2006 Dunya Kupasi - Almanya

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ingiltere - Portekiz maci0-0 devam ediyor , simdi Beckham oyundan cikti, sanirim sakatligi var.

Christiano Ronaldo kendi sovunu yapmaya devam ediyor. Kupada oynayan oyuncular icinde mahalle topcusu kimligini korumayi basarmis tek adam C. Ronaldo sanirim. Ama savunmaya gelip top caldigi da oluyor.

Beckham'i gosterdiler simdi , kenarda dizini tutarak agliyor su anda.

Rooney Portekizli'nin apis arasina cok kotu bir sekilde basti, direk kirmizi kartla disarda.

Simdi Crouch girecek.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Portekizin kalecisi çok iyi... Penaltıda bu kadar yetenekli bir kaleci görmedim..

Portekizi yarı finale taşıdı kaleci. Yediği tek penaltıda bile topa müdahelesi vardı.

Mahalleden sesler yükseliyor. Amma portekizsever anti-ingiliz varmış :)

10 kişiyle sağlam savunma yaptı ingilizler, üstelik portekizden daha net pozisyonlar buldular. Portekiz Decoyu aradı, taradı bulamadı..

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Futbolcu yildizi olarak kenar mahalleden (Ghetto) cikabilirsiniz ama kenar mahalle icinizden cikmayinca Rooney'nin durumunda oldugu gibi olmuyor i$te. Hanim evladi Beckham ile beraber Ingiltereyi yaktilar. Hadi diyelim Beckham Gana kar$isinda ipten aldi idi. Ama bugun ellerini kollarini sallayarak gececekleri yari-finali TD olacak salak Isvecli'nin parmagi ile kacirdilar. Ulan yorgunluktan olen adamlara penalti attirdi dumbelek. Bu arada Hakan $ukur Peter Crouch'i seyretsin. Tek ba$ina santrfor nasil oynanir ogrenir belki.

Ben Ingiltereyi'de Almanyayida begendim. Ta$ gibi takimlar. Hic ama hic sevmedigim Guney Amerika futbolunun yaninda takim olarak futbol nasil oynanir dersi veriyorlar. Elbette bu dersi almak isteyenler goruruyorlarsa.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Jul 02, 2006 5:03 am, edited 2 times in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Henry ofsayt rekorlarını paramparça etmeye kararlı görünüyor... :)

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Dakika 60, Brezilyanın çektiği şut sayısı 2 (yazıyla İKİ)

Riberry 2. golü attırıyordu az daha (Canaydın sana İsmail YK'dan bir şarkı çaldıracam: Allah.............. )
Last edited by Ismail Gezer on Sat Jul 01, 2006 11:21 pm, edited 1 time in total.

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Fransa Henry'yle 1-0 öne geçti.
Liseli vardı ya ah o liseli...

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Brezilya'nın kazanmasını temenni etsemde, adamlar hiçbirşey oynamıyor..

Alexi olsa takardı bir frkik golü.. :)

Riberry takıyordu az daha..

Fransa resmen kendine geldi, demekki Fransanın ilacı Brezilyaymış.. :)

Sahada iki futbolcu var: Zidane ve Riberry..

Riberry alkışlarla çıkıyor...

Ze Roberto'nun fiyatıda düşüyor.. Olumlu düşünmek lazım :)

Ronaldo 90 kiloymuş, onca laf edilen Sergen kaç kilo ki :)

Ve bitti...

Neymiş? Top oynamadan olmuyormuş!

Brezilya oynadığı hiçbir maçın hakkını vermedi. Parreira'nın beyni, Ronaldo'nun göbeğiyle buraya kadar..

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Fransa, golcüsü Henry ile kopardığı 1-0'lık skorla Brezilya'nın ipini çekti.

Herkesin favori ilan ettiği Brezilya'ya bu kupada "karton aslan" rolü düştüğünü azıcık gözü açık olanlar farketmişti zaten. Abartıldıkları gibi "yenilmez armada" değildiler, hele bazılarının fena uçup da 1970 Brezilyası ile karşılaştıracağı kadar büyük hiç değiller. Şu Fransa yendi onları.

Turnuvanın en iyi oynayan takımı Almanya yoluna devam ettiği sürece benim açımdan sorun yok. Almanya kazanırsa "pozitif futbol" da kazanmış olacak.

