UEFA 1. Tur: GS-Sion 5-1 (Umit(2),Lincoln,Arda,Bouzid)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Hakan Can

Post by Hakan Can »

Maçı izledik geldik evimize...Bileti olupta maçı izleyemeyen bir taraftar olarak çok üzgünüm...Bostancı'da ki Cafeler saolsun:))

Maçın yıldızı .........? En sona bırakıyorum....Çünkü farklı bir tarifeyi hakediyor...

Galatasaray maça İsviçre ' de ki riskin riski dediğimiz kadronun sadece risklisi ile baŞLADI..oda neydi Hasan Şaş yoktu Barış Özbek vardı sahada...Tabi ki Carrusca yerinede Arda vardı ama bildiğimiz Arda değildi..Sanki sakatlık yaramış..Sakatken kondüsyon depolamış bir haller olmuş bizim Arda'ya..Çok iyi bir takım oyuncusu idi bu akşam...Volkan'a her daim yardım etti..Böyle devam et Arda...

Cumartesi'nin disiplin cezalılarından Lincoln'e gelince başka bir alem bu adam...Dunga Edu'yu Deivid'i izleyeceğine Kaka ve Ronaldinho'nun baskısından kurtulup gözlerini açıp Lincoln'ü izlese bence brezilya için daha hayırlı olacak..
Çok söze gerek yok her topu alışı ir heyacn fırtınası..Aldığı cezadan dolayı küsmemiş olması ise başka bir güzellik..

Tab,i sırada Ümit Karan var...Sezon başındaki fenere gelgitini atlatıyor üstünden...O ne mücadele idi..Dakika 3 Lincoln kötü bir korner kullandı top öteki koren bayrağından dışarı çıkacak nasıl bir depar atmaktır o topu kurtarmak için..Maç boyu sol kanta yaptığı kendi defan sçizgimize kadar inip top çıkarması ve attığı 2 goldeki becerisi takdire şayandı...Devam Ümit sana çok ihtiyacımız var aman sakatlanma her sene olduğu gibi form tuttuğun zamanda..

Şimdi geçelim orta saha da ki iki oyuncumuza ...Barış ve Linderoth...

Özellikle ikisini aynı paragrafa koydum çünkü Tüm Galatasaraylılar bilmeli ki kimle oynuyorsak oynayalım orta sahada ciddiyetini bozmayan iki adamımız her zaman olacak..Helal olsun ikinizede..Helal olsun ikinizin transferinide gerçekleştirenlere...

Song hakkında uzun zamandır yazmıyorum gene fazla nyazmayacam ..Ne yazım ki böyle bir adama..

Servet ise kaç maçtır iğne ile sahada ve gönülden futbolu taraftarı da çoşturmakta...Hata yapacaktır..Yapsın da böyle yürekli oynasın yeter ki....

Orkun'da bir paragrafı hakediyor...

Neden?

Gitgide kendine güveni geliyor...Çizgi ve refleks kalecisi olmaktan çıkıp Galatasaray kalescisinin bir sarkık libero gibi olması gerekliliğini bugün anlayıp ona göre oynadığı için...

Bir takımın kalecisi bile sorumluluk alıyorsa şayet şansta onun yanında olur...

kötü toplar kaçırdı belki elinde ama biri yan topta biri kale sahası diyagonalinde...Yeter ki bunları yapmaya yüreği olsun..O zaman farklılığını koyacaktır ortaya...

Hakan Şükür düşmanlarına;

Takımın en kötüsüydü...Sevindiniz mi?

Volkan yaman'nın maç sonu röportajından bir anektod...

Bahri Havadır sordu;

Kim daha çok koştu diye?

Volkan'nın cevabı;

Galatasaray formasını giymek ağırdır onun için herkes çok çaba harcamalı..

Kalli;

Paslanan yüzümüzü kumlayan Alman....(Kumlamak...bilen bilir bilmeyen özelden sorabilir)

Ve yazının başına dönelim ve maçın yıldızı için bir paragraf açalım...

UĞUR UÇAR....

Süper oynadı...Her ortasını defans sektirdi yada top arkadaşına gitti ama başarısız vuruşlar gerçekleşti...Maçı izleyenler arasında Fatih Terim'i gördüm...Hamit ve Sabri'nin yokluğunda Moldava maçı için Uğur Uçar'ı milli takıma çağırmama gafletine düşmez umarım..

Şimdi gelelim sözün özüne...

İnanılmaz penbe bir tablo çizdim yorumumda...

Arkadaşlar Sion'u biz abarattık..O zaman şu adan kendi takımımızıda abartamak bize düşüyor...

Maç sonucu çok normal bir sonuçtur...İlk maçıda kazanmamaız gerekiyordu..Talihsizlik oldu..Şimdi pazara bakalım Kayseriyi yenelim ve 10 günlük zorlu periyodumuzu kayıpsız atlatalım...
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

İlk maçı isviçre'de olup tv'deb bile seyretme imkanım olmamıştı ama dün numaralı trübünde yerimi aldım. Çok güzel maç seyrettim tüm takımı tebrik ediyorum. Bilet bulmak konusunda yırtınan arkadaşlarım oldu ama maça seyretmek nasip oldu diye kendimi kaleci Orkun gibi şanslı sayıyorum.Fakat ismail bouzid'in golünü görmeden statdan ayrılma gafletinde ebulunduk.

Yukarıda Hakan Can bey ve diğer arkadaşlar oyuncuların performanslarını gayet güzel anlatmış. Kaleci orkun dün gol yemediyse tamamen şanslı olmasından. Açıkçası ondaki bu şansın 10'da biri aykutta yok.

Takım iyi yolda forvetler biraz daha formda ve sakatlar da iyileşse bu takımın Türkiye'de rakibi olamaz.

Sağbek uğur uçar'ın yedeğinin olmaması ugur'un sakat ve cezalı olmamak için özel gayret göstermesi lazım.
Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Herkesin ilgisini cekeceginden emin oldugum bir alinti yapacagim baska bir forumdan.. Arkadasimiz sagolsun UEFA gruplariyla ilgili guzel bilgiler verdi.. Paylasmak istedim..
Ayni ulkenin takimlari ayni gruplara dusmeyecek, takimlar torbalardan cekilislerine gore siralanacaklar:
1=A
2=B
3=C
4=D
5=E

Takimlar her ic saha macindan sonraki maci dis sahada, her dis saha macindan sonraki maci ise ic sahada oynayacaklar.

Ilk Mac
D-B
E-A
C mac yapmiyor

Ikinci Mac
B-E
C-D
A mac yapmiyor

Ucuncu Mac
A-B
E-C
D mac yapmiyor

Dorduncu Mac
C-A
D-E
B mac yapmiyor

Besinci Mac
A-D
B-C
E mac yapmiyor

2 veya fazla takim ayni puanlara sahipse, siralama sunlari goz onune alarak yapilacak:
a) tim group maclarinin gol averaji
b) daha cok gol atan takim
c) deplasmanda daha cok gol atan takim
d) daha cok mac kazanan takim
e) daha cok deplasmanda mac kazanan takim
f) son 5 senedeki siralama puanlarinin ortalamasi

Yani biz ilk hafta mac yapmayacagiz.

Ikinci ve dorduncu hafta maclarimizi Ali Sami Yen'de yapacagiz.

Ucuncu ve besinci hafta maclarimizi deplasmanda yapacagiz.

Ali Sami Yen'de yapacagimiz maclar sirasiyla 4. torbadan ve de 1. torbadan cikan takimlara karsi olacak.

Deplasman maclarimizi ise sirasiyla 5. torbadan ve de 2. torbadan cikan takimlarla yapacagiz.
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)
Ali Erdogan

Post by Ali Erdogan »

Yani mesela benim daha once istedigim gruba uyarlarsak fiksturu..

1. Torba: Bayern Munich
2. Torba: A.Wien
4. Torba: Boleslav
5. Torba: Farketmez

Sirasiyla su sekilde olacak..

