HARRY KEWELL GALATASARAY'DA

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Mert Tokman wrote:

Code: Select all

Kewell             Licoln          Arda
Aydin-Serkan      Hasan - Arda      Ferdi - Hasan

Nonda
                    Umit - Yaser
Bir de Baris var elbette, onu defansif orta saha mi yaptik hemen? Fena degil takim, stoper ve sagbek de isteriz! Sagbek oncelikli, cunku Hakan Balta stoperde siritmiyor, solbekte de Volkan Yaman var, bir sekilde idare edilir. Ama sag bek sakat Ugur'la orta saha Sabri'ye kalmis durumda...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Bir haftadir Turkiye’deyim. GS haberlerini cimbom.org’dan almaya devam ediyorum.
Kewell zamaninda cok begendigim bir oyuncuydu. Uzun suren sakatlik doneminden sonra ne yapabilecegi bir muamma.

Bir hatirlatma yapayim. Ikinci Leeds macinda yerde ki Popescu’ya basar gibi yapip kirmizi kart goren yeni oyuncumuz Harry Kewell idi.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

no post
Last edited by Mert Tokman on Thu Jul 03, 2008 11:11 pm, edited 1 time in total.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Affınıza sığınarak şunu asıyorum, kaynak vermeye gerek yok tahmin edersiniz :)
Sizdirmamakla alakasi oldugunu sanmiyorum tamamen transfer zora girmesin diye basinin duyurmadigini düsünüyorum duyulsa bizden birileri araya girip isleri zora sokabilirdi ve olmazdi ama böyle adamlari getirmezseler rakipsiz kalicaz buda kimsenin isine gelmez
Yanlış mı hatırlıyorum yoksa bu Itandje'de Liverpollu değilmiydi? Bizimkiler Itandjeye giderken yolade Kewel'a rastladı galiba :D
Last edited by Ismail Gezer on Thu Jul 03, 2008 11:10 pm, edited 1 time in total.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Mehmet Cirak wrote: Bir de Baris var elbette, onu defansif orta saha mi yaptik hemen? Fena degil takim, stoper ve sagbek de isteriz! Sagbek oncelikli, cunku Hakan Balta stoperde siritmiyor, solbekte de Volkan Yaman var, bir sekilde idare edilir. Ama sag bek sakat Ugur'la orta saha Sabri'ye kalmis durumda...
Mehmet Gorgen'in daha onceki verilerinden Skibbe'nin Leverkusen'i 4-2-3-1 agirlikli oynattigini biliyoruz... Kewell transferi en onun arkasinda ki 3'e uygun bir transfer - saglam ve bonservisi bedava ise cok iyi transfer.

Evet - Baris 3'lunun arkasinda defansla hucum arasinda ki kopru gorevine daha uygun - ben onlara on libero demeyi pek sevmiyorum - cunku sanki Makalele gibi tek gorevleri kesicilik yapmakmis gibi algilaniyor. Bana gore o ikili icin Linderoth, Topal, Baris ve Sabri yuksek enerjili gayet iyi alternatifler.

Tabloyu tamamlamak gerekirse...

Transfer
                                 Aykut - Firat

Ugur               Transfer              Servet                 H Balta
Transfer - Sabri       Emre - Semih K      H Balta - Emre         Volkan - Anil

Linderoth            M Topal
                       Baris - Sabri        Baris - Volkan 

Aydin-Serkan        Hasan - Arda     Ferdi - Hasan

Nonda
                                  Umit - Yaser
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Görkem KIRGIZ wrote:Yıllık 1.8 Milyon Euro alacağı söyleniyor. Böyle bir oyuncu için uygun bir ücret.

Oynamasa, yedek kalsa bile yedeğimiz artık Carrusca değil, Harry Kewell. Bu nokta çok önemli. Skibbe her pozisyonun 2-3 alternatifli olmasını isteyen bir hoca. Kewell bu anlamda tam bir joker. Kewell'ı bireysel anlamda yapılmış bir transfer olarak görmek doğru olmaz. Kewell takıma yapılmış çok yerinde bir transfer bana göre.

