Türkcell Süper Ligi 2008-2009

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Fener son iki mactir kontrollu, oldukca defansif, rakibi bozup, kaleden uzak tutmaya yarayan bir futbol oynuyor. Alex'in de yoklugunda hucum gucu iyice azaldi, orta sahanin direnci artti. Gecen hafta Mert'in cok yerinde bir saptamasi vardi. "Aragones aptal degil. Milli takimda oynattigi pasa dayali, tempolu, cabuk hucum futbolunun panzehirinin cok kosan, alan daraltan, cok acilmayan futbol oldugunu biliyor" gibisinden bir seyler yazdi.

Evet Aragones 10 hafta denedi ama Ispanya'daki futbolu oynatamayacagina karar verdi anlasilan. En son Arsenal'den yenilen 5 gol herhalde pes ettirdi. En son bu futbolu Turkiye'de basariyla uygulayan teknik adam Lucescu idi.

Fener'in kendi sahasinda bugun rakibe en ufak bir ustunlugu yok. Atilan goller duran toplardan. Uzaktan sutlar denediler. Santraforlarini soktuklari bir gol pozisyonunu hatirlamiyorum.

Ankara'ya gelince en buyuk gol silahi De Nigris'i hem de 80 dakika niye kenarda oturttu Aykut Kocaman sormak gerek. Sakat mi? Degil. Hic bir yerde sakatligina dair bir haber okumadim. Hehalde onun ve Fener taraftari baskani icin sonuc gayet iyiydi.

Bu patlak gozlu moron hakem Turkiye liginin en kotu hakemlerinden. Futbolu bilmiyor. Basketboldaki "boxingi" kurallar dahilinde saniyor. Ilk yarida Ankara'nin bir de bariz penaltisini yedi. Garip fauller, her iki takim aleyhinde de yanlis kararlar verdi.

Ozan Ersoy
Salih Bora

Post by Salih Bora »

Lig'de Fenerbahçe'nin dara düştüğü zamanında imdadına üç faktör yetişir.
İlki, hakem faktörü. Bugün fazlasıyla görüldü. Ankaraspor'un penaltısını yedi. Faul ve sarı kart kararlarında Ankaraspor aleyhine inanılmaz kararlar verdi. Yan hakem ilk yarıda, alakası olmayan bir pozisyonda ofsayt kaldırdı.
İkincisi, Aykut faktörü. Fenerbahçe zordayken takımını Fenerbahçe'ye hazırlamak içinden gelmiyor olsa gerek... Eli gitmiyor derler ya, öyle.
Üçüncüsü, Galatasaray faktörü... Geçen hafta... Açıklamaya gerek yok işte...
AYRILMAZ İKİLİ
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bursa 0-0 BJK

Benim gözümde ligin lideri BJK. Trabzon beni hiç endişelendirmiyor. Dolayısıyla puan farkını 6 olarak görmüyorum. Rakip FB ve BJK.

Bu akşam kazanamak zorundayız. Kazanamazsak elveda Züper lig, elveda şampiyonlar ligi...

Ama kazanırsak, FB-BJk maçının sonucu herhalukarda bize yarayacak...
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Eskişehirspor 1 - 3 Ankaragücü
Hacettepe 0 - 0 Gaziantepspor
Kayserispor 0 - 0 Antalyaspor
Sivasspor 1 - 0 Konyaspor
Bursaspor 0 - 0 Beşiktaş

Robot sıfırsıfır varmıydı bilmiyorum ama varsa malı götürecek :D
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:Eskişehirspor 1 - 3 Ankaragücü
....
Eskisehir niye cuvalladi boyle. Turkiyede malasef istikrar denen halt yok. Bu tembelligin ve lagarligin insanlarin kanina islemesi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Omer K. KOCAOGLU

Post by Omer K. KOCAOGLU »

Ankaraspor onursal baskani Melih Gokcek KanalTurk'de Yunus Yidirim'in hakemlegi birakmasi dogrultusunda aciklamalar yapiyor.