Bu arada... Avrupa'da yapılan kupa yine Avrupa'da kaldı, gelenek bozulmadı. En büyük kupa bir Avrupalının müzesinde ikamet edecek dört yıl. 9 Temmuz gecesi hangi ülke futbolcularının elinde elden ele dolaşacağını ise önce yarı final, ardından da final maçları belirleyecek:

Almanya-İtalya
Portekiz-Fransa

2006 kupasında İtalya hariç geri kalanlarının yarı final sıralarını paylaşacaklarını bundan iki ay önce size söyleseler gülüp geçmez miydiniz?..
Liseli vardı ya ah o liseli...

Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Olay Brezilya'nın oynamamasından çok Pareira ve yanındaki emekli Zagallo'nun çok akıllı seçimleri Roberto Carlos, Ze roberto Cafu ve bugün oynamayan Emerson'un takıma getirdiği ağırlık ve verimsizlik maçın kaybedilmesine yol açtı. Japonya maçında her ne kadar rakip zayıf olsa bile Cicinho Robinho Juninho gibi kolektif ve enerjik adamlarla oynamış ve Brezilya brezilya gibi oynamıştı. Evet uzun lig maratonlarından sonra Ronaldinho ve Kaka gibi yıldızlar isteksiz gözükebilir ama bu takım Fransayı yinede yenebilirdi, Son 15 dakikaya kadar Cafu yu değiştirmeyi bekleyen kenarda 2 ihtiyar takılan Pareira ve Zagallo bence Brezilya'da vatan haini seçilebilirler, hatırlıyorum 98 kupasında da Zagallo o dönemin yaşlı oyuncuları Dunga ve Bebeto ile aynı bugün olduğu gibi konservatif bir oyun tarzı seçmiş ve istekli Fransızlar tarafından bozguna uğratılmışlardı bence bugünde tarih tekerrür etti. Bu kupayı bence hazırlık maçlarında şamar oğlanı olmuş ama her seferinde turnuva takımı olduğunu gösteren Almanya kazanacak gibi duruyor.

Bu dünya kupasına Hakemler ve yanlış seçimleriyle Teknik direktörler damga vurmuştur, Sven Göran Eriksson'un Lennon gibi bir kanat oyuncusunu geç oyuna alması Crouch gibi ingiliz mentalitesini ortaya koyan bir oyuncunun yedekte beklemesi TD lerin ne denli medyadan korktuklarınında bir göstergesi.

Dünya kupası enerjik ama bir o kadarda sıkıcı geçiyor golü atan genelde yenilmiyor kısır orta saha mücadeleleri ve sertlik artık dünya futbolunun tarzı oldu. Gün geçtikçe futbol seyircisi şayet kavgayı değil güzel futbolu seçerse o zaman statlarda daha az seyirci olacaktır belki o zaman güzel oyun geri döner.

Saygılar

Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Yillar once bu forumda Dr. Acun gezer vardi. Bu forumdaki yazarlar eksik olmasin onunda futbol acisindan dolu dolu ogretici, egelenceli yazilari vardi. Zidane, Zidane diye yazardi, bende Allah Allah ne gorurler bu adamin tekniginden baska der dururdum...

Fransa (takimini) hele Herry'i hic gozum isinmadi ama bu gun hakikaten kos koca Brezilyaya fitbol oynatmadilar birak kalelerinde sut attirmadilar..

helal olsun..Cengiz Akgun de yazmis top calimiydi, yok teknikdi bu safada ise o kadar yaramiyor, takim oyunu hatta TD'lerin maca cok iyi hazirlamalari benim gibi futboseverlerin mac izlemelereine keyif katiyor. Amerikada geri kaldik iste gozumuzun pasi gididyor boylelikle...

Insallah Almanya-Fransa finali izleriz...

Go Deutschland!

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Hanim evladi Beckham ile beraber Ingiltereyi yaktilar. Hadi diyelim Becham Gana kar$isinda ipten aldi idi. Ama bugun ellerini kollarini sallayarak gececekleri yari-finali TD olacak salak Isvecli'nin parmagi ile kacirdilar. Ulan yorgunluktan olen adamlara penalti attirdi dumbelek.
Ingiltere nin madara oldugu macı Cengiz Abi nin yazılarından takip etmek bir baska guzel! Mirror, Guardian da birinci sayfadan, Economist in Letters kısmında yayınlanacak guzellikte bir yazı. Dumbelek ve hanım evladının tam Ingilizce karsılıgı bulunabilinirse kendisinden rica ederim editorlere gondersin.

