Orhan Pamuk'a Nobel edebiyat ödulu verildi!!!!

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Murat Gökcigdem
Staff Member

Post by Murat Gökcigdem »

Amerikan hukumetinde ve Kongresinde bana Orhan Pamuk ve aldigi "unvani" hakkinda soru sorulunca su yaniti veriyorum:

Siz yillarca zengin bir kulturun icinde buyuyup yararlanip, o yorenin onuru ve gururu icinde yasayip, ustune yediginiz ictiginiz bir yerin "damina" cikip orayi pisleten bir adami nasil yorumlarsiniz?

Kac tane kitap yazarsa yazsin, ne kadar basarili ve guzel yazsa bile o ahlaksizligini ortemiyecekdir.

Gitsin USA'de ermeni konferensinda bas konusmaci olsun da oradan da bir maresal unvani alsin...

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Baris Tokat wrote:Ben de size ayni gazeteden Serdar Turgut'un yazisini tavsiye edim:

http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=55470,10,104
Serdar Turgut da sacmalamis. Sacmalayan sacmalayana...

Susan Sontag ile Orhan Pamuk'un karsilastirmasi yanlis. Bakin halk, yani tuketici istedigi kisiye, kurulusa, sirkete, gorevliye tepki koymakta serbesttir. Susan Sontag'in dedikleri disardan bakana gore ne kadar dogru olursa olsun, Amerikan halkini incitmis olabilir, bu da onlarin en dogal hakkidir. Ona karsi tepkilerini koyarlar. Orhan Pamuk'un dediklerinden alinmak, buna tepki gostermek, yanlis oldugunu soylemek, Orhan Pamuk'u okumamak, kinamak Turk milletinin de hakkidir. Turk milletinin hakki olmayan Orhan Pamuk'u fiziksel olarak taciz etmek, ona saldirmak, oldurmeye tesebbus etmek, linc etmeye calismak vs. Burada ince bir cizgi yok, koca bir duvar var.

Amerikan devleti, mahkemeleri Sontag'i yargilamis mi? Hapse tikmayla tehdit etmis mi? Yani aba altindan sopayi gostermis mi? Hayir... Bugun Orhan Pamuk'in arkasinda boyle bir uluslararasi destek olmasa Turk mahkemeleri onu iceri tikarlar miydi tikmazlar miydi? T.C yasayla, yaptirimla, cezayla Turklugu koruyacagini saniyor mu sanmiyor mu?

Yani Sontag'la, Orhan Pamuk'a verilen tepki dogaldir, haklidir ama Amerika herhangi bir yasal yaptirim uygulamamakta dogrusunu yapmis, Turkiye ise bu konuda sicmis sivamis, Pamuk'a Nobel verdirmis, Elif Safak gibi ne edugu belirsiz insanlari bir anda en populer yazar haline getirmistir.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Sat Oct 14, 2006 5:27 pm, edited 1 time in total.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Gokcigdem wrote:Amerikan hukumetinde ve Kongresinde bana Orhan Pamuk ve aldigi "unvani" hakkinda soru sorulunca su yaniti veriyorum:

Siz yillarca zengin bir kulturun icinde buyuyup yararlanip, o yorenin onuru ve gururu icinde yasayip, ustune yediginiz ictiginiz bir yerin "damina" cikip orayi pisleten bir adami nasil yorumlarsiniz?
Murat Gokcigdem agabeyim bir Turkiye Cumhuriyeti vatandasi olarak sana tesekkur ederim.

Ozan Ersoy

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Amerikan hukumetinde ve Kongresinde bana Orhan Pamuk ve aldigi "unvani" hakkinda soru sorulunca su yaniti veriyorum:

Kac tane kitap yazarsa yazsin, ne kadar basarili ve guzel yazsa bile o ahlaksizligini ortemiyecekdir.

Gitsin USA'de ermeni konferensinda bas konusmaci olsun da oradan da bir maresal unvani alsin...
Yazarlıgı, yetenegi konusunu tartısmak beni asar, Devlet ile olan cekismesinde ise kendisini haklı buluyorum, destekliyorum. Ama kendi cıkarı icin Turkler sunu yaptı bunu yaptı dedigi anda ben tarafım.

Gokcigdem, Ozan Ersoy, Alpay Dedoglu, Savas Macun nun fikirlerine katılıyorum, her birine bende tesekkur ederiyorum.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

‘Nobel Akademisi’ne dava açacağız’
Önce Orhan Pamuk, sonra Elif Şafak’a açtığı davalarla gündeme gelen Kemal Kerinçsiz şimdi de Nobel Akademisi’ne dava açmaya hazırlanıyor. Kerinçsiz, “Orhan Pamuk da, ödülü de bizim gözümüzde şaibeli” diyor.

http://www.ntvmsnbc.com/news/387968.asp

Böyle mallar sadece bizde mi var acaba!

Vatanseverlik kisvesi altında vatan millete bu kadar zarar vermekte büyük marifet!

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Ismail Gezer wrote:
‘Nobel Akademisi’ne dava açacağız’
Önce Orhan Pamuk, sonra Elif Şafak’a açtığı davalarla gündeme gelen Kemal Kerinçsiz şimdi de Nobel Akademisi’ne dava açmaya hazırlanıyor. Kerinçsiz, “Orhan Pamuk da, ödülü de bizim gözümüzde şaibeli” diyor.

http://www.ntvmsnbc.com/news/387968.asp

Böyle mallar sadece bizde mi var acaba!