Hiç kimsenin ruhunun bile duymaması ise beni en çok şaşırtan olay. Yöneticilerimiz bu konu üzerine kafa yoruyolar demek, iyi de yapıyorlar.

Bu transferin ayrı bir önemi de var, arkasından gelecek oyuncuların hangi çizgide olacağını üç aşağı beş yukarı belli etti. Carrusca'lara, Bouzid'lere kalmayacağız gibi duruyor. Pek de şık duruyor hani.
100% katiliyorum. Dun baska bir topic'e yazdigim gibi. Ozellikle Euro 2008 den sonra artik siradan yabanci artik galatasaraya gelmemeli. Cunku gencse gencin en iyisi bizde.

Su anda yabancilarimiz, Nonda, Kewell, Lincoln, Linderoth... Hic biri siradan oyuncu degil. Iyi oynar oynamaz, o baska mevzu.
Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Sonunda suratli teke tekde bastimi gecen bir adamimiz oldu! Bu yonetim iyi isler yapiyor su ana kadar. Transferin sessiz sedasiz bitmesi bile bir basaridir. Insallah sakatligi tamamen gecmistir. Sakatlik sorunu olmazsa gayet faydali olur bence. Arda'nin satilacagina bende ihtimal vermiyorum. Transfer hayirli olsun.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Mert Tokman wrote: Evet - Baris 3'lunun arkasinda defansla hucum arasinda ki kopru gorevine daha uygun - ben onlara on libero demeyi pek sevmiyorum - cunku sanki Makalele gibi tek gorevleri kesicilik yapmakmis gibi algilaniyor. Bana gore o ikili icin Linderoth, Topal, Baris ve Sabri yuksek enerjili gayet iyi alternatifler.

Tabloyu tamamlamak gerekirse...

Transfer
                                 Aykut - Firat

Ugur               Transfer              Servet                 H Balta
Transfer - Sabri       Emre - Semih K      H Balta - Emre         Volkan - Anil

Linderoth            M Topal
                       Baris - Sabri        Baris - Volkan 

Aydin-Serkan        Hasan - Arda     Ferdi - Hasan

Nonda
                                  Umit - Yaser
Barış konusu ve ön libero tanımıyla ilgili söylediklerine tamamen katılıyorum Mert. 'Central midfielder' ve 'anchor' aynı şeyler değil. Medya dilinde hepsi ön libero. Ama bu forumda sayfalarca vardır bunu anlatan :)

Kewell'a gelince Nonda benzetmesi isabetli, hatta Linderoth bile, transfer olarak yani.

Duran top -özellikle korner- konusunda iyi gelir, top kontrolü, oyun zekası ve vuruş tekniği çok klastır. Premier'in en beğenilen solaklarındandı, ki sakatlığı geçmişse TR Süperlig'e yeter artar. Ayrıca çizgiye inip sert kavisli orta kesme bakımından ölü Baliç'i bile kullanabilmiştik bir derece. TRde en büyük eksikliklerden biri bu çünkü. Abi şu anki takımda ilk olacak bu bakımdan. Fizik olarak eskisi gibi olmasa da umarım mücadele gücü bitmemiştir.

4-2-3-1'de sol açık ve forvet arkası oynar. 4-4-2nin sol açığı olarak defansif yönde zaaf verebilir sanki ve zaten klasik 4-4-2de ileride oynar kanımca. Bu sezonun başında oynadığımız 4-3-1-2'de ise forvet ve forvet arkası oynayabilir ama sol iç olmaz.

Öte yandan Ferdi Elmas yanılmıyorsam tipik bir sol açık ve sağda oynayabileceğinden pek emin değilim. Bu durumda ya hakikaten Arda gidiyor, ya da Lincoln'e karşı kullanabileceğimiz yegane silah bulundu:

Zaten yatırdık parayı, satmak istesek türlü rezillik edip Jardel gibi elde patlayacak, para mara da alamayacağız. "O zaman oynatmayız herifi olur biter" gibi bir durum. Zaten Arda vardı, hem aç bir genç daha (Ferdi sol açıkta tutarsa Arda da 10 numarada onu kesebilir), hem de yetenekli bir tecrübeli yetenek daha geldi rakip olarak.

