Hepsi yalan, bu gerçek.. Lincoln GS'DA(5 m Euro)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Tan Erten wrote: Feldkamp ile burada tanıştığını kaydeden Lincoln,
Bu biraz garip degil mi, adam 7 senedir Almanya'da hic karsilasmamis olmalari bana ilginc geldi.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Ali Gursel wrote:
Tan Erten wrote: Feldkamp ile burada tanıştığını kaydeden Lincoln,
Bu biraz garip degil mi, adam 7 senedir Almanya'da hic karsilasmamis olmalari bana ilginc geldi.
Tümer: "Fatih hocayla önceden tanışmıyorduk, beni milli takıma aldığında tanıştık.."

Olur böyle şeyler :)
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Tolga Girici wrote:
Bu habere sevindim. Gazetelerde helikopter melikopter diye okuyorduk, bize
hic yakismazdi, gormemisin transferi olmus gibi. Diger oyunculara da ayip
olurdu.
Benim hosuma giden bu imzalarin hic birinde Canaydin ve Polat'in
bulunmamasi. Bilmem baskasinin dikkatini cekti mi? Govde gosterisi,
taraftarla barisma falan gibi yapmacik hareketlere girmeye hic gerek yok.
Insallah da boyle devam eder. GS yonetiminin bir durusunun olmasi onemli.
Taraftarin GS'a hem de hic gerek yokken verdigi zarar ortada.

Ya adam olacaklar, ya adam olacaklar. Bunun icin de yilismadan, sert
durup, sucluyu federasyon ve guvenlik gucleriyle el birligi ederek
cezalandirmak sart. Vermeyin bedava bilet, kale arkasini 5 lira yapmayin,
suc islerken yakalanana 5 sene hapis verdirttirin, capulcu lafi icin ozur
mozur dilemeyin. Bu takima onlarin 100, 1000 kati maddi manevi destek
verecek, baska insanlar mutlaka cikar. Hem de milyonlarcasi.

Ozan Ersoy
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Bununla beraber, son olaylarda suclu sucsuz bircok kisinin sirf o tribunlerde bulunmaktan dolayi iceri alindigini goruyoruz.

Istanbul Emniyeti bu isi bir vandalizme getirmis durumda. Sadece orada bulundugu icin yargilanmak birsey degil gibi gorunebilir "yargilansin, eyleme karismamissa aklansin" denebilir. Ancak bu insanlarin bir kisminin isinden oldugu, aklanana kadar tum duzenlerinin bozuldugu ve adeta lanetlendigi bir durum da sozkonusu.

Son tribun olaylarinda halen iceri atilanlarin bir kismi gercekten masum durumda. Catlakcesme sokak'taki kucuk parkta her gece esrar cekip maca giden ve tribunlerinde adam olduren Besiktaslilarin; kulup yonetimi ile organize olup yuzbinlerce tuketici ve devlet aleyhine acikca suc isleyen FB'lilerin basina gelmeyen her turlu rezillik Galatasaray taraftarinin basina geliyor.

Bunlarin bir kismini suc isledigini biliyorum. Sapla samani ayirmak lazim. Ama su anda Istanbul Emniyetinde fotograflardan hareketle ciddi bir vandalizm yaratiliyor.

Diger yandan Galatasaray taraftari homojen degildir, olamaz da. Taraftari da her sucun gunahkari ilan ederek bu sayede yonetimi aklamanin, matah bir yere koymanin anlami yok. Bu isin arkasinda Adnan Polat'in olmadigi ne malum, Canaydin'in olmadigi ne malum ?

Gecmiste mesalelerle tedhis yaratilirken, o mesaleleri Canaydin'dan habersiz stada sokmak imkani var miydi ? Hangi yoneticimiz bu konuda o olaylari cikaran "tetikci" taraftardan daha masum oldugunu iddia edebilir ?

Taraftarin cikardigi hicbir siddet olayini savunmuyorum ama olayin suclulari cok fazladir. Sadece taraftar lanetleyerek sorun cozumlenmez.

