PEKIN 2008

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ozancim yalniz Isvec ilk defa olimpiyatlarda 104 sene sonra tökezliyor böyle. Yani sistematik bir durum degil bu. Ustelik hentboldan tut hokeye ve futbola, atletizmden tut yuzmeye, tenisten tut pingponga ve kurege pek cok alanda buyuk basarilari olan bir ulke sayisiz dunya sampiyonluklari var (futbolda saedece dunya ikinciligi ve ucunculukleri var ama her Avrupa ve dunya sampiyonasinda varlar) takdir edersin ki bu konuda eline su bile dökemeyiz Isvec'in. Ustelik benim degindigim konu su: genel spor kulturu ve katilim. Bana göre bir toplumun (Cin istisnasini saymazsak) gelismislik göstergesi bunlar, bir toplumun saglikli kafa yapisi ile de baglanti kurulabilir genel spor kulturunun olmasi ile. Yani tartisma burda biraz kaymis. Sen daha cok madalyaya odaklanmissin (ki senin de genel spor kulturunun de yerlesmesini istedigine en dair en ufak bir suphem yok eski bir sporcu yuzucu olarak ama bu topikte agirlik verdigin konu bu) oysa ben daha cok katilim, sureklilik, istikrar ve genel spor kulturu uzerinde duruyorum ki sanirim Marsan da buna agirlik vermis. Eger bizim degindigimiz sekilde konuya bakarsak Turkiye tipik bir ortadogu ulkesi ve daha da kötuye gidiyor ve bu spordan habersiz takunyacilarin kendi adamlarini o federasyona bu federasyona koymalari ile ve pek cok egitimli insanin dedigi gibi karanlik caga dogru dönusesen Turkiye ile daha da kötuye gidecek.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Kerem Tezic wrote:degindigim konu su: genel spor kulturu ve katilim.
Sorun katilim sorunu degil ki. 'Sokaktaki adam spor yapmadigi icin, sampiyon cikmiyor'a gelir yoksa olay. Halbuki durum bunun tam tersi. Sokaktaki adam Demirel olsa 'tesis var da sampiyon mu olmadik' derdi.

Her seyde oldugu gibi spor olayinin yukselisi topluma hakim kesimlerin, yani toplumda nereye ne kadar yatirim yapilacak onu belirleyen kesimlerin verdigi kararlara bakiyor.

Britanya 19yy sonlarinda, imparatorlugu sallanmaya basladigi siralarda, sporda halkin dikkatini baska yere cekecek bir potansiyel gordugunde bu konuda tepeden ilk bilincli yatirimlari yapan ulke. Ondan sonra diger ulkeler, sosyal patlamalarin yasandigi o donemlerde kuyruga girdiler aynisini yapmak icin. 2000 yillik Olimpiyatlarin birden bire 'onemli' hale gelmesi o donemin hemen sonrasina denk gelir. Mesela, o donemlerde yasayan Ataturk spora yatirim yapmak lazim derken aklindan ne gectigini tahmin etmek zor degil o nedenle.

Elbette bu durum daha cok zengin ulklelerin yapabilecegi birsey. Yani spora ciddi butce ayirabilmek her babayigidin harci degil.

Cin'i yonetenler daha yeni yeni zenginler klubune ayak bastigi icin, 1 milyar insani ha deyince spora itemiyorlar tabii. Ancak harcadiklari 43 milyara bakarsak, bu konuda ciddiler. Zaten toplumsal tansiyon hat safhada Cin'de su siralar. O nedenle Olimpiyatlara bu kadar onem vermeleri anlasilabilir. Ote yandan alinan madalyalarda marjinal bir artis saglayabilseler de, oyle tum Cin'i spor yapacak hale getiremezler kolay kolay. O kadar paralari yok.

Modern dunyada bunun halkin dikkatini baska yere cekmekten baska bir fonksiyonu daha var. Sporda sukse yaparak, ticaret alaninda da basarili olacaklarina dair mesaj veriyorlar dunya sirketlerine. Ozellikle Cin bu Olimpiyatlari bu konuda kullandi. 'Bakin bu kadar kompleks bir projeyi kazasiz belasiz yaptik iste, sizde gelin buraya yatirim yapin uzulmessiniz' diyorlar. Alt yapimiz var diyorlar.

Turkiye'nin spordaki durumu, Turkiye'yi yonetenlerin dunyada itibar sahibi olma mucadelesine ters etki yapiyor. Onun icin devsirmeleri arayip taramalari sasirtici degil. Hic olmazsa gunu kurtadiklarini dusunuyorlar. Ellerinde hem yuklu sermaye yok bu ise yatiracak (kendi iscisine dogru durust maas veremiyor daha) hem de sporu duzgun yapabilmek icin ulkenin kultur seviyesini biraz daha yukariya cekecek (ki ona da yine para gerekiyor).

Ortadoguda ki ulkelerin durumu da benzer.

Ha denebilir ki Nijerja o zaman futbolda nasil final oynadi! Istisnalar her zaman var. Norvec de sporda ABD gibi degil. Avustralya inanilmaz sayida madalya aliyor her seferinde nufusuna gore. Bu istisnalar olabilir ama genelleme yapabilmek icin istisnalara bakmamak lazim.

Yoksa ilerici gorunen insanlar bile dincilerden daha gerici duruma dusebilirler. Nasil mi?

Mesela 'herkes aklini basina alip biraz spor yapsa sorun cozulur' mantigina bakalim. Bu mantik 'herkes herseyi dogru yapsa dunyada hic bir sorun yasanmaz' manitigi ile ayni. Yani dinlerin ogretisi olan 'kimse gunah islemese allah mukemmel dunyayi yaratmis iste' anlayisi ile ayni. Burada sorun, hekesin dogruyu yapmamasi ve hic bir zaman da yapmayacak olmasi. Tersini dusuneneler dincilerden de daha gerici duruma dusuyor. Cunku dinciler sadece bunu soylemekle kalmiyorlar ve en azinda bu soyleneni (yani kafasilarina yatan seyleri) hayata gecirebilmek icin onlemler aliyorlar. Sadece 'herkes iyi davransa olacak' demiyorlar, onun bir adim otesine gidip herkesin iyi davranmasi icin gerekli onlemleri aliyorlar. Mesela allah korkusu salmak lazim diyorlar. Onun icin haril haril ugrasip, dogru bildiklerini yapmaya calisiyorlar. Bu davranis bicimi pasif olarak 'herkes dogruyu yapsa' muhabbeti yapan adamdan bin kat daha ilerici bir davranis bicimi. Her ne kadar sonucu korkunc olsa da.

O nedenle olaylara tepeden assagi bakmak gerektiginde tepeden asagi, asagidan yukariya bakmam gerektiginde asagidan yukari bakmak cok onemli. Yazilim dunyasinda olanlar bilirler bu prensipleri cigneyenlerin ne hallere dustugunu.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Murat Kara wrote: Bu davranis bicimi pasif olarak 'herkes dogruyu yapsa' muhabbeti yapan adamdan bin kat daha ilerici bir davranis bicimi. Her ne kadar sonucu korkunc olsa da.
Burada ilericiyi negatif anlamda kullandigini saniyorum/umuyorum.
Ortadogu ulkeleri konusuna doneyim: bunlar tanim olarak ya spordan gelecek isim duyurmayi iplemeyen (Suudi Arabistan, sporda basari olunca ne olcak, isimlerini duyurup petrollerini daha mi iyi pazarlayacaklar) ya da zugurt bu ise istese de para ayiramayacak, spordan cok ic savasla, dis savasla ugrasan ulkeler. Kulturun kendisinde de bu spor gelenegi olmayinca buradan bir sey cikmiyor.

Biz once kendimizi bu tablonun icine oturtalim, bu tabloyu bazen onemli derecede bu ulkelerle paylastigimizi kabullenelim. Ondan sonra sporda basari istiyoruz derken bir de isteyen kim diyelim.

Iktidardakiler istiyor olabilir ama temsil ettigi kitleler istiyor mu, umurunda mi?

Turkiye'de eger ucunda para yoksa (yani yalnizca futbol) cogu aile cocugunun sporla falan ugrasmasini istemez, bunu vakit kaybi, bos is, haylazlik olarak gorur. Bunun sebeplerini, kulturel koklerini anlamak sanirim faydali olur. Sonra spora bundan 180 derece farkli yaklasan kulturlerin temsilcilerinin aldigi madalyalara bakip, sirf uzun kiyi seritlerimiz var diye yuzucu cikarmayi ummak durumunda olmayiz.

Turkiye Cumhuriyetinin kurulus amaclarindan biri halkini muhasir medeniyetler seviyesine cikarmak. Bunu amac olarak belirlemek bir sey amac ne derece paylasilmis, bugune dek ne derece basarilmis onu tespit etmek bambaska.

70 milyon nufus, binlerce km sahil seridi falan hep onemsiz veriler, eger tepende seni yarismaya zorlayan bir totaliter rejim yoksa (Cin), kulturunde bu yarisma adeti, bunu gerek saglik, gerek eglence icin yapmak yoksa (gureste kurallar degisene kadar gelen basarilarimiz aslinda buna ornek, kulturde var olan, benimsenmis bir faaliyetin sonucu)ya da cok garip becerilerin olan bir irk degilsen (Jamaicali kisa mesafe kosuculari, Kenya, Etiyopya orta uzun mesafe kosuculari vs gibi) madalyalarin falan tesaduflere kalir.

Idareci tabakanin madalya arzusu falan da eger totaliter bir rejimde degilsen kimseyi cok fazla irgalamaz. Turkiye'de ailelerin yuzde doksani (en az) ogullari yada kizlari gelip anne, baba ben sirikla yuksek atlayacagim, haftada uc gun bes gun antreman ikiser saatten dese ya bir tokat carpar, ya da en iyisinden bizim cocuk sapitti, sonumuz hayrolsun diye dusunur.

Hal boyleyken 70 milyon olmanin anlami yok, her yer deniz kenari olsun anlami yok, para dahi yatirsan fazla anlami yok. Ha bunlari cabuk degistermeye calismanin anlami var mi, ondan da pek emin degilim.

Ali
Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

-Oğlum anlat bakalım Osmanlı neden geri kaldı?
-Öğretmenim, aydınlarımız matbaayı getirmek istediler, fakat gericiler bu
gavur icadıdır kullanmak caiz değildir dediler ve bunu padişaha kabul
ettirdiler. Bunun için matbaa gelmedi ve bu yüzden geri kaldık.

Kimse kusura bakmasın, yapılan yorumların çoğu bu seviyede, "kömür
dağıttılar oyları kaptılar" mantığının devamı.

Mesela başarısızlık hemen Tayyip ve arkadaşlarına yüklenmiş, sanki daha
önce olimpiyatlarda madalya üstüne madalya kazanıyorduk.

Ozan Ersoy diyanete harcanan paradan dem vurmuş. Askerin hem de
hiçbir kontrole tabi olmayan harcamalarının yanında diyanetin, milli eğitimin
falan bütçesi devede kulak kalır. Askerin başrol oynadığı yanlış politikalar
sonucunda büyümüş olan Güneydoğu sorununun, hem maddi hem de
manevi götürdüklerini saymıyorum bile.

Bir de klasik etraf camilerle, takunyalılarla doldu, İbo dinleyenler çoğaldı
muhabbeti var. Abi yıkacaksın bu camileri, sallandıracaksın bir iki İbo
dinleyen adamı bak bakalım cahil halkımız nasıl balkondan beyaz mandil
sallayan İsveç'liler gibi medeni oluveriyor.

Neyse, olimpiyatlarda neden başarısız oluyoruz. Cevabı çok basit "we
simply do not care". Olimpiyatların aldığı son hali görünce bunun çok da
kötü birşey olmadığını düşünüyorum. Bir yandan sevgi, barış, insanlık
adına yarış muhabbeti dönerken aynı anda Rusya Gürcistanı ABD Irakı
götürsün, global güçler (buna mendil sallayan İsveçlilerde dahil) dünyayı
sömürüp içine etsinler. Şahsen benim oynanan bu tiyatroya karnım tok.
Bu yüzden yarışları fazla abartmadan ilginç spor müsabakaları olarak
izliyorum, çok da heyecanlanmıyorum.

Olayın profesyonel yanının dışında toplumun genel olarak spordan uzak
kalması önemli bir problem ve asıl bu soruna çare bulmak lazım (o da salt
spor olsun diye değil, sporun bedensel ve zihinsel sağlıklı yaşama faydası
olduğu için). Toplumun genel olarak neden spor yapmaktan uzak durduğu
sorusunun kolay bir cavabı yok. Ali Gürsel güzel tespitlerde bulunmuş
çoğuna katılıyorum.