Sali gununden maca O'nun atanacagi ve ince ince dogranacagi yolunda duyumlar almis.
UEFA Kupasi,Super Kupa,Engelsiz Aslanlar 2 Kez Avrupa, Dunya ve Kitalararasi Sampiyonu ,Avrupa Bayanlar Basketbol Sampiyonu
Ozan Kaya

Post by Ozan Kaya »

Eskisehir-Ankaragucu macinda sahaya cam bardak attilar. :x
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Omer K. KOCAOGLU wrote:Ankaraspor onursal baskani Melih Gokcek KanalTurk'de Yunus Yidirim'in hakemlegi birakmasi dogrultusunda aciklamalar yapiyor.

Sali gununden maca O'nun atanacagi ve ince ince dogranacagi yolunda duyumlar almis.
Sacmalamis. Yunus Yildirim Ankara macindan once 17 FB maci yonetmis (hem de epey kisa bir zaman icinde) bunlarin sadece :lol: 15ini FB kazanmis (simdi 18de 16). Yani Yunus ile FB'nin kazanamadigi iki mac var koskoca. FB buna ragmen Yunus'tan memnunmus, maclarina verilmesinde sakinca gormezmis.

Bu verdigim rakamlari Ertugrul Dilek LigTV'de soyledi, gunahi boynuna. Ama dogruysa GS yonetimi icin isin ne derece zor oldugunu ve bizim pek becerikli olmadigimizi gosterir. Yine yazayim, Cuneyt Cakir gecen seneki mactan beri FB maci gormedi. GS yonetimi de bu isleri boyle takip etmeli. Firat Aydinus GS'a yaklasamayacak, yonetim isini yaparsa olacak bu olmali. Ardindan biz de bir Yunus bulalim kendimize, 18de 16 yaptiracak bize, bunlar sahalarimizda gormek istedigimiz guzellikler.

Ali
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Yusuf Inonu'ye gelince cok guleriz herhalde :D

http://www.haberalemi.net/57208_TRT-nin ... zaleti.htm

"TRT'nin Canlı Yayınında Küfür Rezaleti

17 Kasım 2008 Pazartesi : 14:37
TRT'de şok dakikalar! Ekranda biri Beşiktaş taraftarlarına ana avrat düz gitti! Ekranda büyük bir panik yaşandı.

Dün akşam yayınlanan Stadyum’da Bursaspor-Beşiktaş maçıyla ilgili görüntülerde küfür eden bir seyirci de yayınlandı. TRT'nin çifte maaşlı montajcısı uyuyup kalınca, devletin kanalında tam bir rezalet yaşandı.

Bu sırada stüdyodakiler zor anlar yaşadı. Montaj sırasında gözden kaçan bu ayrıntı üzerine yorumcu Mehmet Demirkol yayında arkadaşlarını uyardı. Diyaloglar şöyle gelişti:

Spiker: "Son günlerde amigo futbolcular çıktı. Eskişehirspor'da Serdar, şimdi de Bursaspor'da Yusuf taraftarlara amigoluk yaptır"

Ve görüntü giriyor: Bursasporlu futbolcu Yusuf, 'ellerini kenara sallayarak bir iki üç diye bağırıyor ve taraftarlar hep bir ağızdan 'Yemyeşil beybeyaz şimşekler (INCILER olacak orasi, bu adamlar tezahurat bile bilmiyor demekki :D ) ... Ananızı ......ler' diye bağırdı ve bu aynen yayına verildi.

Mehmet Demirkol: "Yusuf'un hareketler güzel ama bariz küfür var. Yayına verilmeseydi" dedi.
"
TRUST GALATASARAY
MGC
Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Ali Gursel wrote:
Omer K. KOCAOGLU wrote:Ankaraspor onursal baskani Melih Gokcek KanalTurk'de Yunus Yidirim'in hakemlegi birakmasi dogrultusunda aciklamalar yapiyor.

