Ara transfer gundemi - 2008

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Ozan Ersoy

Ara transfer gundemi - 2008

Post by Ozan Ersoy »

Madem Mehmet Yildiz bu kadar onemli acalim bir baslik bu ara transfer sezonu icin.

Ben de Mehmet Yildiz'in GS'a cok faydali olmayacagini dusunenlerdenim. Avrupa deneyimi yok. 3 kere milli takimda oynadi golu yok ki bu maclarin 2'sini izledim hic etkili degildi. Oyunu fizigine dayali. Eski tekvandocu. Futbola gec sayilacak yasta tekvandoda para yok diye baslamis. 25'ine kadar basarisi yok, hatta kiralandigi takimlardan "bundan futbolcu olmaz" diye yollandigi hikayeleri bile soyleniyor.

Gol vurusu zayif. Golcu adam kaleye bakar, bos koseye vurur. Plase denen vurusu yok denecek kadar az. Abanarak kafa yerde vuruyor. Tek vurus ustasi, ceza sahasinda gol koklayan bir golcu degil. 27 yasindaki Umit Karan'i karsilastirin bu konuda.

Kafa vurusu zayif. Bu sene attigi 10 golde bir tane kafa golu bile yok. Zaten son 4-5 senede de 5-6 tane kafa golu var.

Sivas'in rakipleri butun takim kapanarak oynamiyorlar. Mehmet cok bos alan buluyor. Ona atilan uzun toplari kendi basina goturemiyor. Baros'daki hiz ve top surme yetenegi yok ornegin. Mehmet ayaginda topu tutup geriden kosan arkadaslarina kazandiriyor. Sivas'in kontra futbolunda payi bu. GS'a geldiginde zaten karsi takim 11 kisi kendi sahasinda oynayacak. Kapanan savunmalari acacak kivrakliga, bileklere sahip degil. Ceza sahasinda topu aldiginda guresecek, topu kaptirmayacak, arkadan gelene cikaracak, attiracak. Mehmet gucsuz takimlara karsi bu acidan etkili olur.

Ama savunmasi Turkiye'nin ustunde olan Istanbul takimlarina karsi pek etkili futbol oynayamiyor. Ornegin GS defansini dagittigini gormedim hic.... Servet - Song cok rahat Mehmet'i durdurabildiler.

Mehmet hayati boyunca haftada iki mac dogru durust yapmadi. Kupadan da hep eleniyorlar erken. Avrupa'da zaten yoklar. GS'a gelse GS'in trafigi cok agir gelebilir Mehmet'e.

_________

Bunlari alirsak ne aliyoruz onu bilelim de geldiginde yorumlari ona gore yapalim diye yaziyorum. Su andaki Nonda veya Umit Karan'dan faydali olur mu? Kagit uzerinde oyle gozukuyor. Ama maliyeti ne kadar olur? Sivas'i arka bahcesi gibi kullanan Fener'e su ana kadar gitmemis olmasini GS'a gelmek istemesine bagliyorum. Semih'in sakatliginda Fener'in forvete ihtiyaci var. Kesinlikle ucuza alamayiz. En azindan 3-3,5 milyona patlar. Daha azina Sivas vermeye kalkarsa Fener sirf bize gelmesin diye fazlasini verip transfer eder.

Mehmet Sivas'i, sehri, kulubu, hocasini seviyor. Brezilya'li cinligi degil Anadolu cocugu safligi var suratinda. GS'la anlasip sene sonunda bedavaya gelecegine cok az ihtimal veriyorum.

Kalli niye istiyor? Orta sahada oynatmak icin. Gecen sene de iki forvet oynatan Kalli forvetlerden birini orta sahada kanatlarda oynatiyordu. Ayni seyi Mehmet'in daha iyi yapabilecegini dusunuyor olabilir. Mehmet hizli dusunen biri degil. Tek pas, hizli oyunda basarili olabilir mi bilmiyorum. Ayrica iki on liberodan birini kesmek zorunda kaliriz. Kalli savasan, kosan, vurdun mu yikilmayan adamlari seviyor.

Mehmet 20-21 yaslarinda olsaydi daha olumlu bakardim. Cok calistirip adam etme sansimiz olurdu. Simdi bence istenen paralar edecek adam degil.

