Galatasaray 2006-2007

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cevabı sen vermişsin zaten :)
Dediğin gibi 'Ligte deneme yapmanın alemi yok'..
Mehmet Gorgen wrote:
Ismail Gezer wrote:Macera olur..
Niçin?

3 isimden herbiri cihan ve ergün'den daha iyi. Belki sağlam beklerimiz olsa iyi olmazdı. Ama eldeki bekler bek olmayınca 3'lü defans düşünülebilir.Gerçi bunu hazırlık maçlarında denemiş olması lazımdı.Ligde deneme yapmanın da alemi yok.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Mehmet Gorgen wrote:
Niçin?

3 isimden herbiri cihan ve ergün'den daha iyi. Belki sağlam beklerimiz olsa iyi olmazdı. Ama eldeki bekler bek olmayınca 3'lü defans düşünülebilir.Gerçi bunu hazırlık maçlarında denemiş olması lazımdı.Ligde deneme yapmanın da alemi yok.
Aslinda zamaninda Fatih Terim'in icad ettigi "kaydirmali defans" taktigi vardi, o uygulanabilir. :)

Bu sistemde top rakipteyken 3lu defans yapiliyor, top bize gectigi anda 3lunun 2si bek olarak kaliyor, 3uncu oyuncu sol veya sag kanattan ataga katiliyordu. 2003'teki Fener macinda (Volkan'in iyi oynadigi) uygulanmisti bu taktik. Bu 3. oyuncu Song olabilir.

Tabi Gerets'in boyle bir sey yapma ihtimali sifir. Kampta denemedigi seyi macta yapacagini sanmiyorum.
Last edited by Tolga Girici on Tue Aug 01, 2006 10:20 pm, edited 1 time in total.
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Mehmet Gorgen wrote:
Niçin?

Ismail adina konusmak istemem, ama bence de macera olur su sebeplerden:

1 - 3'lu defans oynayacaksa bir takim iki on libero olmasi gerekir, ozellikle bizim gibi bir takimda. Bizim 1 tane bile on liberomuz yok, iki taneyi nereden bulacagiz? (Belki Ayhan-Volkan iyi olabilir)

2 - Tomas central defender rolunu tek basina kaldirabilecek adam degil, ne hiz olarak, ne de fizik olarak.

Bana gore bizim oynayacagimiz en iyi taktik 4-5-1. Soyle birsey olabilir:

Arda/Cihan/Ugur--------- Song ---- --------Tomas ------Ferhat/Orhan/Ergun

Hasan/Arda--Sabri/Hasan/Okan----Ayhan/Volkan/Ergun----Kapuska/Aydin

---------------------- Pilic/Necati/Hasan ------------------------

----------------- Hakan/Necati/Kabze/Karan ----------------------------

Orhan'i tamamen unutmusum...
Last edited by Mehmet Cirak on Tue Aug 01, 2006 10:26 pm, edited 1 time in total.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Mehmet Cirak wrote: .....
Bana gore bizim oynayacagimiz en iyi taktik 4-5-1. Soyle birsey olabilir:

Arda/Cihan/Ugur--------- Song ---- --------Tomas ----- ------- Ferhat/Ergun

Hasan/Arda--Sabri/Hasan/Okan----Ayhan/Volkan/Ergun----Kapuska/Aydin

---------------------- Pilic/Necati/Hasan ------------------------

----------------- Hakan/Necati/Kabze/Karan ----------------------------
Sola Orhan Ak'i koyarsak bende boyle bir dizilise katiliyorum. Orhan gecen sene en cok verim aldigimiz sol bek di.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Mehmet Marsan wrote: Okan----

----------------------
:D:D:D

Aksam aksam iyi guldum... Ne oluyor diyorum karinca gibi bir sey orada.

Ozan Ersoy
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Ozan Ersoy wrote:
Mehmet Marsan wrote: Okan----

----------------------
:D:D:D

Aksam aksam iyi guldum... Ne oluyor diyorum karinca gibi bir sey orada.

