Türkcell Süper Ligi 2008-2009

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Celal Gürcüoglu

Post by Celal Gürcüoglu »

Ben Kerem gibi her firsatta Turkiye'de ki olaylari, yonetim seklini, yapilan ve/veya yapilmayanlari, vs. elestiren (dogru ve/veya yanlis) bir kisinin bu olayi nasil boyle degerlendirdigini dogrusu anlamakta zorluk cekiyorum.

Senin gibi birisi bu sahada mac oynatan federasyonu neden elestirmek yerine, 11 sene onceki oynanan maclarin resimlerini koymus anlamis degilim.
Türkiye'nin ilk ve tek Avrupa Sampiyonu
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mehmet Marsan wrote:Kerem,

Futbol her sartda oynanabilir diyorsan niye Kuzey ulkelerinde kis aylarinda liglere ara veriliyor. Ciksinlar her hava sartlarinda kar kis demeden oynasinlar.
Onlar ara vermesine veriyorlar da UEFA maci oldu mu mecburen oynaniyor o kis sartlari altinda. Ukrayna ya da Rus takimlarinin Kasim, Aralik, ve Mart aylarinda patetes tarlasinda Avrupa maclarini oynadiklarini hic kimse gormemis gibi bir hal var.

Wikipedia'dan Dinamo Kiev'in stadini buldum. Bu 17 bin kisilik stadin alti isitiliyor diye iddia edeniniz varsa buyursun. Bana kalirsa yoktur. Buzu bilmem ama buranin bu UEFA maclarinda 4 Eylul stadindan daha iyi bir durumda oldugunu da iddia ederseniz varsa ona da eyvallah. Ama o sogukta yumsacik filan oldugunu hic sanmam. O maclarda da yere dusen arabadan dusmus karpuzdan beter olmuyorsa Ukrayna ve Rusyadan bu isin sirrini ogrenmek lazim. Elbette Isvec ve Norvec'den de.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lobanovsky_Dynamo_Stadium
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Gunun resim asma modasina katilayim. 25 Kasim'da Belarus takimi Avrupa'nin maddi olarak ilk 10'undan asagi dusmeyen BATE Borisov'un Real Madrid ile oynadigi mactan resimler:

http://www1.uefa.com/live/competitions/ ... index.html
(Ustten 2. mac: 6. ve 57. dk'larda, patates fidelerini sulamak icin saha kenarinda biriktirilmis karlari gorebiliyorsunuz)

http://www1.uefa.com/competitions/ucl/p ... index.html
(Burda da 7-13 arasi ayni macta sahada yesil yesil acmis patates yapraklari gorunuyor)

(Sondan 3. Mac: 10 Aralik: FB'mizin Kiev'de Avrupa'ya veda ettigi mac: Evet, sahanin heryerinde su terazisi tam ortada durmaz)
Özgür
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ozgur Huseyinoglu wrote:Gunun resim asma modasina katilayim. 25 Kasim'da Belarus takimi Avrupa'nin maddi olarak ilk 10'undan asagi dusmeyen BATE Borisov'un Real Madrid ile oynadigi mactan resimler:

(Ustten 2. mac: 6. ve 57. dk'larda, patates fidelerini sulamak icin saha kenarinda biriktirilmis karlari gorebiliyorsunuz)

(Burda da 7-13 arasi ayni macta sahada yesil yesil acmis patates yapraklari gorunuyor)

(Sondan 3. Mac: 10 Aralik: FB'mizin Kiev'de Avrupa'ya veda ettigi mac: Evet, sahanin heryerinde su terazisi tam ortada durmaz)
:D:D:D

Sibirya tundralarinda ne yesil cim yetisiyormus be yahu? Valla Irlanda bura desen inanirdim.

Ozgur hocam yarinki mactan da resimler bekleriz sizden... Boyle alt alta ust uste getirelim de karsilastirabilelim. Arda'nin gogsune kadar balciga battigi bir pozla Real Madrid'li oyuncunun 90. dakikadaki bembeyaz formali pozu fena olmaz mesela. Boyle de ismarlama olsun madem...

