FB 0/2-Chelsea 2/1 (Yinede Tebrikler Fenerbahçe)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Burada gordugum bir olay var. Insanlar cok cobuk kiziyorlar. Soyle Bulent'in yazdiklarina baktim. Oyle rencide edecek agir bir hakaret goremedim. Evet bu hakaret olayi gorecelidir. Iki tezat varsayim uzerine biyik altindan gulup dokundurmus. Biraz daha sevecen yazsa elbette bu kadar ters gelmeyecekti. Burada doldurusa gelip zaman zaman bundan agirlari sahsima da yapiliyor. Hemen devirip dokmek yerine biraz kalama vermeyi deneseniz. Degilse Deli Dilaver'in anama bacima kufretti diye saldirmasinin ne kadar ters oldugunu hep birlikte gorduk gecen FB macinda. Boyle seyler Turkiye de cinayet sebebidir demis. Dogrudur. Iste o yuzden bati kulturune sevimsiz geliyor bu anlayis turu ve kultur.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Mar 09, 2008 11:42 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote:Burada gordugum bir olay var. Insanlar cok cobuk kiziyorlar. Soyle Bulent'in yazdiklarina baktim. Oyle rencide edecek agir bir hakaret goremedim. Evet bu hakaret olayi gorecelidir. Iki tezat varsayim uzerine biyik altindan gulup dokundurmus. Biraz daha sevecen yazsa elbette bu kadar ters gelmeyecekti. Burada doldurusa gelip zaman zaman bundan agirlari sahsima da yapiliyor. Hemen devirip dokmek yerine biraz kalama vermeyi deneseniz. Degilse Deli Dilaver'in anama bacima kufretti diye saldirmasinin ne kadar ters oldugunu hep birlikte gorduk gecen FB macinda. Boyle seyler Turkiye de cinayet sebebidir demis. Dogrudur. Iste o yuzden bati kulturune sevimsiz geliyor bu anlayis turu ve kultur.
Abi beni biliyorsun guler gecerim böyle seylere. Ama onun yazis tarzi saka tarzinda degil. Tanimadigi biri icin böyle gelip ilk mesajda laf sokmasi alayci ifadeler falan hos degil. Daha evvel de dedim ben yanilsam ne yazar, FB cok iyi idi desem ne yazar kotu idi desem ne yazar? Kime ne? Oyle degil mi?
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote: Oyle degil mi?
Oylesine oyle. Su soyleyeceklerim senin icin degil.

Vaktiyle onlar soyle yapti boyle yapti diye GS ezeli rakibi olmasina ragmen senelerdir birbiri ile oynayip yenilip ya da galip gelmesi ile sevindigimiz bu rakabettten gurur duydugumuz ayni ulke takimin uluslar arasi bir basarisini yurekten kutlayamamak derin bir ezikliktir indimde. Hurriyet'de filan gordum Sevilla'nin kendi ligindeki rakibinin taraftarlari maca gelip FB'yi desteklemisler. Iyi bok yemisler. Insan iliskileri once aile sonra komsu es dost ve sonra ulke olarak tanimlanr. Hatta ayni sinirlari paylasan ulkeler ayni kultur yapsini teskil ettigi icin birbirlerini kollamalari gerekir ki cevrede olusan potansiyel orada yasayan yum insanlari positif olarak etkiler. Evet Dunyanin goreceli oarak obur ucundaki bir ulkenin takimi sempatik gelir seversiniz tutarsiniz. Bunda bir acayiplik yok. Ama insanin ayni degerleri paylastigi bir ulkede rekabeti kin ve nefrete donusturup dusmanliga ceviren bagnazligin anlasilir tarafi yoktur indimde.

Surada acikca FB'yi tebrik etmek yerine kulp bulup bin dereden su getrip ortada gozle gorulen bir basariyi kucumsemek neyin nesidir anlamis degilim. Rakibin basarisi rekabetde arkada kalanin kamcisidir. Iste fikralara bile konu olan cehennemde ble birbirinin gozunu oymaya kalkanlarin 21. yilda bile hala surunmelerinin en acik sebebidir bu cekememezlik. Bugunku FB 7 sene once GS'ya bakarak sapkasini one koyup biz nerede yanlis yaptik diyebilmis ve dogrusu onumuzde iken bu yanlislara devam etmenin anlamsiz olusunu idrak edenlerin eseridir. Ayni sekilde geldigi yeri icine sindiremeyenlerin isi gosterise vurmasi ile icinden yedigi tasa sicanlarin hali de ortada. Kimi secelim diye seyln tepesine bakip oturmaktalar. Ayni yanlislari yapmanin neye mal olacagini gorme yonunde ibret alinacak derstir.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Bulent Yesilyurt

Post by Bulent Yesilyurt »

