SERKAN KURTULUS GALATASARAY'DA

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ahmet Yavuz

Post by Ahmet Yavuz »

Ismail Gezer wrote:Serkan 18 yaşındaymış. 2 yıl önce Bursa-BJK maçında Raşit Çetiner tarafından forma verilmiş ve Birinci Lig'de forma giyen en genç futbolcu olarak tarihe geçmiş.
Raşit Çetiner'in çok güvendiği bir isimdi. Onunla çalıştıktan bir yıl sonra bile hala ismini sayıklıyordu. Bursaspor'da çalıştığı dönemde Sercan Yıldırım ve Serdar'la Real Madrid ve Ajax'ın ilgilendiğini söylemişti. Ama izlendiği günlerde milli maçta sakatlandığı için takipten düşmüş.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Daha 1-2 gün önce Bülent Korkmaz'ı radyo sport'ta dinlemiştim. Bazı genç ümit veren futbolcuların daha 20'li yaşa basmadan yok olup gittiğinden bahsetti.Bunda en önemli sorunun çocuğun anne babasından kaynaklandığını söyledi. Örnek olarak Berkant'ı gösterdi. Bbabasının herşeyine karıştığını hocadan farklı olarak Berkant'a taktik falan verdiğini söyledi. Kötü örneklere Bjk'lı Batuhan2ı gösterdikten sonra bunun tersi olarak Bursa'daki serkan'dan bahsetti. Ailesi tarafından mükemmel yetiştirilen yetenekli olduğu kadar çok çok efendi bir oyuncu olduğundan bahsetmişti.

Acaba diyorum Serkan Kurtuluş'un transferi için Bülent Korkmaz'ın bir etkisi olmuş mudur. Sanırım bu kadar övgüyle bahsettiğine göre yönetime bu oyuncu için olumlu referans olmuştur.
Erdal Paksoy

Post by Erdal Paksoy »

Gelecek için gerçekten başarılı bir transfere benziyor ama:

Bu sezon savunmanın sağ kanadını (biri altı aydır sakat) 18 ve 21 yaşında iki oyuncuya teslim etmeye hazır mıyız?
O ikisi olmadığında yine Sabri midir alternatif?
Linderoth adını sağ bekte gördüm burada yazılan kimi ilk onbirde. Gerçekçi bir seçenek mi bu?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Uğur çok sevilen ve güvenilen, dahası kendi klübümüzde yetişmiş, iyi bir futbolcu.Herkesin sağ-bek'te görmek istediği ilk futbolcu o. Bu yüzden ben o'nun pozisyonuna yabancı transfer yapılmasını istemedim. Yerli bir ismin, Uğurla rekabet edebilecek, yedek kalırsa sorun olmayacak bir futbolcunun transfer edilmesini daha çok arzu ettim. Orta sahanın ortası "Lindertoh Linderoth" diye inlerken bu transfer cuk diye oturmuş oldu.

Becerikli ellerde çok iyi futbol oynayabilecek, geniş ve kaliteli bir kadro oluşmuş oldu şimdi. Skibbe bu işin altından kalkabilirse 3-4 yıl bu takımın başında kalır. Başlarda saçma sapan hatalar yaptığına inansamda zamanla daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Basın leşkerleri saldırdıkça Skibbe'nin kalması gerektiğine olan inancımda artıyor. Futbolcular o'nu gerçekten seviyorsa, bu bir motivasyon aracı bile olabilir. Bu durum bize kimi hatırlatıyor? :D:D
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Simdi forumun Gamli Baykus'u olma yolunda ilerliyorum farkindayim ama sunu paylasmam lazim.

Bu sabah klupten birileri ile gorustum (Bursaspor).

Bana Serkan KURTULUS'un sakat oldugunu o yuzden oynamadigini soylediler.Tam detayini bilmiyorum.Ne kadar ciddi, ne kadar etkiler O'nu bu sakatlik ogrenemedim.

