UEFA 1. Tur: GS-Sion 5-1 (Umit(2),Lincoln,Arda,Bouzid)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

4-1 demistim ilk mactan sonra takim beni yaniltti.

Umit oynamamali dedim Umit beni yaniltti.

Iceri rahat gireriz dedim, Lincoln'un golunden 3 dak once ancak iceri girebildik.

Guzel skor oldu. Darisi diger rakibimizin basina.

Hadi hayirli olsun.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Bakip dilek tutmak isteyenler icin torbalar soyle:

1. Torba: Villareal, Bayern Munih, AZ Alkmaar, Panathinaikos, Basel, Bordeaux, Leverkusen, Anderclecht

2. Torba: Tottenham, Lokomotiv Moskova, Zenit, Sparta Prag, AEK, Hamburg, Bolton, Austria Wien

3. Torba: Spartak Moskova, Braga, Galatasaray, Atletico Madrid, Getafe, Everton, Fiorentina, Rennais

4. Torba: Hapoel Tel Aviv, Kizilyildiz, Kopenhag, Tolulouse, Dinamo Zagreb, Panionios, Nurnberg, Mlada Boleslav

5. Torba: Aris, Aberdeen, Zurich, Larissa, AaB, Brann, Elfsborg, Helsingborg

Benim arzum, Bayern Munih (Ribery Sami Yen'e doner), Austria Wien (bol Turklu deplasman), Mlada Boleslav (you never forget your first one, ya da Linderoth icin Kopenhag'i misafir edelim), Zurich (BJK maclarindan gozum tuttu, hem de Isvicreliler!).

Bu arada ilginc not Hapoel tel Aviv'in de tur atlamasiyla diger Turk takimlarinin bir onceki uc rakibi de UEFA'da ilk 40 takim arasinda.

Ali
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Tebrikler GS'a ve sanirim cok elestirilen ama bildigi yolda ilerleyen Kalli'ye.

5-1 sukseli bir galibiyet, Rum takimlarina bile zor gol atabilen ulke takimlarina sahipken kimse 5 gollu galibiyeti kucumseyemez.

Turkiye ve GS iyice Isvicrelilerin basina bela oldu!

GS'in gruplara kalmasi lig acisindan (FB acisindan) iyi oldu.Daha yogun bir trafik olasi puan kayiplarina sebebiyet verir.

Bu guzel galibiyetten ve tur atlamadan dolayi buradaki tum GS'li dostlari kutlarim.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Elenen takimlara bakin hele...

Ajax
Palermo
Lens
Blackburn
Sampdoria
Club Brugge
CSKA Sofia
Heerenveen
Dinamo Bukres
Real Zaragoza
Valeranga
Rapid Bukres
Twente
Standard Liege
Rapid Vien

Bunlara bizim torbada yer aldiklarindan Spartak Moscow, Atletico Madrid, Fiorentina, Everton'un en azindan grup maclarinda bizim rakibimiz olmayacagini da ekleyebiliriz. Epey iyi bir fire verildi.

Grup birincileri grup ucunculeri ile karsilasacak, grup ikincileri de sampiyonlar liginden gelecek takimla karsilasacak eleme turlarina gecildiginde. Bu acidan ya birinci ya da ucuncu olup cikmak lazim gruplardan. CL'den gelecek rakipler epey guclu olabilir. Birinci torbadan, Bayern ve Villereal haricinde kim gelirse gelsin. Ikinci torbadan Totenham haricinde kim gelirse gelsin.

Anderlecht, Austria Vien, Boleslav, Helsinborg da hic fena olmaz :D

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu da Erman hoca'nin Orun hakkinda soyledikleri. Ozan'i gidiklamak icin degil ama futbolu bilirim diyen birinin du$ucesi de olsun burada.

Yalnız özellikle birkaç cümle Orkun için yazmak istiyorum. Dün inanılmaz büyük hatalar yaptı. Belki bunlar gol olmadı ama Avrupa’da ve ligde şampiyonluğa oynayan bir takımın kalecisinin bunları yapmaya hakkı yok. Özellikle kendi arkadaşları rakibiyle mücadele ederken, yani düello ederken pozisyona giremezsin. Kaza kurşunu yersin, ölürsün. Bir de takımını öldürürsün.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Berkmen

Post by Mehmet Berkmen »

Iskaliyanlar icin, bu da Erman'dan....

