Galatasaray 2021-2022

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Galatasaray 2021-2022

Post by Selcuk Samli »

Geleneksel basligi açtım, hayırlı olsun. Futbol takimi ile ilgili düşüncelerimi lig bitiminde yazmaya karar verdim.

Yonetim, secim icin yapılacak genel kurulun 22, 29 Mayıs 2021 tarihlerinde yapilacagini acikladi(Mali genel kurul da ayni tarihte mi olacak?). Tahminen 29'unda yapılır. Yalnız genel kurullar, covid 19'dan dolayi yasaklandı diye biliyorum. Kulubun iyiliği icin bu genel kurulun yapılmasında fayda var, ama nasıl? Tuzukte yoktur büyük ihtimalle ama olağanüstü şartlardan dolayi oylamanin bir defaya mahsus internette yapılması faydalı olacaktır kanımca. Adaylar projelerini GS TV'de anlatabilirler, mali veriler de web sitemizde var zaten (yanlış bilmiyorsam). Belirli bir saat dilimi verilir, ve üyeler oylarını kullanır. Daha sonra da oy sayımı yapılıp, sonuc aciklanir.

Dusuncelerim tabii ki beni bağlar ama bir yonetim degisikligi olmasında fayda goruyorum. GS'da baskanlik ve yoneticilik yapmak cok cok zor. Kimseye de yaranamazsınız. Olumsuz seyler akılda kalır.

Basketbol şubesi ile ilgili kısaca yazmak istedim. Kafamdan gecen seyler zaten vardi. Gecen gun Ergin Hoca'yla yapılan bir röportajı okuyanca gordum ki cok da farklı düşünmüyormusuz. GS erkek basketbol takimi gecen sezon gayet iyi performans gösterdi. Bu sezon istikrarsız sonuçlar alınınca hocanın gorevine son verildi(hatta bir kirginlik da oldu galiba). Bir suru oyuncu transfer edildi. Gereksiz bir telaş vardi nedense. Adini hatırlamıyorum, kusura bakmasın, subeye sponsor olan ve cok da yakından ilgilenen degerli bir GS'li(cok efendi bir insan, olumsuz hicbirsey de söylemedi) anlamsız bir sekilde uzaklastirilmis. Bildigim kadarıyla sponsorluk rakamını beğenmemişler ama daha iyi de bir sponsor bulamamışlar. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmusuz yani. Üstelik verdigi manevi destegi de kaybetmişiz (bu manevi destek oyuncular icin cok onemlidir). Sonuc ortada. Hiç de küçümsenmeyecek rakamlar harcanmasına ragmen küme düşmekten zor kurtulduk. Gelecek sezon, iyi bir genel menacer, scoutlar ve teknik ekibin beraber oturup, kafa patlatıp iyi bir takim kurması lazım. Iyi basketbol oynayıp, playoff'lara kalalım yeterli olur benim icin. Şampiyona olmaliyiz , Euroleague'de basarili olmaliyiz diyenlere söyleyeceğim: Show me the money.

Voleybol şubelerinden sahsen memnunum.

Futbol disi şubeler icin, ufak çaplı sponsorluklar da düşünülmeli. Bu tip sponsorluklara sıcak bakabilecek degerli GS'lilar muhakkak vardır. Yeni yönetimin GS'lilara yakin olup, bu destegi alması gerekiyor.

Youtube'de ciddi sayıda takipçimiz olmasina ragmen gerektiği gibi kullanamıyoruz. Cok iyi bir gelir ve iletişim kaynağı olabilecek Youtube kanalimiz adeta atil durumda.

Yurt disinda lisanslı kulüp ürünlerini alamıyoruz. Turkiye'den sipariş edip problem yasayanlar var. Acikcasi ben sipariş etmem. Mesela, Bayern Münih'in ABD'de bir internet mağazası var. Siparisler 3-4 gun icinde taraftarlara ulaşıyor. Onlarin da stok yönetiminde problem var ama, hiç yoktan iyidir.
Avrupa'da durum ne, bilmiyorum.

