FB 0/2-Chelsea 2/1 (Yinede Tebrikler Fenerbahçe)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sevilla cok iyi bir takim, gonlum FB ile olmakla beraber FB'nin tur atlama sansinin cok cok az oldugunu dusunuyorum. Bunun esas sebebi ikinci mac. FB yarin iyi oynayip iyi bir sonuc alsa dahi (1-0 hatta 2-0 kazandi diyelim) ikinci mac cok zor olacak. Her gelene 5 atabilecek gibi bu adamlar herhangi bir gunde. FB henuz o tip ortamlarda boyle maclar cikarabilecek bir takim degil bence.

Simdi bir de macin bu sezonun gidisati acisindan ve de FB ve GS acisindan durumuna bakalim.

FB bu sezona cok ciddi beklentilerle basladi. Robero Carlos transferi, Vederson, Colin Kazim gibi eklemeler ile gucune guc katan takim, stad, mechandising gibi atilimlar ile disaridan goruldugu kadariyla cok saglikli gorunen maddi durum, AY'in 10 senesi vs. derken beklentiler iyice tavan yapti. Futbol tarafina bakildiginda Avrupa'da basari bekleniyordu ve bu bence hali hazirda kazanildi. Yani FB yarin 3, ikinci macta da 5 yese bence bu sezon Avrupa'da cok basarili olmustur. Ama herkes boyle gorur mu bilinmez, milletimizde hafizalar kisa metrajli, beklentiler gercek disidir.

Turkiye'de ise beklenti, ozellikle BJK ve GS'in sezon basi durumlari goz onune alininca FB'nin rahat bir lig goturup sampiyon olacagi yonunde idi. Simdi kimse bunu kabul etmez ama sene basinda bir suru yorumcu bu sene FB'nin cok rahat sampiyon olacagini soyluyordu (ben yorumcu degilim ama benim gorusum de bu yonde idi acikcasi)

Bu hala boyle olabilir yani FB rahat bir sampiyonluk kazanabilir ama gidisat isin oyle olmayacagi yonunde, hatta bazi kisiler artik sampiyonluk yolunda sansin GS'dan yone oldugunu soyluyor. FB ise 2-3 gunluk mac fazlalari haricinde lider olmadi bildigim kadariyla, olduysa da cok azdir.

FB Sevilla'ya karsi basarisiz olur, ligde de bir turlu ikinciligi gecemez ise, ilerleyen haftalarda baski artar mi (yani Mahmut Uslu'dan daha sik demec duymaya baslar miyiz?). Buna bir de mesela GS Leverkusen'i elemis diye bakalim, buyuk beklentiler hayal kirikligi ve sikintiya yol acar mi?

Tabii bunun tersi de var. FB Sevilla karsisinda nisbeten basarili bir ilk mac sonucu alir, BJK-GS maci sonrasinda FB lider olursa GS'da isler gerilmeye baslar mi, bizde bir de kongre geliyor hem de Persembe UEFA'ya veda etme ihtimali var.

Izleyecegiz, ama gozuken rekabet kizisacak, son haftaya kadar sampiyonluk mucadelesi olacak, tabii ortam da gerilecek. GS icin cok onemli olan bu sezon basladigi degisim surecini bozmadan devam etmek (sampiyon olur, ikinci olur baska, gozuken ucunculuge dusmeyecegi yonunde) ve icerideki FB macinda stadi kontrol etmek, orada bir sakatlik cikarsa altindan kalkamayiz.

Yarin FB icin onemli adamlar Deivid ve Alex degil bence. Alex iyi oynayacaktir, artik kalitesi ortada ama konu o da degil. Esas onemli adamlar Gokhan Gonul, Ugur Boral, Selcuk, Marco, Lugano ve Edu olacaklar. Adamlarin cok korkun bir hucum hatti var, Allah vermeye. Bence kilit adam Gokhan Gonul yarin.