Ali Kaya
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ali Gursel wrote:Burada ilericiyi negatif anlamda kullandigini saniyorum/umuyorum.
Pozitif anlami ile kullandim. Burada ilericiligin iki anlami var belki o yuzden net olmamis. Birincisi fikirlerin ilerici olmasi, ikicisi ise davranislarin ilerici olmasi. Yukarida elbette dinciler fikirleri ile ilerici demiyorum. Ancak iki gerici fikir arasinda onlar daha ilerici kaliyorlar cunku davranis olarak birinci gruba gore ilericiler diyorum. Bir insan elindeki isi ciddiye alip, planli bir sekilde adim adim bir fikri uygulamaya calisirsa bu ilerici bir 'davranis' olur cunku.
Ali Gursel wrote:Kulturun kendisinde de bu spor gelenegi olmayinca buradan bir sey cikmiyor.
Kultur onemsiz demek olmaz. Elbette onemli. Ancak belirleyici faktor baska. Iste Turkiye ornegi onumuzde. Futbolda onyillarca nal topladiktan sonra 80 darbesi sonrasi yaratilan kaynaklarla gelinen nokta ortada. O zamandan bu zamana bir nesil gecti (hatta UEFA kupasi yarim nesilde filan geldi) yani oyle kulturle, genle filan alakali olsa boyle bir nesilde futbolda ihya olamazdik. Ayrilan kaynaklar bunda belirleyici rolu oynadi.
Ali Gursel wrote:Turkiye Cumhuriyetinin kurulus amaclarindan biri halkini muhasir medeniyetler seviyesine cikarmak.
Bati seviyesine cikartmak. Daha yuksege degil. Bu nokta nedense hep gozlerden kacmakta.
Ali Gursel wrote:Idareci tabakanin madalya arzusu falan da eger totaliter bir rejimde degilsen kimseyi cok fazla irgalamaz.
Nasil ilgalamaz? Yani basinda cok ucuza hizmet veren super futbol sahalari, yuzme havuzlari, kayak tesisleri, basketbol sahalari, bilardo, pinpon salonlari olsa, iste 8 saat calisip, trafikte 30 dakikadan fazla harcamadan evine gelen ve cocuguyla biraz oynadiktan sonra soyle cikip bir iki kulac atip, basketbol ile ter atip evine gelene adamin cocugunu etkilemez mi bu yani? Sen o tesisleri ve yasam standardini ver bir bakalim, adam Turk degil magra adami olsa etkiler.
Last edited by Murat Kara on Sat Aug 23, 2008 2:18 pm, edited 1 time in total.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ali Kaya wrote:-Oğlum anlat bakalım Osmanlı neden geri kaldı?

Mesela başarısızlık hemen Tayyip ve arkadaşlarına yüklenmiş, sanki daha
önce olimpiyatlarda madalya üstüne madalya kazanıyorduk.

Ozan Ersoy diyanete harcanan paradan dem vurmuş. Askerin hem de
hiçbir kontrole tabi olmayan harcamalarının yanında diyanetin, milli eğitimin
falan bütçesi devede kulak kalır. Askerin başrol oynadığı yanlış politikalar
sonucunda büyümüş olan Güneydoğu sorununun, hem maddi hem de
manevi götürdüklerini saymıyorum bile.

Bir de klasik etraf camilerle, takunyalılarla doldu, İbo dinleyenler çoğaldı
muhabbeti var. Abi yıkacaksın bu camileri, sallandıracaksın bir iki İbo
dinleyen adamı bak bakalım cahil halkımız nasıl balkondan beyaz mandil
sallayan İsveç'liler gibi medeni oluveriyor.

Neyse, olimpiyatlarda neden başarısız oluyoruz. Cevabı çok basit "we
simply do not care". Olimpiyatların aldığı son hali görünce bunun çok da
kötü birşey olmadığını düşünüyorum. Bir yandan sevgi, barış, insanlık
adına yarış muhabbeti dönerken aynı anda Rusya Gürcistanı ABD Irakı
götürsün, global güçler (buna mendil sallayan İsveçlilerde dahil) dünyayı
sömürüp içine etsinler. Şahsen benim oynanan bu tiyatroya karnım tok.
Bu yüzden yarışları fazla abartmadan ilginç spor müsabakaları olarak
izliyorum, çok da heyecanlanmıyorum.

Olayın profesyonel yanının dışında toplumun genel olarak spordan uzak
kalması önemli bir problem ve asıl bu soruna çare bulmak lazım (o da salt
spor olsun diye değil, sporun bedensel ve zihinsel sağlıklı yaşama faydası
olduğu için). Toplumun genel olarak neden spor yapmaktan uzak durduğu
sorusunun kolay bir cavabı yok. Ali Gürsel güzel tespitlerde bulunmuş
çoğuna katılıyorum.

Ali Kaya
Ali cok guzel yazmissin. Kutlarim seni herkesin onunde. Gercekten kompleks konu ve senin de dedigin gibi basit bir cevabi yok. O nedenle cin gibi zeki adamlar saga sola savrulabiliyor.

Bu forum boyle derinlere inerek tartismayi sevdiginden, bu konulara girilip cikiliyor ama forum oldugu icin yuzeyin bir karis altina ancak inilebiliyor. O nedenle bu konularda tutarli yazmak aslinda epeyce zor. Sen guzel yasmissin ama.

Sporun sagliga olan faydasi bilimsel bir bulgu. Ancak ote yandan sporun bir yasam sekli haline getirilmesi cok yanlis. Hayatta spordan cok daha onemli seyler var. Yatirimlar halkin kontrolu altinda yapilsa, sira spora gelmeden once bir yigin sorun cozulur. Mesela sanat bunlarin en onemlilerinden. Insanlarin vucutlari saglam olsun tamam da curuk beyni saglam kalple beslemek de biraz isfarlik olur. Once beyni saglamlastiracaksin sonra o saglam beyne kan pompalasin diye spor yapacaksin. Beyni gelistirmeden sirf yetenekli bacaklar, kollar, parmaklar yetistirmek cok da verimli bir sey degil insanlik icin.

Peki neden bu sekilde yapiliyor o zaman? Yanit siyasi...
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Kaya wrote:-Oğlum anlat bakalım Osmanlı neden geri kaldı?

Evet yorumlarimiz cok dusuk seviyede ama Ali Kaya rengini bozmadan cok yuksek duzeyde yazi yazmis. Matbaanin 200 sene gec gelmesi Osmanli'nin geri kalma nedenlerinden biridir ama yalnizca tek nedeni degildir. Diger nedenlerin hemen hepsi de ayni omurgaya oturur. Matbaayla birlesince asil kok nedenin dinin somurulmesi oldugunu cok acik gorebiliriz. Osmanli'nin cokme sebebleri ise cesitlidir. Geri kalma bunlardan biridir, dis etkenler, kapitulasyonlar, milliyetcilik, genis topraklari yonetebilmek icin uygun ve yeterli yoneticilik agi olmamasi digerlerinden bazilaridir.

Bakin yil 1839 unlu tanzimat fermani. Adi ustunde gelisme ve yenilesmeye yonelecekler ve bunun icin kararlar almislar, ferman cikariyorlar. Osmanli'nin neden geri kaldigina dair cok iyi ipuclari var. http://www.tbmm.gov.tr/kultur_sanat/yay ... 00_005.pdf Ilk cumle bir bucuk sayfa. Okuyun ve anlayin anlayabilirseniz. Bunu halka Gulhane'de okuyorlar. Halk da bunu anlayacak. Osmanli kendi dilini bu kadar rezalet hale getirecek kadar kaypak, pespaye, asagilik, arap usagi bir osmanli. Ilk satirlarin Turkce'si...

