FB 0/2-Chelsea 2/1 (Yinede Tebrikler Fenerbahçe)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Kaya

Post by Ali Kaya »

Maçı Fenerli arkadaşlarla seyrettim ve açıkçası onların sevinmelerine
sevindim. Sonuçta ülke futbolu için çok iyi bir sonuç. Keşke büyük takımlarımız
arasındaki rekabet pozitif yönde ilerlese. Başkasının başarısızlığı üzerinden
tatmin olmak yerine, herkes kendi işine baksa ve çıtayı yükseltmeye çalışsa.

Maça gelince, sanki Sevilla'yı biraz gözümüzde büyütmüşüz yada adamların
iyice formsuz bir dönemine denk geldi maçlar. Sonuçta FB'yi bunaltacak bir
baskı oluşturamadılar.

FB şanslı bir kura çekerse yarı finali bile görebilir. Devlerden biri çıkarsa çok
şansı olmaz. FB'li arkadaşları tebrik ediyorum ve Avrupa'da başarılarının
devamını diliyorum.

Ali Kaya

Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Fenere tebrikler. Herkes dersine iyi calismis, bolgesini iyi kapatti,
iyi mucadele etti. Forvettede becerikliydi. Ozguvenlerini yitirmediler ve oyunu iyi cevirdiler. Sevillanin antrenorunun degismis olmasi (ki 2 UEFA'yi kazandiran adam ) ve de hakemin tarafsiz ve de iyi olmasi FB'nin sansiydi. Tabii ayrica guclerini yil genelinde akilli ve ekonomik kullandiklari icin tebrikler.

Nereye kadar giderler ve de bundan sonrasini nasil getiripte ekonomik basariya cevirip surekli kilarlar onu gorecegiz. Biz hazirliksiz yakalanmistik ve bizi ekonomik olarak asagi cekti UEFA kupasi (Sonrasinda yapilan yonetim hatalari neticesinde). Ama FB'nin yolu belli omustur. Real, Chelsea, Milan gibi davranacaklar ve gucleri ne kadar yeter bilemiyorum.
NO ADNANS, NO CRY !!

Tolgahan Çetin

Post by Tolgahan Çetin »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Gercekten buyuk bir galibiyet.
Penaltilarda Kopenhag aklima geldi.

Oncelikle teknik direktor olarak rustunu ispat eden Zico'yu (Zico dunya'da bir futbol markasidir bu hic unutulmasin) ,tum futbolculari ve FB taraftarini kutluyorum.

Simdi ceyrek finallerdeki ihtimallere bakalim

Chelsea - Olympiakos
Bence FB her ikisini de eleyebilir.Tabiki deplasmanin yakinligi acisindan yunan takimi tercih sebebi.

FC Porto - Schalke 04
Ben FC Porto olsun isterim, Porto da Sevilla'ya yakin bir takim.Alman takimi zorlayabilir, ancak FB 120 dk mucadele etti,kimle eslesirse eslessin kora kor oynayacaktir.

Real Madrid - Roma
Insan ister istemez Roma ciksin diyor.Real hala fazla guclu belki bir tur sonra :)

Inter Milan - Liverpool
Simdi herkes Inter ciksin nasil olsa FB daha once yenmisti diyecek, bana gore Inter elemeli maclar da daha degisik bir karakterde oynayabilir.Bu yuzden Liverpool'u isterim.Ingilizlere karsi su lanet 8-0 lari silmemiz lazim.

Barcelona
Valla iyiler hoslar da ezen gecen dagitan Barcelona degilller.Hele hele ilk mac orada olursa ben Barcelona ciksin derim.

Arsenal
Kosan basan bogan ayni zamanda ayaga pas oynayan 90 dk ayni topu oynayabilecek bir takim.Hocasi belkide gelmis gecmis en iyi 10 hoca siralamasinda ilk 5'te.Arsenal mumkunse bize cikmasin hatta torbada delik olsun ismi yere dussun. :)

Manchester United
Oynamak istemedigim yegane adamlar bunlar.Kesinlikle cikmasin, 62'den tavsanin mucitleri, simarik seks manyagi bir dolu futbolcu toplulugu, ustelik golde atiyorlar :)

Tekrar tebrikler FB (Savas ve Yigit'e ayrica tebrikler), bana uzun suredir yasamadigim bir avrupa maci heyecani ve mutlulugu yasattigin icin.
ABİ SÜPERSİN YA BİZE YAPCAK YORUM BIRAKMAMIŞSIN... :)

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:Gercekten buyuk bir galibiyet.
Penaltilarda Kopenhag aklima geldi.

