. Yani diyor ki, beni koruyun. Benim stilim bu. Ben hafif dokunmayla yere duserim. Ustelik bunlar normal sarjlar olsa bile. Adam resmen topu alir almaz nasil duserimin pozisyonuna hazirliyor kendini. Bu kadar pisirik top oynayan bir futbolcu daha gormedim. Kesinlikle bu sene sonu gonderilmeli. Bence duzelmeyecek. Ama adami hicbirsey yapmadan bagrina basan seyirciye mustahak.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Fatih Mutlu wrote:yine de, lincoln almanya gibi bir ligde kendini ispatlamis bir oyuncu. bu da kendisine sabir gostermemiz icin gecerli bir neden.
Bu da biraz abartili geliyor bana. Lincoln Almanya'ya ilk geldigi donemde Kaiserslautern'de iken ileri uca cok yakin oynatiliyordu - K'lautern kontrataga dayali bir sistem de ona uzun toplar atiyor o da az adamla yakaladigi defanslari calimla gecip gol atiyor yada gol pasi veriyordu - cok macini izledim ve iyi de hatirliyorum. Bu Lincoln'un ac oldugu ve Almanya'da en verimli oldugu donemdi... Sonra Schalke aldi normal 10 numara gib oynamaya basladi - ac oldugu surece hala iyiydi ama oyle abartilacak bir basarisi yoktu - zaten olsa Bayern birakirmi kimseye? Lincoln'un Almanya'da oldugu donemde Bayern'de Mehmet Scholl 10 numaraydi, sonra o yaslaninca Ballack'i alip koydular oraya, o da Chelsea'ye gidince bu sene Ribery'i orada oynatiyorlar - bizim birkac yuzbin dolar icin elimizde tutamadigimiz Ribery - yani Bayern'e gore Scholl, Ballack, Ribery - bunlarin hepsi Lincoln'den iyiler. Lincoln'un Schalke'de ki son bir-iki yili ise cokus donemine girmis, sakatliklardan kurtulamayan artik paraya ve sohrete doymus bir profil gosteriyor.

TR'ye ilk geldiginde ben de umitliydim - daha once baska yerde cokuse gecip TR'ye gelince yeniden dogmus bir Hagi ornegi vardi onumuzde ama artik gozum acildi - Lincoln'un taraftarin gozunu boyayip kandirmaktan baska yapacagi birsey yok.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:
Ali Gursel wrote:Ben daldan dala doneyim:

Ozan, agresiflik boyla olmuyor, ben Emre ve Okan'i son derece agresif bulurum, Hagi de cok uzun degildi ama o da agresifti. Futbolda rakibe guzel bir tekme atip iki ay sakat birakmak icin uzun boy mu gerekiyor? Hos, hadi bucurleri attin, Bulent, su sirada takimda ama oynamayan Hasan Sas, Akyel falan gibi bir suru hircin adam vardi bizim takimda. Neredeyse, Topal, Baris, Song, Lincoln ile Emre, Okan, Bulent, Hagi ayni agresiflikte diyeceksin, ki ciddi yazdigini zannetmem o zaman.
...
Ali
Boyle Ninja gibi ayak ele verip futbolunu kapatmak isteyen kac kisi vardir dersin? Kasitla yapildigi sabit olursa adam hapse bile girer bunlari da bilmen lazim.

Bu ne bicim akil vermedir anlamis degilim. Kan davasi filan da boyle basliyor Anadoluda goze goz dise dis diye. Futbolculari birbirine kirdiracan yani bu akilla. Bu benim Brooklynde evine hirsiz dadanip elektronik esya aldi mi soyulan arkadasa (kendisi de Elektrik/Elektonik Muhendisi idi) pencerenin altina bir lahva ile elektrik vermesini onermem gibi bir sey olmus. Sonunda bu fikrimi Manhattan'da beni duymus gibi benimseyen bir dukkan sahibi dukkanin arkasinda depoya girilen dehlize fare kapani gibi bir plakaya elektik verip hirsizi kikardatmasindan sonra basina gelenleri gorunce senin aklinla gideydim simdi isim isti demisti arkadas.

