Off Topic - Eurovision

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Mehmet Daskiran

Off Topic - Eurovision

Post by Mehmet Daskiran »

Ne zaman akillanacagiz?

Bu yarismada puanlarin paslasmalarla komsu ulkelere gittigini herhalde sagir sultan dahi biliyor. Konu on elemede eski dogu bloku ulkelerinin birbirini kolladigi seklinde Avrupa basinina ve oradan da Turk basinina bile yansidi. Malumunuz oylamada ulke halklarinin telefonla oy vermeye baslamasi son donemde Turkiyeden gocmen giden vatandaslarimizin fazlaca bulundugu Almanya, Hollanda, Belcika, Norvec gibi ulkelerden 10-12 puanlarin gelmesini sagladi ve son donemde iyi dereceler geldi gecmisteki cok guzel sarkilarla sifir cektigimiz gunlerle karsilastirildiginda.

Komsu ulkelerin birbirine oy vermesi cok da yadirganacak bir durum degil, ozellikle benzer kulturu, dili ve cografyayi paylasiyorsa. Ama ulkeler arasindaki ikili iliskilerin cok onemli oldugunu da biliyoruz ve bu duruma ABD ile Irak'a giren Ingilterenin takip eden ilk Eurovision'da sifir cekmesi ve sonrakilerde de birkac komsulari (Irlanda) sayesinde sifirdan kurtulmasi (onlarda 12 vermedi zaten, birkac puan gidiyor genelde, sonuncuda 7 puan verdi Irlanda Ingiltereye) guzel bir ornek.

Gorebildigim, durumun hala farkina hala varamayan iki ulke kalmis, Turkiye ve Bosna! Malum oldugu uzere Kibris 12 puanini Yunanistan icin, Norvec Isvec icin etc.. rezerve ederken, Turkiye 12 puanini verecek baska ulke bulamadigindan herhalde (!!!) kendisini soykirimla suclayan Ermenistana verirken, Bosnalilarsa daha ugradiklari soykirimin uzerinden o kadar kisa bir sure gecmis olmasina ve ugradiklari soykirim AB tarafindan dahi onaylanmis olmasina ragmen 12 puanlarini Sirplara vermekten cekinmedi. Cok ironik geldi bana paylasmak istedim. Dedigim gibi sarkilari dinlemedim, ama sarkilari ne kadar guzel olursa olsun (bu durum Bosna icin gecerli, onlarin Sirplarla olan ortak yonlerinin fazlaligi, bizim Ermenistanla hicbir bagimiz olmamasiyla kiyaslandiginda, 12 puanlarini onlara vermek icin gerekceleri var gibi, ama bunu yapabilmek icin ugradiklari soykirimi unutmus olmalari ve Sirbistandaki savas suclularinin hala kollandigi ve mahkemelere teslim edilmedigi gercegini de unutmalari gerekiyor!!!) bu durum 12 puani dusmanlarina vermelerini anlamama pek yardimci olmuyor.

Merak edenler sonuclari su linkten takip edebilir, seneye on elemeden kurtulmusuz ama artik ilk 3'e giremedigimiz hicbir eurovision'da basarili oldugumuz soylenemez acikcasi kanaatimce.

http://www.eurovision.tv/content/view/880/262/
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Benim bildigim bizler onlar degil iyiye ve guzele oy verilmeli. Eurovizyonda birinci olan $arkiyi da begenmedimdi. Sanatta sanatciya saygi edilir. Bunun milleti ulusu bilmem nesi olmaz. Olursa da i$te boyle nemle $ekil $eyler olur. Tarkan'i Meksika'da tatil koyunde havuzun ba$inda hem de Turkce Opucuk verdigi $arkisini dinliyorlar. Hem de nece oldugunu filan bilmeden ve aldirmadan.

Turkiyede Tarkan'in bir iki guzel denemesi di$inda bir de Minik Serce mi idi neydi onun bir iki $arkisi di$inda (Kayahan'in ise artik bayginlik veren ayni teraneleri yetti. Sarho$ gidinin pikabinin ignesi takilmi$ gibi) kulaga ho$ gelen Turk muzigine ozgun bir $ey var mi ki Eurovizyonda filan ciksinda birinci filan olsun. Gecenlerde buraya asmi$tim. Cinli kizlarin Turk muzigine ozgun bir parcayi a$irip yapabildiklerini Turkiyede Turk ka$igi ile Ingilizce halti yiyenlerin yapamayip "Bilmemem ne Sugar" diye ellerine yuzlerine bula$tirmalari gayet normal.

Demek bizimkiler Ermenistana verdiler. Eger i$in icinde cinlik olunca boyle olur. Amerikan kongresindekiler uyanin len siz ne soykirimindan bahsediyorsunuz demek istediler herhalde.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Mehmet Daskiran

Merhaba Cengiz,

Normal bir yarisma olsa haklisin, iyi olan kazansin diyecegim ama bu yarismanin oyle bir yarisma olmadigini biliyorsun. Yarismayi seyretmedim, son anda bugun yarisma oldugunu gorunce bir bakayim dedim ve oylamanin basina yetistim. Tam bir komediydi, ama Yunanistan'in 12 puanini niye Kibrisa veremedigini anlayamamistim ilk anda. Simdi tekrar girdim sitelerine ve adamlar tam puanlamayi girmisler ve niye Yunanistan'in 12 puanini Bulgaristana verdigini anladim, meger Kibris on elemeyi gecememis :lol: , ee tabi bu durumda Yunanistan'in oyunu Turkiye, Arnavutluk, Makedonya gibi kardes ulkelere vermesini beklemiyordun tabii :D (Arnavutlukta bu arada on elemeyi asamamis).

Irak savasi basladiktan sonraki ilk Eurovision'u BBC Prime'dan seyretmistim. Yarismayi sunan spiker buyuk bir ongoruyle 12 puanlarin kime gidecegini tahmin ediyor ve gayet guzel yorumlarda bulunarak beni gulduruyordu :D . O yarismada "0" cekmisler ve biz birinci olmustuk. Sonraki yil tek oylarini Irlandadan almislardi, bu yil da fazla farketmemis onlar icin. Bu yilin tam puanlama su adreste, ulkeler arasindaki politik iliskileri guzel ozetliyor;

http://www.eurovision.tv/addons/scorebo ... final.html

Herhalde bu yarismada Turkiye "Hepimiz Ermeniyiz" sloganinin fazla etkisinde kalmis gorunuyor. Bu arada gordugum kadariyla sirplar zaten favori ve Turkiye ikinciymis tahmin listelerinde bazi sitelere gore. Oylama sistemini bu gidisle yakinda degistirirler cunku bu oylamada dedigim gibi Turkiye diger ulkelere gore cok daha avantajli, 60 puani zaten cepte (Almanya, Hollanda, Belcika, Norvec, Bosna, ve birazda Romanya zaten 60 puani garantiliyor) ve diger ulkelerin buna uzun sure musamaha gostereceini sanmam.
Murat Kara

Post by Murat Kara »

Bu Eurovision gercekten de cok ilginc bir yarisma. Zira demokratik ve enternasyonel. Boyle baska bir yarisma pek yok. Spor musabakalari boyle degil mesela. Sporda tek nesnel oy para ile (bilet satin alarak) verilebiliyor, ki o da temsili olmayan belli bir azinliga (koyu taraftara) kismet oluyor genelde. Bir de zaten sporun birliktelikten cok rekabet iceren yonu daha on planda.

Eurovision her zaman siyasi bir ifade ozgurlugu saglayan bir yarisma idi zaten. Bir de SMS filan cikinca hepten halka donuk bir hal aldi. Baska hic bir konuda halklara boyle referandum yaptirilmiyor. Halklar da bu kisitli ve hic bir sanat degeri olmayan, kiytirik yarismayi bir firsat olarak gorup yapistiriyor diger halklara karsi besledigi siyasi goruslerini. Kimse sokaktaki insana kizamaz o nedenle.

Bu halka bir platform verme konusu, sanat ile filan bir ilgisi yok. Halk kendisine ozgurce (yani milyonlarin dondugu bir kampanya filan yapilmadan) bir sey sorulmasina pek aliskin olmadigi icin boyle bir platformu gorunce uzerine atliyor elbette. Bu acidan bakinca halkin boyle onune konan 'muzik' ziyafetini reddedip, bildigini okuyarak siyasi fikirlerini ortaya dokmesi mazur gorulebilir.

Bu yilki yarismayi izlemedim ama Ermenistan'a vermisse Turk halki oyunu gercekten cok ilginc ve sevinilmesi gereken bir durum olmus olur. Her iki taraftan da onca siyasinin iki halk arasinda dusmanlik uretmek icin on yillarca gece gunduz ugrasmasina ragmen, halk bildigini okumus ve dogrusunu yapmis. Afrefim halka. Askeri, sivili butun siyasiler varsinlar tepinsinler ve agizlarindan kopukler akarak saga sola saldirsinlar. Halkin eline boyle SMS'li filan bir firsat gecti mi, gercek duygular ortaya cikiveriyor. (Hala SMS ile mi oy veriliyor bu yarismada? Bir ara oyle idi. Yakinda kaldirirlar onuda)

Bir de Turk halkini geri zekali, egitimsiz ve hic birseyden anlamaz sanirlar. (Boyle baba konularda Turk halki olgunlugunu her zaman ortaya koymayi basarmis gecmiste de.)

Diger halklar icin de bu boyle. Irak savasi sirasinda da Turkiye ABD'ni us istegini geri cevirdiginde diger halklarin oylariyla birinci gelmisti bu yarismada.

Halklarin nabzini dis politika icin genel anlamiyla tutmak isteyenler icin kucuk bir ip ucu bu yarisma. Gunluk gazetelerin yazdiklariyla fikir sahibi olmak istemeyenler icin iyi bir firsat mesela. Elbette yapisal olmadigi icin bilimsel degil sadece sonuk bir yansima denebilir bu ip ucu icin.

Bir de boyle platform firsatlarini yoklayan kesimler genellikle ezilmis kesimler oluyor (etnik, yoksul vs kesimler). Yani ezilmislerin sesi olarak algilamak da mumkun bu durumu. Oylarin etnik kesimlerden gelme yuzdesi bu nedenle daha fazla olsa gerek. Yani o etnik azinliklara tam olarak demokratik haklar taninsa, o zaman nasil bir Avrupa ortaya cikacaginin kucuk bir resmi bu ayni zamanda. Bu nedenle yakinda SMS'li sistemi ic edip tekrar jurili filan sisteme donerler herhalde. Jurili sistem biraz daha kontrollu bir sistem sansur yapmak icin.
Mehmet Daskiran

Bazi konularda hak vermekle birlikte Eurovision'un su anki oy verme sisteminin Murat'in soyledigi gibi demokratik ve halkin gorusunu temsil ettigine tam anlamiyla katilmiyorum.

Bugun Turkiyenin AB uyeligine karsi cikan ulkelerin basinda gelen Avusturya, Almanya, Fransa gibi ulkelerin (sadece siyasetcilerinin degil halklarinin da buyuk oranda uyeligimize karsi olduklarini biliyoruz bu ulkelerin) Turkiyeye tam ya da yuksek puanlar vermesinin bence en mantikli aciklamasi, bu tur firsatlari genellikle iyi degerlendiren bu ulkelerde yasayan Turklerin yogun bir sekilde SMS gondererek oylama sistemini Turkiye lehine kullanmalari.

Ayrica gelismis AB ulkelerinin bu yarismaya bizim ya da diger bazi Avrupa ulkeleri kadar onem vermedigini (malum gecmisteki o sifir cektigimiz zamanlarin acisi var birazda bizde hala) ve Eurovision'un eski popularitesini yitirdigini herkes az cok kabul ediyor zaten. Ingilteredeki Turk populasyonu ne kadar bilmiyorum ama onlarin bize tam puan vermesi de diger ulkelerin kendilerini uzun zamandir hatirlamamasi ve bizim de kendi dilimizi bir yana birakarak Ingilizce bir sarkiyla bu yarismada yarismamiz seklinde aciklanabilir.

SMS gondererek oylamaya katilanlarin bir demografik yapisinin cikarilmasi bu konuda bazi bilinmeyenlerin ortaya cikmasinda cok faydasi olacagi kesin.
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Eurovision elbette cok kotu bir yarisma ve bunu ciddiye almaya gerek yok. Bu arada Trukiye'de bize sanatci diye kaktirmaya calistiklari adamlarin aslinda kotu sarkicilar oldugunu hatirlatmak lazim. Benim kriterim 2005'de ayni anda dunyanin 8 buyuk sehrinde 1000 sanatci ile yapilan Live 8 organizasyonudur.

Buna kimin davet edildigine bakin, sanatciyi bulun. Sezen Aksu mu cagrildi, Tarkan mi, Kenan Dogulu mu, Sertab Erener mi ?
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Aslinda ziyadesiyle zalak bir yarisma ama ben de niyeyse seyretmeden duramiyorum :D Puanlama kismini da ilgiyle her yil BBC'den izlerdim. Orada belli ulkelerin digerlerine verdigi oylarla dalgasini gecen bir amca vardi ama bu yil BBC prime da baska program vardi :roll:

Yalniz Murat Kara Ermenistan'a verilen 12 puan'ın cok sevinilesi birsey oldugunu yazmis, hic katilmiyorum! Tam tersine bu puanlamanin, Dink'e suikast sonrasi vicdan muhasebesi ile olustugunu ve boylece halkimizin aptal oldugunu da kendi elcegiziyle tescil ettigini dusunuyorum! Yanlis anlasilmasin, beles sms kovalayan, hayatinin onemli bir kisminda saga sola mesaj yollayan kitleyedir tepkim...

Onun disinda gittikce ticarilesen abuk bir yarisma. Kuresellesme sonrasi milli kulturlerin nasil degisime ugradigina da ornek teskil ediyor. Eskiden cogu ulke kendi dilinde katilirdi ama en aptali da "shake it up $ekerim" olsa gerek! Tam bize uygun, ne doguda / ne batida, tam ortadayiz tam orta :D
Post Reply