S.lig 22. hafta: GS-Denizlispor 1-1 (H. Sas)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozan Ersoy wrote:Da sen kendi sahanda Denizli'yi yenemiyorsan haftaya Besiktas'i sonra Trabzon'u nasil yeneceksin? Yenemeyeceksin, o yuzden puan farki daha da acilmaya devam eder gibi gozukuyor. 3. 4. luge dusme ihtimali buyuk.
Ozan'im,

Gecen haftaki 3 puan kaybina yikilmadim. Son iki yildir daha onceleri kadar "korkulu rakip" degiller belki ama, Antep oldu olasi, eften puften bir takim olmadi. Bu takim puan kaybedecek, hele deplasmanda bu cok daha olasi. Antep gibi bir deplasmanda da, haydi haydi normal. Amaaaa, tutup da, sen ASY'de lig 16.si ile oynarken, 2 puan birakiyorsan (*), ne zaman, nerde, nasil puan kazanacaksin yahu?!?

Avrupa maclarinda daha degisik bir motivasyonla oynaniyor denir. O hesap, buyuklerle oynanan maclarda da, daha ciddi yaklasacaklardir, haftaya BJK'yi deplasmanda da yenebiliriz yani, cok sasirtmaz bu beni ama. Yahu, burda kaybettigin 2 puan ile, orda deplasmanda kendini paralayip da cok zor olarak alacagin puanlarin degerini de iyice dusurmus oluyorsun...

Hayatta da erkenden havlu atmak taraftari degilim aslinda. Gecen sene burada birtek Deniz'le ben hala matematiksel olasiliklardan bahsediyorduk son haftalarda. :) O acidan, insallah dedigin gibi FB ve BJK de puan kaybeder de, daha da uzulmus olmayiz, umudumuzu devam ettiririz sonuna kadar (en azindan CL'ye gidebilmek icin yani!)

Hoscakal(in),

(*)
... ki Tugay'in kale direklerini tekmeledigi bir Karagumruk (diye hatirliyorum) maci vardi mesela. O zaman takim ne yapsa da gol olmamisti. Bu oyle de degil, yenilmemiz de gayet olasi bir sonuctu adamlarin yakaladiklari pozisyonlara bakinca.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hasan Tezcan wrote:
Ozan'a katilmiyorum, FB maci kesin alacak. Bu sene onlarin senesi,
FB maci alabilir tabii de bu senenin onlarin senesi olmasi icin istek, calisma, oyun sergileniyor olmasi lazimdi her mac sahada. Bir kac oyuncu haricinde goremiyoruz, takim oyunu da yok zaten. Son derece kotu bir futbol var, mucadele de yok.

Bu sene aslinda Anadolu'nun senesi. Gecen sene belirtilerini gosterdiler, 40 yilda bir olacak sampiyonluk oldu dediler ama bence o sadece bir baslangicti. Bu sene 21 haftada GS,FB, BJK toplam 70 kusur puan kaybettiler. Hafta basina 3 puandan fazla. Mutlaka birisi yeniliyor ya da en az iki takim berabere kaliyor yani. Trabzonu saymiyorum bile, kumeye oynayacaklar neredeyse. 3 takimin 21 hafta icinde 9 puan aldigi hafta sayisi sadece 4. Bu lig 4 buyukler arti bir de Anadoluspor diye bir farazi takimla oynaniyor sayarsak, ligin en iyi takimi Anadoluspordur.

Tabii havuz + iddiadan gelen ciddi rakamlar, tabani yukari cikardi. Tavan kotulesse de zaten aslinda GS'in gecici cikisi haricinde olup biten yoktu. Insallah taban yukariyi alttan bastirmaya devam eder de, bu yukardakilerin akli basina gelir. Federasyona falan kiziyorlar da, gecen sene ve bu sene ligdeki cekisme ust seviyede. Iyi bence.

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Tek umidim su adamlarin Seyrantepe'ye stad falan yapmaya kalkmamalari (daha dogrusu biir engel cikmasi, yoksa bunlara kalirsa her konuda itina ile yanlis yolu secerler), cunku bir sure daha gorev basinda kalip GS'in maca giden seyirci sayisini 5,000e dusururler, 52,000 kisilik stadda 5,000 seyirci oturur, millet bir yeriyle guler halimize.