“Ağzından gaz lafını düşürmeyen Sion Başkanı tahmin ediyorum o teknik direktörün ve futbolcuların gazlarını almıştır.”
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:Bu da Erman hoca'nin Orun hakkinda soyledikleri. Ozan'i gidiklamak icin degil ama futbolu bilirim diyen birinin du$ucesi de olsun burada.
Erman'i futbolu bilirim diyen biri olarak gormedigimden kaale almiyorum. Al ileri geri oglum Ugur'a devam etsin o. Bir pozisyonu 4 kere geriden, ileriden, yavas yavas, 5 acidan izlemeden karar veremeyen ayinin onde gideni. Gobegini kasiyan adamin bir baska ornegi.

Derken Orkun'u ben de begenmedim ikinci yari. Fatih Terim tribunde. Milli takimda buyuk bir kaleci yarisi var. Hakan'in yaptigi hatalar ortada. Rustu ortalikta yok. Geriye arada uyuyan Volkan kaliyor. Ama bir hata yapti sonra, 20 dakika kendine gelemedi. Bir topa cikar gibi yapti cikmadi. Sonrasinda arka direge ortalanan topu elinden kacirdi, hakem faul verdi, hic bir sey yoktu. Bir tane sut cektiler, top dizlerinden sekti, birisi olsa tamamlar golu atardi. Bir de kisa dusen kafa topu var.

Hic bir sey yapmamis degil. Ara paslarina cok iyi cikti, bir tanesinde yatarak adamin onunde aldi, cizgi uzerinde cok kaydigini gorunce topla beraber ceza sahasina cikmamak icin elinden birakti. Bir kac tane sutta iyi yer tuttu toplari kontrol etti. Yedigi golde cok iyi uctu, top parmaklarinin ucunden geciyor, yapacagi hic bir sey yok.

Calismasi gerekiyor. Buyuk takim kalecisi olmanin ayri bir ritmi var. Kucuk takimda surekli top geldigi surekli sut cekildigi icin, mac boyunca isinik durumda. Bir kurtardi mi kaleciler bugun iyi gunumdeyim diye kaptirip, mac boyunca harikalar yaratabiliyor. Buyuk takimda boyle degil. Kirk yilda bir top geliyor. Orkun iyi bir kurtaris yapmadan hata yaparsa, yaptigi hatayi kafaya takiyor. Ayrica ASY seyircisiyle bu sene oynadigi ikinci mac. Bu mactaki 20 dakikalik bolumu bir mac daha oynarsa ve yemeye baslarsa kaleyi kaptirabilir. Aykut'u Kayseri macinda oynatmak buyuk haksizlik olur. O mac cok zor gececek. Orkun'un mac eksigi yok. Bugunku mactan daha iyi bir performans gosterecegine eminim.

Ozan Ersoy

Bu arada macin ozetleri.

http://www.dailymotion.com/search/galat ... sion_sport
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Galatasaray futbolculari ile birlikte Kalli'yi kutlarim. Takimini iyi hazirlamis gozukuyor....

Ozetlerde http://www.sporstudyo.com/Video-Galeri/ ... Video.html Sion'nun iki gol kacirdigini, bizimde Hakan Sukur'un yavasligi yuzunden mutlak bir gol kacirdigimiz gozukuyor.

Lincoln'nun attigi gol de o kadar net olmasa bile ofsayt gozukmedi ama neyse...

Umit Karan'nin attigi ilk golde ona cikardigi pas ne kadar guzeldi, aci, hiz topun rotation'i....

Umit Karan hazirlandi da hazirlandi en sonunda ona topa vurmak kaldi...

Tebrikler Galatasaray
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Ben Orkun'a yapilan elestirilerin bir kismina katilmiyorum. Ozan'dan daha fazla bir Orkun severim :)

Bana gore arka direkti topu elinden kacirmasi hataydi. Ceza alani disina cikmalari yuregimi agzima getirdi ama basarisiz degildi bence. Kalecilikte tecrube ve olgunluk cok onemli, bunu kimse ikna edemez. Bu cocukta gerekli malzeme var, cok iyi bir kalecimiz olacak diye dusunuyorum. Takimi ateslemesi, surekli defansiyla iletisim icinde olmasi da hosuma gidiyor. Her hatada ya da her tedirginlik yasadigimizda ona yuklenmemek lazim.