Ozan Ersoy
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Benim adima bu ara transferin en onemli hareketi Nonda ve Umit Karan'dan kurtulmak olur.

Bu sadece futbol icin degil, ortak is uretilen her calisma ortaminda gecerli olan bir durumdur: birileri is yaparken birileriislik calip sallamazsa,yatarsa calisanin da morali bozulur. Sakatlanmak, ugrasip da becerememek bir sey ama sahaya cikip umursamaz gozukmek, hatta sabote etmeye ugrasirmis gibi gozukmek baska bir sey. GS'da mutlu olmayanin GS'da isi de olmamali.

Gerisi Ozan'in Mehmet hakkinda yazdigi hemen her sey dogru, ama kazara boyle ucuza gelme durumu olursa (hic sanmam ama olursa) Baros'a yedek olur, Karan ve Nonda'dan da iyi olur.

Onun disinda aklima gelen pek insan yok, ama eminim takip eden yetkililer birilerini biliyordur.

Sonucta aradigimiz 5 aylik biri, ciddi transfer degil. GS biraz su ekonomik durumu takip edip belki 2009'u da ciddi transfer yapmadan gecirecek. Ya da durum iyi olursa o zaman ciddi golcu aranir. Su Zigic'i alabilsek cok iyi olur mesela.

Ama dedim ya, daha ciddi sorunlar var, ekonomik kriz, stad acilirken krizn ortasinda olmak vs.

Nonda'dan kurtulalim, eger ucuz bir yedek bulunuyorsa Karan'dan da. Mustafa hoca Bobo'yu pek tutmuyormus, kiralasalar bize yarim sezon o da hos olur. :D

Ali
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Kalli'nin yetenek-çalışkanlık seçimlerinde tercihi daima çalışkanlığa verdiği kesin. Herhalde Mehmet Yıldız'ı golcü olacağı için değil, yıpratma kapasitesi nedeniyle istiyor. Yönetim de -fiyatı oturtursa- yabancı kadrosundan yer kazanacağı için. Bu anlamda bence yönetimin gizli tuttuğunu sandığımı bir seçeneği de Fatih Tekke olabilir, yeter ki gizli danışmanımız Terim buna su koyvermesin.

Son 2 maçta Nonda'nın suratında sürekli müstehzi bir gülme ifadesi var, kaptırdığı topları umursamıyor, oyuna bakmıyor. Kart görmek ister gibi oynuyor. İfadesi, firar etmek isteyen mahkum ifadesi gibi.

Karan -dünya güzeli bile osa- artık sakat, dönüşü, form tutması nasıl sürecek belli değil. Şu anda tek golcümüz var o da striker değil.

Acaba benim ara savunduğum, Arda'nın santrfor olması düşünülemez mi (cevap hayır düşünülemez :) ). Çünkü çok kıvrak, çok faul alıyor. Bunun ceza sahası içindeki karşılığı çok penaltı olur. Pas atmayı seviyor, çok kısıtlı alanda bile adamı geçebiliyor. Zaten kanatlardan orta yapmak üzerine değil de ayağa top atıp dikine paslaşma üzerine geleceğimizi kuruyoruz, o zaman konumu Van Persie gibi olabilir. Bir faydası da Kewell ile üst üste binerek oynama sorunu ve şu maç içinde yer değiştirme saçmalığı son bulabilir.

Veya bu denklemin tersi. Kewell santrfor olabilir, Arda sol kanat, Baros sağda, Lincoln arkada. Bunun da faydası santrfor pozisyonunun, oyun içinde kısmen dinlenmeyi seven Kewell'a uygun olması; az yorulur. Ayrıca kafa hakimiyeti Arda'ya nazaran mükemmel. Vuruşları da plase olsun, set vuruş olsun akılcı. Mesele bu yeni yaklaşıma oyuncunun değil, teknik heyetin ikna olması. Bence neden olmasın. Bu durumda hem Alpay'ın overlapping dediği sıkıntı kalkar hem de Mehmet Yıldız'a ödenecek paraya gerek kalmaz. Nonda da acilen kiralanabilir.

