2006 Dunya Kupasi - Almanya

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Fransa 3-1 kazandi, Ribery, Zidane ikinci yarida da iyilerdi, Makalele de ilk yariya gore daha iyi oynayinca Ispanya'nin ataklari kesildi, Fransa bastirdi ve hakkettiler.

Bekledigimin tam tersi oldu, ikinci yari Ispanya bastirir ve maci alir diyordum ama Fransa sonunda uykusundan uyandi galiba.

Ispanya teknik direktoru de igrenc sevimsiz, suratsiz adam, bildigim kadariyla da irkci olduguna dair soylentiler var. Reyes'i oyuna almayarak sacmaladi bana gore, tam onun maciydi. Ribery ile kanatta didisip duracaklardi oysa ki...

Fransa bu tempoyu devam ettirebilirse Brezilya'yi zorlayabilir ama Brezilya kendi uyutucu temposunu benimsetip golunu atacaktir buyuk ihtimalle...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Tolga Girici wrote:Hagi'yi cok savunurdum ama Hakan Yakin'in bu halini gordukten sonra Hagi'den ne koy olur ne kasaba.
ben de benzer seyleri dusunuyorum. ustune umit karan ve saidou'nun da bu seneki performanslarini ekleyelim.

ancak, yigidi oldurup hakkini vermemek olmaz. hagi, israrla ribery'nin sezon icinde milli takim icin fransa'ya gidip geldikten sonra tavirlarinin degistigini, yonetimi bu futbolcunun gidecegi konusunda uyardigini soyluyordu. benim tahminim, ribery'nin akil hocalari ona boyle bir yol gosterdiler. bu dunya kupasini hedef gostererek, fransa'ya donmesini, bunun milli takima girebilmesi ve yildizinin parlamasi acisindan daha iyi olacagina ikna ettiler seklinde. aslinda belki de ribery icin dogrusu bu oldu. turkiye liginde kalsaydi, a takima girebilmek icin agziyla kus tutmasi gerekecekti muhtemelen.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Ilk devre Fransa da sag bek olarak oynayan Saniol vasatının biraz ustune cıksaydı, Ribery nin cok daha etkili ve iyi performans gosterecegine inanıyorum. Eeee napalım, her takıma Ugur Ucar/Ugur Akdemir ve Arda kombinasyonu nasip olmuyor. Gerets elindeki cevheri kullan!

Brezilya-Fransa, Almanya-Arjantin, Portekiz-Ingiltere maclarında bana gore favori yok. Her bir eslesmedeki takımın bir digerinden kuyruk acısı var. Bana gore kora kor maclar seyredecegiz.

Brezilya-Portekiz, Arjantin-Italya benim istedigim yarı finaller. Kalırlar ise, bu eslesmelerdeki her iki yarı finalin cok cekismeli gecmesini muhtemel. Brezilya-Arjantin ise bekledigim, istedigim final. Kupa sampiyon adayım Arjantin.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Kayit ettigim maci skorunu ogrenmeden izledim. Cok sevindim. Birincisi Zidane the great i bir kere daha izleyecegiz hem de eski goz agrisi Brezilya'ya karsi. Bu muhtesem futbolcu son maclarini oynuyor artik bildiginiz gibi, yillanmmis sarabi yudumlar gibi her nlhareketi ayri bir keyif veriyor. Ikincisi bizim :( Ribery...

Macin kalitesi bekledigim gibi degildi. Oyun kartlarla faullerle cok durdu. Heyecan Brezilya macindan fazlaydi ama pas hatalari, offsidelar, fauller bu macta asiri fazlaydi. Topun hakimiyeti cogunluk Ispanya'da olmasina ragmen Ispanya fazla pozisyon uretemedi. Fransa her zaman daha tehlikeli gozuktu. Ribery macin yildizi, her mac kendine daha cok guveni geliyor, yavas yavas aciliyor. Brezilya'ya karsi onu izlemek cok eglenceli olacak.