GS'in bir Hakan sonrasi hucum plani olmasi lazim (epeydir lazimdi) ama yok, en kotu haliyle bile Hakan'a mahkumuz. Umit'in bir parlayip bir duran, uc hafta sakat iki hafta saglam grafigi ile olmayacak, Necati formsuz denildiginde bir arkadasim ne formsuzu abi yeteneksiz demisti ama nedir bu takimin hucum plani, nasil hala Hakan'a duzgun bir alternatifimiz olmaz, sonsuza kadar oynamayacak iste bu adam.

Hos hucumdan bahsederken, orta saha, defans falan diye bakiyorum, deveye boynun niye egri demisler misaliyiz. GS'in cok ciddi iyi oyunculara ihtiyaci var, bir suru mevkide, sonra bunlari bir araya getirip oynatacak bir hocaya, yani uc nal ile bir at eksik. Gonlundeki 2007-2008 kadrosuna su GS'dan kac oyuncu alirsin deseler cevap vermeye korkarim.

Sampiyonluk dun aksam itibariyle gitti, ben ikinci olabilecegimizi de sanmiyorum, biz kapiyi ucunculukten acariz, alti olur ustu olmaz. Ama cidden onemli de degil bu sene kacinci oldugumuz, bu sekilde yine sampiyon olsak ne olur. Bizim ne zaman iyi bir takimimiz olacak yine?

Ali
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ilkonce dunku oyunlari ve skor icin
GS futbol takimina tesekkur ederim.
Birincisi su cok yogun is donemimde hem Avrupada hemde
ligde erken koparak bana zaman kazandirdilar.
Ikincisi de cok gereken mevsim sonu temizligi (bir takim saibeli profesyonellerle birlikte) ile beraber
gencler bazli bir olusumbaslangicina hakli sebep verdiler.
Ucuncusude futbolda basari sifir olunca,
bence GS icin cok cok daha onemli olan borcun sifirlanmasi, stadin somut olarak yapilmaya baslanmasi ve sirket birlesimi konusunda
birseyler ortaya cikarmak zorunlulugu ile yonetimi karsi karsiya biraktilar.

Gitmesi gerekenler: Hasan Sas, Inamoto, Carusca,
Ergun, Okan , Aykut, H.Sukur, yerine daha iyisi bulunursa Ilic,
Tolga, Gerets ve tabii ki Kalpakcıoglu

Muhakkak kalması gerekenler: Song, Mondi, Tomas, Sabri, Ayhan, Orhan AK, Fevzi, Arda, Ferhat, Mehmet Guven

Gerisi kalsada olur gitsede..

Gelmesi gerekenler: Bulent Tulun, Bulent Under, Ertugrul Saglam,
Ugur, Ozgurcan, Erkan

Ali Gursel ayni fikirde degilim. Seyirci 1000 kisi bile kalsa Stad yapimi oncelikli.
NO ADNANS, NO CRY !!
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Görkem KIRGIZ wrote:Alpay abi kalması gerekenlerde bir tek Orhan Ak konusunda hemfikir değilim seninle. Gitmesi gerekenlerde de ben Cihan'ı ilk sıraya koyarım. Sağ ve Sol bek'e transfer şart. Ayrıca solda elimizde Ferhat var, sağda da kirada olan Uğur Uçar.
Sevgili Gorkem,

Bir takimda fizik gucu yuksek , gorev adamlarinin olmasi , en kotu ihtimalde yedekte bulunmasi zorunluluk. (Cihanla birlikte)
Orhan Ak bu sene fizik testlerinde en iyi sonucu alan oyuncu.
Hem solbek oynayabiliyor, hemde sol ayakli stoper.
Tolgadan baska stoper alternatifi yok. Solayakli stoper cok nadirdir.
Insan olarak uyumlu, caliskan. Teknik direktor olsan ve tanisan takimda
tutmak istersin. Sonra bordro ortalamanda yuksek olmamali ki
kendisi bu anlamdada iyi. Birde tabii GS'yi tutarak, taraftari olarak severek bize gelen bir(Benim gibi duygusal Sultanililer icin bu onemli)
oyuncu. Ben ayrica sol bekte yaptigi mucadele ve katkiyi begeniyorum.
Ayrica Ardayla iyi anlasiyor.

