Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yolculuk isleri bazen rsikli oluyor. Evvelsi hafta Las Vegas'da gecen haftada St. Louis'de idim. Kelle koltukta ucaklara biniliyor. Hele bu isler Turkiye gibi ucuncu dunyalik karekterinden kurtulma icin debelenen yerlerde. Isparta'ya dusen ucak haberlerine baktigimda icim ciz etti. Turkiyede iken 1970'lerin ortalarinda Antalya havaalanina iniyorum diye daga cakilan ucagin durumu ile hemen hemen ayni gibi bu olay. O da boyle havalanina iniyorum diye daga bindirdi idi. Evet o zamanlar VOR systemi filan yoktu.

http://en.wikipedia.org/wiki/VHF_omnidirectional_range

Sonunda yapilan arastirmalarda karakutu bulunduktan sonra pilotlarin sarhos oldugu filan ortaya cikmisti. Bu da ona cok benzemekte (o Ucaktada yangin filan yoktu.) ama yanilmis olmayi cok isterim. Yazik cunku onca insanin kanina girmek. Yirgunluk olma ohtomali de cok yuksek. Bir 10 sene kadar once Hawai'de dusen ucaktada olayi yorgunluga bagladilar. Sirketler pilotlari zorlamakta. Yalniz boyle jet pilotlulugundan sivil hava yollarina gecenlerin hoyratligini da az buz duymadim hani. Evet belki gunahlarini aliyorum ama bir turlu sivil havacilik isini yoluna koyamadilar.

Birde itirazim emekli olup sivil havayollarinda ikinci maasla pilotluk yapanlarin cenaze torenlerinin askeri torenle tabutlarina bayrak filan sarilarak sehit muamalesi ile gomulmeleri. Dogu Anadoluda vatani gorev diye gonullu filan da olmayip gidip can verenler ile ayni kategoriye konmak hangi vicdana sigmakta? Oluye elbette saygi gostermek vazifemiz. Cunku bu fani dunyadan hepimiz bir gun gocecegiz. Kimimiz kaza kursunu ile kimimiz sarhos kazasi ile kimimiz amansiz hastaliklarin sonucunda kimimiz ise kendi kendilerine yaptiklari bir hatanin ya da dikkatsizligin kurbani olarak. Elbette pilotlar hata yapmistir demiyorum (yapsalarda zaten ortaya cikmaz) ama bu emekli olup (hatta sivil havacilikta daha fazla para var diye ekonomik sebeblerden bu meslegi gecen insanlar bunlar) kazada olen bu adamlara askeri toren yapmanin adi ve anlami nedir? Yeter artik bu tur yalakaliklar.

Ha Amerikada filan bunlar olmaz demiyorum. Az buz sarhos ucaga binmege kalkan oilatlari enselemediler burada da. Epey komedyenlere konu oldular. Ama hic olmazsa bir turlu kontrol var. Belli bir saat ucuztan sonra mecburi egitimden gecmeleri filan bu turlu kazalari onlemek icin.
Last edited by Cengiz Akgun on Tue Dec 04, 2007 3:29 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Cengiz Akgun wrote:Isparta'ya dusen ucak haberlerine baktigimda icim ciz etti. Turkiyede iken 1970'lerin ortalarinda Antalya havaalanina iniyorum diye daga cakilan ucagin durumu ile hemen hemen ayni gibi bu olay. O da boyle havalanina iniyorum diye daga bindirdi idi. Evet o zamanlar VOR systemi filan yoktu.

Sonunda yapilan arastirmalarda karakutu bulunduktan sonra pilotlarin sarhos oldugu filan ortaya cikmisti.

Birde itirazim emekli olup sivil havayollarinda ikinci maasla pilotluk yapanlarin cenaze torenlerinin askeri torenle tabutlarina bayrak filan sarilarak sehit muamalesi ile gomulmeleri. .
Bir de 1995 yilinda Van'a dusen ucakta da benzer durum olmustu, ucak sisli ve karli havada pisti 2 kez pas gecmis, ucuncude yakindaki bir tepeye kuyrugu carptirarak dusmustu. Bizim liseden mezun bir kiz o ucaktaydi, 19 yasinda olmustu, cok uzulmustuk.

