7. Hafta: Trabzonspor-Galatasaray, 3-1 (Hakan 42')

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Can Baysan

Post by Can Baysan »

Takvimler günler döndü dolaştı, Ramazan geldi, bu sabaha karşı saatler üçü gösterdiğinde İslam alemine mensup milyonlar oruç ibadetine kendini hazırlamak amacıyla sahurunu yapacak. Hayırlı uğurlu olsun.
Gönlübol futbolseverlerden dileğimiz, kalkmışken Galatasaray içinde bir Fatiha okumayı unutmamalarıdır.

Bir seneye yakın süredir futbol forumlarında üstünde durmaya çalıştığım hususlarda zaman zaman kabak tadı verdiğimi düşünüyorsunuzdur...
İçinizden belki "Artık başka şeyler yaz be kardeşim!" diye geçirdiğiniz oluyordur...
Ne var ki elimden gelen bir şey yok. İki senedir her hafta altını ısrarla çizdiğim konuları bugün de bilmemkaçıncı kez tekrarlamaktan öteye gidemeyeceğim.
Medyamızdaki futbol leşkerlerinin ve sahada gördüğünü eleştiriye çevirmekten aciz tek kuruşluk yüreklik adamların ısrarla belirtmediği şeyleri yazmaya devam edelim...

* * *

Gerets'in Galatasaray'a vereceği tek zerrelik bilgisi, birikimi, katkısı olamayacağını görmeyenlerin sorunu "6 Nokta Körler Derneği"ne başvurmayla çözülebilir.

Hakedilmemiş övgülerin üzerine bir efsane binası inşa etmeye kalkan Gerets'in harcı, çimentosu, demiri çürük olunca ortaya çıkan eserin enkazdan farkı olmuyor. Sırf şu 90 dakikalık zaman biriminde göz perspektifimizin içine sıkışan onca çirkinlik, basiretsizlik, kabiliyetsizlik ömür buldu Trabzon karşısında.

Bunlardan birincisi; 20. dakikanın başlarında, yenen şok iki golün ardından sol kanadın çalışmadığını görüp, diploması yırtık doktor Gerets'in ustaca acemiliğiyle oraya neşter vurmak istemesiydi: 4-0'lık Kadıköy deplasmanında gördüğümüz film başa sarıldı. Ferhat günah keçisi, saha kenarına! En az 10 hafta kızağa çekilir, ondan sona yeniden form tutması haftalar bulur. Ona gelene kadar, Arda'nın takım savunmasına katkısı yok, Inamoto varlığını hissettirmiyor, Ayhan hücuma çıkarken çok top kaybediyor, en önemlisi takımiçi savunma paylaşımında organize yardımlaşma görüntüsü hayli flu. Ortada bir yanlış değil, yanlışlıklar silsilesi var. Futbol bilgisi kıt Gerets ise silsilenin en ucundaki Ferhat'ı değiştirerek dahiyane bir iyileştirmeye imza attığını sanabilir; oysa 2-0'dan sonra Trabzon'un görece baskınlığını azaltması, skora güvenmenin verdiği rehavet! (İkinci yarı bordo-mavililer işi sıkıya alınca Orhan'ın nasıl çaresiz durumlara düştüğünü gördük).

Bir başka kanayan yara; takımdaki duran top sorunu! Takımda vuracak kazma kalmamış gibi Hasan her duran topa kürek oluyor, küreğin toprağı kaldırması gibi ayağını topun en altına sokuyor ve buna rağmen biçimsiz bir şekilde birçok defa topu uzun mesafeye ilerletemedi, ortaları en fazla 15 metre ileri gidiyor. 1,5 yılda bu sıkıntıyı göremeyen hocanın, eline bir değnek, gözüne siyah gözlük takıp, Hacıbayram'da cami duvarına sırtını yaslayıp, "Şu köre bir sadaka" diye dilenmesi gerekmez mi?

Bütün yanlışlıkların fotoğrafını çekip, banyo edip, Bay Gerets'e fotoğraf albümü olarak sunsanız, muhteremin kaale alıp albüme şöyle bir göz gezdirmesini dahi beklemeyin! Keza hatalarını, yanlışlarını sinir çatlatan bir istikrarla sürdürme başarısını elde eden en "şampiyon" hoca Gerets: Eleştirmeye kalktığın anda, onu "Ama bu adam bizi şampiyon yaptı" diye savunmaya kalkıyor futbol cahilleri...

Gelgelelim, 20. dakikadan önce de, sonra da, golün atılmasının akabinde de, maçın bitimine az süre kala da, Galatasaray'da Allah rızası için gösterilebilecek yegane futbol inceliğine, hareketine, meşin yuvarlak-bilek uyumuna rastlayamadık. Japon mucizesi Inamoto riskli oynamayı pek sevmiyor! Aldığı yopları 180 derece dönüp gerisin geriye iade etmeyi futbolculuk sayanlardan. Ayhan bir top ezme rekortmeni, Orhan Ak takımı hücuma çıkartmada inanılmaz bireysel beceriksizliklerin altına imzasını koyuyor, nerden geldiğini anlamadığımız Emre Aşık "Tamas reloaded" dedirttiriyor, Hasan'ın orta ve pasları açıkara yerini bulmuyor. Birbirinden uyumsuz bir orkestra! Kimin hangi notadan hangi nağmeyi, hengi melodiyi öttürdüğü belli olmadığı için ortaya çıkan müziğin bir kakofoni olduğunu iki yıldır söylüyoruz!

