10. hafta: Fenerbahçe-Galatasaray 4-1 (Lincoln)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Maç nasıl biter?

FB kazanır
11
20%
Berabere biter
14
25%
GS kazanır
30
55%

Total votes: 55

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

1)
--------------VOLKAN DEMIREL-------------------

GÖKHAN - EDU - LUGANO - R. CARLOS

DEIVID(Ali) - SELCUK(Josico) - EMRE(Maldo) - UGUR BORAL

--------------SEMIH - GUIZA-----------------------

Bunun gibi bir kadro çıkacak muhtemelen. Korkutucu bir yanı var mı? HAYIR! Bu kadronun adı Fener değilde Rize falan olsaydı, kolay bir maç olacağını bile düşünebilirdik :D

Ama işte 9 yıl olmuş yenememişsin. Gerçi bazı maçlar berabere bitebilirdi. Hagi varken orda oynadığımız son maç(2-1), Daum'un ilk yılında oynadığımız maç (2-1), Gerets'in ikinci yılında oynadığımız maç (2-1) mesela...

Erman'la Şanşal gazı vermişler Fenere, bu senin ölüm kalım maçın diye:
ERMAN TOROĞLU: Bu maç F.Bahçe açısından bir dönüm noktası olabilir. F.Bahçe’den çok şey de götürebilir, F.Bahçe’ye çok şey de getirebilir. G.Saray açısından o kadar kritik bir maç değil. Deivid, Emre ve Josico.. 3’ünün de ne yapacakları belli değil. İlk on birde oynasalar bir tuhaf oynamasalar ayrı tuhaf. Bu açıdan da Fener’in işi zor. Bomba yarın Fener’in elinde olacak.

ŞANSAL BÜYÜKA: G.Saray’ın kaybetmesi ağır bir darbe vurmaz ama F.Bahçe’nin kaybetmesi Fener’e ağır darbe vurur.
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Versinler gazi Ismail versinler. Kontralarina dikkat edildigi surece benim hic bir korkum yok. Tek endisem gereksiz ve erken kartlar gorup/gosterilip takimin konsantrasyonunun bozulmasi. Ayhan/Lincoln/E. Asik karta megilli adamlar. Bunlara bir erken sari kart sonradan kirmiziya donmedigi surece gazlarini indiririz.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ozan Ersoy wrote:
Hasan Tezcan wrote:Gayri ciddi ve samimi, sorumsuzca davranan bir yönetici:

http://www.sporx.com/futbol/superlig/132155/

FB buna misilleme birseyler söyleyecek ihtimalen...TR'de bazi seyler hic
degismeyecek.
Dediklerinde en ufak yanlis bir sey goremedim.

Ozan Ersoy
Aydinlatayim o zaman, zamanlamasi bana ilginc geliyor. Adamin bir
beklentisi var, dogal olsada...neden ama, bir endisen mi var diye
sormazlarmi...abilerinden ögrenmis.

"Hüseyin Göçek'in iyi bir hakem olduğunu biliyorum. Benim beklentim,
etki altında kalmadan tamamıyla kuralları uygulayarak maçı
yönetmesidir. Sadece kurallara uygun bir maç yönetmesini diliyorum.
Gerek federasyonun, gerekse Merkez Hakem Kurulu'nun Hüseyin
Göçek'ten beklentileri yüksek. Atamadan önce Göçek'e kamuoyunda
büyük bir güvenoyu vardı. Diliyorum o da kimseyi yanıltmaz. Allah
yardımcısı olsun."

Herkesin bir beklentisi varmis, hatirlatma yapiyor baskanimiz.

Gazdan bahsediyordun, alasi var:

"Bir dönem Avrupa'da esen Galatasaray fırtınası vardı ve biz o
dönemdeki gibi olmak için yatırımlar yapıyoruz. O yatırımların yavaş
yavaş sonucunu alıyoruz"

Dur bakalim diyorum, daha isin basindasin sayin baskan.