Pilotlarin alkol almasinin meslek aliskanligi oldugunu duymustum; ozellikle ucak otomatik pilotta iken alkol kullandiklarini, cografya, basinc ve iklim degisikliklerinin bunu tesvik ettigini de.

Tabuta bayrak sarilmasi konusu gercekten de cok istismar ediliyor. 3-4 yil once Sakip Sabanci'nin tabutuna bayrak sarilinca belli bir tepki olmustu. Gecen senelerde de ismi Ata soyadi Turk olan bir cocuk (bu biri gozetliyor programlarinda meshur olmustu galiba) bir otelde uyusturucudan olu bulundu. Onun da tabutuna bayrak sarma girisimleri olmustu.
Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Yukarida Cengiz abinin yazdigi ucak kazasinin oldugu saatlerde ben de NY'tan TR'ye cikmis hayirli bir is icin havadaydim. Bir uzuntu haberinin altina sevincli bir haberi forumdakilerle paylasmak istedim:

Kismet olursa onumuzdeki hafta sonu Izmir'de evleniyorum. Mustakbel esim benimle tanistiktan sonra foruma uye olan ve her hafta yarismada beni gecmeye calisan saglam bir Fenerbahce taraftari ama Mayis'ta TR'ye geldigimde Istanbul'daki forumdaslarin yardimiyla (tekrar tesekkurler:)) surpriz yapip GS-Antalya macina goturmustum. Sans eseri nikahimizdan bir gun once FB-GS derbisi olacak bu hafta. Umarim mac sirasinda yasanacaklar ve mac sonucu nikah salonuna etki etmez :lol:
Nikahtan sonra Izmir-Istanbul trafigi devam edecek ve 2 Ocak'ta Louisiana'ya geri donecegiz. Aslinda donene kadar bir lig maci daha fena olmazdi ama yonetim adam gibi bir stad yapana kadar ASY'in kumes kapisi gibi giris cikislarina esimle tekrar gidecegimi hic sanmiyorum.

Bu arada, onumuz bayram. Forumu okuyan herkesin kurban bayramini kutluyorum..
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ne sehittir ne de gazi, bok yoluna gitti Niyazi:

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/78483 ... 0&sz=32802
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Turkiyedeki insanlar bu kadar gerizekali filan herhalde derken iclerinden hislerime tercuman olan biri cikti:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/789 ... 1&sz=86010

Davarlik denilen sey bu kadar olabilir. Bu operasyon Fatih Terim'in zamaninda once GS'ya ve sonra Milli Takima uyguladigi pansuman/operasyonlarindan baska bir sey degil.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bu film nasildir, 8 subatta vizyona girecekmis.Amerikadakiler bu filmi seyreden var mi?

Oskar'a aday olur gazi verilmisti, sonra ilk elestiriler pek iyi gelmeyince heyecani gitmis dendi.

Yok iyi ise DVD'sini film sinemalara udsmeden buluyoruz da :)

CHARLIE WILSON'S WAR

http://www.cinemablend.com/gallery/prev ... ?tid=13623
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Biraz once ajanslara gecti

Pakistan'sa Benazir BUTTO'ya suikast duzenlenmis ve olmus.Intihar bombacisi hem kendini hem (su ana kadar) 18 kisinin canini almis.

Ulke resmen ic savasa gidiyor.

Amerika'nin el atip kanini iligini somurdugu bir baska ulke daha kaosta.Ben yakinda Venezuela'da bir darbe yada kanli olaylar bekliyorum.
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Bu film nasildir, 8 subatta vizyona girecekmis.Amerikadakiler bu filmi seyreden var mi?

Oskar'a aday olur gazi verilmisti, sonra ilk elestiriler pek iyi gelmeyince heyecani gitmis dendi.

Yok iyi ise DVD'sini film sinemalara udsmeden buluyoruz da :)

CHARLIE WILSON'S WAR

http://www.cinemablend.com/gallery/prev ... ?tid=13623
Ben seyrettim. Guzel denilecek bir film. Seyretmege elbette deger. Amerikada Kongre'nin nasil calistigini hiciv etmis. Kendisine "yahu bu Kongre neye eline atsa eline yuzune bulastiriyor neden acaba" diye soruldugunda "Tradition" diyor. Gercek hayattan alinmis bir parca. Amerikan'in Afgan savasini Ruslara karsi nasil bir tek kisinin gayreti ile organize edebildigni anlatiyor. Elbette icin de abartmalar olacak. Savasin sonunda Ruslar cekilirken yardima devam edip okul yapalim ve ulkeyi bir kaos'dan kurtaralim diyor bu isin gorunmez kahramani; ama kendisine hadi oradan diye guluyorlar. O da sonradan guluyor "at the the end we fucked uo the tning as usual" filan diyerek. Oskar alabilecek yonleri var.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Biraz once ajanslara gecti

Pakistan'sa Benazir BUTTO'ya suikast duzenlenmis ve olmus.Intihar bombacisi hem kendini hem (su ana kadar) 18 kisinin canini almis.