Aman bir tebessüm etse diye ağzına bakılan, 20 hafta yattıktan sonra yine Lincoooooln Lincooooln çekilen bir adamı "oynamazsan oynama" diye kulübeye koymak yani. İster hırslanır olacağı adam olur, ister küser kulübede kalır. Ama en azından onun üzerine yapmamış olursun bütün planlarını.

Haa, Kewell da Lincolnlük ederse saha içi/dışı, tutmamış olur yatırımların, ama Bratu'lara, Pinto'lara, Carrusca'lara yitirilmişlerin yanında biraz daha mantıklı bir kayıp olur. Bonservissiz de en azından.

İyi transfer bence.

Itandje'nin şımarıklığını da yemediler, aferin ama çok bile teklif edilmişti. Kaleci konusunda da çok fazla ısrara gerek yok, Aykut kötü bir kaleci değil. Ama Galatasaray 2-3 sezon dışında hep çok iyi kalecilerle çalıştı son 20 sene. Bu takıntı o yüzden. Hagi'den sonra Taffarel nostaljisi. Ama illa yabancı mı olmak zorunda bunlar? Üst sınıf bir kaleci alamıyorsak, vasat bir adam getirmek anca rekabet mantığıyla Aykut'la Orkun'u ateşlemek umudu olur. Yalnız hiçbir taraftar kalecinin fazla değişmesini sevmez.
Salih Bora

Post by Salih Bora »

İki yıl önceki kadroyla kıyasladığımızda çok ciddi uçurum var. Özellikle yabancılar açısından.
Carrusca ve Inamoto'yu mu tercih edersiniz, Lincoln, Nonda ve Kewell'ı mı?
Ya da Saidou'ya karşı... Linderoth.
Kadro birinci sınıf kadro olmaya doğru gidiyor.
Futbol, topu ayağında iyi kullanan, teknik özelliklere sahip olmayan oyuncularla oynanmıyor. İtiş kakışa dönüşüyor öyle.
Şimdiyse Türkiye Ligi'nde top cambazlığı yapacak bir kadromuz var artık.
Şampiyonlar Ligi'nde de gruptan çıkmaması için en ufak sebep yok.
Ben hocanın nasıl çıkacağını merak ediyorum. Oldukça umutluyum. Onun dışındakiler de memnuniyet verici.
Hiç mi eksiğimiz yok? Birkaç tane var.
Stopere bir yedek, solaçığa bir yedek, sağaçığa bir as lazım.
Sağaçık mevkiimiz Sabri'ye de Barış'a da emanet edilemez.
Yönetim, arayışlarını bu mevki üzerine yoğunlaştırmalı.
Last edited by Salih Bora on Fri Jul 04, 2008 1:36 am, edited 1 time in total.
AYRILMAZ İKİLİ
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Liverpool KOP forumuna baktım.

Edit: Link de verseymişim iyiymiş:
http://www.redandwhitekop.com/forum/ind ... c=223481.0

Çok matrak, 7 numaranın lanetinden bahsediliyor. Kewell'ın gidişi ve numaranın boşalmasından hareketle. Keegan'ın efsane Liverpool dönemindeki numarası 7, sonra hep birçok yetenekli oyunculara 7 numara verilmiş ve hep neticede hayal kırıklığı yaşamışlar. Çok büyük beklentiler yüklenen oyuncuların başarısız olmaları için ortam hazırlamışlar. Kimisi de ne oynarlarsa oynasınlar hafızalarla hiçbirinin kıyaslanamadığını, aslında başarısızlığın kaynağının taraftarın bilinçaltı baskısı olduğunu söylemiş. Bana başka bir takım ve 10 numarayı anımsattı :roll: :lol: Benitez be sene 7 numarayı boş tutacakmış ama Robbie Keane gelirse cuk oturur diyenler var.

