31. Hafta: FB-GS 4-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Kral'ın Fener'e 15 golü var!

Image

Fenerbahçe ile Galatasaray futbol takımları arasında 22 Nisan Cumartesi günü yapılacak ve Turkcell Süper Ligi'nde 2005-2006 sezonu şampiyonunu belirlemesi açısından büyük önem taşıyan maçta sarı-kırmızılı takımın gol yollarında en etkili silahı Hakan Şükür olacak.

Deneyimli futbolcu, son maçlardaki üstün performansı ve attığı gollerle takımını galibiyete taşıyan isimlerin başında geliyor.

Sakatlığına rağmen derbi maçta oynaması beklenen Hakan Şükür, Galatasaray'ın lig ve kupada yaptığı son 5 resmi maçta toplam 6 kez fileleri havalandırdı.

Ligde son maçlarda Ankaragücü'ne 1 gol atan, son 2 haftada ise Diyarbakırspor ve Çaykur Rizespor filelerini 2'şer kez havalandıran Hakan Şükür, Fortis Türkiye Kupası'nda ise çeyrek final rövanş maçında Fenerbahçe'ye 1 gol kaydetti.

Fener'e 15 golü var!

Fenerbahçe ile Galatasaray takımları arasında yapılacak derbi öncesinde Galatasaraylı Hakan Şükür'ün, kariyerinde Fenerbahçe'ye 15 golü bulunuyor.

35 yaşındaki Hakan'ın gol attığı 12 maçta Galatasaray, ezeli rakibine hiç yenilmezken, 9 kez galip geldi, 3 maçta da berabere kaldı.
Demek ki olay Hakan'da bitiyor.. :)
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

geretsin ayni kadroyla cikmayacagini dusunuyorum. bence defansin sag ve sol beklerinde degisiklik yapacaktir.

sag bekte ugur simdiye kadar pek cok fenerbahce macinda basariyla gorev yapti. bu macta da oynayabilir. ancak, cihan son haftalarda geretsin begenisini topluyor. bakalim gerets hangisini sececek. sol bekte ise ferhat'i ergun'e tercih edebilir diye dusunuyorum. ergunun solda mehmet yozgatlinin suratine karsi koyabilecegini pek sanmiyorum.

tahminimce orta sahayi ve forveti degistirmez gerets. bana kalirsa, orta sahayi kalabalik tutmak adina ilic yerine volkan-cihan gibi bir isimle sahaya cikilmasina karsiyim. ilic futbolu bilen iki-uc adamdan biri bu takimda, ve son haftalarda cok istekli oynuyor. galatasarayin buyuk gol silahi olacaktir. forvette oynamadigi icin, muhtemelen defansin birebir markajinda da olmayacak. ani ataklarda, atagin basinda cok geride olsa bile, hizli kosularla ceza sahasi icine gol pozisyonunun icine giriyor. bu ozelligiyle fener defansina buyuk sikinti yasatacagini dusunuyorum.

bu macta hasan sas'in biraz daha sag kanat gorevine agirlik verip umit'in ustune ustune oynamasini bekliyorum. umitin hasanla basedebilecegini zannetmiyorum. kademesine girmeye calisan luciano'nun birakacagi alanlara necatinin, ilicin kosulariyla girebilirsek onemli pozisyonlar bulabiliriz.

performansa gore bir degerlendirme yapacak olsak, galatasarayin son maclarindan su macin 11inde olmamasi gereken tek oyuncu necati. alternatifi hasan kabzenin su haliyle dahi necatiden cok daha faydali olacagini dusunuyorum. ama necati cok onemli bir isim galatasaray adina. ve potansiyeli fazla olan bir oyuncu. boyle bir silahtan vazgecmek kolay degil. ama gerets mac icinde necatinin performansina gore olasi bir necati degisikligini aklinda bulundurmali, bunun icin 75-80 dakika beklememeli.

geretsin surekli "bu maci kazanmamiz gerekmiyor" demeci vermesinin beraberlige oynayacagi anlamina gelmedigini geretsi taniyan herkes biliyordur sanirim. gerets kazanmak icin oynayacaktir, tipki kupa macinin ilk ayaginda oldugu gibi. zaten bu sene galatasarayin sahaya yansittigi kimlik, yerinde duramayan, rakibini biran once avlamaya calisan, saldirdikca saldiran bir aslan kimligidir. taktiksel olarak, kontrollu oynamaya gerektiren maclar elbet vardir. ancak, galatasarayin bu yil ortaya koydugu mucadele, taktiksel yaklasimlarin cok otesinde futbolcular ve teknik ekibin bir direnis, bir dirilis mucadelesiydi. su asamada da galatasaray takiminin bugune kadar yansittigi bu kimlikten uzaklasmasi imkan dahilinde degil. ama uzun zamandir belki de ilk defa psikolojik olarak bu kadar rahat gidiyorlar saracogluna. bunun islerini kolaylastiracagina inaniyorum. insallah, kupa maclarinda fenerin yaninda olan futbol sansi bu defa biraz dengelenir.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Fatih Mutlu wrote:performansa gore bir degerlendirme yapacak olsak, galatasarayin son maclarindan su macin 11inde olmamasi gereken tek oyuncu necati. alternatifi hasan kabzenin su haliyle dahi necatiden cok daha faydali olacagini dusunuyorum. ama necati cok onemli bir isim galatasaray adina. ve potansiyeli fazla olan bir oyuncu. boyle bir silahtan vazgecmek kolay degil. ama gerets mac icinde necatinin performansina gore olasi bir necati degisikligini aklinda bulundurmali, bunun icin 75-80 dakika beklememeli.
Merak ettigim seylerden birini getirdi bu tekrar aklima. Acaba bu seviyedeki takimlarda, teknik direktorler, ellerinde, ayni pozisyon icin 2 cok formda oyuncu varsa, ikisini de kenara cekip mesela, "Necati, seni ilk yari, Hasan seni ikinci yari oynatacagim. Necati, varini yogunu, ilk 45 dakikada ortaya koymani, yorgunluk acisindan ekonomik davranmamani, 90 dk'lik enerjini 45 dk'da bitirmeni istiyorum" gibisinden bir laf ederler mi ki? :) Cok mantiksiz gelmemekle birlikte, hic uygulandigini da duymadigim icin, forum teknik traktorlerinden bir yorum alayim dedim!... :)

Hoscakalin,
Özgür
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bir beste polemiğidir aldı başını gidiyor. Bu vesileyle şunu hatırlatmakta fayda var; yabancı sınırlaması serbest olsa, fener tribünleri tezahüratlarını ve küfürlerini hangi dilde yapmayı düşünüyorlardı acaba :) 'I love you X' ten başka birşey söyleyemez hale gelirlerdi bence... Neyse
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Kupa eslesmesinin ilk ayagini izleyenler, bir hatirlatsa ya bize, nasil baslamistik o maca? Deplasman takimi havasinda biraz kontrolluce miydik, yoksa "Geretsizm" cercevesinde, "hep hucum, tam hucum" :) modunda miydik?

Maçın tamamını izlemedim..Ancak o maçın başında Galatasaray topla daha çok oynar gibi görünmesine karşın,pozisyon üretmede yetersiz kalıyor,artı 25 dakikada yediği gole kadar da kalesinde iki ya da üç pozisyon veriyor..İlk ciddi atak ise 39. dakikada Sabri'nin topunu dışarı vuran Hakan Şükür'le..

Sanırım burda kontrollu oyunun Galatasaray tarafından oynandığını söyleyemeyeceğiz..Zaten Hasan,Necati,Karan,Hakan Şükür'le cümbür cemaat beraber kontrollu oyun oynama imkanı da pek yok bence..Orda ikinci yarıda oyun dengelenmiş biraz..Sonra da dengeyi bozan kaleci hatası geliyor..
Ozgur Huseyinoglu

Ismail Gezer wrote:Hangi son haftalar hocam :)
Adamların son haftalarda gol yediği bitanecik maç var zaten :)
İnşallah cumartesi günü şöyle güzel bir klip çekilecek malzeme elde edersin :)
"Son haftalarda", son macin oncesinde uzun suredir gol yemediklerinin farkindayim. Orda once "bu sene" deyip de, sonra insanlarda butun 30 haftanin gollerini cikarip bulacagim beklentisi olusmasin diye, son haftalarda demistim.