1.hafta: BAY
2.hafta: GS - BOLESLAV
3.hafta: FARKETMEZ - GS
4.hafta: GS - BAYERN MUNICH
5.hafta: A.WIEN - GS

Bence avantajli fixtur.. Icerde 1. torbayi yenersek lider cikma sansi yuksek.. Tabii sahada ne olur bilinmez.. Sanal olarak iyi...
Bir tartışma sırasında, kızdığımız anda gerçek için uğraşmayı bırakır, kendimiz için uğraşmaya başlarız. (Goethe)
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

dun mac icinde iki tane bence cok onemli goruntu vardi. ilki sion'un birinci yaridaki en onemli tehlikesinde sag bek ugur ucar'in muthis ters kademesi, ikincisi de yine ilk yarida sol bek volkan yaman'in bir sion kontrataginda sag tac cizgimiz kenarinda rakibi karsilamasi. iste bu iki goruntu, kalli'nin istediklerinin sahada yapilmaya baslandigina isaret.

bir baska isaret de arda. bu mac icin yapilan bazi yorumlarda arda'ya haksizlik edildigini gordum. yirmi dakika sonra oyundan dusmusmus. benim gordugum arda ozellikle ilk yari muthis bir mucadele gosterdi. orta sahanin sol tarafinda ofansif ozelliklerinin yanisira top rakipteyken de cok calisti. cok onemli toplar kesti. ikinci yarida birkac kontratagimiz da onun yaptigi pres ve kaptigi toplarla basladi. ve nihayetinde guzel bir golle de, yine tum avrupa'nin gordugu bir vitrinde gecesini taclandirdi. evet, arda neden isaret? arda gecen sezonki ofansif oyununun yanina artik kalli'nin kendisinden bekledigi defansif ozellikleri de katmaya basladi. vestel'de sagbek oynadigi zamanlarda kazandigi ozelliklerini oyununa ekledikce daha da guzellesiyor. ben arda'nin komple bir orta saha oyuncusu olma yonunde onemli atilimlar yaptigina ve yapacagina inaniyorum. sakatligi tam olarak gectiginde ve form tuttugunda cok daha keyif verecektir. arda'yi elestirirken, bu oyuncunun 4 haftayi bulur denilen bir sakatliktan 3 hafta sonra bir derbide ilk 11 baslayacak kadar hizli iyilestigini, bu derbinin dort gun sonrasinda da onemli bir avrupa kupasi macina ciktigini unutmayalim.

arda'nin sag kanat simetrigindeki baris ise muthis temposu ve mucadeleci futboluyla parliyor. kiyas etmek gerekirse, sabri gibi bir kondusyona sahip. ona gore daha uzun boylu olmanin avantajini kullaniyor ve cok da iyi olmamasina ragmen sabri'den daha olumlu top kullaniyor. ofansif yonunu biraz daha gelistirdiginde o da komple bir orta saha oyuncusu olacaktir.

arda ve baris biraz daha kalli'nin istedigi yolda ilerlerse, galatasaray arda-linderoth-baris gibi belki de avrupa'nin en onemli orta sahalarindan birine sahip olabilir. onlerindeki lincoln'u de buna ekleyelim elbette. bana bir zamanlarin emre-suat-okan ve onlerindeki hagi ortasahasini hatirlatiyor. insallah umutlarimiza kar yagdirmazlar.

baska bir yerde daha yazmistim, buna kalli'nin sansi mi demek lazim yoksa becerisi mi demek lazim tam emin degilim ama; kalli ve takim arasinda cok onemli bir sey var: bu takim kalli'nin sahada kendilerinden istediklerini cok guzel bir sekilde yerine getiriyor. yukarida belirttigim ters kademeler, arda ve baristaki bu gelisim, takimin macin basindan sonuna kadar rakibe onde basarak oynamasi, bunlarin hepsi kalli'nin planinin sahada dogru bir sekilde uygulanmasina ornek. bu bir teknik direktor icin cok onemli bir arti. cok zaman teknik direktorlerin agzindan "istediklerimizi sahada gerceklestiremedik" gibi ifadeler duyariz. ama kalli'den ben ilk sion macinin "sekiz dakikasi" disinda bu derecede bir sikayet duymadim henuz. bu basarinin cesitli sebepleri olabilir:
- ornegin, futbolcularin hocanin taktigini uygulayacak beceri, ozellik, ve kapasitede olmalari. bu acidan kalli seleflerine gore daha sansli. ama yaptigi transferlerde isabet saglamasi da onemli bir basari kendi adina. fatih terim'in ikinci doneminde kamyon isi adami kendisinin bulup getirdigini, ve sonra da kendi bulup getirdigi adamlari "sunu yapmiyor, bunu yapamiyor" gibi laflarla elestirdigini (bkz: yeni hagi olsun diye alinan felipe'nin pres yapmamasi, topu oyuna iyi soksun diye getirilen de boer'in asistleriyle yedigimiz goller, stoper diye alinan tamas'in sag bek cikip nihat onunde madara olmasi, vs vs), daha da muhimi terim'in bir turlu kafasindaki oyun planini takimin basariyla sahaya yansitamamasindan dolayi alinan kotu sonuclari hepimiz hatirlariz. yani, bir yandan, galatsaray yonetimi kalli'ye cok buyuk kaynak sagladi, kesenin agzini acti derken, diger yandan da kalli'nin bunu nokta transferlerle dogru kullandigini da goz ardi etmeyelim.

- oyuncular yavas yavas, birer ikiser kalli'nin sistemine uyacak sekilde degisiyorlar. hasan'daki degisim, arda'daki degisim, baris'in gelisimi, ugur'un gelisimi, umit karan'in artan mucadelesi. ilerleyen haftalarda yenileri de eklenecektir bunlara. bir sekilde kalli bunu basariyor. kimi zaman mac boyu saniye saniye duracagi yeri gostererek yapiyor, kimi zaman duduk firlatarak. ama disiplininden asla taviz vermeden, ve dogru yerde de futbolcusunu onore ederek bunu yapiyor. disiplinine uymayacak oyuncularin gozunun yasina bakmadi. ama hersey sadece kati bir disiplinle de basarilamaz. futbolcularin size ve sisteminize inanmasi da cok onemli. ancak bu sekilde onlari motive edebilirsiniz. demek ki oyuncular da kalli'ye guveniyor. halbuki ayni seyleri bir ertugrul saglam icin soyleyemeyiz ya da zico icin. daha dune kadar alex'i, kezman'i, "soyle oynamaliyiz, boyle oynamaliyiz, su oynamali bu oynamamali" gibi elestirilerini cesitli ortamlarda dile getiriyorlardi ornegin.

hem kalli'nin basarisi hem de sansi diyelim artik buna, takimin hocanin istediklerini sahada dogru bir sekilde yansitabilmesi galatasaray adina bence en sevindirici durumdur. insallah bu iyileserek devam eder.

ote yandan, bu galibiyeti cok da buyutmemek gerekir. sion neticede cok da onemli bir rakip degil, en azindan galatasaray'in dengi olabilecek bir takim degil. orada on-onbes dakikalik kotu oyun sonucu is bu seviyelere geldi ama normal sartlarda orada bir iki, burada uc dort sallayip yollamamiz gerekirdi. bu sukseli galibiyetler ve goze hos gelen goruntuler abartilip da bazi eksiklerin gorulmesini engellemesin. galatasaray hala daha forvet hattinda ve defansinda problemler yasiyor. eldeki forvet uclusunden hakan sukur birkac haftadir en zayif halka rolunu umit karan'dan caldi. nonda, defansin top yapmakta zorlanacagi maclar icin ileride galatasaray icin vazgecilmez bir alternatif. onun partnerligini de dunku macla kendine gelmeye baslayan umit karan yapmali su form grafigiyle. ama ne nonda'nin ne de umit'in istenilen formda oldugunu soyleyebiliriz. defansta volkan yaman hala aksamaya devam ediyor. sion macindan beri iyiye gidiyor fakat hala daha rakip takimlar icin galatasaray'in islemeye en elverisli bolgesi sol bek bolgemiz. kaleci orkun ise cok sacma sapan hatalar yapma potansiyeli oldugunu sagolsun surekli hatirlatiyor bize. ceza yayi civarinda bizim stoperle rakip forvetin ciktigi bir kafa topu mucadelesinde orkun'un ne isi var anlamak mumkun degil. yan toplarda gitgide daha iyi olacagina inaniyorum ama orkun'un onemli bir sorunu da cepheden gelen ve tutmasi gereken toplari ilk hamlede tutamamasinda. muhakkak yere sektiriyor. bazen top tam istedigi gibi onunde sekiyor ama bazen de tehlikeli yerlere gidiyor. bunu farkedecek bir rakip takim, hareketli forvetlerini kale sahamiza yaklastirip yay uzerinden sut bombardimani ile buyuk arizalara yol acabilir.