Tabi olayin bir de guzel ve umut verici tarafi var.Sordum bizimkilere nasil bu cocuk bizde is yapar mi diye.Iyi abi dedi konustugum arkadaslar.Biraz kendimi inandirmak icin sordum , ne kadar iyi, Sabri'den iyi mi mesela ?
Gulerek Sabri'den iyi abi dediler. Ne diyim bu da beni biraz rahatlatti.
Sabri'den iyi adam iyidir. :D

Yarin Ozluce idmanindan sonra Bursasporlularla bir iftar var.Bakalim Serkan hakkinda basla neler ogrenebilecegim.
TRUST GALATASARAY
MGC
Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Bursaspor' lular sözleşme imzalamadığı için kadro dışı kalan Serkan' ın bize transfer olmasına fena bozulmuşlar. Okuduğum yorumlarda küfür, hakaret, tehdit herşey vardı.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Metin Kuruçay wrote:Bursaspor' lular sözleşme imzalamadığı için kadro dışı kalan Serkan' ın bize transfer olmasına fena bozulmuşlar. Okuduğum yorumlarda küfür, hakaret, tehdit herşey vardı.
Sevgili Metin,

Taraftar bozulur cok onemli bir sey degil , seveni de vardir sevmeyeni de.Gittigine boyle bozulunduguna gore demekki iyi cocuk.Yonetici bozuk mu o onemli.Yarin ona bakacaz.Konusacagim arkadaslar su an Bursaspor baskani ile papaz durumdaki Levent KIZIL ekibi.Onlarin yorumu benim icin onemli.

KIZIL bu tarzda oyuncularin kaybedilmesini basiretsizlik addeder.Aslinda Bursa'dan alinabilecek gonlu Galatasaray'da baska oyuncularda vardi.Ayni berbere tras oluyoruz mesela, ama bizimkiler kilini kipirdatmadilar diye cok bozuktu bizim eleman.Zamaninda gorusulmus ustelik.Bu hakkinda konustugum cocuk aileden Galatasaray'li.Yegenlerini berbere Galatasaray forma sortu giyinmis halde getirirdi.

Serkan'in faydali olacagina inaniyorum, ama su sakatlik konusunu bir ogrenmek lazim.Koskoca Galatasaray klubu yoneticileri arastirma yapmadan da alacak degiller herhalde.Saglik kontrolune sokup ta imza attiriyorsun sonucta.ACIBADEM Bursa da da var :D
TRUST GALATASARAY
MGC
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Basinda Serkan'in orta sahanin saginda oynadigi yaziyor, bu dogru mu? Yani sag bek degil mi?
Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Murat Fahrioglu wrote:Basinda Serkan'in orta sahanin saginda oynadigi yaziyor, bu dogru mu? Yani sag bek degil mi?
Aslında basının "wing back"(hücumcu bek) kavramına yabancı olmasından kaynaklanan bir durum bu. Serkan Kurtuluş biraz Darijo Srna gibi. Srna elbette daha hızlı. Srna Hırvat Milli Takımında sağ kanat olarak oynuyor. Oysa Shaktar' da sağ bek olarak görev yapıyor. Sisteme bağlı o kanatta rahatlıkla oynatabilirsiniz. İşte bu yüzden önemli bir oyuncu. Sabri ile karıştırmamak gerek. Sabri tam bir kanat adamı. Mecburiyetten bekte oynatıyorduk. Oysa Serkan farklı. Uğur Uçar gibi... Tekniği ondan daha iyi ama fizik olarak henüz onun kadar yeterli değil. Henüz 18 yaşında olduğu için önünde uzun seneler var. Ancak şunu söyleyebilirim. Kesinlikle nokta transfer.
Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Mehmet Gurdal Cetin wrote:
Metin Kuruçay wrote:Bursaspor' lular sözleşme imzalamadığı için kadro dışı kalan Serkan' ın bize transfer olmasına fena bozulmuşlar. Okuduğum yorumlarda küfür, hakaret, tehdit herşey vardı.
Sevgili Metin,

Taraftar bozulur cok onemli bir sey degil , seveni de vardir sevmeyeni de.Gittigine boyle bozulunduguna gore demekki iyi cocuk.Yonetici bozuk mu o onemli.Yarin ona bakacaz.Konusacagim arkadaslar su an Bursaspor baskani ile papaz durumdaki Levent KIZIL ekibi.Onlarin yorumu benim icin onemli.

KIZIL bu tarzda oyuncularin kaybedilmesini basiretsizlik addeder.Aslinda Bursa'dan alinabilecek gonlu Galatasaray'da baska oyuncularda vardi.Ayni berbere tras oluyoruz mesela, ama bizimkiler kilini kipirdatmadilar diye cok bozuktu bizim eleman.Zamaninda gorusulmus ustelik.Bu hakkinda konustugum cocuk aileden Galatasaray'li.Yegenlerini berbere Galatasaray forma sortu giyinmis halde getirirdi.