Al eline bir tabanca vur bari Ali tribunden boyle sert oynayanlari bak bakalim bir daha girebiliyor mu oyle sert.
Cengizcigim,

Biraz fazla yasamissin buralarda. Ha, buralar icin bile yaniliyorsun.

Ne anlatmak istedigimi anlamak istersen bos bir gununde bir buz hokeyi maci izle, birileri bir oyuncuya sert girdi mi, takim arkadaslari iki dakika sonra ne yapiyorlar bak. Teori falan uretmeye gerek yok, izliyorsun ekranda, yani fikir yurutmektense olayin gercegi var, kimse de hapse girmiyor.

Ayagini eline vermek deyim, bu tip yazilari kelimesi kelimesine almayacagini umuyorum kimsenin. Ama biri senin adamina tekme atiyorsa sen de onunkine atarsin. Onunki atinca aman ne guzel deyip, seninki atinca hapse sokan sistem olmaz dunyada.

Turkiye'yi ve futbol sahasini Brooklyn'le karistirma. Birinde sistem isliyor, digerinde islemiyor. Hakem isini yapmiyor. Ayrica Brooklyn'i bosver, Amerika'da eyaletlerin yarisinda adamin teki malina izinsiz girerse cik dersin, cikmazsa sikar kursunu oldurursun, tek derdin juriyi cik dedigine inandirmaya kalir.

Benim anlattigim durum hakemlerin isini yapmadigi bir yerde senin ne tepki verecegin. Ya oturur boyle suc mu olur acaba falan diye dusunursun, bu arada hakemleri bilen ve kotu niyetli olan oyuncular basar tekmeyi gaddarca (Ali Tandogan'in Frank de Boer'e ne yaptigini hatirliyor musun, ben hic hapis falan duymadim, sen duydun mu?) sille tokat dayak yer oturursun. Ya da sen de adamlara lisani munasiple karsiligini verirsin. Bir tarafi cezalandirip digerini cezalandirmiyorsa kotu niyetlidir hakem, onun da hal edilme yolu vardir. Ama kotu niyetten degil salaklik ve isini bilmemektense, iki tarafa da sartlar esit, basacaksin tekmeyi.

Turkiye Amerika degil Cengizcigim. Turkiye'de futbol uzmani diye tac iki metre oteden atildi diye yaygarayi basip, hakem kariyeri bitiren adamlar, Selcuk Dereli oyuncular tekme attikca maci devam ettirirken, cok guzel yonetti, bazi hatalar olabilir ama oyunu devam ettirdi falan diyen adamlar uzman sayiliyor, millet bunlari dinliyor. Bak sor bir gun Ingiltere'de tercumeyle de olsa mac yorumlasalar ne olur, millet neresiyle gulecegini sasirir.

Bunlarin oldugu ulkede derdini boyle halledeceksin, Erhan Albayrak, Hurriyet, bizim Batista falan gibi adamlarin ayagini eline vereceksin, vermezsen boyle her hafta bilmem kac oyuncun sakat kimi oynatayim diye dusunursun. Bak FB'ye, BJK'a ve bize yapilan sert faullere dikkat et, farki goreceksin (bu sezondan bahsediyorum), bu takimlardan kimse hapse girdi mi?

Ali
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Celal Gürcüoglu wrote:Bende is gezisindeyim soyle dedim bakiyim neler var forumda. Ozgur'un konuyu gorunce "ohh be dedim birisi sonunda gitsede su adamdan kurtulsak" diye bir mesaj var! Megerse soylesiymis.

