Yolculuk / Ani /Konu dışı

Spor, kultur, muzik, sanat gibi konulara odaklanmis forum.

Moderator: Staff

Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Baris Tokat wrote:Forum kurallarina tekrar bi göz attim: "Forumda politik, dini inanc, irk ve cinsiyet konularinda yorumlar yapmak yasaktir"

.
Kurallar delinmek icin konulmustur Turk anlaysina ters dusmedigin icin bir sorun yok. Artik milletin de canina tak dedi. Boyle konular icin soylenecek ne varsa soylendigi icin geriye pek bir sey kalmadi. Kisir dongu denilen sacmalik yuzunden kimsenin bu yarayi desmek istemedigi icin yazmak istemedigi ortada. Inatla hicbir musubetten ders alinmadan ayni terane devam ettiriliyor. Turkiye koskaca bir yuzyili iskaladi bu yuzden. 21. yuzyilda sorun olarak onune koydugu seyleri Bati yuzyillar once asmis vaziyette. Degisecek hicbir sey yok. O yuzden konusulup tartisiacak bir sey de yok.
Last edited by Cengiz Akgun on Mon Mar 24, 2008 6:21 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Baris, sen Cengiz'in yilmisligina bakma. Bu konular cok insani hem de cok yakindan ilgilendiriyor. Ozellikle Turkiye'de cok yakindan takip ediliyor.

Cengiz hic bir sey degismez diyor ama su anda Turkiye 80 kusur yillik tarihinin en buyuk degisikliklerini yasiyor. Onemli siyasi formasyonlar yikilip, yenileri kuruluyor. Bunun kuresel nedenleri oldugu gibi yerel nedenleri de karmasik.

O nedenle bu olaylari anlayabilmek onemli. Bir kez dogru anlasildigi zaman, arzu edilen 'degisiklikler' arkasindan bir sekilde gelir. Onemli olan tam olarak kavrayabilmek.

Ama bu kavrayisi bir futbol forumunda bulmak ne yazik ki mumkun olmaz. Buradaki derinlik futbol uzerine. Siyaset uzerine degil. Siyaset uzerine derinlik yaratmaya kalkarsan, o zaman 'taraftar' ruhu ile karsilasirsin. Yani havada ampul gibi asili duran bir konuya, yerden cesitli katkilarda bulunma oyunu yerine, kamplara ayrilmis ve konuyu saga sola cekistiren gruplasmalar ile karsilasirsin. Bir de buna ortamin sadece yazili ortam olmasini eklersen ve herkesin soyle bir gecerken baktigi ve yazdigi bir ortam oldugunu farzedersen, iste o zaman burada siyaseti tartismanin neden kisir donguye donusecegini anlarsin.

Tabii bu, katkida bulunmak isteyenlerin hevesini kursagindan birakmak anlamina gelmez. Ancak bunu yapacaklarin basilacak nasirlar icin surekli tentirdiyot ile dolasmalarini ogut veririm.
Baris Tokat

Post by Baris Tokat »

Murat Kara wrote:Baris, sen Cengiz'in yilmisligina bakma. Bu konular cok insani hem de cok yakindan ilgilendiriyor. Ozellikle Turkiye'de cok yakindan takip ediliyor.

Cengiz hic bir sey degismez diyor ama su anda Turkiye 80 kusur yillik tarihinin en buyuk degisikliklerini yasiyor. Onemli siyasi formasyonlar yikilip, yenileri kuruluyor. Bunun kuresel nedenleri oldugu gibi yerel nedenleri de karmasik.

O nedenle bu olaylari anlayabilmek onemli. Bir kez dogru anlasildigi zaman, arzu edilen 'degisiklikler' arkasindan bir sekilde gelir. Onemli olan tam olarak kavrayabilmek.

Ama bu kavrayisi bir futbol forumunda bulmak ne yazik ki mumkun olmaz. Buradaki derinlik futbol uzerine. Siyaset uzerine degil. Siyaset uzerine derinlik yaratmaya kalkarsan, o zaman 'taraftar' ruhu ile karsilasirsin. Yani havada ampul gibi asili duran bir konuya, yerden cesitli katkilarda bulunma oyunu yerine, kamplara ayrilmis ve konuyu saga sola cekistiren gruplasmalar ile karsilasirsin. Bir de buna ortamin sadece yazili ortam olmasini eklersen ve herkesin soyle bir gecerken baktigi ve yazdigi bir ortam oldugunu farzedersen, iste o zaman burada siyaseti tartismanin neden kisir donguye donusecegini anlarsin.

Tabii bu, katkida bulunmak isteyenlerin hevesini kursagindan birakmak anlamina gelmez. Ancak bunu yapacaklarin basilacak nasirlar icin surekli tentirdiyot ile dolasmalarini ogut veririm.
Evet, ben de olaylari disardan takip eden birisi olarak kavramaya calisiyorum. Bunun icin farkli görüsleri dinlemek isterdim.

Belki dedigin gibi, bunu bir futbol forumunda beklemek yanlis olabilir. Ama bu forumda yazanlarin cogunun gercekten nitelikli, iyi egitimli, bagimsiz düsünebilme kabiliyetine sahip insanlar olduklarini düsünüyorum. Yani istenilse güzel bir tartisma ortami yaratilir.