Ali
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Mehmet Gurdal Cetin wrote: Star yayin haklarini satti mi ?
Atlamisim :?
İkisi de Doğan grubu kanalı degil mi? Daha önce star ve teleon aynı anda maç yayınlıyorlardı sanki...
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ali Gursel wrote: FB Sevilla'ya karsi basarisiz olur, ligde de bir turlu ikinciligi gecemez ise, ilerleyen haftalarda baski artar mi (yani Mahmut Uslu'dan daha sik demec duymaya baslar miyiz?). Buna bir de mesela GS Leverkusen'i elemis diye bakalim, buyuk beklentiler hayal kirikligi ve sikintiya yol acar mi?
Acmaz Abi.

FB camia olarak tek bir hedefe kilitlenmis vaziyette.Buyume ve Avrupa'nin buyuk kuluplerinin arasina girme.Bu da oyle 1-2 senede olacak bir is degil.Tabii bunu yaparken de bunun yolu TR sampiyonu olmaktan geciyor cunku baska turlu direkt CL katilma olanagi yok.

Katiliyorum bu sene FB Avrupa'da kendisinden bekleneni yapti, bundan sonrasi bonus olur ancak eger FB bu turu gecerse hayal edemeyecegi basariya ulasabilir.Bunun da yolu yarin gol yememekten geciyor.

Selamlar
Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Savas Macun wrote:
FB camia olarak tek bir hedefe kilitlenmis vaziyette.Buyume ve Avrupa'nin buyuk kuluplerinin arasina girme.Bu da oyle 1-2 senede olacak bir is degil.Tabii bunu yaparken de bunun yolu TR sampiyonu olmaktan geciyor cunku baska turlu direkt CL katilma olanagi yok.
Birisi cikip su gercekleri Fenerbahce camiasina soylese iyi olur.

Fenerbahce Avrupa'nin en buyukleri arasina tek basina giremez. Bunun icin ligdeki butun sahalarin ipek gibi zemini, direnaji, alttan isitmasi olmali. Carlos geldiginde Rizespor'unki gibi bir sahada oynamamali. Statlarin hepsi 40-50 bin kisilik olmali, ustten kapanmali. Sonra seyirci televizyondan veriliyor diye evde sezlong seyircisi olmamali. Her mac statlar full cekmeli, her takim senede en az 40 bin kombine satarak lige baslamali. Turk vatandasinin gayri milli hasilasi kisi basina en az 15-20 bin dolar seviyesine cikmali. Seyirci sadece kendisine degil, karisina, cocuguna kombine alabilmeli, baska sehirdeyse senede 100-200 lira verip kulup urunlerinden almali. Turk ligininin maclari diger Avrupa ulkelerinde naklen yayinlanmaya baslamali. Bundan takimlarin naklen yayin gelirleri, 4'e, 5'e katlamali. Takimlar her sene 2-3 oyuncu cikarabilecek alt yapiya sahip olmali, Turk oyuncularinin Avrupa'ya transferi cogalmali ki Turk oyuncusunun ismi, dolayisiyla Turk futbolunun kalitesi pazarlansin. Butun bunlar olmali ki sadece Carlos degil, Ronaldinho bile 25 yasinda Turkiye'ye gelmek istesin.

Sadece stat yaparim, seyirci gelir, 3 tane isim yapmis adam alirimla olsaydi Abramovic Rusya'da bir takimi Avrupa'nin en buyuk devi yapmaya calisirdi. Ama adam bendeki para bile buna yetmez dedi. Ekonomik olarak Avrupa'nin devlerinden bir ulkenin, alt yapisi hazir bir ulkenin takimini satin aldi onlari yapmaya calisiyor. Hala da Chelsea dunyanin futbol devlerinden midir tartisilir. Bir Real, Barcelona, ManU, Arsenal, Liverpool, Bayern, Juventus, Milan olabilmis midir, soru isaretleri vardir.