Ozan Ersoy
Sn. Çırak bir de bizim Çelo'yu kapuska yapmış. Adam bana Çelo deyin duruyor.Bugünkü antremanda bir şey yapamamış bizim kapuska. , pardon çelo.

Bir daha kadroları yazarken Sn.Marsan'ın yaptığı gibi okan'ı böyle silik daha doğrusu şeffaf :lol: yazmak doğru olacak.
Okan Akçay

Post by Okan Akçay »

Piliç ve Kapuska yazmak da doğru olacak mı peki :?:
Image
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Performansa bağlı olarak değişir... :)
Okan Akçay wrote:Piliç ve Kapuska yazmak da doğru olacak mı peki :?:
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

İçeride yeter dışarıda tekler

Sarı - kırmızılı takımın orta sahası Türkiye'de iyi niyetle pres yapıyor, ama Avrupa'da yetmez. Gerets, Lucescu gibi göbeği kalabalık tutmalı. Volkan, yeni yabancıyla ön liberoda sezonu götürebilir. Motivasyon kaybı yaşanırsa ciddi sıkıntılar doğar

4 SİLAHŞORA USTACA BAKIŞ / Rıdvan Dilmen

Büyük takım kolay olunmuyor. Onlara, "Dört büyükler" diye de boşuna denilmiyor. Hani derler ya, "Formaları bile şampiyonluğa oynar." İşte dört büyükler, sezon başında veya lig içinde sıkıntı yaşasalar bile üst üste birkaç maç kazandıkları zaman hemen olumlu yönde havaya yakalayıp, tekrar potaya girerler.
Tıpki geçen yılki Galatasaray örneği gibi. Sarı - kırmızılı ekibin geçen sezonki sorunu sadece ekonomik problemler değildi. Oyuncular bunların bir şekilde aşılacağını biliyordu. Ligin hemen başında güçlü kadroya sahip rakibi Fenerbahçe ile diğer adaylardan koptular. Ligin ilk yarısında Fenerbahçe'ye Ali Sami Yen'de mağlup oldukları gün 6 puan farkla geriye düşmüşlerdi. Kulüp içi olumsuzluklar sıradan takımlarda çözülmelere sebep olur. Ama ilk yarı sonunda rakibinden 4 puan geriye düşen Galatasaray önce rakibini yakaladı ve ligi iki puan üstte şampiyon olarak bitirdi.

Lider oyuncu farkı
İkinci yarıda rakibiyle Kadıköy'de oynadığı maçı 4-0 kaybedip, ilk devre bitiminden itibaren bakacak olursak 7 puan ve açık averaj farkıyla geriye düşmesine rağmen 2 puan öne geçmek sadece büyük takımların yapacağı bir iştir. Tabii burada rakibi Fenerbahçe'nin beklenmedik puan kayıpları da şampiyonluğun gelmesinde büyük bir sebepti, ancak en önemlisi asla havlu atmadılar. Özellikle lider oyuncuları Hasan Şaş, Hakan Şükür, Ergün, Tomas, Song ve Mondragon gibi isimler şampiyonluğun gelmesinde çok etkiliydi.
Önümüzdeki sezonda Galatasaray'ı bekleyen tehlike ise şu; geçen sezonki konsantrasyondan uzak olabilirler. Rahatlama özgüveni getirmekte faydalı, ama bu gayri ciddiyete dönüşürse problem olur. Yani şampiyonluk yolunda ipler yine Galatasaray'ın kendi elinde. İyi bir kadrosu vardı. 'Dı' diyorum çünkü geçen yıl şampiyonlukta gerçekten çok emeği olan dört forveti Necati Ateş, Hakan Şükür, Hasan Kabze ve Ümit Karan'dan ikisi şu anda sakatlar ve tam kapasiteyle geri dönüş zamanları soru işareti. Yani Hakan ve Necati'nin şu an için takım içinde alternatifleri yok.

