Kultur/Muzik/Sanat

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Dun Clint Eastwood'un bas rolunu oynadigi Gran torino filmini gordum. Fragmanindan Dirty Harry filmlerine eklenti gibi gozukuyordu. Guzel bir film sayilabilir cunku sIkIlmadan seyredebiliyorsunuz. Gorulmege deger ve genel olarak da iyi review almis. Oscar filanlik degil elbette. Film'de Cinli oglan biraz egreti oynamis. Ablasi daha iyi diyecegim ama arada yas farki da var. Gerci zamane cocuklari bu isi iyi kiviriyorlar ama Asyalilar daha cok derse kitaba duskun olduklari icin film isinde biraz acemiler belki.

Bugun duyduguma gore film acilis hafta sonunda $29M ileClintEastwood en iyi acilisini yapmis. Aksam Golden Globe'da soyle bakarken de bahsettiler. Kendisi de oradaydi. Soyledigine gore kamera karsisina son gecisim oldu demis. Bundan sonra yonetmen olarak devam edecek.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Tepebasi da bulunan Pera Muzesine Subat yada Mart ayinda guzel bir resim sergisi planlaniyormus. Ilgiyle bekliyorum, detaylarini asagidaki web sitesinden takip edecegim.

http://www.peramuzesi.org.tr/
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

The Curious Case of Benjamin Button

Nasil bir filmdir seyreden var mi?
Amerikada gosterime girdi diye biliyorum.

Ben ablayi cok begenirim 8)
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:The Curious Case of Benjamin Button

Ben gecen hafta mulipleks denen bir yerde birden fazla sinema salonu olan yerde Eastwood'un filmini beklerken girip birazini seyrettim. Ilginc bir hikaye. Romana gore Pitt yani Benjamin dogdugunda olmek uzere olan birinin butun marazlarini tasiyor ve doktor bu olecek diyor. Ama onun biyolojik saati geriye dogru calisyor. Hergun genclesiyor. Tamamini gormedim. Bu hafta sonu gidecegim. Yorumumu ona gore yaparim. Yahoo'ya gore American film kritiklerinden B+ ve seyircilerin yaptigi yorum ve rating'e gore de A- almis durumda. Yahoo Entertaiment linki:

http://movies.yahoo.com/movie/1809785152/info
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Emir Argun

Post by Emir Argun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:The Curious Case of Benjamin Button

Korsan sagolsun ben seyrettim, cok cok iyi - tavsiye ederim..
Bonum vinum laetificat cor hominis
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Al Bundy'den sonra adamim Barney Stinson'dan bir demet:

http://www.youtube.com/watch?v=uabtWcg5 ... re=related
NO ADNANS, NO CRY !!
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Uzun zamandir gitmek istedigim ve firsat bulamadigim Garaj Istanbul da haftasonu “Istanbul da bir Dava” adli tiyatro oyununu seyrettim. Cagdas gosteri sanatlarinin icra edildigi guzel, modern bir mekan. Beraber gittigimiz grup icinde hemen herkes tiyatro, Broadway ve Saturday Night Live i cagristiran bir performans izlediklerini soylediler, bende ayni fikirdeyim. Sinemaya alternatif bir eglence arayanlarin gitmelerini oneririm.

Galatasary Lisesinden Tunel e dogru 50 metre yuruyup, sol koldaki ilk dar sokaktan, KOSKA yi sirtinizda birakip, asagiya dogru yuruyup bir sag ve bir sol yaptiginizda asagida sol kolda goreceksiniz.
http://www.garajistanbul.org/ web sayfasinda aylik program akisi ve Garaj Istanbul ile ilgili bilgi var.

Garaj Istanbul ile ayni konu basligina yazilmamasi gereken, ama yazilmasi gereken, bir tecrubem oldu. Selcuk Samli nin cok kulaklarini cinlattim, Pazar gunu ogleden sonra Avrupa yakasindaki IKEA ya gittim.

Otogar in hemen yanindaki IKEA ya vardigimda, birinci otopark dolu oldugu icin farkli bir noktadan giris yaptim. Otoparkda hergun yasadigimiz kuralsizligi takiben arabamizi park ettik. Asansor e yoneldik ve binebildik. Cikista cogu zaman rastladigimiz asansordekileri iceriye hapsedip girmege calisan kalabalik ile sozlu ve gorsel atismamiz oldu.

IKEA ya girdigimizde son derece enteresan bir dizi olaylara sahit olduk. Ilki, IKEA da esyalarin tanitildigi oturma odasi, yatak grubu, mutfak ve ofis grubu moduller ile ilgili. Alisveris yapmaga gelen bir grup musterinin moduller icine yerlesip diger musterilere yasam simulasyonu yapmalarina ilk kez tanik olduk. Gercekten muhtesimdi :shock: :shock: :shock: . Yogun kalabalik yuzunden bircok kisi yorgunlugunu sandalye, koltuk ve uclu kanepe takimlarinda oturup biraz olsun geciriyor. Ama modullerde yasam simulasyonu, peh peh peh! Ozellikle yatak modullerinde yatagi test ediyormus gibi yapip uzanip kivrilmak. Bu bir ilk ve gorulmege degerdi.