Serkan'in faydali olacagina inaniyorum, ama su sakatlik konusunu bir ogrenmek lazim.Koskoca Galatasaray klubu yoneticileri arastirma yapmadan da alacak degiller herhalde.Saglik kontrolune sokup ta imza attiriyorsun sonucta.ACIBADEM Bursa da da var :D
Bu konuyu ben de araştırdım. Sakatlık geçirmiş ama bu sakatlığından şu an eser yok. Oynatılmama sebebi kulübün ona zorla imza attırmak istemesi. Sonuçta 5 milyon€ kazanabilecekleri bir oyuncu idi Bursa için. Ancak diğer gençler gibi imzalamayıp, geleceğini farklı yerde görmüş.

Bir ek bilgi: Arsene Wenger' in Türkiye' den almak istediği 3 oyuncu içerisinde idi kendisi. Bunlardan ikisi bizim kadromuzda. Biri Semih Kaya diğeri ise Cem Sultan. Üçüncüsünü de renklerimize bağladık. :)
Murat Fahrioglu

Post by Murat Fahrioglu »

Metin Kuruçay wrote:
Murat Fahrioglu wrote:Basinda Serkan'in orta sahanin saginda oynadigi yaziyor, bu dogru mu? Yani sag bek degil mi?
Aslında basının "wing back"(hücumcu bek) kavramına yabancı olmasından kaynaklanan bir durum bu. Serkan Kurtuluş biraz Darijo Srna gibi. Srna elbette daha hızlı. Srna Hırvat Milli Takımında sağ kanat olarak oynuyor. Oysa Shaktar' da sağ bek olarak görev yapıyor. Sisteme bağlı o kanatta rahatlıkla oynatabilirsiniz. İşte bu yüzden önemli bir oyuncu. Sabri ile karıştırmamak gerek. Sabri tam bir kanat adamı. Mecburiyetten bekte oynatıyorduk. Oysa Serkan farklı. Uğur Uçar gibi... Tekniği ondan daha iyi ama fizik olarak henüz onun kadar yeterli değil. Henüz 18 yaşında olduğu için önünde uzun seneler var. Ancak şunu söyleyebilirim. Kesinlikle nokta transfer.
"wing back" aslinda defansin kenarlarinda oynayan adamlara denir, yani iki turlu defans adami vardir center back (yani bizim Servet, Meira, Emre Asik gibi adamlar), bir de bahsettigimiz "wing back", yani Ugur Ucar ve Gokhan Gonul gibi adamlar. Benim kafama takilan bu adamin gercekten nerde oynadigi? Yani Sabri simdi bir wing back degildi, hep orta sahada oynardi, genellkle de orta sahanin saginda, senin de dedigin gibi sonra ihtiyactan dolayi adami sag bek yaptilar. Bu cocuk Bursa'da hangi mevkide oynuyordu defansin saginda mi yoksa orta sahanin saginda mi? Eger bu genc yasinda olsa bile tecrubesi daha cok sag bek mevkisindeyse en azindan bu mevkiye uyum sorunu yasamaz temeli saglam demektir.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Bu birkaç tane futbolcunun futbola hediye ettiği bir kavram kargaşası, iki mevkide söz konusu, wingbackler ve de box-to-box orta saha oyuncuları.

Kargaşa şuradan kaynaklanıyor, bir oyuncu çıkıyor, mevkisinden hem çok iyi hücum yapıyor hem de orayı iyi savunuyor, Cafu ve Roberto Carlos wing back örnekleri (hele bunlar bir de aynı takımda oynayınca, Brezilya milli takımı gibi, harika) Vieira, Gerrard da box-to-box örnekleri, arzu edenler Appiah'ı sayabilir, biraz kısmetliysek bir gün biz de Topal'ı.

Kavram kargaşası nerede? Bunlar mevki değil, çok özel birkaç oyuncu, bir avuç adam. Nasıl Becekenbauer, Cruyff, Maradona mevki değil mevkilerini çok özel oynayan adamlarsa, bunlar da öyle. Herkes bir karışıklık içinde Cafu'yu bir oyuncu tipi ya da mevki zannediyor, ya da Vieira'yı, ona göre sistem kuruyor, sonra bir bakıyorsunuz sahada sersem tavuk gibi bir Sabri, çünkü ileri geri giden bir wing back lazım takıma, Sabri'ye de vaktiyle bunu yapması söylenmiş.

Feldkamp ile yakınlığım, konuşmuşluğum yok ama Sabri'ye bir şey öğretemiyorum derken kastettiği problem tam da buydu sanırım (ileri gideceğim diye arkanda tarla gibi açıklık bırakamazsın, peki hocam, sonra top rakipte, rakip sağdan atak yaparken Sabri rakip ceza sahası ciivarlarında düz koşu yaparken görülüyor, diğer oyuncuları çevirip abi ben neredeyim, Ali Sami Yen'e buradan nasıl gidebilirim falan gibi sorular soruyor, bu 5 maç olduktan sonra Feldkamp'a gına geliyor vs. vs.).

