EURO 08: Norvec - TURKIYE - 1-2 (EMRE, NIHAT)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur Huseyinoglu

EURO 08: Norvec - TURKIYE - 1-2 (EMRE, NIHAT)

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Bismillah diyerek mi acsak basligi... :) Artik telafisi olmayan maca geldi dayandi milli takimimiz. Istikrarsiz takimimiz, Kerem'in gecen gunlerde ovguyle bahsettigi Iskandinavlardan biriyle oynuyor olacak. Bizim zirvelerimizde, kapasitemize yakin oynadigimizda gecmekte cok zorlanmayacagimiz bir takim diye dusunuyorum. Ama, asil sorun bizim o kapasiteyi tutturmamizda. Hatta, (Ridvan tersini soylemis gerci ama) o klasik istikrarsizligimizda, bu maci alip, Bosna macinda zorlanmamiz gibi olasiliklar geciyor aklimdan!?!...

UEFA.com'dan gruptaki puan durumu sayfasi (Sayfanin devaminda maclardan gol videolari filan da var, Norvec'in son macini izlemek isterseniz mesela):

Image

Murat Hocam'in da daha onceden gectigi takim kadrosunu bir daha gecmis olayim:
Servet Çetin, Arda Turan, Hakan Kadir Balta (Galatasaray), Hayrettin Yerlikaya, Sedat Bayrak, Mehmet Yıldız (Sivasspor), Volkan Demirel, Deniz Barış, Gökhan Gönül, Mehmet Aurelio, Semih Şentürk (Fenerbahçe), Rüştü Reçber, İbrahim Kaş (Beşiktaş.), Mehmet Topuz (Kayserispor), Gökdeniz Karadeniz (Trabzonspor A.Ş.), Serkan Kırıntılı (Ankaragücü), Emre Aşık (Ankaraspor), Hamit Altıntop (Bayern Münih), Emre Belözoğlu (Newcastle United FC), Yıldıray Baştürk (VfB Stuttgart), Nihat Kahveci (Villareal), Tuncay Şanlı (Middlesbrough FC), Fatih Tekke (FC Zenit), Serhat Niyazi Akın (RSC Anderlecht)
Bu kadrodan Fatih Tekke, ve Mehmet Topuz resmen cikarildi, ve Topuz yerine Denizlispor'dan Yusuf Şimşek cagrilmis oldu. Yildiray'in sakatliginin ciddi oldugu ve Norvec macinda (ve hatta Bosna Hersek macinda da) oynayamayacagi soylenmis oldu. Mehmet Aurelio, Deniz, Volkan ve Serhat'in da hafif sakatliklari/rahatsizliklari var. Ama sadece Deniz kaldi aralarinda "supheli" durumda olan.

"Cok Formda" oldugunu soyleyen Terim'in onceki maclara gore, 11 icin kesin karar vermedigi soyleniyor haberlerde. Gorebildigim 11 olasiliklari su sekilde:

Code: Select all

Volkan

Gokhan   Emre A.     Servet   Hayrettin/Hakan

Hamit    Mehmet A.   Emre B.  Arda/Tuncay

(Yusuf)

Semih       Nihat
Yusuf secilirse, onundeki forvetlerden birisi kesik yemis olacak tabii (12 kisi cikmayacak takim! :) ).

Hakem Avrupa'nin unlulerinden, Alman Markus Merk.

Mac TR'de Kanal-D'nin yayin akisinda gosteriliyor, ama linkine tiklandiginda, normalde o saatte yayinlanacak dizinin detay sayfasina gidiliyor!?!

(Dedigim gibi, farkli farkli maclar oynanirken, ayni basligi uzatmamiz, forum performansi acisindan cok da iyi bir fikir degil. Onun icin onceki milli maclarimizi konustugumuz son basliga, ve su an itibariyla son yazisina birer link vermekle yetinmis olalim.)
Last edited by Ozgur Huseyinoglu on Sat Nov 24, 2007 7:18 am, edited 1 time in total.
Özgür

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Ozgurcum

LigTV'nin milli takim muhabiri Omer Guvenc seninkine yakin bir onbir olacagini soyledi...