Sacmalamis. Yunus Yildirim Ankara macindan once 17 FB maci yonetmis (hem de epey kisa bir zaman icinde) bunlarin sadece :lol: 15ini FB kazanmis (simdi 18de 16). Yani Yunus ile FB'nin kazanamadigi iki mac var koskoca. FB buna ragmen Yunus'tan memnunmus, maclarina verilmesinde sakinca gormezmis.

Bu verdigim rakamlari Ertugrul Dilek LigTV'de soyledi, gunahi boynuna. Ama dogruysa GS yonetimi icin isin ne derece zor oldugunu ve bizim pek becerikli olmadigimizi gosterir. Yine yazayim, Cuneyt Cakir gecen seneki mactan beri FB maci gormedi. GS yonetimi de bu isleri boyle takip etmeli. Firat Aydinus GS'a yaklasamayacak, yonetim isini yaparsa olacak bu olmali. Ardindan biz de bir Yunus bulalim kendimize, 18de 16 yaptiracak bize, bunlar sahalarimizda gormek istedigimiz guzellikler.

Ali

3 buyuklerin macını yoneten herhangi bir hakem icin buna benzer istatistikler cıkarılabilir bu cok sasılası yapma bee denilesi bir tesbit olmasa gerek .Selcuk Dereli/Galatasaray icin de assagı yukarı aynı rakamlar cıkar

Yunus Yıldırım ligin en az penaltı calan hakemlerinden yonettigi mac bölü caldıgı penaltı bazında en azıdır .Ben de Melih Gokcek'le aynı fikirdeyim mümkünse bıraksın hakemligi ,penaltıyı zor calan hakem diye bir kavram olabilir mi oluyorsa da bu nasıl kabul gorebilir ,ilginc :)
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Özgür Kendir wrote:
Ali Gursel wrote:

Ali

3 buyuklerin macını yoneten herhangi bir hakem icin buna benzer istatistikler cıkarılabilir bu cok sasılası yapma bee denilesi bir tesbit olmasa gerek .Selcuk Dereli/Galatasaray icin de assagı yukarı aynı rakamlar cıkar

Yunus Yıldırım ligin en az penaltı calan hakemlerinden yonettigi mac bölü caldıgı penaltı bazında en azıdır .Ben de Melih Gokcek'le aynı fikirdeyim mümkünse bıraksın hakemligi ,penaltıyı zor calan hakem diye bir kavram olabilir mi oluyorsa da bu nasıl kabul gorebilir ,ilginc :)
Sevgili Ozgur, FB, GS, BJK son uc sezonda (sanirim daha uzun vadede de benzer sonuc elde edilir) sezon basina ortalama maclarinin 65%ini kazaniyorlar (34 mactan 21ini). Yine uzun vadede (ve yeterince yuksek sayida orneklere bakildiginda) hakemlerin bir takimin maclarinda aldiklari sonuclarin bu yuzdeye gittikce yaklasmasi beklenir. 16/18 89% yani neredeyse 90% gibi bir sey. Hangi istatistik analiz teknigi kullanirsan kullan bu anormal bir durumdur (cok anormal hem de), eger Selcuk Dereli ve GS ile de varsa bu durum (ki zannetmiyorum) o da cok anormaldir. Ben hala Ertugrul Dilek'in rakamlarinda yanlislik olabilecegini, belki 16/18in galibiyet arti beraberlik olabilecegini yani FB'nin Yunus ile 18 macin sadece ikisini kaybettigini umuyorum. Yoksa rakam cok cok anormal.

Penalti konusu da ayri problem, eger bir hakem bu konuda ortalamadan cok sapma gosteriyorsa (az veya fazla olarak) o da duzeltilmesi gereken bir konu.

Son olarak: eger mumkun olsa Ingilere, Ispanya, Italya ve Almanya gibi liglerde verilen toplam sari kartlarin yuzde kacinin faullerden yuzde kacinin hakeme itirazdan verildigine bakip bunu Turkiye ile karsilastirmak isterdim. Sonra da fark varsa bizim hakemleri bu diger ulkelerin oranini tutturmaya zorlardim, bak nasil morariyorlar.