Gözüken o ki Ümit Karan'ın yoğun bir hazırlanma sürecine ihtiyacı var, aradan geçen üç haftada G.Saray kenar yönetimi bu oyuncunun fizik eksikliğini eski çizgisine yükseltecek reçeteyi yazamamış. Hakan Şükür yine bildiğimiz gibi; bir savunma hatasından zekice yararlanıyor, kafa ve gol, fakat oyunun geri kalanında onu da ara ki bulasın. (Yahu yoksa top mu indirdi!) Bir de şu var; ortasahadan kendisine bağlanan pas damarları kangrene dönünce geriye gidip kendi topunu kendi almaya kalkıyor fakat ikinci harekette (pas, geri dönüş) aldığı topu her seferinde rakibe sunuyor.

Arda çöküşün eşiğinde! Geçen hafta ayağına topu sakız gibi yapıştıran, tıpkı ağabeyi Hasan'ın gençliği gibi, şahsi oynama şımarıklığı merdivenlerini ikişer üçer çıkıyor... İlk haftalardaki takımın hücumuna katkılı, uygun zamanlarda uygun yerlere top atan Arda'dan doğan boşluğu, ikinci sınıf, kötü bir Hasan kopyası doldurmakta. Daha doğrusu dolduramamakta.

* * *

Lucescu hayranı medyamız; geçen hafta ilk kez golden sonra az buçuk akıllı oynayıp, geriyi sağlama alıp, Gerets'in ortasaha hattına "arkaya" emri vermesiyle 20 metrelik alanda Beşiktaş forvetlerini topla buluşturmayan, etten duvar ören, pozisyon şansı tanımayan G.Saray'ı, "Ortasahayı Beşiktaş'a teslim etti, fizikman oyundan düştü" diye akılsızca eleştirmişti. Fizikten düşen kondisyon yoksunu o takım(!) Beşiktaş'a 90 dakikada -Kleberson'un tesadüfi direkte patlayan kafası dışında- pozisyon göstermedi. Gelen eleştirilerden sinen Gerets bu hafta öylesine bir şablonla saha çıktı ki, anlayana aşkolsun! Savunmayla hücum arasında 60 metrelik bir blok, G.Saray orta sahası "varlığını hissettirmeyen" Inamoto'ya emanet!

Sabri'nin akıllı deparları isabetli ortalarla neticelense lafımız yok da, hala Genç Milli Takım'da giyen bu "gelecek vaadeden" oyuncumuzda bu gibi bir maharet hak getire! Takımın geri kalanında organize hücum anlayışının, boşa kaçmaların, verkaçların yerini kendini bilmez panik içinde bir titreklik hali almış. Top kayıpları -alıştığımız gibi- yine üstdüzeyde. Basit hatalar, isabetsiz paslar... Kaleye şu çekmeye üşenen bir Galatasaray vardı!

Ortasahayı güçlendireceğine boşaltıp Özgürcan'ı oyuna dahil ederek tabancayı şakağına dayayan Gerets'in rus ruletine özendiğini anladık da, hakem Selçuk Dereli'nin Hakan'ın 2'si penaltı 3 forması sündürülerek yere düşürülüşüne "bana mısın" dememesini hangi oyun kuralı ve mantığı içinde görmeliyiz, doğrusu bilmiyorum.
Last edited by Can Baysan on Sun Sep 24, 2006 3:37 am, edited 1 time in total.
Liseli vardı ya ah o liseli...
Deniz Selman

Post by Deniz Selman »

Geretscilerden mac yorumu isteyen Hasan Tezcan icin ozel mac yorumu:

Cok cok kotu oynadik. Isteksiz, konsantrasyon eksikligi, tembellik, acemilik, hepsi vardi. Ozellikle ilk 25 dakika sanki bir siradan mahalle takimiymisiz gibi seyrettik adamlari. Orta sahayi gecemeyen, en basit ver-kaclari onlemeyen, koca Ersen Martin'i 3-4 defa bombos birakan (ikinci yarida Emre Asik'in o golu izlemesi ancak 3. lig, amato liglerinde olur herhalde), etkisiz, sinirli, bikmis bir Galatasaray. Sasirdim cok.

Ama bunun Gerets'le ne kadar ilgisi var soylemek zor. Moral acisindan takimi hazirlama acisindan bugun eksik kaldigi kesin, ama teknik olarak verdigi kararlari elestirmk o kadarda kolay olmamali:

Sabri'nin sag bek olarak maca baslamasina "ne diyim" degil, senin kimi oynatacagini soylemen gerekmezmi? Kadro belli, soyle birini, bos durucak degil orasi herhalde. Cihan'in halini ilk 7 mac gorduk...