Vatanseverlik kisvesi altında vatan millete bu kadar zarar vermekte büyük marifet!
Bu adam casus bence. Veya ruh hastasi, ikisinden biri.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

BBC'nin haberine gore Fransa'da Chaville kentinde Ermenierin Soykirimi aniti calinmi$. 300 kusr kilo agirligindaki bronz anit beton altligindan sokulumu$ geceyarisi Polis herhalde hurda yerinde eritilip satilacak diye $uphelniyormu$. Ama kentin Ermeni hayetinin ba$i olan Stefan Topalyan bunun meclisten gecen kanun tasarisinin guncelligini korudugu bir zamanda bunun cok manidar bulmu$. Bizimkiler mi yaptilar dersiniz?

Kibris cikarmasinda emegi cokca gecen zamanin di$ i$leri bakani Turan Gune$ hakkinda bir ani duymu$tum. Hani Ay$e tatile ciksin diye parolayi Londrada TRT araciligi ile veren. Eski toprak elbette.

Turan bey Fransada Paris'de okuyanlardan. Sorbon mu (bunu Fransizcasi ile ugra$mam $imdi bir suru harfler ekleyerek) bilemem. Ogrencilik yillarinda bir iki Turkle oda arkada$ligi yapmi$. Buna evin yiyecek i$Ini vermi$ler. Harcliklarindan ayda belli bir parayi buna mutfak masrafi diye veriyorlarmi$. Haytaligi oldugunu bilirlermi$. Biraz kumar oynarmi$. Bir ara bakmi$lar iki uc gune bir ak$amlari koca bir kaz firinda pi$ilip onlerine geliyor. Bir turlu akil erdirememi$ler Fransa gibi kaza merakli bir yerde bu nasil bize boyle ziyafet cekiyor diye. Sonra gazetelerde me$hur bir parkta kugu ve kazlarda gozle fark edilir bir azalma oldugunu yazmi$lar. Ve parkta var oldugu sanilan sansar avina cikmi$lar. Turan bey hic bozuntuya vermemi$ elbette. Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez demi$ler herhalde hic ustelememi$ler.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Oct 15, 2006 7:44 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Cengiz Akgun wrote: Turan bey Fransada Paris'de okuyanlardan. Sorbon mu (bunu Fransizcasi ile ugra$mam $imdi bir suru harfler ekleyerek) bilemem. Ogrencilik yillarinda bir iki Turkle oda arkada$ligi yapmi$. Buna evin yiyecek i$Ini vermi$ler. Harcliklarindan ayda belli bir parayi buna mutfak masrafi diye veriyorlarmi$. Haytaligi oldugunu bilirlermi$. Biraz kumar oynarmi$. Bir ara bakmi$lar iki uc gune bir ak$amlari koca bir kaz firinda pi$ilip onlerine geliyor. Bir turlu akil erdirememi$ler Fransa gibi kaza merakli bir yerde bu nasil bize boyle ziyafet cekiyor diye. Sonra gazetelerde me$hur bir parkta kugu ve kazlarda gozle fark edilir bir azalma oldugunu yazmi$lar. Ve parkta var oldugu sanilan sansar avina cikmi$lar. Turan bey hic bozuntuya vermemi$ elbette. Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez demi$ler herhalde hic ustelememi$ler.
Sabah sabah iyi guldurdun beni. Bu arada geride kalmis konu ama senin Bekir Coskun benim de en sevdigim kose yazarlarindan biri. Turkiye'deki cevre ve hayvan katliamina belki de sesi cikan tek yazar. Turkiye gibi muhtesem dogasi olan bir ulkede yapilan cevre katliamlarinda yuregi yanmayan bir insan varsa o canavar ruhludur gözumde. Ama maalesef kendine aydin entellektuel sifati takan hiyarlardan bir tanesi bile bu katliamlara sesini cikartmaz. Onlar poltika konusurlar (hadi politika felsefesi konussalar ona da raziyim) Ya futbolcular? Gece yataga girdi mi pesinden 40 milyon koyun surusunu yataga goturen, kalkti mi 40 milyon koyun surusunu beraberinde kaldiran essek sipalari bari bir kez olsun bu konuda onculuk edin zira ne kadar insanin pesinizden kostugunu biliyorsunuz. Neyse bugunku yazisini koyuyorum Bekir Coskun'un http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/526 ... d=2&gid=61
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Görkem KIRGIZ wrote:
Cengiz Akgun wrote:Turkiyede kapilar acilsa di4ari kimlerin firlayacagi ortada. yandim anam otobuste cektigim izdirap apartman hayati sIktI gonlumce ya$ayacam diyenlerde var.
Cengiz Bey,

Okuduklarınızı beyninizle değil de, onun yerine geçen başka bir şey ile algılamaya çalıştığınız ortada. Herşeyden önce büyüğümsünüz, sadece bu yüzden bile saygı duyabilirim size. Ancak herşeyin bir sınırı var.