Ali
Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Ali Gursel wrote:
Sevgili Ozgur, FB, GS, BJK son uc sezonda (sanirim daha uzun vadede de benzer sonuc elde edilir) sezon basina ortalama maclarinin 65%ini kazaniyorlar (34 mactan 21ini). Yine uzun vadede (ve yeterince yuksek sayida orneklere bakildiginda) hakemlerin bir takimin maclarinda aldiklari sonuclarin bu yuzdeye gittikce yaklasmasi beklenir. 16/18 89% yani neredeyse 90% gibi bir sey. Hangi istatistik analiz teknigi kullanirsan kullan bu anormal bir durumdur (cok anormal hem de), eger Selcuk Dereli ve GS ile de varsa bu durum (ki zannetmiyorum) o da cok anormaldir. Ben hala Ertugrul Dilek'in rakamlarinda yanlislik olabilecegini, belki 16/18in galibiyet arti beraberlik olabilecegini yani FB'nin Yunus ile 18 macin sadece ikisini kaybettigini umuyorum. Yoksa rakam cok cok anormal.

Penalti konusu da ayri problem, eger bir hakem bu konuda ortalamadan cok sapma gosteriyorsa (az veya fazla olarak) o da duzeltilmesi gereken bir konu.

Son olarak: eger mumkun olsa Ingilere, Ispanya, Italya ve Almanya gibi liglerde verilen toplam sari kartlarin yuzde kacinin faullerden yuzde kacinin hakeme itirazdan verildigine bakip bunu Turkiye ile karsilastirmak isterdim. Sonra da fark varsa bizim hakemleri bu diger ulkelerin oranini tutturmaya zorlardim, bak nasil morariyorlar.

Ali

Yunus Yıldırım'ın FB maclarını bu sezon haric hatırlamıyorum. Bu sezon ilk macımızı yonetti ,biri bariz olmak üzere iki penaltı pozisyonunda yanlıs yaptıgı konusunda kamuoyu hemfikir oldu, kamuoyu bir yana ben de penaltı dedim ve o macta biz maglup olduk..

Melih Gokcek bu macın yaratacagı dalgalanmayla ayar vermeye calısıyor tipik kulüp baskanı soylevleri ,alıstıgımız davranıslar, ama bıtkınlık vermedi de degil.Daha ligin 11. haftasında basladık ne düsen var ne cıkan .Bir seferde farklılık yaratıp su soylemlerini mactan once soyleyen olsa kayıt altına alsalar ,bir de isim zikretseler fena olmayacak ,sarı cizmeli Mehmet agadan da sıkıldım :)

İstatistik acısından da ciddi eksikligimiz var Ertugrul Dilek'in soylediklerini dogrulayacak bir kaynaga nasıl nerden ulasacagız ? Boyle verilerin tutulması gerekmez mi bunu da TFF 'nin yapması gerekir.Ligtv de bu konuda cag dısı .Sansal Buyuka bu sezon istatistik bilgilerini kapsamlı sekilde verecegiz demisti ,oyuncunun ne kadar mesafe katettigi tek tek oyuncu performansları vb. bilgileri ,ama degisen bir sey yok ,sadece pas sutun hızı gibi seyler var sanırım bu bilgiler 15 sene oncede veriliyordu.

Bu sezon kart konusu gittikce sapıtmıs durumda MHK'nin genel uyarısı var sanırım ucana kacana kartınızı eksik etmeyin .Aynı hakem gecmis maclara nazaran farklı yorumlar getiriyorsa bir kulak cekme bir uyarı var herhalde diye düsünüyor insan .