Kerem Tezic wrote:
Cengiz Akgun wrote:Burada gordugum bir olay var. Insanlar cok cabuk kiziyorlar. Soyle Bulent'in yazdiklarina baktim. Oyle rencide edecek agir bir hakaret goremedim. Evet bu hakaret olayi gorecelidir. Iki tezat varsayim uzerine biyik altindan gulup dokundurmus. Biraz daha sevecen yazsa elbette bu kadar ters gelmeyecekti. Burada doldurusa gelip zaman zaman bundan agirlari sahsima da yapiliyor. Hemen devirip dokmek yerine biraz kalama vermeyi deneseniz. Degilse Deli Dilaver'in anama bacima kufretti diye saldirmasinin ne kadar ters oldugunu hep birlikte gorduk gecen FB macinda. Boyle seyler Turkiye de cinayet sebebidir demis. Dogrudur. Iste o yuzden bati kulturune sevimsiz geliyor bu anlayis turu ve kultur.
Abi beni biliyorsun guler gecerim böyle seylere. Ama onun yazis tarzi saka tarzinda degil. Tanimadigi biri icin böyle gelip ilk mesajda laf sokmasi alayci ifadeler falan hos degil. Daha evvel de dedim ben yanilsam ne yazar, FB cok iyi idi desem ne yazar kotu idi desem ne yazar? Kime ne? Oyle degil mi?
Ne kadar taniyabilir ki insanlar birbirini buradan. Mutlaka yuz yuze gorusen insanlar vardir burada ama. Buradaki tanisiklik yazilar araciligi ile gelisen bir tanisiklik.

Ben de sizi biliyorum yazilarinizdan...

Demekki yeterince taniyormusum.

Bu arada Cengiz Akgun e tesekkurler... Beni anladigi icin...

Bu arada Kerem Tezic bir onceki cevabinda, Yanilma payi olabilir vs. demissin.

Yanilma payinin oldugunu bile bile yazinda yanilma payi hic birakmamissin. O yuzdende sana verdigim cevabi hakettin bence. Burada Sevilla Fenerbahceyi eler, diyen senden baska bir cok insan vardi. Ama ben neden sana cevap yazmayi dusundum? Gayet acik...

Sevilla ezer gecer parcalar, o stadtan cikis yok

Buna alinmaman gerekir. Diyorsun ya Futbolun icinde bu var. Evet futbolun icinde bu da var..

Saygilar
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ben iddiaci bir insan hic olmadim hayatimda. Yanilmaktan gocunmam da. Sevilla maci gununde olursa alir dedim ve bir basari sarti kostum. Bunun da altinda yatan arguman Ispanyol futbolu ile Turk futbolu arasindaki fark idi tam olarak acmasam da. Ilki istikrarin sembolu digeri istikrarsizligin. Böyle olunca ilkinin iki kupa galibi temsilcisinin basarilarinin bir nevi deterministik digerininkisinin ise rassal olacagini soylemek akil disi degil. FB bu turu gecti. Bu onlari ust duzey bir Avrupa takimi yapmiyor. Alinti yaptiginiz yerde de belirttigim gibi pek cok takim ceyrek finale kaldi bugune dek. Bunlara GS da dahil. Simdi cogunun adi sani duyulmuyor. Bu dediklerimde garip olan ne var? Bu dediklerimin hazimsizlikla ne ilgisi var? Ustelik burayi okuyan bilir ben GS'la ilgimi de kestim kac senedir maclarini izlemiyorum yani oyle GS fanatigi ve FB'i hazmedemeyen falan birisi de degilim. Ayrica Ahmet Cakar'in FB kazanirsa jartiyer giyerim derken benim dediklerime benzer bir akil yuruttugunu tahmin edebiliyorum. Bunda insanlari rahatsiz eden nedir? Rahatsiz olunacak ve tepki gosterilecek (futbol disinda) pek cok sey varken hem de.

Bunun disinda ben ne FB'nin, ne GS'in Avrupa'da istikrarli bir cizgi yakalayabilecegine ve Avrupa'da basarilarini surekli kilacagina, bugunku bir Turkiye'yi dusununce ihtimal vermiyorum. Zira sporun sadece bir dalinda basarili diger butun dallarinda yerlerde surunen bir ulke ornegi bilmiyorum. Bu da tuhaf degil. Zira nasil araba surerken kola kutusunu camdan firlatan bir adamin genel davranislarinin da bu eylemden bagimsiz olamayacagina inaniyorsam futbolu ya hip ya hic diye algilayan ama nufusun buyuk cogunlugunun sporun ucundan kosesinden gecmedigi bir ulkede yasanan kaotik durumda yani, her mac kaybedenin hakemlere hakemlere agladigi sportif ruhun uzagindan yakinindan gecmeyen bir ulkede basarilarin da bu anlayis kitligi ile sInIrli olacagini dusunuyorum. Belki de bunlari yazmam gerekiyordu ki boyle laf sokmalara gerek kalmasin diye.