Obur baslikta, sana daha aciktan sordugum bir soru vardi, onun sen farketmemissin ama bakiyorum??

Lafini etmisken, kendim arastirip olusturdugum referansta bu kliplerin pespese izlenme olayini paylasmis olayim. Ikisi icin de, yuksek hiz baglantiniz olmasi siddetle tavsiye edilir tabii ki. Media Player icindeki, ileri-geri butonlari ile, istediginiz maca/gole atlama yapabilirsiniz. Maclar/goller, tersten tarihe gore sirali:

:arrow: FB Golleri (LigTV): LigTV sitesinden, FB'nin "son haftalarda" :) (ve bizim kupa maclarimizda) yedigi goller. (WMV dosyalar, once yuklenip (buffer edilip), sonra calinacak sekilde aciliyor. Bir kere hepsini yuklemis olursaniz, tekrarlari cok daha rahat izlenebilir)

:arrow: FB Maclari (IPWorldTV): IPWorldTV sitesinden (arada oynanan 19 haric) 21. haftaya kadar maclardan gol ozetleri. ("Streaming" sekilde, cok onyukleme gerekmeden, ve yukardakinden daha kaliteli)

Hoscakalin,
Özgür
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Hasan Utku wrote:Sanırım burda kontrollu oyunun Galatasaray tarafından oynandığını söyleyemeyeceğiz..Zaten Hasan,Necati,Karan,Hakan Şükür'le cümbür cemaat beraber kontrollu oyun oynama imkanı da pek yok bence...
Hasan abi Gerets'in bugun verdigi demecten ne yapacagi belli oldu. Senin yazdigin ustteki senaryoyu uygulamaya koyacak: cumbur cemaat hucum. Rakibin duran topu oyunculari, dizilisi falan beni irgalamaz tarzi bir demec. Uc forvetle gene bilincisizce saldiracagiz galiba. Zaten az pozisyon ele geciyor onlari da bizim forvetler, en basta Necati denen balta harcarsa isimiz is. Benim en buyuk korkum orta sahamizin cökmesi. Hele bir de erken gol yersek cik isin icinden. Millet bana kizacak ama fark bile yiyebiliriz. Mondragon Kadikoy'de felaket cuvalliyor son donemde. Bu da ayri bir sorun. Iki sacmalayan TD'un maci. Bence Daum Deniz, Aurelio, Appiah, Tuncay ile bir dörtlu kurar önlerine Alex ve onun önune tek forvet Anelka'yi kor. Bizim orta saha Hasan, Saidou, Ilic, Ayhan seklinde olur. Yalniz bu maclar cok ilginc bazen taktik matik de carsafliyor ufak bir donum noktasi maci kopariyor. Saidou Alex'e yapisir adeta fakat orta sahalari bizim orta sahayi teslim alir ve Anelka'nin oynayacagi tutarsa gercekten kabus dolu bir mac olur. Orda nasil gol atacagiz benim butun derdim bu. Zar zor ele firsat geciyor onu da bizim forvet heba ediyor. Gözum Necati'nin ustunde olacak. Gene hovardaca firsatlari harcarsa sampiyonluk gider.