Ozan Ersoy
Celal Gürcüoglu

Ozgur Huseyinoglu wrote:Gunun resim asma modasina katilayim. 25 Kasim'da Belarus takimi Avrupa'nin maddi olarak ilk 10'undan asagi dusmeyen BATE Borisov'un Real Madrid ile oynadigi mactan resimler:

Ozgur ellerine saglik ama bosa kurek sallamissin :) Sevgili Kerem mesela maclarin buzda oynanmasina karsi degil. Ona gore Galatasaray Sivas'i ne olursa olsun havada karada yenmeli.

Ikinci basliga gerek yoktu. Sahiden benim amacim (benim payima dusen kisimdan bahsediyorum) seni elestirmek degil, sadece neden her zamanki durusunu degistirip elestirilmesi gereken birseyi elestirmedigine sasirdim. Bende bosa kurek salliyorum aslinda cunku bu sana gore elestirilmesi gereken birsey olmayabilir. Saygi duyup, birsey dememek lazim. Ama o zamanda forumun bir anlami kalmiyor, vs. vs. bu boyle uzaaar gider :)
Ugur Sahin

Post by Ugur Sahin »

Cengiz Akgun wrote:

Wikipedia'dan Dinamo Kiev'in stadini buldum. Bu 17 bin kisilik stadin alti isitiliyor diye iddia edeniniz varsa buyursun.
http://www.ukrainiansoccer.net/?action= ... _club=1001

Yan tarafta "heating field" kısmı var, oraya bakabilir iddia etmek isteyenler.

Metalist Kharkiv'in de stadı ısıtmalı.

Ki olmasa ne olacak artık iddia "futbol buz üstünde de oynanır"a mı geldi?

Ugur on ice
the average person thinks he isn't.
Celal Gürcüoglu

Cengiz abi sahiden sasirtiyorsun beni son zamanlarda. Bazen diyorum bilerek mi yaziyor boyle, bizi keklemek icin :D

Seating capacity: 16873
Sectors: 29
Heating field: Yes
V.I.P. Seats Capacity: 250
Floodlights (lux): 1200
Pitch size (width x height): 100x75
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Celal Gürcüoglu wrote:
Ozgur ellerine saglik ama bosa kurek sallamissin :) Sevgili Kerem mesela maclarin buzda oynanmasina karsi degil. Ona gore Galatasaray Sivas'i ne olursa olsun havada karada yenmeli.
Kerem'e daha once ornek verdik verdim ama ya atladi ya da kafasina yatmadi. Ki bu resimleri getirmis. "Formula 1 arabasiyla Ralli arabasini toprakta yaristirip Ralli arabasi cok daha iyi demeye benzer" bu dedim. Ama galiba ornek yanlisti, yetersizdi. Kerem eski voleybolcu. Voleyboldan ornek verirsek belki daha acik olur. Kerem'e olan sevgim saygim biraz daha caba gostermemizi gerektiriyorsa yapariz.

Mesela Brezilya milli takimi gibi bir voleybol takimi... Hepsi en az 1 metre sicriyorlar. Iyi smac vurmak en buyuk gucleri. Boyle kafaya kafaya fuze gibi cakiyorlar toplari. Karsilarinda da boyle vasat, uyduruk bir takim. Normal sartlarda Brezilya cig cig yer degil mi? Yer. Ama diyelim ki fileyi bir metre daha yuksege cikardik. Hic bir insanoglunun o kadar sicrayip smac vurmasina olanak yok. Bu sartlarda voleybol degil acaip bir oyun oynaniyor, iki takim da mecburen topu havaya dikip karsiya gecirmeye calisiyor. Bu sartlarda diyelim ki hasbelkader vasat takim Brezilya'yi yendi. Bu durumda "e iki takimda ayni sahada oynuyor, ayni sartlarda oynuyor, yenselerdi" denebilir mi?

GS'in futbolu topu yerden paslasarak hizli oynamak, tek top oynamak, dolastirip kaleye hizli inmek, rakibi surekli baski altinda tutup, atak futbolu oynamak. Bu futbol Sivas'in sahasinda oynanmaz. GS da baska futbol oynamayi ogrenmek istemiyor cunku ondan daha guclu takimlar oynamak istedigi futbolun daha da iyisini guzelini oynuyorlar. GS'in oynadigi futbolda israrci olmasi takimini da ona gore kurmasi gerekli.

