EURO'08 Oneleme: Turkiye - Norvec 2-2 (Hamit (2))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Cengiz Akgun wrote: Mac bitti sanmi$lardir herhalde. Bu kaleci BJK gelip kovulmadi mi idi?
Bizim Lucescu ile şampiyon olduğumuz sene Daum 2. kez BJK'nin başındayken devre arasında almışlardı. Fevzi o sezonun ilk yarısında 2-3 top yumurtlayıp, sinirden maçta kafasını direklere vurunca önce yine İskandinav bir kaleci olan Asper'i getirmişlerdi.(Bence iyi bir kaleciydi) Sonra da Daum niyeyse bu Mhyre'yi de almış ve onu ilk kaleci yapmıştı.

Mhyre Cordobavari 3-4 saçma sapan gol yiyince geldikten 4-5 ay sonra geri postalanmıştı.
Last edited by Ersin Taner on Thu Mar 29, 2007 4:55 am, edited 1 time in total.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

norvec'in golunun ofsaytla falan alakasi yok. geriden cikan adamlari ofsayt taktigimizi bozup atti golu.

ayrica, terim'in de beyinsizlikle uzaktan yakindan alakasi yok. ekmek teknesinde kirli'nin herkese beyinsiz demesine benzemis bu.

solbekte sabri enteresan secim olmus. israrla umit ozat'i sag ayakli diyen milli takima almayan terim icin. ama, bu tutarsizliginin karsi tarafinda da kendince bir baska tutarlilik var. surasi cok acik ki, terim hucum eden bekler istiyor. ugur boral, ibrahim uzulmez, caner erkin tercihleri hep bunun icin. volkan yaman, sol bekte iyiydi yunan macinda, ama hucuma cok fazla katilmamisti. sabri'nin hucum etkinligi de volkan'a gore gayet fazla. nitekim ilk yarida, sabri epey bindirme yapti, ortasi var, sutu var. ustelik de savundugu bolgede adam kacirmadi, tehlikeye sebep olmadi. hal boyleyken, sirf sabri'yi sol beke koydu diye terim'i elestirmek abes bence.

ilk devredeki problem sabri'de ya da onun sol bekte oynamasinda degildi. problem iki kaptanli gemi goruntusu vermemizdeydi. hem emre hem tumer. emre'nin etkinligi tumer'den daha fazlaydi. tumer ise fazlalik gibi kaldi sahada. ayrica, hamit'in bence kotu ve bencil oyunu gokdeniz'i de sag kanatta fazlalik durumuna soktu. tumer'i alip, emre'yi devreye sokmak, gokdeniz'i ileri surmek ve sag kanadi sabriyle degerlendirmek guzel bir degisiklikti. gokdeniz, ilk yarida cok musait iki firsat yakaladi devre baslar baslamaz.