Bana takim kur desen ilk once Song, Tomas, Mondi, Ayhan, Orhan Ak, Arda ve Sabriyi garanti yazar, digerlerini sonra dusunurum.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Alpay Dedeoglu wrote:Ali Gursel ayni fikirde degilim. Seyirci 1000 kisi bile kalsa Stad yapimi oncelikli.
Sevgili Alpay,

Ben aslinda ayni fikirde oldugumuzu saniyorum.

Stad yapimi tabii ki oncelikli. Hatta bana GS'in stad sorunu hallolacak, ama 3 sene ligi 10.cu bitireceksiniz deseler o bile dert degil.

Benim derdim iki tnae:

1) GS icin dogru stadin Seyrantepe oldugundan emin degilim. Hem FB hem BJK olduklari yerde kalarak, hem de sehir icinde epey merkezi yerlerde, stad problemlerini, ve buradan gelir elde etme meselesini hallettiler. GS bunu gercekten yapamaz mi? Turkiye'de kim bu FB ve BJK Kiziltoprak ve Taksim'in ortasinda kalabilir ama Mecidiyekoy'de GS'a yer yok diyen, ciksin da ortaya o zaman konusalim. Yoneticilik bunu diyene bu uc takima esit muamele edilecek, dar mar anlamayiz, ASY GS'in, biz bu stadi yenileyecegiz, her turlu imkan da verilmeli demek degil mi?

Yani ezcumle, stad oncelikli, ama Seyrantepe oncelikli mi?

2) Ben yukaridaki soru konusunda ikna edilebilirim, yani bana Seyrantepe'nin dogru cevap oldugu fikri 100% kabul edilmez degil. Ama bu fikri bana kabul ettirecek kim? Olimpiyat Stadi ve ruzgar panelleri mucitleri mi? Seyrantepe dogru olsa dahi yapacak olanlar bu ekip mi? Iste bu konuda ikna edilmem mumkun degil.

Kendimizi kandirmayalim: GS'in elinde iki-uc kez stad yapma sansi olmayacak. Bir proje yapilacak ve bu projenin yapilisi (yapildigi yer, sartlari, yapim suresi--buraya ozellikle dikkat cekeyim) GS'in onemli olcude onumuzdeki 20-30 senesini belirleyecek.

Ben bu adamlara birak GS'in 20-30 senesini, 20-30 kurusunu emanet etmem.

Temennim burokratik engeller ile Seyrantepe isinin cikmaza girip, bu adamlarin da seneye secim kaybedip, ciddi ve isbilen bir ekibin (GS bunyesinde varsa) gelip stad isini halletmesi, once ASY opsiyonlarina bakarak.

Yani stad oncelikli tabii, ama dogru yerde ve dogru sekilde yapilarak.

Yani umarim bir yerlerde takilir Seyrantepe projesi, tam "blessing in disguise" olur bence.
Song, Tomas, Mondi, Ayhan, Orhan Ak, Arda ve Sabriyi
Bu konuda hemfikirim. Ama Ayhan'i cikarir Kabze'yi tutarim. hakan Sukur'u de kurumsal sebeplerden tutarim her ne sartta olursa olsun. Hagi ve Bulent jubilesiz ayrildilar GS'dan. Bize UEFA aldiran kadronun en onemli oyuncularindan biri Hakan, bari ona duzgun bir jubile yapalim. Bu sene rekoru kirsin, guzel bir jubile yapilsin, ya da takimda yedek/abi olup, 70. dakikada oyuna girecekse bir sene daha.

Su siralar paralarini aldilar kimseye borcumuz yok soylemi cok moda. Bazi seyler borctan yapilmiyor, yapani yucelttigi icin yapiliyor. Biz oldugumuzde Hakan Turkiye liglerinde en cok gol atmis, Turkiye'nin Avrupa'da en cok gol atan oyuncusu olabilir hala. Yani bir anlamda Metin Oktay demek Hakan Sukur, cok dikkatli ve dogru yapilmasi gereken is onunla iliskinin bitirilisi (tabii kendi de uydugu surece bu anlayisa).