Oncelikle teknik direktor olarak rustunu ispat eden Zico'yu (Zico dunya'da bir futbol markasidir bu hic unutulmasin) ,tum futbolculari ve FB taraftarini kutluyorum.

Simdi ceyrek finallerdeki ihtimallere bakalim

Chelsea - Olympiakos
Bence FB her ikisini de eleyebilir.Tabiki deplasmanin yakinligi acisindan yunan takimi tercih sebebi.

FC Porto - Schalke 04
Ben FC Porto olsun isterim, Porto da Sevilla'ya yakin bir takim.Alman takimi zorlayabilir, ancak FB 120 dk mucadele etti,kimle eslesirse eslessin kora kor oynayacaktir.

Real Madrid - Roma
Insan ister istemez Roma ciksin diyor.Real hala fazla guclu belki bir tur sonra :)

Inter Milan - Liverpool
Simdi herkes Inter ciksin nasil olsa FB daha once yenmisti diyecek, bana gore Inter elemeli maclar da daha degisik bir karakterde oynayabilir.Bu yuzden Liverpool'u isterim.Ingilizlere karsi su lanet 8-0 lari silmemiz lazim.

Barcelona
Valla iyiler hoslar da ezen gecen dagitan Barcelona degilller.Hele hele ilk mac orada olursa ben Barcelona ciksin derim.

Arsenal
Kosan basan bogan ayni zamanda ayaga pas oynayan 90 dk ayni topu oynayabilecek bir takim.Hocasi belkide gelmis gecmis en iyi 10 hoca siralamasinda ilk 5'te.Arsenal mumkunse bize cikmasin hatta torbada delik olsun ismi yere dussun. :)

Manchester United
Oynamak istemedigim yegane adamlar bunlar.Kesinlikle cikmasin, 62'den tavsanin mucitleri, simarik seks manyagi bir dolu futbolcu toplulugu, ustelik golde atiyorlar :)

Tekrar tebrikler FB (Savas ve Yigit'e ayrica tebrikler), bana uzun suredir yasamadigim bir avrupa maci heyecani ve mutlulugu yasattigin icin.
FB'nin Schalke - Porto eslesmesi haricinde herhangi bir takimi elemesi imkansiz degil ama imkansiza yakin. Sevilla ile oynamakla 100 kusur bin kisilik Nou Camp'da, Barnebau'da, Old Trafford'da, Anfield'de oynamak ayni sey degil. Karsidaki rakibin ismi yeter. Adamin kac senelik deneyimi, tarihi, kac tane kupasi, kac tane final oynamisligi var. Adamlari en iyi zamaninizda 2-0 geriden gelip 3-2 yeniyorsunuz. Soruyorlar "Galatasaray? No problem." deyip geciyorlar. Sonra ikinci mac 3 tane tikiveriyorlar.

Chelsae de Olimpiakos'u eler. Ilk mac 0-0 imis. Essien - Drogba Afrika'dan geldiler. Bugun Stamford koprusunde oynuyorlar.

Tabii herhangi bir Turk takiminin CL'de yari finale cikabilmesi icin biraz da sans lazim. Bu kadar takim icinde cika cika Schalke cikabilir. Onu da en iyi sekilde kullanmak gerekir. Boyle sans bir daha 10 sene gelmeyebilir cunku.

Ozan Ersoy

Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bu penaltilar ile ceyrek finale cikma cok buyutuldu. CL tarihinde ceyrek finale cikmis tonla takim var. Buna Rosenborg ve yunan takimlari da dahil. Ustelik GS iki dortlu grubu gecti. Yani oyle once dandik bir dortlu grubu gec sonra son iki senenin super ama bu sene bir ölum olayi ile sarsilip lige berbat baslayip hocasini degistiren Sevilla'yi sekiz-dokuz brezilyali ile oynayip penaltilarla gecme de degil. GS yari finale bile kalabilirdi Real macinda Jardel'in ofsayt diye sayilmayan nizami pozisyondaki kafasi sayilsa (4-2 oluyordu mac). Yunanlilar da Norvecliler de kaldilar ceyrek finale hic biri boyle dunya sampiyonuyuz gezegenler kraliyiz galaksiler fatihiyiz diye naralar atmadi.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

