28. Hafta:G.Saray-G.Birligi 3-0 (7', 20' Necati, 48' Ilic)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Böyle bir maçtan sonra Bülent Korkmaza mikrofon uzatmışlardır mutlaka. Böyle bir gelişmeden haberi olan olursu, lütfen bilgilendirsin...
Can Baysan

Post by Can Baysan »

Bu maçın yıldızı(!) hakem Fırat Aydınus'tur.
Çünkü...

- Lehimize verilen penaltının, penaltıyla uzaktan yakından ilgisi yok.
- 2. penaltı pozisyonunda topa smaç vuran İsmail'e sarı kartı atladı. Aynı İsmail daha sonra iki kez oyuncularımıza arkadan sert girdi. Bunlarda da sarı kart görmedi.
- Her pozisyonda deliler gibi hakeme itiraz eden Hasan'ın ve ceza sahası önünde kasti faul yapan Emre Aşık'ın ikişer sarıdan kırmızıları görmesi gerekirdi.
- G.Birliğili Tuna'nın bir pozisyonda oyuncumuzu arkadan çekişine, ardından da yere düştükten sonra elinin içiyle göğsüne vuruşuna iki sarı; dolayısıyla kırmızı kart çıkarması lazımdı.
- Faullerde takdir haklarının tamamına yakınını G.Birliği'nden yana kullandı. "Ersun Yanal ekolü"yle karşılaşmayı çirkinleştiren kırmızı-siyahlılar maçı az sarı kartla atlattı, Aydınus'a şükretsinler.

Maça gelince...

- Nerdeyse 90 dakikanın tamamı kendi yarı sahamızda oynandı. Özellikle ikinci yarıda gereksiz yere kalemize gömüldük, ileriye top çıkartamadık. Laubalice yapılan paslara bir de Volkan-Cihan-Hasan'ın yorgunlukları eklenince, orta sahamız fevkalade top kayıpları yapmaya başladı. Gerets buna seyirci kaldı.
- 3-0'dan sonra 60. dk civarında oyuna alması gereken Aydın'ı 82. dakikaya kadar bekletti Gerets. Bu ona güvenmediğini gösterir. Ferhat'ı +92'de sokmakla neyi amaçladığını ise anlamış değilim.
- Hakan Şükür'ün kendine olan güven bunalımı sürüyor. Bugün de pas vermesi gereken pozisyonlarda topu kaybetti, şut çekmesi gereken net fırsatlarda tereddütte kalıp olası gollerin heba olmasına yol açtı.
- Emre Aşık, tükenmeyen hırsıyla, mücadeleci tutumuyla, yerinde müdahaleleriyle Song'u bize aratmadı bu akşam. Fakat Tomas-Emre ikilisi -birlikte oynamaya alışmadıklarından olsa gerek- yer yer kademe hataları yapıp pozisyona sebep oldular.
- G.Birliği'ni, baskılı ve bol faullü oyun stilinden ötürü göbekten delemedik, çaresizlikten fazlaca yan pasa başvurduk, kanatlardan yeterince iyi yararlanamadık.
- Goller erkenden gelmeseydi, -maçın şu görüntüsüne bakacak olursak- ilerleyen dakikalarda hayli zorlanacaktık.
- FB derbisine kadar olan periyodtaki en zor maçımızı atlattık. Bundan sonraki Diyarbakır(d) ve Çaykur Rize maçlarını kayıpsız tamamlar, Kadıköy'e burun buruna çıkarız (Fener puan kaybetmezse o zamana kadar).
Liseli vardı ya ah o liseli...
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

İlk penaltı penaltıya benzemiyor, ama o görüntüyle kesin penaltıdır yada değildir demek komik olur..

Emre'nin sarı gördüğü pozisyon gerçekten insanı deli eden bir pozisyon, rakibin topuğundan tutmakta neyin nesidir?

Hemen akabinde Hasan sarı gördü, insanın Hasanın keline bir şaplak atası geliyor, adam 2 penaltı vermiş, biraz saygı :)

Gençlerin penaltısı bizimkinden daha net görülüyor, penaltı falanda değil, bırakmış kendini..

İliçin golünde Hasanın pasıda İliçin golüde enfesti, az önce benzerini Ronaldinho attı ama barçada İliç yokki gol yapsın o pası :)
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Bir penalti yorumu da ben yapayim...