kalli'nin kayseri macinda ilk 11de onemli degisiklikler yapacagini dusunuyorum. bunun sinyallerini de mac sonrasi demecinde verdi. persembe-pazar takviminin risklerinden bahsetti; keske carsamba-pazar olsaydi dedi ki, bence hakli. kayseri macinda umit-hakan ikilisinden birinin yedege cekilecegini, muhtemelen arda'nin da dinlendirilecegini, defansta da bouzid'in en azindan bir sure sans bulabilecegini dusunuyorum. kalli'den beklentim, mac icindeki degisiklikleri daha erken yapmasi. hem cikacak oyuncu cok yipranmadan cikmis olur, hem de giren oyuncunun maca girdigini farkedecek kadar zamani olur.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote: GS bu sefer ilk yolu secti, kendi kalecisini yetistiriyor. Bu konuda sabir lazim, bu tip hatalari da hos gormek. Baris Ozbek hata yapmiyor mu, Volkan, Ugur yapmiyorlar mi, Orkun da yapacak. Ozan ve Mehmet'in yazdiklarina katiliyorum, cocukta malzeme var, beklemek lazim. Maalesef cok mu mukemmeliyetci nedir bir hata yapinca dagiliyor, Eser abisi, Kalli vs. bu tarafi uzerine egilmeli derhal.

Kaleciligin affetmeyecegi en onemli hatalardan biri bence bu. Kotu bir hata yaptiktan sonra bunu derhal unutup normal oyununa donemezsen iyi kaleci olamazsin. Orkun'la bunun uzerinde calismak lazim.
Tamamen psikolojik ben de bunu elestirdim. Orkun su anda kimseye hic birseyi ispat edememis durumda, bunun agirligini yasiyor. 6 macta 1 gol yedi, herkes GS pozisyon vermiyor diyor, halbuki degil. Bir suru sut cikardi, herkes "herif balli butun sutlar ustune geliyor" diyor. Halbuki degil. Cocuk iyi yer aliyor, top kimdeyse ona dogru yoneliyor, oyun takibi cok cok iyi. O yuzden toplar ustune geliyormus gibi gozukuyor. Su meshur Ugur'un pozisyonunu dikkatle izleyin. Bir kalecinin yapmasi gereken herseyi yapti. On direkte Song'la mucadele eden vardi, orta yapildiginda on direkte bekledi. Onlardan sekti top, kalenin ortasina yoneldi, bakti vuracak bir adam geliyor, acisini kapatmak icin 2-3 adim atip cikti, belki Ugur'dan once adam vursa o top Orkun'dan donecekti. O kadar kapatmisti ki aciyi, sonrasinda Ugur'a takildi. Hepsi mukemmeldi. Ama adam vursa top Orkun'dan donse, "ulan amma sansli herif bu Orkun, 3 pasdan atamadi, Orkun'un uzerine vurdu" diyeceklerdi yine.

Yan toplara cikardi. Gecen sene 4 GS, bir Trabzon, iki BJK, bir de FB macini izledim. Gayet iyiydi yan toplarda, kaldi ki kume dusen takimdaki rakamlari ortada. 16 macta 10 gol yedi. Bu sene Bursa macindan sonra bir haller oldu, yan toplari da herkesin gozune batmis durumda. Zaten Turkiye'de %99 futbolsever anlamiyor hangi topa cikilir. Her ortaya aha buna da cikmadi diye yorum yapiyorlar. Bizimkinin yan toplari da beter oldu.

Dun Orkun'un yaptigi hatalarin hepsi soyle bir 10-15 dakika icinde ardarda geldi. O ilk yaptigi hatadan kurtulamadi. Ondan sonra daha da agresiflesip kendine sinirlenip, her topa saldirmaya basladi, hatalar devam etti.

Orkun'a lazim olan su anda macin yildizi olacagi bir karsilasma. 4-5 mutlak kurtaris yapacagi, takimina puan ya da puanlar kazandiracagi bir mac. Oyle karsilasmalar gecen sene cok cikardi, takimini Fortis'de finale kadar cikardi. GS'da daha boyle bir durum yok. Elinde bir firsat var. Kayseri maci tam ona gore. Orada defalarca oynadi gecen sene. Zemini, havasini atmosferini biliyor. Kayseri iyi takim, cok zorlayacaklardir. Ben kendisine inaniyorum.

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote: Tamamen psikolojik ben de bunu elestirdim. Orkun su anda kimseye hic birseyi ispat edememis durumda, bunun agirligini yasiyor. 6 macta 1 gol yedi, herkes GS pozisyon vermiyor diyor, halbuki degil. Bir suru sut cikardi, herkes "herif balli butun sutlar ustune geliyor" diyor. Halbuki degil. Cocuk iyi yer aliyor, top kimdeyse ona dogru yoneliyor, oyun takibi cok cok iyi. O yuzden toplar ustune geliyormus gibi gozukuyor. Su meshur Ugur'un pozisyonunu dikkatle izleyin. Bir kalecinin yapmasi gereken herseyi yapti. On direkte Song'la mucadele eden vardi, orta yapildiginda on direkte bekledi. Onlardan sekti top, kalenin ortasina yoneldi, bakti vuracak bir adam geliyor, acisini kapatmak icin 2-3 adim atip cikti, belki Ugur'dan once adam vursa o top Orkun'dan donecekti. O kadar kapatmisti ki aciyi, sonrasinda Ugur'a takildi. Hepsi mukemmeldi. Ama adam vursa top Orkun'dan donse, "ulan amma sansli herif bu Orkun, 3 pasdan atamadi, Orkun'un uzerine vurdu" diyeceklerdi yine.

Yan toplara cikardi. Gecen sene 4 GS, bir Trabzon, iki BJK, bir de FB macini izledim. Gayet iyiydi yan toplarda, kaldi ki kume dusen takimdaki rakamlari ortada. 16 macta 10 gol yedi. Bu sene Bursa macindan sonra bir haller oldu, yan toplari da herkesin gozune batmis durumda. Zaten Turkiye'de %99 futbolsever anlamiyor hangi topa cikilir. Her ortaya aha buna da cikmadi diye yorum yapiyorlar. Bizimkinin yan toplari da beter oldu.

Dun Orkun'un yaptigi hatalarin hepsi soyle bir 10-15 dakika icinde ardarda geldi. O ilk yaptigi hatadan kurtulamadi. Ondan sonra daha da agresiflesip kendine sinirlenip, her topa saldirmaya basladi, hatalar devam etti.

Orkun'a lazim olan su anda macin yildizi olacagi bir karsilasma. 4-5 mutlak kurtaris yapacagi, takimina puan ya da puanlar kazandiracagi bir mac. Oyle karsilasmalar gecen sene cok cikardi, takimini Fortis'de finale kadar cikardi. GS'da daha boyle bir durum yok. Elinde bir firsat var. Kayseri maci tam ona gore. Orada defalarca oynadi gecen sene. Zemini, havasini atmosferini biliyor. Kayseri iyi takim, cok zorlayacaklardir. Ben kendisine inaniyorum.

Ozan Ersoy
Wallahi Ozan, ben Hakan Arikan'i, FB'de Volkan'i seyrettikce ve de bizim Aykut'u da bir-iki mac gordukten sonra eger elimize iyi ve hazir bir kaleci gelmedigi surece Orkun'a bakmak lazim diye dusunuyorum.

Dedigin gibi iyi bir mac cikarmasi ve kahraman olmasi ona cok iyi gelebilir, takim icinde yerini percinlemesi, arkadaslarinin takdirini kazanmasi, onun bunu gormesi vs acisindan. Ama maalesef GS pek o traz oyun oynamiyor. Yani soldan sagdan inerek Volkan ve Ugur begeni alirlar, Linderoth, Baris cok kosarak orta sahayi kontrol ederek begeni alirlar, takim rakibe saldirir da saldirir Song bile hucuma katilip iyi gozukur ama oyun stilimiz pek orkun'un yildizlasacagi tip degil.

Ya kalemize az top geliyor, ya kontratak tehlikeli geliyor. Adam gibi bir takimla oynasak da bizi biraz baski altina alsa, belki o zaman kalecimiz ortaya cikar.