Kişisel görüşüm mevcut kadro zenginliğini aynı yerlere çakışma yaparak değil, dağıtarak kullanmak. Ben de Mehmet Yıldız'ı benimsemiyorum ve sanki Kewell mükemmel bir golcü olabilir gibime geliyor.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Ufuk Sezekkaplan wrote: Kewell santrfor olabilir, Arda sol kanat, Baros sağda, Lincoln arkada. Bunun da faydası santrfor pozisyonunun, oyun içinde kısmen dinlenmeyi seven Kewell'a uygun olması; az yorulur. Ayrıca kafa hakimiyeti Arda'ya nazaran mükemmel. Vuruşları da plase olsun, set vuruş olsun akılcı. Mesele bu yeni yaklaşıma oyuncunun değil, teknik heyetin ikna olması. Bence neden olmasın. Bu durumda hem Alpay'ın overlapping dediği sıkıntı kalkar hem de Mehmet Yıldız'a ödenecek paraya gerek kalmaz. Nonda da acilen kiralanabilir.

Kişisel görüşüm mevcut kadro zenginliğini aynı yerlere çakışma yaparak değil, dağıtarak kullanmak. Ben de Mehmet Yıldız'ı benimsemiyorum ve sanki Kewell mükemmel bir golcü olabilir gibime geliyor.
Sahane, receteye aynen katiliyorum. Bu pozisyonu oynayabilmeleri icin birincil onceligimiz ilk yariyi sakatliksiz kapatmalari. Kewell ve ozellikle Arda bittikler. Recetenin sadece Nonda dan kurtulmak/kiralamak fikrine siddetle muhalefet ediyorum. Nonda nin bir yada birkac sorunu var, sorunu GS da kadro icinde tutup cozmemiz lazim. Bu elemanin bu kadar kotu hatta istikrarli kotu olmasini bence cok yonlu dusunmek lazim. Akil fikir ermiyor.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

B.Münih amerikalı golcü London donovan'ı alınca Lucas Podolski'yi satışa çıkarmış.

Acep kaç paradır?
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Mehmet Gorgen wrote:B.Münih amerikalı golcü London donovan'ı alınca Lucas Podolski'yi satışa çıkarmış.
Acep kaç paradır?
Görünüse göre Bayern'in bictigi deger 14 milyon AVRO.
http://www.transfermarkt.de/de/spieler/ ... rofil.html

Bundan almayalim, pazarda söyle az daha bakinalim.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Serif Halimler wrote:
Mehmet Gorgen wrote:B.Münih amerikalı golcü London donovan'ı alınca Lucas Podolski'yi satışa çıkarmış.
Acep kaç paradır?
Görünüse göre Bayern'in bictigi deger 14 milyon AVRO.
http://www.transfermarkt.de/de/spieler/ ... rofil.html

Bundan almayalim, pazarda söyle az daha bakinalim.
Rumenigge dun yalanlamis boyle bir haberi. Yazin satacaklarmis.

http://www.independent.co.uk/sport/foot ... 51605.html

10 milyon Eurodan asagiya olmaz diye tahmin ediyorum. Cok genc, cok yetenekli ama surekliligi olmayan, zor konsantre olan bir topcu. Bayern'den giderse Barcelona, Chelsea, Juventus giibi bir takima gider. Almanya'dan Turkiye'ye taninmis Turk futbolcular gelmiyor Podolski niye gelsin? Bence fazla dusunmeye deger bir olay degil.

Ozan Ersoy
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Milan Baros, Anelka, Ribery, Lincoln falan geldikten sonra Podolskinin
gelebilme ihtimalini yadsimayalim. Belki hemen degil, ama 2-3 yil icinde.
Bu bir zamanlama ve dogru yerde dogru zamanda olma meselesi
Sonucta transfer ettiginiz bir insan, inisi cikisi var, bulundugu yerde bunalmasi, psikolojisi var var. Daha sicak iklime, garanti kontratla, daha yuksek bir ucret ve sifir vergi, arada kuvvetli baglantilar ile gelebilme ihtimali var. Hakan Bilal Kutlualp veya Hadun Ustunel gibi yoneticilerin bire bir emek harcamasi ve kisiyi ikna etmesi var.