Senin bildigin, seviyeli bir sekilde Türkiye siyaseti tartisilan bir forum varsa internette, bana bildirirsen sevinirim.
Quo vadis, Galatasaray?
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Baris Tokat wrote:Senin bildigin, seviyeli bir sekilde Türkiye siyaseti tartisilan bir forum varsa internette, bana bildirirsen sevinirim.
Ben sosyalistim ve wsws.org'u forum olarak kullaniyorum. Samimi insanlarin mektuplarini her zaman icin yayinliyorlar. Klasik anlamiyla bir forum degil elbette ama ciddi olarak 'dunyayi kurtarmak (bu arada Turkiye'yi de kurtarmak:)' niyetinde olanlara guzel ve derin bir forum sunuyor. Elbette her siyasi ortam gibi ideolojik bir ortam ama analizler isci sinifinin bakis acisindan yapiliyor. Yani orta sinifa veya ust sinifa aitsen o zaman bakis acisini anlaman daha zor olur.

Turkiye hakkinda yazdiklari oldukca sinirli ama genel hatlariyla analizler bulmak mumkun. Bir de uzun sureli okuyunca, yani mantigi cozunce, o zaman sokaktaki insanin cikarlarini koruyacak sekilde cikarimlar yapmak da kolaylasiyor.

Mesela sana bu gorusun analizlerinden bir ornek vereyim. Buradakiler bunlari daha once okudular ve yorumlar yapildi. O nedenle bir tekrardan ibaret olacak ama, dogru yada yanlis, senin merakini daha da atesleyebilir belki.

Turkiye dunyadaki ulkelerin belki de en karmasik siyasetine sahip olan bir ulke. Turkiye'yi yonetenler arasindaki kamplasmalar 200 yildir cozulemeyen kamplasmalar. Diger ulkelerin bir cogunda bu kamplarin sayisi 2'yi bilemedin 3'u gecmez. Turkiye'de en az 5 kamp mevcut su anda. Kemalistler var, Islamcilar var, libareller var, asiri sag var, sozde-sol kanat var. Buna bir de su siralar sesi fazla duyulmayan sozde-devrimci sol kanatlarini eklersen 6-7 tane kamp cikar karsina. Bu kamplar sadece Turkiye'yi yonetenler arasindaki kamplar. Bir de isci sinifi icersinde olusan kamplara bakarsan kamplasmalar daha da artiyor.

Bu kamplardan en onemlileri su anda Kemalistler, Islamcilar ve ne idugu belirsiz Libareller (va elbette asiri sag). Bu kamplarin uzun tarihleri var. Senin ilgini ceken son haberler bu uc kamp arasindaki mucadelenin kizisma haberleri. Son on yildir cok net bir sekilde Kemalist kampin gerileyip, Islamci kampin guclendigini gorduk. Bunun hem kuresel hem de yerel nedenleri var. Libareller suya sabuna karismama egilimindeler ama olaylar onlari da surekli cekmekte isin icine. Bir AB muhabbeti ile Islamcilar'a yanasiyorlar, hop bir bakiyorsun Kurt muhabbeti nedeniyle Kemalislere yanasiyorlar.

Su anda gerceklesmekte olan degisiklikler ise cok onemli. 80 yillik Kemalist ust-yapi AKP'nin en son secim zaferi ile resmi olarak son bulmus durumda. Bunun en buyuk simgesi Cankaya'da oturan adam. Kemalist rejim simdi son mermilerini kullanmak icin harekete gecti ama herseyi ellerin yuzlerine bulastirmaktalar. Mesela Kuzey Irak'a girip, Osmanli otoritesini orta-doguya tekrar getirme hevesine kapildilar ama sonra zilgiti yiyince hop diye tirstilar. Halbu ki ilk tiyoyu ABD vermisti ama ABD'de Saddam'a da tiyo vermisti zamaninda. Bu durum ordu ile CHP/MHP'nin arasini acinca, Kemalist blok aniden (ve beklenmedik sekilde) bolunmenin esigine geliverdi. Ben aslinda ordunun Kuzey Irak'tan cekilme emrini hukumetin uzerine atip, onlari suclayacagini bekliyordum. Yani bir tasla iki kus vurabilirlerdi. Ama oyle yapmadilar nedense. Simdi bu ortamda son merminin ise yaramayacagi kesin. Islamcilar ise kis kis gulerek,oylarinin daha da artacagini dusunuyorlar, ki bence de oyle olacak. AA vari Erdogan'in cenesini kapatabilseler zafer karsilarinda altin tabakta sunulmus. Erdogan laga luga yapip, ortaligi kiskirtiyor nedense. Halbuki susup otursa ve refarandumunu yapsa olay bitecek. Bu arada Ergenekon'un kokusmus kapagini acmaya calisiyor ama kafaya mermiyi yerse hic sasirmam. Elbette Erdogan'in yerine daha beter birini bulur Islamcilar. Zorlanmazlar artik!

