FTK 2. mac Galatasaray-Kayseri 1-0 (Aydin)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Man of the match: AYKUT (Galatasaray)

Flops of the match: Sabri, Ferdi, Baros(Galatasaray)

Imbeciles of the match: Ragıp, Suleymanaou (Kayseri)
Last edited by Mehmet Gorgen on Thu Nov 13, 2008 11:12 pm, edited 3 times in total.
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Maç bittikten hemen sonra bizim ceza sahamız içinde Sabri'yle Ragıp arasında bir küfürleşme oldu sanırım... Tabii Kayseri'li oyuncuların çirkeflik/kabadayılık konusunda bizimkilerden aşağı kalır yanı olmadığından saha bir anda karıştı... Onların ve bizim yedek klübemizden birileri de araya girdi, oyuncuları ayırmaya çalışanlar, yangına körükle gidenler vs.

Hakem sonuna kadar seyredip sonra soyunma odasına girdi. Bakalım raporuna neler yazacak?
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:
Cengiz Akgun wrote: Once cift vurus ile serbest vurus arasindaki farki ogrenmesi gerek.
Once senin hakemin serbest vurus verip cift vurusa degistirmeyecek. Donek olmayacak. Once senin hakemin neyin serbest vurus neyin cift vurus oldugunu bilecek. Darbeyle dusurdugunde, karsi oyuncuya tekme attiginda cift vurus olmadigini bilecek. Ki sonra Lincoln'e falan bok atip futbol kurallari hakkinda ahkam kesebilesin. Pozisyonun videosunu astim, FB'li futbolcularin, hatta spikerin bile hakemin serbest vurus verdigini gordugunu yazdim. Ama okumadigina, videoyu da izleme zahmetinde bulunmadigina eminim.

Balyozzzz... GUMMMMMMM.....
______
....Ozan Ersoy
Aslinda o videoyu seyrettikten sonra ben ilgili yorumu yapip hakemin cift vurusu nasil gosterir filan diye kurali da yazmistim. Hakem olay olduktan sonra elini havaya kaldiriyor cift vurusu verirken. Bu da kuralin istedigi. Frikik yani faul durumunda duduk calmasi yeterli, el kol hareketine luzum yok. Baraj yapilirken de elini yine kaldirip kaleciye de gosteriyor cift vurus oldugunu. Bunlari bir tek gormeyen bizim Lincoln ve sizlersiniz. Hadi o frikik atma derdinde idi diyelim.

Maci anlatan sabalagin onde gideni. Volkan eliyle dordu gosterip kac kisilik baraj istedigini soylerken bile kendinden gecmis Lincoln dort kisilik baraj istedi diyor. Ne dedigini bilen biri olsa yuregim yanmaz. Sen de bu adamin sozu ile o serbest vurus dedi diye ona inaniyorsun demek. Nitekim Lincoln daha topa vuracakken serbest vurusu cift vurus yapmis bile senin maci anlatan sabalak. Hakemin karar filan degistirdigini nereden nasil cikardiniz bilmiyorum. Basindan beri o cift vurusu vermis. Cift vurusu mu degil mi orasini siz tartisin artik.
Last edited by Cengiz Akgun on Fri Nov 14, 2008 12:42 am, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote:Kavga var kavga beyler :twisted:

Mactan sonra oyuncularin bazilari itisdiler araya Tolunay'da karisti ama simdi yatistilar - yalniz Ragip'a tribunden fena kufredildi mactan sonra itisme sirasinda - stad kapanir mi simdi?
Aslinda olayi baslatan goruntulere gore Sabri. O Bilal ile olan durumundan sonra Ragip ustune vazife gibi gelip ortaligi karistirdi idi. Macin sonunda Sabri ona kufur etti herhalde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Aykut: Oldukça iyiydi. Herhangi bir hatasını hatırlamıyorum.
Servet: Golden önce tek bir ıska geçti, geri kalan kısımda çok iyiydi.
Arda:
Maça girmesiyle takımın kalitesi bariz arttı. Solda bomboş beklerken, ya göremiyorlar, yada uzun mesafeli pas atamayacaklarını düşünüyorlar.
Lincoln: Süper bir futbol oynamadı ama takıma katkı sağladı, iyilerindendi.
Last edited by Ismail Gezer on Thu Nov 13, 2008 11:27 pm, edited 1 time in total.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Olaylarin sebebi Kayseri'nin Besiktas galibiyetinden beri kendini ortaya "artik uc buyuklere yenilmeyen takim" falan diye atmasi. Kotu koyar 90. dakikada gol boyle durumlarda. Zaten genel larak hazimsiz bir camialar, satmayacagiz deyip satmalar falan, hep bunlarda. Neyse, gecmis olsun Kayserispor'a, bu sene bir kere daha baslarina gelecek bu durum.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Skibbe'nin su anda tercumanligini yapan adam Almancayi hakikaten cok iyi biliyor herhalde. Adam Alman gibi konusuyor aksan itibari ile. Bana iki Alman konusuyor gibi geldi. Su gibi de cok cabuk ceviriyor.

Servet icin denizde bir kaya gibi saglam ve guvenilir dedi Skibbe. Bence de. ada ada.
Last edited by Cengiz Akgun on Thu Nov 13, 2008 11:38 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Sabri Amerikalilarin dedigi gibi "marked man". Adam yumruk da atip Ragip'in agzini burnunu da kanatmis.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Mehmet Gorgen wrote:Man of the match: AYKUT (Galatasaray)

Flops of the match: Sabri, Ferdi, Baros(Galatasaray)

Imbeciles of the match: Ragıp, Suleymanaou (Kayseri)
Bu formati ve degerlendirmeyi tuttum, Gorgen den yeni bir hizmet daha.

Mac icinde benim gordugum Lincoln resmen dayak yiyor. Boyle devam ederse sakatlar kervanina bir yenisi daha eklenecek. Ali Gursel in onerisini -rakip oyuncuya siki dalma- hicbir zaman ciddiye almamistim. Ilk kez bu macta insanin aklindan acaba diye geciyor.

Karan nin gotu ile rakibe faul yapip kendini yere atmasi bikkinlik verdi. Averaj oynadigi zaman sac bas yolduruyor formunda oldugu zaman takima katkisi cok iyi. Karan nin belli bir form grafigini antremanlarda gostermedigi surece ilk 11 e alinmasi bence hatta. Tabii formsuz Baros ve Nonda varken kendisine gun doguyor. Su uc oyuncumuzdan birisi biraz kimildasa ve averaj ustu oynasa diger ikisini calismaga daha iyi oynamaga zorlayacak. Ucude sanki aralarinda antlasmislar, istikrarli formsuz ve kotuler.

Mactan sonra yasananlar ise tam bir rezillik. Oturup birde bu adamlari seyredip hop oturuo hop kalkiyoruz. Degmez, kendimden utaniyorum bu adamlara zaman yaririp seyrettigime.

Son soz de teknik heyetimize! Servetsiz bu macta yenileceginizi dahi bilseniz oynatmamaniz gerekirdi. Ozveri gostermek, risk almak baska. Akilsiz isler yapmak, alinmayacak riskleri almak baska. Suratinda bugun bir top patlasa ve onumuzdeki uc dort haftayi sakat gecirseydi ne yapacaktiniz? Puan kaybindan bahsetmiyorum, benim sozunu ettigim insana ve sagligina saygi. Kafasi bu kadar sarili ve 48 saat once operasyon gecirmis bir oyuncuyu boyle bir mac icin sahaya surmek nasil bir dusuncedir nasil bir caresizliktir :idea: , anlayan beri gelsin!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Hadi bakalim ayi kazana maymun tencereye. Golde Arda offside Aydin degil. Ikiside ayni anda topa hamle ediyor. Bana kalirsa Arda artik aktif ve gol offside gibi. Ama bunu kimse goremistir. Arda vurmadigi iyi olmus.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bu Anadolu takimlarinin ezikligi oyle boyle degil. Onlar da hakli tabii tepedekiler birbirleriyle tepistikce bunlarin enseye vuruldu agizlarindaki yemekler alindi senelerce. Ama bugun cikmissin tekme ustune tekme, kudurmus gibi oynamak, cift dalma, cekme, omuz atma, bilege basma dirsek her bir sey mevcut. Eh sonunda yenildin mi birisi de "aldin mi cevabini" diyecektir elbet. Bir de dayilanma falan.
______

Bugun gorduklerimiz....

Takimin en kotu oyuncusu Aydin golu atti. Mac boyunca gercekten cok kotuydu. Hem savunmada hem hucumda. Ikinci en kotu oyuncusu Sabri'ydi. Nedenlerini anlatmaya degmez. Bu ikisi yuzunden sag kanadimiz hic islemedi.

Bence Topal da kotuydu. Onun hadi mazereti var, cocuk 6 aydir top oynamiyor. Hucumu yavaslatmasi, pres yediginde topu kaptirmasini da gectim orta sahanin savunma yuku de hala Ayhan'a kaldi. Oyundan iyice dusunce, 55-70 arasi pozisyonlar verdik. Hoca da dayanamadi cikardi Balta'yi soktu oyuna. Topal insallah devre arasini iyi gecirir de toparlar isi.

Iyilere gelince... Aykut ikinci yaridaki kurtarislariyla maci kurtaran adam oldu. Fener macinda Aykut olsaydi bu kadar farkla yenilir miydik diye dusunmuyor degillim.

Lincoln bence sahanin en iyilerindendi. Hatta en iyisi diyebilirim. Pas trafigini yonlendirisi, ara paslari, pozisyona soktugu oyuncular, duran toplar, kendi pozisyona girmesiyle sahanin en etkili oyuncularindandi. Bu seneki yuksek cizgisi bir kac macta dusus gosterdi, digerlerinde aynen suruyor.

Bu macta GS'i begendim diyordum. Mac sonunda gorduk ki rakibin 200 kusur pasina karsilik GS 360 pas yapmis ve 60 pas hatasiyla oynamis. Su rakamlar biraz iyilesince sahada hemen kendini belli ediyor. Duran toplar haricinde girdigimiz pozisyonlarin hemen hepsi paslasmaslardan ara paslardan geldi.

Meira-Servet cok hirpalandilar son ayda. Servet'in oynamasina sasirdim. Herhalde Murat Akca milli takimda oldugu icin ve baska adam olmadigi icin oynatildi. Malum Gungor hala sakat. Bu macta da ellerinden geleni yaptilar. Servet'in kafasi catladi, kafaya cikarken cok cekingen zaten bir tane cok kotu hata yapti. Meira'nin bir pozisyonu ilgimi cekti. Sagdan Topuz'du galiba cok guzel bir orta yapti yerden. Kaleye paralel giden topu Servet birakti, Meira da arkada bekleyen Aghahowayi gorunce sag ayagiyla soldan kornere atmaya calisti. Pozisyonu kaybeden Agahowa da sacmaladi. Neden ilgimi cekti? Cunku Emre Asik da 3 gun once ayni bunu yapmasi gerekiyordu. Sagdan gelen topu arka direkte sol ayaginla sag taraftan kornere atmaya calismazsin. Sag ayaginla sol taraftan kornere atmaya calisirsin.

Rakip pozisyonlari ilerde offside da birisini birakarak savunmanin arkasina atilan toplari orta sahadan kosan birisiyle bulusturarak buldu. Bu yorgunlukta adam kacirdik, Aykut'un eksiligi bu toplara gec cikisi. Aghahowa bu sene 10 golu zor gecer. Hayatinda attigi tek hat trick de Fener'e olabilir. GS'da asla oynayamaz.

Attigimiz gol bence Suleymanu'nun hediyesi degil. Umit cok zor bir yere yer alt koseye yolladi topu, 7-8 metreden. Yerde de seken o topu tutmak cok zor.

Sonucta iyi bir mac, iyi bir sonuc. GS kotu baslasa da (Gorgen'in yazdiklarina dayanarak soyluyorum bunu) cabuk atti uzerinden ve bana gore gunun kosullari goz onune alindiginda iyi bir oyun cikardi.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote:Olaylarin sebebi Kayseri'nin Besiktas galibiyetinden beri kendini ortaya "artik uc buyuklere yenilmeyen takim" falan diye atmasi. Kotu koyar 90. dakikada gol boyle durumlarda. Zaten genel larak hazimsiz bir camialar, satmayacagiz deyip satmalar falan, hep bunlarda. Neyse, gecmis olsun Kayserispor'a, bu sene bir kere daha baslarina gelecek bu durum.
Bugun o son dakikadan o osuruktan gol olmasa GS'yin yenecegi filan yoktu. Suleymancigin hediyesi oldu. Bayagi iyi idiler. GS'dan daha temiz daha bariz gol pozsiyonlara da girdiler. Agahowa biraz fos cikti bugun ama ben hala Nonda'ya tercih ederim takas edelim deseler. Ellerinde Mehmet Topuz, Eren gibi genc bir oyuncu, Mehmet Eren, Tugay, ve de Bilal gibi GS'dakilerden daha iyi adamlar var. GS'yin umit bagladiklari adamlar Arda disinda Topal, Aydin, Sabri gibi adamlar. Bunlarini yerini dolduracaklari gibi ustune para da isterler. Yabancilar icinde Meira hala bir fazlalik. Attigi kafa guzeldi buna bir sozum yok. Lincoln dayak yiyorum havasinda ama dusup kalkip topun arkasina gecerek ortada bir bok olmadigini kanitliyor. Yine de bugun iyiler arasinda idi. Ayhan ise ortalarda yoktu desem yeridir. Umit Karan'i anlatmaya luzum yok. Baros bu hali ile bile ondan daha etkili. Sanki Baros'da biraz bar filan dolasir havasi var. Eski surati yok. Kurtlar Vadisinin Polat'inii cagirtip (bizimki ipe un serdi) biraz fircalamasi lazim.
Last edited by Cengiz Akgun on Fri Nov 14, 2008 1:22 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:Macta hic faul filan yapilmayacak mi? Nedir bu kadar paranoya yahu? Topuz ayak koyarken biraz ayagini acti bilege geldi. Adamin bilkeligi var
Bilgilendirelim... Futbolcular bileklik takmazlar, tekmelik takarlar. Tekmelik kaval kemigini hemen bilegin ustunden dizin altina kadar onden korur. Arkadan ve yandan gelen darbelere tekmeligin de en ufak koruma ozelligi yoktur.

Bazilari bu darbelere karsi bantlarlar bileklerini ama tabii psikolojik rahatliktan baska hic bir seye yaramaz bu.

Bu bilege gelen darbeler cok futbolcunun hayatini karartmistir. Ornegin Van Basten bileklerine gelen darbeler sonunda baglarini darmadagin etmis, 28 yasinda cok genc bir yasta cok ciddi ameliyatlar gecirdikten sonra futbola veda etmistir ki bir coklarina gore dunyanin gelmis gecmis en iyi santraforudur kendisi.

En son aklima gelen Linderoth'un bilegine milli macta gelen darbe yuzunden topcumuzun aylardir geri donememesi geliyor. Arnavutluk macinda 5'inci dakikada bilegine vurdular.

Bilekleri iskaladin mi adamin ayagina o hizla bastin mi da tarak kemiklerini kirma olasiligi vardir ki yine aklima gelen, Beckham, Rooney bu hareketlerden sonra ayaklarini kirdilar. Yine bizim futbolcumuz Baris Topuz'un yaptigi aha bu faulun aynisinin benzerinden bir faul yuzunden aylardir ortalikta yok.

En sinsice, en pis faullerden biridir, direk sari karttir cezasi. Eh tabii sahada goren ve gordugunu calabilen bir hakem varsa. Bir de boyle kurallari kitaptan ogrenmis falan degil, futbol oynamis, oyunu anlayan bir adam olmasi gerekiyor.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote:
Cengiz Akgun wrote:Macta hic faul filan yapilmayacak mi? Nedir bu kadar paranoya yahu? Topuz ayak koyarken biraz ayagini acti bilege geldi. Adamin bilkeligi var
Bilgilendirelim... Futbolcular bileklik takmazlar, tekmelik takarlar. Tekmelik kaval kemigini hemen bilegin ustunden dizin altina kadar onden korur. Arkadan ve yandan gelen darbelere tekmeligin de en ufak koruma ozelligi yoktur.