Portekiz icin sevindim, Scolari nin takımını neden Santraforsuz bıraktıgını anlayamadım. Portekiz kalecisi, Taffarel den sonra gordugum en iyi penaltı kurtarıcısı. Biraz da Ingilizler adamı adam ettiler.

Portekiz, Avrupa Sampiyonasında Xavier in eline carpan ve penaltı kararı ile elendigi mactan sonra Dunya Kupasında yarı finalde Fransa ile karsılasacak. Cok iyi bir mac izleyecegimizi tahmin ediyorum. Bir tarafta Hollanda ve Ingiltere yi eleyen Portekiz diger tarafta Ispanya ve Brezilya yı eleyen Fransa.

Zidane ni seyir ettikten sonra, kupayı kaptan olarak kaldırması guzel olur. Almanya yada Fransa nın kupayı almaları durumunda artık burunlarından kıl aldırmazlar, kibirlerinden yanlarına yaklasılmaz. Her ne kadar mantık ve oynanan futbol Fransa-Almanya finaline isaret ediyorsa, Portekiz in kupayı kaldırmasını, Zidane nın turnuvanın en degerli oyuncu olmasını arzu ediyorum.

Bu arada, Ribery yuzunden yaramıza resmen tuz basılıyor. Bugun itibarı ile GS ın elinde tutamadıklarına bakıp, ders cıkarması, ahlayıp vahlamayı kesip, elindeki gencleri degerlendirmesi zaruridir. GERETS in PAF lara ozellik ile Arda, Ugur Ucar, Ugur Akdemir e sag kanatta sans ve formayı vermesi lazım!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

"Knuckle head" denilen beyinsizler sadece Turk basininda var degilmi$ demek. BBC sport'dan bir yorum:

"The young striker endured a frustrating game and his patience finally snapped as he got tangled up with Carvalho and Armando Petit and appeared to aim a stamp at the Chelsea player's groin.

The incident occurred right in front of Argentine referee Horacio Elizondo, who was urged on by Portugal players - including Rooney's Manchester United team-mate Cristiano Ronaldo - to issue a red card.

Elizondo took a moment before sending Rooney from the field and with him seemingly went England's World Cup hopes."

Cevir kazi yanmasin. Demek genc delikanli caresizlik icinde kivranip sonunda ta$mi$ ve api$ arasina ni$an aldigi gibi gozukmesi uzerine ve de Portekizlerin hele hele takim arkada$i Ronaldo'nun israri uzerine hakem kirmiziyi gostermi$. Bizimkini goz degil budak deligi saniyor ki boyle yazmi$.

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/footbal ... 991618.stm

Bu arada Zidane'nin efendiligine bayildim. Sahalarda sadece korkunc bir yetenek degil bir beyefendi ayrilip yerini Rooney gibi bitirimlere birakacak,
Berzilyali kucuk maymunda bugun sahada dinelenler arasinda idi. Yuregim yag bagladi. Hele o son frikikte bir i$ yapacakmi$ gibi gelip o topa vurduktan sonra siritmasi bok olmadan kokmanin simgesi idi Zidane'nin yaninda.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Fransa takimindan Zidane'i cikartin, biterler. Bir anda siradan bir takim olurlar, aslinda hepsi kaliteli oyuncular olmasina ragmen. Ama iste Zidane farki yaratan adam oldu.

Zidane bugunku oyunuyla hem medyaya hem de bizlere buyuk bir ders verdi. Turnuva onceside devamli sisirilen Ronaldinho'yu, Rooney'i gorduk. Hic bir sey yapamadilar. Ronaldinho'yu kesinlikle anlayamadim. Brezilya da kimse mucadele etmedi ama Ronaldinho'nun biraz olsun cabalamasini beklerdim. Ismi var ama cismi yok. Cafu oyundan cikarken kaptanlik bandini Dida'ya takmasi herseyi acikliyor zaten. Bu takimin lideri yok demek ki. Her biri buyuk yetenek olan Ronaldinho, Kaka ve Ronaldo'nun takimi surukleyecek, liderlik yapacak kisilikleri yok. Zidane'in elinde oyuncak oldular resmen. Zidane oyun boyunca nerdeyse yere bile dusmedi, topu hic kaptirmadi, sahadaki durusuyla resmen devlesti. Her takima onun gibi bir 10 numara lazim. Turgay Kiran Zidane'i CimBom'a getir !! :)

