19. Hafta: Kayserispor-Galatasaray 0-0

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

GS'li butun oyuncular cok formda da bir Arda formda degil,ve onun yuzunden maclar kazanilamiyor gibi bir hava var.

Seneler sonra ozkaynak duzenimizden yetisip,19 yasinda GS A takimi kadrosuna katilan ve yine yasina gore buyuk katki saglayan Arda tartisiliyor.

Basarili maclar cikardiginda fazlaca ovuldu,formsuz gunlerinde ise fazlaca yerilliyor.

Arda zeki bir sporcu,eksiklerini biliyor,gerekli calismalari yaparsa cok daha iyi bir futbolcu olacak.Saha icinde oynadigi yer konusunda daha esnek olunmali,bu da teknik ekibin gorevi,ve sorumlulugu.

Hergun Arda'yi tartismak ona hicbir fayda saglamaz.
Konsantrasyon, concentration, concentracion

nefvakfi.org
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Ozgur Huseyinoglu wrote: Ben kendim de, burda birakin birebir karsilastirmayi, Arda'nin o karsilastirmayi yaptiracak "potansiyeli" olduguna bile kesin ifade kullanmadim zaten. Can Hocam'in dediklerinden anladigim, Arda'nin cok fazla top alip, bunlari buyuk oranda takimin aleyhine kullandigi idi.

Ben ilk kismina katildim bu ifadenin. O noktada aklima Jordan geldi. Yuzdesi icin "azımsanmayacak bir rakam" ifadesi kullanmissiniz. Dedigim gibi cok duzenli takibetmedim, o noktada yanilmisim... derken...

Simdi biraz daha arastirmis oldum. Play-off'larda mac basi sayi ortalamasiyla, direk tepeye yerlesmis. O acidan zaten itirazim yok. (Baktigim sayfada, istatistiklere dahil ettikleri oyuncu sayilari, sectiginiz istatistige gore degisiyor, o acidan cok emin olamadim karsilastirma degerinden yana ama) Yuzdelerinde:
- iki sayiliklarda 78.,
- 3 sayiliklarda 96.,
- serbest atislarda ise 64. sirada yer almis, ki bunlar, play-off maclari uzerine duzenlenmis. Sizin daha iyi performans gosterdigini soylediginiz maclar yani.
Tum tarihi istatistikler dahil edilse, o zaman, benim vurguladigim nokta acisindan cok fazla da yanilmamisim aslinda... :D

Neyse, konuya/karsilastirmaya donersek.... benim gozlemim, Can Hocam'in Arda'da gordugu, cok top kaybetme olayi, Jordan'da da vardi. Jordan da takim arkadaslarindan cok top kaybediyordu belki ama, insiyatif aldigi icin, o yuksek kayip sayisini, basarili olduklariyla, kapatabiliyordu.

Yani, daha madde madde yazmam gerekirse, sizin bu siraladiklarinizdan, benzettigim noktalar:
- Insiyatif ele alma,
- Jordan gibi super olmasa da, dogal yetenek,
- Alinan toplari cok yuksek ("superrrr" diyelim madem) yuzde ile degerlendirememe

Ama, sizin bahsettiginiz diger:
- oyunun her yonunde basarili olma,
- kondusyon,
- fizik gucu
- (takim icindeki hiyerarsi, ve ya$I nedeniyle, cok adil olmaz gerci bu ama) liderlik karizmasi ...
gibi konularda, Arda'mizin bayagi firin ekmek yemesi gerektigi yonunde ben de hemfikirim.

Uzuuuuun lafin kisasi, benim karsilastirmam, cok belirgin bir yone odaklanmis olarak yapilmisti. Haaa$a Jordan babayla :D a$Ik atmak, her faninin harci degil...
Arda'nın son zamanlarda Türk futbolunun yetiştirdiği en yetenekli oyunculardan biri olduğu konusunda hiç kimsenin bir itirazı olduğu sanmıyorum. Ama yetenek tek başına birşey ifade etmiyor. Yusuf Şimşek'te çok yetenekli, bilekleri çok yumuşak, FB'li yazarların değişiyle "asansörde bile çalım atabilen" :lol: bir oyuncu...

Şu yaşına geldi 1.85 boyunda olmasına rağmen hala ne fiziğini güçlendirebildi ne de hava toplarındaki etkinliği... Şutları desen aynen Arda gibi zayıf, şımarıklığı ve gece hayatına dalması sebebiyle FB'den nerelere düştü...

Ben de maalesef Arda'da aynı potansiyeli görüyorum.

Gelelim Jordan'a :wink:

Çok fazla teknik detaya girmek istemiyorum ama Jordan'ın 3 sayı ve serbest atış yüzdeleri "suupper" değildi (yine de kritik anlarda hiç üçlük ya da serbest atış kaçırdığını hatırlamıyorum) o yüzden o kategorilerde çok yukarılarda olmaması normal ancak 2 sayı yüzdesi listesine bir itirazım var...

O listede yukarılarda olan çoğu oyuncu 4 ve 5 numara oynuyorlar. 2.10-2.20 boyundaki adamların potaya 1-2 metre mesafeden attıkları şutların,smaçların yüzdesinin 1.90-2 metre boyundakilerin potaya 4-5 metreden attıklarından yüksek olması normal değil mi? Sadece 1-2-3 numaralarda oynanların şut yüzdelerine bakılsa Jordan ilk sıralarda yer alıyordur.
Post Reply