CL 3Q (ŞL 3. ön eleme): GS - S. BUCUREŞTI (2-2 Nonda(2))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Sozlerinize hak vermemek elde degil ancak ben yetenek ve calismanin ayni seviyede oldugunu dusunenlerdenim.

Ingiltere'de yasarken BECKHAM ile ilgili bir program seyretmiştim.

Heyday donemlerindeydi,herif gunde toplam 3-4 saat frikik atiyordu.

Idman oncesi ve sonrası..

Evini gostermislerdi,

Komple cim bir saha var evinde :D

Evdede frikik atiyordu. :D

Yetenegi oldugu besbelli ama gunde 3-4 saatten en azindan bir vurus teknigini basarabilirsin gibi geliyor.

Ezber gibi yani.

Ben daha cok zekaya akla inaniyorum bu futbol isinde.

Tabiki ogrenme becerisi olmayan adama ne versen bos.

FELDKAMP'in Sabri'ye bir sey ogretememesi hesabi...

Bak bana gore ILIC zeki bir futbolcuydu.Top ayagina gelince omuzlarinin ustune bakardi.

SEMIH'in MTK'ya attigi asirtma golunden onceki kaleye bakisi gibi.

Futbol zekasi onemli.

Ha ben bunu ne TOPAL'da ne de SELCUK'ta goruyorum ama TOPAL sanki biraz daha idrak edecek biri gibi duruyor.

Selcuk AURELLO'dan sonra tek umut oldu.TOPAL gibi bu firsati degerlendirebilir.TOPAL'in basari hikayesi Tobias abisinin kor kismetine bagli olarak yazildi.

Uzun lafin kisasi TOPAL iyi yolda, SELCUK ta oyle.Oynamadiklari maclarda yasanan sikintilari hep beraber seyredecegiz.
TRUST GALATASARAY
MGC
Davut Gerçekcioğlu

Post by Davut Gerçekcioğlu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Bence, tek forvet oynayarak maci yirttik. Eger Karan sakat olmasaydi, zaten aptala donmus ve top cikaramayan savunma ustune bir de -aslinda bu macta bana gore isini en iyi yapan bolum olan- orta saha eksilmis olacakti.
Katılıyorum size, tek forvetle oynamamız elbette ki iyi olmuş, zira yenilebilirdik o şekilde. çift forvet oynasak daha çok atardık demiyorum, o ayrı bir konu, maç öncesi tek forvet oynamamız hele de gol bulmakta sıkıntılı oldugumuz gerçeği de göz önüne alınırsa aptalca değerlendirilirdi. ümit karan oynayacak durumda olsaydı eminim ki maç öncesi herkes çift santrafor tavsiye ederdi.

benim hoşuma giden olay tek forvetle bu kadar çok pozisyona girebilmemiz. bunu bu maç için değil, ilerisi için orta sahanın üretken olacağı izlenimini uyandırdıgı için söylüyorum. orta sahanın ( ya da sadece ardanın demek daha dogru olur :) ) tek forveti bu kadar çok pozisyona sokması gelecek maçlar için gayet olumlu bir durum. bana kalırsa ikinci maçta da tek forvet çıkmamız gerekir.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Davut Gerçekcioğlu wrote:Maçın tek olumlu yönü de bu zaten, tek forvetle bu haldeyken 2 gol atmayı becerebilmek.
Degil. Tam tersine.

Bence, tek forvet oynayarak maci yirttik. Eger Karan sakat olmasaydi, zaten aptala donmus ve top cikaramayan savunma ustune bir de -aslinda bu macta bana gore isini en iyi yapan bolum olan- orta saha eksilmis olacakti.

4-4-2'yi savunuyor ve seviyorum ama orta saha baskin ve orta sahasi kaliteli bir takimiz. Kadro kompozisyonu geregi, tek forvet ve kalabalik orta saha mecburiyetimiz var.

2.macta da orta sahayi kalabalik tutup, defansi dogru kurguladik mi (yani Adnan Sezgin :D ) Nonda + Arda ve Lincoln mutlaka goller atar.
Arkadaslar tek forvet oynamak daha az pozisyona girmek anlamina niye gelsin? Butun Avrupa bunu cozdu, Arsenal'inden, Barcelona'sina herkes kanatlariyla, orta saha oyunculariyla saldiriyor leblebi gibi gol atiyor, hem de oyuna ustunluk kurmayi, karsi takimi orta sahadan ileri gecirmemeyi beceriyorlar.

Carsamba gecesi Lincoln'un penalti pozisyonunda bas rollerde Arda ve Lincoln vardi. Nonda yoktu. Alin size bu isin nasil islemesi gerektigine guzel bir ornek.

Bu sistemde on liberolarin cok onemli, bu duzenin calismasinda kilit iki oyuncu. Ikisi geriden top cikarirken cok az top kaptiracaklar, basit ama yuksek yuzdeyle oynayacaklar ve rakibe cok erken basip cok top kapacaklar. Iki gun once Topal'in sonra Baris'in cok top kaptirmasi, Meira'nin yeterince iyi orta saha savunmasi yapamamasi Arda-Lincoln-Hasan ve de Nonda'nin cok geriye gelmesine neden oldu. Enerji bosa harcandi. Gerekli yerde yani hucum ederken topu karsi ceza sahasina sokarken ve gol ararken harcansaydi daha da cok gol atardik.

Ozan Ersoy
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ozan katiliyorum zaten skor bunu destekliyor. Sorun defanstan top cikaramama iken 0-2 oldu, orta sahadaki yaratici adamlar ve orta sahann fazlaligi sayesinde maci kurtardik. Ikinci macta defans ve defans önü kurgusu dogru olacaktir. Olmak zorunda.

Sezonun genelinde de Kewell + Arda+ "Talented Mr. Lincoln" :) ve arkadan cok iyi sutlar atan Baris, Mehmet Topal, Ayhan orta sahasi bana cok umut veriyor. Boyle bir orta saha ve on forvetler varken 2 golculu bir sistemi istemem.

Sadece ve sadece Skibbe'nin kadro formatında 2-3 oynama yapmasi gelecege umutla bakmamizi saglar.

Sanirim ilk mactan o dahil herkes ders almistir, o nedenle ben 2.mac icin cok ama cok umitliyim.

Bu arada diger topicteki yoneticilerin mudahale hakkini savunmam ancak boyle kritik esiklerdeki maclar icindir, yanlis anlasilmaya. Yoksa zart zurt mudahale cocuk terbiyesinde bile iyi sonuclar vermez. Ama bu mac icin lazim.

Istisnaen...
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Selcukla Topali karsilastirmam bile.
Topalin Linderoth'un arkasinda kaldigi 2-3 ay boyunca gozlemle ve calismayla kendini gelistirdigi kadar gelismeyi Selcuk daha uzun (2-3 yil) donemlerde dahi gostermemistir.

Selcuk milli takimda dahi yoktu. Selcukta gece hayati ve duzensiz yasam emareleri vardir. Topal ise cok dzenli yasar. Topal buyuk bir takima Selcuktan cok once gelmistir. Topala Milli Takim on liberolugu teslim edilmesine ragmen bu mevkinin Selcuk yanindan gecememistir. Birak Topalla rekabeti, takim arkadasi Deniz ve Aurelionun gerisindedir. Topalin fizigi ve hamleleri cok daha iyidir. Selcuk terbiye sorunu vardir, Topalin demecleri saygilidir. Topala Ingiltere liginden teklif gelir, Selcuk kac yili yedek gecirdigi halde hic bir yere oynamak icin gidemez. Aldigi alacagi en iyi parayi aldigini bilir.
Passat medyasinin FBde onliberoda adam olmadigi icin Selcugu parlatma cabasini yemedim kusura bakmayin. Maclar ilerlesin, cuvallamaya baslasin, bak SSde nasil gunah kecisi olacak Maldonado ile birlikte.

Dunku mactaki sorun Skibbenin de dedigi gibi Topala hucum orta saha gorevi verilip, Meiranin on libero oynama taktigiydi. Skibbe kendi dedi, ofensiv orta saha gorevini yapamadi diye.
Cocugun kafasi karisti. ''Sen simdi oyle bir oynayacaksin ki stoper Meira ile oynarken hucumu yonlendiriceksin'. Birde bunu Yakonun tercumesi ile dinlediyse eyvahki eyvah. Ayhan veya BAris ile oynamaliydi on libero olarak.
Ama Sfenkse GS'nin gecen yilki maclarini agir cekimle ve alt yaziyla seyrettirmek lazim. Belli ki normal yayin hiz biraz bunyeye hizli geliyor.