Konudan bagımsız bir istatistik duydum gecen gün FBTV de Ebru Koksaldı sarı kartların Fenerbahce aleyhine ne kadar kolay cıktıgını anlatmak isterken bir kıyaslama yaptı .Alex 2005-2006 2006-2007 2007-2008 sezonunda 7 sarı gormus .Aynı donem GS'da gorev alan stoperlerin toplamı sezon icinde 7 sarı kart gormusler .Tomas- Song Servet -Song kombinasyonları toplamda 7 Alex 7 ,tabi bu verilere de ulasamadık :)
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Özgür Kendir wrote: Melih Gokcek bu macın yaratacagı dalgalanmayla ayar vermeye calısıyor tipik kulüp baskanı soylevleri ,alıstıgımız davranıslar, ama bıtkınlık vermedi de degil.Daha ligin 11. haftasında basladık ne düsen var ne cıkan .Bir seferde farklılık yaratıp su soylemlerini mactan once soyleyen olsa kayıt altına alsalar ,bir de isim zikretseler fena olmayacak ,sarı cizmeli Mehmet agadan da sıkıldım :)
Iyi yakalamissin evet sizinle yaptiklari mactan sonra bizle oynuyorlar. Hani yediniz bizi, haftaya GS'a karsi geri verin diyor. Sanatin icine tukuren, ODTU'yu binasindan kovmaya kalkan arsenik Melih Fener'e yenildi, GS'i da yense bir tasla iki kus vuracak. Herif cikmis hakeme saydiriyor, dikkat edin diyor ama bir yandan da "benim dedem fener'li futbolcu melih bilmem kim yuzunden adimi melih koymus, ben dogustan fener'liyim, fener'in yenmesine uzulmedim" diyor. Yuh !! Aykut mactan sonra cikiyor "ben fener'liyim bunu da kimse degisitiremez, profesyonel cart curt" diyor. Ona da Yuh!..

Evet belediye parasini yiyen, sanki Ankara'nin takimi yokmus, Ankara halkinin futbol takimina ihtiyaci varmis gibi paralari futbola doken bu akepe'li utanmaz soruyor mu acaba "Ya Aykut'um benim De Nigris'imi Kanote'mi ne diye kenarda oturttun?" Dusunsene cok onemli bir maca cikiyor Aragones Semih - Guiza kenarda, Ilhan'la basliyor. 45'den sonra Semih giriyor, Fener 2-0 yenik duruma dusmesine ragmen Guiza 80'e kadar oyuna girmiyor. Var mi boyle bir sey? Skibbe yapsa dilinden asarlar. 54. dakikada 2-0 yenik duruma dusmussun o dakikadan sonra ne onemi var? 80'e kadar ne diye bekliyorsun? De Nigris girer girmez Ankara mac boyunca en onemli pozisyonunu yakaliyor. Topu cizgiden cikariyorlar.

Ha anlat simdi Aykut cok efendidir, cok degerlidir. Melih soyledir, sizin de Agar'iniz Mesut yilmaz'iniz var diye...

Yemedik yemedik...

Ozan Ersoy
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Ali Gursel wrote:
Özgür Kendir wrote:
Ali Gursel wrote: Sacmalamis. Yunus Yildirim Ankara macindan once 17 FB maci yonetmis (hem de epey kisa bir zaman icinde) bunlarin sadece :lol: 15ini FB kazanmis (simdi 18de 16). Yani Yunus ile FB'nin kazanamadigi iki mac var koskoca. FB buna ragmen Yunus'tan memnunmus, maclarina verilmesinde sakinca gormezmis.

Ali

Ali
İstatistik doğru, 16 galibiyet, 1 beraberlik, 1 mağlubiyet... O mağlubiyette sezonun ilk maçında Antep'e karşı aldıkları...

Oğuz Sarvan, Sadık Deda, Serdar Çakır(geçen sezon kupa maçında 3 FB'liye hakettikleri için kırmızı gösterip çarmıha gerilen koyu FB'li Cüneyt Çakır'ın koyu FB'li babası) Yusuf Namoğlu'nun böyle istatistikleri var mıdır acaba?

Nasıl şu anda Selçuk Dereli ve Kuddusi Müftüoğlu için, 10 sene önce Ahmet Çakar, Metin Tokat ve Vahap Beyaz için bizim kadrolu hakemlerimiz deniyorsa(verdikleri kararlar tartışılır ama hepsi GS taraftarıdır) yukarda saydığım hakemler de FB'nin kadrolu hakemleridir. Bilmiyorum Özgür beyin yaşı hatırlamaya yeter mi?