Kale de Volkan
Geri de Gokhan - Asik - Servet - Balta
Orta da Hamit - Aurelio - Emre - Arda
Onlerin de Yusuf
En on de Semih

Tek tek isimler yerine tabii elestirilecek en buyuk husus takimin en onemli macina birbiri ile daha once hic birlikteligi olmamis bir takimla sahaya cikilmasi... FT artik umidini yitirmis, supriz isimlerden medet umuyor ve son koz olarak artik Gokhan, Yusuf ve Semih gibi isimleri kullanacak gibi gozukuyor... Nasreddin hoca hesabi yapip ya tutarsaya kalmis isimiz...

Benim bu mac kazanilsa dahi FT'den bir beklentim kalmadi cunku rastlanti eseri kazanilmis olacak bu mac...

Onumuze bakmamiz lazim...

Ilk olarak Turkiye kendi benligini bulmali... futbolcusunun ve insaninin karakterine uygun bir sistem belirlemeli... sonra bu sisteme uygun futbolculari alternatifleri ile belirleyip bol bol mac yapip bu oyunculari birlikte oynamaya alistirmali ve bir klup havasi olusturmali...

Bana gore TR'ye en cok yakisan sistemin ozellikleri sunlar olmali:

1. Orta saha kalabalik, cok kosan, direncli, devamli rakibe onde presle basan, pres yaparken yardimlasan, birbirine yakin oynayan ve yerden dikine cabuk paslarla - presle kaptigi toplari efektif olarak degerlendiren sekilde kurulmali. Sistemin en onemli yuku orta saha uzerine binmeli...

2. Buna uygun olarak orta sahanin onde yaptigi prese yardimci olmak icin defansta orta sahaya yakin oynamali... bu yuzden defans adamlarinda cusseden cok hiza onem verilmeli... defans daha cok hizli - ileri ciktiklarinda arkalarina top atildiginda rakipten daha cabuk geri donebilecek oyunculardan kurulmali...

3. En onde pivot gorevi gorebilen, arkasi kaleye donuk oynayip topu saklayabilen, orta sahadan ceza alani icine cut eden orta saha oyuncularina duvar gorevini yerine getiren, kafa toplarina hakim ve karsi defansi tek basina yipratabilen oyuncular hucumsal zenginligin kilidi olmali...

Neden bu sistem? GS ve milli takimin en basarili donemine baktigimiz zaman, basarinin arkasinda ki etkenler beni buna itiyor... Turk futbolcusunun en iyi yaptigi is deli dana gibi kosmak - o zaman bunu en efektif olarak kullamanin yolu kalabalik bir orta saha ile rakibi devamli isirmak ve onde basip oynatmamak... Eger sistemin cikis noktasi kalabalik orta saha ile rakibe onde basmak olacaksa o zaman defansini cok geri de agir ve cusseli adamlarla kuramazsin... o yuzden defansida cok hizli adamlarla one cikarman lazim ki boylelikle presle seken toplari toplasinlar, orta sahaya yardimci olsunlar ve bunlari yaparken top arkalarina giderse rakipten evvel yetisebilsinler... ve yine orta sahayi kalabalik tutma adina forvetten bir oyuncu eksiltme durumundayiz - bu durum da ileri de ki tek forveti cok iyi secmek lazim... guc, kuvvet, rakiple tek basina bogusup o defans icin de kaybolmayan yapi da adamlar uzerinde durmak lazim...

Insallah FT'den sonra gelen TD ismi her ne olursa - kaliplasmis bir sistem yerine Turk futbolcusunun ve insanin karakterine uygun boyle bir sistemi oturtur ve buna uygun isimler secer...

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mert Tokman wrote: ...
Benim bu mac kazanilsa dahi FT'den bir beklentim kalmadi cunku rastlanti eseri kazanilmis olacak bu mac...
...
Hah iste budur olay. O yuzden Cumartesi gunumu gayet neseli ve eglenceli olarak bu mac ve bu adamdan habersiz gecirmeyi dusunuyorum.