Su da benim gorusumdur ki herseye vurdumduymaz kalan bu yonetim o olaylardan korkmustur. Gercek budur. Yoksa bu sene transfer isini bu kadar ciddiye almazlardi.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ufuk Sezekkaplan wrote:Bununla beraber, son olaylarda suclu sucsuz bircok kisinin sirf o tribunlerde bulunmaktan dolayi iceri alindigini goruyoruz.

Istanbul Emniyeti bu isi bir vandalizme getirmis durumda. Sadece orada bulundugu icin yargilanmak birsey degil gibi gorunebilir "yargilansin, eyleme karismamissa aklansin" denebilir. Ancak bu insanlarin bir kisminin isinden oldugu, aklanana kadar tum duzenlerinin bozuldugu ve adeta lanetlendigi bir durum da sozkonusu.

Son tribun olaylarinda halen iceri atilanlarin bir kismi gercekten masum durumda. Catlakcesme sokak'taki kucuk parkta her gece esrar cekip maca giden ve tribunlerinde adam olduren Besiktaslilarin; kulup yonetimi ile organize olup yuzbinlerce tuketici ve devlet aleyhine acikca suc isleyen FB'lilerin basina gelmeyen her turlu rezillik Galatasaray taraftarinin basina geliyor.

Bunlarin bir kismini suc isledigini biliyorum. Sapla samani ayirmak lazim. Ama su anda Istanbul Emniyetinde fotograflardan hareketle ciddi bir vandalizm yaratiliyor.

Diger yandan Galatasaray taraftari homojen degildir, olamaz da. Taraftari da her sucun gunahkari ilan ederek bu sayede yonetimi aklamanin, matah bir yere koymanin anlami yok. Bu isin arkasinda Adnan Polat'in olmadigi ne malum, Canaydin'in olmadigi ne malum ?

Gecmiste mesalelerle tedhis yaratilirken, o mesaleleri Canaydin'dan habersiz stada sokmak imkani var miydi ? Hangi yoneticimiz bu konuda o olaylari cikaran "tetikci" taraftardan daha masum oldugunu iddia edebilir ?

Taraftarin cikardigi hicbir siddet olayini savunmuyorum ama olayin suclulari cok fazladir. Sadece taraftar lanetleyerek sorun cozumlenmez.

Su da benim gorusumdur ki herseye vurdumduymaz kalan bu yonetim o olaylardan korkmustur. Gercek budur. Yoksa bu sene transfer isini bu kadar ciddiye almazlardi.
Nereden biliyorsunuz ki "gercekten" sucsuz oldugunu bunlarin bazisinin?
Yargic misiniz? Adnan Polat'la Canaydin yaptirmis da olabilir ne demek
canim? Bu kafayla hic bir yere varilmaz. Varilacak yer "Heisel faciasidir".
Ondan sonra da ayikla pirincin tasini. Bu isin tirmandigi her halinden
belliydi. Bu isi duzenleyenlerin tokmak altina gitme riskini almalari
gerekiyordu. Ben universite rektoru olsam, bu olaylara karisanlari okuldan
atarim, is sahibi olsam, kapi onune koyarim. Benim sirketimden
bunlardan biri calisacak, ben de oturup, "vay hayvan polis benim guzel
adamimi harcamis" diyecegim ha? Geciniz.

Polis vandalizm yaratiyor ne demek? Bir avukat olarak size hic mi hic
yakistiramadim Ufuk bey. Vandalizmi yapan bunlar. Polis nasil vandalizm
yaratir? Vandalizm'in turkcesi mi yoktur? Yanlis tercume ediyoruz
aklimizda, yoksa Turkce'ye yanlis mi girmistir?

5000 kisi bir araya gelip havaalanina gidip, mesale yakan, camlari indiren,
trafik tabelalarina tirmananlardan bahsediyoruz. Amerika'da su goruntuler
olsa, yarisi iceri girmisti. Burada havaalani kapisinin onune park bile
edemiyorsunuz. Herif otoparka et, 2km yuru diyor.

