TSL 13. hafta GS- Hacettepe 3-1 (Baros (3))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur A. Boztepe

Post by Ozgur A. Boztepe »

ilk kirmizi dogru, 2 sarki kartta

penalti penalti

ikicnci kirmizica ilk sari yanlis adama 2. sari dogru...mac 3-1

daha ne konusuyor bunlar. isin komigi kimse aksini idda edemiyor yukardakilerin.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Özgür Kendir wrote:
Ali Gursel wrote:
Omer K. KOCAOGLU wrote: Bugun verilen penaltiyi, hatali kartlari haftalardir verlimeyenlere, gosterilmeyenlere, sayilmayan gollere saysinlar.
Sevgili Omer, bugunku penaltiyi hicbir seye saymasinlar, kaleci olmayan defans oyuncusu top yumrukladi, bunu niye baska seye versinler, bu penaltiyi bugunku maca verelim. Ankara macinda falan verilmeyenleri baska bir macta puan kaybetmek yerine penalti olmayan pozisyonlardan penalti alarak geri versinler.

Hakkimiz olan penalti verilerek bize bir sey verilmis olmuyor yani.

Kartlarda tek hata yanlis adama gosterme, onun da caresi elle oynayan adamin gidip bendim demesi, GS'in degil Hacettepe'nin derdi.

Ali

Tozo'nun ilk kartı sarıysa dun Cisse'nin ilk kartı direkt kırmızı olmalıydı bu derece feci bir karardı ,ikinci kartı kitaba uygun ama yine de garip geldi bana. Luganovari bir ısrar ve cirkeflikle elini sallayarak istese anlarım ama adam gayet sakince pozisyon sarı kartlıktı diyor ( Barıs sarı almalıydı ).Bence bunda standart saglanacaksa Lugano baz alınmalı ,yoksa olan boyle garibanlara oluyor .

Ama hakemlerimiz bunlar ,dunyada hakem kıtlıgı yasansa ve sadece bizde hakem kalsa UEFA 2 sene organizasyon yapmaz ,yine de bizim hakemlere mac vermez.

Bu sezon lig nasil bitecek merak ediyorum son haftalara girildiginde bu maclar nasıl oynanacak .Oyle gorunuyorki üst tarafta alt tarafta son haftalara dek kopmadan gidecekler, bu da onemli mac diye nitelendirilen maclarin sayisinin gecen yillara gore daha fazla olacagini gosterir.Eskiden bir Serdar Tatli vardi ,lig iki takimin cekismesiyle gectiginde onemli maclari yuklenirdi ,simdi oyle bir hakemde yok .Boyle olunca meydan Erman gibilerine kalıyor.
Sevgili Ozgur, Lincoln Tozo'nun yaptigindan daha ufak bir sari hareketiyle kart gordu. Benim sikayetim bundan. Lincoln'e de Tozo'ya da gostermeseler olur, ama Lincoln'e gosterip Tozo'ya gostermemek olmaz.

Lugano konusunda erden goge kadar haklisin.

Tozo'nun ilk sari kartinin bence Cisse'nin ilk sari kart pozisyonuyla benzerligi yok. Cisse ilk karti gordugunde Boral ile top icin ikili mucadelede, hatta birisi illa faul yapti deseler Boral faul yapti denebilir, Cisse'yi elini vucuduna sarip cekiyor onden, sonra da birlikte yere dusuyorlar.

Tozo'nun ilk kartinda Lincoln topu atip rakibini gecmis, ya da gececek, Tozo topla en ufak bir alakasi olmadan rakibini durduruyor. Hakem bunu kendini gecen rakibe mudahele, topla alaksiz rakibe mudahele diye sari ile cezalandirir, bunu hafif/agir bulursun, ama Cisse'nin ilk kartiyla alakasi yok. Orada yorumla sari gosterilebilecek bir sey de yok.

Hakemler konusunda cok haklisin, ama yillardir boyle, Ali Aydinlar falan, neler seyrettik. Yabanci hakem gelmedigi surece boyle devam eder, GS'in yapacagi haklarini korumak, minimum FB'ye yapilan muameleyi talep etmek, verilmezse de cingar cikartmak.