Ilk penalti uyduruk. Hakan kendini artistce yere atti.

2. penalti penalti degil, top Ismail'in eline carpti.

3. penalti bence dogru. Temas cizgi ustunde, ama oyuncu sanki kendini
gecikmeli yere atiyor...

Hakem istikrarsiz yönetim sergiledi. Saha icinde sari kartlik pozisyonlari es
gecti, olmadik fauller caldi...notum 10 uzerinden 3. Berbat bir yönetim.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Görkem KIRGIZ wrote:
Hasan Tezcan wrote: 2. penalti penalti degil, top Ismail'in eline carpti.
.
Hasan abi, hangi futbolcu kafa vurmaya suratını iki eliyle kapatarak çıkar?

bence ilk pozisyon da penaltı,uyduruk falan değil. ileri doğru hareket eden, ayaklarını yerden kesmiş bir oyuncuya dokunduğunuz anda o futbolcu uçar.
Ben de ayni fikirdeyim. Kosan oyuncuya dokundugunuz anda etkisi katlanir. Ikincisinde de resmen iki eliyle smac koyuyor topa. Ayrica sari kart verilmesi lazim.

Tabi ilki verilmese iyidi, cunku artik sadece o pozisyon konusulacak.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Görkem KIRGIZ wrote:
bence ilk pozisyon da penaltı,uyduruk falan değil. ileri doğru hareket eden, ayaklarını yerden kesmiş bir oyuncuya dokunduğunuz anda o futbolcu uçar.
Mesela top taca cikiyor, iki rakip oyuncu kosuyorlar. Topa daha yakin olan hafifce omza dokunup veya omuz sarji koyup, topun direk taca cikmasini sagliyor. Topa da dokunamiyor. Veya top auta cikiyor. Iki oyuncu omuz omuza mucadeleye giriyorlar, defans oyuncusu, topa da dokunmuyor, top aut cikiyor. Her mac olur bunlardan bir kac tane. Ne zaman gordunuz pof diye bir oyuncunun yere dustugunu??

Bu pozisyonda Hakan'a yapilan $arj bile belli degil. Ne kadar temas var, hic biri belli degil. Ayaklari yerden kesik ne demek ayrica? Ayaklari yere yapisik bir sekilde kosulur mu? Mesela yukarda yazilanlara gore, geriye dogru giden ve ayaklari yerden kesilmemis bir oyuncuya dokunabilir ve o oyuncu ucmaz denebilir mi?

Herhalde "bu sene cok hakkimizi yediniz, bu da size hediye olsun" diye soyleniyor butun bunlar.

Ikinci golde Hasan'cim, oyuncunun ellerinin durumuna bakilir. Kurallar acik. Eller vucuda yakin olacak ve hic bir sekilde bilerek elle oynama olmayacak. Bir oyuncunun elleri bedenine yakinken top koluna carparsa, carpma olarak nitelendirilir. Elleri acik bir sekilde veya havaya kalkmis bir sekilde bir futbolcu ziplarsa ve top eline carparsa penaltidir burada niyet aranmaz. Bunun sebebi de oyuncularin hentbol kalecisi gibi kollarini yana acip kafaya cikmasini, sutlari blok etmesini onlemek icindir. Aksi takdirde herkes iki kolunu yana acar ve arkasini doner bir sutu onlemek icin. Topu gormedigin icin top sana carpmis olur penalti da olmaz. Boyle bir luksu yok savunma oyuncusunun. Kafaya cikarken de topa kafayla vurulur, ellerini dirseklerini kafaya, goz hizasina kaldirmanin hic bir geregi yok.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Sun Apr 02, 2006 12:52 am, edited 1 time in total.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Forumun duayeni Cengiz beyin penaltı pozisyonlarına açıklık getirmesini bekliyoruz..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ismail Gezer wrote:Forumun duayeni Cengiz beyin penaltı pozisyonlarına açıklık getirmesini bekliyoruz..
Niye ben duayen degilim galiba? :)

27. yazida nasil da bildiniz kim duayen kim comez, Gezer bey?

Ozan
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Forumu takip etmeye 2002 de başladım, yeni tanıştığım komple fenerli bir aileyle 6-0'lık maçı acı içinde izledikten sonra bir süre takip etmedim, şoku atlatınca yine gözüm kaymaya başladı foruma :)

Song'unda dün yaptığından pişman olup sabah takıma girmek istediğini ama Geretsin izin vermediğini duydum TRT'den..