Fenerbahce tek basina dunyanin en buyuk kuluplerinden biri olamaz. Bu ancak ulke ekonomisi ilerlerse ve butun ligin kalitesi alt yapisiyla, stadiyla, sahasiyla artarsa olabilir. GS da tek basina olamaz. Hangi uyanik ilk once uyanacak bu masala bekliyorum.

Ozan Ersoy
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Ozan Ersoy wrote:
Savas Macun wrote:

Fenerbahce Avrupa'nin en buyukleri arasina tek basina giremez. Bunun icin ligdeki butun sahalarin ipek gibi zemini, direnaji, alttan isitmasi olmali. Carlos geldiginde Rizespor'unki gibi bir sahada oynamamali. Statlarin hepsi 40-50 bin kisilik olmali, ustten kapanmali. Sonra seyirci televizyondan veriliyor diye evde sezlong seyircisi olmamali. Her mac statlar full cekmeli, her takim senede en az 40 bin kombine satarak lige baslamali. Turk vatandasinin gayri milli hasilasi kisi basina en az 15-20 bin dolar seviyesine cikmali. Seyirci sadece kendisine degil, karisina, cocuguna kombine alabilmeli, baska sehirdeyse senede 100-200 lira verip kulup urunlerinden almali. Turk ligininin maclari diger Avrupa ulkelerinde naklen yayinlanmaya baslamali. Bundan takimlarin naklen yayin gelirleri, 4'e, 5'e katlamali. Takimlar her sene 2-3 oyuncu cikarabilecek alt yapiya sahip olmali, Turk oyuncularinin Avrupa'ya transferi cogalmali ki Turk oyuncusunun ismi, dolayisiyla Turk futbolunun kalitesi pazarlansin. Butun bunlar olmali ki sadece Carlos degil, Ronaldinho bile 25 yasinda Turkiye'ye gelmek istesin.

Sadece stat yaparim, seyirci gelir, 3 tane isim yapmis adam alirimla olsaydi Abramovic Rusya'da bir takimi Avrupa'nin en buyuk devi yapmaya calisirdi. Ama adam bendeki para bile buna yetmez dedi. Ekonomik olarak Avrupa'nin devlerinden bir ulkenin, alt yapisi hazir bir ulkenin takimini satin aldi onlari yapmaya calisiyor. Hala da Chelsea dunyanin futbol devlerinden midir tartisilir. Bir Real, Barcelona, ManU, Arsenal, Liverpool, Bayern, Juventus, Milan olabilmis midir, soru isaretleri vardir.

Fenerbahce tek basina dunyanin en buyuk kuluplerinden biri olamaz. Bu ancak ulke ekonomisi ilerlerse ve butun ligin kalitesi alt yapisiyla, stadiyla, sahasiyla artarsa olabilir. GS da tek basina olamaz. Hangi uyanik ilk once uyanacak bu masala bekliyorum.

Ozan Ersoy
Ozan,

Yazdiklarin cok dogru, dunya capinda basarilara ulasilicaksa tek basina yapmak imkansiz anca hep beraber olur.

Yazinin tek katilmadigim tarafi birinin FBlilere gercekleri soylemesini arzulaman. Bence soylenecek bir sey yok. Senin yazdiklarini her akli basinda bir taraftar sakin kafayla dusununce kabul eder. Dunya klubu olma vaadi sadece bir pazarlama slogonu. Senelerdir ligde sampiyonlar sirasiyla ayni takimlar, Avrupa sampiyonlugu vaadine gec kalindi :lol: , geriye tanimi belirsiz kupasi falan olmiyan dunya kluplugu kaldi. Bir gun AY dunya klubu olduk iste derse tam olacak. Bizim Canaydin'in 10 yilda 7 sampiyonluk vaadinden pek farki yok.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: ..