Aslinda macin sonunda Turkiye icin en iyisi olup Terim'in bocurgatindan kurtulunacak gibi geliyor bana.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Tan Erten

Post by Tan Erten »

Terim bir kac gun once bir demec verdi:

"Cok formdayim, maci aliriz"

Bu adamin narsisizmi artik sinirleri ziplatacak seviyelerde. Beyefendi cok formda ya, tamam artik, mac garanti. Sahaya cikan futbolcular çünkü figüran, golleri de Terim çıkıp atacak.

Dün de yeni bir şey yumurtlamış:

"Yerden oynayarak, Norveç'i yerden yere vuracağız"

Yahu inanılacak gibi değil. Cengiz abi, Terim'den bu sene kurtulurasak tek özleyeceğim şey böyle tuhaf, komik açıklamaları okumak olacak.

Haa, bir de İngilizce basın toplantıları tabi...
Tan Erten

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Tan Erten wrote: Yahu inanılacak gibi değil. Cengiz abi, Terim'den bu sene kurtulurasak tek özleyeceğim şey böyle tuhaf, komik açıklamaları okumak olacak.

Haa, bir de İngilizce basın toplantıları tabi...
Bir de Terim'in "Top bizdeyken yarat, rakipteyken daralt" diye bir slogani vardi en basta. Aslinda sloganlar hep mantikli ama altini doldurmayinca boyle alay konusu oluyorsun.

Cemal_Sarici

Post by Cemal_Sarici »

Yahoo weather'a baktim az once.....yarin Oslo'da en yuksek sicaklik 3 derece, en dusuk ise -1 derece olacakmis. Mac saatinde 0-1 derece olur herhalde.

Sevgiler,

Cemal

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Tan Erten wrote: "Cok formdayim, maci aliriz"
Bu sadece Terim'in değil bizim futbol camiamızın genel problemi. Son alınan sonuçlarla 2008e gitme şansımız son derece azaldı. Norveç'i orada yenme konusunda şansımız da bence cok az.

Buna ragmen herkes yine 70 milyona palavra atma yarısı içinde, şöyle güçlüyüz, böyle güçlüyüz, biz böyle zor günlerde şahlanırız, finallere gideceğiz diye sallamaların sonu yok. Bir kişi de çıkıp gitmemiz çok zor demiyor. İmparator çıplak, söylemeye cesaret eden yok. Hadi Terim TD, takımı motive etme durumu var, spor yorumcuları neden böyle yapıyorlar?

Tabii milletin beklentisi de arttıkça artıyor, oyuncular üstünde baskı da. Yarın yenilirsek sahada Norveç'li dövmek için kovalayan oyuncularımızı görürsek şaşırmayın. Sonra memlekete döneriz, ya hakem, ya bizi tahrik eden Norveçliler, ya Avrupalı'nın bizi zaten sevmemesi sebep gösterilir. Malta, Bosna gibi takımlara verilen puanlar, evimizde Yunanistan karşısında oynadığımız rezalet falan konusunda kimsenin sesi çıkmaz.

Yarın kötü şamar yiyeceğimizden endişe ediyorum, üstelik milletin buna pek hazır olmamasından da.

Ali

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ali Gursel wrote: Bir kişi de çıkıp gitmemiz çok zor demiyor. Ali
Ben gitmememiz gerektigini dusunuyorum. Ilerisini kurtarmak icin bugunu feda etmeliyiz. Ya da daha beteri, bugunu kurtatirsak, ilerisi batar.

Kazara gidersek Terim, Oguz, Mufit Erkasap, Haluk Ulusoy, aslina batmis ve curumus bu mafyatik sistem kendini koruyacak.

Bu mac, Turkiye'nin yararina kaybedilmeli.