Arda'yi kim harcamis anlamadim? Oyun yapimiz, ozellikle Ilic'in yoklugunda ortada serbest olmasi, Arda'ya en cok firsati vermek demektir. Kendisi iyi oynamadiysa, ayagana gelen topun taca cikmasina izin veriyorsa, yapabiliceklerinin cok daha azini yaptiysa, bunu bir gunluk formsuzluga, tum takimin kotu olmasina, veya baska seylere baglanabilir, ama TD nasil Arda'yi "harcamis" oldu?

Umit Karan yavas yavas forma giricek, oynamasi dogru karar, bugun kacirdi yarin atar, forvetler boyledir, futbol bu her gun her forvet gol atsa kolay olurdu cok.

Inamoto'dan bende cok daha fazla seyler bekliyorum. Ozellikle bugunku gibi gerideyken ileri cikislara cok az faydasi olmasi beni sasirtti. 2002'de milli takimda orta sahada top kazandigi gibi, ileride cikiyordu, uzun paslari ve sutlari vardi...Denizli ve Bordeaux maclarinda bir kac uzun pas denedi, kimse hazir degildi bu paslara, ama son iki mactir hic denemedi bile. Dogru yerde duruyor, gizli bir sekilde rakibini ataklarini yavaslatiyor, ama bu kazanmaya oynayan bir takima yetmez, umarim kendine gelir daha etkili olur.

Gerets Trabzon'u hic izlememis diye bos bos konusan TV yorumcularina bayiliyorum. Kendileri hic bir maci izlemeden bos bos yorum yapmaya bayilirlar, sanki meslekleri mac analizi degilmis gibi. Sonra Gerets hic Trabzon'u izlememis diyorlar, boyle bir sey mumkunmus gibi.

Liverpool bugun cok iyi oynamis, Carragher ve Luis Garcia'yi dinlendirmisler ayrica. Isimiz zor. Ama mac 0-0 baslar...

Deniz
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Bugun cok kotu oynadik,yine kotunun iyisi Arda ve Tomas'ti.

Ferhat ve sakatlanan Song'a uzuldum.Song'un adalesinde bir problem varmis umarim Liverpool macinda oynar.Orhan Ak hazir degil,dogru durust antreman yapmamis,tabii ki 3 haftadir cok iyi oynayan Ferhat oynayacak.Karsisinda her sol beki rahat gecebilecek Gokdeniz var,nerede orta saha ounculari?Nerede yardim nerede kademe?Ferhat cikti Orhan girdi cok mu farketti?Tomas bugun sol beklik de yapti...

Futbolcular bu maca hic konsantre olmamislar.Hangi maca konsantre olacaksiniz beyler????

Hocam Aydin'i kadroya almissiniz ama yine ilk 18'de yoktu.Ilk 18'e almayacaksaniz kadroya da almayin.Morali alt ust olur.

Genc oyuncularin bu kadar mac ust uste oynayamayacagi soyleniyor.Bakin bakalim Fabregas kac mac oynamis gecen sezon...

Simdi Liverpool maci var,cok cok zor bir mac.Simdi bu maca ve her maca cok iyi konsantre olmalari gerekecek.
25-2025

nefvakfi.org
Eren Aykın

Post by Eren Aykın »

Maçlardan önce "Cimbom'a Avni Aker Cennet" ve "Fener'in en önemli maçı" başlıklarını atan sevgili medyamıza saygılarımı sunarım.

Geçen sene de takım savunmamız çok kötüydü, orta sahamız yok denecek kadar felaketti ama 4 forvetimizin 4'ü de çok iyi ve çok formda olduğu için sezona fırtına gibi girmiştik.
Şimdi 4 forvetin 4'ü de ya sakat ya da formsuz.

Gerets ve Stumpf gibi dünya çapında iki eski savunmacının olduğu takım nasıl bu kadar kötü savunma yapabilir?
Oltunc Özgür

Post by Oltunc Özgür »

Yapmayın arkadaşlar yok Ümit'in çalışması lazım yok bugün kaçırdı yarın atar demeyin, ne ümit'ten ne kabze'den neden fatmagül Necati'den birşey olmaz Hakan'ı zaten saymıyorum o gol atsın diye oynamıyor orada. Hesapta türkiye'nin en iyi forveti bizdeymiş külahıma anlatın siz onu GS'nin Tanju'dan beri bir ara gelip giden Gütschow haricinde bir forveti hiç olmadı o parlak senelerde Hakan'ın attıklarını değil atamadıklarını saysak dünya rekoru olur. Bu takımın her maçında gözüken klişe hataları yazmaktan herkes yoruldu ben bunu Gerets'inde gördüğünü iyi biliyorum ama yapacağı birşey yok takım bu , yatırımlar para getirinciye borçlar ödeninceye kadar dua etmekten şansımızın yaver gitmesinden başka bir çözüm yok... Transfer diye alınan jokey kılıklı japon ve Carrusca ile artık fizikman güçlü avrupalılara karşı ne yapabiliriz bugün Gerd Müller tarzı golcü kalmamışken Ümit gibi bir adamın takımda ne işi var geçen hafta gol atmış bu hafta atmasın olayı değil haftaya gol rekoru kırsada fikrim değişmeyecek...

3 net gol fırsatını kırılma anlarında kaçırdıktan sonra hangi maçı kazanacağız 2 adet hafif orta ile 2 defans oyunucusunun arasına halı saha tadında atılan top ve gol, hangi profesyonel takım böyle goller yiyor haftaya havadan topun kralını oynayan Liverpool bizi ne yapacak tahmin bile etmek istemiyorum hele birde Song yoksa yerine Emre ile bir tarihi ! zafere daha imzamızı atarız.

Alınacak bir kaliteli golcü ile parası şampiyonlar liginde çıkartılıp yolumuzu devam edecektik, FB nin aldığı Kezban'ı gördük her hafta jeneriklik golleri atıyor belki avrupada topa vurdurtmayacaklar ama Türkiye için fazla bir adam en azından bu Sene FB nin şampiyonluk şansını devam ettirecek en önemli etklenlerden biri olacak (konya 3 puan sivas 1 puan ).

Uzun lafın kısası Hasan Şaş Necati Ümit Ayhan gibi oyunculardan kurtulup orta saha ve hücum hattına ciddi transferler gerekiyor bunlar yapılmadığı sürecede dağlara taşlara atılan toplar saç baş yolduran gol kaçırmalar devam edecek..
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Hasan Tezcan wrote:Ne derler, tekke dustu mu beyler?!

Gerets cilerden mac yorumu lutfen. Umit cilerde Umit Karanligin yorumunu
yapsinlar. Ayhan cilar, Hasan cilar vesayre...

Liverpool istermisiniz yarim duzine gol atsin simdi :D

Sabri yi sagbek yapan zihniyeti ben ne edeyim...yaziklar olsun. Arda yi
da bitirdi herif.
Ne'ci olalım Hasan Bey? Hayır sanırsın takımda Eto'o var da, Umit Karan'ı oynatıyor Gerets onun yerine, o yüzden Umit Karan'cılar oluşmuş durumda bu durumu destekleyen.

Takke hiç kafada değildi zaten, ama bunu belirtmek için ne müstehziliğin, ne de eğreti üsluplara teslim uzun yazıların gereği var. ("Gerets bizi şampiyon yaptı" demeyin, "Ergun Gürsoy şike yapsın, başka yolu yok" deyin.)

Takım kötü oynuyor, yeni de değil üstelik bu kötü oyun ama 8 yaşında veletlerin "ehehe mehehe ne oldu sizin takıma" muhabbetini de yapmayın, Geretsçi ne demek yahu?

Ben de bi zahmet Geretsci, Ayhancı, Hasancı, Ümit Karancı olmayanlardan öneriler istiyorum, "koyacan gençleri oynayacak"tan daha sofistike olur diye de umuyorum açıkçası.

Hocayı körü körüne desteklediğim falan da sanılmasın ama, o bile gamlı baykuşluk yapmaktan daha faydalıdır fikrimce.

İlla da maç yorumu istiyorsanız, böyle taş böyle tıraş. Bu kadar.

Ugur
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ugur Sahin wrote: Ben de bi zahmet Geretsci, Ayhancı, Hasancı, Ümit Karancı olmayanlardan öneriler istiyorum, "koyacan gençleri oynayacak"tan daha sofistike olur diye de umuyorum açıkçası.

Hocayı körü körüne desteklediğim falan da sanılmasın ama, o bile gamlı baykuşluk yapmaktan daha faydalıdır fikrimce.

İlla da maç yorumu istiyorsanız, böyle taş böyle tıraş. Bu kadar.

Ugur
Valla Geretsci, Ayranci, Siraci bilemeyecegim ama dun ak$am bir hafta evvel Konya onunde kendi evinde beraberligi zor kurtaran hasbel kader TS vardi. Ben yukarda bir yorum yaptim ama begenmedin herhalde. Sabri'den sagbek yapacam derken Leylek Martin ile arabasindan suzgec yapilmaya kalkilan Gokdeniz kahraman oldu. Hele Gokdeniz icin yine demek lazim.

GS'da Eto yok ama dun onunde de bir Barcelona yoktu bu kadar ezilip buzulenecek. Gerets kendine ne zaman ceki duzen verecek bir fikrin var mi?
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Gerets boyyuk adam canim. Ferhat'in zayifligini hissetti, hemen degistirdi. Orhan Ak girdikten sonra hic gelemediler sag kanattan, Gerets hemen tikadi oradaki deligi. Sonra gol atma zorlugu cektigimiz anda hemen bir forvet daha aldi, gol pozisyonlarimiz artti! Az kalsin Ozgurcan Umit ve Hakan Agabeyleri ile birlikte bizi kurtariyordu. Bir oyuncu daha degistirebilse, Kabze'yi de alabilse daha cok gola atacaktik, sanssizlik iste.