Ben tabii hala GS onumuzdeki yillarin takimini kurmali diye dusunuyorum. Bu sene Orkun'un olmali (tabii cok kotu olursa Orkun Aykut'un), sene sonunda Hakan futbolu birakir, bence onumuzdeki sene transferin en onemli noktasi cidden paranin alabilecegi en iyi golcuyu almak olur. Yani bu sene alamadigimiz Kone, Alves vs. tipi bir oyuncu, ondan sonra Nonda, Umit ile bakariz hangi ikisi oynar.

Sonra eger Orkun, Aykut bizi rahat ettirmediyse seneye kaleci de ikinci oncelik olur, Lincoln, Linderoth, Arda, Baris vs. etrafinda takim kurulur.

Ama ozellikle Aykut oynadigi maclarda oyle aman aman iyi izlenim vermiyorsa su siralarda Orkun ile oynamayalim.

Ali
Hakan Bakircioglu

Post by Hakan Bakircioglu »

Resmi siteden Lincoln'un durumu ile ilgili kisa bir aciklama yapilmis:
http://www.galatasaray.org/detay.asp?PI ... rID=301603

Baska birkac yerde yazana gore, sag dizinde bir sakatligi oldugu, MR sonucu ortaya cikan bulgularin degerlendirilmesinin yapilacagi soylenmis klup doktoru tarafindan.

Umarim ciddi bir durumu yoktur.

Hakan
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Alkmar, Wien, Hapoel, ve Zurich guzel bir group olur GS icin.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

G.Saray bu sene son yillarda harcamadigi kadar parayi transfere harcadi... bunlarin icinde cogunluk gercekten dogru transferler... ancak yapilan hatalarda var.. Mondragon'un 400 bin dolar yillik paraya Köln'de oynadigi soyleniyor..bizden aldigi 3 katiydi... demek ki fiyatini indirtmek mumkunmus... Mondi'yi yolladin da tum yabanci hakkini kullandin mi? hayir.. hatta Carrusca gibi bu takimda oynayamayacak bir adami da sayarsak 2 yabanci icin halen kadromuzda yer var... forvete transfer yaptin... ortasahaya ozellikle cok transfer yaptin... defansi nerdeyse komple degistirdin... kaleyi de Orkun'a verdin...neden? yabanci hakkini kalede kullanmayalim diye.. :) peki kullansaydik simdi takimimizda Ronaldinho'ya yer acamiyor muyduk? suanda Mondi bu kadroda olsa Orkun mu oynardi Mondi' mi? illa kaleye yerli denemesi yapmak istiyorsan boyle olmaz ki ...adamlari 1 sene 6-7'ser mac oynatirsin, hazirlarsin...ama kritik maclarda kalecin yine Mondi olurdu... belliki Aykut pek birsey ogrenememis, belki Orkun Mondi'yle 1 yil gecirse birseyler kapardi... Mondi'nin gonderilmesi bu acidan mantikli degil...

ote yandan, bu takimda Lincoln, Linderoth, Nonda, Volkan gibi adamlar gelisir iyi olur diye alinmadi... biz anadolu takimi degiliz.. hazir adami aliriz.. yada gelismesi isteniyorsa baska takima kiralariz..ama oynayarak pisecek kadar deneme tahtasi degil bu takim.. hele hele bu adam 1. kaleci ise oyle birsey olamaz.. bu takimda kaleye gececek olan hazir olmali... kim diyebilirki kaleci pozisyonu bir takim icin tolere edilebilecek birsey? Lincoln'de yeni transfer.. en kötü haliyle, en iyi hali arasinda bir ucurum var mi? geldiginden beri döktürüyor...mac kurtariyor..atiyor, attiriyor..Linderoth oyle.. o zaman bu takimda 1. kaleci olmaya talip olanda oyle olacak.. golde yiyecek elbette ama guven verecek...sacmalamayacak.. ayrica yukarida yazilanlardan "bu ulkedekilerin yuzde 90'i hangi yan topa cikilip hangisine cikilmayacagini bilmiyor" lafina da katiliyorum, ve bu insanlarin arasinda Orkun'da var, onu Taffarel olacak diye bekleyenlerde...

bu arada Sevgili Ali Gursel, bir kac defadir yazinizda Eser hoca Orkun'u adam eder filan gibi yaziyorsunuz.. acaba ben mi yanlis biliyorum yoksa Orkun'mu Milli Takim kalecisi oldu, cunku Eser Hoca, F.Terim'le birlikte milli takimda..? ya da Eser hocadan ozel ders mi alsin demek istediniz? bu takimin kaleci antrenoru Nezihi Bologlu...kaleciligi de Orkun'dan daha iyi degildi...zaten bu pozisyon icin hatalar zinciri bu sekilde devam ediyor... bir insan ne kadar biliyorsa o kadardan biraz daha azini ogretebilir... yani bizim kaleciler Nezihi'nin bilgisinin biraz daha azini alabilirler..cunku kimse okulda anlatilan herseyi o anda yuzde yuz alamaz.. o halde kalecin bu.. kaleci antrenorunde bu.. ikisi de zaten benden boy olarak kisa.. bu boydaki kalecilerin oyun tarzida budur.. cizgi kaleciligi.. halbuki Simovic yada 1 yil beklesen Mondi gibi isimler bu renkler altinda buyuk basarilar kazanmis kariyerli isimler..bunlardan niye kaleci antrenoru olarak yararlanmayi dusunmuyoruz? tabii eger kalecilere egitim verecek ve yan toplara nasil cikilacagini filan ogreteceksek bu durum gecerli.....

Orkun'un Turkiye liginde yedigi gol sayisinin karsisina birde Avrupada 4 macta 6 gol yedigini koyup kimse bu da tuhaf demiyor mu..acaba neden? ve bu golleri hangi kalitede takimlardan yemistir..neden kimse bunlari konusmuyor?..tabii Orkun 3-4 seneye kadar oyle bir kaleci olacak ki 30 yasindayken artik bizdeki Lincoln ve Linderoth'un yaslari 31-32'yi bulacak..sozlesmeleri de bitmis yada bitiyor olacak... bunca masrafi yapip kaleci icin sirf yerlide kullanacagim diye bu risk alinir mi.. Fener bunu yapiyor ama 6 yabancisi sahada her mac oynuyor...bizim ideal 11'i yazdigin zaman zaten yerli ve kaliteli adam coklugundan 6 yabanci ile cikmak zor... o halde kalecinin yabanci olmasi bir dezavantaj yaratmiyor.. bu kontenjanin yerli olmasi lazim diye diretilmesiyle en fazla Servet'i kesip Bouzid'i kazanacaksak.. ben Servet oynasin, kaleci yabanci olsun tercih ederim...

Ozetle suanda oynadigimiz futbol duzeninde kilit pozisyonlar.. bir takimin Kalecisi, 10 numarasi, on liberosu, stoperi ve santraforudur.. ulke icinde cok kaliteli biri varsa bu pozsiyonlarda oynar..yoksa yabanci ozellikle bu mevkiler icin alinir.. sagbeki bir sekilde yerli seceneklerden bulabilirsin.. solbeki bulursun.. ama 10 numara ve on liberoyu yillardir bulamadik degil mi? santraforda keza oyle.. birakin bizi.. Turkiye Hakan'in alternatifini bulamadi... son 10 yilin en basarili yerli kalecisi kim bu ulkede? Rustu... peki Taffarel'den iyi miydi? asla...Mondi'den ustundu diyebiliyor muyuz?..zor....hadi onu gec Rustu en iyisiydi peki en iyi 2. yerli kaleci kimdi desek burada asla bir fikir birligi olusamaz.. bu demek oluyor ki diger kaleciler asla yeterli degil.. Orkun'da, Hakan Arikan'da, Volkan'da bunlarin arasinda.. son 10 yilda bu ulkede cikardigimiz en iyi yerli kaleci bile bizim hedeflerimiz icin yetersiz bir seviyedeyken, onun yani Rustu'nun en iyi zamaniyla kiyaslanmayacak kadar kötü olanlar asla bu takimin kalecisi olamaz.. bu ulkede bir suru KOBİ var.. ve universite mezunu gencler buralarda ilk tecrubelerini edinmek icin geliyorlar.. isletme sahibi soruyor cocuga "ingilizce ne durumda?" "orta" diyor cocuk.."ama diyor kursa gidecegim, ders alacagim filan.." peki diyor isletme sahibi... ayni cocuk ulkenin en iyi 3 şirketinden birine gidip.."orta ama kursa gidecegim" filan dedi mi " hadi kardesim, sen bize bunlari ogrenmeden gelme " diyorlar degil mi... G.saray bu ulkenin en iyi takimidir...o halde burda herkes herseyini onceden tamamlayip ve dogal yetenegini harmanlayarak gelecek..bu takimin 10 numarasi Lincoln'ken, Orkun efendi yan toplari ogrenir demek takima haksizliktir..
Burhan Sağsen