Ali
Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Fatih Mutlu wrote:
boyle sey olmaz. kitapta diyor mu ki efendi gibi isteyene kart gosterme, cirkefce isteyene goster diye? hakeme elle kart goster diye isaret etmek sari kart, kural bu kadar acik ve basit. daha bunun garip gelmesi vesairesi ney? kural acikken, standart kurali uygulamaktir. kuralin dogrulugu, yanlisligini tartismak baska bisey ama kurali uygulayan hakemi, bu garip diye elestirmek baska sey. penalti penalti gibi olacak lafina benziyor bu elestiri. ne penalti gibisi arkadas, nerden tanim uyduruyorsun? kural der ki, 10 kusurlu hareket vardir, bunlar fauldur, ceza sahasi icinde olursa penalti olur.
Ama hakeme de bir insiyatif tanınmalı hersey kitabın dedigiyle olmamalı .Hukukta da bu boyledir kitap vardır ama bir de kanaat vardır aksi olsa hakime gerek kalmaz herkes kitabın dedigiyle is gorur.Standart bu olmamali ,hakeme isini ogretircesine bir hırcınlıkla birsey ifade etmiyor gayet sakince yerde eliyle kartlık hareket diyor .Oyunun asıl aktorlerinin bu kadar serzenise hakkı var ,bu oyun bu kadar kuralcı olmamalı
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote:
Özgür Kendir wrote: ikinci kartı kitaba uygun ama yine de garip geldi bana. Luganovari bir ısrar ve cirkeflikle elini sallayarak istese anlarım ama adam gayet sakince pozisyon sarı kartlıktı diyor ( Barıs sarı almalıydı ).Bence bunda standart saglanacaksa Lugano baz alınmalı ,yoksa olan boyle garibanlara oluyor .
boyle sey olmaz. kitapta diyor mu ki efendi gibi isteyene kart gosterme, cirkefce isteyene goster diye? hakeme elle kart goster diye isaret etmek sari kart, kural bu kadar acik ve basit. daha bunun garip gelmesi vesairesi ney? kural acikken, standart kurali uygulamaktir. kuralin dogrulugu, yanlisligini tartismak baska bisey ama kurali uygulayan hakemi, bu garip diye elestirmek baska sey. penalti penalti gibi olacak lafina benziyor bu elestiri. ne penalti gibisi arkadas, nerden tanim uyduruyorsun? kural der ki, 10 kusurlu hareket vardir, bunlar fauldur, ceza sahasi icinde olursa penalti olur.
Iyi guzelde Sabri ve Ayhan'a hatta Lincoln'e (hadi ona FB macinda vermisler. vermisler diyorum o gun maci gec seyretmege baslamistim) neden bu kadar kolay veremiyorlar bu sarilari dersin. Hadi onu birakalim Lincoln'un bu ayni adama aldirttigi sari karta ne dersin? Bugun hakem maci katletmistir bu kart isinde. Yaptigi dogru durust kararlarin bile icine ettirecek hatalar yapildiginda GS karsi yapilinca ayaga kalkin aglayip sizlayin ama GS leyhine olunca boyle dogruya dogru diyerek dogrucu Davut'u oynayin
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Soner Özaltındere

Post by Soner Özaltındere »

Çok kötü futbol oynuyoruz, çok kötü....Maçın ilk yarısındaki vurdumduymazlığı ve ruhsuzluğu anlatacak kelime bulamıyorum. Maç hasbelkader iki sıfır olsaydı mümkün değil o maç dönmezdi. Futbolcuların birşeylere tavır içinde olduklarını düşünmeye başladım. Kötü futbolun sebebi sürekli, yorgunluk olamaz.

Hakem kartı yanlış adama göstermiş olmak dışında , Sabriyede yediğimiz goldeki kareketlerden dolayı sarı kart, Ümit'ede sarı kartına rağmen rakiple itişip kakışmasından kırmızı gösterebilirdi. Onun dışında ciddi bir hatasını görmedim.

