Fenere kaldı 1 maç ceza+İzmir tatili..

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Yigit Kavurmacioglu

Post by Yigit Kavurmacioglu »

Hasan Tezcan wrote:Savas lutfen agzini acma gulunc duruma dusuyorsun...esit davranmakmis,
haydi oradan sende...adamin kafasini yar, ses bombasi atsinlar 2 mac,
stadta kufur edildi diye 1 mac ver. Bilmem ne yapayim böyle adaleti ben.
Simdi göreceksin indirime de giderler bu yuzsuzler...
Dogru yahu Savas, acma agzini gulunc duruma dusme. Boyle "adalet"sizlik olur mu!!! Ses bombasi atmaya 2 mac, kufure 1 mac, ayiptir...!!! Hatta kufur ettiler diye G.Saray'a arti 3 puan daha vermeleri gerekirke, tribun edebiyatina katkilardan dolayi.

Konunun ilk sayfasinda yazmistim gecen seneki Ali Sami Yen'deki kupa maci bilancosunu ozetle

"Sahanın içine tam 221 adet yabancı madde atıldı. 78 kez Fenerbahçe’ye küfür edildi. 9 adet ses bombası patlatıldı, 5 kez Bengal Ateşi yakıldı. Tribündeki onlarca koltuk kırıldı."

Ama diyorum ya, ayiptir, yazma boyle Savas, gulunc duruma dusme...

Selam ve sevgiler
Osman Kiciman

Post by Osman Kiciman »

Hayır önceki yıllarla neden inatla kıyas yapılıyor? Bundan sonra tüm takımlara tarifenin bu şekilde kesileceği neden anlaşılamıyor? Daha önce ceza alınmışsa yeni cezanın katmerli verileceği neden anlaşılamıyor? Zaten olması gerekenin de bu olduğu neden söylenemiyor, kabul edilemiyor? Sonra atılanların değil isabet ettirmenin cezayı artırdığı neden anlaşılamıyor? Basmıyor mu yoksa???
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Ben burada Hasan agabey'in cikisini da yanlis buluyorum, kusura bakma Hasan Agabey. Burada daha once de Savas ve Yigit'le anlasamamistim, Ozan olayi fanatiklikle acikladi falan, benim mesaj gene kayboldu. Burada "esitlik yok, siz daha ceza aliyorsunuz, bize su kadar verildi, size bu kadar verildi" diyen her iki takimin taraftarlari da hakli. Cunku bir standart yok, bugun bize kiyak yarin size kiyak mantigiyla yuruyor hersey. Sizin caniniz yaninca agliyorsunuz, bizim canimiz yaninca biz agliyoruz, aslinda esitlik uzun vadede her iki takima yapilan haksizliklar ve eyyamlarla saglaniyor saglanmasina, ama olan Turk futboluna oluyor.

Burada kafasi calisan, futbolu seven ve Turk futbolunun bir yerlere gelmesini isteyen herkesin kendi takimina verilen cezadan mutlu olmasi lazim. Baska turlu cikilmayacak bu isten. Olay FB'nin GS'in menfaatini kollamakla olmuyor, bu orman kanunu nereye kadar isler? Guclu olan, cok bagiran kazaniyor, olacak sey degil. Bu yuzden Aziz Yildirim, Ergun Gursoy, Sinan Engin tipli herifler tutunuyor, camialari tarafindan seviliyor. Oysa takiminin ve futbolun iyiye gitmesini isteyen herkes bu adamlari koruyup sevmemeli.

Burada bize su kadar verildi, siz su tarihte su suctan bu kadar ceza aldiniz diye tartismak yerine, herkesin cuvaldizi kendine batirip gercekleri gormesi gerek. Takiminiz ceza aldiysa ve hakkettiyse mutlu olun arkadaslar. Yoksa GS'li taraftarlar her FB macinda dayak yerler, koltuk kirarlar, FB'liler Inonu'ye gittiklerinde bicaklanirlar, bu boyle surer gider. Uc bes guclu zenginin elinde, basina da para yedirerek Turk futbolu daha da dibe batar, bes para etmez hale gelir, biz de burada aptal aptal FB GS tartismasi yapariz.
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

itiraz olayi baska bir mevzu. Neye dayanarak itiraz etmisler mesela. Keske
cezayi agirlastiracak bir sureci baslatmis olsalardi, ama böyle degil. Itiraz
hafifletmenin bir sureci olarak görulmekte. Bir maca indirirlerse kufure 1
adam dövmeye 1 olacak. Adaleti bu iste...evet FB cok daha agir bir ceza
gelmeliydi.
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

UEFA ya ciksana, sikiysa. Halki bulmazlarsa cikarsiniz herhalde. Bakin ne buyurmus...