"Gönlümüzden geçen Kadıköy'de final oynamak. Şu an iyi yoldayız ama
beni asıl memnun eden, Galatasaray'ın 90 dakikalık süre içinde 60 dakika
iyi futbol ortaya koyması. Bunu 90 dakikaya yaydığımız vakit, final
oynamamız için bir engel kalmaz"

:D final icin bir engel kalmiyor....bana vizyon falan sakin demeyin. Ne
yapmaya calistigini cok iyi biliyorsunuz.

"Galatasaray'da 11 futbolcu sahaya çıkıyorsa, onlar bu formayı taşımaya
layık kişilerdir. Sakatlık bahanesini asla kabul etmiyorum. Erteleme gibi
durumları da kabul etmiyorum. Mesela Benfica maçı sonrası 40 saat
içerisinde Fenerbahçe'yle bir maç oynayacağız. Eğer şampiyonluk ve
UEFA Kupası'nı istiyorlarsa, Galatasaraylı futbolcular yoğun tempoda maç
oynamaya alışmalı"

Bahane aramayanlar olasi bir hakem "faciasi" durumunda nasil koro halinde
tepki gösterecekleri malumunuz.

Dedigim gibi gayri ciddi ve samimi...
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Image

Bu pankartı da götürmüşlerdir inşallah Kadıköy'e.

Ugur
the average person thinks he isn't.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Image
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

<b>Perfect Storm (mukemmel firtina)</b>

Firtina gibi yikici bir dogal afetin mukemmeli olur mu? Ikisi birbiriyle celisen sozcukler gibi duruyor. Sebastian Junger'in cok satan kitabindan Ingilizce'ye gecen bir deyim. Kitap 1991'de Ekim ayinda kuzey Atlantik aciklarinda olusan buyuk bir firtinadan soz ediyor. Bu deyim kucuk kucuk tek basina fazla etkisi olmayacak ama birlestiginde cok guclu bir firtinaya yol acan hava kosullarinin ender sekilde bir araya gelmesine deniyor. Bu deyim ekonomi, politikaya da girmis durumda. Ornegin bazilari Obama'nin (yani Amerikan halkinin cok da guven duymadigi, deneyimsiz, ismiyle, rengiyle Afrika asilli birinin) secilmesini Bush gibi tarihin en kotu baskaninin arkasindan gelmesine, ekonominin beter olmasina, ulkenin savaslar icinde olmasina, McCain'in Palin gibi su katiksiz cahili yardimci secmesine yani kosullarin mukemmel olmasina bagliyorlar.

Bugunku karsilasmaya bakiyorum, bugun Galatasaray'in Fenerbahce'yi yenmesi icin mukemmel firtina kosullarinin olustugunu goruyorum. Aklima gelen her turlu degiskeni dusunuyorum, takimlari karsilastiriyorum cogunluk GS ustun cikiyor. Ve animsadigim kadariyla bugunku sartlar cok ender olusuyor. Yanlis anlasilmasin kendi evinde Turk takimlarinin alisik olmadigi 50 bin kisilik atmosferde oynamak buyuk avantaj. GS takimi etkilenmezse bile hakemler etkileniyor, FB aleyhine ciddi kararlar (penalti kart) cok zor cikiyor. Bu avantaj seneye Aslantepe acildiginda da esitlenecek. Yani FB'nin GS'i Aslantepe'de boyle 10-15 sene yenemeyecegini dusunuyorum. Cok ender olacak.

Buradan baslayalim. Bugunku GS takiminin onemli cogunlugu bu gibi atmosferlerden etkilenmeyen deneyimli oyuncular. Lincoln'un ilk Kadikoy derbisi yanilmiyorsam. Baros, Meira, Kewell, DeSanctis ilk kez oynayacaklar. Bunlara Arda, Umit Karan gibi Kadikoy'de daha da hirsli oynayan, atmosfer takmayan oyunculari eklerseniz, takimin oyununa bakacagini soyleyebiliriz.