Bu arada Ümit, ne zaman gol atacak diye sabırla bekliyorum. Bu kadar rahat pozisyonları nasıl bu kadar kötü kullanıyor çözemiyorum.
Galatasaray,
imkansızı olağana çeviren ruh....
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote: Iyi guzelde Sabri ve Ayhan'a hatta Lincoln'e (hadi ona FB macinda vermisler. vermisler diyorum o gun maci gec seyretmege baslamistim) neden bu kadar kolay veremiyorlar bu sarilari dersin. Hadi onu birakalim Lincoln'un bu ayni adama aldirttigi sari karta ne dersin? Bugun hakem maci katletmistir bu kart isinde. Yaptigi dogru durust kararlarin bile icine ettirecek hatalar yapildiginda GS karsi yapilinca ayaga kalkin aglayip sizlayin ama GS leyhine olunca boyle dogruya dogru diyerek dogrucu Davut'u oynayin
Cengizcigim, Eskisehir, FB maclarinda GSli oyuncularin toplam kac sari gordugunu biliyor musun?

Dogrucu Davutculuk istiyorsan ya GS-Hacettepe macinda istedigin gibi FB-GS macinda da iste dogrucu Davutculugu, ya ikisinde de isteme.

Senin dogruculugun hep GS lehine hata yapilinca mi isliyor aziz cekicci abimiz?

FB-GS macinda hakem bizi dograsin, arkadaslar hakemden sikayet etmeyin. GS-HAcettepe macinda hakem Hacettepe'yi dograsin, o zaman dogrucu olun.

Hic mi tutarlilik derdin yok, yoksa tek arzun burada insanlari cileden cikarmak mi? :D

Ali
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Lincoln bu sektirme olayını bol bol tekrar eder inşallah.

Futbolda top sektirmek ayıpmış, muhahaha :D

Sesi kısıp izlediğim için penaltının sebebini anlamamıştım. Hatta Ümit çekiliyor diye verildi sandım. Kişisel salaklığım, ceza sahasında sarı-kırmızılıların çekilmesinin ne zaman cezası olmuş ki?

Bunlar sorun değilde takımın hali biraz hazindi. Kafalar perşembede kalmış gibi. Özellikle Arda ve Servet.

Topal, Barış ve Emre'nin iyileşmesi çok iyi oldu. İnşallah hemen adapte olurlar...
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: ...
Tozo'nun ilk kartinda Lincoln topu atip rakibini gecmis, ya da gececek, Tozo topla en ufak bir alakasi olmadan rakibini durduruyor. Hakem bunu kendini gecen rakibe mudahele, topla alaksiz rakibe mudahele diye sari ile cezalandirir, bunu hafif/agir bulursun, ama Cisse'nin ilk kartiyla alakasi yok. Orada yorumla sari gosterilebilecek bir sey de yok.

..
Ali
Sen neden bahsediyorsun birader. Tozo almis topu gidiyor arkadan Lincoln sirtindan itiyor. Sari'yi Tozo goruyor Lincoln efendi ellerini havaya acti diye. Bunun sari ile filan alakasi yok. Eger bu sai ise Baris'in Tozo'ya yaptigi kirmizi. Bugun hakem boyle istedi ve GS 3-1 kazandi. Penaltiya lafim yok ama bu adamlar 11'e 11 bugu GS'ya yenilmezlerdi GS da golcu diye Umit Karan oldukca bu sahada.

Erdogan Arica ofkesini baska yere odaklamis. Ama iyi demis neden Matelist macinda ayni varyetiyi cekemedi diye. Lutfen GS'i hakemler yakiyor diye aglamayin bugun ucurumdan kenarindan aldi hakem.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: ..
Cengizcigim, Eskisehir, FB maclarinda GSli oyuncularin toplam kac sari gordugunu biliyor musun?
...
Ali
Eskisehir macinda hakemi az daha doveceklerdi. Ben sari degil kirmizi bile cikarirdim o macta boyle ustume geldiklerinde. Fb macinda iste hakem vermis ev sahibine kiyaklik olsun diye. Bak bugun adam yanlis adama sari kart gosteriyor hala sen Lincoln'un aldirttigi sari karti savunuyorsun Toza'ya.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Nov 30, 2008 11:49 pm, edited 1 time in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:
Ali Gursel wrote: ...