Ribery'e de buyuk sempati duyuyorum nedense. Adam bizi satti gitti ama oyle yapmasaydi su anda milli takimda olmazdi. Sansini kendi yaratti ve 3 sene icinde ucuncu ligden dunya starligina terfi etti. Fransa bu futboluyla Portekiz'i de , Almanya'yi da eleyebilir, ama ne olacagi belli olmaz. Belki Portekiz bile kazanabilir kupayi. Bu arada Scolari'nin takimlarinin belli bir ozelligi cok cirkef olmalari. Bugun de gorduk, ozellikle C. Ronaldo ve digerleri surekli yere yatarak hakemi etki altina aldilar.

4 tane Avrupa takiminin yari finale kalmasi cok ilginc ve beklenmedik bir gelisme.

Zidane'i teknik direktor olarak GS'da gormek isterim.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Tolga Girici wrote: ..
Ribery'e de buyuk sempati duyuyorum nedense. Adam bizi satti gitti ama oyle yapmasaydi su anda milli takimda olmazdi. Sansini kendi yaratti ve 3 sene icinde ucuncu ligden dunya starligina terfi etti.
....
$u lafi nasil soyleyebiliyorsun Tolga anlami$ degilim. Bu takimin ba$inda e$ek ba$I bile olamayacak insanlar varken ve adama hak ettigi para yerine eline sana borcumuz yok diye kagit imzalatmi$larken Ribery nasil oluyordu GS'yi satip gidiyor. Goreceksiniz zirnik alamayacaklar Ribery i$inden. Alsalar zaten en buyuk haksizlik olur.

Adamin ne kadar dogru bir harket yaptigini bugun sen dahil herkez goruyorken kalkip GS'yi satti gitti nasil diyebiliyorsun? Kici kirik bir takimda okuz gudemeyecek insanlarin elinde zarar ziyan olacak iken dun Brezilya onunde futbol nasil oynanir gosterdi cocuk. GS kalsa idi balikcilarin koyunden ba$ka Avrupa yuzu goremeyecekti gecen sene. Insaf edin biraz ve Ribery adina sevinin. Hayati kayiyordu zavallinin ve Allahtan onune birileri cikipta elinden tuttu.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Cengiz Akgun wrote:
Tolga Girici wrote: ..
Ribery'e de buyuk sempati duyuyorum nedense. Adam bizi satti gitti ama oyle yapmasaydi su anda milli takimda olmazdi. Sansini kendi yaratti ve 3 sene icinde ucuncu ligden dunya starligina terfi etti.
....
$u lafi nasil soyleyebiliyorsun Tolga anlami$ degilim. Bu takimin ba$inda e$ek ba$I bile olamayacak insanlar varken ve adama hak ettigi para yerine eline sana borcumuz yok diye kagit imzalatmi$larken Ribery nasil oluyordu GS'yi satip gidiyor. Goreceksiniz zirnik alamayacaklar Ribery i$inden. Alsalar zaten en buyuk haksizlik olur.

Adamin ne kadar dogru bir harket yaptigini bugun sen dahil herkez goruyorken kalkip GS'yi satti gitti nasil diyebiliyorsun? Kici kirik bir takimda okuz gudemeyecek insanlarin elinde zarar ziyan olacak iken dun Brezilya onunde futbol nasil oynanir gosterdi cocuk. GS kalsa idi balikcilarin koyunden ba$ka Avrupa yuzu goremeyecekti gecen sene. Insaf edin biraz ve Ribery adina sevinin. Hayati kayiyordu zavallinin ve Allahtan onune birileri cikipta elinden tuttu.
Satmak lafini fazla dusunmeden yazmisim, dediklerinin aynisini ben de dusunuyorum, ama yine de Ribery'nin GS'a ilk geldiginden itibaren niyetinin bozuk oldugunu dusunuyorum. Yani hocasi Fernandez Marsilya'ya gectiginden itibaren aklinda Marsilya'ya kapagi atmak vardi. Bizim yoneticilerin isbilmezligi onun icin bir bahane dogurdu. Parasi zamaninda odenseydi bile Ortega'nin Fener'den kactigi gibi kacip gidebilirdi. Tabi o zaman boyle kaziklanip madara olmazlardi.

Post Reply