"Herkesin bildiği gibi, devletimizde kuruluşundan beri Kuran'ın yüce hükümlerine ve şeriat yasalarına tam uyulduğundan, ülkemizin gücü ve bütün tebaasının refah ve mutluluğu en yüksek noktaya çıkmıştı. Ancak, yüz elli yıl var ki, birbirlerini izleyen karışıklıklar ve çeşitli nedenlerle şeriata ve yüce yasalara uyulmadığından evvelki kuvvet ve refah, tam tersine zayıflık ve fakirliğe dönüştü. Oysa, şeriat yasaları ile yönetilmeyen bir ülkenin varlığını sürdürebilmesinin imkansızlığı açık seçik ortadadır."

Evet kafa bu oldugu icin 10 senede kalkiniriz denilen Osmanli 70 senede paramparca oldu, bugun de hortlayan kafa yine ayni kafa.

Ali Kaya'nin yazisinin neresi guzel? ... Turkiye'nin butcesinin benim bildigim ucte biri onlarca yildir askere gider. Benim de icim acir... Ama paranin harcandigina acimaz cunku Turkiye kadar dusman, sorun cikaran komsulari kimsenin yok. Biraz gucsuz hale gelsek, yedi kita yine ustumuze cullanacaklar. Niye acir biliyor musunuz? Bu paralarin bir cogu orduya, arastirma gelistirmeye, savunmaya gitmez. Bunun gereginden fazlasi emekli maaslarina gider. Turkiye'de askerin emekli maaslari dudak ucuklatan duzeydedir. Hic bir sey yapmayan yuzbinlerce insan oturduklari yerden rahat bir yasam suruyorlar. Emekli maasi, orduevleri, lojmanlari, bilmem kac yuz bin kisilik kalabalik ama fazla etkili olmayan ordusuyla harcanan paranin verimli harcanmadigi acik.

Ama bu ulkenin milli egitimden fazla diyanete harcama 2 milyar dolar gibi bir parayi imamlara yedirme luksu var mi? Iki yanlis bir dogru mu ediyor? Nasil yorumdur bu?

Ali Kaya'nin yazisi cok guzelmis...
"Neyse, olimpiyatlarda neden başarısız oluyoruz. Cevabı çok basit "we simply do not care". "

Aciklama icin tesekkurler.. demek bu kadar basitmis. Bu yuzden mi sacma sapan insanlari devsirip yaristiriyoruz? Bu yuzden mi bir suru yazar koselerinde bu konuyu elestiriyor? Bu yuzden mi madalya sayisini, geneldeki basarimizi her turlu platformda elestiriyoruz? Cok takiyoruz hem de o kadar cok takiyoruz ki utancimizi, rezilligimizi kapamak icin "aman bana ne" deyip geciyoruz.

Baris mesajlari veren olimpiyatlarin dunyadaki siyasi durumla celiski halinde olmasini dusunmek, olimpiyat ruhunu, olimpiyat tarihini bilmemek ve sporun insana verdigi ruh halini anlamamak yani sporun uzagindan yakinindan gecmemekle esit. Ici bos demegoji yani duygu somurusu. Hem de bir spor forumunda bu yorumun yapilmasi aslinda bu yorumu yapanin niye burada oldugunu bile sorguluyor.

Hepsinden onemlisi bu konu basligi Olimpiyatlar. Burada Turk ulusal takiminin dustugu durum, yarismalardaki sporcularimizin basarisizligi elestiriliyor. Ulkenin bireylerinin spora uzakligi yan konu. Bu konuya ne zaman girdik, niye girdik anlamadim. Acin "saglikli yasam icin spor" diye bir konu orada tartisalim. Okuyanlara yararli bilgiler verelim.

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Murat Kara wrote:Nasil ilgalamaz? Yani basinda cok ucuza hizmet veren super futbol sahalari, yuzme havuzlari, kayak tesisleri, basketbol sahalari, bilardo, pinpon salonlari olsa, iste 8 saat calisip, trafikte 30 dakikadan fazla harcamadan evine gelen ve cocuguyla biraz oynadiktan sonra soyle cikip bir iki kulac atip, basketbol ile ter atip evine gelene adamin cocugunu etkilemez mi bu yani? Sen o tesisleri ve yasam standardini ver bir bakalim, adam Turk degil magra adami olsa etkiler.
Once adasima katildigimi belirteyim (gerci luzum yok, o da sagolsun bana katilmis).

Simdi Murat'in yukaridaki kisma doneyim. Muratcigim, bu gozlem bence yanlis iste. Adamin akli fikri spor yapmakta, ah bir tesis olsa diye herkes komsusunu kendi gibi bilirmis varsayimindan yola cikiyor.

Adama magara adami demiyorum, baska bir sey diyorum: herkes saglam kafa saglam vucutta bulunur diye dusunmuyor. Hatta vucudunun saglamligi konusunda kendi yapabilecegi bir sey oldugunu da dusunmuyor. Simdi sen ama bu adamlari egitsen diyeceksin, ama adam muhtemelen senin verdigin egitimi de istemiyor. Butun sosyal muhendislik iceren teoriler (simdi Murat "Kara"lar baglayacak ama, maalesef solcu kokenli olanlar da dahil) bu noktayi pas geciyor. Adam istemiyor yahu, egitimini de, bir seyler okuyup hayatinin iyiye dogru degisebilecegi fikrini de kabul etmiyor, cok okuyana zaten supheyle bakiyor (haksiz mi diye de iyice dusunmek lazim), havuz yaparsan yuzmeyecek, adamin derdi bu dunya gorusunu duymamis olmak falan da degil, bununla taban tabana zit kendi dunya gorusu var, onu degistirme arzusu yok, zaten neden olsun, son iki yuz sene"ilerici", "yenilikci" "aydin" vs. diye nitelenen hareketler kendi hayal kirikliklarini beraberinde getirmis, adam birak o yonu tam tersi yone yelken acmis.

Bunlar cok cok zor sorular, cevaplarini bilmiyorum, ama birseyler oturmuyor, mesele (ortada bir mesele varsa) insanlarin havuzu olmamasi degil, havuzla teklif edilen vizyonu benimsememesi.

Sadece Turkiye'de degil, dunyanin her yerinde bu durum var, tu kaka edilen din, paranormal, new age, batil inanc bir suru dusunce sekli cikista, en azindan oyle gozukuyor. Turkiye gibi modernizmin zaten nisbeten gec monte edildigi yerlerde bu guclenis cok daha belirgin oluyor.