Ulke resmen ic savasa gidiyor.

Amerika'nin el atip kanini iligini somurdugu bir baska ulke daha kaosta.Ben yakinda Venezuela'da bir darbe yada kanli olaylar bekliyorum.
Geliyorum dedi ve geldi... :(
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz abi ve benim bir numarali yazarimiz Bekir Coskun'un begendigim ve sinik bir yazisi. Bu dansoz toplumu guzel ortaya koymus
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/792 ... 1&sz=22087
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Aciyamoyorum Bhotto gibilerine. Kicina koltuk yapismis gibi done done ayni insanlar Turkiyeninde sorunu. Boyle bir temizik olmasi istenilecek bir durum degilse bile ders alinacak durum.

Turkiyedeki sersemler etrafnizz iyi bakin yakinda goreceginiz seyler bunlar. Bir 10 sene ceker belki. Ama vakitten bol ne var. Imamog;u Evren'in ektikleri agac olmak uzere.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Allah rahmet eylesin.Goz gore gore olume gitti.Bir nevi intihar etti bana kalirsa.

10 gunlugune Pakistan'a gitmistim 2004 Ekiminde.Once Lahore daha sonra Karaci'de kaldim.

Lahore'da kaldigim otelde o siralar Sri Lanka kriket takimi kaliyordu.Her otele girisimde disaridaki gorevliler elime kagit tuttusturmaya calisiyor ve isim veriyorlardi gidip imza almam icin ama onlara derdimi anlatamiyordum ki.Hic birini tanimiyorum dedigimde bana garip garip bakiyorlardi.

Enteresan bir ulke.Bizi cok seviyorlar, Turkiye'den geldigimizi Turk oldugumuzu duyan taksi soforleri arabayi durdurup opmeye kalkiyorlardi. Bu derece sevgi duyuyorlar bize.Bunda onlari resmen taniyan ilk ulke olmamizin etkisi var.Bunun yani sira iki ulkenin ayni dinden olmasi, laik olmaya calismasi ve ordularinin etkili olmasinin da etkisi var.

Lahore cok yesildi, daha duzenliydi Karaci'ye karsilik.Insanlari cok misavirperver ama acikcasi ailenizi alip tatile gideceginiz veya yasyayacaginiz bir yere benzemiyor.Surekli bir guvenlik sorununu hissediyorsunuz ki o zaman daha stabil bir durum vardi simdiki durumu dusunemiyorum.Karaci belki bir nebze dusunelibir ama hakikaten cok zor.

Bir is yemegi icin sehrin onemli otellerinden birine davetliydik ve bizi otelden almak icin soz verdiler.Almaya geldiklerinde arabanin onune oturdum ancak tam arkamda oturan kisinin yuzunu karanliktan goremiyorum digerleri hep tanidikti.Bu arada arabayi kullanan kisi de midesinden ameliyat olmus ve resmen sirti yan cama yasli sekilde bizim taksiciler gibi kullaniyor.

Otelin girisine geldigimizde tam arkamda oturan arkadas ben daha kapiya elimi surmeden kapimi acti ve bir de ne goreyim.Elinde kalasnikof, yanik tenli (daglardaki koylerden geldigi belli bu yanik ancak dagdaki gunes yanigi olabilir), Ibrahim Tatlises'in Yalan filmindeki gibi sakallar ve sadece gozleri gorunen bir koruma.Dehsete kapilmistim.Diger adamlari tanimasam ...ki tuttuk diyecektim ki genede oyle bir hisse kapildi.Eger yemek ola ki otelde degil de ciftliklerinde falan olsa kelime-i sehadet getir dururdum herhalde.Yemek iyi gecti ve bizde selametle donduk otelimize.Sonradan bunun cok dogal oldugunu ve her ailenin boyle korumasi oldugunu bunun da bir nevi show-off oldugunu anlatmislardi.