Canaydin Polat korkmustur transfer yapmistir savi da mantiksiz. Cunku bu
transferlere daha 6 ay oncesinden baslandigi her halinden belli. Lincoln
gibi adam iki gunde alinmaz. Kalli'nin surekli Turkiye'ye getirildigi,
Almanya'da Turkiye'de topcu izlettirildiigi, takimi izlettirildigi bilinen
gercekler. Son mactaki olaylar olmasa da buyuk bir olasilikla bu
transferler olacakti. Belki de Juninho gelecekti. 28 yasindaki bonservisi
olan Lincoln'le 32 yasindaki bonservisi olmayan Juninho'yu getirmek
arasinda pek bir fark yok.

Ozan Ersoy
Ufuk Sezekkaplan

2 nedenle bir kisminin sucsuz oldugunu dusunuyorum. Biri, hakim cezayi kesene kadar sanik masumdur gibi bir ilke var.

Ikincisi polisin "adam tutma yontemi" hukuksuz. Macin oynandigi tarih 19 Mayis, tutuklama kararinin verildigi tarih 25 Haziran. Yani sucustu durumu yok. Peki delil ne? Polis kamera kayitlari ve gazete fotograflari. Yani polisin elindeki materyaller.

Polisin masaya dizdigi fotograflardan ayiklama yaparak 1 ay 6 gun sonra derdest ettigi adamlardn bahsediyoruz. O fotograflarin icindeki goruntulerin yorumlanmasi ile... Ben elimi ileri dogru ittigimde ve one hamle ettigimde bir adami kurtarmaya da calisiyor olabilirim, saldiriyor da. Bunu fotograf karesi ile tespit edemezsiniz.

Daha da kotusu o kayitlarla oyle bir oynarsiniz ki adam kurtarmak isteyen birini katil gibi gosterirsiniz.

Bu insanlardan bir kismi yargilanip da aklanirsa iste o zaman facia olacak. Ekli Sabah gazetesi propagandasindan gorebilirsiniz, simdiden adamlari isten atmis, holigan yapmis, yargilama yapmadan bitirmis. Bu gazetenin yaptigi tezviratta 50 tane suc var, yargiyi etkilemek, yalan beyan, iftira.

Bu insanlardan yargilanip da aklananlar olunca issiz kalmis, duzenleri bombok olmus, teshir edilmis olacaklar. Ne sayesinde ? Polisin her turlu manipulasyonu kolaylıkla yapabilecegi elindeki belgeler sayaseinde.

Dusunun yargilamanin taraflarindan biri polis ama yargilamada belirleyici olacak deliller onun elindeki kamera kayitlari.

Evet taraftar terorune karsiyim. Ama bu yontem bataklikta sinek avlamak. Asil suclular, tesvik edenler, fon saglayanlar, kaynak yaratanlar ve tribun lidelerini mafya liderligine terfi ettirenler, anli sanli koltuklarda oturuyorlar. Biz 25 tutuklu mahkum olunca hersey sutliman olacak saniyoruz.

Canaydinv e Polat da bu isin icindedirler. Bir sucun faili olmak icin eline silah alip adam vurmak gerekmez. Dolayli da olsa ona o imkani saglayanlar, zemini yaratanlar ikinci derecede faildirler.

Bana bir kisi tribunlere sokulan suc aletlerinin Canaydin'in, Aziz Yildirim'in veya Demiroren'in bilgisi disinda ve en onemlisi istemi disinda yapilabilecegini soylesin.

"Canaydin Polat korkmustur transfer yapmistir savi da mantiksiz. Cunku bu transferlere daha 6 ay oncesinden baslandigi her halinden belli."

Pek degil, oyle olsa Kalli transferinden cok kisa bir sure once Polat Ersun Yanal'la yemek yerken basilmazdi. Lincoln icin elbette gorusmeler yapilmistir, listededir falan ama son taraftar olaylari bu oyuncularin alinmasi konusunda (yanlis veya dogru) bir baski yaratmistir.

Son olarak, 5.000 kisinin elinde yangin aletleri havaalanina gidip teror yaratmasindan elbette rahatsizim. Ama yoneticilerin bundan rahatsiz oldugunu sanmiyorum. Islerine gelince o kalabalik hoslarina gidiyor cunku. Ama havaalaninda mazallah bir olay ciksaydi fatura yine garibana kesilecekti.

