Galatasaray 2021-2022

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Re: Galatasaray 2021-2022

Post by Selcuk Samli »

Transfer donemi sinir bozucu bir süreç hakikaten. Yasa takılmak istemiyorum ama haberlerde bir suru 30 yasini devirmiş, yüksek ücretle kontrat isteyecek oyuncu ismi dolaşıyor. Bonservis parası verebiliyorsak, neden maaşı düşük ve gelecek vadeden oyunculara yönelmiyoruz anlamıyorum. (Dolasan haberler doğruysa tabii).
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kerem, Erinc, ve Sinan güzel bir söyleşi yapmışlar. Yonetim futbolculara odenecek paralari aciklayacagiz dedi ama, rakamlar açıklanana kadar spekülasyonlar devam edecek gibi duruyor. Arda ile sözleşme uzatilmasini olumlu buldum ama odenecek maaşın gecen sezondan yüksek olmaması gerekir.

NEF'in basketbol sponsorluğu ve odeme sistemi değişikmiş hakikaten. Nakit akısında problem yasayacak gibiyiz. Yeteri kadar Turk oyuncu alamadigimiza gore yabancı oyuncularda hata yapmamamız gerekecek. Secimi cok gec yaptık, bu yüzden oyuncu bulmakta zorlanacagimizi düşünüyordum. Artik bu sezon elimizden geleni yapalım, ama gelecek sezon transfer etmeyi düşündüğümüz oyunculari da belirleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=QeKSf8VSQsc
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Sosyal medyada yönetime yonelik homurdanmalar başladı. Yonetimin sogukkanliligi elden bırakmaması lazım. Daha once de yazdım,luks transferlerden uzak durmak lazım. Mesela, bir Ghezzal transferi var, yanlış bilmiyorsam 7 milyon Euro bonservis ve 2.5 milyon Euro maastan bahsediliyor. 3-4 sene de kontrat. 30'una yaklasmis bir oyuncuya bu paraların verilmesi bizim mali durumumuzdaki bir kulüp icin mantıklı degil. Bir de o bölgede alternatif oyuncularımız var. Fakat sol bekte, orta sahada, stoper ve sag bekte eksiklerimiz var. Goz karartlip kesenin agzi açılacaksa da Gedson alinsin mesela. Hem faydalı olur hem de ileride olası bir satista kazanc saglar.

Acikcasi scoutlarimizin kalitesini dusundugumde, ve Isitan Bey'in de yönetimde olmasi ile daha cok RB Salzburg, ve Slavia Prag tarzında transferler bekliyordum. Hala da beklentim o yonde.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Baskanin konusmasini beğenerek dinledim. Benim bir hayal kirikligim zaten yok. Hayal kirikligi olanlarin da mantıklı açıklamalar duydugunu dusunuyorum.

"Bize normal yollardan ulaşabilen GS üyeleri sosyal medyadan ulaşmasın" dedi ki cok hakli. Aidiyet programından bahsetmişti. Bu uygulanabilirse, üyeler olarak, her Allah'in günü olmasa da, belirli zaman aralıklarında eleştirilerimizi, önerilerimizi iletebiliriz. Umarım kısa surede bu plan faaliyete geçer.

Yurt disinda GS lisanslı ürünlerini satın alabileceğimiz günleri iple çekiyorum. GS Store websitesini inceledim, hakikaten hoşuma giden ürünler var.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Inanilmaz hatalar ile 3 tane saka gibi gol yedik. Tabii, ister istemez takimin direnci de un ufak oluyor.
Bu maçın hakki 5-1 degildi. Maci kaybederdik, ama 5-1 degil.

Kadroda derinlik yaratmak icin transfer edilmiş Aytac ve Alparslan'a tepki var. Ulkede yeteri kadar üst düzey oyuncu yetişmiyor. Yetisenler, biraz kendini gösterenler, zaten memlekette kalmıyor. Kulüplerin mali durumu belli. Bir de futbolumuzu cok cok kotu yöneten bir federasyon var. Yabancı oyuncu kisitlamasi ile kulüpleri iyice zor duruma düşürüyor. Aytac ve Alparslan bu kadar oynuyorlar, bir günahları yok. Tepki gösterenler problemin nereden kaynaklandigini cozememisler maalesef.