Geleceğim için endişelenmemi böyle algılıyor iseniz bu sizin sorununuz, benim için sorun yok. Siz yurtdışında mı doğdunuz, yoksa Türkiye'de doğup sonra mı yurtdışına çıktınız,bilemem. Beni de ilgilendirmez zaten.
....
Ben bu yaziyi bu konudaki trafigin yogun olmasi yuzunden kacirmi$im. Hatirlatildi cevap vermek lazim elbette.

Ne dedigini neler hissetigini anliyorum ve biliyorum. Ben yazdiklarindan bir genelleme olarak eline ekmegini almak uzere olanin gozu benim de yaptigim gibi bir an once sanki di$arda aman buyur gel burada sana istedigini verelim derlermi$ gibi olmasindan yola cikarak yaptim. Ben cok $ukur ABD hic ama hic sikinti cekmedim. Tek derdim aile hasretim oldu. O zamanki $artla bugunkunden cok daha kolaydi. Ama dunyanin heryerinde oldugu gibi bugunde hayat standardi ABD hizla du$mekte. Bunun bati dunyasinda belki Iskandinav ulkeleri haric olabilir diger ulkelerde ayni durumda oldugunu biliyorum. Cunku hergun New York ve NJ de universite mezunu ve okuma adi ile gelip okulla filan alakasi olmayan bula$ikcilik taksi $oforlugu benzincide benzin basmaya kadar vardiran cigdem gibi delikanlilari gordugum icin dedim. Bu i$leri hor hakir gormuyorum. Namusuyla calip cirpmadan para kazanan altin bulsun. ABD ekonomisi bu i$lerin bu insanlar tarafindan yapilmasi uzerine kurulmu$. Bunlari Turkiyede de bu hirs ve azimle yapan bir yere varir demege getirdim. Sozum sana degil sadece. Mert Tokman dediklerime itiraz etti bunlar ayni zamanda okuyanlar diye. Tek tuk boyle okumaya cali$anlar var elbette bunlar arasinda. Ama ayni Turkiyedeki gibi hem okul hem de hayat sava$i yurumuyor. Ikincisi artik yabanci ogrenciye okuldan burs filan alinamadigi taktirda di$arda filan da i$ yok, Di$arda cali$manin tek yolu kacak ve korku icinde cali$mak. Onun icin $artlar cok agir. Benim gorduklerimin okulla mokulla hic alakasi yok ya da kalmami$. Cunku New Jersey Freehold'da Turk cemiyeti ile ili$kilerim oldu. Bu cocuklari cok yakindan tanima firsatim oldu. Bu cemiyete gelirler aman bize bir i$ bulun barinacak yer diye yardim isterler. Yardim edebilenler ellerinden gelenleri yaparlar. Ben coguna geri donmelerini tavsiye ettim. Cunku en hayirlisi haklarinda bu idi hikayelerini dinledigimde. Bir kismi ailelerin hali vakti yerinde olmasina ragmen aile baskisindan kacip Turkiyede yapmayi akillarindan gecirmedikleri i$leri ABD kacak bir iki yil gecirip belki olacak aftan yararlanirim diyenler. Bir kismi evli Turkiyede coluk cocugu oldugu halde buralarda sersefil bu sevdiklerinden ayri ya$amayi goze almi$lar. Turkiye yollayacak paralari bile olamiyor. Ama nedense di$arda ya$iyorum adi altinda bu sefilligi cekiyorlar. Sanki Turkiye demirperdesi ulkesi imi$ eziyet altinda mezalim gormu$ler gibi bir halleri vardi bu insanlarin.

Senin Turkiye izlenimler konusu altinda yazdiklarinda nelerden $ikayet ettigini de okudum. Evet Istanbulda ya$amak kolay degil ta$radan gelene. Elbette herkesin istedigi yerde ya$mak hakki. Kimse kimseyi durdurmuyor cok $ukur Turkiyeden bir an evvel kapagi di$ari atayim diyene. Ama davulun sesi uzaktan cok ho$ geliyor. Bu $ikayet ettiklerin yurt di$inda ya$amayi aklina koyanlarin cektiklerinin yaninda vizilti diye soylemek istedimdi. O konu ba$ligi altinda bunlar arada kaynadi. Benim icin kimin soylenenleri nasil anladigi algiladigi kendine. Ben gorduklerimi soyluyorum. Bunu da sana hakaret etmek icin soylemiyorum. Ama ortada gordugum bir cok gercek var benim bu konuda kolayca genelleme yapacagim ve de New Yorkta gemiden atliyan cok adam gordum. Aslinda Turk Magazincileri Miami'de Karayiplerde vur patlasin cal oynasinlari getirip gosterecekleri yerde bu trajedileri i$leseler sen de gorursun. Ayni Almanya ve Avrupa diger ko$esinde iki lokma ekmek icin her turlu zorluga gogus gerenler yabancilara bu cektikleri sefaletin sebebi sorulunca verdikleri cevaplarin cogu Turkiyede cektikleri eza ve cefa malasef. Kan kusup yigitlige bok surmemek icin kizilcik $erbeti ictiklerini soyluyorlar Turkiyedikilere hayatin kolayligi konusunda yazdiklari mektuplarda ya da telefon konu$malarinda. Bunlarin bir kismi daha da ileri gidip sadece bu ulkelerde kalmak icin politik siginmaya kadar vardirdilar bu i$i. Ayni askere gitmemek icin Papaya mektup yazip hiristiyan oldum diyen ama olmayinca ucak kaciran durzu gibi gecen hafta. Arnavutlukta sanki rahat hayat ya$iyormu$ gibi ustelik bu deyyus. 1980'de Kenan Evren'in zamaninda uc dort zibidinin bati Anadoluda (ismini ututtum ama Ege bolgesinde bagi bostani olduklari halde satip savip) bir koyu kandirip Kanada da i$ var ve Kanada muhacir kabul ediyorlar buralarda surunmeyin diye kandirip dolandirarak 20-30 aileyi Kanadaya sokup sonra olay anla$ilinca Kanada hukumeti bunlari kacak ve kanunsuz girdikleri icin sinir di$i etmege kalktiginda Kanada da olay cikarip bir kiliseye siginip bizi Turkiyeye gondermeyin Kanadaya siginmak istiyoruz diye yalvar yakar Turkiye hakkinda guzel bir propaganda yapmi$lardi. Hemen arkasindan Turklere olmayan vize zorunlulugunu getirdi Kanada bunlarin sayesinde. 1990 larda bir i$ icin Kanadaya gittigimde ABD'de cali$ma iznim (bu green card dedikleri) oldugu halde Kanadaya girerken elimde Turk pasaportu oldugu icin yolcular arasindan secilip 15-20 dakika sorgu sual edildim Kanada kapsinda bu muhteremler yuzunden. Ben sen de bunlari yapacan demedim ve demege de getirmedim. Ama bunlari yapanlar var demek istedim hem de sudan sebeblerle Turkiyede utanmadan baski ve eza cefa cektiklerini soyleyebilecekte tignette.