Ozan Ersoy
Bundan guzel soylenemezdi. Ben calistim ama anlatamadim. En fazla olacagi olan GS'yin yaptigi gibi bir Avrupa kupasi alinir ondan sonrada sap diye oturulur. Yildirim Dunyaya kazik cakacak degil ya. Elbet bir gun birakacak ondan sonra hangi zenginden talep olacak Yildirim paralarini cekince. GS camiasinda zengin yokmu saniyorsunuz. Var ama kimse enayi degil parasini car cur etmeye.

Ozan'in bu soyledikleri sadece FB icin degil butun Turkiyedeki takimlar icin gecerli. Ben stad yapilinca ne olacak dedigimde para akacak diyenler iyice bir dusunsunler. 5-10 bin dolarlik loca ile filan bu is olacak gibi degil. Turkiyede yasam seviyesi yukselmedikce boyle idare edilecek.

Adamlar Amerikada bir Superbol dedikleri senligi yapiyorlar stadin en boktan yerinde oturmak bile $1000 basliyor. Mac oynanmadan senlik basliyor. TV yayini oglen basliyor aksam 8'de baslayacak macin tanatanasina ve yayin gece yarisi bitiyor. Reklamin gosterilisinin her saniyesi 50 bin dolar. Mac oynanmaya basladiginda bu para ikiye hatta uc katina cikiyor.

Yakinda UEFA'da yapacak buna benzer seyleri Sampiyonluk maci baslamadan. Ayni sirada oldugun halde zengin ulkenin takimina bunlar daha cok para birakiyor diye TV hissesinden daha fazla para veriliyor.

Hala Tufan Turenc FB dev bir klup oldu desin dursun ya da Yildrim FB'yi dev bir klup yapti desin. Cunku o o kadar gordu o kadar biliyor.
Last edited by Cengiz Akgun on Wed Feb 20, 2008 1:09 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Sanirim kacirdiginiz bir seyler var.

Herkes kendi tuketici kitlesine hitap eder. FBli bazi kisiler bu sozleri soylerken hitap ettigi kitle bunlari duymaktan son derece memnun, dunya devi nedir falan umurunda degil, arzusu tuttugu takimin bu devlerden biri oldugunu ya da olacagini duymak.

Hikayeye vergi yok, anlat anlat dur, bak Savas bile inanabiliyor, neden anlatmayasin? Bir de Mehmet'in cok guzel yakaladigi gibi bu Avrupa devi, dunya takimi vs. kavramlarin olcusu yok, kimse kupa, final vs. diye sormuyor, sallamaya acik kategori. Bence iyi hedef gostermisler, olcusu de yok. :D

Ali
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Ozan Ersoy wrote:

Ozan Ersoy
FB camiasinin bu gercekleri bilip bilmemesinin onemi yok.Uzerine duseni yapmali.FB Devlet yerine gecemez, belediye yerine gecemez.Baska kurumlarin yerine de gecemez.GSMH'in artmamasini ongorerek yatirimini durdurmasi, "buyumeye gerek yok cunku TR ikinci dunya devletidir"demesi yanlistir.Keza 2001 yilinda TR kriz icindeyken bu buyumeyi gerceklestirmis bugunde bu konuda fersah fersah ondedir.Sagina soluna bakmadan yolunda ilerlemektedir.2010 yilinda GS'da bu kervana katilacaktir, BJK'da eninde sonunda buna katilacaktir.Kayseri sessiz ve derinden geliyor.TR en modern stadina sahip olacaklar, eksi 30 derecede seyretmek yerine tiyatro-sinema ortaminda mac seyredecekler 1 sene sonra.Bunlari takip eden cikacaktir ama bunlarin lokomotifi once GS/FB/BJK olmalidir.

Bu gerceklesir mi gerceklesmiz mi tahmin etmek zor, ama once bir niyet olsun.10 senede 7 sampiyonluk hedefi veya 3 yildiz yerine bogulacaksan buyuk denizde bogul.