Yorumlarda genel olarak Kewell'in kronik sakatlıklarından 'kurtulunduğu' gibi bir hava var malesef :( 4 sene boyunca bir türlü fit olamayan deli yetenekli bir 7 No. hayalkırıklığı. Maç başınadır İnşallah kontrat. Öte yandan ilk 3 sezon az da oynamamış. Son sezon Liverpool için fit olmak yerine kendini riske etmeyip milli takıma hazırlamış, buna kinlenenler olmuş demek.

Yalnız Liverpool kendisine yeni kontrat önermiş, daha düşük ücretle, Harry en azından aynısını isterim diyerek imzalamamış. LFC kontrat önerdiyse çürük değildir heralde, onlardan iyi kimse bilemez. Ama bekleneni veremeyen adama da aynı yatırımı yapmaya gerek görmemiş olmaları normal. Orada gidenlerin yeri gençleriyle kalite farksız dolabiliyor hemen. Yedek bile ayrılsa genç iddialı yedek hemen orada...

O bakımdan bu bilgiler belli bir fikir verebilir belki ama Hagi giderken Barça'dan arkasından neler deniyordu kimbilir. Hayırlısı olsun.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Oluşmakta olan takımın iki yıl öncekinden çok daha iyi olduğu doğru.

Gerets'in ikinci yılındaki takım -Arda hariç- şampiyon takımdan kötüydü. Arda da şimdiki gibi değildi gerçi, 60 dakikalık oynuyordu, şimdi 90 dakikayı rahat çıkartıyor.

Felkamp'ın takımı Gerets'in takımından iyiydi. Beklenmedik bir satış olmazsa, bu seneki takımda geçen senekinden iyi olacak gibi..
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Salih Bora wrote:İki yıl önceki kadroyla kıyasladığımızda çok ciddi uçurum var. Özellikle yabancılar açısından.
Carrusca ve Inamoto'yu mu tercih edersiniz, Lincoln, Nonda ve Kewell'ı mı?
Ya da Saidou'ya karşı... Linderoth.
Kadro birinci sınıf kadro olmaya doğru gidiyor.
Futbol, topu ayağında iyi kullanan, teknik özelliklere sahip olmayan oyuncularla oynanmıyor. İtiş kakışa dönüşüyor öyle.
Şimdiyse Türkiye Ligi'nde top cambazlığı yapacak bir kadromuz var artık.
Şampiyonlar Ligi'nde de gruptan çıkmaması için en ufak sebep yok.
Ben hocanın nasıl çıkacağını merak ediyorum. Oldukça umutluyum. Onun dışındakiler de memnuniyet verici.
Hiç mi eksiğimiz yok? Birkaç tane var.
Stopere bir yedek, solaçığa bir yedek, sağaçığa bir as lazım.
Sağaçık mevkiimiz Sabri'ye Barış'a da emanet edilemez.
Yönetim, arayışlarını bu mevki üzerine yoğunlaştırmalı
.
Ben bir suru kez kewell i sagda izledim ve basarili oldugu gordum. Benim fikrim artik modern futbolda kanatlara ters ayakli oyuncularin monte edildigi, ozellikle 4 2 3 1 de. tabii gonul isterki 2 ayaginida kullanbilsin veya kewell soldan yaptigi kesme ortalarida sagdan yapabilsin.
Tabii birde aydin var. :)
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Mehmet Gorgen'in daha onceki verilerinden Skibbe'nin Leverkusen'i 4-2-3-1 agirlikli oynattigini biliyoruz... Kewell transferi en onun arkasinda ki 3'e uygun bir transfer - saglam ve bonservisi bedava ise cok iyi transfer.
Transferi bir de oyuncu dizilisi, kurgusu acisindan degil de oyun anlayisi, felsefesi acisindan degerlendirelim. Skibbe rakib kaleye cabuk inen, hizli paslasan, gecmis senelere gore karsi sahada daha cabuk cogalan, eveleyip gevelemeyen, cakili santraforlara sisirmeyen, orta sahadan ataga cok adamla cikan bir futbol oynatmaya calisacak. Bunu hem Leverkusen'in oynadigi futbola, hem dunya futbolunun gittigi yone, hem de Klinsmann, Voller, Sammer, Lowe gibi yeni kusak hocalarin Alman futboluna getirdigi yeni soluga bakarak soyluyorum.