Ozan Ersoy
Last edited by Ozan Ersoy on Tue Feb 03, 2009 3:20 am, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Al bak bu da iki sene evvelki lig maci Kiev'le Shakhtar arasinda. Hadi bakalim her Kasim ayni Kasim olsa idi her federasyon federasyon olsa idi boyle olmazdi ki.

http://www.youtube.com/watch?v=0XE1FolLtw0
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Cengiz Akgun wrote:Al bak bu da iki sene evvelki lig maci Kiev'le Shakhtar arasinda. Hadi bakalim her Kasim ayni Kasim olsa idi her federasyon federasyon olsa idi boyle olmazdi ki.

Her halde iki sene once gazi kestikleri gunde oynandi bu mac.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Cengiz Akgun wrote:
Cengiz Akgun wrote:Al bak bu da iki sene evvelki lig maci Kiev'le Shakhtar arasinda. Hadi bakalim her Kasim ayni Kasim olsa idi her federasyon federasyon olsa idi boyle olmazdi ki.

her halde iki sene once gazi kestikleri gunde oynandi bu mac.
Bak bu da o mactan 2 hafta sonra CL maci (27 kasim).. Roma'yla... Saha hali gibi. Ve mac raporlarina gore o haftada Kiev'de kar yagiyor.

http://www.uefa.com/live/competitions/u ... index.html

Neden bu kadar guzel? Karlar mi erimis? Hayir. Cunku senin gosterdigin statla ayni degil.

NSC Olympiyskiy Stadium.

UEFA Dinamo Kiev'in maclarini kendi stadinda oynamasina izin vermiyordu o sene.

"FC Dinamo Kiev plays their UEFA Champions League games at home in NSC Olympiyskiy Stadium"

Buyuk bir olasilikla kendi statlarinin alti isitilmaya yeni baslamis. Bakmislar UEFA baska statta oynatiyor soke soke yapmislar...

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Celal Gürcüoglu wrote:Cengiz abi sahiden sasirtiyorsun beni son zamanlarda. Bazen diyorum bilerek mi yaziyor boyle, bizi keklemek icin :D

Seating capacity: 16873
Sectors: 29
Heating field: Yes
V.I.P. Seats Capacity: 250
Floodlights (lux): 1200
Pitch size (width x height): 100x75
Evladim bak yukardaki video'yu ben bir zamanlar gordumdu. Aklimda kalmis. Boyle isitma var dedikten sonra gittim buldum. Neresini nasil isitiyorlar bilemem. Belki de yeni yapti adamlar. Ben bunu daha once de sordumdu ve kimseden bir ses cikmadi. Spartak Moskova'nin da stadi isitiliyor mu; baktiniz mi ona da? Ulan su Sivas Kerem'in dedigi gibi icinizde ne kadar derin yaralar acti birader, ben ona yaniyorum.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Celal Gürcüoglu

Ben sevgili Kerem'in eski sporcu oldugunuda unutmusum. Simdi bu konu hakkindaki goruslerine daha da bi sasirdim. Neyse dusuncesi o sekildedir, olabilir. Saygi duymak lazim.

Cengiz abide sagolsun bile bile lades diyor. Galatasaray yonetimini elestirdigin gibi neden TFF'unu elestirmiyorsun abi? Olay Sivas olayi degil ki. Bu takim baska bir takimda olabilirdi. Sonucta burda herkes sahanin ne kadar kotu oldugunu ve bu sahada mac oynanmamasi gerektigini soyluyor. Verdigin ornekler dogru olani degil ki... Ustelik o saha cokta tehlikeli degil oyun icin ama yinede oynanmamasi gerekir. Fakat Ukrayna/Rusya'dan bahsediyorsun. Bu ulkelerin hava sartlari malum, bir sekilde ligleride bitmesi gerekiyor. Ama bak bakalim UEFA/CL maci gorebilir misin bu sekilde olan bir sahada.

Simdi bugun Ugur gibi mesela Allah korusun Arda sakatlansa ve futbol hayati bitme noktasina gelse. Ne hissedersin? Sonucta adamin isi bu, dogrudur. Sakatlanmakta var, hersey var, olum dahil. Ama sen ona calisacagi yerdeki emniyeti saglamazsan bu sefer sorumlusu sen olursun. Ugur'un dizinin sorumlusu kimdir sence? Sen simdi insaatta calistirdigin iscilerine imkansizliktan baret taktiramazsan, birisinin kafasinada soyle 10 metreden okkali bir tugla dusse ve adam komaya girse. Bunun sorumlusu kimdir sana gore? Veya bizim ornege daha yakin olsun; diyelim cok karli/yagisli bir havada iscileri ne olursa olsun calistiriyorsun birinin havadan dolayi islak olan zeminda ayagi kayiyor ve kafayi gozu yariyor, sorumlusu kim olacak?

