Abdulkader Keita Galatasaray'da

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Re: Abdulkader Keita Galatasaray'da

Post by Kenan Atak »

Murat Fahrioglu wrote:
Galatasaray tarihinin Brezilyalı golcü Jardel'den sonra en pahalı ikinci transferi olan Abdul Kader Keita dün İstanbul'a geldi.
Kaynak: Milliyet
Merakimi bagislayin ama bu paralari bu klupler nerden buluyor cok merak ediyorum. Aklim almiyor bu krizde hem de Turkiye gibi bir ulkede transfere bu kadar paranin nasil gittigine.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kerem Tezic wrote:
Murat Fahrioglu wrote:
Galatasaray tarihinin Brezilyalı golcü Jardel'den sonra en pahalı ikinci transferi olan Abdul Kader Keita dün İstanbul'a geldi.
Merakimi bagislayin ama bu paralari bu klupler nerden buluyor cok merak ediyorum. Aklim almiyor bu krizde hem de Turkiye gibi bir ulkede transfere bu kadar paranin nasil gittigine.
Kimse bilmiyor bu konuyu. Federasyon bile. Simdi Kerata Abdulkadir'i nerdeyse bedavaya aldik gibilerden gayet cuzi bir meblag ile federasyona bildirirler. Boylece vergi de fazla vermezler. Ne kendileri ne de Abdulkadir. Elhemtere fis kem gozlere sis diyeceksin ve uzumu yiyip diger arkadaslarin yaptigi gibi bagini sormayacaksin. Birileri veriyor sponsor adi altinda iste. Jardel'e o zaman Uzan uzanmisti. Simdi Kerata Abdulkadir'e de parayi Ulker Biskuvi ve Sekerleme vermistir. Tatli yiyip tatli konusalim diyerek. Futbol Turkiyede kara para aklama yeri. Bu Ulker icin gecerli degilse de boyle cebimden verdim diyen klup baskanlari icin gecerli.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Kerem Tezic wrote:
Murat Fahrioglu wrote:
Kerem Allah seni inandirsin bu sabah ise gelirken cebimde 1 TL degil 1 kurus yoktu , para ogleden sonra geldi.

Milyon Eurolar konusulunca bazen ekrana bakip garip garip guluyorum.

Fabrikadaki odamin yanindan gecenler "bu herif delirdi " diyordur. :roll:

Gecen gun kafam iyiydi, tedavi masraflari karsilanamadigi icin olen kucuk bir cocuk haberini okuyunca gozlerim cikana kadar agladim.Hanim cozuttugumu sandi.
TRUST GALATASARAY
MGC
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

En pahalı ikinci transfer derken kaç paradan bahsediliyor?
Pardon bahsedilmiyormuş!
Sıralamadaki yerini biliyoruz ama meblağ meçhul :D

Bu tartışmayı abes buluyorum. Senelerce ucuz etin yahnisini yedirmeyi denediler. Hatta sıfır bonservisli adamlar aldılar, ne oldu? Onların çoğunun yerine bir tane adam gibi topçu alsalar keşke demedik mi? Ben şahsen dedim! Yönetimin eleştirilecek çok şeyi olabilir ama transfer politikası bunlardan biri değil! En azından yaptıkları transferler açısından durum böyle, yapmadıklarını bende eleştiriyorum. Mesela oyun kurucu meselesi :D
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ismail Gezer wrote:En pahalı ikinci transfer derken kaç paradan bahsediliyor?
Pardon bahsedilmiyormuş!
Sıralamadaki yerini biliyoruz ama meblağ meçhul :D

Bu tartışmayı abes buluyorum. Senelerce ucuz etin yahnisini yedirmeyi denediler. Hatta sıfır bonservisli adamlar aldılar, ne oldu? Onların çoğunun yerine bir tane adam gibi topçu alsalar keşke demedik mi? Ben şahsen dedim! Yönetimin eleştirilecek çok şeyi olabilir ama transfer politikası bunlardan biri değil! En azından yaptıkları transferler açısından durum böyle, yapmadıklarını bende eleştiriyorum. Mesela oyun kurucu meselesi :D
Kimse sadece GS yonetimini kinamak icin yazmiyor. Olay futbola akan hem de vergisi kacirilan bu paranin nerden ve nasil geldiginin tartisilip anlasilmasini istemek. En buyuk sorun paranin disari gitmesi ustelik. Lincoln paralari aldi ve tuydu. Acaba kac para vergi verdi aldigi bu paradan ve GS kac para vergi veriyor ki bu 14M Avroyu ne yapalim olmadi diye signeye cekiyor diye soruluyor.