Srna ya da birkaç oyuncu zaman zaman performanslarını yükseltip Cafu'nun bir kariyer boyuncaoynadığı oyuna yaklaşabilirler, Topal belki bir gün Vieira'ya yaklaşabilir (Emre B. yaklaşamadı mesela). Ama bu bir ligde 15 tane takımın tamam hadi bizim artık yeni sistem var, Sabri sen Cafu ol, Balta sen de Roberto Carlos tren gibi gidip gelin kanatlarda, ya da İbrahim Üzülmez'den wing back üretme gibi şaşkınlıklara ve de seyircinin adama küfür etmesine dönüyor iş (bu arada Gökhan Gönül bunu yarım sezon iyi oynadı ama devamı gelmiyor).

Futbolda kanadı darmadağın eden bir mevki yok, bunu uzun sürelerle yapabilen birkaç oyuncu var. Zaten bu olmadığı için 3-5-2 çatladı, Cicinholar, Bellettiler yalan çıktı, hücuma gidiyorlar, kanatlarından gol yeniyor.

Olmayan adamları aramak yerine olanlarla oynanacak sistemlere bakmak lazım. Topal buna istisna olma şansına sahip, ona da ısrarla eğilmek gerekli. Yoksa Arda biraz defansa yardım eder, Linderoth biraz daha hücuma çıkar ama Linderoth'tan, Sabri'den, Uğur'dan Cafu olmaz, Srna'dan da olmaz ama belki diğerlerinden çok yaklaşır ama buna dayalı sistem olmamalı.

Futbolun temel prensipleri var, karşısından Christiano ROnald boğa gibi saldırırken hem müdafa yapıp hem de hücum yapacak bek bunun örneği değil. Yerini tutup, stoperlerle iyi yer ve adam paylaşıp kanadından iyi orta ve dalma yarattırmayan ve de arada sırada atak için bindirebilen bekler ise futbolun temel prensibi.

Ali
Metin Kuruçay

Post by Metin Kuruçay »

Ali Gursel wrote:Bu birkaç tane futbolcunun futbola hediye ettiği bir kavram kargaşası, iki mevkide söz konusu, wingbackler ve de box-to-box orta saha oyuncuları.

Kargaşa şuradan kaynaklanıyor, bir oyuncu çıkıyor, mevkisinden hem çok iyi hücum yapıyor hem de orayı iyi savunuyor, Cafu ve Roberto Carlos wing back örnekleri (hele bunlar bir de aynı takımda oynayınca, Brezilya milli takımı gibi, harika) Vieira, Gerrard da box-to-box örnekleri, arzu edenler Appiah'ı sayabilir, biraz kısmetliysek bir gün biz de Topal'ı.

Kavram kargaşası nerede? Bunlar mevki değil, çok özel birkaç oyuncu, bir avuç adam. Nasıl Becekenbauer, Cruyff, Maradona mevki değil mevkilerini çok özel oynayan adamlarsa, bunlar da öyle. Herkes bir karışıklık içinde Cafu'yu bir oyuncu tipi ya da mevki zannediyor, ya da Vieira'yı, ona göre sistem kuruyor, sonra bir bakıyorsunuz sahada sersem tavuk gibi bir Sabri, çünkü ileri geri giden bir wing back lazım takıma, Sabri'ye de vaktiyle bunu yapması söylenmiş.

Feldkamp ile yakınlığım, konuşmuşluğum yok ama Sabri'ye bir şey öğretemiyorum derken kastettiği problem tam da buydu sanırım (ileri gideceğim diye arkanda tarla gibi açıklık bırakamazsın, peki hocam, sonra top rakipte, rakip sağdan atak yaparken Sabri rakip ceza sahası ciivarlarında düz koşu yaparken görülüyor, diğer oyuncuları çevirip abi ben neredeyim, Ali Sami Yen'e buradan nasıl gidebilirim falan gibi sorular soruyor, bu 5 maç olduktan sonra Feldkamp'a gına geliyor vs. vs.).

Srna ya da birkaç oyuncu zaman zaman performanslarını yükseltip Cafu'nun bir kariyer boyuncaoynadığı oyuna yaklaşabilirler, Topal belki bir gün Vieira'ya yaklaşabilir (Emre B. yaklaşamadı mesela). Ama bu bir ligde 15 tane takımın tamam hadi bizim artık yeni sistem var, Sabri sen Cafu ol, Balta sen de Roberto Carlos tren gibi gidip gelin kanatlarda, ya da İbrahim Üzülmez'den wing back üretme gibi şaşkınlıklara ve de seyircinin adama küfür etmesine dönüyor iş (bu arada Gökhan Gönül bunu yarım sezon iyi oynadı ama devamı gelmiyor).