Macin en kotu adami Henry idi. Bir santrafor macta 10 kez offside a kaliyorsa, o adam kotu oynuyordur. Zidane, Ribery, Vieira gibi orta sahanin atacagi toplari kovalarken offside'a dusmek acaip. Dikkatle baktim, 4-5 pozisyonda Zidane Henry'nin offside da oldugunu gorup topu baskasina atti veya geri cekti. Hic bu kadar kotu izlememistim Henry'i. Zamanlamasi, konsantrasyonu cok cok zayif.

Ispanya antrenorune cok tepkili butun dunya kamuoyu. Bugun rezalet kararlara imza atti. Fransa 35 lik Zidane in tecrubesiyle isi bitirdi. Ispanya'ya liderlik edecek Raulu cok erken aldi oyundan. Reyes gibi biri nasil oturur butun mac kenarda. Takim %65 topa hakim ama pozisyon yok, tek golu de penaltidan atmissin sok Reyes'i ortaligi karistirsin, 2-3 sut ceksin. Neyse herkes hakettigini buluyor, iyi oldular elendiler.

Fransa - Brezilya iyi ceyrek final olacak. Iki tecrubeli, arap ati gibi gec acilan, muhtesem oyunculari olan takim.

Ozan Ersoy

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Ozan Ersoy wrote:
Macin en kotu adami Henry idi. Bir santrafor macta 10 kez offside a kaliyorsa, o adam kotu oynuyordur. Zidane, Ribery, Vieira gibi orta sahanin atacagi toplari kovalarken offside'a dusmek acaip. Dikkatle baktim, 4-5 pozisyonda Zidane Henry'nin offside da oldugunu gorup topu baskasina atti veya geri cekti. Hic bu kadar kotu izlememistim Henry'i. Zamanlamasi, konsantrasyonu cok cok zayif.
Ozan'cim ayni sey benim de dikkatimi cekti, sonra dusundum neden boyle oluyor diye. Bana gore Fransa yanlis taktikle oynuyor, yeteneklerini ve potansiyelini kullanamiyor. Gallas ve Makalele gibi zaten iki inanilmaz on liberolari var, Viera bir ucuncu gibi oynuyor. Zidane ve Ribery top teknikleri yuksek oldugu icin top cok tutuyorlar ve kantlarda sikisiyorlar. Halbuki Fransa'nin en onemli adami bana gore ne Zidane ne de Ribery, orada Henry denen adam var. Henry, Ronaldo ya da Nistelroy tipinde bir golcu degil, topu surup, verkac yapip plasesini koseye birakan bir adam. Fransa'nin Arsenal'in oynadigi futbolu oynamamasi icin bir sebep yok, ama taktik oyle degil. 3 adam on libero, orta sahanin yaratici yonu kanatlara kacmayi seven Ribery ve Zidane'in uzerine kalmis, Henry ise ileride top bekleyen yalniz striker rolunde. Halbuki Vieira ya da Gallas daha ofansif rol benimsese ve takim daha hizli, verkaca dayali ve hizli futbol oynasa inanilmaz olacak. Henry ileride baymis durumda, surekli ya orta yapilmasini bekliyor ya da arkadan atilan toplara hamle yapacak da gol atacak, sinir olmus durumda. Vieira, Zidane ve Henry'nin verkaclarla iceri dalmasi gerekli, bu durumda ya Zidane ya da Henry gol atacaktir ya da oburune asist yapacaktir. Ribery de zaten kanatlardan iceri cok rahatlikla bindiriyor, onlari cok kolay besleyebilir. Zidane gereksiz yere efor harciyor, Vieira da atak kesmeyle mesgul. Bu oyuncular birbirlerine uzak dikkat edersen. Sagnol bence cok iyi bir futbolcu, sag kanattan ileri cikislar neredeyse Cafu gibi, Gallas da sol kanatta gayet basarili olabilir. Koy Makalele'yi on liberoya son orta saha adami olarak, onune Zidane ve Viera, onlarin onune de Henry. Ribery de serbest, surekli kanat degistirsin, forvete donuk oynasin. Fransa'nin elinde inanilmaz futbolcular var ve 3-1-3-1-1 ya da 4-1-2-2-1 konfigurasyonlarini cok rahat oynarlar, macin icinde de surekli taktiksel olarak degisebilirler. Ribery ve Zidane'in kendini bu kadar yirtmasina gerek yok, Henry'nin de bu kadar oyundan uzak birakilmasina.

Wenger buyuk adam, Fransa'yi verin eline bakin neler oluyor.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Cirak wrote:
Ozan'cim ayni sey benim de dikkatimi cekti, sonra dusundum neden boyle oluyor diye. Bana gore Fransa yanlis taktikle oynuyor, yeteneklerini ve potansiyelini kullanamiyor. Gallas ve Makalele gibi zaten iki inanilmaz on liberolari var, Viera bir ucuncu gibi oynuyor. Zidane ve Ribery top teknikleri yuksek oldugu icin top cok tutuyorlar ve kantlarda sikisiyorlar. Halbuki Fransa'nin en onemli adami bana gore ne Zidane ne de Ribery, orada Henry denen adam var. Henry, Ronaldo ya da Nistelroy tipinde bir golcu degil, topu surup, verkac yapip plasesini koseye birakan bir adam. Fransa'nin Arsenal'in oynadigi futbolu oynamamasi icin bir sebep yok, ama taktik oyle degil. 3 adam on libero, orta sahanin yaratici yonu kanatlara kacmayi seven Ribery ve Zidane'in uzerine kalmis, Henry ise ileride top bekleyen yalniz striker rolunde. Halbuki Vieira ya da Gallas daha ofansif rol benimsese ve takim daha hizli, verkaca dayali ve hizli futbol oynasa inanilmaz olacak. Henry ileride baymis durumda, surekli ya orta yapilmasini bekliyor ya da arkadan atilan toplara hamle yapacak da gol atacak, sinir olmus durumda. Vieira, Zidane ve Henry'nin verkaclarla iceri dalmasi gerekli, bu durumda ya Zidane ya da Henry gol atacaktir ya da oburune asist yapacaktir. Ribery de zaten kanatlardan iceri cok rahatlikla bindiriyor, onlari cok kolay besleyebilir. Zidane gereksiz yere efor harciyor, Vieira da atak kesmeyle mesgul. Bu oyuncular birbirlerine uzak dikkat edersen. Sagnol bence cok iyi bir futbolcu, sag kanattan ileri cikislar neredeyse Cafu gibi, Gallas da sol kanatta gayet basarili olabilir. Koy Makalele'yi on liberoya son orta saha adami olarak, onune Zidane ve Viera, onlarin onune de Henry. Ribery de serbest, surekli kanat degistirsin, forvete donuk oynasin. Fransa'nin elinde inanilmaz futbolcular var ve 3-1-3-1-1 ya da 4-1-2-2-1 konfigurasyonlarini cok rahat oynarlar, macin icinde de surekli taktiksel olarak degisebilirler. Ribery ve Zidane'in kendini bu kadar yirtmasina gerek yok, Henry'nin de bu kadar oyundan uzak birakilmasina.

Wenger buyuk adam, Fransa'yi verin eline bakin neler oluyor.
Mehmet'cim haklisin Fransa'nin oyun duzenini kimsenin sevdigini sanmiyorum ama Henry Wenger yok diye sacmalamaya devam ederse hem kendi hem takimi kaybeder. Her atilan pasta oraya buraya bagiriyor, eller havada, hakeme isaretler yapiyor vs. Tamamen bikmislik, birakmislik ve sinir var. Vucut lisanindan bu okunuyor. Ote taraftan Vieira kicini yirtiyor, Ribery macin yildizi dedim ama aslinda macin yildizi Vieira olmasi lazim. Bir gol bir asist yapti, at gibi de kostu. Zidane dersen profesor gibi oynuyor. Oyuna muthis bir odaklanma, adamin her hareketi olcup bicip, tarttigini, analiz ettigini ve hepsini yarim saniyede yaptigini hissediyorsun izlerken. Genc Ribery bile abukca kacirdigi golden sonra moralini bozmadi atti golunu.