Bir onceki yaziya eki koymayi unutmusum. Sabah gazetesi tezvirati, sayfa 3.

http://arsiv.sabah.com.tr/2007/06/26/ha ... CEA80.html
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ufuk Sezekkaplan wrote:2 nedenle bir kisminin sucsuz oldugunu dusunuyorum. Biri, hakim cezayi kesene kadar sanik masumdur gibi bir ilke var.

Ikincisi polisin "adam tutma yontemi" hukuksuz. Macin oynandigi tarih 19 Mayis, tutuklama kararinin verildigi tarih 25 Haziran. Yani sucustu durumu yok. Peki delil ne? Polis kamera kayitlari ve gazete fotograflari. Yani polisin elindeki materyaller.
Nasil yani? Hrant Dink'in katili olay aninda degil de kamera
goruntulerinden yakalanmadi mi? Kamera goruntulerinde silahla ates
ederken durumu da yoktu, kacarken vardi. Kamera ve resim pek ala delil
olarak gosterilebilir.

Bir kac yuz polisin olay aninda binlerce kisiyi tutuklamasini mi bekliyoruz
yoksa?

Polis isini yapmiyor diye sikayette bulunmayalim sonra. Herkesin eli kolu
bagli. Is boka sardiginda, niye mudahalede bulunulmuyor, niye suclular
tutuklanmiyor, niye kimse yargilanmiyor, tutuklandiginda da "niye
tutuklaniyor?" Bir karar verelim artik.

Canaydin-Polat'in bu isten memnun oldugunu veya parmaklari olduklarina
zerre kadar inanmiyorum. Cunku zarari bizzat kendileri goruyorlar.
Rakam olarak. Parasizlikta milyonlarca dolar zarar hic kimsenin hosuna
gitmez. Canaydin istese AY gibi tribundekilere para verdirip, susturur
onlari. Durum belli, adam baskani oldugu kulubun stadina giremeyecek
durumda. Polat mactan 2-3 hafta sonra "guvenlik sirketinin adamlarina
rusvet verilmis, bu maddeler oyle sokulmus. Guvenlik sirketini
degistiriyoruz, stattan sorumlu gorevilileri de isten aldik" dedi. Ne yapsin
daha?

Polat'la Ersun Yanal yemek yerken basilmadilar. Isteseler gizli bir ozel
mekanda bulusurlardi, halka acik yer yerine. Ersun Yanal "transfer degil,
sadece futbolcu konustuk. Bana futbolcu sordular, ben de bilgi verdim"
dedi. Lincoln transferi 3-4 aydir suruyor anlatilana gore. Bu durumda
Juninho transferinden daha zor bir is hallettiler bana gore. Insallah da
hayirlisi olmustur, Juninho son zamanlarda Lyon'da yedek kalmisti ve
daha agir oynuyordu.

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:Polis vandalizm yaratiyor ne demek? Bir avukat olarak size hic mi hic yakistiramadim Ufuk bey. Vandalizmi yapan bunlar. Polis nasil vandalizm yaratir? Vandalizm'in turkcesi mi yoktur? Yanlis tercume ediyoruz aklimizda, yoksa Turkce'ye yanlis mi girmistir?
Ozan Ersoy
Sevgili Ozan, Türkiye'de polisin zaman zaman yetkilerini aşan ya da keyfi uygulamalarda bulunduğunu, bunun karşısında da vatandaşın neredeyse hiçbir ciddi ve gerçekçi çaresi, başvuracak merci olmadığını daha önce de duymuşsundur (yıllardır AB ile konuşma konusu bu kanunlar falan değişiyor ama muamele aynı diye), eğer bizim maçta da benzer olaylar olduysa kimse şaşırmaz sanırım.

O yüzden bir avukatın böyle birşey düşünmesinde bence bir gariplik yok. Bu olaylar Amerika'da olsa faillerinin başına ciddi şeyler gelir hiç şüphesiz ama Amerika'da bir polis yetkilerini aşan bir şey yaparsa da genellikle (ya da Türkiye'den çok daha iyi yüzdeyle) bunun cezasını çeker--Rodney King'i döven polisler üçer dörder yıl hapis yattı, Türkiye'de birini dövdüğü için hapis yatan polis diye bir şey duydun mu hiç?

Ben o gün stadda olmayan ve olayların içinde yer almayan kimsenin bu konuda sağlıklı hüküm verebileceğinden emin değilim. Bir sürü insan belliki taşkınlık, uygunsuzluk yapmış, suç işlemiş, cezalarını görmeli. Ama bu arada polisin görevini ve yetkilerini kötüye kullanmasından, ya da bizim kültürde sıkça görülen toplu cezalandırma yöntemiyle suçsuz insanlar da haksız yere gözaltına alınmış olabilir (herkes lise anılarını yazıyor, yok mu kimsenin anılarında bir sınıfın sıra dayağına çekildiği bir kişi bir halt çevirdiği için, benim var olmayanın da Türkiye'de okuduğuna zor inanırım, benim yıllar sonra aklım başıma geldi de o başımıza eğitimci diye getirilen itlerin aslında eğitimcilik haricinde her şeyi yaptığını anladım). O durumda da klubun tavrı farklı olmalı.

Son olarak, cidden Juninho'nun Türkiye'ye o günkü olaylar yüzünden gelmemiş olabileceğini düşünüyor musun? Bonservisi olmayan Juninho'ya bizimkinin epey üstünde para verip bir de araya CL alma umudu sıkıştırabilecek (en az CL ceyrek finalini de garanti edecek) kaç takım var Avrupa'da sen biliyorsun.

Benim bizim yönetime hala bozulduğum konu (ve geçen gün yazıştığımız, Uğur'un Kerem'in de yazdığı) tam bu işte. 19 Mayıs olayları GS'a bence çok ciddi zarar verdi, imaj açısından, yönetim zaafı açısından vs. Ama bunları konuşmak varken yıllardır transferlerdeki kepazelikleri, son günde adam olsun diye milyonlarca euro harcanıp alınan taponları unuturuz diye birden Juninho gelecekti 19 Mayıs yüzünden gelmedi gibi işlere girmek. Aynı maçta şişelerin asıl hedefi olan takım Juninho'nun arkadaşını getirdi, yarın öbürgün FBli yöneticiler Adriano GS maçını izlemiş, o yüzden gelmekten vazgeçmiş dese ne düşünürsün?

Ali
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Lincoln geldigi siralarda bende Turkiyeye ayak basiyordum.
(Getirecegim dedim inanmadiniz:-)).

Cok buyuk rezillik. 5 bin kisi , her taraf tikanmis, 40 milletten insan disari cikamiyor, karsilamaya gelenler havaalanina yaklasamiyor, seferler aksiycak noktaya gelmis, gumruklu alana nasil girmisse ultraslan reisleri 5li-10lu gruplar halinde dolasiyor, guvenlik hak getire, guvenlikciler ve polisler canindan bezmis, ecnebiler saskin. Disarida mesaleler falan. 18 yasinda taraftar olarak iyide, evli barkli colugu cocugu disarida bekleyen insan olarak kotu.

Bastan asagi kotu bir organizasyon. Lincolnu cok az insanin oldugu, hac ve kargo terminaline yonlendirseydiler bunlar yasanmazdi.

Tribun olayları ile ilgili olarakta , onlar sucsuzdu savunmasindan cok,
su zamana kadar cok haksizlik yapildi, o gunde yapildi, bizde bunlara dikkat cekmek ve ilerisi icin onlem alinmasi icin karsilik verdik ve sucluyduk durusu daha gercekci ve akilli.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Ali Gursel wrote:
Sevgili Ozan, Türkiye'de polisin zaman zaman yetkilerini aşan ya da keyfi uygulamalarda bulunduğunu, bunun karşısında da vatandaşın neredeyse hiçbir ciddi ve gerçekçi çaresi, başvuracak merci olmadığını daha önce de duymuşsundur (yıllardır AB ile konuşma konusu bu kanunlar falan değişiyor ama muamele aynı diye), eğer bizim maçta da benzer olaylar olduysa kimse şaşırmaz sanırım.