Futbolda kanadı darmadağın eden bir mevki yok, bunu uzun sürelerle yapabilen birkaç oyuncu var. Zaten bu olmadığı için 3-5-2 çatladı, Cicinholar, Bellettiler yalan çıktı, hücuma gidiyorlar, kanatlarından gol yeniyor.

Olmayan adamları aramak yerine olanlarla oynanacak sistemlere bakmak lazım. Topal buna istisna olma şansına sahip, ona da ısrarla eğilmek gerekli. Yoksa Arda biraz defansa yardım eder, Linderoth biraz daha hücuma çıkar ama Linderoth'tan, Sabri'den, Uğur'dan Cafu olmaz, Srna'dan da olmaz ama belki diğerlerinden çok yaklaşır ama buna dayalı sistem olmamalı.

Futbolun temel prensipleri var, karşısından Christiano ROnald boğa gibi saldırırken hem müdafa yapıp hem de hücum yapacak bek bunun örneği değil. Yerini tutup, stoperlerle iyi yer ve adam paylaşıp kanadından iyi orta ve dalma yarattırmayan ve de arada sırada atak için bindirebilen bekler ise futbolun temel prensibi.

Ali
Kesinlikle katılmam mümkün değil. Bundan 10-15 sene önce ön libero diye bir kavram varmıydı? Bugün bırakın önliberoyu, önstoper, wing back, full back, box-to-box' ı konuşuyoruz. Neden? Çünkü sistemler değiştikçe o sisteme uyan futbolcudan eski görevinden çok daha farklı şeyler bekleniyor.

Buna en güzel örnek Cruyff' un idare ettiği Barcelona' dır. İlk defa çizgideki adamları son derece efektif kullanmış ve futbolda çığır açmıştır.

Bugün wing backler özellikle de İngiltere' de ve Fransa' da var. Mentalite aslında şudur. Bir bekin kendi alanını savunmasından önce o beki hücuma katarak gol bulmak ve karşı taraf üzerinde yoğun baskı uygulamak. Bugün wing backleri olan takımlar, 4-2-3-1' i ısrarla ve inatla uyguluyorlar. 2 hücumcu bek öndeki 3'lüyü 5'leyip sıfırdan orta kesme mantığı ile oynuyorlar. Ramos, Dani Alves gibi bekler buna örnektir.

Eskiden 2 stoper bir libero vardı. Libero geride durur oyun kurardı. 2 stoper ise adam adama savunma yapardı. Şimdi durum böyle mi? Şimdi mümkünse 2 stoperin de libero gibi oyun kurmasını ve aynı zamanda da alan savunması yapmasını bekliyoruz. Peki 10-15 sene önce bu durum söz konusu muydu?

Sistemler değişir, değiştikçe oyuncularınızdan beklediğiniz şeyler de değişir. Bugün farklı sisteme geçerken bizim oyuncularımız buna uymaz demek yanlıştır. Gerekirse oyuncularınızı o sisteme uydurmak için elinizden geleni yaparsınız. 2 stoperinizde oyun kurmayı bilmiyor diye kalkıp nasıl liberolu sisteme geçmiyorsanız, wing back' iniz Cafu kadar iyi değil diye modern sistemi kaos futboluna geri dönüş uğruna değiştirmemelisiniz diye düşünüyorum.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Metin Kuruçay wrote: modern sistemi kaos futboluna geri dönüş uğruna değiştirmemelisiniz diye düşünüyorum.
Cruyff, Beckenbauer vs. wingerlar falan yokken oynadilar, bunlar kaos futbolu mu oynuyordu?

Ya da bizim takimda Sabri modern sistemi, Hakan Balta kaosu mu temsil ediyor?
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Galatasaray'ın lanetli 'sağ'ı diye haber yapmışlar.

1.Linderoth, Panionios maçında sağ bek mevkide görev yaptı ve o maçtan sonra sezonu kapadı.

2. Konyaspor maçında Uğur Uçar sakatlandı.

3. Steau Bükreş maçında Emre Güngör sakatlandı

4. Denizlispor maçında Sabri sakatlandı.

5. Kayserispor maçında da Barış sakatlandı.

Haberde atlamışlar ama Bursaspor maçında da M.Güven sakatlanıp çıkmıştı, sağbek oynarken...

Ne biçim bir iştir bu :D
Post Reply