2006 Dunya Kupasi - Almanya

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Ozan Ersoy wrote:
Ismail Gezer wrote:Almanya-Arjantin maçı çok heyecanlı..

Arjantin 1-0'a yatmaya kalktı, beraberlik golünü yedi, uzatmalardayız, hadi bakalım..
Heyecanli da rezalet bir oyun oldu. Bu mactan sonra Brezilya'yi elestiren guzel futbol hayrani arkadaslari iyi kalaylayacagim hazirlanin :)

Arjantin elenirse hocalari Peckerman'i, kulagindan tutup tavana asmak lazim.

Evet Ayala penalti kacirdi simdi, gule gule Arjantin'e dogru gidiyoruz...

Ozan Ersoy
Neden kulagindan asmak lazim? Penalti sans meselesidir...Turu atlasalardi Pekerman süper olacakti. Simdi kaka mi? Pekerman'in sucu yok bence

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Baris Tokat wrote:
Neden kulagindan asmak lazim? Penalti sans meselesidir...Turu atlasalardi Pekerman süper olacakti. Simdi kaka mi? Pekerman'in sucu yok bence
Saka mi yapiyorsun sevgili arkadasim... Ben degil zaten butun futbol dunyasi asacak, bekle ve gor. Almanya'nin defans zaafi biliniyor, sen tek forvet cik o da Crespo, Saviola Messi kenarda. Tevez'o orta saha gibi oynat. Hadi korktun anladik, ondan sonra 1-0 one gec, oyun kurucunu (Riquelme) cikar Aimar gibi bir adam dururken 1-0'in uzerine yatmak icin DM (Cambiasso) sok yerine. Ama top cevirecek adama ihtiyacin var. Bunun sonucu tabii Almanya sahana yerlesmis, tam Messi gibi biri sana kontratak sansi verecek, Almanya'yi belki ikiye bir, uce iki yakalacaksin, yok ama Crouch klonu Cruz'u sok. Hem de son oyun degistirme hakkinda.

Peees.. Penaltilarla ne alakasi var.

Salakliklarina doymasinlar.

Almanya da kotu oynadi. Ne Ballack, ne Lahm, ne Schweinsteiger hic birinde is yoktu. Cok rahat elenebilecek bir takim goruntusu verdi. Yari finalde boyle oynarlarsa Italya'yi gecmeleri zor. Skandal ustune skandal yasayan Italyanlar, skandal mkandal tanimaz boyle Almanya'yi buldular mi birakmazlar.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Fri Jun 30, 2006 9:00 pm, edited 2 times in total.

evren özyürek

Post by evren özyürek »

Hakem ,Almanya'nın gol atması için elinden geleni yaptı,sertliklerine göz yumdu....her fırsatta serbest vuruş kullandırttı Almanya'ya.Almanya hem rakip kaleciyi sakatladı,hem de golü buldu,hakem yardımıyla.....penaltılarda da işi kolay oldu böylece.

Hiç de hakeden bir futbol oynamadı,Almanya.
para...şike...işte fener işte...

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Yazık, Arjantin gitti.

Sorin nin sol acıkta kaptırdıgı top dondu, dolastı uzak direkte Sorin nin onunde gol oldu. Seyircinin hem hakemi hem Almanya yı etkiledigini, yarı finale ittigini dusunuyorum. Fransa da Brezilya yı elerse, kupa duzenledigi kıtada kalacak.

Favoriler bir yana, Vive Portugal!
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Ergün Simsek

Post by Ergün Simsek »

Ozan Ersoy wrote:
Baris Tokat wrote:
Saka mi yapiyorsun sevgili arkadasim... Ben degil zaten butun futbol dunyasi asacak, bekle ve gor. Almanya'nin defans zaafi biliniyor, sen tek forvet cik o da Crespo, Saviola Messi kenarda. Tevez'o orta saha gibi oynat. Hadi korktun anladik, ondan sonra 1-0 one gec, oyun kurucunu (Riquelme) cikar Aimar gibi bir adam dururken 1-0'in uzerine yatmak icin DM (Cambiasso) sok yerine. Ama top cevirecek adama ihtiyacin var. Bunun sonucu tabii Almanya sahana yerlesmis, tam Messi gibi biri sana kontratak sansi verecek, Almanya'yi belki ikiye bir, uce iki yakalacaksin, yok ama Crouch klonu Cruz'u sok. Hem de son oyun degistirme hakkinda.