Kulupte para yok. Elimizde essek yüküyle para kazanan 30 yas ve ustu 4 tane yabancı oyuncu var (Nando hariç). O oyuncular ayrılmadan, radikal adımlar atmak da kolay degil. Yapılacak iki şey var. Ya scoutlarin önerisiyle, düşük bonservis bedelleri ile cok bilinmeyen yetenekli oyuncular transfer edeceğiz, ya da satın alma opsiyonlu oyuncu kiralayacağız. Yüksek maaşlı oyuncularin ayrılması ile, düşük maaşlı, yetenekli, başarıya ac, daha genc bir kadro kurabiliriz. Ama, bu zaman gerektirecek gibi.

Merak ediyorum, Scott Piri takimin fizik kondisyonu hakkında dürüst olarak ne düşünüyor? Ben pek iyi bulmuyorum acikcasi.

Hocaya tepki gösterenler var, 3 senelik yapılanma söylemi icin. 3.5 senedir gorevde, ne 3 senesi diyorlar. Hoca 3.5 senedir gorevde ama kulübün olaya bakış acısında problemi var. BIz bu maddi imkanlarla, bu kaliteli yerli oyuncu yokluğunda, uluslararasi turnuvalarda ,yasi ilerlemiş, formdan düşmüş oyuncu transfer ederek basarili olamayız. Yetenekli, daha genc, daha başarıya ac, fizik olarak cok iyi durumda oyuncularla, takim oyununu cok iyi oynayarak fark yaratırız. Yani, gecmis 3.5 senenin, ders çıkarmak disinda, bir onemi yok bu durumda. Yarından itibaren ne yapacagimiz onemli.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugun gelen transfer haberlerinden ikisini sevinerek karsiladim. Hollanda'li sol bek konusunda tereddütlerim var, umarım tereddütlerim boş çıkar.

Ozellikle Cicaldau iki senedir takip ettigim bir oyuncu,ve sans eseri gecen sene burada paylasmistim. Umarım Turkiye'deki ve Avrupa Kupalarındaki futbola adapte olur. Oldukça yetenekli bir futbolcu. Yasinin daha genc olmasından dolayı konusulan Stanciu transferinden daha olumlu bir transfer olarak goruyorum. Fransız sag beki tanımıyorum, ama alt yaslardaki Fransiz ulusal takiminlarina davet edilmiş. Faydalı olacagini umuyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Morutan'in transferinden, 15 milyon Euro'lardan bahsediliyor. Haber doğru mu degil mi bilmiyorum. Bence 10 milyon Euro bonservis limitini gecmememizde fayda var. 10 milyon da deneyip performansından memnun kaldigimiz Gedson'a verilebilir mesela. Morutan cok yetenekli bir oyuncu, belki ileride büyük bir futbolcu olur, ama konusulan rakamlar cok uçuk. 15 verirsen ileride kaca satabilirsin?
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Eski Acigi yine beğenerek izledim:

https://www.youtube.com/watch?v=XwundncNxBQ

Keyfim cok kaçık acikcasi. Sabah kalkıp haber okumaya korkar hale geldim. Covid 19 , şehit olan askerlerimiz, orman yangınları, tecavuz edilen, dövülen, öldürülen kadinlarimiz... Sayfalarca yazarsın.

Kulupler, biz de dahil, hiç memnun olmamalarına ve sürekli şikayet etmelerine ragmen TFF yönetiminin devam etmesine tamam dediler. Turk futbolunun gelişmesi icin ciddi bir adim atmayan, ve futbolumuzu her anlamda cok kotu yöneten bu TFF yönetimine nasıl devam dediler anlayabilmiş degilim.
GS'a karşı olan olumsuz tutumları hala devam ediyor, bu Ogulcan hakkındaki inanılmaz kararla da tescillenmis oldu.