Turkiye pek cok insanin televizyonda 20 tane kutunun arkasina para konulup kutular teker teker bir yarismaci tarafindan acildikca acaba hangi parayi alacak diye saatlerce, gunlerce ekrana yapisip baska hic bir seyle ilgilenemedigi bir yer. Adama heyecan veren birinin dort sene kicindan ter damlayip antreman yapip sonra cikip kosup, ziplayip bir seyler firlatip bir basari kazanmasi degil. Bize heyecan veren birinin hic bir emek harcamadan bir koltuga oturup, onu ac, bunu kapa, hayir onu almadim, bunu ver, tesekkur ederiz 1milyon YTL kazandiniz, bakalim bir sonraki hicbir sey yapmadan ne kazanacak muhabbeti.

Kutumu acmak istiyorum Cenk bey, emin misiniz Suleyman bey, ben sizin hediyelere soyle bir de elektrikli tras makinasi ekleyeyim, kutunuzu acmayin, hediyeleri alin. Hayir Cenk bey, illa kutuyu acacam. Bu 30 sene onceydi, simdi bak bir farki var mi. Belki bizi daha cok heyecanlandiran bu, kabul edelim, sonra nereye havuz yapilacagina bakilir.

Ali
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ama bu ulkenin milli egitimden fazla diyanete harcama 2 milyar dolar gibi bir parayi imamlara yedirme luksu var mi? Iki yanlis bir dogru mu ediyor? Nasil yorumdur bu?
Ozancigim, sen imam ya da diyanet istemiyorsun diye 70 milyon egitim projeleri istiyor, imam istemiyor demek degil, mesele o. Bir de bu butun dunyanin akli fikri Turkiye'ye saldirmak tipi gorusler hakikaten hala gecekci geliyor mu sana? 1923ten beri komsularimizin hepsi bir baska ulke tarafindan isgal edilmis, ya da saldiriya ugramis (belki Suriye harictir), bizi ugramamisiz, hala bir herkes butun isi gucu birakmis, bize saldirma derdinde soylemi gidiyor. Herhangi bir ulkeden daha fazla saldirma meraklimiz yok, jeopolitik bu herkesin sorunlari var, bir bizim degil.

Orduyu, imami bosver, sen yiyorsa git birine Turkiye'de senede kac para kaldirim tasi sokup takmaya harcaniyor diye sor. Surekli bir yerlere kaldirim yapiliyor, ertesi sene o kaldirim sokulup baska tas doseniyor, surekli, hic durmadan here yere kaldirim. Birine hesaplatmaya kalk, bir ayda suikaste gidersin. Sagci solcu, herkes yakinini zengin ediyor kaldirim ihalesinden. Zaten devlet basa gecenin yakinlarini zengin etme, parayi onlara dagitma mekanizmasi gibi goruluyor. Imamlara takacagina, bir dur sor, yahu kaldirimlara kac para gidiyor diye (hic ihtiyac falan olmadan).

Bu simdi diger yanlisi dogru yapmiyor, ama insan hakli olarak sana yahu bunca sahtekarligin ortasinda neden imama verilen para sana ozellikle dokunuyor diye sormak istiyor, ona da cevap biz toplumca ve forumca karar verdik, imamlara giden para problem, kalanlar sorun degil demezsin umarim.
Bu yuzden mi sacma sapan insanlari devsirip yaristiriyoruz? Bu yuzden mi bir suru yazar koselerinde bu konuyu elestiriyor? Bu yuzden mi madalya sayisini, geneldeki basarimizi her turlu platformda elestiriyoruz? Cok takiyoruz hem de o kadar cok takiyoruz ki utancimizi, rezilligimizi kapamak icin "aman bana ne" deyip geciyoruz.
Ozancigim, yine kendi ve kendin gibilerin durumunu (ben de dahil) oyle olmayanlara yansitmissin. Ne devsirme ne de madalya uzaktan yakindan umurunda olmayan cok cok buyuk bir grup var. Bunlara bir moktan anlamaz, evinin yanina havuz yapalim muamelesi yapmakla da bu grup ortadan kalkmiyor.
Hepsinden onemlisi bu konu basligi Olimpiyatlar. Burada Turk ulusal takiminin dustugu durum, yarismalardaki sporcularimizin basarisizligi elestiriliyor. Ulkenin bireylerinin spora uzakligi yan konu. Bu konuya ne zaman girdik, niye girdik anlamadim. Acin "saglikli yasam icin spor" diye bir konu orada tartisalim. Okuyanlara yararli bilgiler verelim.
Konuyu sen actin :lol: ama herkesi madalya sayimizi maksimize etmeye zorlamak olmaz. Kimimiz ben doping yuzunden, devsirmeler yuzunden sogudum diyecek, kimimiz cozum onerecek, kimimiz yahu bunu bizim toplumun ne kadari istiyor diyecek.

Bence tartisma gayet guzel gidiyor, sanki kizip yazmissin gibi, ama kizilacak bir sey de yok.

Ali
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Konuyu sen actin :lol:
Ali
Konuyu ben falan acmadim. "Iki ulkede de bu kadar spor yaptim" dedim. Herkes "spor yapmiyoruz bakin ben yapiyorum" dedigimi sandi. Aslinda benim demek istedigim "iki ulkede spor deneyimim var" aradaki farki gordum. Uluslararasi capta sporcu yetistirememezin nedenini anladim.

Ben kendi deneyimimden okulumda spor olanaklari olmamasinin (ki benim okul belki de ortaokul-liseler arasinda Turkiye'nin ilk 10'una girerdi benim zamanda) kendi spor kariyerimi etkiledigini gordum. Sporu okulda yapabilseydim yani gunde 2-3 saat yuzup derslerime girebilseydim ve bu sporun getirdigi sonuclar bana ulkenin en iyi universitelerine girme olanagi verseydi ve de ustune ustluk universitede de sporumu surdurebilseydim, cok rahat olimpik atlet olurdum. Phelps olamazdim ama finallere kalabilecek belki bir bronz alabilecek kadar olurdum. Ben olmasam ayni benim yoldan giden yuzlerce gencden biri olurdu. Ama spor egitimin bir parcasi olmazsa, bu insanlarimizin kanina cocuk yastan asilanmazsa maddi getirsi olmayan, hayatini harcayip bir halt olamayacagin egitimini de aksatacagin bir duzen varsa, kimse bu ise girmez tabii.