Almanya da kotu oynadi. Ne Ballack, ne Lahm, ne Schweinsteiger hic birinde is yoktu.
Ozan Ersoy
Her kelimesine katiliyorum.
Ergun Simsek

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Karmaşık duygular içinde izledim maçı.. Komik gelebilir ama alamancı soydaşlar adına Almanya'nın kazanmasını istedim, evet istedim.. Aslında çokta emin değilim, Arjantinede sempatimiz kavidir, ciddi tereddüt geçirdim..
Arjantin TD'nün Cambiasso tercihine sinir oldum. Korktu almanyadan resmen. Neyse, hala duygularım çapraşık, bir yanda can bir yanda canan :lol: :D :) :cry:

Ergün Simsek

Post by Ergün Simsek »

Maci ESPN'den takip edenler ne dusunuyor bilemiyorum ama ben omrum billah bu kadar donek spikerler gormedim...
Mac 0-0, iki taraftan oyunculara da bazen ovguler, cok az da olsa sovmeler.
Arjantin 1-0 one gecince "Almanya'da herkes dokuluyor, sistemin hic bi parcasi islemiyor" (Bu kisma yanlis demiyorum ama bunu neden 0-0ken soylemezsin be adam).
1-1 olunca 'Almanya kullerinden dogdu'... Git isine kardesim, adami hasta etme...

Ote yandan bu heriflerin verdigi salak istatistikler beni cileden cikariyor. Mac esnasinda ya da sonunda ortaya konan verilere hep onem vermisimdir ama AFL'den Ahmet Kucukerdonmez'in dedigi gibi "Koskoca deve dururken, devenin kuyrugundaki tuyu dert edene laf anlatan da kabahat". Istatistige bakin "Klose su ana kadar grup maclarin disinda bi kere bile gol atamamis...siz anlayin gerisini" dediler 10 dakka gecmedi kiclarinda patladi Klose'un golu...
Tabi ilk golde de "Almanlar cok uzun, havadan toplarda sansi yok Arjantinlilerin" yorumu yine bi taraflarinda patladi....

Almanlari gunahim kadar sevmem ama Arjantin teknik direktoru Jose Pekerman'in onca hatasindan sonra kotu gununde olmasina ragmen onlari tuttum penaltilarda... Lehman sicsa Klinsman'in cok basi agriyacakti "Orada kapi gibi Kahn dururken neden bu cit kirildim Lehman'i oynattin " diye ama sansi yagver gitti sevimli almanin...
Klinsman'i durusu, oynattigi oyun ve de oyncu tercihleri yuzunden cok sevdim.. cani gonulden basarilar...
Ergun Simsek

Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Ozan Ersoy wrote:
Baris Tokat wrote:

Almanya da kotu oynadi. Ne Ballack, ne Lahm, ne Schweinsteiger hic birinde is yoktu. Cok rahat elenebilecek bir takim goruntusu verdi. Yari finalde boyle oynarlarsa Italya'yi gecmeleri zor. Skandal ustune skandal yasayan Italyanlar, skandal mkandal tanimaz boyle Almanya'yi buldular mi birakmazlar.

Ozan Ersoy
Pekerman hakkinda:

1994 yilinda daha önce ani sani duyulmamis birisi olarak Arjantin genc milli takiminin (U 20) basina gecti. Bir yil sonra Arjantin U 20 takimi 16 yil aradan sonra tekrar dünya sampiyonu oldu. O zamanlar kupayi kaldiran oyuncu Sorin.
1997 yilinda Arjantin U 20 yine dünya sampiyonu oldu. Takimdaki futbolculardan ikisi Aimar ve Riquelme. 1999 yilini gecelim ama 2001 yilinda bilin bakalim ne olmus? Evet, yine Pekerman yönetiminde Arj U 20 takimi dünya sampiyonu olmus. Bu sefer star oyuncular Saviola ve Maxi Rodriguez. 2003 yilini gecelim ama 2005 yilinda ne olmus? Aynen...bu sefer ki star simdilik sadece Lionel Messi. Ve Pekerman A Milli takini calistirsa bile ayni zamanda bu U 20 takiminin da head coach'lugunu yapmis.
Yani diyecegim, su anki Arjantin milli takiminin hemen hemen tüm oyunculari Pekerman ekolünden gelmisler ve onunla bilrikte müthis basarili olmuslar. Onun felsefesinle buralara gelmisler ve iddia ediyorum bu dünya kupasinin en iyi takimiydi. Tüm futbol otoriteleri de Pekerman'in cok zeki bir futbol adami olduguna hem fikirler

