Superlig 2009-2010 Mac Sonuclari ve Yorumlari

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Re: Superlig 2009-2010 Mac Sonuclari ve Yorumlari

Post by Cengiz Akgun »

Levent canim kardesim Baros'un kaza dedigi yani olayda kasit aramadan Emre'yi suclamadan olayi aciklamasi sizler icin neden yeterli olmuyor anlamis degilim. Sebeb oldugu icin diyorsun ama yollarda arabalarin onune atlayan geyiklerinde sebeb oldugu bir suru kaza var. Sebebi tamamen geyik'in ic gudusu ile hareketi ve dikkatsizligi. Cogunu hayati ile oduyor ama araba sahibine 10 binlere varan dolarla zarar veriyor hatta onun da yararlanmasina bile sebeb oluyor. Ama adi kaza iste. Geyige dusman olamiyorsun. Cunku o da orada yasamak zoriunda. Ormandan yol gecirirsen bunun onune gecmenin imkani yok. Emre'de o hareketi yasami ve ekmek param bu diye yapti o ic gudusu ile. Burakirda kacirirsam o da gol olursa bana olacaklarin baslica sorumlusu benim dedi belki. Baros su cektigine ragmen olaya bu acidan bakiyorsa ve Emre'yi suclamiyorsa artik Emre'nin kastindan bahsedip adini zikretmenin (sen her ne kadar ben kasitli yaptigi icin degil ama sebeb oldugu icin soyluyorum desen de adami suclamaktasin) bir anlami yok. Hem bugun su haftalarda Baros sahada degilse onun asil sorumlulari ortada. Ayak tarak kemigi kirilan bir oyuncu 6 ay sahaya donmeyi beklemez. Iki kere ayni yerden ameliyat olmaz. Bu birinci konu.

Ikinci konu Aziz efendinin FB futbolculara o macta nasil oynamalari gerektigini soylemesi ya da hatirlatmasi dusuncelerin. Aziz efendinin bu konuda ozel olarak tek kelime ettigini sanmiyorum. Aziz boyle seyler yapmaz diye degil. Aziz geregi olmayan seyleri yapmayacak kadar bilincli. Aziz futbolcularinin o maca ne ruh haliyle hazirlandigini cok iyi bildigi icin disardan ekstra gaz verilmesini dusunmesine hic sebeb yok. Ayni GS'lilar o maca nasil hazirlandilarsa (ki sahada hareketleri ile kafadan sakat bir sekilde serseri mayin gibi olmalarinda Polat ya da at hirsizin ekstra bir gorev dusmedigine inanadigim gibi) FB'li futbolcularda oyle hazirlandi.

Ucuncu konu ise kivilcimin kimin caktigi. Bu konuda tarafgirligi bir tarafa koyun. O yeni FB'li olmus herifin soyle bir dokunusunu bahane eden ortada hic hak etmedigi halde kaptan yapilmis kafaca daha sokaktan kurtulamamis adamin hali ortada iken FB'li futbolculara o macin faturasini cikarmak sacma. Hakem hakem olsa o anda ikisini de oyun baslamadan atip isi bitirecegi yerde bu beyinsizi sahada yapamadiklari ile seyrettiniz. Bu beyinsiz (evet daha cocuk ama koca bir takimin kaptani) telefon zilini FB marsi yapilmasini dusunemeden atremani FB'lilerin bastigini sanip FB marsini duyunca sinir krizi geciriyorsa Sukru Saracoglu stadinda daha cok rezil olmaya mahkum. Olur da kupa macinda filan eslesirsek onumuzdeki ay bu rezilligi tekrar seyredecegiz degilse olay gelecek seneye kaldi. Benim korkum ASY'de de bu beyinsizin yine olay cikarmasi gecen sene yaptigi gibi. Bunu da boyle bilesin.

Dorduncu konu ise keita'nin serseriligi. Eh kaptan diye ortaya saldigin ortada iken imam osurursa ben de sicarim kafasi ile dustugu acizligi tekrar ortaya getirmenin de bir anlami yok. GS takimi senelerdir Saracoglun'da ezilmekte. Bu kafayla giderse daha cok ezilecekler. Urkulup korkulacak konu bu. Fb'lilerin ne yaptigindan cok GS'lilarin ne yaptigi onemli o sahada. Sen akil konusunda bu kadar geri zekali olursan elbette bu zayifligini kullanip yararini gormeye calisacaklar. Bundan daha dogal ne olabilir?