Henry de tik yok. Pas yapamiyor, surekli offside surekli offside. Ribery'nin attigi gole bir bak agir cekimde. Vieira kafayi kaldirip Henry'i goruyor ama Henry offside da. Bekliyor bekliyor Ribery e cikariyor.

Offside taktigini bozacak akil ve bilgi var Henry'de. Bunda hocasinin veya oynadiklari duzenin pek bir hatasi yok. Biraz daha hareketli ve istekli olsa cok rahat bunu avantajina kullanabilirdi.

Ozan Ersoy

Ozgur Al

Post by Ozgur Al »

Galatasaray dergisinin son sayisinda dunya kupasini yorumlayanlarin hepsi belki renklerinden dolayi ispanya diyordu. Fakat hepsinin kuponu yatti.. Benim de tek takimim kaldi.. saldir Ingiltere
SUPER MARIO JARDEL

Mehmet Gurdal Cetin

14 HAKEM DONMUS

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

BULAR KALANLAR

Benim finaldeki favorilerim,

Referees for World Cup quarter-finals:
Germany v Argentina (Lubos Michel, Slovakia)
Italy v Ukraine (Frank de Bleeckere, Belgium)
England v Portugal (Horacio Elizondo, Argentina)
Brazil v France (Luis Medina Cantalejo, Spain)

Other retained referees:
Toru Kamikawa (Japan), Coffi Codjia (Benin), Benito Archundia (Mexico), Jorge Larrionda (Uruguay), Mark Shield (Australia), Massimo Busacca (Switzerland), Markus Merk (Germany), Roberto Rosetti (Italy) .
TRUST GALATASARAY
MGC

Ergün Simsek

Post by Ergün Simsek »

Ozan Ersoy wrote: Henry de tik yok. Pas yapamiyor, surekli offside surekli offside. Ribery'nin attigi gole bir bak agir cekimde. Vieira kafayi kaldirip Henry'i goruyor ama Henry offside da. Bekliyor bekliyor Ribery e cikariyor.

FIFA'nın resmi sitesinde yer alan istatistikler arasında en ilginci ise, ofsayta yakalanma kategorisinde gerçekleşti. Turnuvanın başında gol krallığı adayları arasında gösterilen ve şu ana kadar iki gol kaydeden Fransız Thierry Henry, 4 maçta tam 11 kez ofsayta düşünce bu kategoride ilk sıraya yerleşti.
Ergun Simsek

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hirvat oyuncuya 3 sari kart gosteren hakem Graham Poll uluslararasi hakemlikten istifa etmis. "Suc tamamen benim, bu kural hatasi, yorum hatasi degil. Bu sene en iyi senemi yasiyordum, olmadi." demis.

Isin garip tarafi ben bu hakemi cok begeniyordum. Futbolu iyi hissediyor, oyunu iyi yonlendiriyordu. Sacma sapan kartlar veren, kitap hakemi degildi. Ben acikcasi hem Ingiltere liginde hem disarda cok begeniyordum, bu adamin yonettigi maclar daha cok zevk veriyordu. Hatta forumda da ovecektim bu olay olmadan once. Bir yerde okuduguma gore FIFA final maci icin ciddi ciddi dusunuyormus daha once Graham Poll'u. Ilk yonettigi macta cok iyiydi (simdi unuttum) ama Hirvat-Avustralya macinda sacmalamis.

Gecmis ola. Buyuk hata ve hayat bazen bu kadar buyuk hatalari affetmiyor. En azindan durumu ustune alip suskun kalmamis ve erdemli oldugunu gostermis. Isin aslina bakilirsa bu turnuvadaki diger hakemlerden cok daha fazla hatali degil. Ha 3 sari kart gostermissin, ha 2 kirmizi, bilmem kac sari gosterip maci katletmissin, pek bir fark yok.

Ozan Ersoy

BERLIN (AP) -- English referee Graham Poll, who showed a Croatian player three yellow cards before sending him off in a World Cup match, is quitting international officiating.