Ayrica tanimak tanimamak ve birisini "bilmek" konusuna gelince. Bu kavramlari uluorta kullanmamak lazim. Tanimak ile neyi kastediyoruz? Zira bir insanin bilinci birinci sahis bir ontolojidir bunu ucuncu kisi su sunu dedi diye o kisinin bilincinden geceni bilemez bu yuzden de kimsenin kimseye fuzuli bir konu olan ve sadece bir mesin yuvarligi uc direk ve bir cizginin icinden gecirmekten ibaret olan futbol konusundaki bir yorumundan dolayi kisiligini tanima tanimamaya dayali ahkam kesme hakki yoktur gozumde. Zaten forum kurallari da tam derinden dusunulmese de bu allta yadan gudu ile konuyor 'karsilikli laf sokma hakaret yoktur' seklinde. Bu tur karsilikli agiz dalaslari ve 'seni taniyorum bes para etmezsin' yaklasimi kime ne kazandiriyor? Herkes en iyi kendisini degerlendirir ki onu bile yapabilirse öpup basina koysun. Kimsenin haddine degil o gun ne yasadigini o gune dek hangi hayat suzgecinden gectigini bilmedigi insanlar hakkinda konusmak ve baskasinin varolusuna saldirmak. Bu yuzden de kimse ile agiz dalasina girmemeyi ve birisinin dusuncesine kucumserce yaklasmayi kendime de yediremiyorum. Herhalde dediklerim aciktir simdi.
Last edited by Kenan Atak on Sun Mar 09, 2008 7:45 pm, edited 2 times in total.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bulent Yesilyurt wrote: Buna alinmaman gerekir. Diyorsun ya Futbolun icinde bu var. Evet futbolun icinde bu da var..
Saygilar
Peki futbolun Fenerbahce adinin gectigi hangi platformunda boyle selam sabah demeden bir GS'linin gelebildigi ve bir FB'liye boyle bir laf edebildigi hangi yer var? Onun ne anasi kalir ne babasi, iki saniyede hesabi kitlenir. Madem bizi taniyorsun, ilk once buranin nasil farkli bir yer olduguna dair saygi duyman gerekirdi.

Ne yaptin simdi, arkadaslarina baglantiyi yollayip "nasil taktim kapagi kedilere bakin" diye egleniyor musun? Adam mi oldun?

Bu arada sunu da demeden gecemeyecegim. Bu bulent Cengiz Abi'ye de tesekkur etmis bir de ondan cesaret alip, ikinci kapagi da takivermis. Cengiz abiden cok iyi "kadi" olur ama bir yerin baskani, lideri, yoneticisi olamaz. Bana da yapti aynisini. Burada uzerime cuvallanan amaci uzum yemek degil, bagciyi dovmek olan bir suru ne edugu belirsiz herifleri bana savunup, bunca senelik sayginligimi zedeledi, senelerdir sure gelen arkadasligimizi incitti. Sonunda 40 tane 40 yasini gecmis adam yalvar yakar aylarca bana email atti "Ozan geri don" diye. Hic hosnut olmadigim uzulenecek bir durum olustu.

Bu yeni gelenin amaci belli. Ne gerek var simdi araya girip zaten bu cevaba sinirlenmis Kerem'in ustune daha cok gelmesine izin vermeye?

Kimimizin 15 kimimizin 10, kimimizin 5-6 senelerdir sure gelen arkadasliklari var. Bunun da sebebi var. Bir durum varsa ozelden uyarilir en cok. Burasi cimbom.org/forum, mahkeme degil. Cok ozel arkadasliklarin kuruldugu, insanlarin bazen girip dertlerini unuttugu, politik, ekonomik dunyevi sorunlardan uzaklastigi, keyifle bilgi paylasimi yaptigi yer. Kendisi cok iyi bir kadI olabilir ama Cengiz abi bunu ne yazik ki cok zaman unutuyor.

Ozan Ersoy
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ozan Ersoy wrote:
Kimimizin 15 kimimizin 10, kimimizin 5-6 senelerdir sure gelen arkadasliklari var. Bunun da sebebi var. Bir durum varsa ozelden uyarilir en cok. Burasi cimbom.org/forum, mahkeme degil. Kendisi cok iyi bir kadI olabilir ama Cengiz abi bunu ne yazik ki cok zaman unutuyor.