O yüzden bir avukatın böyle birşey düşünmesinde bence bir gariplik yok. Bu olaylar Amerika'da olsa faillerinin başına ciddi şeyler gelir hiç şüphesiz ama Amerika'da bir polis yetkilerini aşan bir şey yaparsa da genellikle (ya da Türkiye'den çok daha iyi yüzdeyle) bunun cezasını çeker--Rodney King'i döven polisler üçer dörder yıl hapis yattı, Türkiye'de birini dövdüğü için hapis yatan polis diye bir şey duydun mu hiç?

Ben o gün stadda olmayan ve olayların içinde yer almayan kimsenin bu konuda sağlıklı hüküm verebileceğinden emin değilim. Bir sürü insan belliki taşkınlık, uygunsuzluk yapmış, suç işlemiş, cezalarını görmeli. Ama bu arada polisin görevini ve yetkilerini kötüye kullanmasından, ya da bizim kültürde sıkça görülen toplu cezalandırma yöntemiyle suçsuz insanlar da haksız yere gözaltına alınmış olabilir (herkes lise anılarını yazıyor, yok mu kimsenin anılarında bir sınıfın sıra dayağına çekildiği bir kişi bir halt çevirdiği için, benim var olmayanın da Türkiye'de okuduğuna zor inanırım, benim yıllar sonra aklım başıma geldi de o başımıza eğitimci diye getirilen itlerin aslında eğitimcilik haricinde her şeyi yaptığını anladım). O durumda da klubun tavrı farklı olmalı.

Ali
Yau burası Türkiye, polisin bir günde elindeki tüm biber gazı stoklarını bitirebildiği bir ülke. Nasıl oluyor da hala Amerika ile kıyaslıyorsunuz, "polisin durumu ayrı stadtaki durum ayrı" diye pozisyon alıyorsunuz hayret ediyorum.

Biber gazı güdümlü füze değil ki (hele böyle aerosol tadında sıkıldığında hiç değil) sırf suçluyu etkilesin masuma dokunmasın. biber gazını yiyen adam "berserk" olursa burda polisin hiç günahı yok öyle mi?

Tribünlerde şiddet var elbet ama böyle dışardan "Vur polis vur" diye bunun çözüme ulaşacağına sananlara Hıncal Uluç diyoruz biz arkadaş arasında.

Polis de işini yapmıyor, işini yapmadığı gibi saçmasapan hareket yaparak şiddeti de iyice körüklüyor bu arada.

Ugur
Ufuk Sezekkaplan

Bazi yanlis anlamalarin onune gecmem lazim.

Tribun terorune karsiyim. Tribun liderlerinden nefret ediyorum ve bunun mafyaciliga donusmesini tehlikeli buluyorum.

Polisin tedbir almasina karsi degilim. Gorevlerini yaptiklari surece polislere sempatim vardir, zor sartlarda calisan iyiniyetli insanlardir cogu.

Istanbul'da tribun teroru yuzunden de maca gidemiyorum. Havaalanlarindaki ilkel futbolcu karsilamalarindan da hic hazetmiyorum ve tehlikeli buluyorum.

Ama, bolumune gelirsek.

O macta sizlerden biri tesadufen tribunde olabilirdi ve su anda Bayrampasa Cezaevinde tutuklu bulunabilirdi. Ve bir sabah, gardiyanin verdigi gazetenin 3. sayfasindan "bilmemnerede finans muduru olan bilmemkim isten atildi, holigan cikti" diye mansetten haberini de okuyabilirdi.

Sirf kameralara bir sekilde yakalandi diye. 20 gun sonra serbest birakildiginda ve 1 yil sonra aklandiginda da isinden ve sosyal statusunden olacakti. Niye ? Orada oldugu icin.

1 kisinin bile boyle yaka paca edilip yargilanmasi, sistem bozukluguna isaret eder.