Poll told Britain's Sky Sports television Thursday that he considered retiring from all soccer after his blunder, which meant a Croatian player stayed on the field three minutes longer than he should have. The result of the match was not affected and Croatia was eliminated.

However, the 42-year-old referee said he decided to continue refereeing in the English Premier League.

Poll said he took complete responsibility for the error. He showed Josip Simunic a yellow card twice, but did not eject him. Simunic was shown a third yellow card and sent off after the game ended.

"Certainly what happened a week ago is something I deeply regret. Inexcusably, I made an error in law, and most mistakes, most discussion, most controversy, surrounds opinion, and they are things we can always debate.

"But what I did was an error in law, and for that there can be no dispute. It wasn't caused by a FIFA directive or because I referee differently than what I do in the Premier League," Poll said.

Poll said he did not realize he made a mistake until told after the match. Several sleepless nights and thoughts of retirement followed.

"The first two or three days you think about retirement, you think it's all gone wrong, and you start to doubt your ability, but that didn't last for too long," he said. "Because of 26 years of hard work and countless games that have gone extremely well -- you know it's probably been my best season ever -- I will be back refereeing in the Premier League next season.

"It's time for me to let go of the mistake -- nobody got hurt from the error, nobody died. ... What I did was a public mistake, but it didn't affect qualification, it didn't affect the outcome of the match."

Poll worked at the two previous World Cups and was also a part of the 2000 European Championship.

"None have gone right, none have worked for me, for various reasons," Poll said. "We say in life one thing goes wrong it's unlucky, if two things go wrong then maybe you're really unlucky, but if it's three then you have to look at yourself and say something isn't quite right."

Okan Akçay

Post by Okan Akçay »

kral hakemdi valla yönettiği maçlar kaymak gibi akıcı geçiyordu yazık oldu ne diyelim
Image

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozan Ersoy wrote:Poll worked at the two previous World Cups and was also a part of the 2000 European Championship.

"None have gone right, none have worked for me, for various reasons," Poll said. "We say in life one thing goes wrong it's unlucky, if two things go wrong then maybe you're really unlucky, but if it's three then you have to look at yourself and say something isn't quite right."
Merak ettim simdi, burdaki "none" dedigi, (ve aslinda atasozunden adapte etmis olsa da) "birinci, ikinci yanlis giden" seyler onceki Dunya Kupalari mi, yoksa daha genel felsefeye mi dalmis amcam? Var miydi onceki kupalarda fiyaskolari?

Poll'un "yagmur yagdi, notum silinmis" mazereti de, ayni oyuncunun gordugu onceki sari kartlardan birini rakip takimin ayni numarali oyuncusuna diye kaydetmesi imis bu arada, daha onceden bir yerde okuduguma gore...

Bu arada hazir yazmaya baslamisken, dogru baslikta degil ama, tekrar hatirlatayim, Dunya Kupasi yarismasinda 9. round ilk maclari yarin, unutulmaya!
Özgür

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Almanya-Arjantin maçı çok heyecanlı..

Arjantin 1-0'a yatmaya kalktı, beraberlik golünü yedi, uzatmalardayız, hadi bakalım..

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ismail Gezer wrote:Almanya-Arjantin maçı çok heyecanlı..

Arjantin 1-0'a yatmaya kalktı, beraberlik golünü yedi, uzatmalardayız, hadi bakalım..
Heyecanli da rezalet bir oyun oldu. Bu mactan sonra Brezilya'yi elestiren guzel futbol hayrani arkadaslari iyi kalaylayacagim hazirlanin :)

Arjantin elenirse hocalari Peckerman'i, kulagindan tutup tavana asmak lazim.

Evet Ayala penalti kacirdi simdi, gule gule Arjantin'e dogru gidiyoruz...

Ozan Ersoy

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cambiasso da kacirinca turu Almanya gecti...

Yallah Arjantin eve simdi... hay salaklar.

Ozan Ersoy

Post Reply