Ali
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Soylediklerinde haklisin. Ama mali sebeplerden dolayi
yillik butceni 15-18mUSD(FB ise 40-60mUSD/yil) arasinda tutmak zorundaysan
ve de derin bir kadroya ihtiyacin varsa, Orhan Ak ve Cihan en azindan yedek olarak kotu degil. Ve tabii kas gucu ve direnc olayi var. Modern futbol icin sart.

Esasinda Sevgili Ali Gursel'lede ayni seyleri soyluyoruz. Ama su var.
Bu dernek yapisiyla (hangi yonetim, kim gelirse gelsin, mal belli, herkes birbirini biliyor), buprofesyonel(?!) yonetimle ve bu mali durumla ASY'de stad falan yapamayiz, yaptirmazlar. Kaldiki sehrin ortasinda cok problemli yer, herkesin gozu var, bir suru limitasyon ve engelleme. Sadece izinleri icin milyon dolarlar odedik.
Bir damla ileri gidemedik. Bir de tabii yapimi biz ustlenirsek oyle bir rant kavgasi dogarki klup icinde. Klup icinde asalaklar cok. Internet kosesinde elestirsen bile disipline veriliyorsun. Milyonlarca dolarlik ranttan bahsediyoruz, herkes atmaca gibi bekliyordu.
Ustelik bunlari soyleyen benim gibi Ali Sami Yen romantigi bir adam.
Bence devletin Seyrantepeyi yapmasi, bizim Ali Sami Yeni yapmamizdan
daha mantikli ve pragmatik bir cozum. Devletin isi uzun surer guvenilmez diyorsun. Hayir. Birincisi RTEnin ve Unakitanin FB'liligi yuzunden secimlerde bir oy kaybi yasayacaklar ki bunu dengelemek istiyorlar. , bunun disinda imam hatip kokenlileirn cogu GS'lidir. Yani tabanlarida hem fikir. Ikinci ve daha onemli bir konu ise , tipki Demokrat partinin yaptigi gibi buyuk ihaleler yolu ile kendi sermaye birikimlerini de olusturmaya calisiyorlar. Ustelik orman arazinin yani gibi cok netameli bir yere ancak boyle bir kamuoyu destegi ile girerler. Stadla birlikte sagina soluna cok seyler yapilacak, Sislideki Hastanede oraya tasiniyor, buyuk bir rant ve proje bu. Ciddi ciddi Tem ustunden baglanti koprusunu ve Teme yan baglantisini bitirdiler. Bir yandan metro baglantisi yapiliyor.
Bunun disinda Google'in Istanbulun merkezi olarak isaretledigi Kucukkoy'e 1 -2 KM uzaklikta. (yerlesimle orantili)
NO ADNANS, NO CRY !!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: ...
Bu sene aslinda Anadolu'nun senesi. Gecen sene belirtilerini gosterdiler, 40 yilda bir olacak sampiyonluk oldu dediler ama bence o sadece bir baslangicti. Bu sene 21 haftada GS,FB, BJK toplam 70 kusur puan kaybettiler. Hafta basina 3 puandan fazla. Mutlaka birisi yeniliyor ya da en az iki takim berabere kaliyor yani. Trabzonu saymiyorum bile, kumeye oynayacaklar neredeyse. 3 takimin 21 hafta icinde 9 puan aldigi hafta sayisi sadece 4. Bu lig 4 buyukler arti bir de Anadoluspor diye bir farazi takimla oynaniyor sayarsak, ligin en iyi takimi Anadoluspordur.
Futbol aslinda takim oyunu oldugu icin adaletli bir oyundur. Bireysel profesyonel oyunlarda arda hakikaten sinif farki varsa sonuc bellidir. Takim oyunlarinda da ornegin futbolda eger bir takimin 11 oyuncusu oburunden fersah fersah ileride ise sonuc yine belli olur. Zayifin yapacagi fazla bir $ey olmaz. Ama takim oyunlarinda bir takimda iki uc tane iyi oburleri vasatin altinda ise vasat sayilan takimlari yenme $ansi cok yukselir. Yeni sonucta olay verimlilik olayina donu$ur . Ozan'in yukardaki bu sene Anadolu takimlarinin senesi demesi bu verimliligin bir sonucu. Bunu DEniz Gokce'de gormu$ ve bugun yazmi$ Ak$am'da.