Bugünkü macta önceki maclarda firtinalar gibi esen Almanya'ya topu topuna bir tane gol pozisyonu verdiler onu da balli Almanlar atti. Almanlar kötü oynadi, neden? Cünkü Arjantin oynattirmadi.
Ama hatirlatmak isterim, Arjantin yenilmedi berabere kaldi ve ancak penaltilara yenik düstüler. Ayrica hakem bugün bariz bir sekilde Almanlarin lehine ne varsa caldi. Klose kalecinin kaburgalarina dizini gömüyor hakem oyunu devam ettiriyor (!), bu pozisyonun akabinde kaleci sakatlanip devam edemiyor (!!!). Arjantinlilere sari kartlar cok kolay cikti. Ben Almanya'yi tutmama ragmen bunlari cok net degerlendirebiliyorum.

Evet, ben de Messi'yi görmek isterdim, belki ben de Riquelme'yi cikarmaz ya da onun yerine Aimar'i alirdim, ama biz televizyon karsisinda otururken, kimbilir Pekerman'in aklindan neler geciyordu. Kendine göre hakli nedenleri vardi mutlaka.
Neticede Arjantin Milli takiminda müthis bir birlik beraberlik, müthis bir disiplin, müthis bir taktik anlayis var.
Ama tekrarliyorum, Arjantin bugün de yenilmedi, berabere kaldi hakem sayesinde ve cok sanssiz bir sekilde elendi
Ha Pekerman bugün belki hataliydi ama 10 yillik emegi bir günde silip atmak dogru olmaz. Bazi degerleri kolay kolay yememek lazim...
Nitekim o giderse yerine Maradona gelir. Bu da Arjantin acisindan facia olur. :lol:

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yaa evet, Messiyi seyredemedik, seyredemeyeceğiz.. Brezilyalı yıldızlarımız risksiz maçlarda bir halt oynamadı, bundan sonrada orta sahayı geçmek için Parrieradan özel izin alırlar artık.. Kala kala Riberry kaldı, o da oynasa bir dert oynamasa bi dert :) Ah ulan Canaydın ah! Her hatan unutulur ama Riberry unutulmaz! Riberry unutturacak gibi görünmüyor :)

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Olay Messi'yi seyretmek degil. Arjantin cok cabuk 3 oyuncu degisikligini de kullandi (biri zorunlu kaleci oldu) ama tercihler yanlisti. Tevez'le baslamak iyiydi bence ama mecburen ofansif orta saha oynadi. Ozan'in dedklerinin hepsine katiliyorum, o yazmasa ben simdi yazmaya hazirlaniyordum. Arjantin Almanya'dan uzunca bir sure cok daha iyi oynadi, teknik direktor isleyen tekere 1-0'i korumak ugruna comak soktu. Oncelikle oyunun uzamasi abesti, Almanya'nin gol mol atacagi yokken Arjantin geri cekilmek istedi, uzadiktan sonra da Arjantin'in eli kolu baglanmisti cunku yaratici oyunculari saha kenarinda oturmak zorundaydi. Mactan once sorsalar Almanya rahat gecer derdim, ozellikle Almanya'nin onceki performanslarina bakarak ve Arjantin'in Meksika'yla oynadigi maca bakarak. Ama maci izledikten sonra Arjantin'in elenmesine uzuldum, teknik direktor hatasi yuzunden gittiler. Gecmis olsun.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Baris Tokat wrote:
Evet, ben de Messi'yi görmek isterdim, belki ben de Riquelme'yi cikarmaz ya da onun yerine Aimar'i alirdim, ama biz televizyon karsisinda otururken, kimbilir Pekerman'in aklindan neler geciyordu. Kendine göre hakli nedenleri vardi mutlaka.
Neticede Arjantin Milli takiminda müthis bir birlik beraberlik, müthis bir disiplin, müthis bir taktik anlayis var.
Ama tekrarliyorum, Arjantin bugün de yenilmedi, berabere kaldi hakem sayesinde ve cok sanssiz bir sekilde elendi
Ha Pekerman bugün belki hataliydi ama 10 yillik emegi bir günde silip atmak dogru olmaz. Bazi degerleri kolay kolay yememek lazim...
Nitekim o giderse yerine Maradona gelir. Bu da Arjantin acisindan facia olur. :lol:
Pekerman istifa etmis...