GSde Avrupada baba liglerde oynayabilecek ve kendini gelistirebilen 4-5 genc var: Arda, Topal, Baris ve iyilesirse Ugur, birde belki Emre G.. Gerisi ya yasli, yada yetersiz.

Umit Karan Lincolnu kesersen ancak oynar ama Nonda ile uyumsuz.
Bana gore takim:

Sanctis
Alparslan Meira(EmreG) Servet Hakan
Topal Ayhan
Baris Arda Kewell
Nonda

Ardayi forvet orta ileri serbest oynatirdim.

karan, lincoln, kewell ayni anda kesinlikle sahada olmamali.
2si bile beraber bunyeye zarar.
NO ADNANS, NO CRY !!
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Alpay Hocam Alpaslan'ı sağbeke koymuşsun?

Tek değişiklik Sabri sağbeke aldım, kurguyu da böyle kurdum:

Code: Select all

de Sanctis
Sabri  Meira   Servet    Hakan

M.Topal
     Barış         Ayhan

Kewell                    Arda
             Nonda

Kewell yoksa Aydın, yoksa Yaser, yoksa Hasan sağ forvet olabilir.

Bu takım ortanın ortasını esir alır, 4 dakika aralıksız tek pas yapar, iki uzun stoper uzun topları karşılar, hepsi mümkün.. Ceza alanına girip şut çekebilecek, sürpriz koşularla topla buluşabilecek 4+1 oyuncu ve gerektiğinde kendi yarı alanına sıkışacak 7+2 oyuncu. Lincoln gibi çıtkırıldım adam yok orta sahada, ama Ayhan ve Barış gibi top da kapacak şut da çekecek adamlar var.

Lincoln'e illa yer bulunacaksa takımda bu da sağ açıktır. Defansların önünde fazla birikmeyeceği kalabalık olmadığı yerlere kaçar. Oyun moyun kurdurtmamak gerek ama. Bırakın forvet oynasın hiç olmazsa boş alanlarda, kontraataklarda iş yapsın.
Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Alpay Dedeoglu wrote:
Selcuk milli takimda dahi yoktu. Selcukta gece hayati ve duzensiz yasam emareleri vardir. Topal ise cok dzenli yasar. Topal buyuk bir takima Selcuktan cok once gelmistir. Topala Milli Takim on liberolugu teslim edilmesine ragmen bu mevkinin Selcuk yanindan gecememistir. Birak Topalla rekabeti, takim arkadasi Deniz ve Aurelionun gerisindedir. Topalin fizigi ve hamleleri cok daha iyidir. Selcuk terbiye sorunu vardir, Topalin demecleri saygilidir. Topala Ingiltere liginden teklif gelir, Selcuk kac yili yedek gecirdigi halde hic bir yere oynamak icin gidemez. Aldigi alacagi en iyi parayi aldigini bilir.
Passat medyasinin FBde onliberoda adam olmadigi icin Selcugu parlatma cabasini yemedim kusura bakmayin. Maclar ilerlesin, cuvallamaya baslasin, bak SSde nasil gunah kecisi olacak Maldonado ile birlikte.
.
Selcuk 22 yasında 13 kez ,Mehmet 22 yasında 6 kez milli olmus ( A takım sayıları) Aurelio ve Emre'nin sakatlıkları olmasa o sayıyıda bulamayacakt,ı aynı Linderoth'un sakatlanıp GS'da forma sansı buldugu gibi .Bir oyuncunun terbiye sorunu vardır veya yoktur demek icin beklemek lazım, Mehmet Topal 1 senedir gözümüzün önünde ,futbol sahaları her an her sürprize acık, Selcuk'un bir el hareketi geliyor aklıma, onun dısında standart futbolcu karakteri sergiledi bugüne dek.

Ben ikisini de yetersiz görüyorum bunu tekrarlıyayım. Mehmet Topal'ın Selcuk'a nazaran artısı umut vaadeden genc oyuncu kontenjanından kendisine bakılmasıdır ,zaman ilerledikce gözümüze vasatı asamayan bir oyuncu gibi görünmesi muhtemeldir..Artık bir sey beklenilmeyen oyuncu potansiyelinden cok sey beklenen oyuncu konumuna gecti ,bu yaptıgı hatalara eskisi gibi musamaha gösterilmeyecegi anlamına gelir.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Özgür Kendir wrote:
Alpay Dedeoglu wrote:
.
Selcuk 22 yasında 13 kez ,Mehmet 22 yasında 6 kez milli olmus ( A takım sayıları) Aurelio ve Emre'nin sakatlıkları olmasa o sayıyıda bulamayacakt,ı aynı Linderoth'un sakatlanıp GS'da forma sansı buldugu gibi .Bir oyuncunun terbiye sorunu vardır veya yoktur demek icin beklemek lazım, Mehmet Topal 1 senedir gözümüzün önünde ,futbol sahaları her an her sürprize acık, Selcuk'un bir el hareketi geliyor aklıma, onun dısında standart futbolcu karakteri sergiledi bugüne dek.

Ben ikisini de yetersiz görüyorum bunu tekrarlıyayım. Mehmet Topal'ın Selcuk'a nazaran artısı umut vaadeden genc oyuncu kontenjanından kendisine bakılmasıdır ,zaman ilerledikce gözümüze vasatı asamayan bir oyuncu gibi görünmesi muhtemeldir..Artık bir sey beklenilmeyen oyuncu potansiyelinden cok sey beklenen oyuncu konumuna gecti ,bu yaptıgı hatalara eskisi gibi musamaha gösterilmeyecegi anlamına gelir.
Sevgili Ozgur -

Bu forum da birisi birkac gun evvel Mehmet Topal'a on libero yerine on stoper yakistirmasi yapti cok begendim... Mehmet Topal'in bugun Selcuk, Maldonado, Linderoth, Ayhan gibi oyunculardan ayiran en buyuk ozelligi kesiciligidir. Yukarida saydigim ve yeri geldiginde on libero oynayan oyunculardan hicbiri Topal kadar savunmanin ve orta sahanin her yerine yetisebilip, ileri cikmis beklerin ve stoperlerin aciklarini kapatabilip ayni zamanda da takim hucumdayken karsi defanstan donen toplari toplayip tekrar hucuma ceviren futbolcular degiller. Bunlar en fazla iyi pozisyon alip Topal hakkinda yazdigim son bolumu yani defanstan donen toplari toplayip iyi bir sekilde hucuma iyi katma isini beceriyorlar bir de takim ataga kalkarken stoperlerden topu alip geriden oyunu baslatmayi... Yani bu oyuncularla Topal arasinda ustlendikleri rol acisindan fark var bana gore... Topal'in yaptigini layiki ile yapabilen tek bir Turk daha var o da Aurelio ki o da eskisi kadar hizli ve enerjik degil ama kazandigi toplari Topal'dan daha iyi kullaniyor... Ben o yuzden aldigi gorev acisindan Topal'i en cok Makalele'ye benzetiyorum... Topal bence hicbir zaman Vieira olamayacak ama birgun Makalele olacak...

Topal'dan verim almanin en iyi yolu da onu tek "on stoper" olarak oynatip - uzun bacaklari ile beygir gibi kosturup - hem savunmada ki hem de orta sahada ki butun gedikleri kapatma gorevi vermektir - kazandigi toplari da onunde ki dort gercek orta saha oyuncusuna aktararak faydali hale donusturebilir - Topal'in orta sahanin gerisinden Vieria veya Guardiola gibi oyun kurmasini beklersek son iki-uc macta ki gibi hayal kirikligina ugrariz...

Sonuc olarak bence - eger GS cift "on libero" oynayacaksa bunlar Linderoth, Baris ve Ayhan arasindan secilmelidir - yok eger tek "on stoper" oynayacaksa bu Topal'dir... Tek "on libero" ancak cok gucsuz - sadece kalesine kapanan Anadolu takimlarina karsi ASY'de uygulanabilir...
Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Mehmet Topal'ın kesiciligi konusunda hem fikirim .Makalele olmak zaman alır zira Makalele 27-28 yasında kendini gösterip Real'e transfer oldu .Ben Makalele'yi önünde Lampard Ballack Joe Cole ve Kalu geride Carvalho,Terry gibi oyuna iyi top sokan bir takımda iseterim, bir top kullanamayan adam sırıtmaz ayrıca gereksinim olarak gözükür ve dengeler (Ayrıca Makalele Mehmet Topal'a nispeten ufak tefek ama bir o kadar cevik bir adam, top kullanmasıda basit ve Topal'a göre cok daha hızlı düsünebilen bir oyuncu).

Galatasaray'da mac icinde en fazla topla bulusan 2 adamından biri o bölgede oynuyorsa sadece kesicilik yetmez demeye getiriyorum .Skibbe'de bunu düsünmüs olmalı ki Meira nın top dagıtımında ki hünerinden faydalanmak istedi .Galatasaray iyi bir kanat takımı olabilir .Kewell Arda Aydın gibi süratli kanat adamları var,topu bu adamlara en hızlı kontra sekilde atabilecek bir ön libero mükemmel isletir bu sistemi .

CL de gruplardan cıkması muhtemel elit takımların o bölgede oynayan oyuncularına bakınca icim kararıyor. Aurelio'yu bile yetersiz görürken onu kaybedip Selcuk'a kalmak beni kara kara düsündürtüyor. Ben yönetici olsam bütcemin buyuk bölümünü buraya yatırırım ve defansa Türkten iyi defansif oyuncu cıkmaz ama ofansif oyuncu sıkıntısı da cekmez .2008 avrupa sampiyonasını hucum ederek kazandık iyi hücümcularımızla fark yarattık ..

O bölgede neler yapılabilecegini bir macta gösteren bir video var Alonso'nun transfer haberleri sayesinde bunu izleyebildim :)

http://www.youtube.com/watch?v=VDZA6tCPyXY
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Özgür Kendir wrote: O bölgede neler yapılabilecegini bir macta gösteren bir video var Alonso'nun transfer haberleri sayesinde bunu izleyebildim :)

http://www.youtube.com/watch?v=VDZA6tCPyXY
Iyi de Alonso'nun yaptigini yapan bir Emre aldiniz - FB icin Alonso'yu almak Emre'yi busbutun yedek klubesine gondermeye yarar... Alonso'dan kesicilik beklerseniz yandiniz - orta saha ile savunma arasinda cok buyuk bosluklar olusur... Liverpool'da kesicilik isini Mascherano yapiyor Alonso degil...

Fener'e lazim olan adam aslinda Fernando Gago ama Real onun icin anasinin nikahini ister :D
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fatih Terim'in gelir gelmez -Fenerde yedek olmasına rağmen- Selçuk'u önlibero oynattığını ve gayet başarılı olduğunu da hatırlatalım. Çocuk milli takımda iyi oynayınca Fenerde forma şansı bulmaya başlamıştı...
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Kaynak: TFF

Mehmet Topal 22 yasindaki sezon 6.aya kadar
10 Kez A- Milli (7 kez oynamis)
14 U-21
1 U-20
1 U-19

Selcuk Sahin 22 yasindaki sezon 6.aya kadar
5 kez A- Milli (4kez oynamis)
19 U-21
3 U-20

Selcuk Sahin su an 27 yasinda 22 yas-27 yas arasi
8 A Milli
5 U-21
3 A-2 Milli

Cok onemli degil ama FB medyasinin bu istatistikleri ve sayilari
istedikleri araliktan alip, istediklerini secme huyunu hic sevmem.

Adam 27 yasinda,beklenecek bir sey kalmadi, net bir terbiye sorunu vardir .
NO ADNANS, NO CRY !!
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote:
Sevgili Ozgur -

Bu forum da birisi birkac gun evvel Mehmet Topal'a on libero yerine on stoper yakistirmasi yapti cok begendim... Mehmet Topal'in bugun Selcuk, Maldonado, Linderoth, Ayhan gibi oyunculardan ayiran en buyuk ozelligi kesiciligidir. Yukarida saydigim ve yeri geldiginde on libero oynayan oyunculardan hicbiri Topal kadar savunmanin ve orta sahanin her yerine yetisebilip, ileri cikmis beklerin ve stoperlerin aciklarini kapatabilip ayni zamanda da takim hucumdayken karsi defanstan donen toplari toplayip tekrar hucuma ceviren futbolcular degiller. Bunlar en fazla iyi pozisyon alip Topal hakkinda yazdigim son bolumu yani defanstan donen toplari toplayip iyi bir sekilde hucuma iyi katma isini beceriyorlar bir de takim ataga kalkarken stoperlerden topu alip geriden oyunu baslatmayi... Yani bu oyuncularla Topal arasinda ustlendikleri rol acisindan fark var bana gore... Topal'in yaptigini layiki ile yapabilen tek bir Turk daha var o da Aurelio ki o da eskisi kadar hizli ve enerjik degil ama kazandigi toplari Topal'dan daha iyi kullaniyor... Ben o yuzden aldigi gorev acisindan Topal'i en cok Makalele'ye benzetiyorum... Topal bence hicbir zaman Vieira olamayacak ama birgun Makalele olacak...

Topal'dan verim almanin en iyi yolu da onu tek "on stoper" olarak oynatip - uzun bacaklari ile beygir gibi kosturup - hem savunmada ki hem de orta sahada ki butun gedikleri kapatma gorevi vermektir - kazandigi toplari da onunde ki dort gercek orta saha oyuncusuna aktararak faydali hale donusturebilir - Topal'in orta sahanin gerisinden Vieria veya Guardiola gibi oyun kurmasini beklersek son iki-uc macta ki gibi hayal kirikligina ugrariz...

Sonuc olarak bence - eger GS cift "on libero" oynayacaksa bunlar Linderoth, Baris ve Ayhan arasindan secilmelidir - yok eger tek "on stoper" oynayacaksa bu Topal'dir... Tek "on libero" ancak cok gucsuz - sadece kalesine kapanan Anadolu takimlarina karsi ASY'de uygulanabilir...
Bu dusunceler bana Luce'nin prensi Bulent Akin tartismalarini animsatti. Carpraz baglarini koparmadan onceki durumuyla Turkiye'deki gelmis gecmis en iyi orta saha savunmacilarindan, on kesicilerinden biridir bence. Bir Liverpool karsilasmasini animsarim (Anfield'de 0-0), uefa'nin cektigi 9 resmin 8'inde Bulent Akin vardi ve hepsinde de degisik oyuncular vardi yaninda. Sahanin her yerindeydi. Luce'nin de bu yuzden vazgecilmez oyuncusuydu. Kene gibi rakibe yapisir, nefes aldirmaz, 3 kisilik kosardi. Mehmet Topal kadar uzun, fizigi de Topal'dan cok daha iyiydi.

Ama gel gorelim ki Bulent Akin topu 3 metre ileriye atamazdi bazen. Sikisinca geriye doner, topu kaptirir, takimi yavaslatirdi.

Carsamba gunku Topal Bulent Akin kadar belki daha da kotu bir gorunumdeydi. O zamanlarin uzerinde 5-6 yil kadar gecti. Futbol daha da hizlandi. Orta saha oyunculari forvet gibi oynuyorlar. Artik boyle salla pati oynayarak basarili olmanin olanagi yok. Makalele'nin boyle ciddi pas hatalarini yaptigini, baski yediginde sacmaladigini gormedim. Tabii Makalele'yi 27-28'inden sonra tanidik, 21 yasindayken degil.

Mehmet Topal'da buyuk potansiyel var. Bir kac maclik sendelemesi olabilir, aklini basina toplayacaktir. Bu gibi durumlarda elini "temel bilgiler kutusuna atip" icinden gerekenleri alacaksin. Gelisirken temelden uzaklasmak, temel bilgileri unutmak genc sporcularin, muzisyenlerin, her turlu sanatcinin yaptigi seydir. Yapilmasi gereken sana 10 yasindan beri ogretilen temel bilgileri animsamak.

Ozan Ersoy
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozan Ersoy wrote:Bu dusunceler bana Luce'nin prensi Bulent Akin tartismalarini animsatti. Carpraz baglarini koparmadan onceki durumuyla Turkiye'deki gelmis gecmis en iyi orta saha savunmacilarindan, on kesicilerinden biridir bence. Bir Liverpool karsilasmasini animsarim (Anfield'de 0-0), uefa'nin cektigi 9 resmin 8'inde Bulent Akin vardi ve hepsinde de degisik oyuncular vardi yaninda. Sahanin her yerindeydi. Luce'nin de bu yuzden vazgecilmez oyuncusuydu. Kene gibi rakibe yapisir, nefes aldirmaz, 3 kisilik kosardi. Mehmet Topal kadar uzun, fizigi de Topal'dan cok daha iyiydi.

Ama gel gorelim ki Bulent Akin topu 3 metre ileriye atamazdi bazen. Sikisinca geriye doner, topu kaptirir, takimi yavaslatirdi.

Carsamba gunku Topal Bulent Akin kadar belki daha da kotu bir gorunumdeydi. O zamanlarin uzerinde 5-6 yil kadar gecti. Futbol daha da hizlandi. Orta saha oyunculari forvet gibi oynuyorlar. Artik boyle salla pati oynayarak basarili olmanin olanagi yok. Makalele'nin boyle ciddi pas hatalarini yaptigini, baski yediginde sacmaladigini gormedim. Tabii Makalele'yi 27-28'inden sonra tanidik, 21 yasindayken degil.

Mehmet Topal'da buyuk potansiyel var. Bir kac maclik sendelemesi olabilir, aklini basina toplayacaktir. Bu gibi durumlarda elini "temel bilgiler kutusuna atip" icinden gerekenleri alacaksin. Gelisirken temelden uzaklasmak, temel bilgileri unutmak genc sporcularin, muzisyenlerin, her turlu sanatcinin yaptigi seydir. Yapilmasi gereken sana 10 yasindan beri ogretilen temel bilgileri animsamak.

Ozan Ersoy
Cikarimlarini tam olarak anlamadim Ozan - yanlisim varsa duzelt...

Benim Topal'i tarifimden onu Bulent Akin tarzi bir oyuncu olarak gordugumu cikarmissin ve Makalele'nin Bulent veya Topal gibi top kaybi yapmadigini gozlemlemissin - oyle mi?

Benim gozlemlerim Topal'la Bulent'e verilen gorevlerin birbirine yakin oldugu ama yinede Bulent'in genelde cift defansif orta sahanin bir parcasi oldugu ve bunuda genellikle Flerquin yada Ayhan'la beraber yaptigi yonunde. Yani bence gorevleri benzer olsa da tipatip ayni degil --- bununla birlikte bana gore Topal Bulent'e gore cok daha fazla dogal yetenekleri olan bir cocuk.

Topal Bulent'den daha cevik, rakipten top kapma konusunda daha istikrarli, mac icinde mesafe kat etme konusunda daha enerjik oldugunu zannediyorum - ama tabii elimde veriler yok. Uzaktan cekilen sutlarda da Topal'in bir artisi daha var. Topal'in ayaklarinin bir futbolcuya gore biraz buyuk olusu ozellikle pas atarken topa yon verme konusunda ona biraz dezavantaj yaratiyor. O yuzden de riskli paslardan kacinip kolayi bulup kullanmak zorunda. Bu nedenle onun icin ileride Vieira degil Makalele olabilir diyorum. Makalele'de her yere yetisen, muthis enerji ile oynayan ve kaptigi toplari cok basit paslarla oynayan bir oyuncu karakterine sahip. Benim gozlemlerim bunlar...
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mert Tokman wrote: Cikarimlarini tam olarak anlamadim Ozan - yanlisim varsa duzelt...

Benim Topal'i tarifimden onu Bulent Akin tarzi bir oyuncu olarak gordugumu cikarmissin ve Makalele'nin Bulent veya Topal gibi top kaybi yapmadigini gozlemlemissin - oyle mi?
Hayir hayir... Yalnizca Topal'in bu pas yuzdesi, bu savrukla oynayamayacagini anlatmaya calistim. Oyle olursa Bulent Akin duzeyine duser ve bugunun GS'inda Luce gibi bir savunma seven hoca olmadigi icin de sadece kesicilikle takimdaki yerini cok rahat kaybeder demek istedim.

Birincisi Topal'a oyun kurma gorevi verilmedi carsamba gecesi. O gorev Arda, Lincoln ve Hasan'a paylastirilmisti. Topal'in ataga yonelik gorevi Meira'yla beraber topu bu adamlara ulastirmakti. Topal'sa bir cok kez geri dondu kendi cevresinde, gobekte top kaptirdi, takim sayica cok ilerdeyken pas yanlisi yapti, bunlar karsi atak olarak geri dondu. Devrenin sonlarina dogru durum beter hale geldi. Savunmadayken sol bek Hakan'a 3 metrelik pasi atamadi. Topu Hakan'la Arda'nin ortasina atti ve kafasini geri cevirip, sallayarak gitti. O tac kalemizde yine tehlike yaratti.

Bu haliyle Bulent Akin'dan beter hale gelir yaptigi savunmanin da anlami kalmaz. Hemen kendisini toparlamali. Yetenegi konusunda ayni dusuncedeyim.

Ozan Ersoy
Post Reply