Ziraat Turkiye Kupasi:GS-Antalya 3-2 (Elano, Emre, Caner)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Kenan Atak

Re: Ziraat Turkiye Kupasi:GS-Antalya 3-2 (Elano, Emre, Caner)

Post by Kenan Atak »

Kemal Bakircioglu wrote:Macin ozeti :

http://www.youtube.com/watch?v=YlaR82-DD5w

Macin heyecanindan bu kadar ustun oynadigimizi fark etmemisim.
10 dakikalik özette Elano topla hareket halinde mukemmel hareketler yapiyor siir gibi oynuyor ama yaninda ona ayak uyduracak adam lazim. Arda da kendisi ile uyum icinde idi 10 dakikalik özette. Digerlerini forvette gözum tutmadi. Caner'i Murat cok elestirmis, 90 dk seyredince farkli olabilir, kisa bölumde bende iyi izlenim birakti. Takim oldukca guzel organize ataklar yapiyor. Yalniz su Emre Colak'a bel falan baglamayin genc diye. Alin size bastan bir kayip adam daha. O fizikle ne yapabilir? Nerden buluyorlar böyle bakimsiz Tarzan gibi kavruk adamlari ya! Bence tum kötu skorlara ragmen eger aptal aptal transferler yapmazlarsa Frank iyi bir ekip cikarabilir ortaya. Takim atak yaparken gercekten ust duzey Avrupa takimi izlenimi veriyor kisa bölumde. Ah su Linderoth sakat olmayacakti ne kadar farkederdi.
“You have power over your mind - not outside events. Realize this, and you will find strength.”
― Marcus Aurelius, Meditations
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Maçta 24 şut atıp bunların 12 tanesi kaleyi bulmuşken, %61 posession alıp,rakibi ezip,bi korner bi kontra atak ile yeniliyosan bunun adı şanssızlık ve biraz da tedbirsizkliktir.
Bu tedbirsizliğin de sorumlusu Rijkaard'dan ziyade takım oyunu oynamaktan aciz,
teknik kapasitesi yetersiz oyunculardır.Lütfen kimse Nonda olsaydı gibi önermelerle gelmesin.Ne çabuk unutuldu Nonda'nın "damperli kamyon" hızında koşması daha doğrusu koşamaması, önüne atılan pasa yetişememesi gibi olaylar.
Şu takımda en son aradığım adam Nonda.

Ben Caner'e bir parantez açıcam,yine...
Solbekte bu kadar sırıtması ve inatla bireyselliğe kaçmasını tamamen kendi keyfine bağlıyorum.88 doğumlu velet, Arda'ya,koskoca Galatasaray'a,Rijkaard'a posta koyuyor.
Ben şöyle oyuncuyum,böyle çalım yapar,böyle uzun top atarım derdinde.
Yani ben solbek oynamam diyor,apaçık ! Sen kimsin birader,etin ne budun ne?
Maçın bitmesine çok az bir zaman kala golü attı,harika gol laf yok...
Normal bir takım oyuncusu ne yapar? Gider alır o topu santraya koşar deparla.Caner efendi ne yaptı?Bıraktı topu falan,geçen zaman da umrunda değil,gitti Kazımkazımkazım gibi garip bi el hareketleri tribünlere-kameralara,mesaj verecek aklınca...
Tam bir fb oyuncusu,sene sonunda gitsin orda bulur kendini.Saçlarını biraz daha uzat,bir kaç da dövme falan,mis gibi olur.

Yediğimiz kontralarda yerleşme ve adam paylaşım sorunu apaçık ortaydı.Bunun adı oyun disiplinsizliği olur,yetersiz oyun bilgisi olur ama bunu %100 Rijkaard'a bağlamak
doğru gelmese de 8 ayda bunu çözmesini beklerdik.