Bu sezon GS futbol takiminin hakki bayağı bir yendi. Maalesef yonetim seyretti ve pasif kaldı. Reaksiyonlar gecikti ve zayıf kaldı. Yeni yönetimin bu konuda daha proaktif olması şart. GS'in haklarının cok daha iyi savunulması gerekiyor. Turk futbolu cok daha iyi bir TFF(butun kurumlarıyla) hakkediyor.

Bugunluk bu kadar, aklıma yeni seyler geldikçe yazmaya devam etmeyi planlıyorum.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Re: Galatasaray 2021-2022

Post by Selcuk Samli »

Baskan adaylarından Metin Ozturk Kazan Dairesi'ne konuk olmuş. Tuzukteki, Turk hukukunda yeri olmayan, idari Ibra konusunda birsey söylememesi beni sasirtti. Uyeler 1 günlüğüne bile oylama icin salona zor gelirken, 2 gun nasıl gelecekler merak ettim. Fakat, oylama metodu konusunda söylediklerine katılıyorum. Umarım birgun bu oylamalar sanal ortamda yapılır. Esasinda anlattigi, önerdiği birçok şeyi olumlu buldum. Umarım bu fikirler uygulamaya konur.

https://www.youtube.com/watch?v=jxkFfJvTqrQ
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Eh akil var mantik var. Simdi onemli olan hocanın rahat calismasini saglayacak güçlü bir yönetimin goreve gelmesi:

https://www.youtube.com/watch?v=ueWeNqLyzkw
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Baskan adaylarından Burak Elmas, Ajans 1905 ve Kazan Dairesi'ne konuk olmuş. Ikisini de beğenerek izledim. Kanımca Burak Bey son 1 sene icinde cok iyi hazirlanmis:

https://www.youtube.com/watch?v=oG4_CW95SS4

https://www.youtube.com/watch?v=Pb6mpzwsxPs
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Esref Hamamcioglu da, Burhan Can Terzi'nin konugu olmuş:

https://www.youtube.com/watch?v=2mJu23x6w6g
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Esref Bey camiayı bir araya getirmekten, beraber calisilmasi gerektiğinden bahsederken, söylemiyle yeni bir gerginliğe ve tartışmaya yol açtı.
Ben zaten bu beraber calışma ve hareket etme fikrinin olumlu fakat daha cok da ütopik oldugunu düşünüyorum. Son senelerde GS yonetim kurulları da gorev surelerince fazlaca üye kaybedip, tek tuk kalan üyelerle gorevlerini tamamlamistir. Bu da maalesef olumsuz bir gidişat.

Adaylar kulaga hoş gelen seyler söylüyorlar ama söylenenler yapılabilecek mi acaba? 20 senedir bir suru projeden bahsedildi ama cogu gerçekleşmedi.
Rahmetli Özhan Canaydın'in baskanligi doneminde Riva arazisinin satılması ve borçların tamamen kapatılması önerilmişti. Bos araziyi satmaktansa, arazinin tarafımızca değerlendirilip satilmasinin daha karlı olacağı düşünülmüs, ve satıştan vazgeçilmişti. Simdi düşünüyorum da, keske satip borçları sifirlasaymisiz. Yanlış hatırlamıyorsam o zamanlar borç 80 milyon USD civarindaydi. Ha, mevcut zihniyetle borç satıştan sonra kısa surede 160 milyon USD'ye cikardi. O da ayrı mesele. Simdi arsanın üstüne evler yapıldı, ve hepsini satsak borcun ancak kucuk bir bolumunu kapatabilecegiz. Yuzdugumuzu zannetmişiz ama, yanlış harcama akintisyla geriye sürüklenmişiz.

80'li yıllarda ve 90'li yılların başında Suat, Bülent, Tugay, Okan, Fatih ,Emre, Kerem gibi oyunculari yetiştirip Avrupa'da kupa kazanan kulüp , son 20 senede sadece Sabri, Arda, ve Ozan'i ilk 11'de düzenli kullanabilmiş.Sayi artması gerekirken azalmış. Genc takimlarimiza gerekli yatırım yapilmamis, onem verilmemiş, ve bu takımlarla ilgili vaatler hep lafta kalmış.

Futbol disi şubelere karsiligi olmayan paralar aktarilmis, ve kulübün borç yuku daha da arttirilmis.