Yaptigimiz transferleri keyifle izliyorum. Sadece yüksek maliyetli, düşük performanslı oyuncularimizin ayrılmaması beni düşündürüyor.

Bugun lig basladi, ayni tas ayni hamam devam ediyoruz. Monsieur Rosier'nin dokunulmazligi devam ediyor mesela.

Cok fazla bir seyin değişeceğini de sanmıyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Su Marcao olayı ile ilgili kısaca yorum yapmak istedim. Yaptigi şey cok yanlış, o konuda herkes hemfikir zaten. Fakat cikti samimi bir sekilde özür diledi. Bu da ilk vukuatı. Hoca ve yonetim mantıklı bir yol izlerler. Benim aklıma para cezası ve bence suresine hocanın karar vermesi gereken bir kadro disi cezası geliyor. Para cezası da bir hayır isinde kullanilabilir.

Bu arada GS dusmanlarına da gun dogdu. Bir de akil veriyorlar. GS en doğru kararı alır, kimsenin aklına ihtiyacımız yok.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugun (bence) tecrübeli oyuncularımız girdikten sonra oyuna daha cok hakim olduk, daha derli toplu oynadık.Maalesef, genc oyuncularla oynarken daha daginik oynadık. Bu da uzucu tabii ki. Ama genc oyuncularla oynarken de belli bir oyun standardına ulaşmamız lazım.Kanat beklerimiz ofansta yetersiz kalıyor. Bugun fırsat bulmalarına ragmen gol bölgelerine topu düzgün bir sekilde aktaramadılar. Victor ve Alex takımda sürekli olarak oynamaya başlayınca gelecek haftalarda oyunumuzda olumlu degisiklikler olacagini dusunuyorum.

Hocanin makas acildi lafına yonelik yorumlar yapılıyor bazılarına katılıyorum, bazılarına da katılmıyorum. Deniyor ki GS futbol takiminin market degeri 100 milyon Euro, rakibin market degeri 10-20 milyon Euro. PSG,Bayern senin butcendeki takımları nasıl ezip geciyorsa seninde düşük bütçeli takımları ezip gecmen lazım. Olaya matematiksel olarak bakarsan yorum doğru gelebilir ama dikkatten kacan bir şey var. 10-20 milyon Euro'luk takımla 100 milyon Euro'luk takim arasındaki kalite farki, 100 milyon Euro'luk takımla 1 milyar Euro'luk takim arasındaki kalite farkından daha az. 10-20 milyon Euro'luk takımdan bir adam gelip 100 milyon Euro'luk takımda ilk 11'de oynayabilir ama 1 milyar Euro'luk bir takımda biraz zor oynar. Bütçeler arasında 10 misli fark var ama, (1 milyar Euro'luk takımlarda)oyuncu kaliteleri bunu esasında 20'ye 30'a cikariyor. Onun icin açılan makas iki seviyede fark gösteriyor.

Esas makas yetiştirilen oyuncu kalitesinde ve transfer tercihlerinde acildi. Bugun birçok yorumcu Danimarka ligini küçümsüyor ama Danimarka bizden cok daha kaliteli oyuncular yetiştiriyor. Cok yetenekli olmasalarda, fizik olarak güçlüler, takim oyununu iyi oynuyorlar, daha istikrarlılar, temel egitimleri daha iyi. Yetiştirdikleri kaliteli gencleri çekinmeden oynatıyorlar haliyle. Disaridan da yetenekli genc oyunculari toplayıp yetiştiriyorlar. Trend Avusturya'da da boyle, Belçika'da da, Isviçre'de de. Biz ne yeteri kadar kaliteli oyuncu yetiştirebiliyoruz, ne de yabancı pazarları etkili bir sekilde kullanabiliyoruz. Zaten yabanci oyunculara karşı olan, istemeyen bir federasyonumuz var. O yüzden, bu gidişle makas açılmaya devam edecek.