Bu durumda bu iki yonetici kamptan ikisine de katilma sarti yok. Ben hic birine sempati ile bakmamakla beraber, Islamcilarin yaratacaklari tehlikenin farkindayim. Ancak bu tehlikenin Kemalistlerin yontemleri ile engellenemeyeceginin de farkindayim.

Bu arada yurt disi sermaye AKP'den istedigini ha boyuna aliyor ve mutlular. O nedenle AKP'yi destekliyorlar. Kemalistlerin bunu emperyalistlere boyun egiliyor diye yaygara yaparak kullanmaya calismalari geri tepti. Halk gerzek degil. Emperyalistler daha dun cikmadi piyasaya. Cumhuriyetin ilk yillari haric, ozellikle 1945 sonrasi surekli emperyalistlerin kucaginda ulke. Yani Kemalistler basta iken de durum farkli degildi. Sadece kuresel ekonomi geregi AKP daha da fazla acmak zorunda kaliyor ekonomiyi. Kemalist darbe olan 12 Eylul ve daha sonra Ozal 25 yil once denemislerdi ama yabanci sermaye burun kivirmisti. AKP'nin sansina devran degisti ve yabanci sermaye gelmeye basladi. Yani olay AKP'nin 'ihanetinden' cok konjektur olayi.

Senin verdigin makale son olaylarin (yani AKP'nin acemice davranmasinin) yabanci sermayeyi tedirgin ettigini gosteriyor. Onlar da belli ki sasirmislar. AKP'ye mesaj gonderiyorlar. Eger bu durumu sutcu beygirlerini fazla urkutmeden atlatamayacaksan AB'yi unut, hatta bizim destegimizi de unut filan gibi bir havaya girmisler. Zaten adamlarin ABD krizi ile morali bozuk. AKP'nin acemiliklerini cekecek sabirlari fazla yok anlasilan. Ote yandan Kemalistlerin acemiliklerini de gorup rahatlamislardir belki biraz.

Butun bunlar herseyin kontrol altinda oldugu izlenimini verebilir sana ama hic de oyle degil. Dunyadaki kriz cok ciddi ve Turkiye uzerinde muazzam etkileri olacak. O zaman AKP kendisini buz pistinin uzerindeki fil gibi hissedecektir. Son zamandaki acemilikleri goz onune alindiginda, bu duruma gogus gerecek siyasi kadrolara sahip degiller. Yani ayni anda gocmekte olan iki kamp gorebiliriz.

O zaman sazi kim eline alir su asmada tahmin etmek guc. Tek bildigim, grevlerin ve toplumsal istikrarsizligin cok artacagi. Bu karmasadan galip cikacak kadrolarin cok tecrubeli ve cetin kadrolar olmasi gerekecek. Boyle bir kadrolasma mevcut degil su anda. O nedenle sokaktaki adamin onemli bir rol oynayacagini gormek hic de zor degil.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Murat Kara wrote:
Baris Tokat wrote:Senin bildigin, seviyeli bir sekilde Türkiye siyaseti tartisilan bir forum varsa internette, bana bildirirsen sevinirim.
Ben sosyalistim ve wsws.org'u forum olarak kullaniyorum. Samimi insanlarin mektuplarini her zaman icin yayinliyorlar. Klasik anlamiyla bir forum degil elbette ama ciddi olarak 'dunyayi kurtarmak (bu arada Turkiye'yi de kurtarmak:)' niyetinde olanlara guzel ve derin bir forum sunuyor. Elbette her siyasi ortam gibi ideolojik bir ortam ama analizler isci sinifinin bakis acisindan yapiliyor. Yani orta sinifa veya ust sinifa aitsen o zaman bakis acisini anlaman daha zor olur.

Turkiye hakkinda yazdiklari oldukca sinirli ama genel hatlariyla analizler bulmak mumkun. Bir de uzun sureli okuyunca, yani mantigi cozunce, o zaman sokaktaki insanin cikarlarini koruyacak sekilde cikarimlar yapmak da kolaylasiyor.

Mesela sana bu gorusun analizlerinden bir ornek vereyim. Buradakiler bunlari daha once okudular ve yorumlar yapildi. O nedenle bir tekrardan ibaret olacak ama, dogru yada yanlis, senin merakini daha da atesleyebilir belki.

Turkiye dunyadaki ulkelerin belki de en karmasik siyasetine sahip olan bir ulke. Turkiye'yi yonetenler arasindaki kamplasmalar 200 yildir cozulemeyen kamplasmalar. Diger ulkelerin bir cogunda bu kamplarin sayisi 2'yi bilemedin 3'u gecmez. Turkiye'de en az 5 kamp mevcut su anda. Kemalistler var, Islamcilar var, libareller var, asiri sag var, sozde-sol kanat var. Buna bir de su siralar sesi fazla duyulmayan sozde-devrimci sol kanatlarini eklersen 6-7 tane kamp cikar karsina. Bu kamplar sadece Turkiye'yi yonetenler arasindaki kamplar. Bir de isci sinifi icersinde olusan kamplara bakarsan kamplasmalar daha da artiyor.