O zamanlar 3 büyüklerin toplamdaki galibiyet yüzdeleri daha fazlaydı ayrıca... O dönemlerde böyle istatistik olduğu şüpheliyken bu dönemde 18 maçta %90 galibiyet yüzdesi inanılmaz bir rakam...
Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Ozan Ersoy wrote:
Ha anlat simdi Aykut cok efendidir, cok degerlidir. Melih soyledir, sizin de Agar'iniz Mesut yilmaz'iniz var diye...

Yemedik yemedik...

Ozan Ersoy

Futbola dair bu denli akil bu denli futbolun icinden konusan birinden duyulası argumanlar degil sizinkisi, aynı argumanla Sikibbe'nin de yedirememis olması lazım, bir hafta once yaptiklari akıl karı isler degildi Aykut'tan once Skibbe'ye de kızmak gerekir.

Macın 2. yarısında herhangi bir Fenerliye oyundan kim cıksın diye sorsanız Ümit diye cevap verirdi .

Herseyi sansla acıkladıgımız günlerde Fenerbahce performansı kendi performansına bakmaksızın yüksek bir oyuncuyu cıkarmak olsa olsa hala Ümit'in ne ise yaradıgını bilememekten kaynaklanıyordur ,kendisine de tesekkur ediyoruz 40 kusur dakika gayet rahat bir mac izletti bize .

Aykut Fenerbahce'ye karsı degil diger 2 buyuk takıma da kariyerince boyunca üstünlük saglayamamıs ki .Bir ön yargı olusuyor, sonra onun üzerinden gidiliyor, ama gecmisine bakılsa Aykut'un bu maclarda ne kadar basarısız oldugu zaten gorulur .Bunun dısında Aykut efendir adamdır :)

TFF sitesine goz attım orda hakemlerin istatistikleri verilmis, ama biraz ugrastırıyor ,hangi hakemin hangi takımın macında kac kez gorev aldıkları ve sonucları .

Yunus Yıldırım 22 Fenerbahce macında gorev almıs 4. hakem olarak gorev aldıkları haric .Bu maclarda Fenerbahce 18 galibiyet 2 beraberlik 2 maglubiyet almıs .Dikkat ceken husus Yunus Yıldırım sürekli Ankara takımlarının maclarına verilmis ,bu sayının yarısından cogu Ankara takımlarıyla yapılan maclara ait .Fenerbahce dısında ki maclarda da bu goze carpıyor

Selcuk Dereliye'de baktım :)
Galatasaray'ın 28 macını yonetmis ,bu maclarda Galatasaray 20 galibiyet 5 maglubiyet 3 beraberlik almıs

Vatan gazetesinden Hakan Yasar'ın Yunus Yıldırım incelemesi

Penaltı özürlü
Yıldırım son 3 yılda 37 lig maçına çıktı. 1 kez, o da Ankaraspor lehine düdük çaldı. Ama tam 17 tane penaltıyı atladı. F.Bahçe ve G.Saray’ın 4, Beşiktaş’ın 3 penaltısı uçmuş. Peki çıkan mesaj ne?

ÖNCE tabloyu açık bir şekilde ortaya koyalım... İşte tecrübeli Yunus Yıldırım’ın son 3 yılda vermediği penaltılar:

2006-07: G.Birliği-FB (0-2) Semih’e faul.. Ç.Rize-BJK (0-1) M.Sedef’e faul.. GS-Antalya (1-1) Necati Şenol tarafından formasından çekildi.

2007-08: Bursa-GS (0-1) Ü.Karan’a faul. BJK-Denizli (3-2) Tello’ya faul. G.Antep-GS (1-1) De Nigris’e faul. G.Birliği-FB (1-2) Tuna elle oynama, G.Gönül’e faul.. G.Birliği-BJK (1-2) Isaac ve Erhan çekildi.. Ankara-GS (0-1) Lincoln’e 2 kez faul.. BJK-FB (1-2) Kazım elle oynama. Denizli-Sivas (1-2) Onur (Denizli) elle golü kesti.