ilk devre oyunu kontrol eder gibi gozuktuk ama cok pozisyon bulamadik. norvec ise riskli oyunumuzu iyi degerlendirdi. ama ikinci yari tamamen tek kale oynadik. norvec'e tek pozisyon vermedik, goller haric yakaladigimiz cok net 4-5 pozisyon var. o pozisyonlar gol olmadi, kalecinin orasindan burasindan gecen olmayacak toplar gol oldu. neticede, bir puan da iyidir ama ozellikle ikinci yari kazanmayi hakeden bir oyun oynamistik. neyse, boyle oynamaya devam edersek, bu gruptan lider cikariz insallah.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote: solbekte sabri enteresan secim olmus. israrla umit ozat'i sag ayakli diyen milli takima almayan terim icin. ama, bu tutarsizliginin karsi tarafinda da kendince bir baska tutarlilik var. surasi cok acik ki, terim hucum eden bekler istiyor. ugur boral, ibrahim uzulmez, caner erkin tercihleri hep bunun icin. volkan yaman, sol bekte iyiydi yunan macinda, ama hucuma cok fazla katilmamisti. sabri'nin hucum etkinligi de volkan'a gore gayet fazla. nitekim ilk yarida, sabri epey bindirme yapti, ortasi var, sutu var. ustelik de savundugu bolgede adam kacirmadi, tehlikeye sebep olmadi. hal boyleyken, sirf sabri'yi sol beke koydu diye terim'i elestirmek abes bence. .
Ne zamandan beri Turkiyede Carlos Alberto yeti$ti de Megaloman beklerden ileri cikip gol atmaya cali$malarini beklemeye ba$ladi. Ben kacirmi$im bu fantazi olayini. Turk takimindan dogru durust defans oyuncusu yeti$mez iken beyinsizce beklerin ileri cikilmasi bekleniyor demek. Bak sen, hem de Megaloman boyle seviyor diye oyle mi? Sabri'yi geride oynatmakla sag acik oynayan hizli bir bir adami orta sahadan caldi. Boylece 2-0 maglup duruma du$tu. Yaptigi i$in hicbir tutarli tarafi yok. Son dakikada kaleci yumurtlamasa osuracak tavuk gibi kamera onunde ikinip sikinacakti mactan sonra. Hepimiz de gorduk sen de dahil yaptigi sacmaligi.

Ikincisi ise Emre a$ik mi idi bielmiyorum ileri cikmi$ti golu atan adama top geldiginde. Bilmiyorum bunu mactan sonra yava$ cekimle gosterdiler mi? Evet riskli olabilirdi. Ortada pasif ofsayt filan da yok. Adam kalecinin onunde ve dikkatini celiyor. Geri degil ileri dogru ko$makta. Ben ATV'den seyretmedim. Gordugum olay bu idi. koyarlar videoyu bakariz yine.

Ucuncu buyuk sucu ise Hakan $ukur ile devam etmesi. Yunanistan macinda bile oynatmasi suctu. O mactan sonra hali belli iken bu maca surulmesi ise sucun karesi. Ayip denen bir $ey var. Bugun takim sahada 10 ki$i idi yine. Beyinsiz demekle az bile soyledim aslinda.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ridvan Dilmen bu i$ tamam diyormu$. Okuma yazmasi yok galiba. Bunca olaya ragmen Yunanistanla ara sadece bir puan. Ucuncu ile ara 7. Norvece aslinda puan verdik cunku olay bizim saha sayiliyordu. Yunanistani Turkiyede keklik gibi yenecegiz diye bekleniyor muhakkak. Turk Milli takimi yeri gelince Letonya'ay bile kendi evinde yenilip Euro-2004'e gidememi$ti. Nedir degi$en. Iki maglubiyetle her $ey degi$ecegine gore buoyle bu i$ bitti filan demenin anlami nedir? Ridvan'in bildigi cok $eyler olmali.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Norvec macinda galibiyet gelse iyice rehavete kapilacakti havaya girecekti takim. Olabilecek en iyi sonuc oldu bence. Butun guruplar kiyaslanirsa olabilecek en kolay guruptayiz. Ekol olmus hicbir takim yok. 1.Torbadan gelen takima evinde 4 attik. Su ana kadar en iyi performans gostermis takimiz butun guruplarda (5 macta 13 puan).

Yalniz Bosna Hersek sagi solu belli olmayan ve 4.torba icin oldukca kuvvetli bir takim. Hucumu seven, risk alan bir takim ve de yukseliste. Onlara karsi sert, dikkatli, ve savunma anlayisini ihmal etmeyen bir oyun oynamaliyiz.

Zayif takimlarla maclarda sacmalamayip, Bosna Hersek'ten iki macta 4 puan alabilirsek cikariz. Ben artik kalan Yunanistan ve Norvec maclarindan korkmuyorum. O maclardan iki beraberlik bile ciksa problem olmaz.