..
Ali
Sen neden bahsediyorsun birader. Tozo almis topu gidiyor arkadan Lincoln sirtindan itiyor. Sari'yi Tozo goruyor Lincoln efendi ellerini havaya acti diye. Bunun sari ile filan alakasi yok. Eger bu sai ise Baris'in Tozo'ya yaptigi kirmizi. Bugun hakem boyle istedi ve GS 3-1 kazandi. Penaltiya lafim yok ama bu adamlar 11'e 11 bugu GS'ya yenilmezlerdi GS da golcu diye Umit Karan oldukca bu sahada.

Erdogan Arica ofkesini baska yere odaklamis. Ama iyi demis neden Matelist macinda ayni varyetiyi cekemedi diye. Lutfen GS'i hakemler yakiyor diye aglamayin bugun ucurumdan kenarindan aldi hakem.
Cengiz, Erdogan Arica ile ayni psikolojide olman cidden iyi degil senin icin, ben yazayim da. :lol:

Desin, o da donup Arica'ya sana ne ulan, hangi macta istersem sektiririm dese Arica ne diyecek? Erdogan Arica kendi kaybetmis, centilmenlik falan kalmamis, Metalist macina falan gidiyor. Sen kimsin GS'in Avrupa macini zikredecek Turkiye ligi macinda, yakisik alir mi bu? Bir GS hocasi cikip FBli bir oyuncuya bunu Arsenal macinda yapsana dese ne dusunursun, insaf yahu, terbiyesizlik bu, Arica'ya mi kaldi Metalist macini konusmak?

Tozo'nun topu alip gitmis olmasi kismina ise affina siginarak gulumsedim. Herhalde futbolda sirti yonunde hareket eden ilk adam olurdu oyle olsa.

Futbolda epey sIk olur, bir adam topu atar, gecirir uzerine dogru geliyordur, sen ise adama basmak icin adamin uzerine dogru (yani topun gittiginin aksi yonde hareket ediyordur). Fizikte ivme, momentum falan kavramlarindan Lincoln pozisyonundaki adam ruzgar gibi gecer gider, digerinin sansi kalmamistir. Diger oyuncu (Tozo) fiziksel olarak topu alamayacagini bildigi icin rakibinin onune dogru hamle yapar ve rakibini kapi omuzlar gibi durdurur.

Cengiz, GS'a gizli bir antipatin var mi? :D

Ali
Last edited by Ali Gursel on Sun Nov 30, 2008 11:38 pm, edited 1 time in total.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote: Fb macinda iste hakem vermis ev sahibine kiyaklik olsun diye.
Bugunku GS-Hacettepe maci nerede oynandi biliyor musun? Soruda ipucu da var. :D
Last edited by Ali Gursel on Sun Nov 30, 2008 11:39 pm, edited 1 time in total.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote: Iyi guzelde Sabri ve Ayhan'a hatta Lincoln'e (hadi ona FB macinda vermisler. vermisler diyorum o gun maci gec seyretmege baslamistim) neden bu kadar kolay veremiyorlar bu sarilari dersin. Hadi onu birakalim Lincoln'un bu ayni adama aldirttigi sari karta ne dersin? Bugun hakem maci katletmistir bu kart isinde. Yaptigi dogru durust kararlarin bile icine ettirecek hatalar yapildiginda GS karsi yapilinca ayaga kalkin aglayip sizlayin ama GS leyhine olunca boyle dogruya dogru diyerek dogrucu Davut'u oynayin
abi, sizi pistlere alalim diyorum israrla.

bana hic maval okumayin, maci gec seyrettiniz de, burada bunca tartisildi, ozetleri falan da mi gormediniz? orada da lincoln'un yaptiginin tozonunkinden farki yoktu. niye buraya tek kelime bisey yazmadiniz?

biraz tutarli olun veya tutarsizliginizi bu kadar bariz gostermeyin.
Özgür Kendir

Post by Özgür Kendir »

Ali Gursel wrote:
Sevgili Ozgur, Lincoln Tozo'nun yaptigindan daha ufak bir sari hareketiyle kart gordu. Benim sikayetim bundan. Lincoln'e de Tozo'ya da gostermeseler olur, ama Lincoln'e gosterip Tozo'ya gostermemek olmaz.