Yillardir bu kadar heyecanlandigim az mac var (Leeds ve Arsenal maclari haric). Ama muthis bir keyif bu. Insan hafta gecmesin istiyor. Iki takim seyircisi de farkinda degil ama birbirimize bu kadar illet olmamiz bu bahsettigim keyfi ve heyecani yaratiyor. Cok komik bir paradoks. Herifler lumpen mumpen ama iyi ki varlar HAHAHAHAHA.
Last edited by Kenan Atak on Fri Apr 21, 2006 1:47 am, edited 1 time in total.
Ozgur Huseyinoglu

Gerets her ne kadar "galip olmamiz gerekmiyor" deyip, ortami oyunculari adina bir miktar rahatlatiyor olsa da, yonetimimiz "Tek Hedef Galibiyet" parolasiyla, takimi ve seyirciyi ezdirmeyecek, planlar yapip, onlemler almakta imis. Dort koldan bu maca sarildiklarini hissediyorum ben. Umarim ki, planlarin pratige dokulmesinde de, engeller cikarilmaz, basarili olurlar, ve oyuncularimiz, taraftarlarimiz rakip sahada hep beraber bir senlik yasamis olurlar! Bastir CimBom!!!
Özgür
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Bu arada uzun zamandir söylemeyi unuttugum bir sey daha var. Hasan Tezcan Isvec'in Goal dergisini okuyor mu bilmiyorum ama Ekim 2005 sayisinda GS-FB derbisini dunyanin bir numarali derbisi diye yazmislar. Ikinci sirada Boca Juniors-River Plate, ucuncu sirada Rangers-Celtic var. Kriterya olarak futbol kalitesini falan kullanmamislar sadece uzman göruslerine dayanarak nefret ve gerilim kriteryasi kullanilmis benim anladigim.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu fenerliler hakikaten başlı başına enteresan bir familya! Hepsini kastetmiyorum illaki! Bizimde hayatımızda çok sevdiğimiz fenerli arkadaşlar mevcut. Gayet bilgili efendi makul insanlar! Daha doğrusu bu sıfatları hakeden tek bir fenerli tanıyorum, geri kalanlar malum sitenin ortalama seviyesizliğinde :) Hadi 15-25 yaş arası hayatında ciddi gayeleri olmayan gençlerin saçmalaması, kara sevdalı gibi garip bağla takıma bağlanmaları, hayal aleminde yaşamaları, bunun için ağlayığ bununla sevinmeleri falan anlaşılabilirde, bunların yaşlısıda aynı gencide! Allah bu cins fenerlilere akıl fikir ihsan eylesin :)
Fenerli futbolcuların taraftarla yazışmalarını okudum, katlanabildiğim kadar. Futbolcusuda beyin özürlü, futbolcuya salya sümük yalvaran taraftarlarıda..
Volkan Ballı taraftardan hususi küfürlü tezahürat istiyor! Tuncay, Hasana kibar davranmamaya ve hindileşmeye söz veriyor... Cumartesi, şu maçı kazanalım, floryaya kadar gidip tezahürat yapmassam en adi ******* zim :)
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

..............Mondragon.............
Cihan...Song...Tomas...Ergün
...............Saidou..................
Hasan.........................Ayhan
..........Necati.....İliç...............
................Hakan.................

Geretsin bu 11'i tercih etme ihtimali çok yüksek! Küçük bir ihtimal, ikinci tromsö maçındaki gibi çift ön lideroyla başlayabilir. Öyle yaparsa pek yadırganacağını sanmıyorum. Ama bence yukardaki 11 çıkar sahaya. Cihan, uzun boylu sayılır (1.84), duran toplar açısından gerekli bir özellik :) Gönlümden geçen sol-bek Ergün değil ama bu saatten sonra aniden kesilmesi zor! Necatinin orta saha gibi oynamasını isteyecektir tahminimce, hem ortada hem forvette oynayabilir olması, maç esnasında taktik değiştirebilmek açısından önemli, her ne kadar formsuz olsada.. Kalabalık bir orta sahaya ihtiyaç duyduğumuzu 3 maçlık tecrübeden sonra öğrenmiştir sanırım.. Duran toplarda Hakanada büyük iş düşüyor.. Maça kontrollü ve topu gezdirerek başlayabilsek, açık vermesek, fenerlileri strese sokup hataya zorlasak, sonra açıklardan faydalansak ne güzel olur :)
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