FB'nin en buyuk kozu Alex yok. Alex duran top demek, Alex ara pasi demek, Alex gol demek, Alex ceza sahasina giren gizli santrafor demek. Bunun yerine Aziz'in bombasi Emre var. Emre'nin aylar sonra su GS orta sahasina karsi yararli olabilecegini dusunemem bile. Herif lutfetti son bir kac gundur antrenmana cikmaya basladi. Macta sikiya gelip bir faulden sonra kendini yerlere atip kivranip cikmasi cok mumkun.

FB'nin savunma gobegi surekli adam kaciriyor arkaya, kendi kalesine gol atiyor, hatalar uzerine hatalar. Kaleci de bir gun iyi bir gun kotu. Gokhan Gonul gecen seneki cizgisinden cok uzakta, Arsenal macinda sakatlandi igneyle falan oynatacaklar. Arda'dan cekecegi var. Carlos ise cikiyor gelemiyor, onundeki Ugur yardim etmiyor, teke tekte cok zorlaniyor. O da sakatlandi Arsenal macinda zorla oynatacaklar. FB'nin savunmasi sampiyonluga oynayan takimlar arasinda en cok gol yiyeni. GS'in hucum gucu ligin en fazla gol atan hucumu.

FB'nin orta sahasinda su anda en iyi oynayan adam Selcuk. Gerisini dusunun. Kazim'in yerine Deivid oynayacak deniyor. Deivid'in fiziksel olarak bu maci kaldirmasina olanak yok. Ortada Josico oynayacak deniyor, 33 yasinda daha bu sene dogru durust bir 90 dakika cikaramamis, surekli sakatlananan vasat bir Ispanyol. Maldonado oynarsa Alex'siz takim zaten ataga zor kalkacak, iyice temposu sifirlanir. Solda Ugur macta anlik deparlarda iyi ama Sabri'den hizli degil ve ciktigi zaman cok zor geliyor. Savunma yonu zayif. Bir de Fener hem Guiza hem Semih'i oynatacagim diye 4'lu orta saha oynuyor. GS'in 'li orta sahasi takimin en guclu yani. 2 on libero cok akilli alan kapiyor, oyunu iyi okuyor, top dagitiminda da on liberolar kiyaslandiginda Turkiye'nin en iyi ikilisi. Ondeki 3'lu Turkiye'nin en iyi hucuma cikan, gol bulan orta saha uclusu. Kewell oynarsa her mac golu var, Lincoln gecen seneki rezalet goruntusunden cok uzakta, hem duran toplari iyi kullaniyor hem topu iyi dolastiriyor. Arda ise herseyimiz. Her gun degerine bir sey katiyor. Turkiye'de onun gibisi yok.

GS'in savunmasi konsantrasyon kaybetmedigi ve fazla ileri cikmadigi surece rakibi iki on liberonun yardimiyla da iyi kapatabiliyor. Olympiakos ve Benfica maclari bunu gosterdi. Ne kafa vurduruyorlar ne adam kaciriyorlar. Ne Diogo ne Suozo bu savunmayi delemedi. Guiza Suozo'dan hizli degil, Semih'se orta sahada oynatiliyor. Kalecimiz az hata yapiyor, birebirlerde ve yan toplarda iyi. Sabri daha ciddi, daha bilincli oynuyor. Sag kanadimiz savunmada belki cok cikmayan Balta'ya gore daha zayif ama hucumda Fener'in o kanat maden oldugu icin Fener oradan ciddi saldiramayacaktir.

GS iyi sahada, guzel havada, pasli, yerden, hizli oynamayi seviyor. Fener savunmasi icin cok ciddi sorun cunku Londra'daki gibi kapanmazlarsa cok acik veriyorlar. Londra'daki gibi kapanirlarsa korkak oynadiklari icin cok elestirilirler ve gol atmalari oradaki gibi cok zorlasir.

Fener'in yedek kulubesi rezalet. Kazim cezali, Alex yok, deneyimsiz ya da vasat oyunculardan kurulu. GS'in yedek kulubesinde kilit acmak icin oyuna sokulabilecek Kewell, on liberolar yoruldugunda sokulabilecek Topal, stoperler aksadiginda sokulabilecek Gungor, kontrada hizindan yararlanmak istenildiginde sokulabilecek Aydin var. Bu macta GS geriye bile dusse son dakikaya kadar maci birakmamali cunku Fener'in yedek oyuncu eksikliginden macin sonlarinda epey zorlanacagi bariz.