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Ali Gursel wrote: Bir kişi de çıkıp gitmemiz çok zor demiyor. Ali
Ben gitmememiz gerektigini dusunuyorum. Ilerisini kurtarmak icin bugunu feda etmeliyiz. Ya da daha beteri, bugunu kurtatirsak, ilerisi batar.

Kazara gidersek Terim, Oguz, Mufit Erkasap, Haluk Ulusoy, aslina batmis ve curumus bu mafyatik sistem kendini koruyacak.

Bu mac, Turkiye'nin yararina kaybedilmeli.
Wallahi haklı dahi olsan endişe etme çünkü istesek de kazanabileceğimizi pek sanmıyorum.

Mafyatik sistemlere gelince, hep beraber Milli Piyango müdürlüğünde bu sabah olanlara bakalım. En ufak bilgim yok ne olduğuna dair ama şehvet cinayeti olmadığı ortada. Kimbilir kazınsa altından neler çıkar ama tabii ki kazınmayıp üstü örtülecek. Memleketin her yanı mafyatik, rant ilşkileriyle örülmüş, futbol federasyonu neden farklı olsun? Bu yönetim giderse gelen yönetim farklı mı olacak sence?

Bizim torunların torunları için belki farklı olur o zaman kadar, avratlar sağa, adamlar sola, zebaha kadar dens!

Ali

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Maglubiyet aninda FT'nin duygusal bir istifasini izleyecegiz.
Yeni hoca olarak kimi buldular acaba ?

Benim hic umudum olmadigi gibi kazanmak gibi bir istegim de yok.Ayni tas ayni hamam yillarca devam edecegimize belki yeni bir olusum baslar dilegindeyim.

Ancak TFF 'nin icindeki adamlar kemiklesmis durumda,yerine gelecek olanlar da belki baskan disinda sistemin adami olacaklar.

Bir Turk olarak maci tabiki seyredecegim ama bir futbolsever olarak

19.00 da ZDF 'de Iskocya-Italya
23.00 da TVE 'de Ispanya -Isvec

maclari da cok cekismeli olacak diye dusunuyorum.

Ha bu arada gencler Cumartesi TSI ile 17.00 da Deplasmanda COOOK ONEMLI bir Cek Cumhuriyeti macina cikacaklar.D-SMART veriyor.Ikİ yumurtanin tokusmasi olacak bu mac, isiniz yoksa kesin seyredin PISMAN OLMAYACAKSINIZ.

YURUYUN BE GENCLER KIM TUTAR SIZI
TRUST GALATASARAY
MGC

Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ali Gursel wrote: Bu yönetim giderse gelen yönetim farklı mı olacak sence?Ali
Ben o kadar umutsuz degilim. Levent Bicakci yonetimi duzgun gidebilirdi ornegin. Basinin gazina gelip Fatih Terim'i getirerek kendini bitiren sureci iyiniyetle, bilmeden yaratti.

Senes Erzik de gunun birinde tek aday gosterilirse profesyonel bir yapilanma kurabilir. Ve elbette hic kimse, Ulusoydan beter olamaz.

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Ben her zamanki iyimser gomlegimi ustume gecirip, umutlu olmak durumundayım. Turkiye nin 2008 e katılmasını istiyorum. 2008 e katılıp gruplardan erken elenme ihtimalimiz yuksek dahi olsa, bayragımızın, taraftarın, seyircinin kupada bulusmasını gormek hakkımız.

Bu gruptan Turkiye nin 2008 e katılamaması bir takım dogruların hayata gecirilmesi icin fırsattır. Bu dogru. Ama biz bu yeniden yapılanma sureclerini defalarca tekrarlıyor ve gene aynı noktaya hatta daha kotu duruma dusuyoruz. Sansımıza, bu son 2008 sureci biraz farklı yasanıyor. Soyle ki:

Futbolun kemiklesmis seyirci ve yorumcuları bir yana, futbol ile cok az ilgilenen hatta ilgisi olmayan kesime 2008 seruveninin gosterdigi bir takım beceriksizlikler ve sorumsuzluklar dizisi var. Bu goruntuleri ve olumsuzlukları futbol ile pek icli dıslı olmayan bu kesim artan sıklıkla dillendiriyor, hosnutsuzlugunu ve beceriksizligin boyutunu gunluk konusmalarına konu ediyor. En azından ben cevremde boyle gozlemliyorum.