2007-08: G.Antep-FB (1-0): Güiza’ya (Deumi) faul, Ahmet Arı’ya (Carlos) faul. (1’er penaltı).. FB-Ankara (2-0) Murat Tosun’a (Edu) faul...

8 Ekim 2008 tarihinde yeniden FIFA kokartı takılacağı açıklanan Yunus Yıldırım’ın 2006-07 sezonundan bu yana 37 lig maçında vermediği tam tamına 17 penaltı var.. Verdiği ise bir.. O da Zico’ya F.Bahçe’nin şampiyon olduğu F.Bahçe-Ankara (2-1) maçında Ankara lehine çaldığı düdük. Lugano, Bilal’i çekiyor, Penaltıyı veriyor Yıldırım ama kırmızı kartı atlıyor.

PEKİ 3 Büyükler açısından döküm nasıl... F.Bahçe’nin 4 penaltısını yemiş ama 3 tane de rakiplerinkini tuz-buz etmiş. G.Saray’ın 4 penaltısını çalması gerekiyor. Lehine ise 1 penaltıyı atlamış. Beşiktaş’ın 3 penaltısı güme gitmiş ama 3 de rakiplerinki.. Durum hem iyi, hem kötü...

YANİ çıkan mesaj şu.. Yunus Yıldırım penaltıları görmüyor. Art niyetli mi? Sanmam.. Ama adam penaltı düşmanı.. Bakın başka bir istatistik vereyim. 2003-04’ten bu yana kariyerinde 80 lig maçına çıkmış. 226 sarı, 4 kırmızı, 4 penaltı kararı var.

ŞİMDİ mesele daha iyi anlaşılabilir. 3 Büyükler bu hakemi niye istiyor? Penaltı çalmıyor, kırmızı göstermiyor... Kartları atlıyor. Böylece büyükler istediği gibi cirit atabiliyor. F.Bahçe için de, G.Saray için de, Beşiktaş için de bu aynı gibi...

PEKİ durum böyleyken MHK’nin 1. hafta F.Bahçe’nin lehine ve aleyhine penaltısını vermemiş bir hakemi Kadıköy’e yollamak doğru mu?

OĞUZ Sarvan bu konularda sıkıntı yaratan atamalar yapıyor. Mesela Bursa-Beşiktaş maçı gerilimli geçmeye aday. Ama ligin en iltimaslı, sertliğe izin veren hakemi Kuddusi Müftüğlu gönderiliyor. Allah’tan maç çok sakin geçiyor. Selçuk Dereli de penaltı vermeyen hakemlerden... Ama Ali Sami Yen’e gönderilmiş...

ZATEN geçen hafta Yıldırım Ankara’nın, Dereli G.Saray’ın, Hakan Özkan Sivas’ın, Süleyman Abay Antalya’nın penaltılarını vermedi.. Tepkiler nasıl oldu derseniz... Hava karışık.

MESELA Özgüç Türkalp, Konya’da Anelka’nın elini görmediğinde istifa etmişti Aykut Kocaman.. Nobre’nin (Ankara-BJK) maçında golü sayılmadığında dürüstçe ’gol’ demişti.. Şimdi ’Gücüm yettiği kadar hakem konuşmayacağım’ diyor.

BÜLENT Uygun ise hakemlere ateş açmış durumda. Kupa maçında Taner Gizlenci için ’Mehmet Yıldız’a penaltı vermek için kamyon mu çarpması lazım’ diye isyanı bastı. Hakan Özkan’a ise fena salladı: ’Sivas halay oyunları oynanıyor, hakem farkında değil. Lig zor geçiyor. Herkes kendine iyi bakacak.’

HAKLI tarafı hakemlerin kendilerine çeki düzen vermesinin gerektiği.. Ama ligde de bir hakem oyunları oynandığı kesin. Mahalle baskısı yaratılıyor. Ama şunu unutmayalım... Velev ki hakem hata yaptı! Bu işin sonu ne olacak? Bugüne bana, yarın sana.

Post Reply