Ikincisi "halk istemiyor, umrunda degil, mantik bu, cok karmasik" fazla etkisi olmayan, hic bir cozum getirmeyen bana gore gereksiz yorumlar. Halk istemiyor ne demek? Buyuk yanilgi icindesiniz. Ulen bir Naim geldi hatirliyorum milyonlarca insanimiz dunya rekoru kiracak diye sabah aksam ekran basindan ayrilmadi. Bu millet sabahin besinde saat kurup kendi dininden diye Amerika'li Muhammed Ali'nin maclarini izlemis millet. Dusun Sureyya Ayhan'in Beijing de yarisiyor olabildigini ve Jamaica'lilar gibi dunya rekoru kirdigini. Yikilirdi bu ulke yikilirdi. Sureyya'nin onune Ataturk havaalanindan koyune kadar hali sererlerdi. Bu halk, 7'den 70'e Sureyya'nin elini sikmak, yanagindan opmek icin siraya girerdi.

Bir olimpiyat sampiyonunun, dunya rekortmeninin esin kaynagi olacagi belki yuzbinlerce cocugu dusunun.

Ha hic biri umurunda degilse insanin kendi sagligi var. Herkes sapir supur dokulmeye basladi. 50 yasin ustunde kanser salgin hastalik gibi. Bak cevrene. Kalp yetmezligi, seker, bobrek yetmezligi, beyin kanamasi hepsi rekor duzeylere geldi. Insanlar kent yasaminin getirdigi baski/gerilim, hormonlu yiyecekler, gelir duzeyinin artmasiyla da et/kebap bilesimi yeme aliskanliklarinin cogalmasi ve sigara yuzunden sagliksizligin doruklarinda.

Yani? Yani bu durumda kimsenin bilinclendirme falan yapmasina gerek yok, aklin yolu bir. Herkes cahil ama kimse salak degil. Eskiden odun kesip, suya gidip su getirip sporunu yapiyordun yine. Simdi fazladan bir seyler yapma gerektigi cok acik.

Bu simdi diger yanlisi dogru yapmiyor, ama insan hakli olarak sana yahu bunca sahtekarligin ortasinda neden imama verilen para sana ozellikle dokunuyor diye sormak istiyor, ona da cevap biz toplumca ve forumca karar verdik, imamlara giden para problem, kalanlar sorun degil demezsin umarim.
Offf... Aman be Ali... Surada yazdigim binlerce yazi var. Ulkedeki carpikligi her konudan dile getirmisimdir. Kaldirimindan, kirliligine, mafyasindan, yolsuzluguna, hortumcusuna kadar. Ilk kez su diyanet bakanliginin butcesini soyledim. Asil benim size sormam lazim, o kadar yaziyoruz cogu rahatsiz etmiyor da bunu dile getirince niye boyle atmaca gibi atladiniz? Bu kafada adam olmadigini biliyorum ama hic hosuma gitmiyor bu "seytanin avukatligina" dayanamayip katilman bazen. "Degil arkadasim, bu kadar cami gerekiyor, bu kadar imam da gerekiyor, bu kadar paranin da harcanmasi lazim" de de ona gore yanit verelim. Yok yanlissa "yanlis" diyeceksin be arkadasim bu kadar zor degil bu. Illa ki haklisin demene de gerek yok, golge etme yeter.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bazi sporlarda hakem olmak tehlikeli.

http://sports.yahoo.com/olympics/beijin ... &type=lgns
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Konuyu ben falan acmadim. "Iki ulkede de bu kadar spor yaptim" dedim. Herkes "spor yapmiyoruz bakin ben yapiyorum" dedigimi sandi. Aslinda benim demek istedigim "iki ulkede spor deneyimim var" aradaki farki gordum. Uluslararasi capta sporcu yetistirememezin nedenini anladim.
Ben oyle demek istedigini sanmadim, hatta bakip ne kadar guzel dedim kendi kendime, forumda spor yapmis yapan insanlar var, bence muhabbeti de zenginlestiriyor.

Ama ulkeler arasinda baska farklar da olabilir. We simply do not care bunlardan biri olabilir, o kadar kolay dismiss etme.

Code: Select all

Ben kendi deneyimimden okulumda spor olanaklari olmamasinin (ki benim okul belki de ortaokul-liseler arasinda Turkiye'nin ilk 10'una girerdi benim zamanda) kendi spor kariyerimi etkiledigini gordum. Sporu okulda yapabilseydim yani gunde 2-3 saat yuzup derslerime girebilseydim ve bu sporun getirdigi sonuclar bana ulkenin en iyi universitelerine girme olanagi verseydi ve de ustune ustluk universitede de sporumu surdurebilseydim, cok rahat olimpik atlet olurdum. Phelps olamazdim ama finallere kalabilecek belki bir bronz alabilecek kadar olurdum. Ben olmasam ayni benim yoldan giden yuzlerce gencden biri olurdu. Ama spor egitimin bir parcasi olmazsa, bu insanlarimizin kanina cocuk yastan asilanmazsa maddi getirsi olmayan, hayatini harcayip bir halt olamayacagin egitimini de aksatacagin bir duzen varsa, kimse bu ise girmez tabii. 
Neden yok sence bizde bu sistem? Dunyanin en buyuk 17. ekonomisiyiz, o kadar fakir degiliz, neden spor yayilmiyor okullara. Neden Turkiye'de her basarili okul spor hikayesinin ardinda (St. Joseph bir ara hep Dunya Liselerarasi Voleybol Sampiyonalari'nda ilk dorde kalirdi, sanirim iki kez finalde Cin'e yenildiler) idelaist bir adam ya da kadin, istisnai bir durum, bir okul var? Imamlara 2 milyar verilirken de ayni durum 2 milyon verilirken de.

Ozan, halk duzgun basin talep etmiyor, onem vermiyor, kendini yonetenleri denetlemek gibi bir islev ustlenmmis, duzgun gazete yok, halk ciplak kadin resmi istiyor, gazeteler de onu basip yalan transfer haberi yaziyor. Halk okullarda spor falan talep etmiyor yahu. Lutfen biraz yasadigin iki ulkeyi dikkatli karsilastir. Amerika'da milletin calismaktan anasi agliyor, sonra Cumartesi sabah 5te kalkip ogullarini buz hokeyi antremanina, kizlarini futbol antremanina goturuyorlar. Sen okul olup spor faaliyeti yaptirmamak durumunda olamazsin, talep var. Bizde sen bir ailenin (bak senin aileni sormuyorum, ortalama bir aile diyorum) cocuklari kirk yil spor yamasa akillarina gelip soracagini dusunuyor musun?