Bu kamplardan en onemlileri su anda Kemalistler, Islamcilar ve ne idugu belirsiz Libareller (va elbette asiri sag). Bu kamplarin uzun tarihleri var. Senin ilgini ceken son haberler bu uc kamp arasindaki mucadelenin kizisma haberleri. Son on yildir cok net bir sekilde Kemalist kampin gerileyip, Islamci kampin guclendigini gorduk. Bunun hem kuresel hem de yerel nedenleri var. Libareller suya sabuna karismama egilimindeler ama olaylar onlari da surekli cekmekte isin icine. Bir AB muhabbeti ile Islamcilar'a yanasiyorlar, hop bir bakiyorsun Kurt muhabbeti nedeniyle Kemalislere yanasiyorlar.

Su anda gerceklesmekte olan degisiklikler ise cok onemli. 80 yillik Kemalist ust-yapi AKP'nin en son secim zaferi ile resmi olarak son bulmus durumda. Bunun en buyuk simgesi Cankaya'da oturan adam. Kemalist rejim simdi son mermilerini kullanmak icin harekete gecti ama herseyi ellerin yuzlerine bulastirmaktalar. Mesela Kuzey Irak'a girip, Osmanli otoritesini orta-doguya tekrar getirme hevesine kapildilar ama sonra zilgiti yiyince hop diye tirstilar. Halbu ki ilk tiyoyu ABD vermisti ama ABD'de Saddam'a da tiyo vermisti zamaninda. Bu durum ordu ile CHP/MHP'nin arasini acinca, Kemalistler blok aniden (ve beklenmedik sekilde) bolunmenin esigine geliverdi. Ben aslinda ordunun Kuzey Irak'tan cekilme emrini hukumetin uzerine atip, onlari suclayacagini bekliyordum. Yani bir tasla iki kus vurabilirlerdi. Ama oyle yapmadilar nedense. Simdi bu ortamda son merminin ise yaramayacagi kesin. Islamcilar ise kis kis gulerek,oylarinin daha da artacagini dusunuyorlar, ki bence de oyle olacak. AA vari Erdogan'in cenesini kapatabilseler zafer karsilarinda altin tabakta sunulmus. Erdogan laga luga yapip, ortaligi kiskirtiyor nedense. Halbuki susup otursa ve refarandumunu yapsa olay bitecek. Bu arada Ergenekon'un kokusmus kapagini acmaya calisiyor ama kafaya mermiyi yerse hic sasirmam. Elbette Erdogan'in yerine daha beter birini bulur Islamcilar. Zorlanmazlar artik!

Bu durumda bu iki yonetici kamptan ikisine de katilma sarti yok. Ben hic birine sempati ile bakmamakla beraber, Islamcilarin yaratacaklari tehlikenin farkindayim. Ancak bu tehlikenin Kemalistlerin yontemleri ile engellenemeyeceginin de farkindayim.

Bu arada yurt disi sermaye AKP'den istedigini ha boyuna aliyor ve mutlular. O nedenle AKP'yi destekliyorlar. Kemalistlerin bunu emperyalistlere boyun egiliyor diye yaygara yaparak kullanmaya calismalari geri tepti. Halk gerzek degil. Emperyalistler daha dun cikmadi piyasaya. Cumhuriyetin ilk yillari haric, ozellikle 1945 sonrasi surekli emperyalistlerin kucaginda ulke. Yani Kemalistler basta iken de durum farkli degildi. Sadece kuresel ekonomi geregi AKP daha da fazla acmak zorunda kaliyor ekonomiyi. 12 Eylul ve daha sonra Ozal 25 yil once denemislerdi ama yabanci sermaye burun kivirmisti. AKP'nin sansina devran degisti ve yabanci sermaye gelmeye basladi. Yani olay AKP'nin 'ihanetinden' cok kojektur olayi.

Senin verdigin makale son olaylarin (ayni AKP'nin acemice davranmasinin) yabanci sermayeyi tedirgin ettigini gosteriyor. Onlar da bellki sasirmislar. AKP'ye mesaj gonderiyorlar. Eger bu durumu sutcu beygirlerini fazla urkutmeden atlatamayacaksan AB'yi unut, hatta bizim destegimizi de unut filan gibi bir havaya girmisler. Zaten adamlarin ABD krizi ile morali bozuk. AKP'nin acemiliklerini cekecek sabirlari fazla yok anlasilan.

Ote yandan Kemalistlerin acemiliklerini de gorup rahatlamislardir belki biraz.
Bu yazilandan aklima bir suru soru takildi...

1. Bu Kemalist dediklerinin bayraktari kim? Baykal deme lutfen...

2. Bir insan Turkiye'de hem islamci hem Kemalist olamaz mi? Yani dini butun inanci tam bir insan Ataturk'un Turk insanina sagladigi ozgurlukleri, diger yandan modern bir Kemalist insan dindar bir hanimin basi kapali olarak okula gitmek istemesini - biraktim begenip saygiyla bakmayi - tahammul bile edemez bir halde mi?

3. Bu liberaller dedigin kisim nedir ben pek anlamadim --- ABD'de sosyalist yakinliginda olanlara liberal deniyor - TR'de farkli bir konsept mi liberallik?