Yurt disinda lisanslı urun alamıyoruz. Turkiye'de mağazalarimizda satılan ürünlerin kalitesiz oldugu söyleniyor. Urun yelpazesinin yetersiz oldugu söyleniyor.

Daha da devam edebilirim de yeter bu kadar. Acikcasi icraatı görmeden konuşmanın, yazmanın bir faydası yok.

Burak Elmas'in uzun sureli kulup yoneticiligi tecrubesi, Fatih Hoca ile direk kendisinin calismak istemesi,ve daha once hocayla calismis olması, Isitan Bey'in yonetim kurulunda olması onemli noktalar. Secilmesi halinde kulübe daha faydalı olacagini düşünüyorum. Ama dediğim gibi icraatı görmek lazım.

Secim surecinde farklı görüşler:

https://www.youtube.com/watch?v=YpJZSm_Hciw&t=2755s
Last edited by Selcuk Samli on Wed May 05, 2021 12:03 am, edited 1 time in total.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Tarih 19/12/2019, Burak Elmas, Mehmet Ayan ve Serdar Ali Celikler'in konugu olmuş. Vaktiniz varsa 4 bolumu dinleyin. Baskanliga daha o gun hazirmiş esasında:

https://www.youtube.com/watch?v=0F1Y1ROhszE

https://www.youtube.com/watch?v=nyZsFx2G6RA

https://www.youtube.com/watch?v=wFs1A6C-pM4

https://www.youtube.com/watch?v=py9rrNrFwcw
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yapılacak secimde Burak Elmas'in listesinde yer alacak olan, Fortunard Sittard'in başkanı, Isitan Gun FCN Blog'a konuk olmuş. Izlemenizi tavsiye ederim. Secilmeleri halinde,Burak Elmas ve yol arkadaslarinin GS'i geleceğe en iyi taşıyacak yonetim olacağı konusundaki inancım iyice saglamlasti:

https://www.youtube.com/watch?v=vEe9zp6thA4
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Malatya maçında rakip kramponu tam tekmilli yengen sandviç gibi Kerem'in ağzına sokmuş, Cüneyt bakınıyor. A diyor bakin yukarıdan kuslar geciyor. 2 senedir yukarıdan hep kuslar gecti, sağolsun bizim yonetim de hep bakti. Yeni gelecek yönetimin kuslara bakip, islik çalma sansi yok.

Baskan adaylarını tek tek dinledim. Fatih Hoca konusunda, bence, net konusamayan bir tek Esref Bey var. Yonetiminde Cenk Ergun var, diyor ki Ergun ile hoca calisirlar ve sorun olmaz. Hoca goreve geldiginde Cenk Bey de gorevdeydi. Sonra ayrıldı, herhalde hoca onunla calismayi tercih etmedi. Ben öyle yorumladım. Zorlama ile yürümüyor bu isler, son 3 senede fazlası ile gorduk bunu. Bir 3 sene daha görmek istemiyorum şahsen.

Sozlesmesi biten oyunculara gelince, fikrimi yazayım. Yabancı oyunculardan baslarsam, Martin, Karo, ve Marcelo ile devam edilmemeli bence. Ryan Donk konusunda kararsızım. Yabancı oyuncu limiti olmasaydı kesin kalsın derdim. Marcao ile sözleşme yenilemek mantıklı olur. Henry ve Mostafa'nin bonservislerini almamız lazım. Sözleşmeleri devam eden yüksek maliyetli uc oyuncumuz var. Radamel, Sofian, ve Ryan Babel. Radamel ve Sofian'la bonservislerini verip (yurt disindaki kulüpler icin), icap ediyorsa maaslarinin da bir bolumunu verip yollari ayırmamız lazim. Radamel'in ayrilmaya niyeti yok gördüğüm kadarıyla, isimiz zor. Ryan Babel faydalı oluyor, iyi bir teklif gelirse transferi düşünülebilir ama, kalırsa da üzülmem.
Omar'in saglıgı ne durumda bilmiyorum. Eskisi gibi oynayabilir mi? Bilinmez.
Boss'a da bir teklif gelirse degerlendirmeliyiz kanımca, ve geleceginden de en ufak bir şüphem yok.
Diagne'nin de PL'den talipleri olacaktır.