Ikinci super enteresan olayi cocuk odalari ve oyuncaklari bolumunde yasadik. Burasi resmen ana baba gunu ve hinca hinc dolu. Cok guzel oyuncak setleri ve takimlari var, velhasil ne ulasabiliyor ne gorebiliyorsunuz. Cunku istisnasiz hepsinin ustunde bir yumurcak var. Begendiniz bir oyuncagin yanina yaklasmaniz gercekten caba ve beceri istiyor. Tutunki bunu basardiniz, gozunuze kestirdiginiz cismin yanina yaklasabildiniz. Ama oyuncak yada cocuk setine dokunamiyorsunuz, bakamiyorsunuz! O cismi ellediginiz an ustundeki sevgili yumurcak Domingo ya tenor partneri oluyor ve bagiriyor.

Anliyorsunuz ki bugun burada alisveris yapilamaz, disari cikmak istiyorsunuz. Ama nafile! Her cikis gostergesinin altindan iceriye penetre etmege calisan gruplar ile her noktada karsilasiyorsunuz. Ben uzun zamandir boyle bir alisveris tecrubesi yasamadim.

Buyuk bir ihtimal “Deep Discount” iceriginde bir uygulama vardi ve bundan bizim haberimiz yoktu. IKEA da cikisi sordugum ve akabinde itina ile kestirme yolu tarif eden o guzel insanlara, market ve café de musterilere servis veren butun calisanlara, parkta arabalara yol gosterip duzen saglamaya calisan saygideger muhterem otopark gorevlilerine ve butun IKEA calisanlarina tesekkur ederim. Istedigimi goremedim, alamadim ama beni oradan sag salim cikardiniz. Cok cok tesekkur ederim.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bir kaylamkimin hikayesi:
Of Kaymakamı Tuncay Sonel... Of ile Trabzon arasında çalışan yolcu otobüslerinin arka koltuğuna cepler diktirip içine kitaplar koydurmuş... İnsanlar artık 45 dakikalık yolculuğu kitap okuyarak yapıyor. Başka neler yaptığını şöyle anlatıyor:
- 4 ay önce tayin olduğumda okul öncesi eğitim görebilen çocuklarımızın oranı yüzde 53 idi. Çocuklarını ana okullarına göndermeyen 200 aileye birer beyaz eşya hediye etmemiz büyük teşvik oldu. Oran şimdi yüzde 94. Bu başarıda payı olan 10 öğretmenimizi, Selanik gezisiyle ödüllendirdik. Her okulda, o ayın en çok kitap okuyan öğrencisine bir kitap ve bir altın hediye ediyoruz. Of’ta 3 bin 167 okuma - yazma bilmeyen olduğunu belirledik. ‘Öğren okuma - yazmayı, al altınını, diplomanı’ adını verdiğimiz kampanyamızla, bir yıl içinde bu sayıyı sıfıra indireceğiz. 212 öksüz - yetim çocuğumuz var. Bu yavrularımızdan, anneniz - babanız sağ olsaydı, onlardan en çok ne isterdiniz, konulu bir mektup yazmalarını istedik. O mektuplarda ne yazmışlarsa kendilerine alıp hediye ettik.
- Başka?
- Çay ocaklarına kitaplıklar yaptırıyoruz. 18.30 - 19.00 arası kitap okuma saati olacak. Bunda da altın ödülümüz var. İlçemizde 4 yıllık üniversiteyi kazanan öğrenci sayısını ikiye, üçe katlamaları halinde öğretmenlerimizi İtalya gezisiyle ödüllendirileceğiz...
Tuncay Sonel hakkında söylenen şu: Onun gibi 100 kaymakam olsa ülke kurtulur...
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Emir Argun wrote:
Mehmet Gurdal Cetin wrote:The Curious Case of Benjamin ButtonNasil bir filmdir seyreden var mi?
Korsan sagolsun ben seyrettim, cok cok iyi - tavsiye ederim..
Ne esim nede ben filmi begenmedik. Belki medyada Oscarlik film gibi gosterilmesi bizi buyuk bir beklenti icine soktu, bilemiyorum. Film guzel olacak diye bekledik ama bir turlu olmadi. Bayagida uzun bir film. Hikaye ilginc olabilir ama filme guzel yansitamamislar bence/bizce.

Changeling'i de seyrettik. Gayet guzeldi. Gercek hikaye olmasi (gercek hikayeye dayali filmleri cok severim) bir kat daha guzellistirdi filmi benim icin. Tum hayati oglu olan bir kadinin, kacirilan cocugunu bulmak icin verdigi savas anlatiliyor.