4. Senin anlattiklarindan Kemalistlerin yapmak istedikleri ile Kemalistlikten pek anlamadiklari hissine kapildim... "yurtta sulh cihanda sulh" felsefesi ile "Kuzey Irak'a girip, Osmanli otoritesini orta-doguya tekrar getirme hevesi" tam birbirine zit iliskili dusunceler...

Senin anlattiklarindan anladigim daha da dogrusu anlayamadigim kadari ile TR'de kendini Kemalist ve Liberal olarak adlandiran gruplar daha ugrunda mucadele verdikleri ideolojileri kavrayamamislar --- bu durumda ideolojilerini daha iyi tanimlayabilmis ve dolayisi ile halka daha inandirici gelen Islamcilarin son secimlerde elde ettikleri zaferler daha aciklanabilir bir hale geldi benim icin.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Sorularinin hepsi mantikli ve guzel sorular. Hepsinin de bir yaniti var. Amacim kafani karistirmak degildi elbette. Asagiya notladim kisaca.

MT: 1. Bu Kemalist dediklerinin bayraktari kim? Baykal deme lutfen...
MK: Kemalizm zaman icersinde kojukture gore evrime ugradi. Buna kimisi dejenere oldu diyor kimisi de gercek kimligini buldu diyor. Bence bu konunun ozu degil. Kemalizm'i su anda 'Ataturk devrimlerini' koruma olarak tanimlamak bile mumkun degil. Zira Ataturk'un ilkeleri tek tek geri alindi zaman icersinde (ki bu onlarin devrim degil reform olduklarini gosteriyor. Devrim olsaydi baska bir devrim gerekirdi o devrimin etkilerini silmek icin). Bu tabii zaman icersinde gerceklesen kosullar icersinde gerceklesti. Mesela 1970'lilerden sonra ortaya cikan kuresel ekonomiye Devletcilikle yanit vermek imkansizlasti. Sovyetler bile dayanamadi, Turkiye'nin dayanmasi dusunulemezdi ve Devletcilik cope gitti. Benzer sekilde alti okun diger ilkeleri de bundan etkilendiler. Su anda ise dunyada bas gostern radikal islamin da etkisiyle Laiklik ilkesi de baski altinda simdi. Yani Kemalizm de zaman icersinde degisti. Su anda geriye bir tek kabuk kaldi. Onu da Ordu/CHP ikilisi tasimaya calisiyor. Ama ici bos oldugu icin yere dusuruverseler kirilacak, ki bir iki kere dusurduler ve tingirtili sesler cikti. Bu arada MHP de doksanlarin sonlarina dogru onlara yakinlastiydi, simdi tekrar uzaklasiyor. Tingirtinin sesini duydular herhalde.

MT: 2. Bir insan Turkiye'de hem islamci hem Kemalist olamaz mi? Yani dini butun inanci tam bir insan Ataturk'un Turk insanina sagladigi ozgurlukleri, diger yandan modern bir Kemalist insan dindar bir hanimin basi kapali olarak okula gitmek istemesini - biraktim begenip saygiyla bakmayi - tahammul bile edemez bir halde mi?

MK: Birey olarak bakildiginda elbette olur sokaktaki adam icin. Ama sinif olarak bakildiginda zor. (Eger yeni bir akim kurulsa Islamci Kemalist diye ve populer olsa mumkun ama tarihi nedenlerden dolayi bu su anda mumkun degil.) Ancak bir kampi temsil eden yonetici kesimlerin bireyleri her ikisi birden olamaz. Ayni AA'nin basina gelenler gibi dislanirsin. Yani is vermezler.

MT: 3. Bu liberaller dedigin kisim nedir ben pek anlamadim --- ABD'de sosyalist yakinliginda olanlara liberal deniyor - TR'de farkli bir konsept mi liberallik?

MK: Turkiye'deki liberaller AB'nin is dunyasina girip belirli ayricalik elde etmek isteyen kesim. Daha cok TUSIAD'in destek verdigi bir kesim. Ancak cok derin cizgilerle ayrilmiyorlar mesela Kemalistler ve Islamcilar gibi. Cikarlari neredeyse oraya oynama gibi bir cahillik yapiyorlar. Uzun vadeli davranmayi bilmiyorlar. O nedenle de arada kayniyorlar ve pek soz geciremiyorlar. Dogan grubu mesela liberallerin bir uyesi denebilir. ABD'deki liberallik daha cok aydinlikci taraf olarak goruluyor (eski Kemalizm gibi). Mesela Avustralya'da liberaller sagci (ABD'deki Cumhuriyetcilerin karsiti). O nedenle liberalizm diye bir ideoloji yok aslinda. Sadece uygulama var. Koku pragmatizme, post-modernizme, rationalizme kadar gider.

MT: 4. Senin anlattiklarindan Kemalistlerin yapmak istedikleri ile Kemalistlikten pek anlamadiklari hissine kapildim... "yurtta sulh cihanda sulh" felsefesi ile "Kuzey Irak'a girip, Osmanli otoritesini orta-doguya tekrar getirme hevesi" tam birbirine zit iliskili dusunceler...