Ozan Ersoy
Laga lugayi birak da simdi farkettim Lee Morgan'i cekmissin jazz parcasinda :D Ama tam onun altinda ayni parcayi adamim Freddie Hubbard'tan da dinle. Bu Lee Morgan kuzeyde caz severler arasinda acaip populer. Neyse simdi Cengiz abi de cevap yazip konu lastik gibi uzamasin diye yazdim tabii. Aslina bakarasan anlik hiddetlerimizin ve fevri davranislarimizin arkasinda yatan hep köklesmis ve bizleri köreltip bizi bize yabanci eden kahrolasi genel aliskanliklar ve gelenekler, kurumsal dayatmalar, bilincalti semboller var. Normalde benim de hic alinip cevap vermeyip Bulent'e 'o zaman bana da Ahmet Cakar'a yaptiginiz gibi bikini gönderin' diye makaraya almam lazim ama bu kahrolasi bahsettigim aliskanliklarla cok rahat zivanadan cikiyorum govdesi yanip tutusup iki dakikada soguyup kömurlesen mese agaci gibi.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Kerem Tezic wrote:
Normalde benim de hic alinip cevap vermeyip Bulent'e 'o zaman bana da Ahmet Cakar'a yaptiginiz gibi bikini gönderin' diye makaraya almam lazim ama bu kahrolasi bahsettigim aliskanliklarla cok rahat zivanadan cikiyorum govdesi yanip tutusup iki dakikada soguyup kömurlesen mese agaci gibi.
Hayir Kerem'cim. Bu Bulent'in niyeti amaci belli. Ilk yazisi. Seni yazdiklarindan bellemis, hafizaya yazmis, "ilk firsatta laf sokacagim" diye de kinlenmis. "Bak o kadar yazi arasindan seninkini sectim" diyor. Eger FB elenseydi buraya gelip "Kerem Tezic hakliymissin, dogru tahmin etmissin, tebrikler" diyecek miydi? Hayir. O zaman nedir bu?

O makara seklinde cevap senelerdir tanidigin kotu bir niyeti olmadigini bildigin adama yapilabilir. Boyle yirtik dondan cikana degil. Ayrica nasil cevap vereceginin karari sana aittir cunku sozle taciz sana yapilmis. Baskasina degil. Baskasina yapilsa o da istedigi gibi yalayip yutabilir. O da onun bilecegi is. Her yigidin bir yogurt yiyisi var diye bosuna soylememisler. Bu isin medeniyetle, gelismislikle, egitimle alakasi yok. Bu bir kisilik, yogurt yiyis meselesi.

Ozan Ersoy
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Bu forumda yazistigimiz arkadaslari hic görmemis olsam da, kiminiz ile yaklasik 11-12 yildir bu forum araciligi ile tanisiyorum. Uzun yillar bircok konuda fikir yaristirdik, paylastik, tartistik.
Sevilla - FB macindan önce tanidigm FB li arkadaslarin da hemen tamami ikinci macta Sevilla nin farkli kazanacagini tahmin ediyordu. Acikcasi turu gececeklerini tahmin etmiyorlardi. Kerem bu düsünceyi foruma yazmis (daha yumusak cümleler ile yazabilirdi !). Fakat burasi bir Galatasaray forumu oldugu icin yazdigi tarza kimse birsey diyemez. Hangi FB forumunda Bülent in burada gördügü hosgörüyü görebilirsiniz bir GS li olarak. Öyle bir FB forumu yok. Demokrasi veya hosgörü o kurallara uyan insanlarin aralarinda paylasabilecegi seyler. Hosgörüye siginip hakaret etmek yanlis bir davranis.
Foruma gelen diger takim taraftarlari buradaki hosgörü ortamina ayak uydurmalidir. Sadece firsat kollayip birilerine takip ortaligi karistirmak isteyenler hic yazmasin. Sevilla normalde feneri 5 atip evinde yollardi, Fakat tesadüf eseri penaltilar turu FB atladi. Gelecek turda sadece Schalke ile eslesirlerse turu gecmek icin biraz sanslari var. Zira Schalke de tesadüf eseri Porto'yu eledi. Diger 6 takimdan hicbirini elemesi mümkün degil.

Bülent yazdigi mezajlarda kendinen olan hic bir fikir, mesaj, yorum, görüs görmedim. Sadece birilerinden alinti yapip altina iki cümle yazilmis mesajlar. Dogrusu hic bir birsey de söylemeyen mesajlar, sadece ortaligi karI$tIrmak amacli yazilmis. Bu konunun yukarilarda kalmayip asagilara düsmesi icin hepinizden ricam bir daha cevap yazmayalim.
Last edited by Serif Halimler on Sun Mar 09, 2008 6:12 pm, edited 1 time in total.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Neyse Ozancim ben uzunca cevabimi az önce yazdim o herhalde yeterli olmustur. Ben burada senelerdir yazistigim ve yazismaktan haz aldigim kisiler oldugu icin varim zaten daha cok muzik, gezi gibi konular ilgimi cekiyor. Sonucta futbol gibi (isvecliler bence cok guzel bir saptama ile dinden farksiz diyor) erkekligin kendini en ilkel bicimde ifade ettigi ve insanlarin maco kimligini buldugu (gecirmek, kale fethetmek, laf sokmak, aslinda butun bunlar bilinc altinda neyi sembolize ediyor anlamak zor degil) bir alanda bu tur saldirilara kimisi kalin derili olup hakli olarak kaale bile almiyor kimisi de ustune aliyor. Ben konusma salt hakli-haksizda kalinca tinmam ama bu tur son derece cahilce 'seni tanirim' vs gibi laflar soylenince sinir katsayim ar$a kadar firliyor bunu da itiraf edeyim boyle seylere muhatap kaldigim icin. Maalesef ulke insaninin hemen her konudaki duzeyi de bu. Trafikten tut, spora, spordan tut politikaya ve sozum ona kulturel hayata kadar. Buraya bilmedigimiz kisilerden laf yemege gelmedik. Forum da fanatiklerin yazdigi bir forum degil ismine aldanip forumu okuyanlar varsa yanlis adresteler zaten. Varsa adam gibi aciklamasi olan FB'nin tesaduf olmayacak sekilde turu gectigini anlatacak olan argumanlari ile anlatir biz de dinleriz. Butun bunlar aslinda bendeki Nietzche'nin dedigi pazar yerinden yani genel kulturun ve deger yargilarinin oldugu (yani aslinda tek kelime ile eblehligin hukum surdugu) insanlarin olusturdugu kalabaliklardan uzak dur istegini gudulemekten baska ise yaramiyor.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Bu gecirdi gecirdik olayi cok goreceli bir sey olsa gerek. Bulent Yesilyurt hakkinda adamin yukarda yazdiklari ile ne menem bir adam oldugunu bile saptanmis. Kerem'e cevap vermis. Ayni Ercan'in ilk gunlerde Ozan'a verdigi cevaptaki gibi siz demis ve saygilar demis. Olmamis. Buna karsilik Kerem de olur boyle seyler anlaminda anlayisli davranmasini arkasindan Ozan'imiz yime hizini alamamis.