Sana da tavsiyem di$arda hem okurum hemde hayatimi da insan gibi kazanirim diye du$unuyorsan Istanbulda cektiklerini bir du$un ve onlari en az dort be$ ile bir carp di$ari cikmadan once.

Senin yanli$ anlaman ya da benim anlatamadigim Turkiye olan sevginin yoklugu iddia etmem degil. Ama Turkiyede geleceginden endi$e duyu$unu otobuse binememe ve apartman hayatinin sikiciligi ile baglamana anlam veremedim. Ben Istanbulda buyudugum halde zaman zaman ortaokul caginda kar yagdiginda otobus bulamayip okuldan eve 10 km yurudugumu bilirim. Amerikada 5 yatak odali kocaman evim var banka ile ortak ve apartman hayati ya$amiyorum. Bugun ya$adigim yerde arabam bozulsa i$e gitmek icin binecegim otobus ya da tren yok. Yahu beni i$e at diyecegim samimiyette bir kom$um da yok. O gun i$e gidemeyip varsa hastalik gunumu ya da yillik izinimden bir gunu heba etmek zorundayim. ABD gibi bir yerde New York $ehrine 90 km uzakta ya$iyorum.

Ben sana ve senin gibi di$arda daha rahat ya$anilacagini ve emeginin kar$iligini daha rahat alacaginin hulyasinin olanlara madalyonun obur yuzunu soyluyorum. Dikkat et bunu herkes soylemez sana. Ayni Fizik dersinde ogretilen enerjinin korunumu gibi haybeye degil verilen emege tam orantili bu dunyada elde edilenler. Yer ya da makanin fazla bir onemi yok. Bunun di$inda olanlarin cogu ise birileri bir $eyleri carpip cirparak namus ve $ereflerini hice sayarak elde ediyorlar. Evet arada lotto vuranda var. Her lotto sadece bilet alarak da olmuyor. youtube'un hikayesini okuyun o da bir lotto ve ayni olasiliga sahip. Bir dolarla bilet alip 300 Milyon dolar kazanma oldugu gibi Evi mevi ipatek edip 1.5 Milyar da vurma var. Bak iclerinden biri okuma derdine ortakliktan ayrilmi$ $imdi havasini aliyor. Yani insanin bir ruyasi olmali her zaman.

Di$arda cekecegin zorluklari yenmek icin vereecegin sava$i Turkiyede versen merak etme ekmegini ta$tan cikarirsin. Ama otobuse binemedim apartman hayati sikici burada ya$amak bir cile diye du$unuyorsan buyur gel ya da istedigin yere git bak bakalim zor mu kolay mi gorursun. Umarim her istedigin gonlunden gectigi gibi olsun.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kolay degil elbette saygi ve sevgi ile anilmak. Alsin mi kalsin mi filan derken madalyadan feragat edenler de var.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/52657 ... 3428&oid=2
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İçin rahat olsun Cengiz abi, R. Muhtar meseleye el koydu. Ajda, M Ali Erbil ve D. Akkaya eşliğinde konuyu aydınlığa ha kavuşturdu ha kavuşturacak, az kaldı :D

Rusyadan, Mısırdan, İrandan, Güney Afrikadan, Fransadan, bu ödülü siyasi duruşlarınında etkisiyle almış yazarlardan örnek verdi. Aslında boş değil, hazırlanmış biraz :D

Sn. Cumhurbaşkanı henüz Pamuk'u kutlamadı, kutlayacağıda yok. Hoşuma gittiğini inkar edemem ama bunu izah edecek mi, edecekse nasıl olacak çok merak ediyorum :D En geç 29 Ekim resepsiyonunda gazeteciler başına üşüşür..