Futbol bu hersey olabilir tabii. Ceza sahamiza girmeden 9 kisi kaleye yigilarak Emre'nin kicina carptirip yenmislerdi bizi. Belki bu macta Emre'nin kaptiracagi toplar bizim avantajimiz olur, tarih kendi kendine bir sekilde bir yanlisi baska bir yanlisla esitler.

Ama bu macta GS'in yenilmesini cok az olasilik olarak goruyorum. Bence bu mac hem o seri yikilacak hem de bir devrin sonunun baslangici olacak. En kotu olasilik beraberlik olur. Fark mark olmaz ama 0-2, 1-2, 0-1, 1-1, 2-2 makul sonuclar. GS'in hem iyi oynacagini hem de skor olarak olmasa bile oyun olarak rakibe ustunluk saglayacagini dusunuyorum.

BOL SANS.. ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN, TOP BIZI SEVSIN, YENIN DE GELIN ASLANLAR....

Ozan Ersoy
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Bugünleri çok seviyorum. Evde benim için bir tür "ayı bayramı" oluyor. Çerez, içecek, dağınıklık, gürültü, herşey dahil bedava.

Şimdi, kişisel beklenti ve tahminlerim.

Bu maçta iyi oynayacağız. İlk dakikalarda bile tedirginlik olacağını sanmıyorum. Bu maçın anahtarı ritm. Ritm bulduğumuzda, top oynamayı seven Arda-Lincoln gibi adamlara karşı, top oynamaktan bıkmış Carlos ve Maldonado gibi adamların oyunlarının farkını göreceğiz. Tek endişem, oyunda belli dinlenme anında, konsantrasyonu kaybedip kaza golü yemek. Oyuncu olarak Semih'tne çekinmiyorum, form düşüklüğü var. Guiza kopuk kalır gibime geliyor. Aslında biizm maçlarda Deivid gibi top sürükleyici adamlar sıkıntı yaratır ama ilk 11'de olmayacakmış. Ben sadece topla hızlı hareket edebildiği ve aniden adam eksiltebildiği için Uğur Boral'dan çekiniyorum biraz. Gerisi hikaye.

Bizim büroda Genç Fenerbahçeliler grubunun içinde yaşayan bir arkadaşımız var. Onun bakışı bana enteresan geldi; FB taraftarı olarak Ayhan-Ümit Karan ve Lincoln'den özel olarak hazzetmediklerini söyledi. Muhtemel ki seyircileri maçta bu 3 oyuncuya oynayacak. Bu arada Ayhan'ın Beşiktaş, Bursa ve FB tarafından neden hazzedilmediğini anlayamıyorum. Ama böyleymiş. unutmadan söyleyeyim, maçtan çok da umutlu değiller. Metafiziğe dayandık, bekliyoruz diyorlar.

Yine bana söylediğine göre -nedense- en çok Ümit Karan'ın oynamasından çekiniyorlar. Her maçta bir şekilde bize atıyor, o yüzden onu pek hazzetmeyiz diyorlar.

Oysa, son maçta Nonda'nın golü, bana göre derby tarihimizin en erotik golüydü, topu ellerinden kaçırmalarından sonra, siyah bir zenci kafası (kusura bakılmasın) sanki bir başka insan uzvu gibi birden ortaya çıkıp, uzanıp, noktayı koymuştu. Yani insan hazzetmeyecekse, sırf bu golden dolayı Nonda'yı hazzetmez.

Kewell'in 2.yarı oyuna girmesi psikolojik yıkım yapacak. Oyun dengedeyken, elinizde yedek Ali Bilgin varken, karşınızdakinin bu kalitede bir oyuncu sokması, oyuncu olarak da sizi tedirgin eder seyirci olarak da.