Ayrica Kewellin tek forvet olarak basarili olabilecegini zannetmiyorum cunku sakatlik psikolojisinden oturu , kendini ekonomik kullanma ve manasiz bogusmamaya girme egilimi var. Bazi kronik sakatliklarini ve menejit tedavisini cok duzenli hayat surerek , disiplinli olarak ve kendini sakinarak futbol hayatini olabildigince uzun tutmaya calisiyor.Buda kendi icin zor cunku saglikli oldugunda takim icin yuregini ortaya koyan bir yapisi var o yuzden kendinide psikolojik olarak frenlemeye calisiyor.

Mehmet yildiz ile ilgili manasizca mac topigine yazidigim ve bu yuzden ozur diledigim yaziyi asagida bir defa daha tekrarlayalim.

Herseyden once su var.

Mehmet Yildizin alinmasindan yanayim ben.

1-Adam oyle yada boyle bu ligde 13-14 golun ustune rahat cikiyor. Bunu duzenli olarak2-3 yildir yapiyor. Ayrica 10nun ustunden assiste rahat cikabilir. Piyasada bundan cok yok. Hatta tek. Top vururken kaleye bakip bakmamasi cok onemli degil. Umit Karanda bakmiyor, Baros ve Nonda ise konsantrayonlari olursa bazen buna dikkat ediyorlar.

2-Bunun disinda vucuduyla kaleye sirti donuk topu saklayip takimini hucum sahasina yerlestiriyor. Elimizdeki forvetlerin 4üde bunu yeterince yapamiyor. One touch falan diyorsan ilk once takimin rakip sahaya yerlesecek. Zaten adam gol atsin diye degil, arkasindaki teknik 3luyu rahatlatsin diye alinirsa alinir. Sirti donuk top saklama isinide su an sadece FBli semih yapabiliyor. Forvet tipinde alternatif olarak

3- Kendine bakan, duzgun karakterli, sakatlanmayan, terbiyesizligi olmayan bir adam. Ustelik yerli statusunda

4-) Guresci gibi fiziginin benim icin sakincasi yok. Rooney, Charles Barkley, Rooney, Unal Karaman, Souness, kalin enseli Tanju falan gibi adamlarada kotu sporcu dememiz lazim o zaman.

5-) Turkiye ligi gerceklerinde Ismail gulduren, Lugano falan gibi defansa karsi oynanacagindan cok faul yapmasi bana gore avantaj. Al sana yerli Bouzid. GSnin teknik ayaklarina gelen darbeyi azaltir. En kotu ihtimalle rakip takimlardan birinin kapip kendi defans elemanlarini sertlik olarak zorlama riskini elimine edersin.

6-) Kucuk FB, Sivasta oynamasina ragmen GSli olduguna dair bir takim duyumlar var. Eskiden GS maclarina gittitgi bile iddia ediliyor. (Bu laftan benim kastetmedigim anlamlar cikaranlar var. Hala ne iciyorlarsa ondan istiyorum)

7-) Maliyeti dusuk olur. Zaten sozlesmesi bitiyor bu yil sonunda. Sivas cok sey isteyemez. Bence 800K USD/yil civari bir paraya halledersinki bence Ilk once oyuncu ile anlasirim el altindan (yalniz adam Sivas baskanin sozunden disari cikmiyor ve tutturmus Sivasa para kazandiracagim diye)ve ondan sonrada yil sonunda bedava alirim.

Ayrica hem Sivas kontratak oynuyor, hemde bu adam yavas ve adam gecemiyor demek celisiyor. O zaman nerden cikti bu kadar gol ve assist? Bence kapali savunmalarda sadece orada ayakta kalarak vede topu rakip 18de tutarak muthis yararli is yapar. Bildigim kadariyla butun buyuk takimlara vede Sivasin avrupa Kupasi maclarinda yabanci takimlara gol atti veya assist yapti.