Bu hadiseyle ilgili olarak beni en çok rahatsız eden şey: Orhan Pamuk'a 'muhalif yazar' payesi verilmesi. Haketmediği halde verilmesi! Bizde bu ülkede yaşıyoruz, sağır değiliz, kör değiliz. Memlekette muhalefet edilecek gerçekten çok şey var. 31 yıldır yazarlık yaptığını söyleyen O.Pamuk neye muhalefet etmiş ben çok merak ediyorum. Muhalefet, merhum Kışlalı'nın yazısında belirttiği gibi Atatürke anlamsız sataşmalarda bulunmak olamaz heralde!

Orhan Pamuk, şu konuda böyle konuştu, şöyle karşı çıktı, böyle muhalefet etti, şunları yazdı... Yok yok yok.. Eğer kitaplarında bilmediğim bir muhalefet anlayışı sergilediysede özür dilerim okumuş değilim ama okuyanlardan da birşey duymadık...

Tamda nobelin açıklanacağı zamanda o lafı etmeyi iyiniyetle izah etmek imkansız. Hadi 10 yıldır aynı şeyleri söylüyor, savunuyor olsa samimiyetine inanmak bu kadar zor olmazdı. Fikrirlerini beğenmesekte, madem bu işin raconu bu, adam haketmiş derdik.

Fener Şampiyonlar Ligi şampiyonu olsa, sevinmek çok daha kolay olurdu be :D Hakettiler abi dersin, Türkiyenin reklamı yapıldı dersin, adımızı duyurduk, imajımıza katkıda bulundu dersin, hafif kıskançlıkla karışık gülümsersin ama ...

Edebiyat gibi harflere, kelimelere, cümlelere; kelimelerin o cümle içindeki yerine endeksli bir alanda uluslararası ödül vermekte çok mantıksız. Hiçbir çeviri aslının yerini tutamaz. Bazen dahada iyi olabilir gerçi. Ama çeviri yapmak orjinalini yazmak kadar zordur. Türkçedeki bir kelimeyle ingilizcedeki bir kelimenin %100 aynı anlama gelmesi bile pek mümkün değilkene.. Dandik bir türkçeyle yazılmış bir kitap, kaliteli bir tercümanın elinde ingilizce olarak harika bir kitap halini alabilir, en azından üslup olarak...

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ismail Gezer wrote:Orhan Pamuk, şu konuda böyle konuştu, şöyle karşı çıktı, böyle muhalefet etti, şunları yazdı... Yok yok yok.. Eğer kitaplarında bilmediğim bir muhalefet anlayışı sergilediysede özür dilerim okumuş değilim ama okuyanlardan da birşey duymadık...
Orhan Pamuk, kendisinin de her firsatta belirttigi gibi, dogu ile batinin kulturel olarak birlesip (sentezlenip) baris icersinde beraber yasayabilecegini savunuyor. Bunu eserlerinden oldugu kadar, 11 Eylul saldirilari sonrasinda yazdigi su makaleden de anlamak mumkun (turkcesini bulamadim)

Pamuk’un bu beklentisi oncelikle pek saf ve romantik. Cunku olay dogu/bati catismasi ya da kaynasmamasi degil gelir dagilimdaki bozukluk. Iste Cin ise yarar hale gelince nasil dogu/bati birlesiverdi oralarda.

Isin ilginc yani Pamuk, Ataturk’un cizdigi yoldan yuruyor. Ayni zamanda da Ataturk’un cizdigi yolun tersine gidiyor. Bu da Kemalizmin en buyuk celiskilerinden birisi. Simdi Cengiz ve erbabi beni kaldirip atacak forumdan ama sunu soylemek yine de gerekli Pamuk’un icinde bulundugu durumu anlayabilmek icin.

Ataturk batiya yanasalim derken, o gunun kosullarinda bazi kesimleri, ozelikle de Genc Osmanlilarin kurulmasinda da rol oynayan kucuk sanayici ve disari ile entegrasyonu elzem goren buyuk toprak sahiplerini filan memnun ediyordu. Ote yandan Osmanli’nin dine dayali devlet olmasindan dolayi ulkede guclu bir ruhban sinifi vardi ve bu ruhban sinifi kendisini ve prensiplerini savunabilmek icin turanciliga kadar varan cizgilerde siyasetler ureterek, bunlara uyulmasini istiyordu. Ataturk, butun bunlarin arasinda dans ederken hepsine bir emzik verme geregi duydu, ki bugun Ataturk’un dahi olarak gorulmesindeki en buyuk nedenlerden birisi budur. Yoksa devrim denemesi nedeniyle kelleyi kaptirmasi muhtemeldi. Ancak bunlara emzik verirken, ortaya cikan celiskilere goz yumdu ve bu celiskilere muhalef edenlerin de gozunu yumdu.