Maça, Baros arkada-Ümit önde 1,5 forvet çıkacağımız söyleniyor. İdeali Baros'la başlamak çünkü Karan Benfica maçında hele ilk yarıda azap çektirmişti. Gol aldatmasın. Ama FB'lileri bu kadar korkuttuğuna göre psikolojik faydası olacaktır.

İlk golü erken atacağız. Ve kazanacağız. Sonra bu yazımı alıntı yapıp ben demiştim diyeceğim.

Bu arada, Benfica maçından sonra, FB maçı umurumda değil demiştim ya.

Yalandı :D .
Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

Kazanan kadroyu bozmamasi bu mac icin degil ama gelicek maclarda bir oynanayan oyuncular hirs verir. Ben Umit yerine Keweli tercih ederdim, ama baros'u carlos'un onune koymakta iyi fikir. Emre asik cok yorgun degildir umarim.

Benim fikrim FB carsamba oynamasina ragmen, bizden daha yorgun olucak cunku. Onlarin mac bizden daha tempolu idi ve onlarin genel kondisyonu bizden kotu.

Bu arada selcuk yula kaza gecirmis ama iyi durumda. Gecmis olsun. Karma kotu sey.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ozgur A. Boztepe

Ozan Ersoy wrote:<b>Perfect Storm (mukemmel firtina)</b>

...
Ozan Ersoy
Yazinin tamamina katiliyorum 1 yeri haric.

Ben heryerde, hersey icin Palin'i secerim. :P
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Cekindigim tek oyuncu Deivid. Ayagina hakim ve sakin. Kanattan iceriye kacip Alex in gorevinin/islevinin bir kismini ustlenebilecek ve yapabilecek tek eleman. Emre nin oynamasini tercih ederdim.

GS in en kotu ihtimal beraberlik ile ayrilacagini, riskin, sinirin ve telasin FB de oldugunu dusunuyorum. Konsantrasyonu yerinde bir GS icin SS de galibiyet tahmin ediyorum pek cok kisi icin surpriz olmaz.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Kadrolar belli olmuş. Beni bizim sağ kanat endişelendiriyor sadece. Baroş'tan kanatta savunma beklemek zor ama orası boş kalırsa Uğur ve Carlos karşısında Sabri yanlız kalabilir. İlk 30 dakikayı çok kritik görüyorum. İnşallah gol yemeyiz...
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Ligtv'nin verdigi kadro biraz enteresan geldi ama Kewell'da sagda oynadigi zaman pek defansif yonu kuvvetli degil. Ayhan, Lincoln, Arda, Baros bunlar degismeli oynayabilir.

Yani: Arda Saga kacip Ayhan sola, Lincoln geriye gecip forvetten Baros oraya girebilir. Bakalim hoca neler dusundu acep. Herkese iyi maclar dilerim. Mactan sonra gorusmek uzere.

SARIIIII!!
Ozgur A. Boztepe

Ozan Kaya wrote:Ligtv'nin verdigi kadro biraz enteresan geldi ama Kewell'da sagda oynadigi zaman pek defansif yonu kuvvetli degil. Ayhan, Lincoln, Arda, Baros bunlar degismeli oynayabilir.

Yani: Arda Saga kacip Ayhan sola, Lincoln geriye gecip forvetten Baros oraya girebilir. Bakalim hoca neler dusundu acep. Herkese iyi maclar dilerim. Mactan sonra gorusmek uzere.

SARIIIII!!
KIRMIZIIII!!!!!!
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ozgur A. Boztepe

erkenden barosu edu ve luganonun ustune salmak lazim...
Icimdeki korku bir isyan
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Kewell'in ilk 11'de baslamasini tercih ederdim.
Her ne kadar sagda, solda oldugu kadar etkili olamasada R.Carlos'a karsi fazla zorlanmazdi.
Benfica maci ile FB maci tamamen farkli maclar.
Bu halde insallah sag tarafi FB'ye teslim etmeyiz.
Her ne olursa olsun, bu kadronunda FB'yi yenmesi gerek.
Oyun kurucusu olmayan bir FB ile oynayacagiz.
Post Reply