Bu baglamda Kewell, Nonda, Lincoln Skibbe'nin iyi kullanacagini dusundugum surekli ileri dusunen malzemeler. Kewell uzaktan vurur, beklerin belini dondurur, hizli kontraya cikar, guzel asist, orta yapar. Her numara var. Arda gecen sene 60'dan 90'a cikardi nefes gucunu, bu sene biraz daha hizli oynamayi, geriden ataga kalkanlari daha cabuk gormeyi ogrenecek.

Gecenlerde asy.nette bir genc nereden bulmussa takimlarin ortalama pas zamanlamasini gecmis. Cok ilgimi cekti. Tahmin edebilecegimiz gibi Arsenal en onde 1,15 saniye gibi. Pas yuzdesi de %80 civarinda. Yani neredeyse top her saniye bir baska oyuncuda. Alman milli takimi 2 saniye civarindaymis. Almanlar bir de atagi tamamlamada ustalar. Arsenal Abedayor gibi herifler yuzunden surekli kaciriyor. Tek, 2, 3 forvet oynamak onemli degil, rakip sahada topu hizla dolastirabiliyorsaniz, rakibi yorma ve acigini yakalama olasiliginiz artiyor. Bir de girisiminizi sonuclandirabildiyseniz nefis. Kewell 10 kusur sene Ingiltere, 4 sene de Liverpool'un atak temposunda oynamis bir adam. GS'i bu tempoyla karsilastirirsaniz kagni gibi. Cok fark ettirecektir.

Bu sene GS'da gol patlamasi yasayabiliriz. Dunya capinda golcumuz olmamasina ragmen.

Ozan Ersoy
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Ozan Ersoy wrote:
Mert Tokman wrote:
Transferi bir de oyuncu dizilisi, kurgusu acisindan degil de oyun anlayisi, felsefesi acisindan degerlendirelim. Skibbe rakib kaleye cabuk inen, hizli paslasan, gecmis senelere gore karsi sahada daha cabuk cogalan, eveleyip gevelemeyen, cakili santraforlara sisirmeyen, orta sahadan ataga cok adamla cikan bir futbol oynatmaya calisacak. Ozan Ersoy
Ellerize saglik degerli arkadaslar...

Ozan, "cakili santraforlar" deyince bir konuda size danismak istedim.
Gecen sene bir yorum yapmistin hala aklimda...Lincoln'nun paslari daha cok Hakan yerine Umit'e geliyor demistin.

Umit Karan'i yakindan takip eden bir yorumcu olarak bu tabloda sence Nonda'nin yerini alir mi? Nonda bana gore daha haraketli isede Umit daha bir gol poziyonlarina yakin degil mi?

Formda ve saglikli bir Nonda Umit'i keser gibime geliyor. Hayirlisi artik...

Bu arada umarim sag bek/stoper olarak iyi bir alternatif bulunur.

Skibbe'nin bu ofensif agirlikli takimimizin "you need defense to win a championship" diye dusundugunu umut ediyorum. Umarim defansimizin onemi ingilizce tercumanin cevirilmesine benzemez.

Yinede yonetimin ve Kulubumuzun su ana kadar basarili bir cizgide olduklarini dusunuyor kendilerini tebrik ediyorum.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bu transferin yegane olumlu tarafi, satmak istediginiz vakit alicisi olur,
40 yasinda olsa bile. Elinizde kalmaz, ingiliz kulupleri sirada bekler almak
icin. Bunun disinda patlama matlama olmaz, olursa Kewell geldi diye olmaz.
Tahta bacaklar diyarindan bir fransiz veya baska ulke oyuncusu alirsiniz
anlarim ama Kewell :-D Bakin onu daha görmedim bile...gösterdikleri
göruntuler maziden. Kim, nasil, nereden buldu bilmiyorum, ama Mirel'i
TR'ye getirmek gibi birsey oldu neticede ;)
Post Reply