Ikincisi "halk istemiyor, umrunda degil, mantik bu, cok karmasik" fazla etkisi olmayan, hic bir cozum getirmeyen bana gore gereksiz yorumlar. Halk istemiyor ne demek? Buyuk yanilgi icindesiniz. Ulen bir Naim geldi hatirliyorum milyonlarca insanimiz dunya rekoru kiracak diye sabah aksam ekran basindan ayrilmadi. Bu millet sabahin besinde saat kurup kendi dininden diye Amerika'li Muhammed Ali'nin maclarini izlemis millet. Dusun Sureyya Ayhan'in Beijing de yarisiyor olabildigini ve Jamaica'lilar gibi dunya rekoru kirdigini. Yikilirdi bu ulke yikilirdi. Sureyya'nin onune Ataturk havaalanindan koyune kadar hali sererlerdi. Bu halk, 7'den 70'e Sureyya'nin elini sikmak, yanagindan opmek icin siraya girerdi.
Sen halkin bir seyi talep etmesiyle, kazara o seyden iyi bir sonuc cikmasi halinde onun keyfini cikarmasini birbirine karistirmissin burada. Amerika'da spor meraki Carl lewis madalya kazaninca mi birden ortaya cikti halk ilgisizken? Sonra halkin Olimpiyatlarda madalya kazanilinca ilgilenmesi baska, kendi spor yapip bunun hayatinin parcasi olarak gormesi baska. Cozum uretmemek konusunda ise haksizlik etmissin. O kulturlerle olan farklari belirlemek sonra donup cozum uretmeye karar verirse birileri son derece onemli, hatta kacinilmaz bir egzersiz.

Gozlemi gereksiz bulup bulmamayi birak, suna cevap ver, Turk halkini spor yapmak konusunda ayni derecede mi goruyorsun. Amerika'da sokaga cikinca kosan kac kisi goruyorsun her gun, buraya gelince kac kisi. Murat vakitsizlikten, yoldan falan dem vurmus, New York'lulardan cok calismiyoruz (iki tarafta da yasadim) ama adamlar esek gibi spor yapiyorlar, bizde her gun beste iste cikan insan yapmiyor.

Bir olimpiyat sampiyonunun, dunya rekortmeninin esin kaynagi olacagi belki yuzbinlerce cocugu dusunun.
Bununla bitse is Naim'den sonra her Olimpiyat 30 alti alirdik. Esinler kisa sureli oluyor, aile, okul, toplam kultur tarafindan desteklenmiyor, bunun kulturel bir boyutu var.
Ha hic biri umurunda degilse insanin kendi sagligi var. Herkes sapir supur dokulmeye basladi. 50 yasin ustunde kanser salgin hastalik gibi. Bak cevrene. Kalp yetmezligi, seker, bobrek yetmezligi, beyin kanamasi hepsi rekor duzeylere geldi. Insanlar kent yasaminin getirdigi baski/gerilim, hormonlu yiyecekler, gelir duzeyinin artmasiyla da et/kebap bilesimi yeme aliskanliklarinin cogalmasi ve sigara yuzunden sagliksizligin doruklarinda.
Cok dogru, senin benim icin. Inan bana bunlari bilip, anlayip, dunya gorusu cok farkli olan cok buyuk bir insan grubu var.
Yani? Yani bu durumda kimsenin bilinclendirme falan yapmasina gerek yok, aklin yolu bir. Herkes cahil ama kimse salak degil. Eskiden odun kesip, suya gidip su getirip sporunu yapiyordun yine. Simdi fazladan bir seyler yapma gerektigi cok acik.
Aklin yolu bir degil. Sabahtan aksama kahvede oturan (Turkiye boyle adam dolu) adamin akli farkli, cahillik degil, salaklik degil, just different Ozan, just different. Aklin yolu bir degil. Olsaydi tarih de bitmisti, dertler de. Tek sorun herkese bir olan akli gostermek olurdu. Oyle degil, senin benim aklimiz pek cok akildan biri ve biz eger bizimki hepsinden iyi havasindan cikmazsak 47%yi birak 87%i goruruz.

Offf... Aman be Ali... Surada yazdigim binlerce yazi var. Ulkedeki carpikligi her konudan dile getirmisimdir. Kaldirimindan, kirliligine, mafyasindan, yolsuzluguna, hortumcusuna kadar. Ilk kez su diyanet bakanliginin butcesini soyledim. Asil benim size sormam lazim, o kadar yaziyoruz cogu rahatsiz etmiyor da bunu dile getirince niye boyle atmaca gibi atladiniz? Bu kafada adam olmadigini biliyorum ama hic hosuma gitmiyor bu "seytanin avukatligina" dayanamayip katilman bazen. "Degil arkadasim, bu kadar cami gerekiyor, bu kadar imam da gerekiyor, bu kadar paranin da harcanmasi lazim" de de ona gore yanit verelim. Yok yanlissa "yanlis" diyeceksin be arkadasim bu kadar zor degil bu. Illa ki haklisin demene de gerek yok, golge etme yeter.
Bunu yanlis anlamissin. Hortumculuga karsi tavrin hatali falan demedim. Sectigin ornek senin dunya gorusunu (benimki de o zaten) gosteriyor ama Turkiye'de para hep bir yerlere dagitildi, spor da uc asagi bes yukari ayni oldu, yani bu sorun illa su andaki iktidarla ilgili degil. Her iktidar tanidiklarini federasyon baskani yapti, ayaginda takunya olsun olmasin. Bizim iktidardan anladigimiz bu zaten, modernist "en iyi burokrati koltuga getirelim, sistem en iyi sekilde islesin" yaklasimi degil. Kim gelirse tanidiklarina koltuk dagitir, onlar da kor topal giderler. Insanlar bunu bekliyor, cahillikten ya da salakliktan degil, diger sistemin vaadlerini gercekci bulmadiklarindan, kendilerine yakin gormediklerinden, ondan bundan.

Bu adamlarin karisisna gecip aklin yolu bir, o da benim dedigim dedigin zaman 20%lere dusuyorsun zamanla. Bence bu fikirlere katilmasan dahi bu kadar rahat kestirip atma., ozellikle insanlar fikir alisverisinde bulunma arzusunda iken.

Ali
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Neden yok sence bizde bu sistem?
...

Ozan, halk duzgun basin talep etmiyor, onem vermiyor, kendini yonetenleri denetlemek gibi bir islev ustlenmmis, duzgun gazete yok, halk ciplak kadin resmi istiyor, gazeteler de onu basip yalan transfer haberi yaziyor. Halk okullarda spor falan talep etmiyor yahu.
Yanidinin ozu bu tumcelerde. Gerisi destekleyici gorusler o yuzden buradan yanitlayayim. Halka kalsak bu ulke olmazdi biliyorsun. Afganistan bile olamazdik, paramparca olmustuk coktan. Belki de olacagiz. Halkin ne istegiyle yonetilmiyor hic bir ulke. Ulkenin onderleri bir yol cizer, bu yola kaynak verir, kurallari koyar, halktan da katilacak elbet bulunur. Bunu firsat gorecek, olanaktan yararlanmak isteyecek bir suru insan cikacaktir.