Ama tabii ulkeye yeni oldugumuz icin bu tarz asiret kanunlarinin gecerli oldugunun cok farkinda degildik konsolosluktan uyarip korkmamiz gerektigini soylemelerine ragmen.Lahore denilen sehirde aslinda asiret kanunu ile degil dupeduz normal kanunla yonetiliyor.Halbuki ulkenin kuzeyinde yanlis bilmiyorsam Veziristan/Beluchistan dedikleri bolgede hukumet kanunlari degil asiret kanunlari hukmediyor.Orada yasayan etnik halka da gene yanlis bilmiyorsam Peshtu deniyor ki bunlarin bir kismi da Afganistan nufusunu olusturuyor.The Economist'te cikan bir makalede iki asiret arasi bir sorunun ne sekilde cozuldugunu anlatiyorlardi.Yeri geldiginde eger meclis karar verirse diger aile cocugunu kurban olarak veriyor bu sekilde insan aklinin alamadigi bir tore var.Tabii bunlari elestirmek cok kolay ancak yorenin insanini, yasam sekillerini ve en onemlisi refah duzeyleri ile egitim seviyelerini goz onune alip bati tarzi bir dusunceyle yaklasmamak lazim.Dunya cok buyuk ve herkes esit degil.En basta kimse esit dogmuyor ve bir kosulun icine dusuyor.Neyse bunlar politik mevzular girmeyelim.

Fakat bir nizami hissediyorsunuz.Bu da Ordu'dan dolayi kaynaklaniyor.Ozellikle havaalanindaki duzen beni cok sasirtmisti.Kapidan ciktiginizda bir kaos var ama icerideki temizlik ve duzeni not dusmustum.Disaridaki kaos dedigim de kalabalik tabii.Her yonden insan geliyor ve bagiris cagiris seklinde.Konustuklari dil Urdu ve galiba Fars diline cok yakin.Birbirlerini anliyorlar.Ayrica Hindistan'in bagzi bolgelerindeki siveyi de anliyorlar.Islam Cumhuriyeti diye geciyor ancak oyle bir seriat duzeni yok.Gundelik yasamda da carsaflarda gezinen kadinlar gormedim.Ancak tabii ana kurulus nedenleri din oldugu icin herhalde bunun altini cizmek ve bagli kalmak zorunda hissediyorlar.Bu arada ingilizce cok yaygin.

Onlara bir Ataturk lazim ve bu yuzden de liberal ve laik kesimin hatta ordularinin Ataturk hayranligi bundan ileri geliyor.Benim bildigim Muserref Kabatas'ta okumus ve bizim harp akademilerinde egitim gormus.

Karisik bir ulke, zor bir ulke.Her gun haberlerde gordukce ve yani baslarinda Hindistan'i gordukce uzuluyor insan ama onlarda bir 9/11 kurbani.Yaratilan radikalizmden cok yara aldilar, ilk basta para yardimlari cok tatli geldiyse de su anda paranin dahi cozemeyecegi bir duruma geldiler ve insallah duzelirler.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Savas Macun wrote:Onlara bir Ataturk lazim ve bu yuzden de liberal ve laik kesimin hatta ordularinin Ataturk hayranligi bundan ileri geliyor.Benim bildigim Muserref Kabatas'ta okumus ve bizim harp akademilerinde egitim gormus.
...
Benim de is gezisine ciktigimda tuttugum bir Pakistanli limo servisi var. iyi calisiyorlar. Hicbir zaman bir dakika bile beklemedim. Gelecekleri saatten once gelirler kapiya. Gelirler evden alip havalanina gotururler. Ucaktan indigimde de hazir ve nazirdirlar. Ozel gittigim yerler icinde bunlari kullanirim (Turkiye seyahati ya da tatillerde). Artik soforlerle arkadas olduk. Bir tanesi cok sicak kanli. Adi Salim. Dubai'yi gormus. Katarda yasamis. Birlesik Arap Emirliginde vakti ile videoculuk yaptigini anlatir. Araplari hele Saudi;lileri cok iyi bilir. 70'liklerin aldigi ama beceremedigi genc Filipinli, Arap, Hintli' karilari kardesi ile nasil duzdugunu bazen utanarakta olsa anlatir keyfi yerinde oldugunda.