Ulan allahin cezasi adam, su orta sahani kuvvetli kur, defansini bu kadar zor durumda birakma. Bugun Ferhat'i maymun eden Gokdeniz degil, Gerets. Takimina gore futbol oynamak zorundasin, kafandaki fantaziye gore degil. Sagnak yagmurda kaleye uzaktan bir tane bile sut atamadik. Cunku orta sahada top yapip ortadan gelemiyorsun.

Herif oyle bir takim kuruyor ki, 4 defans, 3/4 forvet, orta sahada fiziken zayif, zayif olmasa da bir bok yapamayacak 2/3 adam. Eger uzun sisirme topla iki pzisyon yakalarsan, sansina da forvetin atarsa belki kazanirsin maci, taktik bundan ibaret. Zaten aradaki mesafeler o kadar uzak olunca orta sahandaki kapasitesi kisitli adamlarin da bu kadar oynayabilir.

Hayret daha yazan cikmamis, Ilic olsaydi cok iyi paslar atardi, kazanabilirdik diye. Heyecanla bekliyorum bu yorumu yapacak yazarimizi...

Gerets ne yapsin, elinde Eto'o yok. Eto'o olsa ne olacak, ona da top mu sisirecez? Eto'o tabi ki Umit'ten ya da Hakan'dan daha fazla gol atacak, ama once o sisirme topun onune dusmesi lazim.

Yap su orta sahayi 5 kisi be adam, bir dene. Ayhan, Hasan kotu ama bu duzende daha da kotu duruma dusuruyorsun. Yapabileceklerini yapmaya calisiyorlar, bu kadar oluyor. Hasan Sas ve Arda sisirilen toplari toplayabilmek icin ekstra efor harciyorlar. Top kendilerindeyken de opsiyonlar az oldugundan insiyatifi ellerine almaya calisiyorlar.

Ama hersey Ferhat'in sucu tabi... Fener macinda da onun sucuydu.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Cengiz Akgun wrote:Gerets kendine ne zaman ceki duzen verecek bir fikrin var mi?
Cikmaz ayin sonunda diye bir söz var, o zaman :D Adam TD degil ki benim
gözumde.

...bende Özgurcan degisikligine deginecektim. Neydi o degisiklik bana
anlatirmisiniz. Cift forveti uclemek, ortada baskili bir oyun varmiscasina :D

Mac öncesi belirtmistim. Ben olsam ne yapardim diye. Bu oyuncular
uzaklastirilmadiklari surece takim aksar, cunku Gerets bocalar,
gercekleri görmekte zorlanir. Alternatif var, ama o aciz. Sabri neden sagbek
oynuyor sorma hakkim var, ustune neden Ugur Ucar'i kiraladin, Cihan neden
yok diyebilirim. O kadar guvendigin Cihan'i bir cirpida silmeye hakkin var
mi senin. Aydin var mesela, PAF'a gidecek kadar bu dusus neden diye sorabilirim.
Neden Umit kazmasini oynatiyorsun diye sorabilirim. Bu isler sira ile
oluyor ise Kabze'nin sirasi degil mi. Mondragon öyle her mac oynayacak
kadar bir performans gösteriyor mu gercekten? Hamamotu verimli mi
gercekten. Begenmedigi Saidou'nun ondan ne eksigi var?

GS'da gidisat tesaduf degil, gecen sene de durum böyle olabilirdi. Gerets'e
ragmen sampi olduk demiyorum, biraz da sans ve diger takimlarin acizligi
yardim etti. Gecen sezon Gerets uzerine bir arkadas ile polemige girmistim.
Gerets Mustafa Denizli tipi bir 'TD', adam sarlatan demistim. Bugun de
bu sözlerin arkasindayim. FB maci ve dun oynanan TS maci bunun
göstergesi. Adam bizlerle gercekten dalga geciyor.

Takim duran toplarda aciz. Birakin TD'lugu falan, PAF'lar bile daha iyi
duran top kullanir bu takimdan. Rezalet! Hasan Sas bu toplarin mutlak
hakimi, kullanamadigi halde, nasil oluryosa. Senelerdir bu böyle.

GS'da islerin sil bastan yapilmasi lazim, rutbeler sökulerek. Herkes sifirdan
baslasin, buna katlanamayan cekip gider!!
Uzeyir Kose

buda futbol mu

Post by Uzeyir Kose »

:oops: utanmazlar.. boyle futbol olur mu.. cikarin o formayi....
(5.. 6... olmaliydi)
UzTheRealChamp
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Macin golleri

http://rapidshare.de/files/34175737/ts1.wmv

http://rapidshare.de/files/34176634/ts2.wmv

http://rapidshare.de/files/34179309/gs1.wmv

http://rapidshare.de/files/34181876/ts3.wmv

(Link'e tikladiktan sonra Free butonuna tikliyorsunuz, sonra bir sure bekledikten sonra verilen 3 karakteri girip indiriliyor.)