Savas
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Zico fenerbagce kadrosunu aciklamis. Rizespor maci kadrosu aynen sahaya cikiyormus. yani

gokhan---edu---lugano---roberto carlos

Devid----selcuk---aurelio---ugur

----------------alex----------------
-------------Kezman--------------

Buda demektirki ileri atilan her top aynen fener kalesine geri donucek, eger aurelio iler cikip top kontrol edip saklamazsa....

Bu sistemin islemesi icin fenerbahcenin ilk 10 dakikada gol bulmasi lazim. Bence toplam 180 dakika oynanicak bu oyunda fenerbahcenin en fazla gol ithimali ilk 10 dakikada olucak.

Atabilirse birseler olur, atamazsa savas macun un dedigini gibi 0-0 iyi sonuc olur. Burda bir gol yenmesinde gerisi allah kerim.

Sevilla iyi takim ama yenilmez degil. Ben cogu yorumcunun soyledigi gibi sansin %10 oldugunu dusunmuyorum. Daha fazla ama fenerin en buyuk eksisi ikili kupa maclarini iyi oynayamamasi.

Yinede ilk ondakikada fenerbahce gole yakin olucaktir, pozisyon bulucaktir, atarsa o zaman baslar cumbus.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Dun aksam AND Group adli sanirim Rus yada Azeri bir kanalda Roma-Real Madrid maci vardi.Ilk yariya soyle boyle bakalim dedik , (bu k*dumun dizileri -artik kufredecem-her kanalda 1-2 dizi var ayni anda) Binbirgece dizisi varmis hanfendinin bizim mac yine p*c oldu.
Abicim bu nasil bi diziyse elin adami yaninda calistirdigi asik oldugu bir hatuna bi geceligine 150.000 dolar vermis tatavasi hala bizim evi geriyor yav, 150 bolum olmus hala herif parasinin pesine dusmemis , ben olsam hatunun evine icra gondertirdim diyorum hanim "sen hayvansin oglum romantik degilsin" diyor .

Ege ile beraber dun aksam beni cildirttilar.El kadar bebeyi alistirmis dizi seyrettiriyor yav, cocuk isi ogrenmis "baba biraz dan babrak tokumu balayacak gel otur" diyor.(yaprak dokumu demek istiyor)Beriki de O'nu koca adam yerine koyup duzeltiyor "yok oglum Yaprak Dokumu yarin aksam"

YARIN AKSAM
YANI BU AKSAM
YANI SAMPIYONLAR LIGI AKSAMI
YANI FB-SEVILLA
ARSENAL-AC MILAN AKSAMI !!!

Hah icimi doktum en sonunda, eve buyuk bi televizyon daha alicam gitsin dizi seyretsin beni maclarimla rahat biraksin yetti be.

Burayi da okuyo, o yuzden sizden azicik guc aliyorum.

Maclara gelince,

Liverpool dun aksam Inter'i gol manyagi yapacakmis neredeyse, Inter'in tek bir atagini gormedim.Macin 2-0 bitmesi Inter icin bir sans.Bu arada cilgin MATERAZZI'yi deginmeden edemeyecegim, 18 dakikada 2 sari gorup kendini attirdi.60 kusur dakika takimini aciz oynatti.

Chelsea Olympiakos ile 0-0 kalip evinde bu turu gecek gibi avantaj yakalamis.

Schalke sahasinda Porto'yu 1-0 yenmis, KURANYI macin basinda atmis ama bu mac boyle bitmez rovans cok daha farkli olur diye dusunuyorum.

Son olarak benim izleyemedigim macta ROMA 1-0 maglubiyetten 2-1 kazanarak REAL MADRID'i yenmis.Ama Raul'un attigi gol Ispanya'da turu getirebilir.Bu mac ta ortada...
TRUST GALATASARAY
MGC
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Bu arada Celtic-Barcelona macini BJK TV (BJK TV yi de bu arada kutlamak lazim, FB li olmayan seyredebilir diye veriyorlarsa kotu , bence herkes Sevilla macini seyredecektir)

O.Lyon-Manchester Utd macini D-Spor veriyor.