Vicky Cristina Barcelona cok degisik ve cok hos bir filmdi. Belki herkese gore olmayabilecek bir film. Iki Amerikali genc kizin Barcelona'ya tatile gittigi sirada Ispanyol bir ressam ile yasadiklari anlatiliyor.

Gran Torino ise cok guzel bir film. Kore savasinda bulunmus ama savas gecmisini aci bir ani olarak goren aksi ama aslinda iyi bir insan olan Eastwood'un Asyali komsulari ile olan iliskileri anlatiliyor. Ben cok begendim.

Size birde IMDb rating yapayim bari :)

The Curious Case of Benjamin Button 5/10
Changeling 7/10
Vicky Cristina Barcelona 8/10
Gran Torino 8/10
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Özelikle Türkiyede Turksat çanağı olanlara bir
kanal öneriyorum. BRT Kıbrıs kanalı.Acilimi galiba Bayrak radyo Televizyonu .
Bildigin Public kanal, herkese acik.
Kıbrıs dünyada tanınmadıgı icin agbilerin telif olayıyla isleri yok gibi duruyor. Catir catir yeni filmleri yayinliyorlar ve secimleride cok iyi.
Oyle cok reklam falanda yok.
Ama Prime Timeda abul sabuk DJ , yok yerel haberler, ada geyikleri, lokal lig muhabeti. Belli bir saaten iyi filmler var.

Gecen gece kanalları dolasırken BRTde , bir baktim De Niro-Al PAcino dokturuyor.Yahu bu ikisi bir Heat'te oynadi, birde yeni bir filmleri var, 2-3 ay önce oynadi. Yok artik o kadarda olmaz dedim. Film hakikatende o film. ''Righteous Kill''. Gerci Turkce ve biraz karanlik ama film o film.

Hemen ardindan gene eski fakat önemli bir fil. ''Memories of a Geisha''

Dün aksamda ''The Life of David Gale''. Kevin Spacey'li film.

Bu haftada ''Jumper'' ve ''Mamma Mia'' filmleri var.

Bu kanal ilgiyi hakediyor.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Fairuz Derin Bulut'un Ali Tekintüre ile yaptıkları albüm Arabesk çıktı. Albüm komple Ali Tekintüre'nin eski şarkılarından oluşuyor. Ben bayağı beğendim; fazla ellemeden temiz iş çıkarmışlar. Biraz fazla "ellememişler" ama olsun.

Acı Gerçekler'in 2.40 dakikalık kısmı aşağıda, bir fikir verir en azından.

http://www.youtube.com/watch?v=0sWL34GafcQ

Genel olarak arabesk sevmiyorsanız; hiç bulaşmayın; yoksa bir dinleyin derim.

Ugur
the average person thinks he isn't.
Mehmet Gurdal Cetin

Hanim'a surpriz yapip su "ISSIZ ADAM" a iki bilet aldim.

Benim gibi adamlari bogar aslinda boyle dramatik, romantik, guzel iliskiler kokan filmler.

Adamin ISSIZ bir adasi mi var (Robinson-cuma fantezisi) yoksa,
Adam ISSIZ bir adam mi? ( Loser) gibi sorular yoneltecegimi bildigi icin "gidelim "bile dememistir garibim.

Burada kendisi ile "HAYVANSIN RIZA" sendromu yasamamak icin bir donem kendimi kendisi ile hayat bort bocek, sevgi ,ask filmlerine vermeyi dusunuyorum.

Aslinda F.F COPPOLA'nin "Apocalypse Now"'un DVD'sini koydum kenara iki bira acip seyredeyim derken, son anda kendime verdigim soz aklima geldi. Uc tane "yemekteyiz" bolumu seyrettim naber :D

Sissshhhhhh :D
O benim getirdigim ciceklerin kosedeki caminin bahcesinden araklandigini bilmiyor
TRUST GALATASARAY
MGC
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:
Benim gibi adamlari bogar aslinda boyle dramatik, romantik, guzel iliskiler kokan filmler.

. Uc tane "yemekteyiz" bolumu seyrettim naber :D

r
Barney Stinson'dan Al Bundy'e dönüstürülürken dogal sureclerin yasanma durumu.
NO ADNANS, NO CRY !!
Mehmet Gurdal Cetin

Alpay Dedeoglu wrote:
Mehmet Gurdal Cetin wrote:

. Uc tane "yemekteyiz" bolumu seyrettim naber :D

r
Barney Stinson'dan Al Bundy'e dönüstürülürken dogal sureclerin yasanma durumu.
Barney yasayan bir serefsizlik abidesidir :D
Bir seferinde bilgisayarinin basinda bloguna bir seyler yazarken,
Tavladigi kiz yataktan O'nu soyle cagiriyordu
"Barney yataga gel hayatim erken yatmalisin, yarin uzay mekiginle gorevin var unuttunmu ? "

Kizi astronotum diye kandirmis :lol:
TRUST GALATASARAY
MGC
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Post Reply