MK: Kemalizm vs gibi terimler bir bayraktir. Her bayrak gibi bu terimler de bir toplumsal olguyu harekete kolayca gecirebilmek icin ortaya cikar. Ancak onlar da zaman icersinde eskirler, kuflenirler ve yenilenme ihtiyaci duyarlar. Iste o anlarda, bu sloganlarin/ilkelerin ilerici mi yoksa gerici oldugu ortaya cikar. Eger o anlarda bu ilke yuzunden, yenilenme ilerici bir sekil aliyorsa, o zaman o ilke ilericiligini kaybetmeden ve daha da guclenerek yoluna devam eder. Aksi taktirde, bunun tam tersi gerceklesir. Tarih cok acimsiz bir sinama ortami bu ilkeler icin. Bu acidan bakildiginda su anda Kemalizmin geldigi nokta, Kemalizmin icersinde dogusundan var olan pragmatizm ile baglantili gorulebilir. Bunu boyle gorenler var. Ben ise bunun cok basit bir aciklama oldugunu dusunuyorum. Cok daha guclu toplumsal nedenler var bence arkasinda.

Bir de halk bu tur degisimleri yavas yavas sindirir. Onun icin Kemalizm denince halk 'yurtta sulh cihanda sulh' anlarken ordu icin bu kelime milliyetcilik anlamina gelebiliyor ve 'ulkenin cikarlari' icin savas isteyebiliyor. Bunu yaparken komik olan Kemalizmin anti-emperyalist kredisini hala var zannedip kullanmaya calisiyorlar. Halbuki hic gerek yok. Cok buyuk hata onlar icin!

MT: Senin anlattiklarindan anladigim daha da dogrusu anlayamadigim kadari ile TR'de kendini Kemalist ve Liberal olarak adlandiran gruplar daha ugrunda mucadele verdikleri ideolojileri kavrayamamislar --- bu durumda ideolojilerini daha iyi tanimlayabilmis ve dolayisi ile halka daha inandirici gelen Islamcilarin son secimlerde elde ettikleri zaferler daha aciklanabilir bir hale geldi benim icin.[/quote]

MK: Aslinda temelde iki tane ideoloji var: kapitalizm ve sosyalizm. Digerleri bunun cocuklari. Bu anlamda Kemalizm ve Liberalizm ayri kamplara, ayri ayricaliklar sunan ve toplum uzerinde belli bir etki yapmayi amaclayan akimlar. Ideoloji olabilmeleri icin, benim gorusume gore, uretim icersinde direk olarak rol alan siniflarin cikarlarini savunuyor olmalari gerekir. Uretim icersinde bir cok sinif yer aliyor (ciftciler, isciler, patronlar, orta sinif, vs). Temel olarak bakildiginda ise gercekte 2 etkili sinif var: patron ve isciler. Digerleri bu iki sinifi beslemek, hizmet vermek, egitmek vs icin varlar. Yine temel olarak bu iki sinif da kendi ideolojilerini gelistirmek zorunda. Cunku baska turlu diger yan siniflari kendi taraflarina cekemezler. Tarihe bakinca da bunu goruyoruz.

Hem Kemalizm hem de Liberalizm kesinlikle sosyalist degiller. O halde geriye bir tek kapitalizm kaliyor. Kapitalizm de kendi icersinde sol-sag-orta vs diye bir suru kamplara bolunmus durumda. Yukarida yazdiklarimin hepsi bu kapitalist ortam icersindeki kamplar icin.

Aslinda bu gruplar ne yaptiklarini cok iyi biliyorlar. Uygulama sirasinda hata yapiyor olabilirler ama nereye varmak istediklerinin cok iyi biliyorlar. Sonucta akademisyenleri ile, basini ile, siyasetcisi ile, guvenlik gucleri ile buyuk bir projenin icersindeler surekli.

Sorun suradan kaynaklaniyor: ne yapacaklarini cok iyi biliyorlar da, yapmak istedikleri seyler halkin ihtiyaclari ile ortusmuyor. Temel olarak bakildiginda hepsinin yapmak istedigi sey ulusal gelirden aldiklari payi arttirmak. En temel gudu bu. Bunu yaparken kavga cikiyor. Islamcilar kendi paylarini arttirmaya ugrasirken ve bunu yaparken kendi ahlak normlarini yerlestirip rahatlamak isterlerken, digerleri de kendi paylarini arttirmayi yada en azindan azaltmamayi dusunuyorlar. Dusunsene mesela, AKP iyice guclense ve ordunun gelirini azaltsa (mesela Oyak'i alsa elinden), o zaman ordu zor durumda kalir. O nedenle ordunun kendisine bir 'bayrak' edinerek bu duruma karsi direnmesi gerekiyor. Eskiden beri ordu Kemalizm bayragini kullandigi icin bayragin pulu ne kadar da dokulmus olsa onunla devam etmeye calisiyor.