Bu ulkenin kuruculari, onderleri "milli egitim ve spor bakanligi" diye bosuna bakanlik kurmamislar. Bunun anlami aciktir. Spor ve egitim beraber yurutulmelidir, birbirini tamamlamalidir. Benim sozum onder, yonetici diye gecinenlere zaten. "Efendim halk istemiyor" cok bosta kaliyor. Ver bakalim olanagi, bir ucundan yakalayip yasamini kurtaran cikiyor mu cikmiyor mu gorursun.

Bu yasadigim ulkenin 3 insanindan biri hatta daha fazlasi (%40) obez veya fazla kilolu. Ortalama olarak biz cok daha iyiyiz. Bunlarin spor yaptigini dusunmek, bilincli oldugunu sanmak tabii ki yanlis. Ama Amerika'da toplamda spor yapan bizden fazla bu da okullada verilen egitimden kaynaklaniyor. Falanca ulkede spor cok seviliyor diye orada uluslararasi sporcu yetisecek diye bir sey yok. Ekonomiyle de bir yere kadar ilgisi var. Cok zengin bir cok ulkenin dogru durust yarisacak sporcusu olmamasini aciklayamazsiniz baska turlu.

"Uluslararasi yarismalarda (Dunya, Avrupa Yarismalari + Olimpiyat) yarisabilecek duzeydeki ogrenciler, ulkede istedigi universiteye istedigi bolume girebilir, masraflarini devlet karsilayacaktir" de ver bakalim onlara yarismalara hazirlanacak ortamlar, tesisler bak bakalim kac bin tane sporcu yetistiriyorsun 10 senede.

Ozan Ersoy
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Mehmet Marsan wrote: Ozan

Senin planin “Turkiye'de futbol/basketbol haricindeki olimpik sporlarin nasil gelistirebilecegi konusunda kendi adima bir kac dusuncem var.” degil nasil madalya alacak sporcu yetistirilir plani. Ilk yazina cevap verenler, ben de dahil, toplumsal olarak nasil sporda ilerleyip madalya toplariz sorusuna cevap vermeyi dusunmus. Hele sen ben boyle spor icin spor yaptim deyince konu haliyle degisiyor. Planin guzelde eski Dogu blokunun veya simdi Cinlilerin yaptigindan pek farki yok. Uluslar arasi basariya yonelik yatirim, toplumun geneline hic bir faydasi yok.
Olimpizme hak ettiginden fazla deger vermiyor musunuz ?

Ozan'in dusuncesi yukaridaki alinti midir bilmiyorum ama spor kulturu ile olimpizm gunumuzde ayni seyler degil. Son 30-40 yildir da degildi (Marita Koch doping yapardi, bir yalanciydi; Carl Lewis'in Ben Johnson'dan farki da muhtemelen daha iyi gizleyiciler kullanmasi ve arkasindaki lobilerdi).

Acikcasi olimpiyatlari, spor kulturune fayda saglayan bir etkinlik olarak goremiyorum. Bana daha cok, uzerine yatirim yapilmis, acılardan ve cenderelerden gecirilmis deneklerin, basari modelleri olarak sunulmasi gibi geliyor. Kisiel olarak ogluma her turlu sosyal iliskiden soyutlanmis bir Phelps'i model olarak oneremem, onun yerine vasat bir sporcu olsun ama hayattan keyif alsin yeter.

O yuzden Mehmet Marsan'a katiliyorum, madalya bulacak birilerini ortaya cikarmak bir projedir ama topluma ne faydasi olur? İsveç'in az madalya kazanmasina dikkat cekilmis mesela, benim gibi olimpizmin endustriyellestigini dusunenler icin Isvec'in az madalya almasi yerinde olmus. Demek ki ellerindeki kaynaklari, bir kisim yeteneklerin madalya istatistikleri ugruna yatirmiyorlar.
Ali Kaya wrote: Bir de klasik etraf camilerle, takunyalılarla doldu, İbo dinleyenler çoğaldı muhabbeti var. Abi yıkacaksın bu camileri, sallandıracaksın bir iki İbo dinleyen adamı bak bakalım cahil halkımız nasıl balkondan beyaz mandil sallayan İsveç'liler gibi medeni oluveriyor. Ali Kaya
Ben boyle dusunuyorum Ali.

Senin hakli olabilecegin konu, dinlerin engelleyici oldugu konusunda bazi seyleri savunanlarin fazla korkak olmasidir.

Evet, cami sayisinin fazla olmasi gereksizdir. Ayrica kimse musluman olmak zorunda da degil. Ayni gecekondu mahallesine (mesela Alibeykoy'de dere yatagina) yampiri bir okul yapip, ayni mahalleye 3 cami kondururlarsa buna karsi cikmak lazim. Selde okul yikildiginda ve ogrenciler öldügünde de da ah vah cekmek yerine, once o camilerin niye dikildigini sogulamak lazim.

Yeri gelmisken, İstanbul'da Gultepe, Nurtepe, Kagithane gibi yerleri gezdiginde tum camilerin altinin BIM market oldugunu gorebilirsiniz. Fazlasi, Hasdal'da askeri kislanin oradaki caminin altinda olusturulan dukkanlar, yakin zamana kadar, Metro-Ulusoy-Pamukkale gibi otobus firmalarinin subeligini yapiyordu. Gazetelerde 2-3 yazi cikti da otobus firmalari oradan tasindilar.

Ibo dinleyenleri degil de İbo'yu sallandirsak, iyi bir baslangic olur dogrusu.

Unutma, 1987 yilina kadar bu ulkede Star TV yoktu, TRT 1 vardi. İnsanlar Alisan-İbo, gelin-kaynana kavgasi, kim kimin anasini saapiyor yarismasi seyretmezdi. Bulent Ersoy da yasakti, Orhan Gencebay da.

Ama insanlar kitap okurdu, dogru yanlis, belli ideolojiler ugruna fikir uretirlerdi; yazi yazarlardi.

1980 sonrasinda arabesk toplum tipi dayatilmaya baslandi. Din ve arabesk ayni anda topluma pompalandi. Ibo bunun idoludur. Okuma, ogrenme, calisma ! Gevis getir, sokaga tukur, yeter ki koseyi don.

Din insanlara tembellik getirir. Yapisi budur. Aksini iddia edip İsvec'i kucumsemek icin, İslam toplumunda ve ozellikle ABD hik deyince altina sican Arap yarimadasinda, İsvec refahina, oraddaki insan haklarina, hukuk devletine yakin hic degilse bir ornek gosterebilmek gerekir.
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Olimpiyattaki başarıların ülkelerin zenginliğine oranlanmış hali, o kadar da kötü durumda değiliz:

http://www.portfolio.com/interactive-fe ... -Vs-Wealth

Ugur
Post Reply