Oradan bir alinti
Futbolun ekonomisi konusunda iki kitap yazmış ve sayısız araştırma yapmış olan Tuğrul Akşar bu hafta Cumhuriyet Gazetesi futbol ekinde yayınladığı bir araştırmada aşağıdaki istatistiği vermiş.

2005-2006 sezonunda Türkiye futbol pastası 500 milyon doları kayıtiçi, 100 milyon doları da kayıtdışı olan 600 milyon dolarlık toplam gelir üretiyor. 2005-2006 sezonunda bu gelirin paylaşımından, Galatasaray yüzde 12.9, Fenerbahçe yüzde 12.4, Beşiktaş yüzde 9.6 ve Trabzonspor yüzde 7.3 pay almış. Bu, toplam gelirin yüzde 42’si dört büyüklere gidiyor demek. Ülkede toplam 153 profesyonel kulüp faaliyet gösteriyor. Dört takımın dışında Süper Lig’de oynayan 14 Anadolu takımı da dahil olmak üzere geri kalan toplam 149 takım ise, gelirin kalan yüzde 58 kadarını paylaşıyorlar. Dört büyükler kayıt içi pastadan ortalama yaklaşık 50 milyon dolar gelir elde ederken, “Anadolu Kaplanları” toplam kayıtiçi gelirden ortalama 2 milyon dolar altında bir pay almaktalar.

Peki bu kadar büyük mali kaynak farkı var iken, son haftalarda görüldüğü gibi Anadolu takımları deplasmana gelen büyükleri nasıl yeniveriyorlar veya puanlarını kapıyorlar? Neden ve nasıl verimliler?
Yazinin tamami ise brada:

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=68812,10,12
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozan Ersoy wrote:
Oteki tarafta Trabzon toparlanmaya basladi. Yattara gelince atak gucleri artti. Ayman kazma ama saglam defans adami, islerine yarayacaktir. Besiktas'da Gokhan Zan yok. Besiktas Trabzon'un Yattara, Gokdeniz gibi hizli adamlarinin isine yarayacak garip bir offside taktigi ile oynuyor. Gol yiyecektir. Ama Trabzon'un da bu Denizli'den 3 gol yemis bir defansi var. Yani 2-2, 3-2 gibi sonuclar sasirtmamali.
Bir tahmin tutmus gibi gozukuyor. Bakalim oteki de tutacak mi?

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:
Ozan Ersoy wrote:
Oteki tarafta Trabzon toparlanmaya basladi. Yattara gelince atak gucleri artti. Ayman kazma ama saglam defans adami, islerine yarayacaktir. Besiktas'da Gokhan Zan yok. Besiktas Trabzon'un Yattara, Gokdeniz gibi hizli adamlarinin isine yarayacak garip bir offside taktigi ile oynuyor. Gol yiyecektir. Ama Trabzon'un da bu Denizli'den 3 gol yemis bir defansi var. Yani 2-2, 3-2 gibi sonuclar sasirtmamali.
Bir tahmin tutmus gibi gozukuyor. Bakalim oteki de tutacak mi?