Bire bir savunma ile ceza azalır
27 Aralık 2006
F.Bahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Tahkim Kurulu’nun bugün vereceği kararda yapacakları savunmanın etkili olacağını söyledi.

FENERBAHÇE Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Tahkim Kurulu’nun bugün yapacağı duruşmalı toplantıda cezaların azalacağını düşündüğünü söyledi. "Memorial 11 Altın Adam" yarışması jüri toplantısına konuk olarak katılan Mosturoğlu, başkan Aziz Yıldırım’a verilen 1 yıl hak mahrumiyeti ile kulübe verilen 3 maç seyircisiz oynama cezasıyla ilgili heyet önünde bire bir hukuki savunma yapmak için duruşmalı toplantı istediklerini söyledi.

Duruşmanın her zaman hukukta faydalı olduğunu belirten Mosturoğlu, "Bazen kelimelerle ifade edemeyebilirsiniz. Toplantıda görsel malzeme de kullanacağız. Tezimizde haklı olduğumuz için cezamızın azalacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Görsel malzeme var

Futbol hukukunda saha olaylarının bire bir benzemesinin mümkün olmadığına değinen Mosturoğlu, "Bir olayı başka bir olaya emsal göstermeniz mümkün değil. Biz de bu iddiada değiliz. Saha olaylarındaki yoğunluk verilen cezayla orantısal olmalıdır" yorumunu yaptı.

Kaynak: Hurriyet
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Adaletin da ceza nln da ne oldugunun anlasilabilmesi icin tek bir sey olmasi gerek bir gün GS - FB UEFA veya Sampiligte karsilasirsa ne olacagini görürüz.
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yıldırım'ın cezası 5 aya indirildi!
Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın 1 yıl hak mahrumiyeti cezasını 5 aya indirirken, Sarı-lacivertli kulübün 3 maç seyircisiz oynama cezasını 2 maç seyircisiz ve 1 maç saha kapatma cezası olarak değiştirdi.

http://www.superspor.com/detail.php?Typ ... 9&go=45464

Saha kapatma'nın ceza meza olmadığını biliyoruz. Fener istediğini aldı. Demekki, hiç küfretmesek, sadece birkaç kişiyi yaralasak ve bu sayede maçı kazansak, hatta böylece şampiyon olsak, verilecek ceza 1 maç seyircisiz+1 maç izmir gezisi.. Değer mi? HEMDE NASIL!
Yigit Kavurmacioglu

Mehmet Cirak wrote:Ben burada Hasan agabey'in cikisini da yanlis buluyorum, kusura bakma Hasan Agabey. Burada daha once de Savas ve Yigit'le anlasamamistim, Ozan olayi fanatiklikle acikladi falan, benim mesaj gene kayboldu. Burada "esitlik yok, siz daha ceza aliyorsunuz, bize su kadar verildi, size bu kadar verildi" diyen her iki takimin taraftarlari da hakli. Cunku bir standart yok, bugun bize kiyak yarin size kiyak mantigiyla yuruyor hersey. Sizin caniniz yaninca agliyorsunuz, bizim canimiz yaninca biz agliyoruz, aslinda esitlik uzun vadede her iki takima yapilan haksizliklar ve eyyamlarla saglaniyor saglanmasina, ama olan Turk futboluna oluyor.

Burada kafasi calisan, futbolu seven ve Turk futbolunun bir yerlere gelmesini isteyen herkesin kendi takimina verilen cezadan mutlu olmasi lazim. Baska turlu cikilmayacak bu isten. Olay FB'nin GS'in menfaatini kollamakla olmuyor, bu orman kanunu nereye kadar isler? Guclu olan, cok bagiran kazaniyor, olacak sey degil. Bu yuzden Aziz Yildirim, Ergun Gursoy, Sinan Engin tipli herifler tutunuyor, camialari tarafindan seviliyor. Oysa takiminin ve futbolun iyiye gitmesini isteyen herkes bu adamlari koruyup sevmemeli.

Burada bize su kadar verildi, siz su tarihte su suctan bu kadar ceza aldiniz diye tartismak yerine, herkesin cuvaldizi kendine batirip gercekleri gormesi gerek. Takiminiz ceza aldiysa ve hakkettiyse mutlu olun arkadaslar. Yoksa GS'li taraftarlar her FB macinda dayak yerler, koltuk kirarlar, FB'liler Inonu'ye gittiklerinde bicaklanirlar, bu boyle surer gider. Uc bes guclu zenginin elinde, basina da para yedirerek Turk futbolu daha da dibe batar, bes para etmez hale gelir, biz de burada aptal aptal FB GS tartismasi yapariz.
Mehmet kardesim,

Yazini okuyorum ama anlasamadigimiz noktayi bulamiyorum. Herhalde ben de ifade eksikligi oldu cunku yazdiklarin benim dusunduklerimle ortusuyor.