Yunanistan zayif takimlara karsi oldukca zorlaniyor. Genel futbol anlayislari savunma agirlikli oldugundan, kapali defanslari acip hucum oynamada problemleri var. Goreceksiniz ilerde mutlaka puan kaybedecekler. Kaldi ki Norvec, Yunanistan, Bosna Hersek birbirleri ile de oynayacaklar daha.

Ridvan Dilmen abartmis olsa da durum oldukca iyi.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Tolga Girici wrote:Hamit'in golleri:

http://www.youtube.com/watch?v=p2J2YhYoMVQ

http://www.youtube.com/watch?v=3qdCYEmY-48

Norvec gollerini henuz bulamadim.
Tolga sagolasin bu komik golleri bulup astigin icin..Yukarida bir arkadas yazmis FT kismetli adam diye. Maci izlemedim, onca pozisyon bulup atamamisiz ama kaleci bu iki sutu iceri almasa zor puan alacakmisiz :lol: Yunanistan macinda da 2 gol benzer sekilde girmisti.
Ilk golde top adamin ustune geliyor zaten, hareket etmesin bile gerek yok gibi gorunuyor. Hamit cok sert vurmus ama mesafe cok uzak. Nasil gecmis kaleciyi anlamak zor.
Ikinci golde Cengiz abinin dedigi gibi yumurtlamis resmen. Sonra yerden kalkmasi zaman almis biraz :)
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Tolga Girici wrote:Hamit'in golleri:

http://www.youtube.com/watch?v=p2J2YhYoMVQ

http://www.youtube.com/watch?v=3qdCYEmY-48

Norvec gollerini henuz bulamadim.
Benim Kayserili Hemso koymakta bunlari herhalde "pastirma38" nickinden anlasilacagi uzere! :) Surda da bu iki ayri videoyu tek parca olarak koymus, 2:26 uzunlugunda:

http://www.youtube.com/watch?v=Z2R6ch19eCM

YouTube tam su dakikalarda bakima gireceklermis sanirsam ama, su linkte de, CNNTurk'te yayinlanan haliyle ozeti var macin (Norvec golleri de dahil yani):
http://www.youtube.com/watch?v=Mi4TK9JFvKo
(Alternatifler: Tarih sirali arama sayfasi // Quiksilver16432 - 6:14 // lamborghini310 - 2:29)

- Yediimiz ilk gol bence ofsayt degil. Pasifteki adam, takim arkadasi geriden gelip de, topu alincaya kadar hareketlenmemis topa, kimseyi engelledigi de yok.
- Iki golumuz arasinda, Norvec kalecisi, cok yavas gelen bir topu bile sektirmisken, o son frikigi de, direk kaleye kullanmakla cok akillilik etmisiz! :)
Özgür
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

1 haftada iki güzel maç izleme imkanı bulduk ve TÜRK FUTBOLU'NUN DAHA ÖLMEDİĞİNİ sadece beceriksiz TD'lerin elinde süründüğünü anladık değil mi :D

Dünya çapında yıldızlarımızda yok oysa.. Yokluğunda karalar bağlanacak bir futbolcuda yok! Hatta oynanaması halinde sevinilecek oyuncular mevcut :D

Bu arada, Roberto Carlos'tan başka gol atan beklerde mevcut. Örneğin dün akşam bir tanesi 2 adet attı :D
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:Ridvan Dilmen bu i$ tamam diyormu$. Okuma yazmasi yok galiba. Bunca olaya ragmen Yunanistanla ara sadece bir puan. Ucuncu ile ara 7. Norvece aslinda puan verdik cunku olay bizim saha sayiliyordu. Yunanistani Turkiyede keklik gibi yenecegiz diye bekleniyor muhakkak. Turk Milli takimi yeri gelince Letonya'ay bile kendi evinde yenilip Euro-2004'e gidememi$ti. Nedir degi$en. Iki maglubiyetle her $ey degi$ecegine gore buoyle bu i$ bitti filan demenin anlami nedir? Ridvan'in bildigi cok $eyler olmali.
Yahu Cengiz, bazen negatif olacagim diye tutarlilik falan da kalmiyor. Bizim Norvec'e kendi evimizde puan vermemiz sorun ama Yunanistan bize cok yakin demissin (sadece bizden kendi evinde dort yemis :lol: ).