2003-2004 sezonunun devre arasinda Necati, Adanaspor'dan transfer edilmisti.Hic unutmuyorum,Altay'da yoneticilik yapmis bir buyugumle sohbet ediyorduk ve ona Necati(Altay'in alt yapisinda yetismistir) nasil bir futbolcudur diye sordum?:"Cok caliskandir,disiplinlidir,hirslidir,ve herseyden onemlisi cok duzgun bir karaktere sahiptir dedi.Ve cok iyi bir oyuncu transfer ettiniz diyerek sozlerini tamamladi"

Zaman da hakikaten iyi bir futbolcu oldugunu gosterdi;cok gol kacirabiliyor dogrudur,ama gol pozisyonuna girmekte onemli.Gecen sezon FB ile oynadigimiz ilk macta oynadigi futbol ve attigi gol,kupa finalindeki oyunu cok iyiydi.Bu macta Necati'ye cok is dusecek,hem ofansif,hem de defansif anlamda.Umarim hem Necati hem de takim arkadaslari Cumartesi gunu iyi bir mac cikarir.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Kamera sokmuyorlarmis, 'fazla germeyin' diyorlar...bence sokun, sokun da
olasi terbiyesizlikler gözler önune serilsin. Medyanin bu gune kadar
saklamak istedigi, biraz alttan aldigi rezilligin GS'da belgesi olsun.

...gerekirse ustler aranacakmis...tamam bunun da belgesi olsun :o

Fener'den "kamera" tepkisi!
Fenerbahçe - Galatasaray derbisi öncesi ortam yine gerildi. Galatasaray
Başkan Yardımcısı Adnan Polat'ın güvenlik gerekçesi ile stada kamera
sokmak için valiliğe başvurması, sarı - lacivertli yönetimi çileden çıkardı.

Fenerbahçe, stat içinde, koridorlarda ya da soyunma odasında kamera
kullanılmasına kesinlikle izin vermeyeceğini açıkladı ve bu girişimi, "Ortamı
germe" olarak nitelendirdi. Şükrü Saracoğlu Stadı'na gelecek olan her
Galatasaraylı futbolcu ve yöneticinin gerekirse üzerlerinin aranması
kararlaştırıldı.

Ortamı geriyorlar
Stattan sorumlu yönetici İlhan Ekşioğlu ise Galatasaray'ın bu girişimine
asla izin vermeyeceklerini ifade etti, "Stada kamera giremez. Bu durum,
olayı çığrından çıkarır. Galatasaraylılar ortamı otomatikman geriyorlar.
Ortada kural var, böyle bir şey yapılamaz. Kamera taşımalarını,
Fenerbahçe'ye hakaret sayarız. Stada kamera almayacağız. Görev
yapacak olan yayıncı kuruluş kameralarından başkası stada giremez" dedi.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

UEFA.com dan

Hard times galvanise Galatasaray
Friday, 21 April 2006
by Türker Tozar

Before even the remarkable blossoming for the Turkish national side from perennial minnows to FIFA World Cup semi-finalists, one team from that country was making an impact beyond its borders. Galatasaray SK's fine UEFA Champions League performances in the mid-1990s left Manchester United FC, among others, reeling, and they then won the 2000 UEFA Cup. Between 1992/93 and 2001/02 they also claimed seven Turkish titles, but since then things have gone awry - until now.

Debts
Having glimpsed European glory, from 1996 the club dreamt of a permanent place on the world stage, and began to spend heavily. Debts, inevitably grew, and floating on the stock exchange did not help either. Fatih Terim, who masterminded the UEFA Cup triumph, returned as coach in 2002, but €29m of transfer outlay proved misinvested as in 2003/04 Galatasaray finished in an unheard-of sixth place. At the start of this season debts stood at €121m, and new coach Erik Gerets, replacing former team-mate Gheorghe Hagi, was in the unusual position for a Galatasaray chief of not being able to bring in star names.

League challenge
However, four weeks from the end of the Superleague season, Galatasaray lead champions Fenerbahçe SK by three points, and are 26 ahead of third-placed Beşiktaş JK, ensuring a return to UEFA Champions League qualifying. Victory in Saturday's Istanbul derby at Fenerbahçe would all but hand Galatasaray their 16th title - drawing them level with their arch-rivals in the all-time table.