FB'de 6 Brezilyali'nin ondan bundan cekinecegine ihic sanmam. Adamlar bu sorunlari senelerce once cozdu. Akilli oynayan dev mev dinlemiyor. Kendini dev aynasinda goren ise tepe takla gidiveriyor. Ellerinden geldigi sekilde en guzelini oynamayi tercih ederler. Bu adamlar'in karsisindakiler de kendileri gibi Brezilyali. Kimden neden cekinecekler. O yuzden FB bu itisle gider, yeterki bu itis pozitif kullanilsin ve gevsenmesin. O yuzden soyle olur boyle olurla FB hakkinda vakit kaybetmenin enerji tuketmenin fazla luzumu olmasa gerek GS'yin hali ortadayken.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Fb'yi tebrik ederim. Hakettiler.Sevilla'dan daha çok çalıştılar.Bence şuanda dünyanın eniyi takımlarından birini elediler.

Aferin.

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Ben de FB'nin Sevilla galibiyetinin abartildigini dusunuyorum. GS'in 2000-2001'deki ceyrek finali cok daha zor iki gruptan cikarak olmustu. Hic boyle gurultu patirti yoktu. Real Madrid'i yenince biraz heyecan olmustu o kadar.

Sevilla'nin UEFA basarilari abartildi. Simdi egri oturalim dogru konusalim. UEFA sampiyonlar ligi ayarinda degil. UEFA'yi aldigimiz sene yendigimiz/eledigimiz gercekten kalburustu takimlar Milan ve finalde Arsenal'di. Dortmund derseniz zaten cokme surecine girmis bir takimdi. Leeds'in simdi adi sani bile kalmadi.

Goruyorsunuz, ustuste UEFA'yi alan Sevilla da Sampiyonlar liginde biraz disli bir rakip karsisinda eleniverdi iste. Adamlar bu sene kendi sahalarinda Slavia Prag ve Steau Bukres gibi takimlari bir kac gol yedikleri maclarda ancak yenmisler. Bu sene Arsenal'i yenmek disinda hangi kalburustu takima karsi basarilari var?

Bizim Super Kupa'yi da aldigimiz Jardel'li kadronun ceyrek final basarisi bence UEFA sampiyonlugundan daha ileridir. Iki grupta gercekten cok kaliteli takimlarin uzerine cikilmistir, ve tabii FB'nin su anki basarisindan da daha ileridedir.

Yalniz itiraf etmek lazim FB'nin kadrosu biraz daha goze hos gelen futbol oynuyor 2000-2001'deki GS'a gore. Lucescu'nun oynattigi futbol bir kac mac haric cogu macta bana cok azap vermisti. Fatih Terim'in 2000 oncesi, ve Kalli'nin su anda oynattigi futbolu Lucescu'nun urkek, defansif, ve kontrollu oyununa tercih ederim.

FB soyle Barcelona, Real Madrid, Liverpool gibi koklu bir takimi eleyip yari finale ciksin, o zaman hakikaten helal olsun deriz. Aksi taktirde Besiktas da(bir kez ilk 8 ) GS da (dort kez ilk 8, biri yari finale gitti) bu isi yillar once yapmislar. GS'in Sampiyonlar kupasinda ilk ceyrek finali 1969-1970'de.

Yunanlilar ile de pek kendimizi kiyaslamayalim derim. Mesela, Panathinakos 70-71'de final oynamis. Sonrasinda da iki yari finalleri var Sampiyonlar liginde.