Gerets düşünmüyor
Takımda ön libero arayışları devam ediyor. Eğer alınacaksa gelecek oyuncu ve Volkan ön liberoda sezonu götürebilir. Her ne kadar Gerets, Volkan'ı düşünmese de. Galatasaray geçen yılki gibi her maçta arzulu oynamak zorunda. Eğer en küçük bir motivasyon bozukluğu olursa sıkıntı yaşarlar.
Şampiyonlar Ligi'nde aslında bizim bütün takımların işi zor. Çünkü Eric Gerets'in oynattığı takım düzeni ofansif. Bu sistem Türkiye Ligi için geçerli, ama Avrupa'da daha kontrollü oyun seçmesi gerekir ki Gerets'in bu yapısı yok. Bu yüzden de mevcut ofansif takım düzeniyle zorlanırlar diye düşünüyorum.

Orta saha güçlenmeli
Şampiyonlar Ligi standartlarına göre oynarlarsa ki bu kadro buna müsait, ön liberoya ikinci oyuncu sokması lazım. Avrupa'da kontrollü oyun için daha kalabalık orta saha oynatması lazım. Lucescu önceki yıllarda zaten bunu yapıyordu ve netice de alıyordu. Gerets'in elindeki orta saha kadrosu Türkiye'de iyi niyetle pres yapıyor ve yetiyor. Ancak Avrupa'da yetmez. Zaten geçen sezon rakibi Fenerbahçe'ye iki kez yenilmesine rağmen 2 puan farkla şampiyon olmasındaki en büyük sebep aradaki açığı Anadolu takımlarıyla oynadığı maçlarda kapatmayı bilmesiydi.
Galatasaray, Fenerbahçe'nin önünde şampiyon olurken, sarı - lacivertli takım derbilerde 14 puan aldı. Sarı - kırmızılı ekibin puanı ise 10'da kalmıştı. Bana göre bu durum Şampiyonlar Ligi için çok önemli bir örnek teşkil ediyor.

Necati kaleye dönük oynamalı
Necati Ateş, geçen sezon Hakan Şükür'le ileri ikilide görev yaptığı maçlarda düşüş yaşadı. Necati hep yüzü kaleye dönük oynaması gereken bir futbolcu. Yani forvet arkasında oynamalı. Ama sakatlıklardan dolayı en uçta oynamak zorunda kalıyor. Takımda forvet arayışı yok. Ama yeni sakatlıklar forvet hattında da sıkıntılara neden olabilir.

Tolga Seyhan tercihi doğru
Savunmada geçen yıl bütün yükün Song ile Tomas'a kaldığını düşünürsek defansa takviye gerektiği de ortaya çıkar. Bu anlamda Tolga Seyhan transferi doğrudur Ayrıca Yalçın ciddi bir sakatlık geçirdi ve dönüş tarihi belli değil. Yani Tolga'nın alınmasıyla savunmada rekabet ortamı sağlanmış oldu. Galatasaray'ın yeni sezonda geçen yıldan daha fazla maç oynayacağını varsayarak Tolga'nın faydalı olacağını düşünüyorum.

www.milliyet.com.tr

Bence,on eleme maclarinda Song Tomas tandemini bozmamak lazim.SL tecrubesi olan Hasan Sas,Ergun,Hakan,Okan ve Ayhan da sahada olmali.