Adam ol kendine guven sahada tek dusuncen FB'yi sartlar ne olursa olsun yenmek diye kendinin fizik ve akil gucunu kullanarak hazirla, bak bakalim bu oyun sokuyor mu?
Dun goz ucu ile lokantada izledigim macta Diyarbakir'in sinir harbindeki metaneti gosteremiyorsan o stad'da rezil olmaya devam edeceksin demektir. Diyarbakir ben buradan puan almaya geldim diye sahaya cikti. Macin basindaki her turlu cirkeflige (Bilica ve Lugano basta olmak uzere) gogus gerdi ve hakemi yanina aldi. Ondan sonra Fb'liler uc penaltimiz vermedi diye aglasinlar. Vermez. Hakem de insan. Orada yapilanlari goruyor ve etkileniyor. Dun Diyarbakir GS takiminin yaptiklari ile karsilik verse idi o sahadan bir ikisi penalti olmak uzere karni doyasi gol yer cikardi. Ders almak lazim. Diyarbakirlilar bundan once yaptiklarinin kendilerine olan zarari gorup derslerini almislar. Kendi sahalarinda Aziz efendinin mactan sonra hadlerini bilsinler curumleri kadar yer yaksinlar diye kucumsemesini unutmamislar ilk macindan sonra. Tum takimin oyuncu maliyeti FB'nin Guiza'ya odediginin ucte birine mal olup onda da parasini duzenli alamayanlar, Ayman gibi bir zamanlar kasap denince en onde gideni diye gosterilen adami bile adam etmislerse GS teknik heyeti ve yonetiminin Diyarbakirdan alacagi cok ders var.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz Akgun wrote: ....kale almam bu konuda.
Terbilyeli ol.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Bu hafta televizyon akbabaları mutad olduğu üzere yine Rijkaard'a ve Daum'a salladı ama bence haftanın asıl kaybedeni Mustafa Denizliydi.

Tayfur Havutçu Tabata'yı ve Bobo'yu mükemmel kullandı, şapkadan Ekrem Dağ, Serdar Özkan falan çıkarmadan seri bir futbol oynattı. İkinci yarıda Yusuftan da faydalandı, tamamen teknik yeteneklere yatırım yaptı ve bir buçuk sezon fantazi peşinde koşan hocasını tekzip etti (GB de zevkli ve pozitif bir top oynadı, burada da Doll övgüyü hakediyor).

Dün akşam bir Allah'ın kulu da buna değinmedi, bir kişi de Tabata neden iyi oynadı ve şimdiye kadar kullanılamadı diye Denizli'ye gönderme yapmadı.

Türk basınındakilerin yabancılara büyük kuyruk acısı var ve hepsine kuyruk sokumu merhemi lazım.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Marsan wrote:
Cengiz Akgun wrote: ....kale almam bu konuda.
Terbilyeli ol.
Senin gibi oha dememisim ya. Ne terbiyesinden bahsediyorsun? Kale a'nin ustunde eskiden inceltme isareti olan sapka ile yazilirdi. Arapcadan gelir. Konusma buradaki anlami ile tartisma anlaminda kullanilir. Kelam'da bu kokten gelir. Aslinda k ile degil Turkcede olmayan q ile yazarlar Arapcayi Latin alfabesi ile yazmaya kalkanlar. "kale almam bu konuda" demek "bu konuda konusmak isteyenle daha fazla tartismam" demektir. Bu sekilde daha uzun yazsaydim daha iyi olacagini kabul ederim etmesine de; yalniz sen satasacak yer ariyorsan galiba?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Cengiz Akgun wrote: ... yalniz sen satasacak yer ariyorsan galiba?
Internet icat olali spor forumlarina katilirim daha kimseye satasmadim. 'Oha" soscugunude senin birine karsi kullandigin agir sozleri tanimlamak icin kullanmistim. Her halde 10 sene olmustur. Zamanla Hasan'inda toleransiyla senin agir sozlerini kabullendik.

Birak burayi okuyanlar kimin "satisacak yer aradigina" kendileri karar versinler.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yahu arkadaslar cirkeflik bir takima mahsus degil ki. Bizim 1996-2000 arasi mukemmel futbol oynayan takimin da cirkefligi dillere destandi. Havada kafa topuna cikip da dirseklerini pervane gibi döndurup rakip forvetin agzini dagitma amacli hareket eden kaptan Bulent'den, rakibi isiran Vedat'a, tukuren Filipescu'ya, her yere dusunde hakeme sari kart diye isaret yapan Hagi'den, yanlis hakem kararinda hakemi köseye sIkIstiran Okan ve Emre ikilisine, rakip ayagini bir metre onde koysa bile penalti diye kendini buyuk ustalikla yere birakan Arif'e dek bizim takim da gecirdi bu evreleri. Ben Bulent'den de hic haz almazdim ayni seyleri simdi Lugano yapiyor. Topa sert giren adami severim (bicedöver gibi ifadesini kullaniyorum) ama kasitli sertlik ve hakeme surekli itirazdi su anki Fener'den pek farki yoktu o zamanki takimin da o yuzden de o zamanki kadroda hoslanmadigim birsuru adam vardi. Gene en terbiyelileri bizim Avarel Hakan'di.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sapla samani karistirmayalim. Bu iskandinav dogruculugunda
terazinin topuzunu biraz kaciriyoruz sanki.
Hava topuna cikinca dirseginle avantaj saglamayi
bizimkiler ilk Avrupa maclarinda gorduler. Rakip defans oyunculari dirsegi cikartip
avantaj sagliyorlardi, butun hava toplarini aliyordu.
Bunu daha sonra basta Bulent olmak uzere
bizim defans oyuncularida bu isi ogrenip yapmaya basladi.
Bulent Korkmaz topa karsi sert, vucut sarji koyan, hakemede itiraz eden bir oyuncuydu.
Ama adama karsi, sakatlamak icin oynamazdi. Kavga etmezdi.Ama Lugano ve Bilica, bildigin piskopat adamlar, rakip oyuncuya zarar vermekten sadistik zevk duyuyorlar.