Belki Ugur sahane bir sahada oynansaydi o mac yine sakatlanacakti. Olabilir, bazi seylerin onune gecemezsin. Fakat sen esegini saglam kaziga baglada, ondan sonrasi kadere kismete kalsin.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Yahu arkadaslar ben resimleri 'suda da buzda da oynanmali' anlaminda komadim ki, herkes ustume cullanmis :lol: Alpay sordu UEFA izin veriyor mu diye ben de baktim nette buldum, gerci 11 sene öncesi ama ayni Trömsö bizle gene berbat sahada 4 sene evvel oynadi, gene UEFA izin verdi. Zaten kizidirmaktan buyuk haz alan bir adamim koydum hemen resimleri oraya. Iyi ki de yapmisim capariye takilan istavritler gibi takildiniz oltaya. Yoksa sizinle hem fikirim GS zaten Real Madrid ayari takim, Sivas'a da ne oluyor öyle buzlu saha falan, yapsinlar alttan isitmali, ustten kapanir, alttan cekilir bir stad o zaman GS'la oynasinlar, yoksa ne hadlerine. Yalniiiizzz ben karsi örnekler de koyabilirim buraya ve konu uzar da uzar: mesela Isvec 94 dunya kupasinda 3. oldu. Bu adamlar normalde 25 derecede bayginlik geciren adamlar. Benim hatirladigim o maclarda isi 35 derecenin altina inmiyordu. Suudileri 8. turda 45 derece sicakta yendiler ustelik mac sonunda hala kosan vikinglerdi, Suudiler alttan su kaynatiyorlardi. Hagili rumenleri gene 40 derecede 10 kisi ile indirdiler asagi, öyle hakeme itiraz falan da yok, kirmizi karti yediler giklarini cikartmayip yendiler felaket sicakta ve nemde. Buzlu saha ile 45 derece sicak farkli örnekler diyebilirsiniz ammmaa bu Sivas GS'i cimli sahada yenerse gene foruma salter indirin derim yoksa cekic degil balyozla forumun kapisina dayanacagim. :D

* Bir de yanlis hatirlamiyorsam bizim ASY son 5 senede papates tarlasi gibi idi hatta cok oyuncumuz sakatlandi, burda pek cok kisi zeminden yakiniyordu. Su an zemin ne alemde?
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Celal Gürcüoglu wrote:Ozgur ellerine saglik ama bosa kurek sallamissin :) Sevgili Kerem mesela maclarin buzda oynanmasina karsi degil. Ona gore Galatasaray Sivas'i ne olursa olsun havada karada yenmeli.
Allah allaah! Son gunlerde ne zaman girsem foruma bu saha muhabbeti heryerde. Yok mu yahu baska muhabbet? Ekonomik kriz nedeniyle herkez issiz kaldi herhalde.

Soyle bir bakindim is sidik yarisina donmus. Madem baska muhabbet yok o zaman ben de katilayim da belki en azindan olayi basladigi noktaya tasimak mumkun olabilir.

Kimse de cikip yahu madem GS'ye bu kadar haksizlik oldu bu is, nasil oldu da Sivas macinin ilk yarisinda GS Sivas'i sahasindan cikartmadi demiyor. Yani eger GS cok etkilendiyse bu durumdan, ilk yariyi (ki ben maci bastan sona TV'den seyrettim) nasil aciklayacagiz? Ben ikinci yariyi Umit'in atilmasi ile aciklayabiliyorum. Siz ilk yariyi neyle acikliyorsunuz?

Ilk yari icin, GS iyi takim oldugundan Sivas'i o kosullarda bile sindirdi diyorsaniz, o zaman GS takiminin saha kosullarindan cok da fazla etkinlemedigini kabul etmis olursunuz.

Bir de bir dizi resim filan asilmis. Hay ya rabbim! Bir de su Euro2008 Turkiye-Isvicre macinin resimlerini assaydiniz. 'Milyonluk' pehlivanlari gorseydik tekrar camur guresi yaparken.
Post Reply