Acaba,
1-Hasan Sas bu maclar icin Lucescu doneminde oldugu gibi sol kanatta oynasa daha iyi olur mu?
Boylelikle Arda sag kanatta oynar.
2-Tolga sag bekte gorev yapabilir mi?
3-Cift on libero olarak Okan ve Ayhan dusunulebilir mi?
4- Forvette Hakan ve Ilic gorev yapsalar daha mi iyi olur?
25-2025

nefvakfi.org
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Selçuk Samli wrote: 4 SİLAHŞORA USTACA BAKIŞ / Rıdvan Dilmen

Özellikle lider oyuncuları Hasan Şaş, Hakan Şükür, Ergün, Tomas, Song ve Mondragon gibi isimler şampiyonluğun gelmesinde çok etkiliydi.
Dilmen'in bu yorumuna katilmiyorum. Futbolun bazen cok basit bir oyun unutup, hayali efsaneler yaratiyoruz. Gecen sene sampiyon olmamizin nedeni Aydin'in ve Hasan Kabze'nin son dakikalara sigan 2 mucize goludur, bir de Turk lig tarihinde ilk kez son haftaya lider bir takimin sampiyonlugu eliyle vermesidir. Hepsi bu kadar.

Hakan Sukur 24 haftanin sadece son 6 haftasinda vardi, Ergun yoktu.Sampiyon olamasaydik Song bir isyankar olarak sorgulanacak ve belki takimdan kovulacakti. Necati ve Hasan Sas da tartismaya acilacakti.

Acaba,
1-Hasan Sas bu maclar icin Lucescu doneminde oldugu gibi sol kanatta oynasa daha iyi olur mu?

Bence :

1- Hasan Sas hic oynamasa daha iyi olur, boylece Arda sag kanatta oynar.
2- Tolga sagbek oynayabilir, belki, Song sagbek Tolga defansin ortasinda olur.
3- Dusunulemez, teklif dahi edilemez (Anayasa madde 1).
4- Ilic olmali, Hakan olmamali. Umit Karan daha klas bir golcu oldugunu kanitladi.
Okan Akçay

Post by Okan Akçay »

Acaba,

Bence,
1-Carrusca solkanat oynasın Hasan sağda ama Hasan'a prim verilmesin ve oyunu batırdığı anda Arda oyuna girsin ve arkasındaki tehditi görünce aklını başına alsın
2-Tolga değil ama Song milli takımda ve Westham da sağ bek oynuyordu ve fatih akyel'in kral zamanları gibi ileri çıkar uzun pasları da iyidir
3-Ayhanı yakıştırmıyorum bu takıma sürekli kanatlara bakıyor bildiği tek şey o! Çift ön libero olacaksa Okan-Sabri,Sabri-Volkan,Cihan-Sabri gibi kombinasyonlar olabilir
4-Benim istediğim de budur zaten.hatta daha çok hakan tek forvet iliç serbest adam.sağdan hasan soldan carrusca da bu ikiliye katılır ve nerdeyse 4 kişilik bir forvet hattı oluşur gol yeriz ama daha çok atarız da...
Image
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Selçuk Samli wrote: 2-Tolga sag bekte gorev yapabilir mi?
Hepsi olabilirde, bu olmasa iyi olur :)
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Sadece oynayacagimiz iki on eleme maci icin sordum;butun sezon icin degil.
25-2025

nefvakfi.org
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cihan, Arda, Uğur hatta Sabri varken oraya geçici olarak birini yerleştireceksek bu bence Song olmalı! En azından milli takım seviyesinde bile orda oynamış adam. Tolga'nın sağ bek tecrübesi var mı bilmem! Eğer yoksa gereksiz bir risk olur. Hücuma katkısı olacağını sanmam, ne denli sağlam savunma yapabileceğide meçhul! O bakımdan olmasa iyi olur diyorum :)
Selçuk Samli wrote:Sadece oynayacagimiz iki on eleme maci icin sordum;butun sezon icin degil.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Hincal Gerets'i fena harcamis. Hakli oldugu noktalar yok degil ama bunu okuyan sanki yonetim butun gorevlerini yapiyor da bir tek Gerets falso veriyor zannedecek.
Gerets yakında gider!..