Kupadan elenmek benim pek umrumda değil.Bu kadar sakat varken de pek lazım değildi 3 kulvarda yarışmak,önemli olan lig ve avrupa.
Yunus Isik

Post by Yunus Isik »

bir yerli golcü yani bu durumda en iyi secenek olacak necatiyi almayan yönetimi tebrik ediyorum, cok büyük is basardi, daha ne denebilirki buna...
cok iyi oynadik, tek eksik defansdaki organizasyonluk ve bir forvetin olmamasi.

elano uyum sürecini atlatmisa benziyor...

sarpinda neden necatinin ikinci golünde kalenin önüne gecmeyipte necati gibi fizigi cok kuvetli olan bir oyuncuyu bir vücut hamlesiyle düsürmeye calismasida hayatta anlayamayacagim bir olay...
aslan her zaman aslandir
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Can Ergun wrote:Maçta 24 şut atıp bunların 12 tanesi kaleyi bulmuşken, %61 posession alıp,rakibi ezip,bi korner bi kontra atak ile yeniliyosan bunun adı şanssızlık ve biraz da tedbirsizkliktir.
Bu tedbirsizliğin de sorumlusu Rijkaard'dan ziyade takım oyunu oynamaktan aciz,
teknik kapasitesi yetersiz oyunculardır.Lütfen kimse Nonda olsaydı gibi önermelerle gelmesin.Ne çabuk unutuldu Nonda'nın "damperli kamyon" hızında koşması daha doğrusu koşamaması, önüne atılan pasa yetişememesi gibi olaylar.
Şu takımda en son aradığım adam Nonda.

Ben Caner'e bir parantez açıcam,yine...

88 doğumlu velet, Arda'ya,koskoca Galatasaray'a,Rijkaard'a posta koyuyor.

Saçlarını biraz daha uzat,bir kaç da dövme falan,mis gibi olur.

Yediğimiz kontralarda yerleşme ve adam paylaşım sorunu apaçık ortaydı.Bunun adı oyun disiplinsizliği olur,yetersiz oyun bilgisi olur ama bunu %100 Rijkaard'a bağlamak
doğru gelmese de 8 ayda bunu çözmesini beklerdik.

Kupadan elenmek benim pek umrumda değil.Bu kadar sakat varken de pek lazım değildi 3 kulvarda yarışmak,önemli olan lig ve avrupa.
Can yazdıklarının çoğuna katılıyorum. Nonda konusunda aynı görüşteyim, 3 hafta önce adama "penaltı atacak mecali yok" diyenler şimdi Nonda efsanesi yaymaya başladılar (en başta Rıdvan efendi).

Caner için farklı düşünüyorum. Arda'ya posta koyması yanlış ama Arda da Feldkamp'a posta koymuştu vakti zamanında, bu gençler bunları görüp böyle öğreniyorlar. Burada Arda'nın daha tam kaptan olamamışlığının da etkisi var bence.

Hele son günlerde basına o kadar gereksiz malzeme vermekle meşgul ki böyle giderse bir yere toslayacak. Yönetimin onu korumak için biraz gözönünden kaçırması lazım. Bana kalırsa futbolunda da durma var ayrıca.

Caner'in dövme yaptırması, saç uzatması falan çok tali şeyler. Ümit Davala, Hagi falan da böyle şeyleri severdi, Hagi dünya kupasında falan saçını civci sarısına boyatıp sonra kazırdı falan. Bunlar bir yerde "ben varım, buradayım, dikkat çekmek istiyorum" mesajları. Yani içinde bir gösterme içgüdüsü var. Bu ego futbolcuda olmalı.

Son bölümde yazdıkların da doğru. Takımın sorunu şu anda orta ve forvet bölgesinin pas oyunu yapmaması. İlk Antalya maçında herkes kendine oynadığı için kaybettik. Kayseri maçında kısmen düzeldi bu, bu maçta da pas daha çok arttı, futbol daha çok güzelleşti.

Tabii değişen kadronun uyum sorunu da var. Evet bu Rijkaard'ın sorunu ve bunu çözecek. Herkes sezon başında Keita'yı konuşup Elano'ya sallıyordu. Şimdi zaman geçtikçe (yani Elano'nun uyum süreci bitince) kimin daha total futbolcu olduğu görülmeye başlandı.