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Türkiye kazandı Levent Hocam.
Önemli olan bu değil mi?
Seninki daha zordu, benimki daha zordu... Yapılacak kavga değil bu.
Şimdi Fenerlilere düşen, alçakgönüllü bir kucaklayıcılıkla diğer takımların taraftarlarını da kendi yanlarına çekebilmektir.
Bizimkiler 2000 UEFA'yı aldığında arkasında 70 milyon vardı. Türkiye'nin takımı, Türkiye'nin gururu haline gelmişti.
Fener için aynı şeyi söyleyebilmek çok güç.
Ama hiçbirşey için geç değildir. Yeter ki Aziz Yıldırım geçmişten gerekli dersleri çıkarsın.
Gerisi fasa fiso.
Kiminki daha iyi tartışması kime ne kazandırır ki?
Biz de Sturm Graz'lı, Rangers'li gruptan güç bela çıkmamış mıydık? İkinci turda Milan tarihinin en kötü döneminde değil miydi? Deportivo'yu yenene kadar göbeğimiz çatlamamış mıydı?
Gelelim bugüne...
Fener de ölmüş PSV'yi ve mahvolmuş CSKA'yı yendi.
Hatta bana sorarsanız Sevilla da eski dücünde değildi.
Hocası gitmiş, savunması dökülüyor.
Tarih bunları yazmayacak. Tarih Galatasaray'ın ve Fenerbahçe'nin çeyrek finale kaldığını yazacak.
Ne Lucescu ne Zico birinci sınıf hocalar değil ama bu naif adamların eleştirilere sabırla göğüslerini gererek takımlarına tur üstüne tur atlatması da tesadüf değil.
Kibirli Terim, bize Şampiyonlar Ligi'nde bir kez bile tur atlatamadı.
Kaprisli Daum, Fener'i yerin dibine soktu.
Hoca faktörü önemli.

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Salih Bora wrote:Bizimkiler 2000 UEFA'yı aldığında arkasında 70 milyon vardı.
Saka yapiyorsun herhalde :) Bunlar her macimiz oncesi o ulkenin bayraklari ile gidiyordu lig maclarina. Beni zaten Avrupa'da FB'yi eskiye nazaran daha umursamaz kilan bu tip davranislardir. Baskanlarinin basarimiza "Tesaduf" demesine kadar gitti bunlarin kiskancligi. Simdi FB bir sonraki rakibinden icerde disarda bir araba dolusu gol yese, tesaduf mu diyecegiz buraya kadar gelmelerine? Buraya kadar iyi geldiler. Iyi top oynadilar. Sanslari yok muydu vardi ama buna "tesaduf" deyip kestirip atmak yakisik almaz.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu

Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Sevgili Salih:

Yazdiklarimdan sanki FB'nin zaferine hayiflanmisim gibi bir anlam cikmasin. Ozellikle Turkiye icin sevindim. Turkiye'nin adi duyuldu, ulke puanlari artti. FB'nin kasasina giren paraya bile uzulmem. Bizimkileri kaynak yaratmada verimlilige iter, hem de basari citasi yuksekte kalir. Ustelik disari sactiklari dovizlerin birazi ulkeye geri girsin bari.

Turkiye Ispanya Italya Ingiltere seviyesine gelmedigi surece futbolda, her takimin her yurt disi basarisi ulkenin adini duyurmak acisindan onemli. O yuzden FB'nin Avrupa kupasi basarisizlikliklarina sevinemem. Ustelik babam koyu Fenerbahceli'dir, Islam Cupi falan arkadasiymis zamaninda, dusunun artik.

Fakat, GS sampiyonlar ligi/kupasinda dort kez ilk sekiz gormus. Basin oyle bir pazarliyor ki, sanki ilk kez olmus. Utanmadan gruplari atladiklari zaman da "ilk kez oldu" falan diye yazilip millet aptal yerine konmustu. Itirazim buna.

Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Celal Gürcüoglu wrote:Baskanlarinin basarimiza "Tesaduf" demesine kadar gitti bunlarin kiskancligi.
Bu "tesaduf" konusunda tee 2 yil once yazmismisim birseyler (kaybettikleri, cirkefe yattiklari kupa finali basligi imis sanirim), yeniden yazmaya usenip, onu buldum simdi forum gecmisinden, kopyalayim! :D
Ozgur Huseyinoglu wrote:
Murat Biricik wrote:UEFA ve Super Kupa basarısını, ic alemlerine ısık tutan bir soylem ile, tesaduf seklinde nitelendirebilenlerin tumunun kredibilitesi ve inandırılıcıgı ilk once buyuk erozyona ugramıstır, daha sonra yok olmustur. ...
Konuyu saptirmis olmak istemem ama, (genel olarak Turk futboluna, ve en azindan sempatiklik acisindan FB'ye bile verdigi zararlardan dolayi) nerdeyse gunahim kadar sevmem diyecegim Aziz Yildirim'in bu "tesaduf" lafi, sansasyon, ve hirla$ma pesindeki medya yuzunden, cok context'inden/kullanildigi anlamdan disari cikarildi bence. Orda hakkini vereyim (aslinda, sectigi kelimede de biraz yanlislik var ama)... "Tesaduf" derken, kendince demek istedigi, devamliligin/surekliligin yoklugu idi. Ve bizim tarihimizin en buyuk basarisini paraya cevirememiz, sonrasinda maddi sorunlara gomulmemiz, FT/H$/Okan/Emre filan gittikten sonra, takimi o "yenilmez armada" modunda tutamamamiz gercekleri goz onune alindiginda bu fikrinde haksizdi diyebilmemiz de pek mumkun degil...