Post by Burhan Sağsen »

Ercan Arslan wrote:G.Saray bu sene son yillarda harcamadigi kadar parayi transfere harcadi... bunlarin icinde cogunluk gercekten dogru transferler... ancak yapilan hatalarda var.. Mondragon'un 400 bin dolar yillik paraya Köln'de oynadigi soyleniyor..bizden aldigi 3 katiydi... demek ki fiyatini indirtmek mumkunmus... Mondi'yi yolladin da tum yabanci hakkini kullandin mi? hayir.. hatta Carrusca gibi bu takimda oynayamayacak bir adami da sayarsak 2 yabanci icin halen kadromuzda yer var... forvete transfer yaptin... ortasahaya ozellikle cok transfer yaptin... defansi nerdeyse komple degistirdin... kaleyi de Orkun'a verdin...neden? yabanci hakkini kalede kullanmayalim diye.. :)..
transfer politikamızda doğrular ve yanlışlar vardı bu sezon...

doğrular : lincoln, linderoth, volkan, barış, serkan transferleri.... hatta bunlara diğer gelenleri de ilave edebiliriz...

yanlışlar: mondi, tomas, emre aşık ve ferhat'ın gönderilmesi....

bu kadar para harcayıp bu kalitede bir takım kurmuşken boşu boşuna kalemizi ve defansımızı zayıflattık... mondi, tomas aynı paralarını alsınlar kardeşim, ne farkeder.... emre aşık kenarda dursun, bak adam milli takımda oynuyor.... ferhat uefa için volkan'ın tek yedeğiydi....

düşünün bakalım song ve volkan sakatlanırsa uefa gruplarında nasıl bir defansla oynayacağız... kalecimiz de böyleyken...
her şey cimbom için
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

G.Saray bu sene son yillarda harcamadigi kadar parayi transfere harcadi... bunlarin icinde cogunluk gercekten dogru transferler... ancak yapilan hatalarda var.. Mondragon'un 400 bin dolar yillik paraya Köln'de oynadigi soyleniyor..bizden aldigi 3 katiydi... demek ki fiyatini indirtmek mumkunmus... Mondi'yi yolladin da tum yabanci hakkini kullandin mi? hayir.. hatta Carrusca gibi bu takimda oynayamayacak bir adami da sayarsak 2 yabanci icin halen kadromuzda yer var... forvete transfer yaptin... ortasahaya ozellikle cok transfer yaptin... defansi nerdeyse komple degistirdin... kaleyi de Orkun'a verdin...neden? yabanci hakkini kalede kullanmayalim diye.. :) peki kullansaydik simdi takimimizda Ronaldinho'ya yer acamiyor muyduk? suanda Mondi bu kadroda olsa Orkun mu oynardi Mondi' mi? illa kaleye yerli denemesi yapmak istiyorsan boyle olmaz ki ...adamlari 1 sene 6-7'ser mac oynatirsin, hazirlarsin...ama kritik maclarda kalecin yine Mondi olurdu... belliki Aykut pek birsey ogrenememis, belki Orkun Mondi'yle 1 yil gecirse birseyler kapardi... Mondi'nin gonderilmesi bu acidan mantikli degil...
Sozlerime sen daha bu forumda yazmaya baslamadan Mondi'nin tutulmasi gerektigini yazip, kalenin Orkun'a teslim edilmesini elestirdigimi belirterek baslayayim. Bu konuda 100% fikir degistirdim diyemesem de, verilen kararda ciddi elestirilecek bir taraf gormuyorum artik. Mondi tutulurdu, o zaman 2008/2009 sezonu ne olacakti sorusu var. Mondi'nin oynamayacagi acik, Mondi 2009 yilinda iddiali bir takimin kalecisi olamayaca kadar yasli olacak. Yani biz Mondi'yi tutsak 2008/2009 sezonu basinda kaleci arayacaktik.

Buna karsilik bu sene Orkun, eger tutmazsa Aykut'a sans verilecek. Bunlardan biri GS formasi tasiyabilecek mi karar verilecek. Senin de dedigin gibi Aykut bir sey ogrenmemis, yani kaleciler yedek kalarak, kale paylasarak bir sey ogrenmiyor.

GS ya bir kaleciye oynayarak iyi olma sansi verecek, ya iyi ve hazir bir kaleci alacak ya da bu sezon birinciyi, onumuzdeki sezon ikinciyi yapacak. Simdi biz onumuzdeki sezon kaleci alabilir miyiz, alabiliriz, sayet Orkun ve Aykut iyi cikmaz ise. Yani Mondi'yi tutsak olacagimiz ayni durumdayiz.

Bu durumda Mondi'yi tutmamanin tek zarari bu sezona ait olabilir. O zaman da geride biraktigimiz 11 maca bakiyorum, Orkun'un takima kaybettirdigi tek bir puan, tur yok. Nedir bu zarar bugun bakinca gorulen: sifir.

Avrupa'da cok gol yemis. Hadi oyle olsun. Yedigi gollere tek tek bakalim, Mondi hangilerini kurtarirdi diye dusunelim: Servet'in Koprivnica macinda rakibe teslim edip kaleciyle karsi karsiya kalip penalti yaptigi topu mu kurtarirdi Mondi, yoksa birinci Sion macinda hic bir defans oyuncumuzun ugramadigi sol kanadimizdan adamlarin gelip gelip yaptigi ortalardan birini mi kurtaracakti Mondi? Ya da ikinci Sion macinda 90. dakikada 4-0 galipken bizim ceza sahasi onunde onu bombos sut atip topu ic aglara zimbalayan adamin topunu mu kurtaracakti (seyirci matragina alkisladi golu). Kurtarsa ne olacakti, elimize ne gececekti?

Orkun'un hatali olarak yedigi denilebilecek (o da tartismali) tek gol BJK macinda yedigi, orada da maci kazandik.

Simdi boyle bakinca insan merak ediyor, Orkun'un GS'a verdigi zarar ne ki bu sezon yonetim bu konuda elestiriliyor?

ote yandan, bu takimda Lincoln, Linderoth, Nonda, Volkan gibi adamlar gelisir iyi olur diye alinmadi... biz anadolu takimi degiliz.. hazir adami aliriz.. yada gelismesi isteniyorsa baska takima kiralariz..ama oynayarak pisecek kadar deneme tahtasi degil bu takim.. hele hele bu adam 1. kaleci ise oyle birsey olamaz.. bu takimda kaleye gececek olan hazir olmali... kim diyebilirki kaleci pozisyonu bir takim icin tolere edilebilecek birsey? Lincoln'de yeni transfer.. en kötü haliyle, en iyi hali arasinda bir ucurum var mi? geldiginden beri döktürüyor...mac kurtariyor..atiyor, attiriyor..Linderoth oyle.. o zaman bu takimda 1. kaleci olmaya talip olanda oyle olacak.. golde yiyecek elbette ama guven verecek...sacmalamayacak.. ayrica yukarida yazilanlardan "bu ulkedekilerin yuzde 90'i hangi yan topa cikilip hangisine cikilmayacagini bilmiyor" lafina da katiliyorum, ve bu insanlarin arasinda Orkun'da var, onu Taffarel olacak diye bekleyenlerde...
Surasi zurnanin zirt dedigi yer tam. Demek Volkan gelisir diye alinmadi. Takimina tek pir puan kaybettirmeyen Orkun elestirilirken, birinci Sion macinda oynadigi kanat tamamen coken, bu kanattan 10 dakikada iki gol yedigimiz, ileri cikacagim diye defansif pozisyonunu bombos birakan, ikinci Sion macinda yuzu kalesine donuk top ayaginda rakibinden pres yerken en basit defans kuralini unutup topu taca atmayip, kornere atmayip rakibe teslim edip kalemizde en onemli tehlikeyi gormemize sebep olan Volkan bize hazir gelmis, gelismesine gerek yok. Ercan, umarim bu konuda cok cok yaniliyorsundur da Volkan daha epey gelisir, yoksa bizim solda isimiz var demektir.

Buradim maksadim Volkan'i, zaman zaman kotu top kaptiran Baris Ozbek'i, yerini bos birakan Ugur Ucar'i elestirmek degil, sadece Orkun'a da bunlara yapilan muameleyi yapalim demek. Yani genc oyuncular, hepsinin belli bir gelisim gostermesini beklemek lazim. Orkun gibi bir oyuncuyla neredeyse Premier Lig ucretleriyle gelen Lincoln ve Linderoth'u karslastirmak bence saglikli degil. Yani Lincoln, Linderoth, Sukur, Karan, Song, Servet bu takimda ilerlemesi icin bulunan oyuncular degil ama digerlerinin cogu oyle, Orkun da dahil. Tek istisnasi bence Carrusca, hani 10 yil ilerlese GS oyuncusu olamaz. Sen Orkun bu kategoride diyorsan bu seneki sonuclarini aciklaman cok cok zor.

Yok bizim takimin 11ide Lincoln, Linderoth olsun diyorsan, kim istemez ama hic sansimiz yok, ben gecen seneki kadroya bakinca bu senekini harika buluyorum, gelisine ilk basta sicak bakmadigim Kalli de dahil. O yuzden bu saatten sonra Mondi kalsaydi elestirisini cok makul bulmuyorum.

bu arada Sevgili Ali Gursel, bir kac defadir yazinizda Eser hoca Orkun'u adam eder filan gibi yaziyorsunuz.. acaba ben mi yanlis biliyorum yoksa Orkun'mu Milli Takim kalecisi oldu, cunku Eser Hoca, F.Terim'le birlikte milli takimda..? ya da Eser hocadan ozel ders mi alsin demek istediniz? bu takimin kaleci antrenoru Nezihi Bologlu...kaleciligi de Orkun'dan daha iyi degildi...zaten bu pozisyon icin hatalar zinciri bu sekilde devam ediyor... bir insan ne kadar biliyorsa o kadardan biraz daha azini ogretebilir... yani bizim kaleciler Nezihi'nin bilgisinin biraz daha azini alabilirler..cunku kimse okulda anlatilan herseyi o anda yuzde yuz alamaz.. o halde kalecin bu.. kaleci antrenorunde bu.. ikisi de zaten benden boy olarak kisa.. bu boydaki kalecilerin oyun tarzida budur.. cizgi kaleciligi.. halbuki Simovic yada 1 yil beklesen Mondi gibi isimler bu renkler altinda buyuk basarilar kazanmis kariyerli isimler..bunlardan niye kaleci antrenoru olarak yararlanmayi dusunmuyoruz? tabii eger kalecilere egitim verecek ve yan toplara nasil cikilacagini filan ogreteceksek bu durum gecerli.....
Burada yanlislik benim, kusura bakmayin. Eser degil Nezihi dogru. Nezihi yetersiz diyorsan kesinlikle haklisin. Yani yonetim kaleyi genc bir oyuncuya teslim ediyorsa, ve bu kaleciyi gelecegin takimda dusunuyorsa bulabilecegi en iyi kaleci antrenorunu bulmak zorundadir. orkun'un eksikleri var ve duzeltilmesi lazim (tipki Volkan'in, Arda'nin, Ugur'un Baris'in oldugu gibi). Bu konuda yazdiklarina tamamen katiliyorum yani.
Orkun'un Turkiye liginde yedigi gol sayisinin karsisina birde Avrupada 4 macta 6 gol yedigini koyup kimse bu da tuhaf demiyor mu..acaba neden? ve bu golleri hangi kalitede takimlardan yemistir..neden kimse bunlari konusmuyor?..tabii Orkun 3-4 seneye kadar oyle bir kaleci olacak ki 30 yasindayken artik bizdeki Lincoln ve Linderoth'un yaslari 31-32'yi bulacak..sozlesmeleri de bitmis yada bitiyor olacak... bunca masrafi yapip kaleci icin sirf yerlide kullanacagim diye bu risk alinir mi.. Fener bunu yapiyor ama 6 yabancisi sahada her mac oynuyor...bizim ideal 11'i yazdigin zaman zaten yerli ve kaliteli adam coklugundan 6 yabanci ile cikmak zor... o halde kalecinin yabanci olmasi bir dezavantaj yaratmiyor.. bu kontenjanin yerli olmasi lazim diye diretilmesiyle en fazla Servet'i kesip Bouzid'i kazanacaksak.. ben Servet oynasin, kaleci yabanci olsun tercih ederim...
Orkun'un Avrupa'da yedigi gollerle ilgili ne dusundugumu yazdim. Orkun muhtemelen ne mac basina ortalama 1.5 gol yer (Avrupada ki rakam) ne de 1/6 yer (Turkiye'de ki rakam). Muhtemelen bu ikisinin arasinda bir yerdedir. Mesela toplamda 10 macta yedi gol gibi, mac basina 0.7, ki bence fena degil.

Orkun'un ligde az gol yemesini tamamen Orkun disi etkenlere baglamaya da katilmiyorum. Adam hata yapti mi elestir, gol yemedi mi sans, atak olmadi, ustune vrdular de, Ozan Ersoy yukarida bence bunun neden kismen yanlis oldugunu aciklamis (tabii bana ilginc gelen kendisinin ayni seyi Hakan Sukur'un her olumlu hareketini defans hatasina, top carpmasina, sansa falan baglarken yapmasi, ama herkesin sevmedigi bir oyuncu oluyor, ben de yillardir Umit Karan ne yapsa begenmem).

Orkun 3-4 seneye kadar iyi kaleci olacak sozleri de yine bugun elimizdeki gercege aykiri. Okuyunca Orkun mac basina uc yiyor da biz bekliyoruz sanir. Orkun ligde alti macta bir gol yedi, takim 18 puan aldi, ben bunun ustune ilerleme bekliyorum, arada da Lincoln Linderoth 35 yasina gelip biz hep lig sonuncusu oluyoruz gibi bir hava var. Yazdigim gibi, olkan'a gosterilen kadar sabir yeter de artar.
Ozetle suanda oynadigimiz futbol duzeninde kilit pozisyonlar.. bir takimin Kalecisi, 10 numarasi, on liberosu, stoperi ve santraforudur.. ulke icinde cok kaliteli biri varsa bu pozsiyonlarda oynar..yoksa yabanci ozellikle bu mevkiler icin alinir.. sagbeki bir sekilde yerli seceneklerden bulabilirsin.. solbeki bulursun.. ama 10 numara ve on liberoyu yillardir bulamadik degil mi? santraforda keza oyle.. birakin bizi.. Turkiye Hakan'in alternatifini bulamadi... son 10 yilin en basarili yerli kalecisi kim bu ulkede? Rustu... peki Taffarel'den iyi miydi? asla...Mondi'den ustundu diyebiliyor muyuz?..zor....hadi onu gec Rustu en iyisiydi peki en iyi 2. yerli kaleci kimdi desek burada asla bir fikir birligi olusamaz.. bu demek oluyor ki diger kaleciler asla yeterli degil.. Orkun'da, Hakan Arikan'da, Volkan'da bunlarin arasinda.. son 10 yilda bu ulkede cikardigimiz en iyi yerli kaleci bile bizim hedeflerimiz icin yetersiz bir seviyedeyken, onun yani Rustu'nun en iyi zamaniyla kiyaslanmayacak kadar kötü olanlar asla bu takimin kalecisi olamaz.. bu ulkede bir suru KOBİ var.. ve universite mezunu gencler buralarda ilk tecrubelerini edinmek icin geliyorlar.. isletme sahibi soruyor cocuga "ingilizce ne durumda?" "orta" diyor cocuk.."ama diyor kursa gidecegim, ders alacagim filan.." peki diyor isletme sahibi... ayni cocuk ulkenin en iyi 3 şirketinden birine gidip.."orta ama kursa gidecegim" filan dedi mi " hadi kardesim, sen bize bunlari ogrenmeden gelme " diyorlar degil mi... G.saray bu ulkenin en iyi takimidir...o halde burda herkes herseyini onceden tamamlayip ve dogal yetenegini harmanlayarak gelecek..bu takimin 10 numarasi Lincoln'ken, Orkun efendi yan toplari ogrenir demek takima haksizliktir.
Bunlar hakkinda gorusumu yukarida yazdim, biz 11 tane Lincoln dizmeliyiz diyorsan, cok iyi olur ama mumkun degil derim. Ayrica Volkan, Baris, Ugur, Arda, Hakan, Umit, Servet'in de Lincoln olmadigini hatirlatirim. Yani elestiri dogru dahi olsa Orkun haric bir suru oyuncu icin de dogru, onlara neden ayni elestiri yok?