Mesela, Genc Osmanlilarin destekledigi ve uzak dogunun da Turk oldugunu iddia eden Turancilik akimini tam desteklemedi ve dedi ki biz once su Anadoluyu bir kurtaralim, uzak doguya sonra bakilir dedi. Bunun uzerine Turkluk kavramini kucultmus oldu ve Turancilarin (bugun Bozkurtlar kaldi bir tek) hismini cekti uzerine. Ama onlara odunler de verdi ve 1935 yilinda basilan ve gunumuze kadar pek az degisen ve Turklerin koklerini Hunlara kadar uzatacak kadar komik durumlara dusen tarih kitaplarini bastirdi. Bu yazilanlar o kadar somuruye acikti ki, bir donem Turklerin bozkirlarda gezerken yanlislikla Amerika kitasina gecerek Kizilderililerin atasi olduklari turunden dunyayi katila katila gulduren tezler ortaya atilmasina bile neden oldu. Butun bunlar bile Bozkurtlarin son zamanlara kadar Ataturk’e dis bilemesine engel olmadi ama. Ancak 1990’larin sonunda Bozkurtlar Kemalizm ile barismaya basladi. Simdi ise pek siki fikilar.

Ote yandan herkesin bildigi gibi Ataturk bati medeniyetleri seviyesine ulasmak icin, yani batinin yonetim bicimlerini ulkeye getirmek, bati ekonomisine uzun vadede entegre olmak vs turu ilkeleri de masaya koydu. Elbette bir yandan Osmanli hayali ile yasayip bolgede tekrar somurucu guc olma sevdasi olanlar ile ote yandan Turkiye de dahil butun bolgeyi somurme sevdasi olanlari ayni anda memnun etmek imkansiz ve celiskili bir durum. Ilk baslarda bu durum cok belirgindi ve mandacilar ve ( o kadar da olmaz, cus diyerek bu konuda turancilarin safhinda yer alan) kemalistler olarak ayrilmisti. Sonradan her iki tarafin birbirine nispeten yaklasmasi ile ara kapandi biraz ama bu iki baskin grubun mucadelesi gunumuze kadar surmekte. Ruhbancilar ve Turancilar onceleri bereber iken sonra ruhbancilar baskiyi yiyince, turancilar onlarin yaninda tuyduler. Kemalistler de zaman zaman bir oraya bir buraya kaymaktalar zaten. Bu durum baska onemli gruplasmalarin olmadigi anlamina gelmiyor tabii.

Sonucta bu mucadele herkese zarar vermeye basladigi icin, butun hepsinin bir anlamda sentezi olan Ozal ve Erdogan gibi tipler tureyerek her iki tarafa da emzik verme islevini surdurmeye devam ettilerm (sadece bu anlamda onlari Ataturk ile karsilastirmak mumkun elbette). Bu arada ordunun da gunun kosullarina gore bir oraya bir buraya kaydigin gorduk.

Butun bunlar olurken ruhban sinifi ile turancilarin arasi da acildi, sonra kapandi, sonra yine acildi, vs. Ruban sinifi hala guclu ama daha cok kume dusmemeye oynamaktalar. Mandacilar ve kemalistler ezeli rekabeti temsil ediyor dersek, ordu da hakemlik yapmakta. Ruhbancilarin kadrosu iyi ama hakem hatalariyla ligde zor duruyorlar.

Ancak son zamanlarda dunya siyaseti degisince ve taraf tutmak gerekince, simdi ortalik karisti. Boyle ona buna emzik vererek olmuyor artik. Taraf tutmak gerekecek. O nedenle burokratlardan olusan ordu hemen tarafini secti ve hakem hatalarini turancilardan yana kullanmaya basladi. Simdi baticilar biraz sarsildilar ve toparlanmaya calisiyorlar. Bu arada ezeli rekabete alismis seyirci de homurdaniyor. Ruhban takiminin TD’siyim ben deyip ama daha cok mandacilara taktik veren Erdogan da sap gibi kaldi ortada simdi yaranacak yer ariyor. Yukari tukurse biyik, asagi tukurse sakal. Su andaki gidisata gore emzik deposuna yiginak yapiyor gibi ama durum hic de parlak degil. Yerinde olmak istemezdim.

Bunlari bilmek gerekiyor Pamuk’un dustugu durumu anlayabilmek icin. Simdi Pamuk’a ‘ulkeyi’ rezil etti diye kizanlar bu kesimlerden turancilarin eline oynamis oluyor. Isin ilginci, bunu bazi batici gecinenler de (durumu anlamadiklari icin) soyluyorlar ve turancilarin eline oynamis oluyorlar. Belki de bilseler kimin eline oynadiklarini Pamuk’a destek verecekler.

Bu arada ulkeyi dis basinda rezil eden elbette bu soylemleri 15 yildir veren Pamuk degil, ona tepki gostererek, 301’i cikararak, turanci emellere destek verenler ve bati bundan hoslanmayip yaygarayi bastigi zaman moraranlar.
Ismail Gezer wrote:Edebiyat gibi harflere, kelimelere, cümlelere; kelimelerin o cümle içindeki yerine endeksli bir alanda uluslararası ödül vermekte çok mantıksız. Hiçbir çeviri aslının yerini tutamaz. Bazen dahada iyi olabilir gerçi. Ama çeviri yapmak orjinalini yazmak kadar zordur. Türkçedeki bir kelimeyle ingilizcedeki bir kelimenin %100 aynı anlama gelmesi bile pek mümkün değilkene.. Dandik bir türkçeyle yazılmış bir kitap, kaliteli bir tercümanın elinde ingilizce olarak harika bir kitap halini alabilir, en azından üslup olarak...
Guzel olan herseye destek verilmeli. En guzel desteklerden birisi de bu guzellikleri daha da guzel hale getirecek rekabettir. Rekabet insan biyolojisinde ve doga da bile var. Onsuz guzelliklere guzellik katmak imkansiz. Onemli olan bu rekabet icin guzel ortam yaratabilmek, onu yonetebilmek ve guzellik yerine cirkinlik uretilmesini engellemektir. Bu anlamda edebiyat rekabet edilmesi gereken en onemli dallardan birisini olusturuyor.

Ote yandan rekabet pahali bir is cunku iyi bir organizasyon ve yeterli kaynak istiyor. Bunlarin olmadigi yerde rekabet yaratmak cok zor. Varlikli ulkelerde rekabeti daha cok gormemizin asil nedeni ise bu.

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Murat Kara wrote:
Ataturk batiya yanasalim derken, o gunun kosullarinda bazi kesimleri, ozelikle de Genc Osmanlilarin kurulmasinda da rol oynayan kucuk sanayici ve disari ile entegrasyonu elzem goren buyuk toprak sahiplerini filan memnun ediyordu.
:D:D:D

Yani buna ne denir ki. Sanki Turkiye'de o zamanlar kucuk sanayici varmis da... Malini falan disariya satmaya calisiyormus. Ha bir de disariyla entegrasyonu elzem goren buyuk toprak sahibi... Vay be vizyona bak. Yani adamin Antep de, afyonda, konya'da donum donum arazisi var da soyle artik kapatalizme donelim, batiya yonelelim, onlarla entegre olalim, findigimizi, pamugumuzu, kayisimizi, fistigimizi oralara da satalim diye Ataturk'e baski uyguluyor... Vay anasini sayin seyirciler... Ataturk de oy derdinde tabii, hem onlari mutlu edecek, agalara, sanayicilere de arada goz kirpacak, gerdan kiracak.

Murat Ataturk'e komunizme yonelmedi diye kizmani anladik da herseyin de bir raddi var be birader, gece burada 11 bucuk adami guldurmenin manasi yok. Bir kahkaha attim komsular duydu (samimiyetime inanabilirsin)

Bu dediklerin hem o zamanin Turkiye sartlarina uymuyor, hem de dunyanin sartlarina uymuyor. Dunya o zamanlar entegre degil, disentegre olma telasinda. Ataturk'un ilk kurdugu fabrikadan bir kac sene sonra Amerika Japonyaya buyuk bir kota uygulayacak, dunyada gumruk sinirlarinin en kati en saglam oldugu bir devir baslayacak, hemen ardindan buyuk buhran ve onun tetikledigi korkunc finansal cokusler ve buyuk dunya savasi baslayacak. Ne ekonomi tarihinden haberin var, ne bizim yakin tarihimizden.

Bosver bunlari aslinda hepsinin yolu ayni noktaya cikiyor.

Ulan ne guzel Islam devleti olacaktik simdi, mollalarimiz,seyhlerimiz, iyi sihatte olsunlarimiz ulkeyi yonetecekti? Basta da halife sultan... Ahh ahhh papaya ne guzel cevap verilirdi simdi. Ne oldu Ah ulan ah o Kemal yok mu?

Aah ulan ah komunizmle ne guzel yururdu bu ulke, valla gul gibi hepimiz fakir olurduk ama mutlu olurduk, bu dertler de olmazdi, bir de polit buroya girdin mi ooh kebap.. Ama.. Ah ulan ah o Kemal yok mu?

Bu ulkenin yarisi Kurt devleti olacakti, ama Ah ulan ah o kemal yok mu?

Ulan Turkiye filan olmayacakti, bogazlar ingilizlerin olacakti, ege yunanin, dogu ermenistanin, guney kurtlerin araplarin, fransizlara da elbet bir pay duserdi.... Ah ulan ah o Kemal yok mu?

Ne guzel Osmanli devleti diye gidecektik, illaki imparatorluk niye olalim, bir sure sonra Osmanli Cumhuriyeti de olurduk, ne guzel pasa pasa Ankara etrafinda devam ederdik. Bir itibarimiz,bir ismimiz, bir gecmisimiz olurdu,... Ah ulan ah o Kemal yok mu?

O Kemal o Kemal cok sevdigim bir arkadasimin dedigi gibi, bosa calisti, bosa yasadi. Bu kadar cok dusmana bu ulkenin 80. senesini gormesi bile mucize.

"Ben sana Nobel alamazsin demedim ki, adam olamazsin dedim" diyemedi kimse.

Ozan Ersoy

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Ozan Ersoy wrote:Bu dediklerin hem o zamanin Turkiye sartlarina uymuyor, hem de dunyanin sartlarina uymuyor. Dunya o zamanlar entegre degil, disentegre olma telasinda. Ataturk'un ilk kurdugu fabrikadan bir kac sene sonra Amerika Japonyaya buyuk bir kota uygulayacak, dunyada gumruk sinirlarinin en kati en saglam oldugu bir devir baslayacak, hemen ardindan buyuk buhran ve onun tetikledigi korkunc finansal cokusler ve buyuk dunya savasi baslayacak. Ne ekonomi tarihinden haberin var, ne bizim yakin tarihimizden.
Ozan niye boyle diyorsun? Eminim sen de farkindasindir ki 1. Dunya savasi dunya ekonomisinin entegre olmaya baslamasiyla patlak verdi. 1914'deki dunya ticaret hacmine ancak 1979'da ulasilabildi.

Dunyanin ulusal ekonomilere geri donmesi ve kalin gumruk duvarlari insa etmesi Keynesian ekonominin insa edildigi Bretton-Wood sisteminin kurulmasina kadar mumkun olmadi. Bu da 2. Dunya savasi sonrasina denk gelir. Iki savas arasinda hala 1.Dunya savasi oncesi kuresellesmeye donme cabalari vardi.

Sen benimle dalga gec bakalim ama ben sana gidip biraz arastirmani onereyim bari. Ne diyeyim bilmiyorum ki! Burada boyle derin konulari aciklamak hem abes hem de yapilabilmesi mumkun degil. Ancak iste boyle hikaye turunde, tepeden bakma seyler yazmaya vakit var bir tek. Bu hikaye 20 senedir benim sentezledigim seylerin sonucu cikan birsey. Elbette kimse begenmek zorunda degil.

Ancak merakliysan neden boyle bir hikayenin kurulabildigi kokusunda, iste artik internet var, ara bul, bak bakalim niye boyle yazabilmisim korkmadan. Simdi benim tutup da o kadar meteryali bulup, hazir onune koymami bekleme.

Arastir bakalim Osmanlidaki toprak lobisi nasilmis, Ermeni, Yunan ve diger yabanci azinliklar ile iliskileri ne asamadaymis, kucuk sanayici varmiymis yokmuymus, onca Fransiz sermayesini kim nasil kullanmis, kimlerin bundan nasil cikari varmis, Timar sistemi kime ne avantajlar sagliyormus, kimlerin yurt disindaki guclerle, ne tur iliskileri varmis, vs,vs. Bunlara bakmadan, sadece iyi bir insan dadada diye ortaya atilip, milleti batmaktan kurtarmis demek bana hic gercekci gelmiyor.

Bazi kesimler genelde o zamanki Turkiye'yi Ethopya filan gibi gosterme ugrasindalar. Alakasi yok! Tipki turancilarin 1071 Malazgirt savasi ile Anadoluya girdiklerinde bombos bir Anadolu bulup yerlestiklerini soyledikleri gibi. Koskoca hititlerin, lidyalilarin, yunanlilarin, bizanslarin binlerce yildir oturdugu topraklar bombosmus ve Turkler gelince cok kalabalik olduklari icin hemen yerlesmisler, kimsenin sesi sedasi cikmadan. Gulme, cunku bu hikayeyi yiyenler yemeyenlerden daha cok.

Ha bir de ekleyeyim, benim Ataturk ile filan bir alip veremedigim yok. Sadece resmi ideolojiden siyrilarak, isin tabanina inmeye ve anlamaya calisiyorum. Is cok daha karisik elbette ve yazabildiklerim sadece isin karikature donusmus hali. Biliyorum boyle genellemek ideal degil ama Pamuk'un basina gelenleri bir bakis acisina oturtmadan anlayabilmek de mumkun degil. Bu arada is taa Ataturk'e ve daha oncesine kadar gidip dayaniyor benim gorusume gore.

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bir noktanin altini cizmek lazim aslinda bugun Ilter Turkmen de deginmis bu konuya: Nobel'in Orhan Pamuk'a verilis gerekcesini okumustum ve yazmayi unuttum iste gerekce "(Pamuk) doğduğu şehrin melankolik ruhu peşinde koşarken kültürler arasındaki çatışma ve bağlar örgüsüne ilişkin yeni semboller keşfetmiştir." Yani politik nedenlerden verildigi savi havada kaliyor. Zaten odulun verilmesinden sonra kitapciya gittim sadece Istanbul adli kitabi degil Istanbul'la ilgili seyahat kitaplari da bitmis tukenmisti. Ammma olay sadece bizim medya degil yabanci basinda da Pamuk'un siyasi söylemleri ile örtuldu ve baska boyuta tasindi. Isvec texttv bile haberin yarisini 1 milyon ermeni 30 bin kurt soylemine yogunlastirip, Nobel'i alma icerigini bilincli olarak degistirdi. Bunu isine gelen kullandi kurtler kullandi, bir takim soytarilar cikip sanki askerlik arkadasiymis gibi Pamuk'tan söz ettiler. Burda Hasan'in dedigi dogru. Saglam kafa ile dusununce ölcutlerin edebi olduguna inaniyorum ödul verilirken. Bir baska konu da Pamuk'un eserlerinin cevrilmesi ile ilgili. Turkce kitaplari buyuk elestiriler almisti özellikle Kar kitabi. Ama ceviriler mukemmelmis yani cevirenin de edebi özelligi olmali (keske cevirene de bir ödul verselermis :D ) Ben biraz da söyle dusunuyorum bu ödullerde gene de ifade özgurlugu sorunu var diye gördukleri ulkelerin kaliteli yazarlarina öncelik verip edebiyatin gelismesini tesvik etmek istiyorlar da olabilirler. Veya baska bir deyisle Paul Auster Istanbul dogumlu olsa odul tartismasiz ona giderdi de diyebiliriz.

Paul Auster demisken yazarin su filmini gören var mi? Bir arkadas bahsetmisti ismarlatacagim. Konu cok ilginc özellikle caz manyagi cimbom.org ahalisi icin.
http://www.paulauster.co.uk/luluonthebridge.htm
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Post Reply