Okan Bayülgenin programında geçen hafta Ziya Şengülün kalem kırmasını izledim şimdi. Müthiş bir muhabbet dönmüş: Adnan Aybaba ayağa kalkmış "Benim bir itirazım var, her program açılışında Fenerbahçeden başlıyor ve sözü Ziya Kaptana veriyorsunuz, Gökmen Abiye, Serhat Uluerene yada bana vermiyorsunuz, buna itiraz ediyorum" diyor, sunucuda diyorki: "Sayın Aybaba size sözü verince 30. saniyeden sonrasını getiremiyorsunuz" :) Bu lafı yiyen bir insan orda durmamalı :)
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Görkem KIRGIZ wrote: ayrıca ilk yarıda Gençlerbirliği daha büyük baskı kuramamışken farkettiniz mi bilmiyorum ama, geriden oyun kurmaya çalışırken emre hep 3lü defans oynama alışkanlığından dolayı isaac'ı serbest bırakıp pas için rahat bir yere geçmek yerine hep ısaac'ın önünü kapatarak tomas'ın uzun top oynamasına sebep oldu. kesinlikle song'u çok ararız biz..
Maçı seyretmedim ama Emre'nin Türkiye'deki dörtlü savunmayı en iyi oynayan oyunculardan biri olduğunu biliyorum..

Burdaki pozisyon yorumlarında farklı bir şey olmalı..Örneğin Tomas'la ilk defa oynamanın uyum sorunu ya da orta sahadan kaynaklanan bir zaaf.. :?:
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Emre ancak bugünki gibi durumlarda sahaya çıkabilir. Eskidende çok faul yapardı, şimdide yapıyor. Madden yük olmuyorsa bi kenarda muhafaza edilsin, ama ona güvenerek takım kurulmaz. İktidarsız yönetim futbolculara para vermeye çabalarsa, transfer dönemi sadece adam gibi bir oyun kurucu bulup işi kotarabilir. Şu takımdan bir kişi daha para yüzünden gidecek olursa, mister C'ye bizzat küfredeceğim.
Hasan Utku wrote: Maçı seyretmedim ama Emre'nin Türkiye'deki dörtlü savunmayı en iyi oynayan oyunculardan biri olduğunu biliyorum..

Burdaki pozisyon yorumlarında farklı bir şey olmalı..Örneğin Tomas'la ilk defa oynamanın uyum sorunu ya da orta sahadan kaynaklanan bir zaaf.. :?:
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Lazların 1 Nisan şakası:

http://www.zaman.com.tr/?bl=spor&alt=&t ... &hn=272219

Songu çıldırtan karşılıksız çek:

http://www.hurriyet.com.tr/spor/4187540.asp?gid=53

Adnan bey köpürmüş! Köpüklü Adnan! Aylarca yönetici olmayacağını söylerken son gecede fikir değiştiren Adnan, önce şu oyunculara biraz para verin sonra konuşun! Güya yeni yönetimsiniz! Nereniz yeni sizin? Mister C, para vermezsem şampiyonluk şansımız artar diye düşünüyor olmalı! Karşılıksız çek vermek ne menem bir haysiyetsizliktir! Bari hiç vermeyin! 2002'de resmi sitenin forumuna üye olmuştum, hala duruyorsa biraz içimi dökeyim, sinirlerimi geriyor C ve adamları!
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Hocam, kendisi bilgisayar basinda degilken, LigTV'den gol linklerini gecme gorevini bana vermisti :) ama, bu sefer resmi site, LigTV'den once davranmisa benzer... Bu yazinin saati itibariyla gorunmuyor ama, su link'ten bilahare bu haftaki gollerimizin cikmasi lazim LigTV sitesinde.

Resmi site golleri de asagida (daha sonra "uzun" versiyonlari da konulur diyecektim ama, bunlar uzunu, sonra kisasi konulacak sanirim!):
7' Necati Ateş (1-0) (P)
21' Necati Ateş (2-0) (P)
48' Sasa Ilic (3-0)
Özgür
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ismail Gezer wrote:İlk penaltı penaltıya benzemiyor, ama o görüntüyle kesin penaltıdır yada değildir demek komik olur..
Oncelikle hosgeldiniz, hizli girdiniz bakiyorum... Ama baskalarinin gorus bildirdigi bir duruma "komik olur" diye yaklasmis olmaniz, insana, "agir ol da..." sozunu hatirlatiyor ister istemez...