Dusuncem ve beklentim o ki; 2008 eleme surecinde aktif konumda rol alan bu yeni kesimin ilgisi canlı tutulabilir ve surece uzun zamanlı dahil edilebilirlerse, 2008 eleme surecinin sonucuna bakılmaksızın degisim kacınılmaz olur. Ben futboldaki basarısızlıgımızın ve plansızlıgımızın, bu sessiz cogunlugun degerlendirmeye aktif katılımıyla, artık saklanacak ve hasıraltı edilecek yapıdan cıkacagını dusunuyorum. Macunnun tupten cıkması misali pek geriye donusu olamayan bir surec gibi geliyor.

Ergun Gursoy un ASY stadı icin yaptıgı yorum gibi nasıl GS seyircisinin canına artık tak etti ve nasıl taraftar bir dizi degisimi su yada bu sekilde zorluyor ise, aynı surec Milli Takım icinde gecerli. Bu yeni cogunluk surece dahil oldugu nispette degisim ivme kazanarak devam edecek. 2008 e katılımın bu sessiz cogunlugun ilgisini daha cok cezbedecegini, surukleyecegini dusunuyorum.

Umit edin ki 2008 e katılım sureci devam etsin ve bu tiyatrodaki her aktor ve oyuncu- teknik heyet, yonetim, sporcular, medya - yeni kesimin gozu onunde bir 8 ay daha sahne bulsun. Ben gruplara katılımın elenmekten daha hayırlı olacagı gorusundeyim.

Unutmayın! 2008 hem Avrupa Futbol Sampiyonasına (7-29 Haziran) hem Cin de Olimpiyatlara (8- 24 Agustos) ev sahipligi yapıyor. Bu sessiz cogunluk surece dahil oldugu muddetce sadece futbolda degil Turk Sporunda degisimi - teknik heyet, sporcular, yonetim, medya - zorlayacaktır.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Bendeniz Kerem Tezic tezine inaniyorum, yani Norvec'le 10 mac oynasak anca birini tesadufen kazanabiliriz. Hele eldeki kadroyu gorunce beraberlik bile zor gorunuyor.

Her seye ragmen umarim o "1" gerceklesir ve maci kazaniriz. Artik balina atilan goller mi olur (bkz ilk Norvec maci), hakem ikramimi olur (bkz Macaristan maci) her neyse maci kazanirsak cok mutlu olacagim.

Yenilmemiz halinde TFFunda temizlik olacagini hic sanmiyorum. Saracoglu rezaletinden sonra sadece baskan degisti ama aslinda degisen bir sey olmadi. FT gitse ne kazanacagiz, saklaban Denizli gelir takimin basina paralari o yer.

Biz nasil olsa adam olmamakda direniyoruz, bari maci kazanalimda bir daha ki maca kadar biraz yuzumuz gulsun.

Murat Kara

Post by Murat Kara »

FT ile yine deliler gibi saldirma plani ile cikacak takim sahaya. Soyle kendi gucunu tartarak ve ona gore akilli ve sabirli bir oyun plani olmayacak. Bu durumda ustun bile gortursek maci sonuc alinamayacak.

Kaldi ki ustun gorunebilmek icin bile kadro yeterli degil.

Kaldi ki Norvec'i bir sekilde gecsek bile, Bosna'ya takilir FT bu kafayla.

Sonra kala kala geriye uc-bes kohnemis kafa ve uc-bes bin fanatik fakat boynu bukuk taraftar kalir.

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ben macin berabere bitecegini dusunuyorum. Norvec avantajli. Yenmek zorunlulugu yok. Rahat ve akilli oynayip beraberlikle yetinmek isterler diye dusunuyorum. Insallah yeneriz. Hayirlisi olsun.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Post Reply