Ben bu konuda yorum yaparken, verilen cezanin az veya cok oldugu degil sadece standardin olmadigi konusunda sikayet etmistim. Cunku standart olmadigi zaman problem cok buyuyor ve hic bir cozum getirmiyor. Eger standard tutturulursa, ceza maddesinin az veya cok oldugu tartisilabilir ama keyfi, standartsiz ceza uygulamasi hic bir seyi cozmedigi gibi durumu daha da beter eder.

Aslinda Hasan arkadasimiz da cok onemli bir noktaya parmak basmis, her ne kadar sunus acisi bakimindan katilmasam da (yine standart olayi), ozde kufur ile saha olayinin ayni miktarda ceza almasi bana da abes geliyor. Tabii bir standardi tuttursak, sonra kufure ceza mi fazla, saha olayina ceza mi az tartismasi yapilabilse keske.

Bugun tahkim kurulu karari aciklanmis, onlar da bir nevi eyyam yapmis bana gore, hangi standardi uyguladilar , niye indirdiler onu da anlayabilmis degilim.

Aslinda Serif arkadasimiz son noktayi koymus, UEFA catisi altinda bir mac oynanirsa takke duser, kel gorunur ama tabii o zaman da herkes pur dikkat olur, bir olay cikmasin diye.

Selam, sevgiler
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Sayin Kavurmacioglu:

Gecen sene Ali Samiyen'deki kupa macinda GS seyircisinin sahaya cok fazla yabanci madde atip cezayi hakettigi konusunda herkes hemfikir. Fakat gecen seneki GS-FB kupa maciyla son FB-GS macinin cezalarini kiyaslamak bence dogru degil. Cezai kararlarda, kanuna aykiri hareketin siddeti ve tekrari disinda karsi tarafa verdigi zarar da dikkate alinir.

GS-FB kupa macinda ve son FB-GS macinda da sahaya atilan madde istatistiklerini karsilastirince uc asagi bes yukari benzer rakamlari goruyoruz. (sanirim Hurriyet vermisti karsilastirmayi). Fakat Fenerbahcelilerin attiklari Mondragon'da gecici isitme kaybi yaratip Gerets'in kafasini yarmis. Aradaki ceza farki bu sebepten.

Bir adamin basina tas atarsiniz, tas isabet etmezse sizi sikayet etse bile buyuk ihtimalle ceza almazsiniz. Bir adama tas atip kafasini yararsaniz, 1-2 ay hapis yatabilirsiniz. Attiginiz tas isabet edip adami oldururse senelerce hapis yatarsiniz, (olayda kasit olmasa bile). Sonucta isabet edip etmediginin ve zararin etkisi onemlidir verilen cezada.

Bence FBliler maci tatil etmedigi icin once macin hakemine, sonra Mondragon ve Gerets'e, sonra da onlari uyarip sahadan cekmeyen GS teknik kadrosunun salakligina dua etsin. Benzer olaylarda ne yapildigi da Avrupa'dan orneklerle aciktir. Gerets'in ve Mondragon'un devam etmeleri profesyonellik disi. Kalecinin defansiyla etkili iletisim kurmasi, teknik direktorun de verecegi kritik kararlar onemli. Ben olsam devam etmezdim. Kafam zonklarken, kulaklarim bir sey duymazken, canim acirken, ust duzey konsantrasyon gerektiren bir ortamda devam etmeye beni kim zorlayabilir ki?
Yigit Kavurmacioglu wrote:
Hasan Tezcan wrote:Savas lutfen agzini acma gulunc duruma dusuyorsun...esit davranmakmis,
Dogru yahu Savas, acma agzini gulunc duruma dusme. Boyle "adalet"sizlik olur mu!!! Ses bombasi atmaya 2 mac, kufure 1 mac, ayiptir...!!! Hatta kufur ettiler diye G.Saray'a arti 3 puan daha vermeleri gerekirke, tribun edebiyatina katkilardan dolayi.

Konunun ilk sayfasinda yazmistim gecen seneki Ali Sami Yen'deki kupa maci bilancosunu ozetle

"Sahanın içine tam 221 adet yabancı madde atıldı. 78 kez Fenerbahçe’ye küfür edildi. 9 adet ses bombası patlatıldı, 5 kez Bengal Ateşi yakıldı. Tribündeki onlarca koltuk kırıldı."