Ozan Ersoy
Yattara yoktu ama. Umut ve Ceyhun yetti BJK'a, Kumarbaz da idare etti, BJK ise e$ekten du$mu$e dondu 2-0 dan sonra. Acikli elbette. Taraftar da "Tigana Tigana ne diyeyim ben sana" $arkisini bestelemekle me$gul. Demiroren ise BJK ba$Ina corap oruyor. Boyle bu i$ i$te Turkiyede icine edeceksin ki seni yine sececekler. Fark etmez devlet yonetimi ya da klup yonetimi. Pazartesi Kanad'i dinle artik. Santra programi sabaha kadar surer.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozan Ersoy wrote:
Bu haftasonu Fener'in ve Besiktas'in 3 puan cikarmasina az ihtimal veriyorum. Iki mac da berabere bitebilir. FB Antalya'ya gol atsa bile ikinci yarida cok oyundan dusuyor. Ayrica Alkmaar macinda pestilleri cikti. Tumer, Alex butun pillerini kullanmis olabilirler. Sahaya cikar 15 dakika oynar, ondan sonra gezebilirler. Yilmaz Vural'in takimlari da iyi kosuyor. Antalya yenebilir, beraberlik alabilir. 3 ihtimalli bir mac.
Hehe ikide iki.

Fener tahminimden de kotu oynadi. Bir tane oyuncu yoktu sahada vasat bile oynayan. Fiziksel olarak bitikler. Herkes yuruyor. Kimse kosmuyor, paslar yerini bulmuyor gercekten beter bir durumdalar. Zico da uyuyan bir hoca. Volkan'in durumu cok dusundurucu milli takim icin. Bugun de golu seyretti.

AZ macindan sonra camlari indirip elini kesen Kezman'a buradan "Kezman kardes bunlar reklam kokan hareketler birak bunlari, sen topuna bak" diye seslenmek istiyorum.

Antalyaspor maci tamamiyle hakim goturdu, hakim bitirdi. Sahada tek takim vardi. Macin en iyi oyuncusu GS'la adi cok gecen ve tek golu de atan Ali Bilgin. Onun haricinde orta sahadaki Souza ve sol acik Volkan Yaman'i da begendim. Yilmaz Vural'a tebrikler.

Ozan Ersoy

Not: Haftanin lalesi odulu Cordoba'yi mac satici diye yollayip Runje'yi getiren BJK yonetimine gitti.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Tebrikler Ozan!

Aranizda FB macina bakip sevinler vardir sanirimn Neticede bu GS'in
kötu gidisatini örtbaz edemez. Beni FB degil GS ilgilendiriyor. GS'da olanaklarin
bu sekilde carcur edilmesi beni cok uzuyor...Allah hepimize sabir versin...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: ...
AZ macindan sonra camlari indirip elini kesen Kezman'a buradan "Kezman kardes bunlar reklam kokan hareketler birak bunlari, sen topuna bak" diye seslenmek istiyorum.
...
Not: Haftanin lalesi odulu Cordoba'yi mac satici diye yollayip Runje'yi getiren BJK yonetimine gitti.
Kejman bizim $a$ gibi Ke$lik mi yapmi$ boyle. Amanin.

Bir de bu Lale ne demek. Benim argo sozlugum eskidi elbette. Mesela 'top' u da bilmezdim. Yusuf $im$ek dernek bir FB macindan sonra Mondragon yenilgiden sonra topu FB tribulerine gosterdiginiz "hepiniz boylesiniz" dedikten sonra aciklamda bulununca ogrendim. Bari bir de laleyi ogrenelim de sumbule karanfile yol acilsin.

Amanin bu hafta bir puan arayi kapayacaksiniz deseler ben $ahsen inanmazdim. Ama maclari seyretmedigim icin kimin nefesi kimin yok Ozan kadar bilmiyorum. Zaten futbol bilgimde oynami$liktan gelmedigi icin (genclikte mahallede tarlada lised beton ustunde oynadimiz futbolda ne offside vardi ne de dogru durust korner atma, sayilmaz) taktik maktik fazla anlamam. Ama $oyle bir oyununa baktim mi adamin futbolcu mu oduncu mu oldugunu pek iyi anlarim. Ikincisi bu adamlara ben daha guzel bir antreman programi hazirlayabilecegimi de eminim. Bu adamlar hala saldim cayiria mevlam kayira cinsinden ve profesyonelligin "p" sini ogrenmeden sahaya cikmalari TD sacmaligi olduguna eminim. Eger GS da frikik ve korner atamayan uc tane oyuncu yoksa bu Teknik adamlarin zaafindan ileri gelir. Hele $a$ gibi Arda gibi calim derdindeki adamlarin Ayhan ve Cihan gibi kabiliyetsizlikleri yuzunden pas verebilme tekniginden yoksunlugu ise affedilecek durum degil. Ama bugune kadar ister yerli ister yabanci deyin GS'da TD yapanlarda bu kanida ozel bir kaygi goremedim. Bu da yonetimin zaafindan ileri gelmektedir. Atla deve degil e$$ek olsa ogrenir $u duran topa nasil vurulmasi gerektigi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Aranizda FB macina bakip sevinler vardir sanirimn Neticede bu GS'in
kötu gidisatini örtbaz edemez. Beni FB degil GS ilgilendiriyor. GS'da olanaklarin
bu sekilde carcur edilmesi beni cok uzuyor...Allah hepimize sabir versin...
Cok dogru! Gulunecek halimize aglamak mı, aglamayı bırakıp sinirden gulmek mi daha iyi?