Her zaman soyler Pakistan'in sansizligi bir Mustafa Kemal'in cikmamasi diye. Ben de artik onun yaptiklarini hizla cozemeye calisan yassi kafalilar var dedigimde cok pek inanamak istemez. Musaref hep soyler der Kamal (Kemal degil Kamal diyorlar Arapcasi) Ataturk'u kendine ornek sectigini ve onun yolunda medeniyeti yakalayacagina inanadigini falan filan. Malum Musaref Turkceyi su gibi de konusur. BJK takimini da tutar. Bhutto'nun donusune pek memnun olmamisti Salim. Cok kan dokuldu luzumsuz yere diye. Yilbasindan sonra yine bir iki seyahatim var. Son olaylari konusuruz herhalde. Bana Musaref'in bir iki medreseyi basip coluk cocugu katledilmesini anlatti. Ben de niye duymadik dedim. Boyle seyleri sansurluyorlar dedi.

Annem rahmetliyi gormustu. Beni geciriyordu bir yaz sabahi. Sonra bana annen niye sacini ortmez dediginde onun Ataturk devri cocugu oldugunu hem bu sicakta basini niye ortsun dedigimde dank etmisti. Ataturk buyuk adammis ispatida annen dedi durdu. Gozumle gordum simdi inandim eskiden masal gibi dinliyordum dedi. $imdi gorse Cankayada oturan Ataturk cocuklarini Salim. Kiciyla guler Kamal'in mirasini devir edenlere.

"Hey Alarko diyorum. Yogusmali diyorum yahu" Bu sisman kedili reklama da bayiliyorum.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Pakistan'da banalliga devam. Kucuk oglan Bhutto'yu anasinin yerine gecirmisler. Babasinin velayeti ile (19 yasinda daha) basbakanliga talip imis. Sulaleyi kazimadan ders alinmaz. Anasini vurduran yarin onu da vurdurur. Alta tarafi bir iki dolarlik kursun ziyanligi. Ucuncu Dunya devleti olmak kolay degil.

Eskiden kizlari evlendirmeye kalkmadan once su kupunun ustune oturturlarmis. Ayaklari yere degerse yallah. Oglanin arkasinda kizi da var cunku. Cucelere ne yaparlarmis demeyin onlari da gaz tenekesinin ustune oturturlardi herhalde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Gurdal Cetin

BIR YILBASI EGLENCESI By MGC :)

Yillar varki soyle bir mekana gidip vur patlasin cal oynasin yilbasi eglencesi yapamadim.Hersene daha yavaslayan bir trendin sonunda yilbasi aksam cocuklugumun yilbasi gecelerine geri dondum.Tabi esimin kalabalik ailesinin yardimlari ile.

Ufflaya puflaya isten ciktim.(31 ARALIK'ta Turkiye calisir beyler Avrupa ve Amerikada nasildi simdi hatirlamiyorum ama biz aslanlar gibi calistik)
Haydi eller havaya tarzi eglenceye 1994'u 95'e baglayan gece PAPYON Bar'da Kusum AYDIN'i canli dinleyerek veda etmistim.O zamandan beri disarda eglenmeye gitmedim.Genelde arkadaslarla evde toplanildi.Kiz arkadas varsa O'nunla yoksa 6-7 kisilik abaza "haydi bayilana kadar icelim sonra sokaga cikip maymun olalim elektrik direklerine tirmanalim" grubumla yilbasi geceleri bir rituel olmustu.Arada evlendim cocuk yaptim bosandim tekrar evlendim ve cocuk yaptim. (son 1o senenin kisa ozgecmisi bu :) )

Bu sene Cigdem cooook degisik bir oneri ile karsima geldi."Hayatim eglence yerleri cok pahalli ve Ege'den ayrilmak istemiyorum, bu sene karar aldik ANNEMLERE GIDIYORUZ" dedi.

Tabi annemlere gidelim cumlesinin yarattigi yikimi duzeltemeden TOMBALA oynayacagiz cumlesi beni 10 sene geriye atti.

MENU :Cay-Pasta-Borek-Meyva-Kuruyemis-Patlamis Misir
AKTIVITE: Tombala..

Devami sonra...
TRUST GALATASARAY
MGC
Post Reply