Yerli oyunculardan, Halil'in de bonservisini almalıyız diye düşünüyorum. Omer ve Arda kalsın isterim. Emre Akbaba'nin ne kadar maas talep ettigini bilmiyorum. Baz olarak cok yüksek olmayan ve performansla artacak bir sözleşme yapılması mantıklı olur.

Devam edeceğim....
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Gece geç saatte yazınca bazı seyleri unutuyorum, veya atlıyorum. Yabancı oyunculardan bahsederken Gedson'i unutmuşum. Tekrar kiralanmasini cok isterim, görüşmeler de sürüyormuş zaten.

Genc takimlarimizda yetişip kiralık olarak baska kulüplerde oynayan oyuncularımızin durumu ne olacak merak ediyorum. Atalay ve Yunus'un sözleşmelerini uzatmak faydalı olur kanisindayim. Yunus iyi bir sezon gecirdi, hoca belki onu kadroya katar, bilemiyorum. Atalay'i yurt disinda bir kulübe kiralamak mantıklı olabilir. Emin kiralık olarak devam etmeli, ve tecrubesini arttırmalı. Esasinda en iyi performansı, bonservisi ile sattigimiz, Celil gösterdi.
Kimbilir, belki bir gun GS'da oynar. Genc takimlarimizda yetişen oyuncularin yeri benim icin ayrıdır, o yüzden GS'da, kısa sureli olsa bile, oynamalarını isterim. Yine, Bartug ve Eren konusunda hoca nasıl bir yol izleyecek merak ediyorum.

Bu transfer doneminde, yine Emre Utkucan ve ekibine güvenmemiz gerekecek. Marcao, Mostafa gibi oyunculari bulmamiz lazim.
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Secimi 5-12 Haziran'da yapmak varken, 12-19 Haziran'da yapmak bize 1 hafta kaybettirecek. Umarım hoca Haziran basında calismalara baslar.
UEFA Kupası finalini Villareal'in kazanmasını istiyordum, ama Temmuz'da on eleme maci oynamamak adına Man U'in kazanması bizim icin daha olumlu olacak.

Erhan Telli'nin aciklamalari:

https://www.youtube.com/watch?v=R08omTjz-tQ
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Baskanin sağlık problemlerinden dolayı ağır eleştiri yapıp kirici olmak istemiyorum, kısa keseceğim. Elimde olsa zamanı hızlıca ileri sarip 12 Haziran'a getireceğim. Oy vermeye gidecek üyelere cagri yapılmasında, ve gerekli çoğunluğun sağlanıp secimin 12'sinde yapılmasında büyük fayda var.
Hocayla calismayacagim diyor baskan, oteki baskan adayları hocayla calisacagiz diyorlar. Bu ortamda, GS'i calistiracak kalibrede bir hoca kontrat imzalar mi ? Secim bitsin sonra gelin der. GS büyük zarar goruyor, farkında misiniz acaba?
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Erhan Telli'nin bu talihsiz süreç ile ilgili aciklamalari. Uzuluyor insan ama yapacak birsey yok, hep beraber GS'in zarar görmesini seyredeceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=dH-SJAVuNu8
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Kerem ve Erinc yine güzel bir yayın yapmışlar. Demokratik haktir, koşullari yerine getiren aday olur tabii ki ama, aday sayısı cok fazla oldu kanımca. Hakikaten, genclerin söylediği gibi, ben de aday olsam mi acaba diye düşünmeye basladim :D Yine, en iyi ve detaylı olarak hazirlanan adayların tercih edilmesi görüşüne katılıyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=HejPjIf43T0
nefvakfi.org

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Yigit Sardan da aday oluyormus. Secilmesi durumunda Fatih Hoca ile devam etmeyecek diyorlar. Esref Bey de Arda ile devam edilmemeli demis. Umarım, en iyi hazırlanan,son dakikada aday olmayan, Burak Elmas veya Metin Ozturk secilir, aksi durumda bir bilinmezin icinde yol alacağız gibi geliyor.
nefvakfi.org

Post Reply