FB 0/2-Chelsea 2/1 (Yinede Tebrikler Fenerbahçe)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Burada ciddi bir kac konu olustu. Birincisi forumun dejenere olmasini onlemek icin nasil bir yontem uygulanmasi konusu. Ikincisi ise demirbaslarin birbirine karsi kirici sozler sarfetmeye baslamasi.

Ilk konu en onemlisi. Burada iki ayri fikir var. Birinci fikre gore, foruma 'bulasan' ve 'dusuk' seviyeli yazilar yazan olursa, o zaman agzinin payi hemen verilmeli ve bir dislama kampanyasi hemen baslatilmali hatta gerekirse kellesine balta inmeli. Ikinci fikir ise bu 'dusuk' seviyeli yazanlari radar altinda tutarak, zamani geldiginde (eger boyle bir zaman gelirse), once nazikce, sonra siddet arttirilarak ve nihayetinde ele gune rezil edilerek onu kesilmeli. Birinci fikre gore bu kisilerin samimi olup olmadiklari daha ilk bir kac yazida 'zaten' belli oldugu icin uzatmaya gerek yok. Elbette sabikali olanlar gelip ortaligi velveleye vermeye kalkarsa, bu dogru bir yaklasim. Ama burayi uzun suredir okuyup, sonra bir gun yazacak kadar guclu hislere kapilanlara bu yontem haksizlik olur.

Ikinci fikire gore bu kisilerin samimi olup olmadiklari surec icinde anlasilacagindan, en azindan boyle bir surecin bir hak olarak verilmesi gerekir.

Bulent'in yazdigi ilk yazi elbette 'ilk yazilik' bir yazi degil. Benim de hosuma gitmedi. Ancak bu yaziya ilk yanit verecek kisi Kerem olmaliydi. Cunku yazi ona yonelik yazilmisti. Belli ki Bulent bir suredir okudugu bu forumda Kerem'e kil olmus. Ve bir an gelip, kayit olup, fikrini yazacak seviyede guclu duygulara kapilmis. Sonra da dusunup, tasinip yazacagina, 'sallamis' bir tane. Olabilir. Kerem boyle bir seye yanit verebilecek kapasitenin cok uzerinde birisi olarak, Bulent ile kozunu paylasabilir ve sagdan soldan destek gerekirse, destek de alabilirdi.

Ancak bir demirbasin ortaya atlayip, hat hut yapmasi boyle dogal bir gelisimin yasanmasini engellemis. Bana gore demirbasin en buyuk sorumlulugu, az ama oz konusmak olmali. Ozellikle boyle hassas konularda.

Ikinci konuya gelince. Demirbaslar da insan ve burada yillardir yazisiyorlar. Onlarinda zaman icersinde birbirlerine kil olma haklari var. Iste Ozan, Cengiz'e icerlemis, niye elalem gelip bizim basimizda boza pisirirken benim tarafimi tutmadin diye. Bana da icerledi zaten! O kadar ki kizdi gitti, sonra geri geldi. Bunlar cok da abartilmamasi gerek seyler. Hatta bir de ismi var bunun: hayat!

Bir de Murat Kara lafi tekrarlanir olmus. Yeri gelmisken belirteyim. Benim samimi olup olmadigima, ben degil, o, su, bu degil, olaylar karar verir. Iste Ozan'in kirilip gitme olayi bir takim seyleri su yuzune cikardi. Simdi bu olay iki sekilde sonuclanabilirdi. Ya kavga, dogus olacak ve iliskiler yerle bir olacak, yada bu olaydan ders cikarilacak ve iliskiler guclenecek, gecmis gecmiste kalacak.

Benim samimiyetten anladigimi burada Ozan'in anlayisina siginarak bana gonderdigi ve benim de yanitladigim bir ozel mesajdan iligili kismi koyarak aciklamak istiyorum. Hic yapmadigim bir sey bu ama sanirim buradaki havayi yumusatmak ve ileride nasil davranilmasi gerektigini vurgulamak icin iyi bir firsat. Zaten Cengiz'e soylediginden cok farkli seyler degil.

Ozan sunu yazmis bana: "Samimiyetin sifir

"Sevgili Davut uzulme o kadar. Bu cumle bu forumda daha once tartisildi ve tepkiler verildi, alindi vs. Ozan ile birlikte bu tartismalar da geri gelecek belli ki. Ancak daha dun bir bugun iki. Eline sonradan cok firsat gececek merak etme. " [Ozan benim bir mesajimdan alinti yapiyor burada, MK]

Sonra benim icin basliklar ac falan bana ozel mesajlar yolla uzuldugunu falan soyle. Beni baskasina karsi fitnelemen etmen bile ne kadar kotu bir insan oldugunu gosteriyor. Ozgur'un dedigini de anladin sen ama kivirdin da kivirdin. Su yazdigin yaziya bak.... Cok firsat gececekmis. Senin gibiler yuzunden kirk tane 40 yasina gelmis adamlara yalvarttirdim "geri gel" diye."

Ben de soyle bir yanit yazdim (cevap gelmedi ama zaten beklemiyordum).

"Sen forumdan gidince uzuldum. Cunku provokatif, kafasi calisan, futbol konusunda bilgili birisini kaybetti forum. O nedenle "forum adina" uzuldum. Kendi adima uzuldum mu? Hic bir zaman bunu belirtmedim. Sanirim bu nedenle hem Ozgur hem de sen samimiyetimin sifir oldugunu soyluyorsunuz. Iyi de ille de bir forumun degerli bir uyesi olarak Ozan'a saygi duymakla bereber kisi olarak ille de sevmem yada sevdigimi soylemem mi gerekiyor? Bak ben hayatta cok zit kisiliklere sahip insanlarin kari/koca bir yastikta kocadiklarini gordum. Birbirlerini 'sevmemelerine' ragmen cok verimli bir birlikltelik surdurebiliyorlardi. Zaten boyle olmasa bir cok evlilik yikilir hemen.

Sevgili Ozan belliki biz ayri dunyalarin insanlariyiz. Senin ve benim dunyaya bakis acilarimiz cok farkli. Fakat bunda kotu birsey yok. Durum boyle iken yine de atisarak ve 'satasarak' yasamak mumkun. Bu arada baskalarina da okumasi icin malzeme cikarsa ne ala. Senin yazdiklarindan ogrendigim seyler de oluyor, 'cus artik' dedigim seyler de. Eminim benim yazdiklarim da sen de benzer bir etki yapiyordur.

Senin kizmani anliyorum ama tepkinin biraz asiri oldugunu dusunuyorum. Bana yanit vermeme konusunda elbette serbestsin. Ama birader cok provokatif seyler yaziyorsun Smile Bunu ben bir yetenek olarak goruyorum. Aslinda birbirimizi incitmeden becerebilsek belki de cok guzel bir manzara cikacak ortaya. Ama su ana kadar olmadi ne yazik ki.

Biraz garip gelebilir ama lutfen benden sana gucenmemi ve konusmamami isteme. Eger yazilarinda kendimce duzeltilmesi gereken seyler gorursem yine cevap yazarim. Sen yazarsan da ona gore atisiriz. Yazmazsan zaten yapacak birsey yok.

Donmene forum adina gercekten cok sevindim. Gittiginde benim de payim oldugunu dusunerek cok uzulmustum. Yadiklarima geri donup baktim ve kendimi suclu hissedecek bir sey goremedim ama yine de cok uzulmustum. Iyiki geri geldin.

Iletisimimizin surmesi dilegiyle..."

"Unutmuum yazmayi. Su cumleye aciklik getirmek lazim:

"Beni baskasina karsi fitnelemen etmen bile ne kadar kotu bir insan oldugunu gosteriyor."

Bu dedigin herkesin onunde degil de Davut'a ozel mesaj cekerek yapilmis olsa dedigin dogru. Fitneleme, dedikosu, vs olur o zaman. Ancak senin de okuyabilecegin bir ortama acik acik yazinca o zaman fitnelemek degil ama elestiri oluyor. Cunku cevap verme hakki doguyor.

Tabii senin yanit vermemeyi secmeni anliyorum ben. Tekrar su Murat ile didisip sinirlerini alt ust etmeye gerek yon. Daha dun bir bugun iki...

Ben ise bu durumu daha farkli goruyorum. Eger sana karsi samimi olmasam sana karsi tutumum ayni olmazdi o kadar aradan sonra."

Biliyorum benim pedagojik uslubum burada ana konuyu golgeliyor ama sonucta samimiyetten ne anladigimi ozetliyor.

Demirbaslarin birbirine her zaman kol cikmalari mumkun degil. Yoksa kimse gelmez bu foruma. Ilgincligi kaybolur. O nedenle demirbaslarin konumlarinin farkina varip o konum geregi daha sorumlu davranmalarinda fayda var. Yeni gelenlere ornek olma firsati ele gectiginde bunu firsati kokune kadar degerlendirmek demirbaslarin gorevi olmali. Yoksa yazili bir iki kurala bakip, onlari uygulatmayi kosebasindaki bekci de becerir. Onun icin demirbas olmaya gerek yok.

Bu konuda ben Cengiz'in yaninda yer aliyorum. Cunku Cengiz'i burada yillardir dejenerasyona karsi mucadele verirken gordum. Bu mucadele sirasinda da hep tutarli olarak yukarida belirttigim ikinci yontemi kullandi. Hosuma giden seyler mi soyledi, belki degil ama bilincli davrandigi icin saygiyi hak etti benim gozumde.

Ha, devran doner, baska bir konuda Ozan'a destek verip Cengiz'e karsi yazmak da mumkun olabilir. Hayat bu, konular degisir, hatta kisilikler bile degisir zaman icersinde cunku insan bir ogrenme makinasi sonucta.

Bir de baska bir noktaya dikkat cekmek lazim. Bu dejenarasyon olayi o kadar kolay degil. Cunku buraya gelenler zaten dejenarasyondan kacan adamlar genelde. Simdi detaylarini hatirlamiyorum ama gecende birisinin uzerine herkez cullanivermisti, seviyesiz yazilar yazilinca. Yani demirbaslara sira gelene kadar cok adam var dejenerasyona karsi uyanik olan. Bence en iyi tepki bu dogal tepki. Hesapli kitapli tepkilerin etkisi her zaman sinirlidir (noktasiz sinir bu).
Last edited by Murat Kara on Tue Mar 11, 2008 8:43 am, edited 1 time in total.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Biraz nostalji yapip Cengiz abi ile Ozan'i yumusatalim...

Internet'i Al Gore icat etmeden evvel, okullarin kutuphanelerine gelen 1-2 haftalik gazetelerden duyardik GS/FB haberlerini... sagolsun Al Gore interneti dunyaya hediye edince GS ve FBliler de kendilerine binlerce km uzaktan atisacak yeni bir meydan buldu.

Once DOS yazilimli IRQ'de soc.culture.turkish altinda basladi bu olay... o zamanlar siz Hasan Tezcan'i gorecektiniz... Tek basina 10 "fenerbostan" liya bedeldi kendisi :lol: Nasil kapisirdi Fenerlilerle gencliginde Hasan sormayin.

Sonra browserlar cikmaya baslayinca yanilmiyorsam ilk GS sitesini Ozer Aydogdu agabey kurmustu - hemen sonra Hasan cimbom.org u kurdu ve ilk mail listi baslatti. Hey gidi gunler - Roxanne Yurchak'lar, Korhan'lar, Bahri Unlu bize TR'den sagolsunlar mac sonuclari gecer ve yorum gonderirlerdi. Onlarla beraber kendimizi tribunlerde hissederdik. Bir de o zamanlar adinin Berc mi yoksa Berk mi oldugu belli olmayan bir Agopoglu vardi - LA de avukatlik mi ne yapardi - bircok insan onunla papaz olmustu. Bir de Hasan'la Acun Gezer ne kapisirlardi ama :twisted:

Herkes mailing listle hayatindan memnunken Cengiz abi cikti - bu boyle olmayacak ise hergun cok mail geliyor takibi zor diyerek - mailing listi foruma dondurttu - sonradan herkesin cok sevdigi "thread view" lu ilk cimbom.org forumu aslindan daha once kurulmus olmasina ragmen aktif olarak kullanilmaya basladi. Hemen sonrasinda da Hasan canli yayin sayfasini kurdu ve eksik olmasin Murat Tanyeri ile Bahri Unlu bize yillarca canli mac anlattilar. O zamanlar kucucuk bir aile gibiydik - birisi evlendimi falan aramizda para toplar genc cift adina biryerlerde agac diktirirdik :) Bahri'cim ne oldu o agaclar - buyudu mu artik?

Bir de o zamanlar bir Bjk.com vardi ozellikle Cengiz abinin cok bulastigi - az atismadi o Tugrul'larla falan - sonra pesinden onlari bir de cimbom.org'a tasidi da az ugrasmadik ortaligi temizlemek icin :wink:

Bunun yaninda forumda genel de iki grup olusurdu atesli tribun taraftarlari ve onlarin yandaslari ile olaylara uzaktan bakan elestirmenler ve onlarin yandaslari. Cengiz abinin hangi grupta oldugunu tahmin edersiniz herhalde :wink: Tribunculer olaylara hep duygusal yaklasir, elestiriyi kabul etmez ve sucu hep karsi tarafta ararken uzaktan bakanlar genel de oz elestiri getirir ve tribunculeri siz ne bicim GS'lisiniz dedirtecek kadar cildirtirdi.

Tribunculer cildirdikca forumdan yavas yavas kopup kendi forumlarini kurdular --- ve bu forum hep kendini elestirebilen ve genel de yurt disinda yasayanlarin olusturdugu kimligini korudu.

Sonrasinda "thread view" dan hernedense "topic view" forumuna gectik --- basta homurdananlar cok olduysa da zamanla herkes alisti. Bu geciste en buyuk kayiplarimizdan biri Murat Gokcigdem abi oldu - hicbir zaman tamamen kopmadi ama gecisten sonra ay yilda bir yazar oldu --- neyse ki simdiler de biraz daha cok firsat buluyor. Siz Murat agabeyi "thread view" da gorecektiniz --- bize "adamin degil topun kosmasi" gerektigini anlatip ogreten kisidir kendisi.

O gecisten sonra bir de geneli Amerika'da yasayan tribuncu yandasi duygusallarin bir kopmasi oldu - arada bir gidip baska yerleri begenmeyip geri donenler oldu. Iki arada bir dere de kalip iki-uc GS forumunu takip etmek zorunda kalanlar oldu... oyle veya boyle bugunlere geldik.

Butun bu anlattiklarim 13-14 sene evvel basladi - yani Ozan ve Cengiz abi surada nerden bakarsaniz 13 senedir beraberiz --- ne testlerden gectik, birlikte ne sevincler yasadik... ikinizde bu forumun kimligini olusturan GS'a ozelestiri getiren duygulardan cok mantigi one cikaran platfomun en onemli parcalarisiniz. GS'li olarak GS'i elestirirken - biraz da kendi kendinizi elestirin ve birbirinize soylediklerinizin mantigini sorgulayin :?:
Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Çoğunuzu tanımam ve bu forumda hala da yeni sayılırım ki bu yüzden kimseye de lafım geçmez ama takip etmeyeli beri şu basit Fener-Sevilla maçının herkesi ne kadar çok meşgul ettiğini görünce şaşırdım. Biz acaba kendimizi ilgilendiren konular hakkında bu kadar yazıyor muyuz ki bu takım hakkında yazacak bu kadar çok şey bulabiliyoruz. Ayrıca ne olur ki Fenerbahçe kalksa Şampiyonlar liginde kupa alsa arkadaşlar, ki ayrıca onlara bu turdan fazlasını bile Uefada ki lobiler göstertmez. Bir tek AY faktörüyle buralara kadar gelmiş, AY'den sonrası karanlık ve ayrıca mali durumu hakkında kimsenin doğru bir bilgisi olmayan bir takım hakkında birbirimize düşmeye birbirimizi üzmeye değer mi? Bu adamların, üslubu doğru olanın da olmayanın da olayı budur, önce tahrik et sonra birbirine düşür, küstür. Takılmayalım bu arkadaşlara, görüyorsunuz birisi gidiyor birisi geliyor...Yakında takke düşer kel görünür merak etmeyin ve bunun için birbirimizi üzmeyelim..
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Eski forumun en kötü (belki tek kötü) tarafı, eski mesajların silinmesiydi. Çok güzel mesajlar gitti.

Yazıların iyiliği kötülüğü bir yana, o zamanın yazılarına bakıp zamanın ne kadar çabuk geçtiğini fark etmek bile, çok farklı bir his. Belki forumlara yazılmasının temel amacı. Gerçi onlar da silinince işin su'ya yazmaktan farkı kalmıyor ama, olsun.

Hadi biraz nostalji yapalım diye, Archive.org - Wayback Machine'ini kullandım, bunlar çıktı.

Ben "bile" yaşlandım yau :)

Ugur
Mehmet Berkmen

Post by Mehmet Berkmen »

bunlar çıktı.

100 senede bir yazanlardanim. Ozan'dan zamaninda anlamadigim nedenden zilgitimi yemisimdir, ama adam olmayip bu forumdan kacirilmam, kacirmam.

Yukaridaki baglantin beni de eski gunlere goturdu, hele hele kendi adimi gorunce epey meraklandim ne yazmisim diye. Ne yazik ki yazismalari okuyamadim.

Ne guzel lafdir Turkcemizdeki "Gecmis olsun". Her sey gibi bu gunlerde gecmis olucak, tadini cikarmayi unutmayalim.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote: ...
Neyse, konuya doneyim, benim ordaki tanimisligim, bir gecmisimizin olmasi, onun "ozledik" deyisiyle mesela bir Murat Agabey'in deyisi arasinda fark yaratiyordu benim icin. Ayni sekilde, bu forumda gecmisi olan, senin, ya da Savas'in (sen artik iyice azaltmis olsan da) kufurlu yazmasi, veya Mert Tokman'in hakarete yakin yazmasi direk atilmalara yol acmiyorsa, Savas'in o yazdigi yaziyi, tutup da Bulent Yesilyurt yazsaydi, hic kusura bakmayacakti, hemen atilacakti forumdan.

...
Senin icin olabilir. Ben Murat Kara'nin o konuda soylediklerinde o zamanda orada soyledigim gibi bir iki yuzluluk gormedim. Savas'a gelince. Savas pic derken once bir havaya bakti. Bakti ki akli basinda GS taraftari (buna Ozan da dahil) bile Lincoln'e karsi infial halinde ona dayanarak o lafi etti. Genelde burada kufur eden bir adam degil. Yesilyurt ilk yazisinda Lincoln'e pic dese bile Lincoln hakkinda yazilan yazilari ornek gosterir yahu siz agziniza geleni soylediniz. Evet benimki biraz kaba kacmis olabilir ama ne var bunda bu kadar buyutulecek diye itiraz etse kimin ne demeye hakki var? Cunku Lincoln'e pic denilmis kadar hakaret var ortada. Olay Lincoln'un bunu hak edip etmemesi degil. Ayni ornegi Gorkem Kirgiz beni ornek gosterip (ve biri daha vardi)siz derken iyi idi ben derken siliniyor demedi mi? Onun icin oyle cart curt ederek insanlari buradan der top etmeden belli bir adaleti saglamak lazim. Sana oyle bana boyle; taninmisa baska taninmamisa baska cinsten kural uygulanirsa is sirazeden cikar.

Evet kanun koymakla bu is cozulse idi hakime luzum kalmazdi onermesi dogru. Cunku kanunlari uygularken bir yorum lazim. O kanun neden cikmis arkasindaki sebeb ne idi ve bu kanun neyi saglamak istiyor gibi. Degilse acarsin kara kitaba bakarsin. Hakim bu soyledigim durumu degerlendirir olayin ne gibi sartlarda olustuguna bakar gereken cezanin hafifini ya da en agir seklini uygular. Ama burasi mahkemede degil. Ben ilk gunlerde de bunu dusunuyordum bugun de oyle dusunuyorum. Forumdan insan atilmasi hele hele dusundukleri benimkisi ile cakismiyor diyerek sudan sebeblerle nalina mihina cakilip olayi sinir harbine dondurup bunu kaldiramayanin zayif taraflarindan yaranilmasi o kadar kolay olmamali boyle fikir alisverisi yapilmasi istenen yerde. O zaman tek duze birbirinin klonu olmus kabile mantigi ortaya cikmakta. Madem sen ona buna diyorsan sana da diyecekler elbette. Bunu kendine hakaret gorup cephe aldin mi bizler onlar olayi basliyor. Ben buna karsiyim. Eger bu hala anlasilmadiysa tekar edeyim.

Baksana Bulent Yesilyurt'un FB'li oldugu bile arastirilmis. Ondan sonra burayi karistirmaya geldigi fikri sabitlenmis ve kendisine yuklenilmis. GS'li olsa yirtacakti belki. Bastan sormak lazim o zaman bunca zaman harcamadan. Buyuk bir ihtimal ile Yesilyurt da bir daha yazmaz burada merak etmeyin digerleri gibi geldigi yere gider.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alpay Dedeoglu wrote:Ben sana sorunun esasini soyleyeyim
Cengiz Agbi, hepimizin sana olan saygisini ve kredisini
sifirladin, yeni ufuklara yelken actin.
Surada 10 kusur senedir birbirimizi taniyoruz,
anlattiklarin bize degil, yeni arkadaslara.
Biz yemiyoruz artik karnimiz tok.
Ne yazik ki gercek bu. Burada neredeyse 15 senelik birliktegimizi sifirladi. Sanirim yaslandikca daha da kotulesecek durum. Sinemanin, muzigin iyisinden de anlar oldu. Zaten Afrika'dan 3 kurus euroya elli tane futbolcu da bulur. Yoneticiler kenef yoneticisi bile olamaz. Eh bize de hayati "buyuk konusmamayi", ahlakli olmayi da ogretir oldu. Daha ne isteyelim ki?

Bundan sonrasini arkadaslarin iyi okumasini rica ediyorum. Nasil hissettigimi, nasil dusundugumu anlayabilirler umuyorum. Cengiz abinin artik ne dusundugu pek umrumda degil acikcasi cunku Savas olayini bile benim ustume yikmis olmasi, onun ruh halini acikliyor bana.

Basit bir ornek vereyim. Hic bir kotu niyetim yok burada ismi gececek arkadasima, farazi bir ornek. Mehmet Gorgen burada Lincoln'u alinacaklar listesine yazdi defalarca. Simdi ben Lincoln'u begenmiyorum diyelim ya da Lincoln curuk cikti. Her oynanan mactan sonra ben Mehmet'e "bu adama iyi diyenin futbol bilgisi yoktur. Bak Mehmet Lincoln'e iyi dedin, herif yerlerde surunuyor" desem, surekli ona satassam, onu savunma yapmak zorunda biraksam, sonra da abuk subuk "ben butun futbolculari tanirim, sene sonunda ne kadar yanlis oldugunu burada yazacaksin, ben amerikada okudum, seninle her konuyu tartisim, bir bok bilmiyorsun" gibisinden yazilar yazsam bu ne olur? Essegin bir tarafina su kacirdin Ozan demez mi Mehmet? Birincisi herkes yanilabilir. Ya da yanilmamistir, bunye tutmamistir, iyi futbolcudur ama olmamistir bir sekilde. Ikincisi Mehmet'i senelerdir tanirim, dunya tatlisi insandir. Ucuncusu futbolcudan anlar, senede binlerce mac seyreder, dunyanin her ligini takip eder. Belki lincoln'de yanilmistir ama bir suru futbolcuda dogru degerlendirmeler yapmistir. Belki Mehmet'e ufak bir takilma yapilir ama sonra orada birakilir. Ben burada Orkun'un her topu elinden kacirdiginda "gelsin de Ozan Ersoy gorsun Orkun'un nasil kaleci oldugunu" seklinde yazilari okumak zorunda miyim? Bu is manyaklik degildir de nedir?

Aslinda Cengiz abiye bu Ercan zehirinden vermek lazim biraz. Her yazisina bir kulp takip, surekli satasmak. Bakalim essegin bir tarafina su ne zaman kaciyor? Nasil dusunuyor, nasil hissediyor kendini?

Iddiali yazmak... Ya size mi soracagim nasil yazacagimi? 40 yasina geldik sayilir surada. Ben yanilma riskini bile bile yaziyorum. Stat yapilirsa aniririm diyen Ali'ye "hakli adam bu stat olmaz" diye yaziyor Cengiz abi ama ben "Kalli iyi hocadir, destekleyin GS'a futbol ogretiyor" deyince mi iddiali oluyorum? Taniyorsunuz beni iste senelerdir yazarim. Her yigidin bir yogurt yiyisi var.
Her yanildigimda ozur mu dileyecegim herkesden. Dogru bildigimde tebrik yazilari, yilin yazari odulu, Oskar mi beklemem gerekiyor?

Savas'a pic mic dedigi icin kizmadim. Ben o uzun yazisini oyle bir okudum. Ben FB kendine harakiri yapti deyince Savas benim uzerime atladi. Bir suru suclamalar, herkese laf yetistirmeler. Daha onceki yazilarini da bildigim icin "tamam, bu cocuk kendini kaybetti isin cilki cikacak" diye dusundum. Aklima Kahraman'la olan tartismalar geldi. Ipin ucu nasil kaybolmustu. Bir suru sevdigimiz arkadasi da kaybetmistik. Savas'i uyardim, biraz serinle de gel dedim. Uyarmak aba altindan sopa gostermekse varsin olsun. Baska nasil uyarilir. Diger arkadaslardan da isi uzatmamalarini rica ettim. Savas o yazilariyla cogu arkadasimizin gozunde sorun olunca "gercek yuzunu" gostermis oldu. Efendilikten uzaklasinca "demek ki palavraymis" dedi cogu kisi. Degdi mi degmedi mi bilmem. Onu kendi bilir artik.

FB'li gelir de "nasil gecirdik" diyebilir mi?
Vallahi burasi GS forumu. GS'li basinda, TV'de GS aleyhine yazilan cogu uydurma saldirilardan bikmis durumda. GS'li burada GS tarafindan GS'in agir sekilde elestirilmesinden de bIkmIs durumda. Ama biz farkliyiz igneyi ilk once kendimize batiriyoruz. FB'li gelip destursuz, bir selam sabah demeden laf gecirirse olmuyor. Insanlar cevap veriyor, is buyuyor. Sadece sanal ortamda degil, gercek ortamlarda da hic bir yere kapiyi dan diye acip tanimadiginiz adamlara laf geciremezsiniz. Bunun adabi var. Bazi Amerika gibi gelismis ulkelerde adami tufekle vururlar bile. "NO TRESPASSING" der cogu evin kapisinda. Insanlik bekleyen ilk once beseri kurallardan nasibini almis olacak.

Bunun da otesi ben seneler boyu yazistigim arkadasima Alpay'in dedigi gibi ismi ayni yazida beraber anilmamasi gereken, ne edugu belirsiz biri icin, girintilik yapip hirsiza hakliymis havasi vermem, onu cesaretlendirmem. Arkadasima taciz yapilmistir, onun cevap hakki vardir. Lafi agzina tikamam. Elim kirilsa yapmam. Bu da benim prensibim. Bunu bozana da ben mezarda bile olsam cikip laf ederim Cengiz Akgun.

Bu arada bu Kara da cikmis ortaya. Bir de benim yazdigim "ozel" mesaji buraya gecmis. Iyi ki okkali bir kufur etmemisim. Yoksa burada ne kadar kufurbaz oldugum ortaya cikacakti. ;) vah vah.. Yedirememis ona yazdiklarimi burada hala kendini savunuyor. Iki yuzlu olmayani gorsunler, bu mu samimi adam?

Insanlarin guvenini kazanmak yillaar aliyor. Boyle de bir cirpida silinip supuruluyor. Ama ben bunu bir kere yedim. Birincisi hataydi, ikincisine salaklik derler.

Ozan Ersoy
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Bulent Yesilyurt wrote:

Bu arada yazdigim yazilarin hic birisinde hakaret goremezsiniz. Beni tahrik etmeye calismayin tahrik olmam...Hakaret, kufur duyamazsiniz benden... Bunlari beklemeyin rahat olun.

Ha, ama goruslerimi yazarim kendi fikrimce. Ona da karisamazsiniz. Karisirsaniz geldigim gibi cekilirim disari...

Goruslerimden ve fikirlerimden tahrik de olabilirsiniz. Bu da sizin sorununuz...

Saygilar...

Birader sen necisin acaba, yazmayayım dedim ama senin olmayan fikrinden ne tahrik olacağız.
Senin fikir dediğin daha ilk mesajındaki "Ahmet Çakar gibi olmuşsun" demek mi.

Bence buna benzer engin fikir ve görüşlerini kendine sakla, bizden fikirlerin ile beraber uzak dur.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozan Ersoy wrote:Bu arada bu Kara da cikmis ortaya. Bir de benim yazdigim "ozel" mesaji buraya gecmis. Iyi ki okkali bir kufur etmemisim. Yoksa burada ne kadar kufurbaz oldugum ortaya cikacakti. ;) vah vah.. Yedirememis ona yazdiklarimi burada hala kendini savunuyor. Iki yuzlu olmayani gorsunler, bu mu samimi adam?
Atladigim diger kisimlar gibi, kufuru de atlardim.

Ozan, allah iyiligini versin emi! Evrenin merkezini bulmak nasil bir duygu birader?

Artik 'misafir' sayilmayiz nasilsa. 5-6 yil olmus yazmaya baslayali. Bu sure icersinde ortaya yazmaya calistim surekli ama uzerine alinanlar olmadi degil. Simdi madem sen benim kisiligime direk saldirma curetini kendinde buluyorsun o zaman ben de bu prensibi bir kenera birakayim ve senin hoslandigin tarzda yazayim.

Ben burada sarhosken yazdiklarini da az cok hatirliyorum. 13-14 yili 15 yaparak yaptigin abartma rastlanti degil mesela. Isine gelince abart, isine gelince yukarida acemice yapmaya calistigin gibi hasir alti etmeye calis. Orkun muhabbetinde de seni bataga batiran Ercan degil iste bu davranis bicimi. Yani Ercan cekip gidebilir ama sen bu sorun ile hayat boyu bas basasin ne yazik ki.

Bir daha aciklayayim. Bir de senin notuntan koyayim, belki boyle anliyorsundur: "Bundan sonrasini arkadaslarin iyi okumasini rica ediyorum"

Ben Ozan'in burada onemli bir yazar oldugunu dusunuyorum. Mesela ayni ben Ilhan Selcuk'un da Cumhuriyet icin onemli bir yazar oldugunu dusunuyordum bir zamanlar. (Bu Ozan, Ilhan Selcuk gibi yaziyor demek degil elbette). Ancak Ilhan Selcuk'un yazdiklarina katilmiyorum. Cumhuriyet okudugum yillarda da Ilhan Selcuk'a katilmiyordum ama yazilarini ilginc buluyordum. Ama Cumhuriyet'in iyi bir gazete oldugunu dusunerek okuyordum. Eger Ilhan Selcuk ayrilsaydi Cumhuriyet'ten o zaman bir mektup yazip geri donmesi icin ugrasirdim. Cunku adam Cumhuriyet'i Cumhuriyet yapan adamlarin basinda geliyordu.

Simdi burada anlamayacak ne var birader. Nerede iki yuzluluk? Duygularla degil de mantikla hareket edince neden iki yuzluluk oluyor? Sen alisik olmayabilirsin ama dunya bu sekilde islemekte. Ille de sana kur mu yapacagiz, yaz diye! Ister yaz ister yazma! Senin bilecegin is! Uc yasindaki cocuk gibi davranmak serbest ama herkesin seni 40 yasina merdiven dayamis adam gibi degerlendirmesini beklemen abes olur o zaman. Cengiz senin gozunde 15 yil kaybetmis olabilir ama sen bu davranisinla 37 yil kaybetmis oldun haberin yok.

Bu arada bir sekilde sevildigini bile anlamamis olmak en buyuk yuz karan senin!

(bu 15 yil muhabeti de gercekte Cengiz'e karsi bir tehdit iceriyor! Susmazsan bunca yillik destegimizi cekeriz tehtidi. Cete uslubu yani! Ben sana birsey soyleyeyim mi? Cengiz gitsin buradan, buyuk bir darbe yer forum. Sen yat kak da Cengiz abine dua et buraya senin yazdiklarini okuyacak adam geliyor diye)
Bulent Yesilyurt

Post by Bulent Yesilyurt »

Degerli Cengiz Bey in daha fazla bu forumda yipranmamasi ve diger arkadaslarin hakkimda bu kadar kati davrandiklari icin foruma uzun bir sure yazmayacagim....

Forumdan gidiyorum demiyorum. Ileride yazabilirim fakat uzun bir sure yazmayi dusunmuyorum.

Bu konu burada kapansin...

Son olarak Mehmet Gorgen isimli arkadasa cevap vermek istemiyorum...
Cunku polemige girmek istemiyorum.

Amacim futbol konusmakti...

Olsun belki duzelir burasi, belki insanlar buyuklerine saygi gosterirler. Yuz yuze olduklarinda saygidan ayaklari titreyecek insanlar, klavye basinda salliyor...

keske olmasa...
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yahu yazilanlari okudukca icim burkuluyor. Tamam birileri hata yapmis olabilir ama bu kadar kirici yazismayi anlayamiyorum zira hepmiz surekli hata yapiyoruz bu hayatta. Sonucta burasi iki boyutlu bir dunya ve daha karsilikli konusmada bile soylenen kelimeler cok farkli anlamlara gelebilecekken (dil kuramcisi Ferdinand de Saussure'un ilk derslerinde verdigi orneklerden birisidir 'dostum size soyluyorum savas bu savas'ta ki iki savas ayni anlama gelmezler mesela, ayni kelimedirler ama bir cumlenin butunlugu icinde farkli seyleri cagristirirlar buradan cikarak sonradan notlari kitap haline gelinen eserinde yapisalcilara, antropoloji, sosyoloji ve edebiyat, ekonomi gibi alalarda devrim yaratmistir kendisi), tum bunlari gectim burda daha birseyi yazarken yuz mimiklerini bile gormedigimiz insanlarin soyledikleri seyler cok farkli anlamlara gelebilecekken bunu goz ardi edip tanidiklarimiz icin cok agir konusmayi anlayamiyorum. Sonucta zaman icinde taniyip sevdigim ve deger verdigim insanlarin burda bu kadar sert yazismasina cok uzuldum ve yazma keyfim de kacti. Hepmiz futbolu seviyoruz ama ona cok anlam yuklemeden matragimizi gecip gunun yorgunlugunu atiyoruz burda.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:Yahu yazilanlari okudukca icim burkuluyor. ....
Bu konuda yapilan en buyuk ayip sana karsi oldu. Sanki kendine soylenene cevap vermiyecekmissin gibi kraldan cok kralci cikip eskilerin sozu ile binip okuze gitti sakiza. Benim icin de konu kapanmistir desem de sunlarida soyleyeyim. Yaslandigim elbetteki bir gercek. Ama kim yaslanmiyor ki? Bu yuzden artik kavga gurultu kaldiramiyorum. Aradigim ortam herkesin birbirini kirip dokmeden son soyleyecegi lafi ilk soylemeden yazisabilecegi bunu da misafir ev sahibi taninmis taninmamis filan gibi kavramlari zorlamadan rahatca yapacagi ortam.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fenerin rakibi Chealse..
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Eyvah simdi Bursadan birileri yazacak
benim takimim Chelsea, kazanmasini isterim,
Londrada maclarina giderdim.
Sonra gene kazara ( tamam bak gene FB'yi kucumsedim) Fener elerse, bekle bir ''AHmet Cakar,''li filan yazi. Yeni arakdaslarin ilk yazilarini bekliyoruz ayni nefaset, fikir ve uslup yogunlugu (!?) icinde.

Oglum MGC bu sefer bak ben yokum, kendini dogru ifade et, kraldan fazla kralci oluyormusuz ,Cengiz Akgun ve Murat Kara oyle diyor.
NO ADNANS, NO CRY !!
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Ismail Gezer wrote:Fenerin rakibi Chealse..
flas flas flas "yeni kurban chelsea"

(hürriyet online mansetinden) :lol: :lol: :lol:
Quo vadis, Galatasaray?
Post Reply