Ama, vardigin ana fikre ("kredibilitesi ve inandırılıcıgı buyuk erozyona ugramıstır") yaptiklari diger eylemlerle ulastiklarini kabul ederim hic itirazsiz...
Özgür

Salih Bora

Post by Salih Bora »

Haklısınız. Yerden göğe kadar haklısınız.
Ama eninde sonunda, uğraştığımız bu şeyin adı futbol değil mi?
Mesela futbol, siyaset kadar ciddi bir iş değildir.
Futbol futboldur.
Golf neyse o. Curling neyse o. Binicilik neyse o.
Abartıyorsun, diyeceksiniz.
Evet biraz abarttım.
Çünkü tarih içinde sanat siyasetin bir parçası olagelmiştir. Futbol da. Sporun diğer branşları ve biçimleri de.
Spor bir propaganda alanı.
Ama bir oyun işte.
Pokerde kaybettiğimiz zaman dört gün dört gece ağlamıyorsak, futbolda kaybettiğimizde de metanetle karşılamayı bilmeliyiz.
Ne oldu ki? Bizden ne eksildi?
Ya da kazandığımız zaman hayatımıza moralden başka bir getirisi var mı?
Kısa hayatta futbol için kin güdmeye değer mi? Enerjimizi başka alanlara yönlendirmeliyiz.
Fener'in bazı azgınları Galatasaray'ın başarıya koştuğu dönemde hasetlerinden çatlamış olabilirler. Lakin bu, G.Saray'ın zaferlerinde bayrağını kapıp sokaklarda sevinç turu atmış olan Fenerli, Beşiktaşlı, Anadolulu insanlarımızı kapsamaz.
Türk milleti bütünlük duygusunu henüz yitirmedi. Hele futbol için birbirimizi kırmaya değmez.
Bir sürü dertlerimiz var. Bize onlar yeter.
............
Az önce Schalke 04, Porto önünde penaltılar sayesinde tur atladı.
Bana kalırsa kader ağlarını örüyor.
İster misiniz şimdi Fener'in çeyrek final rakibi Schalke 04 olsun?
Kalbimin bir yanı diyor ki: Ülke puanı dedik, tamam ama, yarı finale kalırlarsa iyice tepemize yuva kurarlar. Başımızı şişirirler.
Diğer yanı ise: Amaaan boşver. Neticede Türk futbolu yükselmiş olmuyor mu?
Kararsız duygular içindeyim.
Galiba yarı final bahsinde Galatasaray'ın geçilmesine hazırlıklı değilim.
Demek ki ben bile futbolun hayatımdaki yerini küçümsememeliyim.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Murat Kara

Post by Murat Kara »

Salih Bora wrote:Siz ne düşünüyorsunuz?
Rekabetin dogasi geregi, insan rakibinin basarili olmasini istemez! Yoksa rekabetin bir anlami olmaz.

Burada FB'nin basarisini isteyenler milli duygular nedeniyle boyle davraniyor. Milli duygularin, takim seviyesindeki rekabet duygularindan fazla ise o zaman sevinirsin. Degilse uzulursun.

Sana kalmis.

Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Kader aglarini iki ters bir duz mu oruyor bilmem ama son durum su.

Real Madrid elendi ROMA ceyrek finalist

CHELSEA 3-0 aldi maci ceyrek finalist

Dun aksam yazildigi gibi SCHALKE ceyrek finalist

LIVERPOOL onumuzdeki hafta oynayacakmis (niye anlamadim) ama ilk macin skoru ve futbolu haydi haydi yeter.

Dunden kalanlar

BARCELONA

ARSENAL

MANCHESTER UNITED

Bu durumda gercekten

1.Tercihimiz SCHALKE
2.Tercihimiz BARCELONA (Messi 6 hafta yok, bir eksik bir eksiktir)
3.Tercihimiz ROMA olur.

4-5-6-7 ayni bana gore

Ingilizler cikmasin kim cikarsa ciksin
TRUST GALATASARAY
MGC

Post Reply