Hakan konusunda da biraz farkli dusunuyorum. Hakan'i her zaman begenmisimdir, zaten rakamlar da yalan soylemez. Ama son senelerdeki rakamlar da yalan soylemiyor. Adamin kac kere topla bulustugu, kac asist yaptigi ve daha da onemlisi kac gol attigina bakildiginda durum icler acisi. Ozan'a da bu konuda katiliyorum, ama Ali Gursel'in neden Hakan'i begendigini de cok iyi anliyorum, bu sezon canli iki mac seyretmis biri olarak. Benim fikrim Hakan'i dogru kullanmadigimiz yonunde. Bu adamdan 90 dakika degilde, oyunun belli bolumlerinde yararlanmak daha dogru olur gibi geliyor. O zaman son vurus yapacak enerjisi tukenmemis olur, yaptigi pres, top indirme daha efektif olur sanki. Hakan'in da yasinin ve enerjisinin farkinda olmasi, yedek olunca kizmamasi, kusmemesi gerektigini anlamasi lazim.

Iyi bir Necati'nin de Kalli'nin elinde nasil olacagini hayal etmeden de edemiyorum. Satilamayip kiralanmasina sevindim zaten, belki forma girer, kafasini toparlar, bize doner diye hayal ediyorum.

Ben bugun oynanan futbolu, GS'in bu sezon oynadigi diger maclarla kiyasladigimda cok inanilmaz bulmadim. GS bazi maclarda cok daha iyi top dolastirdi, kollektif oynadi. Ben bugunku maci GS'in gollerle rahatlamasina ve Sion'un kotu bir takim olmasina bagliyorum.

Kesin olan su: Bu sene GS geriye de dusse, kriz de olsa (Lincoln, Hakan meselesi), sakatliklar da ciksa hepimiz umitli ve kendimize guvenli mac seyrediyoruz. Bu da cok cok onemli.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Maalesef dun aksam maci izleyemedim.. Neyse boyle olsunda varsin ben izlemeyeyim.. Cok guzel olmus..

Fazla bir yorum yapamayacagim.. Sadece daha once de dedigim gibi bence bu takimin forveti Karan - Nonda dir.. Karan ne kadar kotu oynarsa oynasin her maca onbir baslamasi gereken, GS in gole en yakin oyuncusudur.. Bir kere uzatmadan direk keleyi dusunmesi bile Hakan in onune geciriyor Karan i..

Umit in tek ihtiyaci biraz moral ve kuvvet.. Kuvvetli oldugu zaman Umit hep is yapar.. Dun aksamda moralini duzeltti bundan sonra daha da iyi olur..

Okuduklarimdan sonra Hakan in bir kac hafta kendisine gelemeyecegini tahmin ediyorum.. Kadro disi olayi zaten osuruktan nem kapan psikolojisini yine bozmus.. Normale donmesi zaman alacaktir.. Artik oyuna sonradan girmeyi kabullenmesi gerekir.. Bu hem takim hem kendi icin en hayirlisi..

Bir de bu Kalli nin oyuncu degisikliklerine ve zamanlamalarina anlam vermek mumkun degil.. Kardesim koy su Serkan i biraz oynasin.. Cok bekliyor oyuncu degisiklikleri icin, halbuki mac bitmis ve cok onemli bir deplasmanin var haftasonu.. Erken cikar Lincoln u, sakatlanacak Allah korusun...

Neyse sirada Kayseri.. Eger yenersek onumuz cok acik..
Last edited by Ali Erdogan on Fri Oct 05, 2007 9:54 am, edited 1 time in total.
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Maci tvden seyremedim ama ev Besiktas'ta olmasina ragmen, gol anlarinda Fulya uzerinden gelen stadin ugultusu evin icine kadar geldi; 4 yasindaki oglumla birlikte her golu iliklerimize kadar hissettik. 5 gol olmasi onun icin de ilginc bir oyun oldu (baba ne zaman bagiracaklar ?).

* Lincoln'un ve Bouzid'in gollerden sonra ellerine kalplerine goturmeleri harikaydi.

* Kalli'nin Arda'ya yatirim yaptigini artik anlayabiliyorum. Sene basinda onunla ugrasmasi bosuna degilmis.

* Hasan Sas'i da tipki zamaninin Arif Erdem'i gibi kullanacak; gerektiginde ve mesela oyununun son bolumlerinde. Bazi oyuncular bu tur bir rotasyonla cok daha verimli oluyorlar, Hasan da onlardan ve bu sekilde yilda 15 asist yapar. Asist demisken, Ugur Ucar halen ligde gol pasinda ikinci.

* Kalli bu sene sapkadan simdilik Baris'i cikartti. Eminim yil icinde Serkan Calik da ilk 11'e girecek duzeye gelecek. Terim bu oyunculari kacirdi.