Lugano konusunda erden goge kadar haklisin.

Tozo'nun ilk sari kartinin bence Cisse'nin ilk sari kart pozisyonuyla benzerligi yok. Cisse ilk karti gordugunde Boral ile top icin ikili mucadelede, hatta birisi illa faul yapti deseler Boral faul yapti denebilir, Cisse'yi elini vucuduna sarip cekiyor onden, sonra da birlikte yere dusuyorlar.

Hakemler konusunda cok haklisin, ama yillardir boyle, Ali Aydinlar falan, neler seyrettik. Yabanci hakem gelmedigi surece boyle devam eder, GS'in yapacagi haklarini korumak, minimum FB'ye yapilan muameleyi talep etmek, verilmezse de cingar cikartmak.

Ali
Hakemler hakkında sabaha kadar yazsak yine eksik kalır ,nerden tutarsak tutalım elde kalıyor ,olan su zor gunlerde iki dirhemlik keyfimize oluyor .

Dun ve bugun maclara bakıyorum "alayım macı sundan suna vereyim" diye bir sey soz konusu degil .Bastan sona kapasitesizlik var yetersizlik var dirayetsizlik var eyyam var hersey var ama hakemlik namına bir sey yok.Bunlar izledigimiz maclar izlemedigimiz macları düsünemiyorum bunun bir de alt ligleri de var.

Lig macları cidden zulum, Arsenal 5 cekiyor en temizinden, mac bitiyor üzülüyorsun, tek gram hakem yok, ismini hala bilmiyorum hakemin ,bilsemde alt bilince yerlesmis Avrupalı hakem diyorum futbol futbolun icinde baslıyor ve bitiyor gerisi hikaye.Bizim ligimizde once hakeme bakılıyor seceresi cıkarılıyor ,filan falan, cidden keyfi yok tadı yok .
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Fatih Mutlu wrote:orada da lincoln'un yaptiginin tozonunkinden farki yoktu. niye buraya tek kelime bisey yazmadiniz?

biraz tutarli olun veya tutarsizliginizi bu kadar bariz gostermeyin.
Sevgili Fatih, o ev sahibi takima kiyakmis, yani bugun bizim durumdan farkli. :D

Cengiz kusura bakma, ama insan ifrit etmek bir ksinin tekelinde olmamali.

Ali
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ali Gursel wrote: Desin, o da donup Arica'ya sana ne ulan, hangi macta istersem sektiririm dese Arica ne diyecek? Erdogan Arica kendi kaybetmis, centilmenlik falan kalmamis, Metalist macina falan gidiyor. Sen kimsin GS'in Avrupa macini zikredecek Turkiye ligi macinda, yakisik alir mi bu?

Tozo'nun topu alip gitmis olmasi kismina ise affina siginarak gulumsedim. Herhalde futbolda sirti yonunde hareket eden ilk adam olurdu oyle olsa.

Futbolda epey sIk olur, bir adam topu atar, gecirir uzerine dogru geliyordur, sen ise adama basmak icin adamin uzerine dogru (yani topun gittiginin aksi yonde hareket ediyordur). Fizikte ivme, momentum falan kavramlarindan Lincoln pozisyonundaki adam ruzgar gibi gecer gider, digerinin sansi kalmamistir. Diger oyuncu (Tozo) fiziksel olarak topu alamayacagini bildigi icin rakibinin onune dogru hamle yapar ve rakibini kapi omuzlar gibi durdurur.

Cengiz, GS'a gizli bir antipatin var mi?
:D
Ali
Ben Arica Lincoln'un sevincine kizmasina hak vermedigimi soyledim bastan. Ama bu hareketine bir sey soylemesi gerekecekse sinirlenmeden bunu Matelist macinda da yapsaydin ya derdim. O harekete bu cevap cuk diye otururdu.

Sana yukarda da soyledim. Tozo'nun o hareketine sari verirsen Baris'a kirmizi cikarman gerekir. Ister gul ister agla.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Post Reply