Orkun'a bakmaya devam edelim, sezon sonunda da guven vermiyorsa yonetimin onceligi kariyerli iyi bir kaleci olur. Yok Orkun iyi ise Hakan'in yerine zimba gibi bir golcu almaya ugrasiriz. Mumkunse FB'den Gokhan Gonul, BJK'tan da Batuhan'a caba harcamak iyi olur bu arada. Batuhan sozlesmesini uzatmamis ve PAF'a yollanmis, kurt puslu havalari sever. :D

Ben GS yonetimlerinin bu sezonun takimini kurmalarini istemiyorum, 3-4 yillik planlari olsun istiyorum. O baglamda Orkun karari anlasilabilir bence.

Ali
Ercan Arslan

Post by Ercan Arslan »

Sevgili Ali,

soylediklerinde yine de bazi tutarsizliklar oldugunu belirtmeden gecemeyecegim... alintilar yaparak sayfayi doldurmakyerien kisa kisa ve maddeler halinde yazacagim

-Hakan Sukur 37 yasinda ve bu takimda hala oynuyor (oynatiliyor) sende en cok savunanlardansin... Hakan'in bu yasta santrafor oynadigi takimda Mondragon 2 sene daha kaleyi korurdu bunu dusun bence...

-Baris'in vesairenin bu takimda yaptigi hatalarda arkasinda kademeye giren biri var..kaleci hata yaparsa arkasinda bir tek kale aglari var bunu da gözardi etmemen lazim..

-Volkan Yaman 25 yasinda...ve kimse ona bu saatten sonra nasil orta yapilacagini, top surecegini, adam gececegini yada nasil sut cekmesi gerektigini ogretsin demiyor.. degil mi? dolayisiyla altyapisindan gelen bir eksigi yok..mevcut olan konu G.Saray'da Kalli'nin kendisinden nasil oynamasini istedigine uyum gostermesi..yoksa oyuncunun herhangi bir temel bilgisinden suphemiz yok. Orkun'un yan toplara nasil cikmasi gerektigini ogrenmesi gibi bir durum mevcut degil yani..

-Orkun yuzunden mac kaybetmedik demissin...orkun sayesinde kazandigimiz mac var mi? yani Orkun degil de Mondi kalede olsa suanda daha kötü durumda olabilirdik diyebilir misin? ben en azindan ilk sion macinda turu gececegimizi dusunuyorum... suana kadar ozellikle Avrupa'da olanlar G:Saray'in, onun yaptigi sacmaliklara ragmen skor ve futbol yonunden cok ustun oynayan bir takim olmasi.. buna ragmen 6 gol var kalede.. ve bundan sonra rakipler daha ciddi..orkun'la ilgili gol sayilarina gore bakip bir yorum gelistirmeden once mac basina rakiplerin G.Saray'a ne kada kaleyi bulan isabetli sut atmislar, onun ne kadari gol olmus..ona bakip yorum yapmak lazim..ligde oyle maclar oynadiki G.Saray..kalecisiz ciksa da yenerdi..Konya, Ank.Gucu maclari da buna ornektir.. yilbasinda kaleci alinacaktir..bunu hep birlikte goruruz..

-Ayrica sahaya 11 Lincoln ile cikamayiz demissin..bende yukarida bir takimin hangi pozisyonlarinin cok onemli oldugunu yazdim zaten.. kalede bunlarin basinda gelir..

peki sen bana suandaki takima bakip..kaleci hakkini yerliden yana kullanmanin olmazsa olmaz sebebini aciklayabilir misin?
Last edited by Ercan Arslan on Sat Oct 06, 2007 5:56 pm, edited 1 time in total.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Is gucten ne zamandir yazamadik, dun gece maci bir defa daha seyrettim.
Sonra bir fikir olustu.
Basliyalim tesbitlere:
-Ilk once Kallinin
Hakan Sukur ve Lincoln'u kadro disi birakmasinin son derece hakli ve yerinde bir hareket oldugunu dusunuyorum. Cunku su anda butun eski yillarin kotu aliskanliklari kazinip yeni bir temel yaratiliyor. Nasil kurarsan oyle gider. 15 yil once Bolici, Koseckiyi, Gutnchow'u yolladi, UEFA sampiyonlugunun alt yapisini kurdu.Is ahlaki ve disiplini icin dogru hareket. Her isyerinin bir kurali vardir ve ozellikle milyon dolarli paralar aliyorsan , o kurallara kesinlikle uymalisin. Artik biliniyorki , takimin en eski basarili oyuncusu veya en buyuk yetenegi olsanda disipline uyacaksin ve isine konsantre olacaksin. Bakmayin basinin feryatlarina. Hareket ceken Emrenin futbol hayatini bitir, ama kamp disiplinine uymayan adamlari affet. Kimizi FB medyasi, kimiside Hakan Sukur gibi eski kurtlarin bilgi ve haber ucurduklari Halil Ozer, Bahri Havadir, vs... gibi zibidiler. Yuru be Kalli, aslansin sen.. Mactan once de bu kadar hararetle destekliyordum, sonuca gore konusmuyoruz yani. Ayrica Bizim sabalaklar ''Bakalim bu GS'yi nasil etkileyecek?'' diye papatya fali acarken,
Kalli durusunu hic bozmadi, cunku adim gibi eminim meslek hayatinda buna benzer olaylari en az 5-10 defa yasamisti ve sonuctan da emindi.

-HAKAN SUKUR:Kendisinden cok sogudum. Eline hayatinin firsati gecti.
Surat yapip Kalliye gidip, bir yanda da medyadaki yandaslarina propaganda yaptirtacagina, cikacakti basinin karsisina:
'' Benim gibi tecrubeli ve disiplinli biri bile bazen istemeden hata yapiyor. Hocamdan ve arkadaslarimdan ozur dilerim. Evlat sevgisi yanlis karar aldirdi. Cezama raziyim''. Dusunun boyle diyen bir Hakanin ne kadar buyuyecegini ve takima olumlu etkisi olacagini. Hayatinin firsati kacirdi. Onun yerine tavirlar , basinda Zeynepin gozyaslari melodramlari, hocayla konusmalar, antrenmana cikmamalar falan.

Futbolcu ve GS'li olarakcok severim.Ama bu cocugun duygusal alt yapisi eksik oldugu icin kriz aninda sacmalamasi artik biktirdi.
Zatenbu yuzden disarida basarili olamadi.

Bundan sonra GS'nin basina gelecek en hayirli sey Hakanin sezonu kapatacak sekilde sakatlanmasidir(Yanlis anlasilmasin cani acisin anlaminda degil, klubun yapamadiginin doga tarafindan yapilmasi ve kendiside dahil herkes icin en hayirlisinin bu oldugundan)
Hem GS'nin skor gucunu dusuruyor, hem huzursuzluk cikariyor. Hafta basindaki kendinden beklenen olgun davranisi yapamayan Hakan, gorulmusturki yedek kalip 20-30 dekikelik oyuncu olmayi artik sindiremeyecektir. Samimiyetinden suphe duymadigim GS sevgiside , yasindan oturu dizginlenemeyen ego sebepli kapris ve huysuzlugunun gerisinde kalmaya baslamis artik .Hakan biz seni boyle biri olarak hatirlamak istemiyoruz.

Gelelim nihayet maca:

Kim ne derse desin FTve Gerets zamanlarida da dahil (Lucescu donemi haric)
GS ofansif oynayip, seyircinin ve kendisinin zevk almasini sagliyor. Bu yuzden en azindan dunku mac ozelindede kendilerine bu emek ve anlayis icin tesekkurler. Futbol ve tempo vardi.