Selam ve sevgiler
Serif Halimler

Post by Serif Halimler »

Bu ceza konusu komediye dönüstü. GS nin 1 maclik cezasi 0,7 maca indirilmeli bence ve macin 63. dakikasinda kapilar acilmali
UEFA'da Arsenal'i, Süper Kupada Madrid'i.....
Yigit Kavurmacioglu

Levent Guntay wrote:Sayin Kavurmacioglu:

Gecen sene Ali Samiyen'deki kupa macinda GS seyircisinin sahaya cok fazla yabanci madde atip cezayi hakettigi konusunda herkes hemfikir. Fakat gecen seneki GS-FB kupa maciyla son FB-GS macinin cezalarini kiyaslamak bence dogru degil. Cezai kararlarda, kanuna aykiri hareketin siddeti ve tekrari disinda karsi tarafa verdigi zarar da dikkate alinir.

GS-FB kupa macinda ve son FB-GS macinda da sahaya atilan madde istatistiklerini karsilastirince uc asagi bes yukari benzer rakamlari goruyoruz. (sanirim Hurriyet vermisti karsilastirmayi). Fakat Fenerbahcelilerin attiklari Mondragon'da gecici isitme kaybi yaratip Gerets'in kafasini yarmis. Aradaki ceza farki bu sebepten.

Bir adamin basina tas atarsiniz, tas isabet etmezse sizi sikayet etse bile buyuk ihtimalle ceza almazsiniz. Bir adama tas atip kafasini yararsaniz, 1-2 ay hapis yatabilirsiniz. Attiginiz tas isabet edip adami oldururse senelerce hapis yatarsiniz, (olayda kasit olmasa bile). Sonucta isabet edip etmediginin ve zararin etkisi onemlidir verilen cezada.

Bence FBliler maci tatil etmedigi icin once macin hakemine, sonra Mondragon ve Gerets'e, sonra da onlari uyarip sahadan cekmeyen GS teknik kadrosunun salakligina dua etsin. Benzer olaylarda ne yapildigi da Avrupa'dan orneklerle aciktir. Gerets'in ve Mondragon'un devam etmeleri profesyonellik disi. Kalecinin defansiyla etkili iletisim kurmasi, teknik direktorun de verecegi kritik kararlar onemli. Ben olsam devam etmezdim. Kafam zonklarken, kulaklarim bir sey duymazken, canim acirken, ust duzey konsantrasyon gerektiren bir ortamda devam etmeye beni kim zorlayabilir ki?
Yigit Kavurmacioglu wrote:

Selam ve sevgiler
Levent Bey,

Aciklamalariniz icin tesekkurler. Genelde katiliyorum ama karsi argumanlar da getirilebilir. Mesela Mondrago'nun isitme kaybi filan, benim gordugum kadari ile torpil veya "ses bombasi" en az 5 metre acigina geldi. Ne derece zarar verdigi tartisma konusu da olabilir. Ayrica daha bu sene 2 ay bekletilen hasir alti edilen dosyalar var, yonetmelik degisip ona gore ceza verilsin diye. Ama haklisiniz, hakemin aninda mudahale edip tatil etmesi lazimdi benim kanimca da, ama Geret's ve Mondragon'u da fazla suclamayalim, belki onlar da birakmak istedi ama akillarina "magnumla mi ates ettiler" laflari geldi veya birisi hatirlatti, ne bileyim belki!!!

Neyse, eger PFDK kararlarinda standart olduguna inaniyorsaniz, siz bilirsiniz ben standart olmadigina inaniyorum ve eyyam yapiyorlar diyorum.

Eger sporun spor olarak kalmasi icin, once standart sonra da agir ceza sart diyorum. Yoksa bu is zivanadan cikacak, belki de cikti bile.

Selam, sevgiler.
Can Baysan

Post by Can Baysan »

Haluk Bey'in selamı var Fener'e ceza vermeyin
Atilla TÜRKER - HÜRRİYET 5 Nisan 2007
Bursa-F.Bahçe maçında çıkan olaylar, temsilci raporlarına rağmen sümenaltı edildi.

Normal şartlar altında 1 maç seyircisiz oynaması gereken sarı lacivertliler ceza almadan kurtuldu.

Haziranda yapılacak mali genel kurul öncesi, Ulusoy ile Yıldırım arasındaki buzların eridiği belirtildi.