Ben, benzeri pozisyonlarda, Nobre'ye (kendi capimda) kufredebilme ozgurlugumu devam ettirmek adina, penalti degildir diyorum, komik filan da oldugu yok...

Sevgili Gorkem'in yazdiklarindan yanlis anlasilma olasiligi da var. Kafa topuna yukselmekte filan degil Hakan orda. Hatta, dusmeye baslamasi da, defans oyuncusuyla temasindan soyle bir yarim saniye sonra filan basliyor dikkatli bakilirsa.

5 spor yazarini okumus oldum macla ilgili. Ilgincti bayagi... Bunlardan 3'u Galatasaray'in takim halinde inanmisligina, aylardir mac eksigi olan Emre'sine kadar, sahadaki her bir oyuncusunun ust duzey motivasyonuna ovguler yagdiriyordu. Ikisi de, Genclere verilen pozisyonlara, Mondragon'un yildizlasmasina, ve hakeme daha cok agirlik vermisti... Ben bunlarin icinde cogunluga katilip, (Song gibi "sigorta" bir oyuncunun son anda kendilerini yalniz birakmasina da ragmen) takimimizi ustun mucadelesinden dolayi tebrik edeyim.... :)
Özgür
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Ozgur Huseyinoglu wrote:... Bunlardan 3'u Galatasaray'in takim halinde inanmisligina, aylardir mac eksigi olan Emre'sine kadar, sahadaki her bir oyuncusunun ust duzey motivas yonuna ovguler yagdiriyordu.
Sevgili Ozgur, bu 3 yazarin kim oldugunu bilmiyorum ama ben de onlarla ayni fikirdeyim. Galatasaray dun iyi oynamadi ama bu mactan ben zaten iyi bir oyun yerine mucadele bekliyordum. Gerets de buradaki ilk 11 tahminlerini alt ust edecek bir kadro cikardi. Dusundugu takimin toplam mucadele gucunu artirmak, bir yandan da stresli olacagi belli bu macta tecrubeli futbolculardan yararlanmakti. Ergun secimine itirazim olsa da - ki ikinci yari GB bu kanadi cok kullandi- Sabri yerine Cihan secimi bence iyiydi. Ilk golu de erken bulunca takim ister istemez geriye cekildi, daha sonra arada parlayan pozisyonlarla ikinci ve ucuncu goller geldi. 8.dakikada gol gelmeseydi oyun farkli olurdu diye dusunuyorum.

Takimin bu maca zihinsel olarak iyi hazirlandigi belliydi. Her futbolcu GBnin sert futboluna ve mucadele tarzina hazirlikliydi, bu sebeple cok iyi mucadele etti. Ilic bile tehlikeli pozisyonda kafasini uzatarak topa mudahele etti. H.Sukur genel olarak iyiydi, gerektigi zamanlarda top aldi ve dagitti, bundan da onemlisi takima mucadele yonunden liderlik etti. Takimin en kotusu Necati'ydi, 3. golden sonra yerini Kabze'ye birakmasi gerekiyordu ama Gerets bu oyuncunun hafta ici kacirdiklarindan sonra kendisini maca almadi.

GB oyunun hakimi gibi gozuktu ama her mac verdigimiz turden bir kac pozisyon disinda (Emrenin gereksiz penaltisi) ekstra bir sey yoktu. Mondi her mac boyle pozisyon cikariyor. Tribunde bu maci seyrederken Erciyes macindaki pozisyonlarin yarattigi stresin ve Cenk gibi tehlikeli bir forvetin GB'de olmadigini dusundum. TR liginde bu kadar pozisyon vermenin cok zarari yok, cunku rakip forvetler iyi degil. CL'de ne olur, o baska.

Sevgili Ozan, mac oncesi kadro secimiyle ilgili sorun hakkinda yazmaya ancak simdi firsat buluyorum. Mucadele gerektiren bir macta Ilic'in kadroda olmasi gerektigini soylememin sebebi ne yazik ki takimda baska hucum zenginligi yaratacak bir futbolcu olmamasidir.
Tan Erten
Post Reply