Bazilari bu darbelere karsi bantlarlar bileklerini ama tabii psikolojik rahatliktan baska hic bir seye yaramaz bu.
...

Ozan Ersoy
Bazilari degil cogu boksor nasil ellini sararsa oyle sariyor bileklerini. Butun olay kotu bir sekilde burkulmasini onlemeye calismak.

Volkan ayagini tuttugunda corabin altinda bileginin sarili oldugu cok rahatca gozukuyordu. Topuz bilegine vurayim diye gaddarca bir hareket yapmadi. Ayagina istemeden basti. Olaydan sonra da butun samimiyeti ile gidip adami yerden kaldiriyordu. Topuz'un da bayagi iyi bir pazari var. Boyle seylere kafa asindirip kendi futbol hayatini bu sekil ucuz seylerle korletirmez bir kasaba. Sen Topuz'un yerinde olsan yapar misin boyle bir sey? Akil var izan var.

Ikincisi Lindroth'un futbol hayati coktan bitti. Bu bilek olayi da degil gerisi hikaye bana kalirsa. Bundan sonra o dizle futbol mutbol oynayamaz. Aslinda onun bu durumunu gorup dehlediler GS'a. GS'daki saglik ekibinin boyle osuruktan olup bu ince isleri ogreninceye kadar daha cok kazik yiyecektir bedava bonservisi var ya da bonservisi kelepir diye Avrupada curuk toplama isinde.

Ayni sekilde Ugur Ucar'inda isi bitti. Kimseyi kandirmasinlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Cengiz Akgun wrote:
Mert Tokman wrote:
Ozgur A. Boztepe wrote: Nasil kacirdi ben telefonda idim o anda..
Soldan cok guzel bir pozisyon gelisti - Arda Umit'i sola kacirdi, Umit sol taraftan iceri ortaya cevirdi, orta da Lincoln topun uzeirnden atladi, Aydin saga dogru acilan topa ayak ici plasesi ile yerden kaleye ters direk tarafina gonderdi - aslinda guzel bir vurus dusundu ama diregin dis tarafina gitti top - iceri atmayi beceremedi...
Hicbir fantaziye gerek yoktu. Atacagi sert bir sut yeterdi. Ama nerde oyle vuracak adam.
Dogru Cengiz Bey, Turk futbolcularin en buyuk eksikligi sut. Karsi karsiya plase degil once sert, sonra yanlara vurmak lazim. Bizimkilere ogretmiyorlar. Sut cekmek calsim ve pratik yapma isi oldugu icin bizimkilerede zor geliyor. Ama bizim volkan ve baris ta dahil alman alt yapili her hangi bir oyuncu, bizim yildizlarimizdan cok daha iyi sut cekiyor. Ingilizler 2. ligindeki bircok oyuncu bile Turk milli oyunculardan daha iyi sut cekiyor.

Macin sonundaki kavgayi kacirdim. Ama kavga olmasi bu macin sonucunda kacinilmazdi. O yuncularin bir birini korumasina sevindim. Sabri gercekten Ragip in agzini burnunu kirdiysa helal olsun. En azindan arkadan bilege vurmak yerine mertce kapisti.

Yonetmelige gore seref tribunu haric stadyumun otoparki da dahil soyunma odalari ev sahibi klubun sorumlulugunda, TFF ve hakemin yetki alanindadir.

Gerci Aurelio Ricardinho ya vurdugu ile kaldi ama, kural farkli soyler.

Ben sabrinin Aurelio ornegi yuzunden ceza alicagini sanmiyorum.

Bizede para cezasi verirler, ragipada tahrikten ihtar.

Maci kazandik, Kupadada Uefadaki gibi ilerlemeyi garantiledik. Isin komik tarafi, kupa onemli degil, iyi futbol onemli degil diyenlerin, simdi kazaninca "nerde iyi futbol. neden arda bastan oynamadi?" diyeceklermi?

Bu zamanda bu hakemle, bu 3 puan cok iyi.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Post Reply