BURSASPOR-Fenerbahçe maçında, konuk taraftarlar arasında çıkan ve bıçaklı yaralamayla sonuçlanan olaylardan sonra sarı lacivertli kulübe 1 maç seyircisiz oynama cezası verilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak, geçen hafta salı günü toplanan Disiplin Kurulu’nun aldığı karar herkesi şaşırttı. Kurul, temsilci raporlarını sümenaltı edip, F.Bahçe’ye ceza vermeye gerek görmedi.

Alınan bu kararın arkasında, F.Bahçe Kulübü ile kavgalı olduğu bilinen Haluk Ulusoy’un olduğu öğrenilirken, haziran ayında yapılacak mali genel kurul önesi Ulusoy ile Aziz Yıldırım arasındaki buzların eridiği belirtildi.

Disiplin Kurulu, dosyaları görüşmek üzere geçen hafta salı günü toplandı. Kurul Başkanı Talay Şenol’un, Ankara’da yapılan toplantı öncesi üyelere, "Haluk Bey’in selamı var. F.Bahçe’ye ceza verilmesini istemiyor" dediği belirtildi. Ankara dışında bulunduğu için kurul üyeleriyle telefon aracılığıyla irtibat kurduğu öğrenilen Talay Şenol’un bu isteği sonrası, asgari 1 maç seyircisiz oynama cezası alması gereken F.Bahçe’ye, ceza çıkmadı.

Telefonla talimat verdi

Karşılaşmanın temsilcileri İrfan Çelik ve Uğur Fırat Karaca, sarı lacivertli ekip taraftarlarının kendi aralarında çıkardığı olaylar sırasında 2 kişinin bıçaklandığını, 2 taraftarın başının yarıldığını ve bir kişinin de bacağının kırıldığını bildirdi. Normal şartlar altında F.Bahçe’ye asgari 1 maç seyircisiz oynama cezası çıkması gerekirken, gelen bu sürpriz telefon üzerine tablo bir anda değişti. Toplantı öncesinde kamuoyunu yanıltabilmek için, "Temsilci raporlarında olaylarla ilgili en ufak bir bilgi yok" şeklinde basına bilgi veren federasyon, Disiplin Kurulu toplantısı sırasında amacına ulaştı. Bir iş görüşmesi için Ankara dışına çıkan Talay Şenol’un, toplantı sırasında kurul üyelerine telefon ederek, "Haluk Bey’in selamı var. F.Bahçe’ye ceza verilmesini istemiyor" dediği ileri sürüldü.

Dosya sümenaltı edildi

Şenol’un bu sözleri üzerine odada adeta buz gibi bir hava esti. Temsilci raporlarını detaylı bir şekilde gözden geçiren kurul üyelerinin, olayların çok vahim boyutlarda olmasına karşın, dosyanın sümenaltı edilmesini kararlaştırdığı iddia edildi. Daha önce tribünden sahaya bıçak atıldığı için G.Saray’a bir maç seyircisiz oynama cezası veren kurulun, bu son skandalı örtbas edebilmek amacı ile de ilginç bir gerekçeli karar hazırladığı öğrenildi. Kurul, güvenliğin sağlanmasından ev sahibi takımın sorumlu olması nedeniyle F.Bahçe’ye ceza verilmediğini öne sürdü. Ancak bu gerekçeli karara, Disiplin Kurulu’nun bazı üyeleri bile isyan etti. Bütünlüğün sağlanabilmesi için hiçbir karara muhalefet şerhi koymayan Disiplin Kurulu, bu son skandal üzerine ciddi derecede hasar gördü.

Buzları erittiler

Disiplin Kurulu’nun bu kararında, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım arasında sağlanan uzlaşmanın rol oynadığı ortaya çıktı. Yıllardır yıldızı barışmayan Ulusoy ve Yıldırım’ın, bir süre önce barış çubuğu yaktığı öğrenildi. Ulusoy’un, F.Bahçe’den aldığı bu destek sonrası, çok güçlendiği ifade edildi. Haluk Ulusoy’a karşı toplanılan imza kampanyasının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine "Ulusoy, bu beceriksizlerden daha iyidir" dediği öne sürülen Yıldırım’ın, olası federasyon seçimleri öncesi tavrının tamamen değiştiği bildirildi. Geçen hafta "Mali genel kurulda seçim istenirse, ben yokum" diyen Ulusoy’un, F.Bahçe’den aldığı bu destek sonrası, çok güçlendiği belirtildi. Bu doğrultuda haziran ayındaki mali genel kurulda seçim kararı çıkmasının çok zor olduğu ifade edildi.

Futbol bilirkişide

Yargı, olağanüstü genel kurul için federasyona gönderilen imzalar konusunda gerekli incelemenin bilirkişi tarafından yapılmasını kararlaştırdı.
Liseli vardı ya ah o liseli...
Post Reply