Yunanistan'i evinde yenecegin garanti degil, zaten yenmene de gerek yok cikman icin, berabere kalsan hala adamlarin onundesin.

Ha, Norvec'e disarida puan verirsek diyeceksin, guess what, Yunanlilar da Norvec ile disarida oynayacak.

Ridvan okudugunu gayet iyi goruyor, bizim hem Yunanistan'a hem Norvec'e gecilmemiz icin evimizde Yunanistan, disarida Norvec'e yenilip, bununla yetinmeyip bir de Malta, Moldova, Macaristan, Bosna takimlarina digerlerinin verdiginden fazla puan vermemiz lazim.

Ha, onlar da olur diyorsan seni GS'in sampiyonluk hesaplarini yapanlarla ayni odaya alayim, benzer ihtimaller, ikisini de tartisin.

Bu arada Terim hucumcu bek seviyor gercekten, Fatih Akyel, Ergun, H. Unsal, hatta ikinci doneminde Prates vs. hep hucum eden, hatta bazilari defans zaafi buyuk hucumcu beklerdi. Adamin futbol felsefesi bu, birileri begenmiyor diye degistirecegini sanmam. Tabii begenmeyenler adami milli takimin basina getirmemekte serbest, ona kimse itiraz etmez. Ama yine de Sabri'yi sol beke alip hem sol hem sag kanatlari (ki Yunan macinda iki kanadimiz da iyiydi) bozdu. Yanal'in Hakan Sukur'e yaptigi sacmaligi kendi Umit Ozat'a yapmamali ve de milli takima cagirmali adami yoksa.

Bu arada farkinda misiniz, internetten takim hocaligi yapan herkes Hakan Sukur'u kesiyor, takimlarla sahaya inip antreman yapan butun hocalar da Karan'i onu bunu kesip Sukur'u oynatiyor (tabii elinde Crespo olanlar haric). Hic mi merak eden yok, yahu Hagi, Gerets, Terim hepsi deli de, bir Yanal ile ben mi akilliyim diye?

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: Yahu Cengiz, bazen negatif olacagim diye tutarlilik falan da kalmiyor. Bizim Norvec'e kendi evimizde puan vermemiz sorun ama Yunanistan bize cok yakin demissin (sadece bizden kendi evinde dort yemis :lol: ).
Senin evinde kac yiyip yemeyecegin ne malum.
Ali Gursel wrote: Ridvan okudugunu gayet iyi goruyor, bizim hem Yunanistan'a hem Norvec'e gecilmemiz icin evimizde Yunanistan, disarida Norvec'e yenilip, bununla yetinmeyip bir de Malta, Moldova, Macaristan, Bosna takimlarina digerlerinin verdiginden fazla puan vermemiz lazim.
Bakiyorum cok cabuk havaya girenler kervanindasin sen de. Ha iki kere yenil de gor bak bakalim o guvendigin 6 puan fark ne hale geliyor. Turk milli takimi dedigim gibi Letonya'ya evinde rahat cikarlar Ingiltere ile birlikte denildigi macta 3-2 yenildi. Dunya kupasinda son macta dort gol atip direkten dondu. Bunlar ya$anmami$ olsa hadi diyecegim istatistiksel olarak geriye bakar ve konu$ursun. Merak etme o gunlerden bugunlere cok bir $ey degi$medi futbol konusunda Turkiyede. Her zaman boyle Norvec kalecisi ya da Yunan kalecisi uzaktan atilanlara buyur demeyecek. Ben maci dun seyrettim. Oyle ikinci yarida filanda ezici oynadik filan hikayesi bir kulagimdan girer oburunden cikar. Iki duran toptan gol yapildi mucizevari. Eskiden frikik de atani bulmak zordu eh bunada $ukur deniliyor.