Hotle motle bu is olmaz. Alt tarafi insanlar birbirlerini gormeden tanimadan yazmaya basliyorlar. Kimsenin kimse ile gecmisini bilmeden. Bilmeye de zorunlu degiller. Bu forum eger antu mantu santu yantu gibi forum degilse buna borclu. Ama bilyanin ters cevrilmis tencerenin dibinde denge de durdugu gibi durdugu ortada. Birakilsa her an o yerilen antu mantu gibi olma egilimi gostermeye calisiyorsunuz. Kimsenin kimseye bir sey demege hakki kalmiyor.. Antudakilere bile.

Ozan buradan bir sureligine ayrildiginda burada onu seven GS'lilar kadar Savas Macun'da uzulmustu. Hatta "ne idugu belirsizler" (bu tabir benim degil elbette) arasindaki Murat Kara'nin samimiyetine bile inanilmadi burada "yahu gel surada iki cift laf ediyorduk ozledik birader" dediginde bile. Gecen gun seni atarim buradan adam gibi yaz denilerek Macun'u da hal edilerek puskurtuldu. Hizini alamayip Lincoln'e pic demis. Mert Tokman rezil dedi tiksiniyorum bu heriften dedi yani bir pic demedigi kaldi idi (en sonunda kol saati diyor daha agir sozler kullanmamak icin). Macun sinirine hakim olamayip kabaca olayi dolandirmadan Lincoln hakkinda ne dusundugunu tek kelime ile soyleyince Fb'li oldugundan acitti birden. Aba altinda sopayi gordugunde "ne o yoksa beni atican mi" dediginde cevabini da aldi. Burayi boyle yonetecen. Adamin gorusleri seninkilerle cakismayinca once alay edecen sonra asagilayacan. Baktin anlamiyor ve pisikmiyor aba altindan sopa gostererek hakaretin dozunu artiracan ki olur ya kendini kaybeder kufur mufur edererek eline oynarsa atarak gecip gidecen. Bunu yapmaya kalkan Turkiyede arkamda bana en yakin insan olan kardesim olsa bile beni karsisinda bulur. Babam mezardan ciksa gelse bile dinlemem. O yuzden burada bu turlu tehditlerden vaz gecmeni senden rica ediyorum Ozan. Burada kimseyi yaftalamaya hakkin yok. Bulent Yesilyurt kalkip senin kendi hakkinda su soylediklerine ayni ton ve hakaret ile cevap verirse ya ben ben ya o demege getirecen yine. Farkindasin olayin nereye gittiginin farkinda olduguma. Onun icin ikimizin de sonunda uzulecegimizi bildigin seylere devam etme.