Futbolda dun yok bugun var. O yuzden cok buyuk paralar aliniyor. Risk ne kadar fazlaysa o kadar fazla getiri beklersin, bu hayatin her alaninda boyle. Nasil cok buyuk hata yapan kaleci formasini kaybedebiliyor, gol kacirip takimini sampiyonluktan eden santrafor baska takima yollaniyorsa, buyuk hata yapan hocalar da elestiri alacaktir. Benim agzimdan elestiri olacagi cikti, yoksa kovulmasi gerekiyor lafi cikmadi. Butun calismalar, gecmis basarilar, seneler bu bir macta basarili olabilmek icin yapiliyor. O macta sen rakibe altin tepside maci/turu teslim ediyorsan pardon ama sen ne demeye oradasin? Arjantin Sirbistan macindan beri dususte. Hollanda macini da Meksika macini da cok rahat verebilirlerdi.

Bence bu takimin kapasitesi bu degil. Bugun Ukrayna'nin hocasina kimse bir sey diyemez. Adamlar kapasitelerinin ustunde oynadilar, toplar direkten dondu cizgiden cikti, sonra dondu o top kalelerinde bitti. Defans oyunculari kotu, yenmek icin ciktilar, kostular beceremediler, yapacak bir sey yok.

Arjantin rezalet hatalar yuzunden elendi.

Ozan Ersoy

Argentina coach Pekerman steps down
June 30, 2006

BERLIN (Ticker) - Jose Pekerman resigned as Argentina coach following the heartbreaking shootout loss to Germany in the World Cup quarterfinals on Friday.

Pekerman will face intense criticism for removing playmaker Juan Roman Riquelme in favor of an extra defender to preserve a 1-0 lead with 18 minutes left in Argentina's loss.

The strategy backfired when Miroslav Klose scored on a header for Germany in the 80th minute, tying the game at 1-1.

Germany then won on penalty kicks, 4-2, after the teams failed to score in the two 15-minute overtimes.

"This has come to an end and I will certainly not go on," Pekerman said. "You have to make a decision and I'm convinced I've done everything in my reach, and it's time to look for something else. I'm very sorry for the coaches and the fans and the players. This team deserves to go further but we couldn't make it. "

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Aksine olay Messiyi seyretmekti. Ha Almanya kazanmış Arjantin, ha Fransa şampiyon olmuş ha Brezilya, kimi ne kadar alakadar ediyor? Kaç kişi favorisinin kazanmasına gerçek anlamda sevinebilecek? Benim için dünya kupası güzel futbol oynayan bir takım, yada en azından "güzel oynayabilen" oyuncuların iliğimi eritecek hareketleri! Gerisi fasa fiso.. O yüzden Messiyi seyredemeyecek olmak kötü oldu..
Mehmet Cirak wrote:Olay Messi'yi seyretmek degil.

Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Olay Messi'yi seyretmek degil derken, Messi'yi bize seyrettirmedi diye elestirmiyoruz Pekerman'i demek istedim. Yoksa ben de isterim Messi'yi izlemeyi. Ama teknik direktorun takimina yararli olacak adami secmesi en dogal hakki. Dun Pekerman bir suru hata yapti, Messi'nin oynayamamasi bir tanesi, ama ben hatasini elestirmek istedim, sadece Messi yuzunden elestirmiyorum Baris Tokat'in ima ettigi gibi. Messi diye bir futbolcusu olmasaydi da yenebilirdi Arjantin Almanya'yi...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Mehmet Gurdal Cetin

Cambiasso'nun gozyaslari

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

beni cok etkiledi valla.Kocaman adam burnunu ceke ceke hickira hickira agladi.Bu tur kupa yenilgileri beni hep dusundurmustur.

Kopenhag'da yenilseydik ne olurdu neler hissederdim bilemiyorun

Allah kimseye finalde kaybettirmesin diyecem ama illa birisi kaybedecek

En azindan ben ve takimim olmasin diye dua edebilirim.
TRUST GALATASARAY
MGC

Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

BBC Sport bolumunda Ingiltere-Portekiz macı ile ilgili "Tactical analysis on England v Portugal " yorumu var.

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/footbal ... 129680.stm Yazı Rooney versus Rooney - Crouch uzerine guzel bir naliz yapmıs.

Scolari nin sol acık Ronaldo sag acık Simao gobekte Petit ve Maniche yada Tiago dan takımı olusturması, ileride Pauleta nın arkasında Figo ya gorev vermesi bekleniyor. Ronaldo nun sakatlıgının oyun icinde nuksetmesi yada Portekiz oyun icinde skor avantajı elde ederler 2.devre Nuno Gomez degisikligi olabilir. Ben bu macta Portekiz i daha sanslı goruyorum.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."

Post Reply