Unpaid wages
It all seems a far cry from September, and the disappointingly early UEFA Cup exit at the hands of Norway's Tromsø IL. League form was better - Galatasaray were not beaten until match eleven - but financial problems meant that the squad were not being paid. This provoked a training strike, but on the pitch their determination seemed to increase, even though wages did not materialise until earlier this month. Goalkeeper Faryd Mondragón said: "Financial problems made us upset, that’s true, but it was never our primary concern.We always thought about our goal of winning the league first and trusted in what board members told us." Former left-back Hakan Ünsal, now a pundit for LIG TV, told uefa.com: "The biggest reason for the improvement of the team is the players, who totally left money aside for the Galatasaray spirit. The foreign players like Faryd Mondragón, Rigobert Song or Stjepan Tomas could have left the club for free as they went unpaid."

Special bond
Credit is also due to Gerets, who has gained a special bond with his squad, and even revealed last week that he had turned down an offer to go to Dutch club SBV Vitesse. "In my opinion a coach can only influence his side up to 40 per cent maximum," Ünsal said. "However, Gerets's approach towards his players is far better than Fenerbahçe coach Christoph Daum or Beşiktaş coach Jean Tigana. Plus, he mostly makes correct squad selections and uses the right tactics."

Faith in Ferhat
Among the Belgian's decisions was to introduce two young players in the new year; left-back Ferhat Öztorun and attacking midfielder Aydin Yilmaz, due to absentees at the African Cup of Nations or through injury. Whenever regular Orhan Ak has been suspended or injured Gerets has showed faith in Ferhat, and the Turkish Under-19 international has never let his coach down. Aydin scored the winner in Galatasaray's 1-0 away win at Konyaspor in January, which ensured they began the 2006 on a high.

'Self-confidence'
"The young players took their chance well and gained self-confidence," Ünsal said. "They are now well aware they can play for Galatasaray. On the other hand, now Galatasaray are in a serious title race and Gerets uses them cautiously, which is correct because at such a young age they might not cope with this stress."

Hasan form
Indeed, Ferhat will probably not play on Saturday even though Orhan is out. Second highest goalscorer Ümit Karan is also injured, and both Hakan Sükür and Song doubtful. But other players are in-form and ready to cover for them, and there will be no shortage of creativity with Necati Ates leading the club goalscoring charts and the highly motivated Hasan Şaş having totalled 17 assists this season. "In recent weeks, we have been spurred by the energy of Hasan Şaş and Hakan [Sükür]'s brilliant timing in scoring goals," Gerets said. "As a team we have been superb but Hasan's creativity and the resurgence of Hakan cannot be forgotten."

Pressure on Fenerbahçe
So can Galatasaray get the result they want to swing the balance of power in Turkey back away from their arch-rivals? "Arguably, Galatasaray will have their most comfortable match against Fenerbahçe," Ünsal believes. "They don't even have to beat them. If Galatasaray resist and not concede any goals, then Fenerbahçe fans could turn against their own team." Galatasaray supporters can have few complaints with their players right now.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fatih Altaylıda zamanında kendi kameralarıyla gittiklerini söylemişti. 1-0'lık maçı kastediyor heralde. Ben o maçla ilgili herhangi bir olay anımsamıyorum -Ali AYdın hariç-. Demekki işe yarıyormuş!

Hakaret sayarlarmış! Saymassanız hatrım kalır! Taraftarı, futbolcusu yöneticisi resmen adam öldürmeye hazır modda bekliyor ondan sonrada bu bize hakarettir! Hayır canım bu size değil annelerinize hakaret!

Satılmış matılmış dendi ama Andan Polat sağlam oynuyor! 24 saatini ayıracak galiba GS'ye :)

O stadın koridorlarında neler yaşanabildiğini son milli maçta gördük! Olayın kabahati bir görevliye mi ait yoksa bir demir constrüksüyona mı anlayamadık!
Post Reply