Bu ve Diger maclarda atilan golleri http://superligtv.blogspot.com/ adresinden indirebilirsiniz.

Bir kere ikinci golde Tomas'in da hatasi var. Orada Ferhat'in kademesine girmesi lazimdi. O ise uyuyakalmis ve ancak Gokdeniz Ferhat'i calimladiginda olaya vakif oluyor, gec kaliyor.

Ucuncu golde de Orhan kayarak mudahale edebilir. Onu da gectim, Tomas yine hatali , Musa'nin orta yapmasini seyrediyor. Oysa her zaman yaptigi gibi biraz yakin takip etse orta yaptirmayacak veya isabetsiz bir orta olacak.

Evet oyun sistemi, Gerets'in tercihleri kotu ama oyuncularin da akli macta degildi belli ki.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote:Her mactan sonra burada yorumlaman lazim. GS iyi de kotu de olsa fikrini belirtecen burada d
iskence gibi son uc lig maci. dogru durust top oynamiyor galatasaray. takimin topluca ofans yapmasiyla ilgili herhangi bir anlayis, bir plan, bir tavir yok ortada.

kanatlarda anlamsiz top sikistirmalarla geciyor cogu mac. o kadar kanat organizasyonu deniyoruz, uc mactir arda'nin iki-uc kisisel becerisiyle buldugu haric sifira inip orta yaptigimiz, ceza sahasina girdigimiz olmadi. sanki acemiler mangasi, birbirini ilk defa gormus adamlar oynuyor gibi. pasi atip nereye kacacagini bilemiyor oyuncular zaman zaman. dun hakan sol kanatta iki kisiden top soktu ceza sahasina girerken ordan bindirme yapan orhan'in onune birakti ortalasin diye. orhan topu iki kisiinin arasindaki hakan'a geri atmayi denedi. hakan sahada isyan etti buna resmen.

ayaga top oynamayi zaten epeydir unutmus gibiyiz. defansin onunde az pres oldu mu dandun basliyor. ne bosa kacma, ne pres yiyen arkadasina yardima gitme var. herkes durdugu yerden pas bekliyor.

anlamsiz anlamsiz top kayiplari. dun 2. devrenin basi kontraya cikarken, belki de 2-2yi bulacagiz, ayhan etrafinda hicbir trabzonlu yokken son derece gereksiz, hic bakmadan bir top kullandi, topu kaptirip 3.yu yedik.

cepheden benim hatirladigim tek sutumuz var, o da bir ayhan klasigi, daglara taslara. onun disinda, inamoto bile hic sut cekmedi.

kisacasi hicbirsey uretemedik. ne kanat organizasyonu, ne ayaga paslarla pozisyon bulma, ne cepheden sut. hicbiri yoktu dun. ancak, sisir babam sisir. o da zaten ankara macindaki ya da besiktas macindaki gibi bilincli bir tercih de degildi. baktik cikamiyoruz defanstan, sisirdik. stepanov-fatih ikilisi ama iterek ama cekerek cogunu topladi o toplarin da.

bir de yenildigimiz takim trabzon. acikcasi onlarda da pek is yok. dun boyle bir galatasaray'a 3-4 tane cok net pozisyon verdiler.

hakikaten zevk vermiyor artik ne galatasaray ne de baska herhangi bir supe lig maci.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Yoklama yapar gibi bir de bari Ozan nerde o da kac ti mi diyeyim. Bildigim kadari ile onun oyle obur taraftaydim haber verdiler deme luksu yok.

Ama ne yazayim diyeyim dilimde tuy bitti elim nasir oldu filan diyecektir. Olsun. Bundan sonra elimde cetele yoklama yapacam.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Sansal Buyuka diyor ki Ferhat Ingiltere kadrosundan cikarilmis. Yuh be Gerets!

Song buyuk ihtimalle oynayacakmis. Tedavisi suruyormus.
BarisCakan

Post by BarisCakan »

Ben Geretsci miyim acaba? Begendigim ve begenmedigim yonleri var, ozellikle de TDlugunu pek begenmiyorum :) ama idareciligini genelde begeniyorum. Buyuk maclarda sanki sabotaj yaparcasina yanlis kararlar verebiliyor, iyi bir stratejist oldugu bayagi tartisilir, ya da kucuk maclari futbolcular kazaniyor da buyuk maclari o kaybediyor. Gecen sezonun sonuna dogru, hal-i hazirda ikinciyken sampiyon olsak da olmasak da kalmali diye dusunuyordum. Cunku zaten yoneticilerin bir ust sinif hoca alacagini ya da takima onemli transferler yapamayacagini varsaydigimdan devamlilik, istikrar adina bunun dogru olacagini, ikinci sezonunda da tecrubeleriyle, takimi tanimasiyla daha iyi olacagini varsayiyordum.