FTnin agresif , bol adrenalinli , bucurlerle, orta sahada oynatmama futbolu, Acar Baltas denilen mentor bozuntusunun hakemi ve rakibi cevreleyip itiraz etmeyi sistematik bir psikolojik strateji haline sokmasiyla bizde de bu donem yasandi. Amac rakibi sindirip avantaj saglamak idi bu fakat GS sadece bunun uzerine insa edilmemisti. Cok iyi bir ofansif zenginligi ve futbol aklida vardi. Yoksa sirf agresiflikle aciklanamaz UEFA sampiyonlugu ve Super Kupa.Bizim takim gecirdi bu devreleri fakat gerek daha sonra Lucescunun taktik futbolu, gerekse FTnin ve o zamanki futbolcularin Avrupaya gittiklerinde bu isin tutmadigini gormeleri ve basarisiz olmalari bu donemin izini sildi.

Bu arada unutulmamasi gereken sey , Mourinho, Alex Ferguson, Trapattoni gibi buyuk hocalarinda bu adrenalin artirma meselesini zaman zaman kullaniyor olmalari. Ama onlarin karsisindada Hiddink, Lucescu, Wenger , Rijkard gibi sakin strateji hocalari var. Mesela Ozan daha o zamanlar GSnin bu 2. tip hocalarla calismasi gerektigini yazardi
NO ADNANS, NO CRY !!
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Alpay Dedeoglu wrote:...Yoksa sirf agresiflikle aciklanamaz UEFA sampiyonlugu ve Super Kupa.Bizim takim gecirdi bu devreleri fakat gerek daha sonra Lucescunun taktik futbolu, gerekse FTnin ve o zamanki futbolcularin Avrupaya gittiklerinde bu isin tutmadigini gormeleri ve basarisiz olmalari bu donemin izini sildi.
Arada kazanilan bir dunya 3. lugu var. Ardindan bana göre basarili gecen avrupa sampiyonasi, vesayre. Iz silindi degil.
Bu arada unutulmamasi gereken sey , Mourinho, Alex Ferguson, Trapattoni gibi buyuk hocalarinda bu adrenalin artirma meselesini zaman zaman kullaniyor olmalari. Ama onlarin karsisindada Hiddink, Lucescu, Wenger , Rijkard gibi sakin strateji hocalari var. Mesela Ozan daha o zamanlar GSnin bu 2. tip hocalarla calismasi gerektigini yazardi
:-D O benim futbol bilgimi tartisabiliyor ise, bana söz hakki duser. Kendisine bu hususta katilmadigimi belirtmeliyim. Futbol 100% taktik olayi degil diyecegim sadece.

Hangi tip TD gelirse gelsin, isini iyi yapsin yeter. Öyle bir izlenim biraksin guven tazeler. Frank taktisyenlik hunerlerini göstermedi, sistem hocasi belki, ama onu da oturtmus degil bana sorarsaniz. Sans verilmesinden yanayim, beni yanlis anlamayim. Futbolcular ile iletisimi iyi, kadroda huzursuzluk yok. Disardan öyle gözukuyor, bu olumlu.

Ben yerli TD'den yanayim aslinda. Ulkemizde iyi TD'lerin yetismesi icin bir ortam olmayisi uzucu. FT nasibini aldi, ilerde baskalari. FT'in hatalari vardi elbette, ama buyuk is basardigi kesin, ve net ortada.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Antep 2-0 BJK

Haftaya acısı biizden çıkar :D
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Manisa 2
Fener 2

Sanırım lideriz... :D
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

lideriz! :mrgreen:
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Fener hücum anlamında iyi oynadı ama Manisada fena değildi. Fenerin 8 pozisyonu varsa Manisanın da 4-5 tane vardır..

Emre hakemi kandırmak için kendini yere attı ama hakem sarı kart göstermeye cesaret edemedi. Kendni attığı çok net belli!

Fenerin 2. golünden önce Christian topa elledi ama özetlerde bundan bahsedilmemiş nedense..
Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

Fener oyunu tutturdumu bizden daha iyi top oynuyor. Bu durum uzatmada gol atmalarindan daha cok canimi sikiyor. Allah'tan devamliliklari yok.
Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

Ha bu arada, bu mac 7.5 dk uzuyorsa bizim Antalya maci 12.5 dk uzatilmaliydi. Kulaklarin cinlasin Tolga!!!
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

FB-Bursa maci firtina gibi baslamis. Alex'den guzel bir gol 1-0 daha 5. dakikada. Iki tarafta son zamanlarda yaptiklari gibi kazanmaya oynuyorlar.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply