Fenerbahçe'nin yanlış bilinen tarihi

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

İrfan BALKIS

Post by İrfan BALKIS »

'Şeref Tribünü'nde Tuğrul Yenidoğan FB'nin kendi sitesinden aldığı tarihle gerçek tarihi karşılaştırdı.

HABERTÜRK TV'De her pazartesi saat 23.30'da yayınlanan Şeref Tribünü yine gündeme damgasını vurdu. Programın sunucusu Tuğrul Yenidoğan, bir tarihçi titizliliğiyle araştırdığı tarihi gerçekleri gün ışığına çıkradı. Fenerbahçe'ye yalan tarih uyduranlara isyan etti. Atatürk'ün Fenerbahçeli olmadığını belgeledi.

HERKES MUTLAKA İZLEMELİ :

http://www.haberturk.com/2006/10/04/res ... ivideo.htm
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Az once video'yu vermistim ama meger ustte verilen linkte zaten video varmis.

Fenerbahce'nin Ittihat ve Terakki partisine gobekten bagli oldugu zaten biliniyordu, yukaridaki programci elinden geldigi kadar arastirmis, biraz kaba bir uslubu olmasina ragmen dikkate deger seyler var programda. Ittihat ve Terakki ile Mustafa Kemal arasindaki iktidar mucadelesi basladigindan itibaren bugune kadar duyduklarimizin aksine Mustafa Kemal'e karsi olan, kuyusunu kazmaya calisan insanlarin baskanligini yaptigi bir kulup oldugu ortaya cikiyor,. (Salih Pasa, Doktor Nazim Bey) .

Tabi butun bunlari baslatan bugune kadar hep "Biz Ataturk'un takimiyiz, siz vatan hainisiniz" demeye gelen bir uslup takinan Fenerbahce yoneticileri.

Ilginc bir sey daha var, cok methdeilen General Harrington kupasinin son maci 30 eylul 1923'te yapilmis, yani isgalci Ingiliz kuvvetleri gitmeden bir hafta once. Milli mucadele bitip, saltanat kalktigindan sonr yani.

Bir de programcinin FB resmi tarihinden okudugu sehitlerden Ethem adinda birisi meger Kemal Belgin'in tanidigi imis ve 70lerde ecelinden vefat etmis. Isim benzerliginden kaynaklanan bir hata mi yoksa uydurma mi bilmiyorum artik.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Tekerlek Tugrul (bu lastik satardi vaktiyle $imdi TV'de programci olmu$) i$ ba$inda. Ben bu adami iyi tanirim. FB'lilere atmi$ tutmu$ kendisi fanatism konusunda kimseyi aratmaz. FB'lilerin M. Kemal sacmaligi zaten gulup gecinilecek bir konu. Irak'a Igrak demesi de cok komik.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

FB Başkanlarından Doktor Nazım'ın Atatürk'e suikasttan yarglanıp asıldığını biliyordum, hiç şaşırmadım.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Isvec'te zannedersem kulup embleminde bayrak bulundurmak yasak,
bayraga gönsterilen saygidan öturu. Bizimkiler degerlerin icine etmek icin
elinden geleni yapiyorlar. Ciddi bir olay bu aslinda, bu olayin ustune gidilmesi
gerekir.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Haftaya BJK tarihi varmis :D GS tarihini sabirsizlikla bekliyorum...
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Aziz Yildirim Istanbulspora verdigi tesviki su yuzune cikaran Yenidogan'a actigi davayi kaybetmis. Haberturk'te (TV ve www.haberturk.com ) simdi acikliyorlar. Uzanlarin batmasiyla Istanbulsporu devralan TMSF'nin kayitlarina girmis olan bu olay, mahkeme karariyla da dogrulanmis oldu.

Yakin zaman once, gecen sene Galatasaray'in rakiplerine FB'nin verdigi tesvik rakamlarini aciklayan federasyondaki FB uyesine soylenmeyen birakilmamisti.

P.S. Kisisel olarak tesvik primine karsi degilim, tam tersine sikenin panzehiri oldugunu dusunuyorum.
Tan Erten
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Tan Erten wrote:Kisisel olarak tesvik primine karsi degilim, tam tersine sikenin panzehiri oldugunu dusunuyorum.
Boyle olursa sike yasal hale gelmis olur. Tabii bir mantiga gore sike ortadan kalkmis oluyor yasallastigi icin ama parayi veren dudugu caliyor.

Tipki ABD'de ki siyasi partilere sirketler tarafindan yapilan bagislarin yasal olmasi gibi bir sey bu. Is at, hatta it yarisina doner ve en iyi 'tesvik' edilen bir iki takim goturur parsayi.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Henüz Yargıtay İncelemesinden Geçmedi
06 Ekim 2006 Cuma

Kadıköy 6.Asliye Hukuk Mahkemesinin 2005/51 esas sayılı dosyası ile Haber Türk Kanalında yayınlanan bir haber dolayısıyla Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kişilik haklarına ağır ve haksız saldırıda bulunulduğu iddiasına dayalı olarak Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından Haber Türk aleyhine açılan “basın yolu ile hakaret sebebine dayalı tazminat istemli” dava söz konusu mahkeme tarafından 05.10.2006 tarihinde ret edilmiştir.

Mahkeme, henüz ret kararının gerekçesini açıklamadığından kısa kararda yer alan “davanın reddine” şeklindeki hükümden her hangi bir hukuki yorum çıkarmak şu aşamada mümkün değildir. Kaldı ki dava henüz ilk derece mahkemesinde neticelenmiş olup, Yargıtay incelemesinden geçmediğinden verilen karar kesin hüküm niteliğinde de değildir.

Mahkemenin gerekçeli kararı açıklanmadan ve karar kesinleşmeden, kısa ret kararının şahsi yorum yolu ile gerekçelendirilmesi, kısa ret kararının dayanağı olmayan hukuki gerekçelerin şahsi yorum yolu ile kamuoyuna mahkemenin kararı gibi gösterilmesi ve henüz kesin hükümle karara bağlanmamış yargılaması süren haberin, yargıya intikaline sebebiyet veren önceki koşullara benzer şekilde yeniden yayını kulübümüzün kişilik haklarına ağır ve haksız saldırının tekrarı mahiyetindedir.

Bu gün itibari ile mahkeme tarafından verilmiş bulunan ret kararının gerekçesi açıklanmamış ve kısa kararın hiçbir bölümünde “yargılama konusu haberin” doğrulandığına ilişkin bir ibare de yer almamıştır. Hal böyle iken, söz konusu yargılamanın davalı tarafınca kısa ret kararının tahrif edilmesi suretiyle “yargılama konusu haberin” mahkemece de doğrulandığı şeklinde kamuoyunu yanıltıcı, kulübümüzü haksız şüphe ve itham altında tutucu haberler yayınlanmaktadır.

Yapılan söz konusu yeni haberler için kulübümüzün doğmuş ve doğacak hukuki haklarını son dereceye kadar kullanacağını kamuoyunun bilgilerine saygı ile arz ederiz.

Fenerbahçe Spor Kulübü
2009 Uefa Kupasi Finali Fenerbahce Sukru Saracoglu'nda..
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Mahkeme davayi red ediyorsa bunun yargitaya gitmesini anlamadim. Eger karara bir itiraz varsa temyize gider ve yargitay inceler. Mahkeme davayi red ettiginde gerekcesininide belirtir. Dava du$mu$tur. Yani mahkeme FB'ye verilen haberde hicbir saldiri ve hakaret gormemi$ ve dolayisi ile haberin yalan ve iftira olmadigina karar vermi$ demektir. Yok FB davayi acarken bir usulsuzluk yapmi$sa orasini bilemem. Burasi cok az bir ihtimal. FB klubunun pacalari tutu$mu$a benzer. Sadece Istanbulspora degil adamlarin Ankaragucune de para yolladigi ve Ersun Yanal'in bunu eliyle dagittigi bilindigi hatta kendi agzindan itiraf edildigi halde bu durlu sacmaliklar niye?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

1)“basın yolu ile hakaret sebebine dayalı tazminat istemli” dusdugunu varsayalim.Bu FB'ye hakaret edilmemistir mi demek yoksa sozkonusu yapilan haber dogrudur bu yuzden dava dusmustur mu demek? Ufuk Bey sanirim hukukcu aciklarsa sevinirim bende.

2) Davadan yola cikarak ve sizlerin dedigi gibi FB'nin sucu sabit ise o zaman TFF FB'ye sorusturma acip ceza vermekle yukumlu degil mi?Zaten FB boyle bir haber yapildiginda TFF goreve cagirip gereken sorusturmanin yapilmasini istememismiydi?

3) O donemde Istanbulspor'un Baskani Adnan Sezgin degil miydi? Kendisi su anda GS'da gorevdedir, bu isin diger tarafi da o olduguna gore GS isine son vermelimidir vermemilmidir?

4)Madem ki GS dostlar Sike konusunda bu kadar hassas o zaman boyle bir durumda sikeden ceza gormus TD'leri Erik Gerets, Teknik menajerleri Adnan Sezgin gibi isme karsi cikmayarak cifte standart uygulamiyorlar mi?

Selamlar
Savas
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Savas Macun wrote: 1)“basın yolu ile hakaret sebebine dayalı tazminat istemli” dusdugunu varsayalim.Bu FB'ye hakaret edilmemistir mi demek yoksa sozkonusu yapilan haber dogrudur bu yuzden dava dusmustur mu demek? Ufuk Bey sanirim hukukcu aciklarsa sevinirim bende.
Haberde hakaret unsuru yok demek. Eger davada FB yalan ve iftira atildi diye asilsiz habercilikden dolayi tazminat istemi$ ise (genelde boyle olur. Kimse FB'nin adi ile filan alay etmedi herhalde) haberde dayanilan kaynaklar goz onune alindiginda yalan ve iftira gorulmedi demektir.
Savas Macun wrote:
2) Davadan yola cikarak ve sizlerin dedigi gibi FB'nin sucu sabit ise o zaman TFF FB'ye sorusturma acip ceza vermekle yukumlu degil mi?Zaten FB boyle bir haber yapildiginda TFF goreve cagirip gereken sorusturmanin yapilmasini istememismiydi?
Te$vik primi suc unsuru oldugunu kim soyledi. Birilerine cikin oynayin yenerseniz $u kadar para veririm demek ne zaman suc oldu? Zaten bir takimin sahaya cikarken yapmasi gerekn $ey de galip gelmek icin her $eyini ortaya koymak. Bugun takim kendi oyuncularina prim veriyor. Milli takimdakiler galip gelin size $u kadar para deniyor. Ama yapipta yapmadim demek sonra bunu yaptigini ispat edeni mahkemeye vermek bence mahkemelik olmak icin yeterli sebeb.
Savas Macun wrote: 3) O donemde Istanbulspor'un Baskani Adnan Sezgin degil miydi? Kendisi su anda GS'da gorevdedir, bu isin diger tarafi da o olduguna gore GS isine son vermelimidir vermemilmidir?
Bende oyle saniyordum. Yani bu adamin bu i$lere bula$tigi biliniyordu. Adnan Sezgin'i TV'den gorunce her turlu alengiri yapacak biri oldugunu yolda para bulsam yaninda saymam diyerek soyledim. Adnan Sezgin gibi bir adamin degil GS ba$inda, sporla alakali alakasiz adam bir yerde i$ bulamamasi gerekir. Ama boyleleri ayni Aziz bey gibi el ustunde tutuluyorlar. Aziz bey FB ba$inda iken Adnan Sezgin'e soz soylemek haksizlik.
Savas Macun wrote: 4)Madem ki GS dostlar Sike konusunda bu kadar hassas o zaman boyle bir durumda sikeden ceza gormus TD'leri Erik Gerets, Teknik menajerleri Adnan Sezgin gibi isme karsi cikmayarak cifte standart uygulamiyorlar mi?

Selamlar
Savas
Ceza gormu$ ve cekmi$. UEFA elinden TD lisansini almadigina gore i$ini boyle bir konuya bula$madigi surece yapip ekmek yemesi seni neden ilgilendiriyor. Kendi ulkesinde sucu yuzunden i$inden olan adam FB'de cali$irken ayni $eyler aklindan gecti mi?
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Savas Macun

Post by Savas Macun »

Bu quotelarin parcalayip altlarina yazma islemini bir turlu beceremedigimden tek tek cevap vereyim.

1) Hakaret-Yalan-Iftira olayi biraz kavram karmasasina giriyor.Zaten FB'de aciklamasinda ret oldugunu ve gerekcesinin henuz aciklanmadigini soyleyip bu kararda Hukuki yorum henuz cikarilamaz diyor.Boylece su anda yorum yapanlar spekule ediyor demektir.Hakaret edilmedi demek haberin dogrulugunu mu ortaya cikartiyor simdi benim sorum budur?

2) Cengiz Abi celisiyorsun burada, eger Tesvik primini suc olarak gormuyorsan o zaman sence FB kulubunun pacalari tutussun ki?

4) Daum'u kastediyorsan eger ikisi arasinda fark var ki -ikisine de karsiyim- ancak unutulmamali ki birisi kisisel digeri degil adam kokaini cekip beynine zarar verir digeri ise hirsizlikdir,haksiz kazanctir.Arada fark var Cengiz abi.Kim ne suc islediyse cezasini ceksin, bu FB olmus GS olmus umurumda degil, ama bir yandan spekulasyon yapip lafin nereye gidecegini hesap etmemek abes kaciyor.

Selamlar
Savas
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Savas Macun wrote: 2) Cengiz Abi celisiyorsun burada, eger Tesvik primini suc olarak gormuyorsan o zaman sence FB kulubunun pacalari tutussun ki?

...
Savas
Niye celi$eyim. Bize iftira atildi hakaret etti diye mahkemeye veriyorsun ve davan du$uyor. Yani haksiz oldugun ve haberde kullanilan belgeler asilsiz filan gibi iddilarin havada kaliyor. kar$i tarafa seni mahkemeye verme kozunu da vermi$ oluyorsun. Ortada birileri yalan soyluyor ve yaptiklari bir i$i ustunu kapama derdindeler. Mahkeme kararina bakilirsa bunu haber yapanlarin olmadigi ihtimali cok fazla.

Ben ikisi arasinda cok buyuk fark gormuyorum. Bazi suclar vardir ki ki$isel olsada meslek geregi meslekten el cektirirler. Kokain icmek suctur. Kokain icen herhangi bir spor klubunde aktif gorev alamaz. Almanyada adamin TD'lik lisansi (belkide gecici bir suremi bilemeyecegim) elinden alinmi$tir. Ayni ilkokul ogretmenin ilkokul ogrencisi ile seks yapmasi, avukat ve hakimin adi suc i$lemesi gibi adamin elinden lisansini alirlar bu tur sucu isledi ve meslegi geregi bu i$i karakteri yuzunden yapamayacagina karar verilerek. Erik Gerets'in bir olaya kari$tigini duydum. Para mi almi$ para mi vermi$ bilemesem bile ceza gorup bu ceza suresi bitmi$. Bunu da futbolculugu sirasinda yapmi$ galiba, Bunu GS biliyor mu idi bilemeyecegim. Bildiklerini pek sanmiyorum. Bilseler fark edermiydi onu da pek sanmiyorum. Bugun Erik Gerets karakterini soz soyletecek hicbir davrani$ta bulunmadigi halde ikiye bir bu adami ortaya getirmeni de anlami$ degilim.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Tan Erten

Post by Tan Erten »

Tesvik primini ben de suc olarak gormuyorum ama kanunlara gore suc.

Yalniz bu mahkeme karari FB'nin actigi hakaret davasinin reddi oluyor. Henuz FB'ye tesvik primi dolayisiyla acilmis bir dava yok bildigim kadariyla. Yalniz eger yapilan haberdeki iddialarda bir yalan/hakaret bulunmazsa bu iddialarin dogru olabilecegi ihtimaline gelir ve yetkili kurumun (Federasyon) harekete gecmesi beklenir. Aslinda bu davayi bile beklemesine gerek yok tabi ki...

Benim kisisel fikrim, haber detaylarini okuduktan sonra, Aziz Yildirim Istanbulspor'a bir tesvik primi vermistir.
Tan Erten
Post Reply