Bunun bana gore 1'den cok suclusu var. Kulup yonetimleri en basta gelir. 5 yildir gorevde olup da her derby macinda olay cikmasini onleyemeyen bir kulup baskanina masum diyebilir miyiz ? Guvenligi bastan saglamayip 36 gun sonra adam tutuklayan emniyet sistemine ? Adalet sistemine (FB macinda devletin kablolari kesildiginde kimtutuklandi ve neler oldu ?). Ama yapilmak istenen tum bu tedhisi veya teroru 40 kisiye yikip arka plani gizlemektir. "Cambaza bak" sistemi yani.

Ozan bey Hrant Dink'ten ornek vermis ama orada polis tarafsiz konumda, x sahsi y sahsini oldurmus, arada, oradaki Bankalarin ve polisin elindeki kayitlardan yararlaniliyor.

Burada polis taraf. Polis davacı veya davali (cunku onun da olcusuz yere biber gazi sikarak olaylari baslattigi ve bunun kamuoyuna yansimadigi soyleniyor) ama eldeki deliller polisin urettigi deliller. Bu tehlikeli.

36 gun sonra 40 adami yakalayip iceri tiktigimiz zaman degil, asil bu olaylarin dogmasina sebeb olanlari, engel olmayanlari da yargiladigimiz zaman tribun terorunu onleriz.

Son olarak, ben bu sene Feldkamp'la ve olusturulan kadro ile Galatasaray'in cok iyi bir sezon gecirecegini dusunenlerdenim. Kimsenin tadini kacirmak istemem.

Herkese iyi sezonlar.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Turkiyede kurunun yaninda ya$in yanmasi olasiligi uygar ulkelerdekinden cok ama cok fazla. Ama bu yanli$ yer ve zamanda olma $ansizligi her yerde olan bir $ey. Kafasi cali$an biri o gunku maca gitmezdi demek dogru bir saptama.

Turkiye gibi ucuncu dunya ulkelerinde yolsuzluk ru$vet ve soysuzluk had safhada oldugu icin insanlarin devlete ve onun guvenlik guclerine olan guveni cok sarsilmi4 vaziyette. Daha gecenlerde gazatelerde gosterilen videoda gericilige kar$i yapilan bir gosteri toplantisi sonunda gostercileri kanunsusz gosteri diye tutuklamaya kalkan polisle olan cati$malar sonucu kizan ve gozu donen bir polis kenarda bir lokantada yemek yiyen orta ya$li cifte yakla$ip tehdit etmege kalktiginda "ne oluyor polis bey biz burada yemek yiyorduk gosteri ile alakamiz yok" demesine ragmen tokatliyor. Karisi ciglik cigliga ve polisin arkada$i ise bu sacmaligi yapan polisi oradan uzakla$tirmya cali$iyor. Elbette polise bir $ey oldugunu sanmiyrum.

Ama futbol ve spor arenalarinda taraftarim adi altinda insan kiligina burunmu$ hayvanlarin cokluguda ortada. Bunlari polis degil oradaki asil taraftar ihbar ederek adam edip aralarindan soyulayacaklar. Bun da bizim aslan parcalari yapmiyor. O zaman boyle kurunun yaninda yanmaga mustehak oluyorsuzunuz. Insan once kendini sonra etrafini duzeltmek sorumlulugu altinda. Bu sorumlulugu ustune almayan boyle ucuncu dunya ulkesi konumundan cikamayip surunmeyi kabul etmeli. Neden ve kimden $ikayet ettiginizi once cok iyi bir analiz edin Hakkini aramaktan aciz insanlar toplulugu suru muamelesi gorur her zaman.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:
Ama futbol ve spor arenalarinda taraftarim adi altinda insan kiligina burunmu$ hayvanlarin cokluguda ortada. Bunlari polis degil oradaki asil taraftar ihbar ederek adam edip aralarindan soyulayacaklar. Bun da bizim aslan parcalari yapmiyor. O zaman boyle kurunun yaninda yanmaga mustehak oluyorsuzunuz. Insan once kendini sonra etrafini duzeltmek sorumlulugu altinda. Bu sorumlulugu ustune almayan boyle ucuncu dunya ulkesi konumundan cikamayip surunmeyi kabul etmeli. Neden ve kimden $ikayet ettiginizi once cok iyi bir analiz edin Hakkini aramaktan aciz insanlar toplulugu suru muamelesi gorur her zaman.
Yeri geldigince mangalda kul birakmiyoruz, "efendim bu ulkede polis yok, yargi yok, yaptirim yok, anarsi var" Ama canimiz aciyinca hemen polise rusvet, yargica rusvet, araya adamlar sokma, milletvekillerini arama, "sen benim kim oldugumu biliyor musun lan, surdururum seni Kars'a" gibi seyler basliyor.

Efendim kulupler cezalandirilmasin, bir iki serseri yuzunden seyircisiz mac cezasi olur mu? O taskinligi yapan cezalaniyor mu bu sekilde?

Tamam... O zaman bu isi yapan bireyler cezalandirilacak.

Efendim polis o anda yakalayacak iceri atacak. Suc ustu yakalayacak. Ona da tamam.

Ama 1000 kisi 3-5 polisin uzerine saldiriyorlar, tas sopayla, o zaman ne olacak?

Efendim sucsuzlar da iceri girdi. Adamlarin hayati karardi.

Inanmiyorum. Bir kere Lig tv'nin orada bizim hic gormedigimiz sadece seyircileri ceken bir suru kamerasi var. Bunlar delildir. Lig TV haricinde baska televizyonlar var, roportaj yapan falan. Bunun haricinde yuzlerce gazetecenin ayni zamanda kamera olarak kullanilabilinen fotograf makinasi var. Stada ait guvenlik kameralari var. Ayrica polisin elinde sabikalilarin dosyasi var.

Bunlarin hepsi bir araya geliyor, bir sonuca varip, iceri goturuyorlar.

Polisin kor edici, sakat birakici yontemleri kullanmasina karsiyim. Polisin sucluyu bulmak icin kullandigi yasa dahilindeki butun yollara onay veririm. Hatta ben forumlarda, sanal dunyalarda bu isleri organize eden elebaslarinin bile yargilanmasini savunuyorum. En ufak bir siddete karismamis olsalar bile. Sen falanca forumda "Gelin hepiniz oleceksiniz" diye bir baslik acip itleri galeyana getiriyor musun, o forumun yoneticileri buna hic bir sey demiyor mu? Hadi gelin bakalim tipis tipis.

20 kisi yakalaninca biter mi bu is? Bitmez elbet. 100-200 kisi yakalanip iceri tikilinca, epey bir etkisi olur ama. Her kulupte bu kadar sorunlu adam var. Ulke capinda toplam 2000-3000 kisiyi yakalayacaklar. Yargilayip ciddi ceza verecekler. Sonrasi bakin nasil corap sokugu gibi geliyor.

Ozan Ersoy
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

''Sultans'' dan sevdigim bir arkadasimda alikonmus.
Uzuldum. Aile babasi, yonetici , komik ve enerji kupu bir adamdir.
Sucludur veya degildir diyemem , orada degildim cunku.
Alikoydularsa eger delilleri vardir demek cunku yeni
Ceza Kanununa gore ellerinde bir sey olmasi lazim.

Herkesin kendi fikridir ama bana gore gercek suclular,
bir yillardir emniyet guclerini kendi/bakanlarinin tuttugu takima
gore yonlendiren emniyet burokratlari ve de seyirciden oteye
GS yonetimi konusunda iyiden iyiye belirleyici ve zorlayici guc olmak icin seyirciyi kiskirtan internet ve tribun agalari.

Sultans grubu olabildigine bu tip olaylardan uzak duran,
mactan zevk alan, tribun muhabetinden zevk alan, egitim ortalamasi yuksek,GS'yi ve futbolculari cok seven ve her daim destekleyen
gayet apolitik ve neseli bir gruptu. Her zaman Sultans la vakit gecirmek, kongreye gitmekten bin kat iyi olmustu. Isim Sultans olmasina ragmen,
lise ile de benim gibi tesadufen bulunmus birkac mezun disinda alakalari yoktur. Boyle bir ayrilikta yoktu.
Nasil olmus, polisle nasil karsi karsiya gelinmis anlamadim.

Insallah tez zamanda cikar.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Post Reply