Sonra adam kapali kutu degil mal belli. Uyum saglarmi, olurmu edermi yok. 800K/yil dolara 15 gol , 10 assist iyidir.
Last edited by Alpay Dedeoglu on Sat Dec 06, 2008 4:35 pm, edited 3 times in total.
NO ADNANS, NO CRY !!
Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Podolski olmuyorsa Kuranyi'yi alalım o zaman. Yok o da olmaz ise ben 100 kişilik transfer listesi hazırladım. :lol:
imza bölümündeki Linkte görebilirsiniz.
Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Sizler adam almakla mesgul olun - bu sabah seyrettigim Arsenal Arda'nin pesinden cok ciddi sekilde gelebilir. Wenger sol kanatta sorun yasiyor. Nasri'den istedigi verimi alamiyor - Nasri yumusak bilekli 10 numara tarzi bir oyuncu ve cizgiye inecek agresifligi gostermiyor. Bugun Nasri'nin pasifligine dayanamayip 2. Yari Eboue yi aldi sol kanada. Fakat gelen gideni aratti. Eboue pozitif pek birsey yapmadigi gibi birde macin sonlarinda ust uste 2 kritik pas hatasi yapinca once Arsenal seyircisi yuhaladi sonra Wenger O'nu da cikarip sol aciga Silvestre yi aldi. Kis transfer doneminde bence kesin bir sol acik arayacaklar ve Arda isi ciddiye binebilir.
Can Ergun

Post by Can Ergun »

Şu an bizim ilk yapmamız gereken transfer M.Yıldız falan değil,adam gibi bir sağ bek.Hatta yabancı bir sağ bek,mümkünse Premier ligden.Nerdeyse tüm takımların 4-4-2 oynadığı bir ülkede,2.ligden bile alınabilir,bir sürü sağ bek olduğuna eminim.

M.Yıldız bu arada bugün de golünü attı.Nonda'yı bilmem ama Ümit'i verip üzerine para verip alınabilir.CL'den elendiğimiz için maddi imkanlar çerçevesinde hayal kurarak,orta yapmayı becerebilen,sağlam bir sağ bek alırsak bu iş olur.
İlker Yenice

Ozer Hurmaci

Post by İlker Yenice »

Bu arada bu Ozer Hurmaci icin biz on protokol yapmamismiydik? Su an Trabzon, Besiktas vs. in pesinde oldugu soyleniyor, bizde cit yok yine.
Orta sahamizda gormek isterdim acikcasi. Karan'a guvenemedigimden Mehmet Yildiz bence iyi transfer olur. Aklim hala Oliviera'da ama...acaba Linderoth'u ustun hizmetlerinden dolayi gondersek, Baros'un yanina Olivierayi mi alsak?...:)
Mehmet Gorgen
Staff Member

Re: Ozer Hurmaci

Post by Mehmet Gorgen »

İlker Yenice wrote:Bu arada bu Ozer Hurmaci icin biz on protokol yapmamismiydik? Su an Trabzon, Besiktas vs. in pesinde oldugu soyleniyor, bizde cit yok yine.
Orta sahamizda gormek isterdim acikcasi. Karan'a guvenemedigimden Mehmet Yildiz bence iyi transfer olur. Aklim hala Oliviera'da ama...acaba Linderoth'u ustun hizmetlerinden dolayi gondersek, Baros'un yanina Olivierayi mi alsak?...:)
Protokol belli tarihe kadar(sanırım 31 Mayıs 2008) 1,5 milyon euro şartıyla geçerliydi.Bu miktar o tarihe kadar ödenmediği için protokol falan kalmadı.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Planli, programli basarilarin takimi FB'de dunku sonuctan sonra rota tamamen lige cevrilmis gibi duruyor ve herkesin tesellisi "artik sampiyon oluruz" durumunda. FB devre arasinda ciddi oyuncu alimi yapar gibi duruyor.

FB'in tum camia yekvucut olanca gucuyle sampiyonluga odaklanacagini dusunuyorum, isimiz bu acidan zor, bize oynasak dahi yedirmeyebilirler sampiyonlugu bu sene.

BJK'ta Sivok 2, Uzulmez ise 3 mac ceza almis, ikisi de bizim macta yoklar. Sivok'un olmamasi bizim icin avantaj, Uzulmez'in olmamasi ise BJK icin buyuk avantaj. Orada da sampiyonluk icin ugrasirlar ama ilk uce girmeleri dahi zor sanirim.

BJK'ta olmasa da FB'de devre arasinda ciddi oyuncu alimi olur. GS musait bir sag bek varsa alsin, yoksa kimseye ihtiyac yok, ama mutlaka ve mutlaka de Sanctis'in bonservisini almak lazim bir ara.

Ali
Post Reply