Terime gelince bu kafada yani Sabriden solbek Hakandan forvet yapmaya devam etsin daha cok $ey gorucegiz. Bir de dun mactan sonra ben Turk halkina evde TV'larinin kar$ina rahat bir $ekilde oturup cocuklarimizi seyretsinler dedimdi demez mi. Son dakikada kalecinin yumurtlamasi gol atilip beraberlik za rzor jurtarildiktan sonra. Tutarlilik bu olsa gerek.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote:Ben maci dun seyrettim. Oyle ikinci yarida filanda ezici oynadik filan hikayesi bir kulagimdan girer oburunden cikar.
abi sen yanlis maci seyretmis olmayasin. dunku ikinci yarida oynadigimiz futbolu, hangi takimda en son ne zaman seyrettin? butun devre top oynayan biziz, 5-6 tane net pozisyona girmisiz, rakibe verdigimiz tek pozisyon yok, adamlar ceza sahamiza bile giremedi nerdeyse. daha ezici oynamak nasil oluyor acaba?

sen demisin ya
Iki duran toptan gol yapildi mucizevari.
ya mucizevari kacan gollere ne demeli?
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote:
Cengiz Akgun wrote:Ben maci dun seyrettim. Oyle ikinci yarida filanda ezici oynadik filan hikayesi bir kulagimdan girer oburunden cikar.
abi sen yanlis maci seyretmis olmayasin. dunku ikinci yarida oynadigimiz futbolu, hangi takimda en son ne zaman seyrettin? butun devre top oynayan biziz, 5-6 tane net pozisyona girmisiz, rakibe verdigimiz tek pozisyon yok, adamlar ceza sahamiza bile giremedi nerdeyse. daha ezici oynamak nasil oluyor acaba?

sen demisin ya
Iki duran toptan gol yapildi mucizevari.
ya mucizevari kacan gollere ne demeli?
Norvec dun ikinci yari Yunanlilara 4 atmi$lara iki attik diye oyunu rolantiye alan ve uzerine cekip kontra plani yapan bir vaziyette idi. Biz onlari oynatmadik degil onlar bu oyunu sectiler. Bunu da kalecilerinin kovaligi ile odediler. Degilse gayet kolay bir $ekilde evlerine galibiyetle doneceklerdi. Evet Gokdeniz'in direkten donen $utu Auerllo'nun kafasi ve Tuncay'in makasi di$inda aklimda kalan bu gol nasil kacti denen pozisyon hatirlamiyorum. Norvec'in gol pozsiyonu var mi idi dersen onlarin da yoktu ama onlarin gole de ihtiyaclari yoktu. Mac genelde orta sahada gecti.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

TFF web sitesinden Haluk Ulusoy'un butun oyunculari alinlarindan opusunu gorebilirsiniz :)