Turkiye ekonomisine katkisi ne oldu futbola akitilan ve uzerinden vergi kacirilan bu paralar diye sormak gelmiyor mu icinden? Bunun sorulmasi lazim degil mi? Turkiyede bu kadar ac var muhabetine girmek degil amacimiz. Ama madem bu kadar parayi harciyacaksiniz vergisini de adam gibi verin ona buna olan borclariniz da kapayin oluyor akla gelen. Ayni seyler BJK ve FB hatta TS icinde gecerli. Klupler bunca borcun altina giriyorlar. Ama ortada ne oluyor sorusunu soracak biri yok. Kluplerin yaptigi bir nevi dolandiricilik olmuyor mu? Ayranin yok icmeye borc akiyor kicindan ama kalkip bu tur paralari harcayip Abdulkadir'i, Gordon'u, Guzia'yi bilmem kimi getiriyorsunuz. Bu degirmenin suyu nereden geliyor, siz kac para vergi veriyorsunuz diye soran yok ortada. Neymis Turkiyede futbol gelisiyormus. Nasil glistigini de goruyoruz iste. Bir arpa boyu gidiyorlar mi bilmem.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Kenan Atak

Post by Kenan Atak »

Ben yazacaktim Cengiz abi cevabi vermis. Aklin yolu birdir. Benim amacim bu transfer gerekli veya gereksiz demek degil bu tartismayi yapmak da degil. Kac haftadir gazeteler GS bilmem kimle, FB, Anakaragucu, Kayseri, Eskisehir vs bilmemkimle anlasti, onu bunu getirdi diye yaziyorlar adeta zafer cigliklari ile. Bu gelen oyuncular yuzlerce araclik konvoylarla, davul zurna esliginde, omuzlarda tesislere geliyormus. Isimler az buz degil. Dudak ucuklatan cinsten. Ancak bu kluplerin gelirleri ortada. Ortada kaynak falan da yok. Bu kluplerin vergi kacirdigi da (gene ustte Cengiz abi deginmis) ayni gazeteler tarafindan yaziliyor ve defalarca yazildi. Bunun sonuclari ne? Zira eylemin sonuclari bizim degerlendirme ve elestirilerimizde bir kriterse eger, en temel vatandaslik ilkesini yerine getirmeyip suc isleyen bu klupler sizlere iki mac Ronaldinho'yu vesaire gösterecegiz derken o ödenmeyen vergiler issiz insanlara en temel yasam giderlerini tedarik etmemekten tutun, hasta ve sakatlara masraflarini karsilayamamak (MGC bir örnek vermis mesela) gibi sosyal devletin en önemli islevlerinin aksamasina kadar agir sonuclarla insalarin karsisina dönuyor. Bunu tabii insanlar da yapiyor sadece bu batasica spor klupleri degil. Sizce bu saglikli bir durum mu? Bu pesinden gidilinen kluplerin bu carpik yapiya katkida bulunmalari kimseyi dusundurmuyor mu merak ediyorum. Bunu dogrulayacak dogrulatacak hicbir bahane ile kimse gelmesin bana. Bu soyguncu yapiyi kabullenip iziliyoruz maclari diyin tamam, ama pazar ekeonomisi kurallari bu falan veya binbir bahane, o sponsor bu bilmemne teranesi ile kimse konusmasin bence.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Kerem, yazdıkların da haklısın ama ekonomik olayları bazen sosyal olgularla çarpıştıramazsın. Ben de transfer savurganlığını mantıklı bulmuyorum ama doğru bir adama ödenen yüksek ücrete karşı değilim. Bunun ekonomik girdileri var çünkü.

Futbol sektörünün içinde yaratılan büyük bir istihdam var onu gözden kaçırmamak lazım. Forma tasarımcısı, tekstilci, stadda tüketilen ürünler, yayıncı kuruluşta ve spor kanallarında çalışan binlerde insan, onlara alt hizmet veren tedarikçi firmalar, reklamcılar, güvenlikçiler, hatta İstanbul metrosu bile bu sektörden büyük para kazanıyor. O sebeple bu sektörün bir parçası olan oyuncu ücretlerine çok takılmamak gerekir kanısındayım. Mesele, doğru adama doğru ücret veriliyor mu?

Örneğin Ferrari gibi 10 sezonda 5 takımdan bonservissiz kovulan bir adama, değeri en fazla 500.000 Euro iken 4-5 milyon Euro savurmak, hakikaten saçmalık.
Eren Gumrukcuoglu

Post by Eren Gumrukcuoglu »

Cok dogru.. peki ya vergiler? Kerem ve Cengiz abi'nin dediğine geliniyor yine. Herşey çok hoş ama hani kural kaide kitap? Onlar diyor ki ister 120 milyon euro'luk transfer yapsınlar kime ne? Vergiler düzenli ve ederiyle ödendiği sürece.. Sanayicilere ve holdinglere ne kadar göz yumulmuyorsa futbol kulüplerine de eşit mesafede olması gerekir maliye'nin.

Ayrıca kanıma dokunan başka bir tarafı daha var bu mevzunun. Ben müzisyen olduğum için bire bir biliyorum maliye'nin sanatçılara olan tavrını. Acaba "spor, kültür ve sanat" gelişmiş ülkelerde iç içeyken neden bizde spor bu diğer ikisinden ayrışmıştır?

Benim gördüğüm maliye'nin masrafı 40 000 lirayı geçen her konser için sahne arkasını basıp organizatörlerden hesap sorduğudur. Çok merak ediyorum maçlarda veya transfer törenlerinde böyle şeyler oluyor mu? Hiç sanmıyorum.
Tüm performansçıların ve müzisyenlerin kazandığı paraların, ben de dahil kuruşu kuruşuna vergisini ve stopajını kesmeyi biliyorlar. Hani biz de aynı kategoriye giriyoruz ya spor aktiviteleriyle etkinliklerle falan. O yuzden merak ediyorum. Yani bizim konserlerde de binlerce insan iş buluyor dışarıda içeride yemekler satılıyor, reklamcılar, güvenlikçiler, kameramanlar curcuna alkış kıyamet.

Her sene de vergi rekortmenlerinde ilk 10'da sanatçılar olur farkındaysanız.

Bir ufak not daha:
Yabancı grupların konserlerinde maliye'nin konseri basma oranı 10%'lara düşüyor. Çok hoş değil mi?

Korkak, sinsi ve basiretsiz bir devletimiz var gibime geliyor... Ha tabi bir de "Allah sanatla uğraşanların bin türlü belasını verir inşallah yarabbim" hissiyatı.
Ufuk Sezekkaplan wrote:Kerem, yazdıkların da haklısın ama ekonomik olayları bazen sosyal olgularla çarpıştıramazsın. Ben de transfer savurganlığını mantıklı bulmuyorum ama doğru bir adama ödenen yüksek ücrete karşı değilim. Bunun ekonomik girdileri var çünkü.

Futbol sektörünün içinde yaratılan büyük bir istihdam var onu gözden kaçırmamak lazım. Forma tasarımcısı, tekstilci, stadda tüketilen ürünler, yayıncı kuruluşta ve spor kanallarında çalışan binlerde insan, onlara alt hizmet veren tedarikçi firmalar, reklamcılar, güvenlikçiler, hatta İstanbul metrosu bile bu sektörden büyük para kazanıyor. O sebeple bu sektörün bir parçası olan oyuncu ücretlerine çok takılmamak gerekir kanısındayım. Mesele, doğru adama doğru ücret veriliyor mu?