Ama su da bir gercekki daha takim yeni ve oturmasi gereken seyler var.
Gelelim takima:

ORKUN

2. kere seyrederken
Orkunu dikkatle izledim. Ben iyi buldum fakat gordugum teknik eksiklikler su:
*Ilk once o eldivenleri degistirsin. Bir problem var. Acisi ve tutus sekli dogruyken elinden kaydi. Ya bol, Ya dandik, ya bir dengesizligi var ama eldivenlerde bir kere1problem var. Kaleci eldiveni ele tam oturmali, esnek olmali ve dis kismi vantuz gibi olmali

*Ikincisi ise adamacikma hizi top kurtarmaya yonelik refleksif hiz ve yapida. Turkce meali rakip oyuncunun gelis hizindan ve seklinden bagimsiz rekleksif hizda ve de sekilde cikiyor. Hatada bu hiz ve telastan oluyor. Adamin gelis hiz ve sekline gore kendini ayarlamali.

*Ucuncusu ise bogazli kazaga ragmen soguk kalabiliyor. Buyuk takimda kaleci gelen az topa ragmen kendini sicak tutabilmeli. Belki daha iyi bir isinma ve esneme yapmali macin her iki yarisindan once. Yedigi golde biraz daha sicak olabilse belki cikarabilirdi.

*Doruncusu demoralize olabilmesi. Artik ceza sona erdi , ASY gunleri basladi. Insallah etkilenmez. Gerci tribun deliyi sever, ama elinden top kacirana da tepki gosterir.

Ama ben genede ondan cok umutluyum. Oyun konsantrasyonu ve interaksiyonu cok ust duzeyde.

Maca gelince (nihayet):

Hakan yerine Nonda ile baslansa vede fark acilmaya basladiktan sonra eyyamyapmaya baslayan hakem uclusunun(Ilk yari oldukca iyiydiler)
Sionun iyice rezil olmasini onlemek icin verdigi kararlar olmasa mac 7-8 olurdu rahat. Eger linderoth cikmasa idi golde atamayacaklardi. Zaten cikar cikmaz gobekten 2 pozisyon verdik, biri gol oldu. Linderoth cok hayati bir adam.

Trakyali hemserilerim Ugur ve Arda cok iyiydi. Sezon sonuna kadar ayni duzeyde oynasin ikisi, iyi bir Avrupa liginden cok iyi teklifler alirlar.

Umit karan beni cok sasirtti. Cok uzun zamanda beri ilk defa kalecinin dusuna bakarak plase vurus yapti. Geriden ozelikle dahazayif olan sol tarafizmiza gelip defanstan top cikardi.Diyaloglari yumusakti. Ama attigi 2 golden sonra aman fazla atip Hakan abimin basarisizligini iyice ortaya cikarmayayaim diye pozisyonlardan kacti, daha cok asist yapti, baska islerle ugrasti.

Baris cok iyi oynadi. Dinamo gibi. Umit Davalanin ilk hallerinden daha iyi.
Yalniz kendisine yapilan faullerde cok artistik aci cekiyormus gibi yapiyor yapmasin. Oyle bir oyuncu degil, emegiyle oynuyor.

Servet ileri guzel cikti. Ben begeniyorum. Adama sarj koydumu rakibi dagiliyor. Takim olarakta dun Sion BJK'ye ayni derecede sert oynasaydi BJK sinerdi. Delgado , Lincolnun yarisi kadar tekme yemedi.

Volkan iyi . Onunde defansi zayif Arda oldugunu hatirlarsak gayet iyi.
Hata yapacak dogal. Ilk yarida gelisine cikardigi sol dis bir sut vardi diregin yanindan giden 40 metreden ki o gol olsa superdi.

Lincoln ise bir baska tabiiki. Ilk goldeki pas verirken hareketi nasil rakip oyuncuyu pozisyondan dusuruyor dikkatle bakin.
Last edited by Alpay Dedeoglu on Sat Oct 06, 2007 6:05 pm, edited 1 time in total.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ercan Arslan wrote:Sevgili Ali,

soylediklerinde yine de bazi tutarsizliklar oldugunu belirtmeden gecemeyecegim... alintilar yaparak sayfayi doldurmakyerien kisa kisa ve maddeler halinde yazacagim

-Hakan Sukur 37 yasinda ve bu takimda hala oynuyor (oynatiliyor) sende en cok savunanlardansin... Hakan'in bu yasta santrafor oynadigi takimda Mondragon 2 sene daha kaleyi korurdu bunu dusun bence...

-Baris'in vesairenin bu takimda yaptigi hatalarda arkasinda kademeye giren biri var..kaleci hata yaparsa arkasinda bir tek kale aglari var bunu da gözardi etmemen lazim..

-Volkan Yaman 25 yasinda...ve kimse ona bu saatten sonra nasil orta yapilacagini, top surecegini, adam gececegini yada nasil sut cekmesi gerektigini ogretsin demiyor.. degil mi? dolayisiyla altyapisindan gelen bir eksigi yok..mevcut olan konu G.Saray'da Kalli'nin kendisinden nasil oynamasini istedigine uyum gostermesi..yoksa oyuncunun herhangi bir temel bilgisinden suphemiz yok. Orkun'un yan toplara nasil cikmasi gerektigini ogrenmesi gibi bir durum mevcut degil yani..

-Orkun yuzunden mac kaybetmedik demissin...orkun sayesinde kazandigimiz mac var mi? yani Orkun degil de Mondi kalede olsa suanda daha kötü durumda olabilirdik diyebilir misin? ben en azindan ilk sion macinda turu gececegimizi dusunuyorum... suana kadar ozellikle Avrupa'da olanlar G:Saray'in, onun yaptigi sacmaliklara ragmen skor ve futbol yonunden cok ustun oynayan bir takim olmasi.. buna ragmen 6 gol var kalede.. ve bundan sonra rakipler daha ciddi.. yilbasinda kaleci alinacaktir..bunu hep birlikte goruruz..
Kendimi tutarli yapayim.

Hakan Sukur 37 yasinda oynayabiliyorsa bu ker oyuncu 37 yasinda oynar demek degil bence. Sanli 30 yasinda emekli oldu. Ben Mondragon'un son senesinde (gecen sezon) yasindan dolayi iyice yavasladigini dusunmeye baslamistim. Zoff 40 yasina kadar oynadi ama her kaleci Zoff olmuyor. Hos Hakan Sukur'un de gol yollarinda yasi artik cok batmaya basladi. Ben hala faydali olur diye dusunuyorum ama Umit biraz istikrarli olursa Hakan'in faydasi bence yedek olarak ortaya cikar. Ama konu Hakan degil, sen 2009'da Mondragon'a guvenirim dersen fikir ayriligindayiz demektir o kadar.

- Volkan'a gelince, bir sol bekin yerini surekli birakarak ileri cikmamasinin, pres yerken topu taca ya da kornere atmasinin bayagi temel konular oldugunu dusunuyorum ben, teknik direktorun taktik icabi ortaya cikan hatalar degil.

- Orkun yuzunden mac kazanmayi anlamadim. Simdi bir de boyle bir misyonu mu olacak, bize mac kazandirmak gibi? Ben Mondi ile daha kotu olurduk demedim, ama Mondi kalsaydi diyen ben degilim, yanin senin aksini gostermen lazim. 6 gol konusunu yazdim, senden Mondi onlardan birini kurtarirdi gibi bir cevap gormedim. Aksine o gollerin bazilarnda fahis hatasi olan Volkan'in temel eksikligi olmadigini yazmissin. Ocak'ta yeni kaleci alinirsa zaten benim tezimin hakliligi ortaya cikar. Orkun denenmis, tutmamis, yeni kaleci alinmis demektir, yani sorun yok.

Bence fikirlerde biraz esnek olmak lazim. Hepimiz bazi ongorulerde hakli ya da haksiz cikabiliriz, kimse her ongorusunde hakli cikmiyor, maksat hic bir fikre takilmamak. Sen hala Orkun konusunda hakli cikabilirsin ama su ana kadar gozuken oyle olmadigi, en azindan sonuclardan gozuken. Yani Orkun'un basarili olacagina da bir ihtimal birak derim. Bu kuralin tek istisnasi Carrusca. :D

Ali
Post Reply