Tabii bu cok karikaturistik bir resim. Olay bundan cok daha karisik. Kesinlikle sadece ekonomik degil. Siyasi. Ayrica bireyler de onemli roller oynayabiliyor. Iste Roosevelt guzel bir ornek. Akintiya kurek cekmis. Yani sapmalar her zaman mumkun ama uzun vadede gidisati genelde degistirmiyor bu sapmalar. Bireyler hata yapiyor, halk isin icine burnunu sokuyor vs, vs. Yani duz bir cizgi yok. Yalpalamalar var. Ama temelde belli bir mantik var ve bu mantigi takip ederek hangisinin yalpalama hangisinin gercek oldugunu gormek mumkun.

Yahu yine bana yazdirdiniz. Simdi reklam yapiyorsun diye yiyecem zilgiti.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

DEGISIK BIR HABER

INGILIZLERIN IKI BUYUK KALESI DEVRILDI

Jaguar and Land Rover, two of Britain's most famous car names, have been sold to Indian company Tata.

TA TA !!!

Artik bazi aristokrat ingilizler hintli markasi diye binmezler : :lol:
TRUST GALATASARAY
MGC
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Vay canına, küreselleşme sen nelere kadirsin:lol:

Bir zamanlar üzerinde güneş batmayan imparatorluk, artık eski sömürgesi yeni yukselen deve satıyor şirketlerini.

Bu tata en ucuz arabayı satan firma değil mi, ucuz Jaguar da pek tutmaz ama :D
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:DEGISIK BIR HABER

Jaguar and Land Rover, two of Britain's most famous car names, have been sold to Indian company Tata.

TA TA !!!

Ingilizler Jaguar ve Land Rover Ford'a satilali yillar oldu.
Bugun Ford sadece Jaguar ve Land Rover'in degil ayni zamanda Isvec'in meshur Volvo'sunun da Japonlarin Mazda'sinin da sahibi. Bu haberde bir aspargaslik var.

Inanmayan gider
http://www.ford.com/about-ford/company- ... l-websites

Buradan Avrupa bolgesinden Turkiye'yi secer ve bu markalari Ford altinda gorur. Ford'un durumu bozuk. Amerikada Toyata'ya gecildi. Ucunculuge dustu. Toyota GM bile alt etme durumunda belki de etti bile.

Hintliler bunlari alip ne yapacak. Cadde'de hala okuzler yuruyor. Tata'nin ucuz araba fikri akillica bir is.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Cengiz Akgun wrote:
Mehmet Gurdal Cetin wrote:DEGISIK BIR HABER

TA TA !!!

Ingilizler Jaguar ve Land Rover Ford'a satilali yillar oldu.
Bugun Ford sadece Jaguar ve Land Rover'in degil ayni zamanda Isvec'in meshur Volvo'sunun da Japonlarin Mazda'sinin da sahibi. Bu haberde bir aspargaslik var.

Inanmayan gider
http://www.ford.com/about-ford/company- ... l-websites

Buradan Avrupa bolgesinden Turkiye'yi secer ve bu markalari Ford altinda gorur. Ford'un durumu bozuk. Amerikada Toyata'ya gecildi. Ucunculuge dustu. Toyota GM bile alt etme durumunda belki de etti bile.

Hintliler bunlari alip ne yapacak. Cadde'de hala okuzler yuruyor. Tata'nin ucuz araba fikri akillica bir is.
Cengiz, CNN'de de cikmis bu haber. Ford, Tata'ya kakalamis...

http://edition.cnn.com/2008/BUSINESS/03 ... index.html
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Murat Kara wrote: Cengiz, CNN'de de cikmis bu haber. Ford, Tata'ya kakalamis...

http://edition.cnn.com/2008/BUSINESS/03 ... index.html
Ford da bizim GS gibi dama dedi. Harac mezat satiyor herhalde. Eee Hintlilere de ne yakisir Jaguar ama. Al bir Jaguar yaninda da Tata bedava diyecekler herhalde.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Gurdal Cetin

Gulmekten bayilmak uzereyim :lol:

Bugunku konumuz ek$iden derlemeler, bayagdir bakmamisim.
Herkese hayirli haftalar.Korkmayin hanimlar da okuyabilir, Cigdem'in ictigi cay burnundan cikti.Aslinda eminim hepimizin icinde kucuk bir nebze bile olsa RIZALIK VAR :)

HAYVANSIN RIZA

- sewgilim gereksiz yere git-gel yapmayalım şimdi, sen kafana göre çalışırsın orallarımda diyorum bu gece.
- haywansın rıza...
- haywan değilim gereksiz tüketime karşıyım, hissetmediğim saniyeye karşıyım.

===========================================
-biriciğim, senin ailen de "abobe" kabilesinden gibi, hepsinin saçları sanki fotoşop'ta yapılmış, hepsinin burunları, sanırsın gallery effects'le gaussian bülür uygulanmış...
- haywansın rıza.
- haywan değilim, kompüter biliyorum, jargon biliyorum, öyle konuşuyorum.

-tonton yüzlü töslümbeğem, akşam arkadaşları yemeğe davet ettim, 26 kişi, mümkünse, onlar gelmeden memelerini masanın üstüne koyar mısın, içecek almayı unutmuşum da...
- haywansız rızzağ...
- kesinlikle değilim, mantıklıyım, iktisat sahibiyim, sayende sütiş patronuna meydan okuyacak nitelikteyim.