Neredeyse tum CL maclari TVlerde canli yayinlanacak.
TRUST GALATASARAY
MGC
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Fenerbahce'ye bu aksamki zorlu karsilasmada basarilar. Avrupa takimlarini takip etmedigim icin ozet goruntulerden izledigim bir Sevilla'nin FB karsisindaki sansini analiz edemem, zaten bunu burada cok iyi yapan arkadaslar var. Tek diyebilecegim, FB'nin alacagi galibiyet ile ulke puanina yapacagi katki butun kulüplerimiz için iyi olur. Buna ek olarak, uzun süredir (yani 2002'de Galatasaray'dan beri) Avrupa'da eli yüzü düzgün takimlari eleyemeyen Türk külüpleri için bunun yeni bir start olacağını umuyorum.
Tan Erten
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Fenerbahçe 2-1 önde . Goller Kezman Lugano, ikisi de kafayla. Fenerbahçe çok iyi mücadele etti bazı dönemlerde panik oldu ama daha çok pozisyonu Fener kazandı. Sevilla'nın savunmasında hata yapabilen bir takım olduğu biliniyordu ama aynı zamanda çok gol atan bir takım. Fener bugün iyi mücadelesiyle fazla pozisyon vermedi. 3. yü bile atabilirler.

Derken 2-2 oldu.

Bütün goller yan ortalardan.

Carlos sakatlandı. Zaten bugün Brezilyalılar(Deivid Alex Carlos) çok hırslı değildi. Takımı büyük ölçüde Uğur ve Gökhan ittirdi. Ama Alex ikinci golde sahneye çıktı tabi.
Last edited by Tolga Girici on Thu Feb 21, 2008 12:12 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

"Hey Alarko diyorum, yogusmali kombi diyrum be" Bu kedili reklam epey hosuma gidiyor. Kicini bulaya bulaya bu tur laflar etiyor. Gobek filanda benimki gibi yerinde masallah.

Ama bakiyorum FB 2-1 onde olunca burada sut dokmus kedi gibisiniz. Kazma Edu kendi kalesine gol atmis. Simdi geldim baktim.

Her neyse FB'nin guzel oyunu bir iki golle daha suslenir. Dev Futbol klubu olur. Biz de rakibimiz bugun ise insallah biz de yarin deriz.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

http://www.seyrettir.com/video/211/Fene ... villa.html

http://www.seyrettir.com/video/212/Fene ... villa.html

http://www.seyrettir.com/video/213/Fene ... villa.html

Carlos yerine giren Gökçek Vederson onun yapamadığını yaptı şut çekti ama aut. Uğur yerine Kazım girdi. Bundan sonra her şey olabilir ama ben Kazım'dan pek umutlu değilim. Alex sahneye çıkmalı tekrar.

Halit KIvanç bana eski kuşak spikerleri hatırlattı tekrar. Devamlı hakemden şikayetçi olup bize haksızlık yapıldığını iddia eden şerefli mağlubiyet dönemi spikerleri.

Haaa Genç Semih giriyor Kezman çıkıyor. BUgun en çok koşan o. 9700 metre koşmuş.
.
Semih attııı.. Asist Alex'den 3-2 oldu. Valla Fener kazanıyor galiba.

Fener kazandı. Valla dünya kulubu oldu mu bilmem ama bugün büyük başarı kazandı ve Avrupa'da tanınan bir kulup oldu. Sevilla aklını başına almazsa turu kaybeder. Bugün Özellikle 2-2'den sonra ne yaptıklarını pek anlamadım. herhalde yoruldular.
Last edited by Tolga Girici on Thu Feb 21, 2008 12:38 am, edited 1 time in total.
Post Reply