Ne dedim ben gecen gun "buyuk lokma ye buyuk laf etme" diye. Az ve oz. Bunun anlamini bildigini sanan cok ama bilmedikleri ortada Ozan gibi. Surada beni ne idugu bilinmezlere karsi yerdi dedigi adamlarla olan ihtilafi Orkun efendi idi. Orkun efendi iki mactir kizaga cekildi kocamis kurt tarafindan. Yanildigini bile kabul etmeyeceksin. Onu at bunu parcala bu herif burayi karistirmaya geldi, ben ona burada nasil gecirdik dedirtmem ile burasi nasil yonetilecek bir dusunsenize. Bir kere burasi mektep degil. Yonetilmege filan ihtiyaci yok. Toplum icine cikamayacak kadar dejenere birisi olmadikca GS'yi elestirebilmek icin GS'li olmanin da ongorulmedigi bir yer. Ben hala uzulmekteyim buradan kusturulup ayrilmak zorunda olduklarini hissedenler icin. Kimsenin burada misafir hissine kapilmamasi lazim. Burada yazmak, fikirlerini paylasmak icin GS taraftari olma sarti aranmiyor. Ben burada oldugum surece de bu aranmayacak. Buraya uye olan bu forumun uyesi. GS klubunun degil. Aranan kosul insan olma ve bunun gerektirdigi sekilde yazisabilme olgunlugu. Bu forumda olan GS'li imis degilmis hic fark etmez. Burada soz soyleme konusunda GS'li olmayan misafir degil buranin bir uyesi olarak herkez kadar GS yanlisi ya da karsiti konusunda soz etme hakki olan bir uye. Bu hakkini da goruslerimi suna buna begendiremezsem atilirim korkusu olmadan kullanacak oldugunun bilincinde olmali.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Mar 10, 2008 9:48 pm, edited 4 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Bulent Yesilyurt

Post by Bulent Yesilyurt »

Ozan Ersoy wrote:
Bulent Yesilyurt wrote: Buna alinmaman gerekir. Diyorsun ya Futbolun icinde bu var. Evet futbolun icinde bu da var..
Saygilar
Peki futbolun Fenerbahce adinin gectigi hangi platformunda boyle selam sabah demeden bir GS'linin gelebildigi ve bir FB'liye boyle bir laf edebildigi hangi yer var? Onun ne anasi kalir ne babasi, iki saniyede hesabi kitlenir. Madem bizi taniyorsun, ilk once buranin nasil farkli bir yer olduguna dair saygi duyman gerekirdi.

Ne yaptin simdi, arkadaslarina baglantiyi yollayip "nasil taktim kapagi kedilere bakin" diye egleniyor musun? Adam mi oldun?

Bu arada sunu da demeden gecemeyecegim. Bu bulent Cengiz Abi'ye de tesekkur etmis bir de ondan cesaret alip, ikinci kapagi da takivermis. Cengiz abiden cok iyi "kadi" olur ama bir yerin baskani, lideri, yoneticisi olamaz. Bana da yapti aynisini. Burada uzerime cuvallanan amaci uzum yemek degil, bagciyi dovmek olan bir suru ne edugu belirsiz herifleri bana savunup, bunca senelik sayginligimi zedeledi, senelerdir sure gelen arkadasligimizi incitti. Sonunda 40 tane 40 yasini gecmis adam yalvar yakar aylarca bana email atti "Ozan geri don" diye. Hic hosnut olmadigim uzulenecek bir durum olustu.

Bu yeni gelenin amaci belli. Ne gerek var simdi araya girip zaten bu cevaba sinirlenmis Kerem'in ustune daha cok gelmesine izin vermeye?

Kimimizin 15 kimimizin 10, kimimizin 5-6 senelerdir sure gelen arkadasliklari var. Bunun da sebebi var. Bir durum varsa ozelden uyarilir en cok. Burasi cimbom.org/forum, mahkeme degil. Cok ozel arkadasliklarin kuruldugu, insanlarin bazen girip dertlerini unuttugu, politik, ekonomik dunyevi sorunlardan uzaklastigi, keyifle bilgi paylasimi yaptigi yer. Kendisi cok iyi bir kadI olabilir ama Cengiz abi bunu ne yazik ki cok zaman unutuyor.

Ozan Ersoy
Hayatimda hic bir zaman herhangi bir yere yazi yazip, arkadaslarima da link atip. '''bakin nasil karistirdim surayi, burayi'' demedim...
Boyle bir yapim yok...Aklimdan bile gecmez...

Hos sizin aklinizdan nasil gecmis anlamadim....

Cok agresifsin. Gerek yok boyle seylere...

Insanlar nasil Ahmet Cakar in dedigini gundem yaptiysa. Herkes o konuyu konustuysa. Bende Kerem Tezic in yazilarina cevap verdim. Bu da benim en dogal hakkim sanirim.

Hangi insan, hangi taraftar mactan once filanca yazarin ''Fener Sevillayi eler'' cumlelerini, yazilarini gundeme getirdi? Kimse...Herkes varsa yoksa Ahmet Cakar....

Ayni sey benim Kerem Tezic icin yazdiklarim icin de gecerli...

Kisacasi, bu kadar buyuk olmayan bir olayi buyutmenin anlami yok...

Guzel guzel tartisalim...

Cengiz bey e de haksizlik etmissiniz... Ki takip edebildigim kadariyla Cengiz beyin yazilarinin G.Sarayla ilgili olaninin cogunu begenerek okurum. Cunku gercekleri soyluyor kendi camiasi hakkinda.

Ama ayni sekilde kendisinin Fenerbahce yorumlarinin coguna katilmam. Yaniliyor bence....

Bu arada yazdigim yazilarin hic birisinde hakaret goremezsiniz. Beni tahrik etmeye calismayin tahrik olmam...Hakaret, kufur duyamazsiniz benden... Bunlari beklemeyin rahat olun.

Ha, ama goruslerimi yazarim kendi fikrimce. Ona da karisamazsiniz. Karisirsaniz geldigim gibi cekilirim disari...

Goruslerimden ve fikirlerimden tahrik de olabilirsiniz. Bu da sizin sorununuz...

Saygilar...
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ben sana sorunun esasini soyleyeyim
Cengiz Agbi, hepimizin sana olan saygisini ve kredisini
sifirladin, yeni ufuklara yelken actin.
Surada 10 kusur senedir birbirimizi taniyoruz,
anlattiklarin bize degil, yeni arkadaslara.
Biz yemiyoruz artik karnimiz tok.

Her yerin bir kurali var, seviyeyi uste tutmak icin bazi yaptirimlar var.
Arkasinda fikir oldugu surece, ve de usluba dikkat edildigi surece
herkes yaziyor burada.Nitekim Savas ve Yigit yaziyorlardi. Savasin internet erisimi mactan sonra 1 hafta boyunca olmasaydi,
siniri gecmis olsaydi, simdi hala burada yaziyor olacakti.
Ne demisler ''Arnavutun cani sikilarsa kusagini uzun tutarmis''. Yani
kusagini uzun tutarmiski biri bassin hir gur ciksin, can sikintisi gecsin.
Olayin gelisimi sanssiz oldu, sinirine hakim olamadi, uyariyada benide atacakmisin diye karsilik verdi, aldigi cevap sonrasi ben gidiyorum dedi. Uzuldum, yazmasini isterim. Baska bir gorus acisini temsil ediyordu.
Gelmesini isterim. Bakacagini bilsem ozel mesaj atarim.
Eminimki hala yaziyor olsaydi (serinkanli) , Bulent Yesilyurta uyariyi oyapardi. Nitekim daha evvel yaptilar.

Bulent Yesilyurtmu? Gecin efendim. Niyet belli, icerik belli, seviye belli.
Ustunde bile durmayin, gecin gitsin, muhatap almayin. Bunlari cok gorduk.
Kerem Tezicle ayni duzlemde adinin gecmesi buyuk ayiptir.
Cengiz Agbiyle karsilikli konusup birbirlerini ovup yazissinlar iste.
NO ADNANS, NO CRY !!
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Off, bir hafta sonu forumu yanliz birakmaya gelmiyor birader. Hemen hatlar cekilmis, silahlar kusanilmis. Bunun bir kisinin dandik bir yazisi ile baslamasi ise isin puf noktasi.

Neden mi? Cunku stres seviyesi hep kaynama noktasinda tutulmakta da ondan. Stres o seviyede olursa, gokten dusen bir igne, altindan yapilmis da olsa, pasli da olsa bu etkiyi yapiyor iste. Ah Canaydin ah, bir alamandin su Avrupa kupalarini!

Isin ilginci tehdit savurmayi sevenler bir yana, digerleri bir yana yigilmis. Ben de gireyim de ne idugum anlasilsin.

Bu tehdit isi aslinda cok ilginc. Gecenlerde is yerinde cok yetenekli ve zeki ayni zamanda kendine cok guvenen ve her zaman, her ortamda kendi konusmak isteyen bir hatun arkadasi, mudure beni sikayet ederken yakaladim. Adami isten cikmakla tehdit ediyordu. Cok diplomatik olan bu hatun arkadas, az diplomatik olan bu durum karsisinda kizarip gittikten sonra, mudur bana donup yahu biliyorsun bu kizin kendine guveninin az oldugunu, hala uzerine gidiyorsun birader, yuh sana dedi! (Ingilizce'de yuh yok. 'You bastard!' dedi o nedenle.)

Niye mi anlatiyorum bunu? Turkler nedense tehdit ile Araplar da yemin billah ile huzur bulmaktalar da ondan. Yukaridaki hatun Japondan donme Amerika'da buyumus Amerikan aksanli bir Ingiliz olabilir ama bir yerden Turklerle iliskisi olmus belli ki.

Ozan, Alpay simdi yine kizacak, tipki Cengiz'e kizdiklari gibi. Ama konunun ozune inmek lazim.

Ozan, Cengiz yonetici olamaz ancak kadi olur demis. Bunu soylemesinin nedeni belli. Elinde sopa ile gezmeyen yonetici modern yonetici degil seklinde son on yilda beliren bir fikir var. Ozelikle Amerika'da bu boyle. ('Bullying culture' diyorlar. Ticari ortamlarda cok yaygin su siralar. Elbette bu uzun suredir var da su siralar bir ovunme araci haline gelmis durumda). Bu yoneticilerin tepeye kadar tirmanmis olanlarindan bir ornek vereyim. Tony Blair bir ara 'demokrasi, halkin sozunu dinlemek degil, populer fikirlere karsi durabilmektir' gibisinden bir laf etmisti zamaninda. Elbette boyle yalakalik yaparak kurtulacagini sanmisti ama kader aglarini yavas yavas ordu ve o da 'igrenc basbakanlar' mezarligindaki yerini aldi.

Yani bu modern yonetici tayfasi (ki Blair en ust yonetici olarak iyi bir ornek) olayi tam kavrayabilmis degil. O nedenle Ozan da sikinti cekmekte, o yoneticilere bakip fikirlerini sekillendirmekle. Aman dikkat!

Ben Cengiz'in yazdiklarini humanist buluyorum. Genel goruse gore nesli tukenen bir sey bu ama derine inenler bunun boyle olmadigini biliyorlar. Cengiz'e saygi duymam icin onun her gorusune katilmam soz konusu degil. Hatta hic birisine de katilmayabilirim. Hatta Cengiz'i sevmeyebilirim ama bu yine de saygi duymama engel degil. Ayni sey yaratici yazilar yazdigi zaman Ozan icin de gecerli. Alpay icin de, vs. Ama en cok MGC icin gecerli.

Ah! Gevezelik yaparken su gokten dusen igne hakkinda laf etmeyi unutmusum. Neyse, onu da zaten baskalari halletmis.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:Kimsenin kimse ile gecmisini bilmeden. Bilmeye de zorunlu degiller.
...
Hatta "ne idugu belirsizler" (bu tabir benim degil elbette) arasindaki Murat Kara'nin samimiyetine bile inanilmadi burada "yahu gel surada iki cift laf ediyorduk ozledik birader" dediginde bile. Gecen gun seni atarim buradan adam gibi yaz denilerek Macun'u da hal edilerek puskurtuldu. Hizini alamayip Lincoln'e pic demis.
Bana dokundurulan yerden, samimiyetin, birbirini taniyor olmanin bu tartismayla da ilgili oldugunu dusundugum icin konuya gireyim...

Kimse kimsenin gecmisini bilmiyor tamam iyi hos ama, burda yazilanlar => iyi kotu tanima => telefonlasma / beraber mac izlemeye / yuzyuze tanismaya kadar da gidiyor bazilarimiz icin. O kadari olmasa bile, iyi kotu kisilerin yaklasimlari, genel hayat gorusleri hakkinda fikir edinebiliyorsunuz yazma sikligina, sekline gore...

Ben orda samimiyet sorguladigimda haksiz cikmis miydim? Ben o kanida degilim. Bu demek degil ki Murat Kara'yi samimiyetsiz, iki yuzlu buluyorum. Ordaki "ozledik birader" deyisini, biraz acmasi gerekiyordu bence, baskalarinin ozlemiyle karismamasi icin, ve o da acmis olmustu sagolsun...

Neyse, konuya doneyim, benim ordaki tanimisligim, bir gecmisimizin olmasi, onun "ozledik" deyisiyle mesela bir Murat Agabey'in deyisi arasinda fark yaratiyordu benim icin. Ayni sekilde, bu forumda gecmisi olan, senin, ya da Savas'in (sen artik iyice azaltmis olsan da) kufurlu yazmasi, veya Mert Tokman'in hakarete yakin yazmasi direk atilmalara yol acmiyorsa, Savas'in o yazdigi yaziyi, tutup da Bulent Yesilyurt yazsaydi, hic kusura bakmayacakti, hemen atilacakti forumdan.

Demek ki neymis, bir gecmisi olmak insanlarin bakis acisini degistiriyormus... Bulent Yesilyurt da, Kerem'in o iddiali yazilari yanlis cikinca, boyle bir yazi yazma hakkini elde etti kendince belki. Ama, tutup da, (sadece benim yonetici olarak e-mail adresinden Fenerli oldugunu, yazilari yazdigi yerden oldugu ulkeyi iyi kotu tahmin edebilmis olmam disinda) hickimse tarafindan bilinmeyen, taninmayan birisiyken, selam sabah vermeden, bir ortama girip de oyle yazarsa, bu tepkileri de hakeder. Bunda Fenerli olmasinin tabii etkisi var, ama en az onun kadar burda kendisini bize daha sakin/iddiali olmayan yazilarla tanitmadan boyle bir giris yapmis olmasinin etkisi bence daha cok. Benim icin oyle en azindan.

Ozan'in Kadi benzetmesi de o acidan uydugu taraf da var, uymadigi taraf da. Egerki bir karar, sadece o yasanmis olayin gerceklerine gore karar verilecekse, evet, hic taraf gozetmeden gayet adil bir karar verebilir Cengiz Hocam ama, bazen, cezayi/karari olcup bicip tartarken, gecmis suclar/iyi hal filan da goz onune alinmak zorunda... Onlari hic kayitta tutmuyor eksik olmasin. Onlar, onun icin "taraf tutmak/adil olmamak" anlamina cikiyor cunku nedense... Neyse, herkesin yasam gorusu kendine...
Özgür
Post Reply