Size biraz iddiali birsey diyim mi? Lincoln GS'a gelmis gecmis en buyuk hayal kirikligi yaratan transferdir. Muthis umitliydim ve bugune kadar hala umitliydim ama bu aciklamalarini okuyunca artik zerre kadar umidim kalmadi. Yani diyor ki, beni koruyun. Benim stilim bu. Ben hafif dokunmayla yere duserim. Ustelik bunlar normal sarjlar olsa bile. Adam resmen topu alir almaz nasil duserimin pozisyonuna hazirliyor kendini. Bu kadar pisirik top oynayan bir futbolcu daha gormedim. Kesinlikle bu sene sonu gonderilmeli. Bence duzelmeyecek. Ama adami hicbirsey yapmadan bagrina basan seyirciye mustahak.
Eyvah - bir Lincolnitis vakasi daha :D yayiliyor bu hastalik :wink:
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Ali - hafizan seni yaniltiyor. Emre, Okan ve Suat iyi pres yapar top calardi ama rakibe tekme atip sertlige basvurmazlardi - aksine az bir tekme yedikleri anda hemen hakeme cullanirlardi - bunu da Hagi'den ogrendiler kendilerini tekmelerden koruma adina.
Sevgili Mert, burada cok kolay anlasabilecegimiz bir nokta var, yani tartisma icin mi tartisiyoruz yoksa hafizalar mi yaniliyor, yoksa gorusler mi farkli anlariz:

Suraya lutfen su yazdigimi kopyala, kendi fikrin olarak yaz, ben ozur dileyip, hakli oldugunu soyleyecegim:

Bulent Korkmaz, Emre Asik, Vedat, Fatih Akyel, Emre Belozoglu, Okan, Hasan Sas ve Hagi ile Song, Servet, Emre, Ugur Ucar, Hakan Balta, Baris ve Lincoln'un agresif derecelikleri ayni diye dusunuyorum. Kenarda da Terim, Kalli farketmiyor.

Sirf su paragrafi al, boyle dusunuyorum de, wallahi hafizam yanlis deyip vazgececegim, sonra da aksam cikar bir norolog ararim, cunku gercekten hafizam bana garip isler yapiyor demektir, Bulent, Emre Asik, Song, Servet.........Okan, Emre, Baris, Mehmet Topal bakalim daha neler okuyacagiz tartisma ugruna.

Lincoln'u oynatmak mecburi degil, oynatmadin gorduk iste, Austria Wien macini izledin mi, cevap vermemissin. Ugur Ucar da 90 dakika oynadi bak. Tekrar edeyim, pozisyonun yok, birak gol atmayi.

Lincoln'un kac pasi kac asisti mi var? Yahu Orkun hakkinda mac basina su kadar gol yiyor denince rakam begenmiyoruz, konu Lincoln olunca mi rakamlar veri olarak kabul gormeye basladi? Bak rakamlari verdim iste, adam varken ve yokken ne yaptigin ortada, oynadigi maclarda her tehlikende, her golunde adam var, ona da kulp taktik, asistten bir onceymis diye.

Hos olmasa ne olur, kimse Lincoln bu sezon iyi falan demiyor, yarisi sakat gecti zaten, bu adamin gecmisinden gelen bir karnesi var, bu yuzden sans vermek lazim deniyor. Cevap, hayir, ben sahada deli gibi kosan ama ayagina top verilince bomba zanneden bir takim kazmalari deli gibi alkislamak istiyorum. Alkisla, ondan sonra Austria Wien, Istanbul'da kac gol attin sifir, Leverkusen, Istanbul'da ne attin, sifir, ama cok iyi oynadim. Boyle devam ederiz.

Su GS'da ne yapmis lafini ise hic anlayamiyorum. Yarin Ronaldinho gelip bir hafta sonra sakatlansa derhal satip bu adami yerine Baris'i oynatin, GS icin ne yapmis mi denecek? Yoksa Barcelona'da aslinda acken falan biraz oynadi ama yoksa bir numara yok, topcu degil bu adam falan mi? Alex kac senedir FB'de yahu, Lincoln bu sezon geldi, onu da sakat gecirdi, hala neyin karsilastirmasi yapiliyor?

Lincoln'un bu sezon yaptigindan iyisini yapan adam getirirsin tabii. Oner birilerini de bakalim ama GS'i nereye goturur. Figo'yu getiriyor mussun, getirsene, bak simdi degil, 40 yasinda getirsene. MLS diye begnemedigin yere David Beckham gitti, onu da alsaydik bari elimiz degmisken, nasil olsa MLS'e giden herkesi tokatlayip aliyoruz. Figo gelirse ilginc olur ama gelebilecegi senin gorusun, ben hic zannetmem.

Benim gozume perde inmis olabilir, herkese olabilir, ama insanin kalbine perde inmeyegorsun, onun tedavisi yok, Bulent'le Servet'i, Topal ile Emre'yi ayni agresiflikte, hircinlikta falan tutmaya falan baslarsin. :wink:
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Lincoln hala formunun çok uzağında, çok fazla top kaybı yapıyor; yapılan faullerden bağımsız. Evet sert oynuyor defanslar ona karşı ama Lincoln'ün bi şekilde buna uyum sağlaması lazım; Türkiyede ben kendimi bildim bileli top böyle oynanıyor. Kaldı ki Lincoln'ün sezon başındaki formu aklınızdadır herhalde, o zaman Lincoln'ün karşısındaki adamlar da haza beyefendi değillerdi.

Lincoln'e Leverkusen maçı sırasında yapılan tezahürata ben de çok sinirlendim, ama oynadığı bir maçtan sonra tribünlerin onu çağırmalarına laf etmeyi inanın anlamıyorum. Bundan gocunacak futbolcularımız bence profesyonel futbolu bırakıp, kendini sabah kuşağı kadın programlarına versin; oralarda sevgi sel olup taşıyor, mutlu olurlar.

Benim asıl anlamadığım, Lincoln'e karşı gösterilen bu sabırsız tutum. Takım Lincoln yokken her maç çok güzel oynasa, sürekli hücum zenginliği içinde geçsin maçlar anlayacağım. Veya Lincoln oynarken kenarda yerinde oynayabilecek biri (Ronaldinho falan demiyorum, herhangi biri) olsa yine anlayacağım. Takımdaki o mevkiye en uygun diye düşünülebilecek adam olan Arda'nın bile orda düştüğü haller ortadayken her GS maçından sonra Lincoln için katran ve tüy hazırlamak, bence bir eleştiriden ziyade bir takıntının belirtisi.

Her ne kadar Almanya kariyeri herkesi tatmin edecek düzeyde olmasa da (Biraz klasik olacak ama 27-28 yaşında Bayern'in direkt almasını gerektirecek kadar iyi bir oyuncuyu biz alamayız, bunu fark edebiliyoruz değil mi?) sezon öncesinde hepimizi heyecanlandıran, Bundesliga ve CL'yi takip edenleri "alabilir miyiz lan hakkaten acaba?" diye ümitlendiren bir adamı bu kadar çabuk harcamayı içime sindiremiyorum.

Takımdaki koşan/çalışan/genç oyuncuları destekliyor olmak Lincoln'den soğumayı gerektirmiyor bence, tabii tersi de geçerli. Yine de çok benzeyen bir noktaları var; aynı o gençlerin ağaçta yetişmediği, harcanırlarsa çok yazık olacağı gibi, Lincoln'de her semt pazarında bulunabilecek bir oyuncu değil.

Yoksa Lincoln babamın oğlu değil, harcalayım gitsin. Ama sonra Austria Wien maçındaki "ofansif gücümüzü" bile arar hale düşeceğiz, "acaba haftaya Carrusca'ya bir şans daha versek mi?" diye düşüneceğiz, ondan korkuyorum.

FT de koşmuyor diye Felipe'yi göndermişti.