* Bu guzel sonucla birlikte basindaki les kargalari biraz duracaklardir malum polemik konusunda. Ancak bu asiri enerji bosalmasi Kayseri macinda bir durgunluk ve konsantrasyonsuzluk getirebilir. Puan kaybi olabilir.

* Ben gruplarda Bayern'in olmasi istiyorum. Boylece ilk ust turda Bayern'le oynamayiz. Grupta ust duzey bir takimin olmasi bizi de futbol olarak ileri gitmeye zorlar.

* Erken ama gelecek sene super bir golcu alindiginda bu takim sampiyonlar liginde cok ciddi is yapar.

*Maci cok iyi anlatmissiniz.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Tan Erten wrote: ASY'de Sion'u dagitiriz.
Skorun sevinciyle kendimi alintiladigim icin kusura bakmayin ama ilk mac sonrasi boyle bir sonucu tahmin ediyordum.

Sion baskani sacmaliklarina cevabi 5 gol olarak aldi. Ne zannettiler anlamiyorum:

BURASI ALİ SAMİ YEN !!!
Tan Erten
Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Ali Gursel wrote:Bakip dilek tutmak isteyenler icin torbalar soyle:

1. Torba: Villareal, Bayern Munih, AZ Alkmaar, Panathinaikos, Basel, Bordeaux, Leverkusen, Anderclecht

2. Torba: Tottenham, Lokomotiv Moskova, Zenit, Sparta Prag, AEK, Hamburg, Bolton, Austria Wien

3. Torba: Spartak Moskova, Braga, Galatasaray, Atletico Madrid, Getafe, Everton, Fiorentina, Rennais

4. Torba: Hapoel Tel Aviv, Kizilyildiz, Kopenhag, Tolulouse, Dinamo Zagreb, Panionios, Nurnberg, Mlada Boleslav

5. Torba: Aris, Aberdeen, Zurich, Larissa, AaB, Brann, Elfsborg, Helsingborg

Benim arzum, Bayern Munih (Ribery Sami Yen'e doner), Austria Wien (bol Turklu deplasman), Mlada Boleslav (you never forget your first one, ya da Linderoth icin Kopenhag'i misafir edelim), Zurich (BJK maclarindan gozum tuttu, hem de Isvicreliler!).

Bu arada ilginc not Hapoel tel Aviv'in de tur atlamasiyla diger Turk takimlarinin bir onceki uc rakibi de UEFA'da ilk 40 takim arasinda.

Ali
Ben icerde oynayacagimiz maclari en kolaylarindan isterim ki, 6 puan garanti olsun.. Deplasmanlar ise mumkunse Alman veya Avusturya civari olsun.. Mesela:

1. Torba: Bayern Munich (deplasman) Gucumuzu goruruz, gosteririz.. Bence cok zorlariz..
2. Torba: A.Wien (deplasman)
4. Torba: Boleslav (Samiyen) Toulouse haric digerleride olabilir..
5. Torba: Farketmez (Samiyen)
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ufuk Sezekkaplan wrote:* Lincoln'un ve Bouzid'in gollerden sonra ellerine kalplerine goturmeleri harikaydi.
Tras, bu tur hareketler beni bir taraftar olarak hic etkilemiyor. Artistlik
yapti. Geleli birkac ay oldu, bu tur hareketleri samimi bulmuyorum.
* Kalli'nin Arda'ya yatirim yaptigini artik anlayabiliyorum. Sene basinda onunla ugrasmasi bosuna degilmis.
Arda'nin pili 20 dakika sonra bitti, sonra idare etti. Simdi kahraman ilan
ediliyor...
* Kalli bu sene sapkadan simdilik Baris'i cikartti. Eminim yil icinde Serkan Calik da ilk 11'e girecek duzeye gelecek. Terim bu oyunculari kacirdi.
Baris ilk Sion macinda da hazirdi ama oynatmadi. Dun macin sonlarina
dogru yaptigi berbat degisiklikler neticesinde Gerets'i aratmadi, sacmaladi,
ve neticede GS golu yedi. Nonda'yi oynatmadi, neden bilmiyorum.

Orkun hamlelerinde iyi niyetliydi, dogru karar verdi ama inanci yoktu.
Bazi pozisyonlarda defans ile diyalogu iyi degildi, ama zamanla bunlari
asacak. Genel olarak GS'in yabanci tercihini kale haricinde kullanmasini
olumlu buluyorum. Cocugun fazla ustune gitmesinler.

Ugur Ucar hakkinda özellikle konusmak istiyorum. Bu mac sanki kabuk
degistirdi. Cikislari, isabetli ortalari, mucadelesi ve surati ile macin yildizi
sifatini hak etti bana sorarsaniz. Ben onun bu kadar suratli ve seri oldugunu
hatirlamiyorum, sasirdim acikcasi. Maca cok iyi hazirlanmis.

Takim cok iyi sartlanmis mac öncesi, mukemmele yakin bir oyun sergiledi.
Rakip hafife alinacak bir rakip degil cunku. Bu takimlar belki bir Inter degil,
GS kadar da olmayabilir ama GS'i sarsacak guce sahip.

Kalli'nin macin son dakikalarina dogru yaptigi sacma degisiklikler benim agiz
tadimi kacirdi. Nonda'yi sokup Lincoln'u aldigi vakit Gerets'in kulagini
cinlatmadim degil...

Arkadaslar hersey gulluk guneslik degil benden söylemesi...
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Once Orkun meselesi:

Arkadaslar, GS gibi Turkiye'de her sene sampiyonluga oynayan, Avrupa'da da iddiali olmak isteyen bir takimin iki sekilde iyi kalecisi olur. Ya iceride genc bir adami sabirla yetistirir beklersiniz, ya da para verip hazir ve tecrubeli ve iyi bir kaleci alirsiniz.

Iyi ve hazir bir kaleci alsaniz dahi cuvallama ihtimaliniz vardir, kalecilik bir miktar da arkasinda oynadigi defansla uyum falan ile ilgili. Mesela Mondi GS'da tuttu, Runje BJK'ta tutmadi.

GS bu sefer ilk yolu secti, kendi kalecisini yetistiriyor. Bu konuda sabir lazim, bu tip hatalari da hos gormek. Baris Ozbek hata yapmiyor mu, Volkan, Ugur yapmiyorlar mi, Orkun da yapacak. Ozan ve Mehmet'in yazdiklarina katiliyorum, cocukta malzeme var, beklemek lazim. Maalesef cok mu mukemmeliyetci nedir bir hata yapinca dagiliyor, Eser abisi, Kalli vs. bu tarafi uzerine egilmeli derhal.

Kaleciligin affetmeyecegi en onemli hatalardan biri bence bu. Kotu bir hata yaptiktan sonra bunu derhal unutup normal oyununa donemezsen iyi kaleci olamazsin. Orkun'la bunun uzerinde calismak lazim.

Hasan, Kalli'nin degisikliklerine cildirmissin, ama Lincoln Nonda degisikligi bence cok anlasilirdi. Kalli akilli adam. Bu mac hem Lincoln hem Hakan'i kazanmak, kadro disi olayini geride biramak istedi. Lincoln ile bu yarim saatte oldu. Hakan da gol atsin istedi Kalli ama olmadi. Nonda'yi da oyuna sokmak istiyordu.

Dusun, Hakan'i cikarmak istemiyorsun, Nonda'yi sokmak istiyorsun, Umit Kara'i yarim saatte iki gol attigi mactan cikarsan cok yanlis mesaj olacak. Alternatifin nedir, zaten cikacak olan Lincol'un yerine Nonda'yi almak.

Hakan da bir an once su basit pozisyonlari atar hale gelmeli tekrar. Kimse kendisinden zor goller falan beklemiyor artik ama su Lincoln'un verdigi cok basit pozisyonlari biraz at kardesim. Bu da psikolojisinin oyuna etkisi acisindan resmen vaka olacak bir adam. Kendini iyi hissedince bir mac birden fazla gol atiyor, bozulunca da alti pastan bos kaleye gol atamayak hale geliyor.

Ugur konusunda da Hasan hakli, cok guzel oynadi, Volkan da iyiydi. Ama Linderoth'a denilecek laf bulamiyorum, bu kadar gostermeden takimina bu kadar olumlu katki gercekten zor bulunur.

Bir de Hasan, her sey tabii gunluk guneslik degil ama, gecen sezon sonunda sana onumuzdeki sezon 11 tane resmi mac sonra sinda UEFA'da iki takim eleyip gruplardasin, ligde 7 macin 6sini kazanip lidersin, var misin deseler sanirim fazla dusunmezdin. Gecen sezona gore epey gunesli bu takim. Ondan otesi de agir agir cikacaksin bu merdivenlerden.

Persembe Pazar olayi yuzunden Kayseri maci zor. Kayseri Denizli'ye yenildi gecen hafta, cok bilenmis olacaktir. Biz de fiziksel ve psikolojik olarak yorgun. Akilli oynamamiz lazim, Kalli'ye guveniyorum ama ligde FB maci haric en zor macimiz olur bu ilk yarida.

Ali
Post Reply