SEZDİĞİM, hissettiğim, anladığım bu..
Galatasaray Teknik Direktörü Eric Gerets ile yönetimin, özellikle futbol yönetiminin arası hayli gergin..
Yönetim, her fırsatta kendilerini aşağılayan, transferler konusunda durmadan medyaya şikayet eden, hatta tavır alıp, "Bana mı sordular alırken" dediklerini kadroya bile almayan Gerets'ten memnun değil. İpler gerilmiş..
Pazartesi günü takımla İstanbul'a gelmek yerine erkenden Belçika'ya gitmesini bana şöyle anlattılar..
"Sevgilisine gitti.."
İş bu hale gelmişse bitmiştir..
Bitmesi Galatasaray'ın hayrına olur..
Uçakta Adnan Polat'a dedim ki..
"Ya Gerets kafayı değiştirmeli.. Ya Galatasaray Gerets'i.. Başka yolu yok.."

Galatasaray hocasında geçen yıldan bu yana değişen hiçbir şey yok.. Tüm kusurları ile yeni sezonu açtı..
Hala bir orta saha kuramıyor ve hala Galatasaray'ın eksiğinin orta sahada oyun kurucu olduğunun farkında değil.. Ezberlemiş gibi ön libero arıyor..
Hala maçı okuyamıyor.. Hala rakibin hangi noktalarda çöktüğünün farkına varamıyor, hala oyuncu değiştirmeyi bilmiyor.
Gerets teknik adam falan değil..
Gerets hiçbir şey değil..

Takıntıları var.. Gençlere inanmıyor, güvenmiyor..
Galatasaray'ın en büyük eksiği oyun kurucu.. Buraya transfer yapmadı..
Elde iki genç var.. Daha 10 gün evvel 19 Altı Uluslar Turnuvası'nda fevkalade oynayan Cafercan ve Zafer ..
Bu ikisini de hem de iki maç oynayacağı Avrupa kadrosuna bile almadı..
Mönchengladbach maçında bazı gençlere yer verdi.. İki gün sonra Beşiktaş maçı var diye, korkusundan.. Gençler muhteşem oynadılar. Herkes onları anlattı bana iki gün..
Arda.. Uğur.. Ferhat.. Hele de Oğuz, Beşiktaş maçını seyrettiler.. Gerets geçen yıl bitmiş, tükenmişleri bu yıl da sahaya sürerken. Galatasaray'ın geçen yıl yediği iki golden birinde payı olan Cihan.. Ahıyla birlikte artık vahı da gitmiş Ergün'le sahaya nasıl çıkar adam, harika gençler beklerken..
Cafercan, Zafer, Arda, Uğur, Ferhat, Oğuz, Özgürcan..
Eğer sizde zerre akıl varsa, bu yıl kiralık miralık gitmenin yolunu bulun..

Bu adam size inanmıyor..
Bu adam sizi oynatmaz..
Bu adam sizi yok eder..
Futbol geleceğiniz adına Galatasaray'dan gidin..
Sezonun ilk ciddi maçındaki tavrı Gerets kimliğini ortaya koydu..
Gelecek 10 yılın gençleri değil, her dediğine "Evet" diyen turşularla oynayacak o gene..
Galatasaray yönetimi aklına başına devirip "Hadi evine" diyene dek..
Gerets'in kaybedecek şeyi yok.. Galatasaray'ı yönetenlerin de.. Ama sizin var gençler, sizin var..
Bir sezon daha kenarda ve tribünde oturmak sizi bitirir. Gidin.. Gittiğiniz kulübe de candan sarılın.. Galatasaray'ı unutun..
O zaman hala Ribery'nin yasını tutan Galatasaray camiası, bu kulübün elinde hem de kaç Ribery'nin ziyan edildiğinin farkına varır..
Ribery için ağıtlar yazan kompleksi medyamız da, Türk gençleri arasında kaç Ribery olduğunu gözleri ile görür..
Gidin gençler.. Bugünden tezi yok, kendinize kulüp bulun ve gidin..
Galatasaray sizi kaybetti.. Türkiye, milli takım kaybetmesin!..
Post Reply