TSL 4 Hafta:Kocaeli-GS 1-4 (Baros(2), Nonda, KEWELL)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Fatih Mutlu wrote:adam galatasaray'i birakti hala tartismasindan kurtulamadik :) cok da zevkli aslinda hakan'i tartismak; belki de o yuzdendir.

ozgur bey, size tek bir sorum var: iceberg falan demissiniz; g.saray'a cok buyuk zararlar verdi demissiniz. simdi ortada bu kadar buyuk zarar varsa, bu zararin somut neticeleri de olmali diye dusunuyor insan? biraz da bunlardan bahsetseniz. yani aslinda bu soruyu retorik bir soru da alabilirsiniz; ya da alayci bir kinaye olarak bile. cunku bu dediklerinizin hicbirinin elle tutulur gozle gorulur tarafi olduguna inanmiyorum ben. cunku eldeki neticeler dediklerinizle hic ortusmuyor. hakanli galatasaray surekli sampiyonluklar kazanmis, sampiyonluklara oynamis bir galatasaray olmus. profesyonelligiyle, kendine hedef koymasi ve bu hedeflere ulasilabilecegini gostermesiyle sadece galatasaray'daki degil ulkedeki pek cok futbolcuya ornek olmus bir isim hakan. gecen sezonun sonunda, bu cok zarar veren hakan'in etrafinda kenetlendi bu takim. ve bugun galatasaray'daki genclere sorun, arda'ya, sabri'ye, digerlerine. hatta sormaya gerek yok, demeclerine bakin. hepsi ondan ovguyle bahsediyorlar.
tum bunlara bakinca, hakan'in kendi basina kulube oyle cok zararlar verdigi savi, bana su "fenerbahce'nin buyuklugu oyle bir buyukluktur ki aciklanamaz" zirvasiyla esdeger geliyor.
Fatih bey.

Hakan'i konusmak tabiki zevkli. Hagi'yide, Maradona ide.

Yukarda yazdigim yazida zaten sorulariniza cevap vermisim. Demisimki, Galatasaray sadece Avrupada alinan kupalar ve Lig sampiyonluklari degildir. Bunu Islam Beyin " fenerbahcenin buyuklugu" konusmasiyla karsilastirip zirva demek, 500 senelik Okula ve camiaaya hakarettir. Bu anlamda soylemediginizi biliyorum, ama sonucta Galatasaray, Hacettepe gibi bir okul takimidir, ve O degerleri ve gecmisi icinde ihtiva eder, Turkiye Cumhuriyetinin; Osmanli kuluturunu , deger sistemini ve gelenek goreneklerini ihtiva ettigi gibi.

Kaldiki Islam Bey'e katiliyorum. Buyuk camialar futbol basarilarindan ibaret degildir. Liverpool sagaya cikarken 50000 kisinin you will never walk alone" sarkisini soylemesi buyukluktur. O tuyleri diken diker eder ve Liverpool'u Liverpool yapar. Gerard'in attigi iki gol degil.

Ikinci nokta ise Hakan Sukur varkenki sampiyonluklardan bahsetmissiniz. Benim yazim Hakan Italyadan geri dondukten sonraki sureci kapsamaktadir. Bursadan gelen hakana lafim yok. O surede Avrupada yok Galatasaray. Ama anliyorum, hic birimiz unutamiyoruz avrupada bize verdikerini Intere gitmek once, ve Hakana o gozlerle bakiyoruz. O yuzden Avrupadaki basarisizliklari Hakana mal edemiyoruz. Ama Hakan gelmeden onceki takim, Okansiz, Emresiz, Hagisiz Avrupada basarili bir takim olmustur. Bende o zaman derimki, bu basarisizliklarin sorumlusu hakandir. SOMUT ornek vermek gerekirse, o oynarken oyanan doldur bosalt futbol derim. Ondan once ve ondan sonra galatasaray doldur bosalt oynamadi. Hatta dahada acarim, ve bu futbol tromso faciasinin bas sorumlusudur, cunku yerden tek pas oynamadan avrupada basari hayaldir, ve Hakan Sukur yuzunden yerden top oyanayamamisizdir.

Ayrica Galatasaray ligde basari kazanirken 2. Hakan doneminde, baskanda Ozhan Canaydin Abi idi. O zaman oda cok basarili bir baskan bu mantiga gore.

Ozhan abide eger Faruk Suren'in yakaladigi basarilari yakalasaydi ve sonra yeniden baskan olup son 6 senede bu basarisiz 2. donemini gecirse idi. Simdi onuda Hakan Sukur gibi sevgi ile aniyor olurdu buyuk bir bir kesim.

Hakan hakkinda Sabri ve Ardanin sozlerinin iyiliginden bahstmissin. Onuda ilk yazimda acikladim. Onlarda bizim gibi Hakan'in hayrani, ve en onemlisi Galatasaraylilar. Hakan Leeds'e gol attiginda bu genc cocuklarda bizim gibi goz yaslarini tutamiyorlardi. Bu cocuklarin Hakan'a objektif bakamasini bekliyemeyiz. Sevgileri Galatasaray'a ve Galatasaray sevgisini Hakan'a yoneltmislerdir. Umit Karan gibi Galatasarayli olmayan ve Hakani sadece takim arkadasi olarak goren futbolcularin Hakan hakkindaki dusunceleri ortadadir. Kaldiki adamin calisma ahlaki ust duzeyde idi, bende GS'de oynasam Hakan gibi calisirdim, Hoca olsam herkeze " Hakan gibi calisin" derdim. Ayrica yine yazimda bahsettigim gibi Hakan gercekten Galatsarayli idi, genclerede kotu seyleri ogrettigi gibi bunuda ogretti. Buda iyi yonlerinden biri.

-------------------------------------------------------------------------------------

Bu konu disinda Servet'in sozlerini kotu yonde almiyorum. Adam diyorki "ben ikinci devre Emre G. ile oynadim ve cok iyi oynadik. O zaman song yoktu, simdi gidincemi degere bindi." Ben burda Meiraya bir tas goremiyorum. Ayrica Servet Hasan gibi cok temiz bir cocuk. Universiteye kayit yaptirdigi zamanki halani, ve bir roportajda neden dogum gunlerini sevmedigini anlattigi programi gorenler bana hak vericeklerdir.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Kerem Gulec wrote:
Meira, hafta icindeki Bellinzona macinda attigimiz ilk golde, topu kaleciden alip iki rakip orta saha oyuncusunu calimlayip topu Serkan'a aktardi ve ortalanan top gol oldu. Benzer bir pasi Baros'a verdi bu macta, Baros yazik etti pozisyonu. Bellinzona macinda yine Servet'e mukemmel bir golluk pasi vardi. Ben birakin Song'u falan Popescu, Linderoth veya Mehmet Topal'in orta sahada iki adam calimlayip direk gol asisti verdigini hatirlamiyorum. Adam defanstan mukkemmel cikardigi toplarin disinda iki macta uc gole direk katki saglayabilecek hareketleri yapti (defansin ortasinda oynarken ustelik). Kiymetini bilmeliyiz, her gittigi takimda kaptan olmus varini yogunu sahada birakan bir futbolcu. Galatasaray'da da sahsen benim kaptan adayim Meira'dir.
Katiliyorum. Geriden top cikarmanin onemini cogu kisi kavrayamiyor. 470 pas, %70 geriden top cikaramadan olmaz. Rakibin yaptigi baskiya ragmen topu orta sahaya dogru bir sekilde ulastirmak zorundasiniz. Orta saha da topu ileriye tasiyacak. Eger geriden oyun kuramiyorsaniz, ya topu sisireceksiniz ya da kaleciye geri pas atacaksiniz o sisirecek. Sisirilen uzun toplarin %80'i rakibe gecer. Cunku rakib topa yukselirken gitmek istedigi yere bakiyordur, sizin adaminizin sirti gitmek istedigi yere donuktur. Topu cikaramayip uzun top oynayip topu kaptiriyorsaniz oyunu kontrol etme olasiliginiz cok az. Uzun top size karsi atak olarak gelecektir.

Eskiden boyleydi. Song beni cildirtirdi. Ya herif sisirir ya da Mondi'ye verir o sisirirdi. Emre Gungor de Song kadar kotu neredeyse. Begenilmeyen Servet bu ikisinin yaninda iki uc gomlek iyi.

Meira'nin onemi cok var. Rakipten once kapip defansin arasindan attigi carpraz toplar da pastanin kremasi. Ayrica cok rahat on libero oynayabilecegini de dusunuyorum. Defalarca hem Almanya'da hem Portekiz'de orta sahada oynamis. Ilk on libero oynadigi Bukres macindan once grip olmustu 2 gun antrenmana cikmadi, o mac da takimin ilk resmi maciydi. Takim oturduktan sonra Emre Gungor sakatliktan ciktiktan sonra cok rahat on libero oynar. Cok zeki ,oyunu cok iyi okuyan, az pas hatasi yapan, iyi de bir savunmaci.

Meira Topal ikilisi olmaz cunku Skibbe anlattigim gibi geriden top cikarmaya cok onem veriyor. Eger Servet Emre ikilisi stoperde oynayarsa, bunlarin geriden cikaramayip danduna baslama olasiligi uzerine, Meira'yi savunmaya yakin oynatacaktir, Topal ise ileri hatla baglanti kurabilecek kapasitede bir oyuncu henuz degil. Linderoth Meira, Ayhan Meira iyi on libero ikilileri olabilir.

Meira stoper oynayacak cogunlukta ona lafim yok ama gerektiginde cok rahat on libero oynar. Yanina koyacagin oyuncu onemli.

Ozan Ersoy
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Bugun GS Cadırda taraftar ile bulusan Servet kendi tarafından yapıldıgı iddia edilen demecleri tekzip etti. Acaba hangimiz bu habere sasırdık.

Meira icin soylenebilecek/onerebilinecek tek sey bu oyuncunun GS ile mukavelesini uzatılması olmalıdır. Semih Kaya sakatlıgı atlattı ve antremanlara baslamıs, bu cok sevindirici. Meira dan gorecek ve ogrenecek cok seyleri var.

Emre Gungor, Emre Asık, Servet ise Tezcan nın degimi ile mucadele gucu yuksek tahta bacaklar. Meira dan ne ogrenseler kardır. Bu uc oyuncudan biri dahi nezle kapar gibi Meira dan oyunu geriden kurma konusunda bir iki hamle kapsınlar, haddi onu da bırakın geriden oyun kuruldugunda sahaya ne kadar etkili yayılınıyor, bunu gorseler ve topu az sisirme konusunda insiyatif alsınlar bunların hepsi artılardır.

Defansta Meira, orta saha/forvette Lincoln bos ise topu bu elemanlara oynayıp diger oyuncuların bos alan deplase olması lazım. Bunu Ilic takımda yer alırken etkili yapmamız gerekiyordu, oynayamadık. Ilic ne zaman kafanızı kaldırsanız bostaydı. Ilic ile GS etkili oynayamadı.

Simdi kadromuzda bir degil iki tane İlic ile kıyaslanmayacak cok yetenekli oyuncu var. Takımın bu iki anahtar oyuncu ile oyunu ogrenmesi lazım. Bunlara ilave bu tip oyunu pekistirecek yetenek ve ongoruye sahip bir kalecimiz de oldu.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Post Reply