Örneğin Ferrari gibi 10 sezonda 5 takımdan bonservissiz kovulan bir adama, değeri en fazla 500.000 Euro iken 4-5 milyon Euro savurmak, hakikaten saçmalık.
Eren Gumrukcuoglu
Ufuk Sezekkaplan

Sanıyorum bu negatif ayrışma tüm sporlarda değil de özellike futbol ve basketbolda var. Bir örnek, kombine aldığınızda diyelim ki 1.000.-lira ödüyorsanız, bunu 100 TL gösteriyorlar, kalan 9.100.-TL için teberru makbuzu kesiyorlar (Kemal Sunal'ın korkusuz korkak filmindeki gangsterler gibi). Asıl vergi 100 liradan kesiliyor, 9.100.-TL üzerinden daha düşük bir intikal vergisi alıyorlar. Ben bu sene kombineyi alırken, bütüm duvarlarda kombine fiyatları reel bedel üzerinden yazılıyordu, hatta eminim web sitesinde de öyle yazılmıştır. Ama maliye buna rağmen bu göstere göstere yapılan usulsüzlüğe ses çıkarmıyor.

Vergi verenlerin açısından da bakarsak, Türkiye'de toplanan vergilerin çok da ideal harcanmadığını söylerler. Vergi kaçıranların bir numaralı argümanı, ödenen vergilerin devlet tarafından sağa sola peşkeş çekildiğidir ki bu doğru. Bu yüzden belki vergi oranlarının düşürülmesi ama vergi kaçıranın da çok ağır hapis cezaları ile izlenmesi gerekir, ABD'de olduğu gibi.

Spor hukukunun gelişmesi, UEFA ve FIFA kurallarının uygulanması ile bu sorunlar 5-10 yıl içinde çözülecek sanırım. Bu konuda hazırlıklar var, bilançoya bağlı transfer ve harcama limitleri verilmesi, yöneticilerin şahsi sorumluluklarına gidilmesi gibi. Ama kulüpler şu anda öyle batak durumdaki, düzenlemeler bugün hayata geçse, hepsi kapıya kilidi vurur. Yine de ben umutluyum.

Tabii FIFA'dan.
Mehmet Marsan

Post by Mehmet Marsan »

Iki sene once Galatasaray'in oyuncu ucretlerini dusuk gostererek vergi kacirdigi (az odeli diyelim) zamanin Maliye bakanina soruldugu zaman "seneye yapmasinlar, dikkat etsinler, gozumuz uzerlerinde olacak" cavabi alinmisti. Yani hadi bu sene affetim ama bir daha yapmasinlar demeye getirmisti.

Maliye bakani vergi kaciranlara acikca yaramaz cocuk muamelesi yapacaksa kise vergi vermek istemez.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Genelkurmay baskanindan Cumhurbaskanina kdar fanatik takim tutan vela deli vela akillilarin ulkesi olmaktan kurtulmadikca bu ulke vergi de kacirilir, vergisi de af edilir, kamu arazisine de coreklendirilir bu klupler. Yirtiulan deli Bekir'in yakasi oldukca ve deli Bekir de aman takimim sampiyon olacak Avrupada ayak sesi duyulacak diye ruya icinde olup orali olmadikca mustehaktir. Linderoth'un soylesisini okuyun. Isvecde nasil Turkiyede nasil futbol hayranligi oluyor dozu nedir anlatmis adam.

Durum bizdeki gibi oldukca Abdulkadir kalkar Fildisinden gelir bir selamin Aleykumle Turkiyedeki garibanin azi disini ceker.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

KEITA GELECEK GALATASARAYI KURTARACAK BU KONUDA CIDDIYIM KARA BELADAN BAKA UMUDUM YOK
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Adam gercekten tek ayak ise hic umudum yok...bu yönetime böyle bir transfer yakisir. Haldun bosa kurek mi cekti gene?
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.
Ufuk Sezekkaplan

Sezon ortasında az 2 ay Afrika Kupası'na gidecek bu arada...
Mehmet Gurdal Cetin

Post by Mehmet Gurdal Cetin »

Hasan Tezcan wrote:Adam gercekten tek ayak ise hic umudum yok...bu yönetime böyle bir transfer yakisir. Haldun bosa kurek mi cekti gene?
GSTV'de macin sonrasinda eski futbolcu ONER KILIC cikti.
Aynen dedigini yaziyorum.

"Bugun burada (antreman sahasinda) KEITA'yi beraber izledik. Her iki ayagi ile müthiş sutlar atti paslar atti."
TRUST GALATASARAY
MGC
Post Reply