Peki nedir simdi? Sezona "aman Trömsö gibi olmasin" nidasiyla veya sadece diger forvetlerin sakat olmasiyla Hakan arkasi Ilic, arkasi iki gobek oyuncusuyla iyi baslamis Arda'nin sirtinda Sami Yen'de 2 macta 9 gol atmistik. Ozan Ersoy'un sankim cikardigi takim, tam da O'nun tahmin ettigi performansa ulasmisti. Bundan sonra forvetler de iyilesince Gerets Daum'dan devraldigi "Turk Ligi bol forvetle gecilir" mantigiyla skoru degistirmenin hep daha fazla forvet santrforla mumkun oldugu uygulamasina dondu. Surekli yaptı-bozdu, yapti-bozdu. Halbuki Necati-Hasan kesilince ortaya cikan Ilic-Hakan uyumu ve Sabri-Arda dinamizmini gormustuk. Ayhan orta ikiliden biri olarak vasat ustu oynamis, Okan yerine M. Guven'le beraber oynasa sanki oraya transfere gerek yokmus gibi gozukmustu. Sabri kulubeye, Ayhan 18 disina, M. Guven paf'a, hatta Ugur Ucar gibi Cihan'in birincil yedegi (ya da belki de o pozisyonun gercek hakedeni) Kayseri'ye gonderildi. Tum bunlar bence performansa bagli olarak degil de bir kisim varsayimlar ve onyargilarla alinmis kararlar gibiydi. Inamoto, Carrusca ve M. Topal geldikleri gunun haftasinda ilk 11 basladilar, bence garip.

TS maci

Orhan sakatlandigi ve Cihan tum taraftarlarin hosgorusunu kaybettigi icin bekler degisti ve Ferhat'la Sabri o bolgeye geldiler. Bordeaux macinda 1 santrfor arti 1 golge forvetle hucum eden rakibe karsi hic siritmadilar, hatta Ferhat kimilerine gore macin yildiziydi filan. Besiktas macinda takim halinde geri cekildigimiz zamanlarda baski yedigimiz ve de Besiktas'in kanat oyunculari olmadigi icin o macta da problem cikmadi bek pozisyonlarindan.

Fakat TS macinda yagmurlu hava, ve agir zeminde (normalde hucuma destek verebilmeleriyle one cikan) kisa Sabri ve Ferhat rakibe verdigimiz neredeyse tum pozisyonlarda siritti. Yalniz bu o futbolcularin degil Gerets'in sucudur. BJK macinda da ayni taktikle hizli bir sekilde cizgilere adam kacirip yan ortalarla Ersen'i bulmus TS, Gokdeniz'in yukselen grafigine guvenerek cikti maca, yani silah, ya da koz cook onceden belliydi. Hatta mactan once arkadaslarla konustugumuz tek sey "sen olsan bu macta Gokdeniz'e karsi ne yaparsin" di. Hizli dribbling ve iyi orta kapasitesi olan Gokdeniz'le Marcelinho'yu bekleriyle 1-1 birakan Gerets faturayi 19 yasinda gelecegimizin sol bekine kesti. Skor 2-0 ken Orhan girdiginde zaten TS aktif dinlenmeye gecmis bizim top kaybi yapmamizi bekliyordu. Bugun butun gazetelerde "Gerets'in bu dakikada akli basina geldi" gibi yorumlar yapilmis. Siddetle katilmiyorum. Orhan girdikten sonra ilk yari bitene kadarki rolanti bolumde bile o kanattan gelen 3 top daha ceza sahasinda Ersen'le bulustu. Zaten 3. golde Orhan sadece geriye depar atsa yine o gol cok zor olurdu. Neticede Ferhat ya da Orhan cok onemli degil. Formda bir Gokdeniz illa ki gececektir, orta yapacaktir, eger ki sen 1'e 1 birakirsan. Onlar hic Hasan'i, Ayhan'i veya kanada kactiginda Arda'yi biraktilar mi? Ya Bordeaux? Ayhan Ay'da Hasan Mars'ta kalmis, Hakan'la Umit onlardan da daha uzaaklarda. Omuz omuza mucadelede zaten zor ayakta kalabilen Arda, tum yetenegi ve oyun zekasina ragmen TS kademesinde ve agir zeminde bitmis. Sonra suc Inamoto'da, Ferhat'ta, Umit'te.. Yok canim!

Sabri parantezini buraya koyuyorum. Ben yaklasik ilk sezonundan beri Sabri'nin bu pozisyona hazirlanmasi gerektigini soyluyorum. Bu mac once cok yanilmisim diye dusundum, ama sonra birseyi de hatirladim. Ben Sabri'ye defansta yer secmeyi ogretmenin, ezberletilmesinin sartiyla bu fikri yurutuyordum, dun arka direge yapilan ortalarin tumunde bunun ya Sabri'ye verilemedigini ya da O'nun bunu ogrenemedigini gorduk. Ayni hikaye Liverpool macinda yasanirsa feci sayida gol yeriz heralde diye dusunuyorum simdi. Buna gore, evdeki maclarda Sabri deplasmanlarda Cihan secimi uygulanabilir.