Onumuzdeki donemde kalan deplasman macları

FB: Bursa, Kayseri, Antep, BJK, GS
GS: BJK, Konya, A Gucu, Gencler, Sakarya, Sivas, Bursa
BJK: A Gucu, Gencler, Sakarya, Sivas, Bursa, Kayseri

FB ligin tepesindeki ilk dort takımdan ucu ile deplasmanda oynuyor. Bursa ve Antep maclarında puan vermeleri muhtemel.

Bizim BJK, Konya, Sivas macları cok zor, digerleri zor.

BJK nın son uc deplasmanı, Sivas, Bursa ve Kayseri, zorluk derecesi tavan yapan maclar olacak. Bursa kume dusmelerinden beri BJK macına hazırlanıyor.

GS biraz akıllı davranırsa ilk 2 ye girer.

Ben Kayseri nin en kotu ihtimal Intertoto ya kalacak bir sıralamada ligi bitirmesini istiyorum. Adı buyuk futbolları kucuk uc Istanbul takımını gecip sampiyon olsalar evime Kayserispor bayragı asarım, zil takıp oynarım. Bu sene basında ligi erken actılar, Intertoto da iyi mucadele ettiler. Carsamba -Pazar maclarını FB den daha iyi performans gostererek oynadılar. Dunya Kupasında forma giymis Paraguay takımından sol bek buldular, transfer ettiler. Acık ve pozitif futbol oynuyorlar, tutarlılar. Devre arasında akıllı transfer/kira sozlesmeleri yaptılar. Bence Kayserispor hem yonetimi, hem TD si hem oyuncuları ile basarıyı ve ligi hak ediyor.

Kayserispor un deplasmanlarını bilhassa sona sakladım. Sakarya, Sivas, Bursa, V Manisa ve Denizli. Toplam 5 deplasmanları kaldı. BJK ve FB ile iceride oynuyorlar.
Haydi Kayseri yap bir surpriz!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevgili Murat,

FB ne kadar kotu olursa olsun SS'da pek puan kaybetmiyor. Yani 3 x 7 = 21 puanlari var, eder 65. Bizim yakalamak icin 12 macta 27 puan almamiz gerekir. Gorursem inanirim. Yani FB o 5 deplasman macini da 5-0 kaybetse bir numara olmaz. Bizim icin ilk iki diye birsey yok, FB sampiyon oldu sayilir, herkesi bu haftayi karli kapattik diyor, ama evimizde ligin son siralarinda bir takimdan bir puan alarak kapattik. Arayi bir puan kapadik, uc ya da iki kapamamiz gerekirken, yani haftayi karli da kapamadik. Eger bugun FB'yi o zor deplasman maclarindan puan almaya zorlayacak konumda olsaydik (mesela son iki haftada 5 puan kaybetmeyerek), o zaman ilk iki konusurduk, simdi nafile.

Ozan, Ali Bilgin defansin tutmasi gereken bir noktada bos top aldi, kalecinin cikamayacagi kadar uzakta yani, vurdugu sut da yan aglarin icine carpti. O ole hangi kaleci ne yapabilirdi, uzanman mumkun degil, adama o sutu o kadar bos attirmamasi gereken defans da isini yapmamis, sence cidden Volkan'in bir hatasi var mi orada?

Ali
Post Reply