http://www.tff.org.tr/default.aspx?page ... ftxtID=916

Image

Image
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:
Ali Gursel wrote: Yahu Cengiz, bazen negatif olacagim diye tutarlilik falan da kalmiyor. Bizim Norvec'e kendi evimizde puan vermemiz sorun ama Yunanistan bize cok yakin demissin (sadece bizden kendi evinde dort yemis :lol: ).
Senin evinde kac yiyip yemeyecegin ne malum.
Ali Gursel wrote: Ridvan okudugunu gayet iyi goruyor, bizim hem Yunanistan'a hem Norvec'e gecilmemiz icin evimizde Yunanistan, disarida Norvec'e yenilip, bununla yetinmeyip bir de Malta, Moldova, Macaristan, Bosna takimlarina digerlerinin verdiginden fazla puan vermemiz lazim.
Bakiyorum cok cabuk havaya girenler kervanindasin sen de. Ha iki kere yenil de gor bak bakalim o guvendigin 6 puan fark ne hale geliyor. Turk milli takimi dedigim gibi Letonya'ya evinde rahat cikarlar Ingiltere ile birlikte denildigi macta 3-2 yenildi. Dunya kupasinda son macta dort gol atip direkten dondu. Bunlar ya$anmami$ olsa hadi diyecegim istatistiksel olarak geriye bakar ve konu$ursun. Merak etme o gunlerden bugunlere cok bir $ey degi$medi futbol konusunda Turkiyede. Her zaman boyle Norvec kalecisi ya da Yunan kalecisi uzaktan atilanlara buyur demeyecek. Ben maci dun seyrettim. Oyle ikinci yarida filanda ezici oynadik filan hikayesi bir kulagimdan girer oburunden cikar. Iki duran toptan gol yapildi mucizevari. Eskiden frikik de atani bulmak zordu eh bunada $ukur deniliyor.

Terime gelince bu kafada yani Sabriden solbek Hakandan forvet yapmaya devam etsin daha cok $ey gorucegiz. Bir de dun mactan sonra ben Turk halkina evde TV'larinin kar$ina rahat bir $ekilde oturup cocuklarimizi seyretsinler dedimdi demez mi. Son dakikada kalecinin yumurtlamasi gol atilip beraberlik za rzor jurtarildiktan sonra. Tutarlilik bu olsa gerek.
Cengizcigim,

Biz birbirimize sabaha kadar ornek yazariz, sen Letonya'yi yaz, ben Avusturya'ya alti attigimiz maci. Ama konu o degil cidden. Yani canin karamsar ya da iyimser olmak istiyorsa, gecmise bakar her ikisini de destekleyecek skoru bolca bulursun. Ama biz ne sirf Letonya ile oynadik, ne sirf Avusturya ile.

Konu grupta kim ne yapiyor, biz neredeyiz. Bizim finallere kalmamamiz icin iki takimin bizi gecmesi lazim, biri Yunanistan ve Bosna'ya yenilmis, seyircisiz sahada bize karsi 2-0 galipken uc puan alamamis. Artik kalecidenmis falan kismi hikaye. Norvec'teki rovans macina Buffon ya da Kahn falan mi cikacak Norvec kalesinde? Yooo, demek ki adamlarin elindeki malzeme bu. Yunan kalecisi de bu, o da degismeyecek. Nasil bizim Gokdeniz gol kacirip Hakan sallanarak oynayacaksa bu kaleciler de bu ulkelerin milli oyunculari. Herhalde ellerinde panter gibi kaleciler var da bizden kibarlik olsun diye saklamiyorlar.

Norvec Bosna macinda da bu adam yuzunden kotu bir gol yedi, yemeye de devam edecek. Keza Yunanistan, Malta'yi 65. dakikada penaltidan gol atip zor yenmis, gol atma ozurlu takimin teki.

Simdi ben butun bunlara bakip Letonya'yi mi dusuneyim? Yok iste grupta seni gecek duzgun takim. Ha, bizimkiler birinci bitiremez desen, onu bir derece anlarim ama bunlarin arasinda bizi iki takim gecebilir deyince Allah Allah, hangi ikisi acaba diyorum. Bizimkiler Hollanda, Almanya, Hirvatistan ile oynasa paspas olurlardi desen onu da anlarim. Ama bu ikisi birden bizi grupta gececek dersen, kusura bakma, daha neler diyorum.

Kervanlar bazen hakli da oluyor, o zaman katilmakta mahsur yok. Biz cok matah olmayabiliriz, ama bu grupta bizden iyi iki takim yok, o kadar basit. O kalecilerle Yunanistan ve Norvec'in ilk ikiye girme sansi bizim Carrusca ve Inamoto ile UEFA kupasi kazanma sansimiz falan gibi diyeyim, sen anla. :lol:

Ali
Post Reply