Ugur
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ugur Sahin wrote:bence bir eleştiriden ziyade bir takıntının belirtisi.

Ugur
Aman dikkat edelim, sayilari artiyormus :lol: :lol:
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ali Gursel wrote:

Ugur
Ya sezonun 4'de 3'unu sakatlikla gecirmis ve bu sakatligi sadece cit kirildim olusundan olan ve/veya bunu anlamayip daha farkli stil yaratip korunmayan adamin neresini savunayim? Ustelik ilk geldiginde cok iyi olacak izlenimi varken oven, Alex'den bile daha iyi futbolcu oldugunu soyleyen birisiyim. Benim takintim takima zerre kadar katkisi olmayan oyunculara. Juninho'yu alsinlar yerine. En azindan en az 5 tane frikik golu seyrederiz bir sezonda. En son soyle sahane bir frikik golu ne zaman atti bu takim? Hani su Delgado'nun taktigindan diyorum.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Celal Gürcüoglu wrote:
Ali Gursel wrote:

Ugur
Ya sezonun 4'de 3'unu sakatlikla gecirmis ve bu sakatligi sadece cit kirildim olusundan olan ve/veya bunu anlamayip daha farkli stil yaratip korunmayan adamin neresini savunayim? Ustelik ilk geldiginde cok iyi olacak izlenimi varken oven, Alex'den bile daha iyi futbolcu oldugunu soyleyen birisiyim. Benim takintim takima zerre kadar katkisi olmayan oyunculara. Juninho'yu alsinlar yerine. En azindan en az 5 tane frikik golu seyrederiz bir sezonda. En son soyle sahane bir frikik golu ne zaman atti bu takim? Hani su Delgado'nun taktigindan diyorum.
Sevgili Celal, adami savunmaya gerek yok. Biraz sabredip bakilmayi hakedecek kadar kariyeri var, tek soyledigimiz o. Ugur'un dedigi gibi ben de bu adama bu kadar sabirsiz olmayi anlamiyorum, nedir arkadaslar bildiginiz, Juninho, Figo cidden kapida bekliyorlar, iceriden duyumunuz var, Lincoln batmaya baslamis da bize mi soylemiyorsunuz? Kimse kimseye Lincol'u savunun demiyor, saldirmayi anlamiyoruz diyenler var.

Adam mactan sonra seyirciyle neden sevinc yasamis son kabahati. Allahtan gol atmiyor, yoksa kime kostugu kabahat olacakti. :lol:
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ali Gursel wrote:Turkiye Amerika degil Cengizcigim. Turkiye'de futbol uzmani diye tac iki metre oteden atildi diye yaygarayi basip, hakem kariyeri bitiren adamlar, Selcuk Dereli oyuncular tekme attikca maci devam ettirirken, cok guzel yonetti, bazi hatalar olabilir ama oyunu devam ettirdi falan diyen adamlar uzman sayiliyor, millet bunlari dinliyor. Bak sor bir gun Ingiltere'de tercumeyle de olsa mac yorumlasalar ne olur, millet neresiyle gulecegini sasirir.
Konu butunlugunu acaip katledecegim ama, yazmadan da edemeyecegim. FB-Chelsea eslesmesindeki sanslardan bahsedildiginde Maraton'u izleyeniniz oldu mu? Bizim Erman hoca, Premier ligi izlemeyi birakin, Chelsea'nin ic islerine kadar bile izliyormus. Abramovic miydi neydi zengin amcamiz, onun Sevchenko'nun karisiyla olan arkadasligi sonucu transferi, sonrasinda Maurinho ile bu transfer yuzunden aranin bozulmasi filan, bayagi bir anlatti netekim... Soylediklerinde dogruluk payi cok yuksek de olabilir belki, bilemem. Kendi kluplerimizin icisleri hakkinda bu tipteki insanlarin ileri geri yorum yapmasina alismistik ama, bir de boyle yabanci kluplere de bulasinca, bayagi komik geldi bana o an...

(Madem yazdim, Ali Hocam, farkindaydim burayi kastetmediginin. Burdaki Hakanitis vakalari da (ucundan bana da bulasmisligi vardir netekim :) ) bayagi ilerlemis vakalardir da, ona ragmen burda bile yoktu oyle yorum diye, onun girgirini yapiyordum)

Olayi girgira almisken bir de Lincolnitis a$isi onerisinde bulunayim. Sirf Halil Ozer denen, "Basinda Guven"in GS muhabiri (ve herrrrr firsatta Lincoln'e laf sokusturup duran) elemanin soyle eflatun mor arasi bir renge girmesi olasiligi bile beni Lincoln'un toparlanmasi, iyi oynamasi konusunda iyimser, ve tesvik edici tarafta tutacak simdilik. (Almanya'ya gidip, orda haftalarca kalacak filan olursa, o zaman Carrusca hesabi tenekesini calariz arkasindan... :? )

Ugur Sahin wrote:Lincoln'e Leverkusen maçı sırasında yapılan tezahürata ben de çok sinirlendim, ama oynadığı bir maçtan sonra tribünlerin onu çağırmalarına laf etmeyi inanın anlamıyorum. Bundan gocunacak futbolcularımız bence profesyonel futbolu bırakıp, kendini sabah kuşağı kadın programlarına versin; oralarda sevgi sel olup taşıyor, mutlu olurlar.
"oynadigi" ama, "1 gol 2 assist" verimliligi filan gostermedigi bir mac ile, daha henuz oyuna girmedigi, ama, 0-0 giden macta, oyuna girip de belki de kilidi acacak olmasi arasinda bu kadar fark var mi gercekten Ugurcugum?

Futbolcularin neye gocunup gocunmadigini ben de cok merak ediyorum aslinda. Forumumuzun yeni nesil, coluk-cocuga karismamis Bahri'lere ihtiyaci var!? :)

Takimdaki diger arkadaslari, "ulen bu Ankarali ...lar da amma sert oynuyor, bir top oynatmadilar adama" mi diyorlardi mac sirasinda ve sonrasinda (hani Ali Hocam'in Servet'e yakistirdigi hesap), yoksa, "yuhh be, bir pozisyonda da ayakta kal, bizim burda bi tarafimizdan ter damliyor senin yere dusup dusup de kaptirdigin toplari cikartacagiz diye" mi diyorlar?! :) Baslangictaki bu yaklasimlari da, seyircinin tepkisine gucenip gucenmeyeceklerini belirler herhalde. Basarinin taninmasi/onaylanmasinin gerekli oldugunu dusunen birisi olaraktan, o macta iyi oynayan oyunculardan biri ben olsam, senin onerinden, Seda Sayan'a filan rakip olmam gerekecek herhalde!? :lol:

EDIT: Geyik katsayisini abartmis olacagim biraz, affola o acidan ama... :) Adnan Polat aslinda, gecenlerde yanlis bir hareket yapmis oldu Lincoln acisindan. Soylenene gore Abdurrahim Albayrak'i yonetimine alma onerisini reddetmis. Abdurrahim Abimiz gelse, kendi eliyle lokumlar, baklavalarla besler Lincoln'u, Karadeniz aksaniyla Portekizceyi soker, yoluna sokardi 10 numaramizi! :)
Özgür
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Görkem KIRGIZ wrote:Lincoln bu sezon bir tane bile hazırlık maçı oynamadı, dikkatinizi çekerim.
Sevgili Gorkem, Lincoln Istanbulspor ile oynadigimiz hazirlik macinda (Olimpiyat Stadi'nda :? ) oynadi. Ikinci yarida da bir penaltiyi direge vurdu ve mac 0-0 bitti. Ben ilk kez orada canli seyrettim, diger hazirlik maclarini bilmiyorum.
Post Reply