=============================================

-hayvansın rıza
-rrroooooaaarrrrrrrrr
-ama esas hayvanlık anlı şanlı ormanlar kralına rıza adını verendedir bunu da belirtmeden geçemiycem rıza...
-rroooooaaarrrrrrrrrrrrrrrr
-roarr ya dertli rızam benim...

(film seyrederken)
-taş gibi kadın öldü be! cesedi soğumadan biri zkse bari...
- hayvansın rıza!
- hayvan değilim, dünyada her türlü kaynağın sonuna kadar değerlendirilmesini, ziyan edilmemesini arzulayan bir kişiyim!

============================================

- kusum, hazir agzina almisken cikanlari da yutuversen peceteyle ugrastirmasan.
- hayvansin riza
- hayvan degilim nardanem, seni dusunuyom, protein o mis gibi, etin kilosu olmus surda bilmemkac milyon...

kapı çalar. gelen rızanın ev arkadaşı ahmet'in sevgilisidir
rıza: ahmet evde yok. ama sen bana ver. ben akşam belki ahmete veririm
ahmetin sevgilisi: hayvansın rıza
rıza: hayvan diilim. 'belki' dedim

- riza, vibrator fabrikasina arge uzmani gay araniyormus, bir gidip basvurayim diyorum
- niye? ben seni yeterince titretemiyo muyumda, gidip yapay vibrasyona adayacaksin kendini
- hayvansin riza

-sevgilim ben kanadaya gidiyorum benimle gelir misin?
-mumkun degil canim.
-gelirsen ekime kadar gelmezsen skime kadar.
-hayvansin riza!
-hayvan degilim ekim 2004te vizesi dolan biriyim.

==========================================

-vayy rıza manita yapmışsın..nasıl memnun musun?yenge meraba!..
rıza: -eh işte masrafını çıkarıyor...
-hayvan herifler!
rıza: -hayvan değiliz,maalleden arkadaşız..
-ehoha rıza abi kusura bakma ama yenge çok çirkinmiş...
rıza: ayağını yerden kessin yeter be mithatçığım,aha kaçtı!..

- riza tuzu uzatir misin?
- aha bisey istedin! sictiiiiiiiiiin. (cebi eline alir) rustem, canim ben aksama gelmiyorum halisahaya, beni yengen terletecek bu aksam
- hayvansin riza
- sanki bilmeyerek evlendin salak!
- yok riza yok.. hayvan da degilsin sen..

- tatlım dün diğer 11 burcun bayanlarını da test ettim, en yüksek performans sende.
- hayvansın rıza.
- hayvan değilim, değerini ortaya çıkarıyorum, seni baş tacı ediyorum.

=========================================
TRUST GALATASARAY
MGC
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ya buraya Cinli bir kadin grubunun caldigi Nihavent Longo'yi koymustum. Simdi bulamiyorum. Youtube'dan idi.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Cengiz Akgun wrote:Ya buraya Cinli bir kadin grubunun caldigi Nihavent Longo'yi koymustum. Simdi bulamiyorum. Youtube'dan idi.
Google Search: site:cimbom.org "Cengiz Akgun" nihavend
:arrow:
http://www.cimbom.org/forum/viewtopic.php?p=53670#53670
:arrow:
http://www.youtube.com/watch?v=u4VqVs79 ... ed&search=
Özgür
Mehmet Gurdal Cetin

Yurtdisindakiler Turkiye ekonomisini ne kadar takip ediyorlar bilmiyorum ama dun doviz burolari tahta kapattilar. Su an itibari ile EURO 2.10 civari DOLAR 1.34 lerde ve Tirmaniyor.Borsaci arkadaslar (Bahri , baba naber ? yengeye ve cocuklara selam) iddia ve sayisal olayina donecekler yakinda.

AKP'yi kapatma iddianamesi kabul edildi, AB Turkiye masasi sefi "Yapmayin Burnunuzdan Gelir" (getiririz) dedi, millet Izmir'de Izmir'in kurtulusunu tekrar kutlarken, Milano'lular Izmir'lileri denize doktu.

Dun D'ALEMA, PRODI, BERLUSCONI ve LATETIA MORATTI (Inter'in sahibinin karisi) Italyan TVlerinde halay cekiyorlardi :(

Memleketin anasi zkliyor hala gunluk kaygilarla omur torpuluyoruz, sehit cenazelerinde imamin "onlara olu demeyin" haykirisi artik tum Turk Milleti icin kullanilacak gibi oldu.Yasayan oıluler haline geldik.

Piyasada para yok, cekler donuyor, issizlik aldi basini gidiyor ama bizim derdimiz, BAYKAL-TAYYIP-BAHCELI ucgeninde hangisi bizi daha tatmin eder (burayi editledim terbiye sinirini asiyordu )

TV'da cikmis biri dun piskin piskin "kisi basina dusen milli gelir 10.000 dolari asti sevinin milletim "diyor.Bir lavuk cikmis " insallah ordu gorevini yerine getirir "diyor.

Kapatin kapatin, gelsinler % 65-70 le o zaman gorucem ben bu konusanlari.
TRUST GALATASARAY
MGC
Post Reply