Inamoto dun kotumuydu, evet kotuydu. Ama hem tum oyuncularin birbirine cok uzak oynadigi (hele agir zeminde) bir orta saha yuzunden, hem de Mehmet Demirkol'un 'pas otomatigi' diye adlandirdigi takim uyumu, ezber ve yardimlasmasinin eksikliginden o kadar kotu kaldi Inamoto. Neticede bu kadar buyuk bir boslugu tek basina doldurabilecek bir oyuncu degil. Asil surpriz Gerets'in artik kac mactir (kac idmandir hele) tanidigi Japon'dan bu kadar bir performans beklemesi bence. Yani illa bir takim iki santrforla mi oynar, hadi diyelim oynadin, illaki arkasina da bir attacking midfielder mi konur? Sart midir? Yaw cildiriyordum az daha, cift santrfor ilk kez 40' ta pozisyon buldu, Gerets mactan sonra taktik hata yoktu dedi... Hani bir sekilde 3. dakikada Umit kirmizi kart gorseydi hic birsey degismezdi macta. Niye Arda solda Hasan sagda, Ayhan-Inamoto ortada oynamadik? Hadi diyelim ki mactan once oyle gordun kafanda maci. Peki soldan bir tane orta yapamayan Ayhan'i ortada 1 (yaziyla bir) kez top kesen Inamoto'nun yanina cekmek devrede de aklina gelemez miydi? Hadi Ayhan'i kanadin direncini arttirmak icin oraya koydu diyelim, bir kere bile rakibi bozamayan, bir de toplu oyundan gittikce dusen Ayhan'i 2. yarida en azindan ilkbasta ondan umdugunu yapacak birisiyle degistirebilirdin...

Son olarak da Hasan Abim yine Umit'e de fatura kesmis, ki zaten en formda oldugu zaman bile sevmez kendisini, dun iki net pozisyonu harcadi, baska da pozisyona giremedi. Umit gol atmadigi her mac elestirilir, normali bu zaten. Cunku topsuz oyunda yok, omuz omuzada normalde vasat son donemde gucsuz, pas dagitmasi, calimi filan neredeyse yok.. Umit nedir, golcudur, ama malesef cok yonlu degil sadece bitiricidir. Bana gore iyi bir bitiricidir baskasina gore olmayabilir, ama gol atinca vardir sadece. Benim gorusum formda oldugu zaman mutlaka oynar, vasatin altiysa kulubede oturur, onemli bir kozdur Umit gibi adamin kulubede olmasi. Ne var ki su anda formda degil, Gerets de oynayarak forma girecegine inaniyor saniyorum. İlk iki macinda kotu oynarken iki gol atmasi biraz sanssizlik oldu bizim icin bu konuda. Ama yine de enteresandir ki sezon basindan beri (hakli) takdirle seyredilen Hakan dun ilk golunu atarken Umit yaklasik 135 dakikada attigi 2 golle cikmisti ilk 11de. Sonucta bir tercihtir sadece ve ben kimi maclarda Ilic-Hakan, kimi maclarda Ilic-Umit ikilisini tercih ederim. Ilic'in yedegi Necati, diger ikisinin yedegi Hasan Kabze olur. Ama hem iki santrfor (yada 1 santrfor +1 forvet) hem de orta sahada Ilic olmaz bence. Nitekim Ilic Bordeaux macinda Junichi'nin yaninda oynadi, etkinligini yitirdi, bi de ustelik Necati'yle birbirlerine dolandilar.

Neyse kadro belli, ustelik gecen sezon uzun surelik sans/kismet/totem kredilerimizi de bitirdik. Ben sezon basinda da takimin sampiyonluk sonrasi rehavetinde iyi bir hazirlik donemi gecirmedigini, veteran oyuncularimizin gecen sene barutlarini buyuk olcude bitirdigini, ayrica da beklenen uzere yonetimin gec ve sefek transferler yaptigini dusunuyordum. Tek beklentim ligi rolantide geciren "as"larimizin SL'e 'Avrupa Fatihi' gaziyla asilmasi, belki mucizevi bir 2.lik ya da gercekci bir umutla 3.luk basarisini gostermeleriydi. Su oyun ve deplasman skorlariyla 3.luk de bayagi mucizeye yakin bir sonuc olur gibi gozukuyor.

Saglik olsun, kimse bana bir garanti vermedi her sezon takim super olacak diye sonucta. Bu oyuncular ve teknik heyet beni cok fazlasiyla mutlu etti gecen sene. Rakiplerin aczi, Gerets'in sansi, Fenerbahce'nin gumus tepsisi filan onemli degil bu konuda. Bu sene 'takke' de dusebilir, belki bir takim futbolcularin son sezonu da olur bu. Ama 83 puan alan kadro ve teknik ekibe bu sezon takke dusurme kredisi verilir benim gozumde. Belki de yaniliyorum, amma ve lakin benim de diyeceklerim bunlar.

Sevgiler,
Baris Cakan
Post Reply