Bu arada Marcao'ya 8 mac ceza verdiler. 5-10 mac arası ceza verilebilir deniyordu. Ilk vukuatı oldugu icin esasında 5 mac yeterliydi. Ama, GS'in oyuncusu oldugu icin 8 mac ceza aldi. Umarım yonetim itiraz eder, ama bir seyin de değişeceğini sanmıyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Marcao'nun transferi konuşuluyor. Eğer ortada ciddi bir rakam yoksa Marcao'nun gönderilmesini hatalı bulurum.

Ozornwafor, ve simdi de Jesse'nin(bir ihtimal) kiralık olarak yurt disina gönderilmelerine memnun oldum. Umarım basarili bir sezon geçirirler.

Bu haftaki "Eski Açık":

https://www.youtube.com/watch?v=R5D_voKfHic
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Randers macinin ikinci,ve bugünkü maçın 1. yarisina bakip ümitsiz olmak mümkün degil. Fakat yarılar arasındaki oyun kalitesi farki cok yüksek.
Iyi futbolu 90 dakikaya yaymayı bir turlu başarmamız lazım. Yas ortalaması bu kadar düşük bir takimin,eger oyuncular kendine gercekten iyi bakıyorsa, fiziksel yorgunluk yaşamaması gerekir.

Mostafa, Emre Kilinc, ve Emre Akbaba'nin formsuzluklari dusundurucu ve uzucu. Taylan ve Aytac da sezona beklediğim gibi baslamadilar.
Marcao'nun durumunu bilmiyorum, ama iyi bir teklif yoksa onu tekrar kazanmamız lazım. Ortada hala limoni bir durum varsa cozulsun artık. Bazı seyleri uzatmanın mantıgi yok.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Hocanın oyuncu degisikliklerine yonelik eleştiriler yapılıyor. Ozellikle Ryan Babel hakkında cok eleştiri var. Fakat, alternatif isimler de formsuz. Antremanlari da seyretmedigim icin hoca x'i y'i neden oynatmıyor diye yazmıyorum. Belki Yunus'u kadroda tutup degerlendirmek mantıklı olabilir.

Bu haftaki saha ici:

https://www.youtube.com/watch?v=3B2gNyxFtLs
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugun sosyal medyaya bir göz attım, neler yazılıyor neler? Bazı taraftarların beklentileri ile benim beklentilerim arasında daglar kadar fark var.
Ben bu sene Yunus'u, gelecek sene Celil'i, Atalay'i kullanabilir miyiz diye düşünürken adamlar hem Elneny hem de Gedson'u istiyor.
Ben transfere biraz fazla para harcadigimizi düşünürken (esasında harcamadık), millet iki uc tane daha transfer bekliyor.
Bugun transfer olmadı diye GS'in UEFA Avrupa Ligi'nde basarisiz olacagini düşünenler var. Basari kistasiniz ne? Bu genc kadronun UEFA Kupasi'ni bu sezon alacagani mi düşünüyorsunuz?

Gecen sezona nazaran daha iyi ve alternatifli bir kadromuz var. Yonetim cok iyi oyuncular transfer etti.Esas yapmamız gereken, formsuz oyuncularimizi kazanmaya calismak. Bunu başarabilirsek cok iyi bir sezon geçiririz.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Neyse, sonunda transfer donemi kapandı, ve bir sonraki transfer donemine kadar rahatım. Bu sezon akilci bir transfer politikası izledik, ve sezlongunu alıp gelen bir oyuncu transfer etmediğimiz icin memnunum.

Bu yabancı kuralı dusundukce icimi bayıyor. Hoca bu sezon oyuncu seciminde bayağı zorlanacak. Genc takimlarimizda yetişen oyuncular icin ne düşünülüyor bilmiyorum.Benim ozellikle beğendiğim, Berk Balaban(AL'ndeki gidişata gore) ,Jankat Yilmaz,Atalay Babacan (AL'ndeki gidişata gore), Kaan Arslan, ve Eren Aydin'i kiralık olarak göndermemiz gerektiğini dusunuyorum. Gerekirse yurt disindaki imkanlarda zorlanmalı. BB anlaşmasına gore odeme yapmaya basladigimizda bu tip oyuncular cok kıymetli olacak. Bu çocukları unutmayalım.
nefvakfi.org

Post Reply