Ben Dos Santos'tan da umutluyum. Zaman verilsin, görelim.

Golcü sorununa ben çok takılmıyorum, daha iyi hatta, 4-6-0 oynarız.

Biraz sabır.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Elendigiklerine sevindim. Oynanan oyun umut verdi, ama bir takim bu kadar kolay gol yememeli.

Lucas cok iyi bir mac cikardi, sonlara dogru biraz sacmaladi ama olsun.

Emre Gungör o bildigim Emre, insallah sakatlanmaz, yoluna devam eder.

Caner mac ilerledikce acildi. Bonservisini alsinlar, olay cirkinlesmeden.

Dun Servet'in durumuna acidim, böyle bir degisiklik MD bile yapmazdi, ama bunu da görduk. 2-2 Emre Colak'in sorumsuzca kaptirdigi top neticesinde geldi. Daha cok firin ekmek yemesi gerekiyor.

Arda dun berbat oynadi. Arda forvet malzemesi degil, derhal yerine cekilmeli. Arda'nin takima faydasi tartisilir bu haliyle.

Keita, böyle devam ederse isi zor. Takim icinde takim. Bu hali TS'da oynayan topcuyu hatirlatiyor (ismi simdi aklima gelmiyor).

Elano, Lucas ile birlikte sahada takimin gercek kaptaniydi.
Yaşadıklarımız ve bende yansıması, değerli sözler eşliğinde

Eşeğe altın semer de vursan eşek yine eşektir.
Alma garibin ahını; çıkar aheste aheste.
Vefa, İstanbul’da bir semt adı değildir sadece.
Kalbi ve sözü bir olmayan kimsenin, yüz dili bile olsa o yine dilsiz sayılır.
Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.
Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

Yunus Isik wrote:bir yerli golcü yani bu durumda en iyi secenek olacak necatiyi almayan yönetimi tebrik ediyorum, cok büyük is basardi, daha ne denebilirki buna...
cok iyi oynadik, tek eksik defansdaki organizasyonluk ve bir forvetin olmamasi.

elano uyum sürecini atlatmisa benziyor...

sarpinda neden necatinin ikinci golünde kalenin önüne gecmeyipte necati gibi fizigi cok kuvetli olan bir oyuncuyu bir vücut hamlesiyle düsürmeye calismasida hayatta anlayamayacagim bir olay...
Bravo buna kimse deginmeyecek diyordum. Bizim defansi madara ettigi icin, bugün sezonun en kritik döneminde santraforsuz kaldigimiz icin söylemiyorum. Necati'nin sezonda 60-70 mac oynayabilecek (tabii artik bu hayal) bir takimdan gönderilmesi dogru degildi. Bugün bulsak Necati'nin esdegeri bir adama (yerli) 4m euro saymaz miyiz?
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Ben kendi adıma oyundan memnunum. Forveti olmayan ve bu kadar eksikle oynayan bir Galatasaray ablukaya aldı rakibi. Baros olsaydı tarihi fark olurdu bu tempoyla. Maçı izlerken 90 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadım.

Emre Çolak ve Emre Güngör'ü beğenmedim. Arda ve Keita'da büyük bir düşüş var. Neil kalitesini göstermeye başlıyor. Elano gibi o da yakında çok iyi olacak. Mehmet Topal el freni gibi, kazandığı topu arkadaşına aktarana kadar çok zaman geçiyor. Kerem'e katılıyorum, bir Linderoth bu takımın ortasahasının çehresini değiştirirdi.

Her şey daha güzel olacak. Dos Santos maç eksiğini kapattıkça büyük katkı yapacaktır. Şu an en büyük handikap Baros'un sakatlığı.
Tan Erten
Burak Ayyildiz

Post by Burak Ayyildiz »

Zaman zaman elestirsem de Ayhan bu takimdaki en komple orta-saha adamidir. Rakibe basar, bosa cikar top alir, gerektigi zamaninsiyatif alir, toplara vurur, oyunu okur, topu bilir, tazi gibi ciger vardir yorulmak bilmez...
Topal'dan da, Sarp'tan da her bakimdan 2 gömlek daha iyidir. Kötü bir özelligi vardir, kafasi azcik alaturka isler ve sürekli oynatilmazsa bozulur. Rijkaard'in su anda ona karsi yaptigi en hafif ifadeyle haksizlikdir. Belliki Ayhan'i bitirmis kafasinda. Yazik, hem de cok yazik! Varsa bilmedigimiz kisisel bir sorunu kadroya da almamali o zaman.
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Ufuk Sezekkaplan wrote:

1. Türkiye kupası Fenerbahcenin hayat memat meselesidir, 20 kere kazanan bizim değil.
Yıllardır her kupa elenişinden sonra aynı mazereti söylüyoruz. Öncelikle kupayı 14 kere kazandık. Bize "Kupa Beyi" lakabını vermelerinin sebebi 2000 yılına kadar kazandığımız kupaların sayısının bizden sonraki 3 takımın(Bjk, Ts, Fb) toplamına yakın olmasıydı.

Ama son 10 yılda sadece 1 kez kupayı kazanabildik. 5 sene önce Ribery'in coştuğu maçta Fb'yi 5'leyerek kupayı kaldırdık. Onun dışında 10 yıldır finale dahi çıkamadık. O 5-1'lik maçtan sonra kupaya sponsor bulundu ve kupa maddi açıdan gelir getirmeye başladı. Ama 5 senedir çeyrek finali geçemiyoruz.

Bu sene Trt ve Ziraat sayesinde kupada verilen para ödülü %20 arttı. Tüm maçlarını kazanarak şampiyon olan takım 4.5 milyon dolar alacak. Az para mı? Hele de bizim için...

Bu sene Fb kupayı 27 sene sonra alırsa bu mazeretimiz de ortadan kalkacak. Bjk son 5 sene de 3 kere kupayı aldı. Bu gidişle 8-9 yıl sonra bizi geçerler.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Kemal'in astigi calismiyor. Ben yenisini koyayim bari. Ozetlerden GS'in bu maci kaybetmemesi gerekcek sekilde oynadigi ama yine cozuldu denen defans sorunu ile bu kupadan elendigi tabak gibi gozukuyor.

Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Bu arada Caner'e bu kadar laf soktum yanlış anlaşılmasın,olumlu özellikleri de var.Bek oynarken en olumlu özelliği stoperden gelen topa yaptığı "ilk dokunuş" ve top sürme özelliği,
sayesinde gevelemeden orta alana hatta forvet hattına yaklaşabilmesi,bu sayede dün atakların çoğu sol kanattan gelişti.Ama bahsettiğim mental problemlerinden dolayı çoğu zaman doğru kararı ver(e)meyip atağın .iç olmasına neden oluyor.Bu kadar kolay halledilebilecek bir sorunu halletmeyip,ısrarla aynı hataları yapması da beni hasta ediyor taraftar olarak. Bu kafayla sadece "bitirici" olur, oyun kurma özelliği gerektiren pozisyonlarda (buna sağ-sol bek pozisyonları dahil) oynayamaz.Oyunu okuma yeteneği yok şu an veya var da bize yok =)
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ersin Taner wrote:
Ufuk Sezekkaplan wrote:

1. Türkiye kupası Fenerbahcenin hayat memat meselesidir, 20 kere kazanan bizim değil.
...Ama son 10 yılda sadece 1 kez kupayı kazanabildik. 5 sene önce Ribery'in coştuğu maçta Fb'yi 5'leyerek kupayı kaldırdık. Onun dışında 10 yıldır finale dahi çıkamadık. O 5-1'lik maçtan sonra kupaya sponsor bulundu ve kupa maddi açıdan gelir getirmeye başladı. Ama 5 senedir çeyrek finali geçemiyoruz.
....
He de birader. Bu kupayi ihtiyacimiz yok; para desen gani. Bu sene yine 5. oluruz ama takim oturur; Haldun gider yine parayi birkac Bebe Ruhi icin ezer bozar ve sil bastan ile yine UEFA'ya gideriz demek o kadar zor mu? Elbette FB dusunsun.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Ersin bey, ben önceliğimizin ne olduğuna bakıyorum. Şampiyonlar ligine katılmak ve UEFA'da ilerlemek ön planda ise bu kulvar hayati önemde değil. Keza getirisi kadar götürüsü var, Jo kasaplara kurban oldu, Arda'yı ilk maçta melekler korudu. Kewell, Bucaspor gibi çok lazım bir maçta sakatlandı. En zor sakatlanan pozisyon kalecidir onu bile kupa maçında kurban verdik.

Sırf bu yüklemeler ve sakatlıklar nedeniyle TR liginde ilk 2'nin riske girmesini ben istemem. Oradaki maddi zayiat daha büyük olur çünkü.

Atletico maçından önce mesela Elano'nun sakatlanmasından tırstım açıkçası ve eminim Adnan Polat açıktan ortalığı tehdit etmese, dün 2-3 sakat daha verirdik.

------------
Antu ağbi.

Kusura bakma. Seninle polemik yok...
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Cengiz Akgun wrote:
Ersin Taner wrote:
Ufuk Sezekkaplan wrote:

...Ama son 10 yılda sadece 1 kez kupayı kazanabildik. 5 sene önce Ribery'in coştuğu maçta Fb'yi 5'leyerek kupayı kaldırdık. Onun dışında 10 yıldır finale dahi çıkamadık. O 5-1'lik maçtan sonra kupaya sponsor bulundu ve kupa maddi açıdan gelir getirmeye başladı. Ama 5 senedir çeyrek finali geçemiyoruz.
....
He de birader. Bu kupayi ihtiyacimiz yok; para desen gani. Bu sene yine 5. oluruz ama takim oturur; Haldun gider yine parayi birkac Bebe Ruhi icin ezer bozar ve sil bastan ile yine UEFA'ya gideriz demek o kadar zor mu? Elbette FB dusunsun.
Kupayı kazanmanın bir avantajı da ön eleme falan oynamadan direk 1. turdan Uefa'ya gitmek... Ligde 3. ve 4. olanlar Uefa'da ön eleme oynuyor Temmuz ayında... Bu sezon geçen seneki gibi bir performans sergileyeceğimizi sanmıyorum ama geçen sezon son maçta 5. olup Uefa'ya gitme hakkını kazanmıştık unutmayalım. Ligi 6. bitirip Avrupa kupalarına katılamadan bir sezon da geçirebilirdik. Tabii kupayı alınca ligi kaçıncı bitirirsen bitir Avrupa'ya gidiyorsun.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ersin Taner wrote: Kupayı kazanmanın bir avantajı da ön eleme falan oynamadan direk 1. turdan Uefa'ya gitmek... Ligde 3. ve 4. olanlar Uefa'da ön eleme oynuyor Temmuz ayında... Bu sezon geçen seneki gibi bir performans sergileyeceğimizi sanmıyorum ama geçen sezon son maçta 5. olup Uefa'ya gitme hakkını kazanmıştık unutmayalım. Ligi 6. bitirip Avrupa kupalarına katılamadan bir sezon da geçirebilirdik. Tabii kupayı alınca ligi kaçıncı bitirirsen bitir Avrupa'ya gidiyorsun.
Ama gecen sene de bu zamanlar bu yorungede idik. Birden bire alabora olduk. O da UEFA'dan elendikten sonra. Onun icin vakit erken ne olacagini gormek. Simdi bu Jo filan donsun ve Bebe Ruhi gibi iyi cikmaz ise ne olacagini kestirmek o kadar zor degil. Hem Jo uERFA'da da oynayamayacak. .
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply