Türkiye Kupası (Play-off) GS-Bucaspor 2-1 (Kewell, Arda)

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozgur A. Boztepe

Re: Türkiye Kupası (Play-off) GS-Bucaspor 2-1 (Kewell, Arda)

Post by Ozgur A. Boztepe »

Su anda Galatasaray.com'dan maci tekrar veriyor. ilk 35 dakka cok enteresan.

Ilk gol de elano 3 kisi arasinda oyunu aciyor arda'ya oda asist kewell'a. ikinci gol lideroth kewellin onune kesiyor ortadan, o ardaya ve gol.

ilk 35 dakika kirmizi gordugu hataya kadar elano cok iyi oynadi. top kaybetmedi, iyi paslar atti. Artistik hareket yapmaz elano bekliyen beklemesin.

Linderoth'u ise bekleyip gorucez.

Bu mac hata yaptiklari halde ben ugur - topal- emre g.-caner geri dortlusunden yanayim.

sivas maci icin kadrom.

ugur- topal-emre g. - caner

baris - linderoth - ayhan

sabri - arda - kewell

yorulan forvetler yerinede aydin ve nonda girer.
Kar yagdi yaktigim ateslere
Icimdeki korku bir isyan
Beni anlaticak kadar, yanliz degil sokaklar
yorgun degil yagmurlar

Murat Cekem
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Frank bu takim defans yapamiyor elestirisinden sonra bu sekilde dizmeye basladi takimi. Ama adamlarin kendisi defansi bilmedigi icin istediklerini yapamiyorlar. Dun Buca Dunya ka bucak gosteriyordu az daha. Ayiptir birader. Elinde Elanor var ve bu adama harcadigin para ili iki tane Buca takimi kurarsin ve ustune de para artar. 10 kisi kalmislarda yorulmuslar. Bunlar mi Dunya yildizi olacak adamlar.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Mert Tokman wrote:
Selim Ugur wrote:Ben maca gittim. Yorumum asagida:

http://galatasarayantreman.blogspot.com ... r-2-1.html
Sevgili Selim - blogunda soyle demissin... "Diger bir uzucu durum ise sene basinda tikir tikir oynadigimiz 4-3-3'ten uzaklasip 4-2-3-1'de karar kilmamiz."

Bu benim de icimde bir burukluk yaratiyor. Ikisi cok farkli sistemler ve Rijkaard'in elindeki oyuncu niteliklerine bakip 4-3-3 te israr etmemesi beni uzuyor acikcasi.

4-3-3 te orta 3 uclunun yapmasi gereken iki yonlu defans-ofans gorevini 4-2-3-1 de 5 kisiye paylastiriyorsun... 2 kisi defansif oynuyor 3 kisi ofansif... dolayisi ile 6 kisi ile defans yapip 4 kisi ile ofans yapiyorsun ve iki blok arasinda kopukluk oluyor - en azindan bugun GS'da olan bu. 4-3-3 dogru uygulandiginda ise 7+ oyuncu ile defans, 6+ oyuncu ile ofans yapiyorsun ve arada buyuk ornada kopukluk olmuyor - takim daha bir blok halinde hareket ediyor.

GS'da 4-3-3'un orta 3lusunun gorevlerini ustlenecek yuksek kalitede adam yok - bu dogru - o zaman Emre Colak'i dene, Serdar'i dene, Sabri'yi orada dene - biraz daha uzun vadeli dusun - eger bu isleri Rijkaard gibi markasi ve kredisi olan bir adama bile yaptiramazsak ben umidi kesecegim. Tasima suyla degirmen dondurmeye devam edecegiz.
Bireysel anlamda yok, ama daha uretken ve verimli ileri geri oynayabilecek uclu kombinasyonlar var. TD miz oyun formasyonu konusuna bir iki roportajinda degindi. Temel sistem 4-3-3, oyun icerisinde farkli varyasyonlar uyguluyoruz diyor.

Uclunun ortasina ben Linderoth u tek gecerim. Yedegi ya Topal ya Sarp olur. Ortanin Soluna Arda yada Emre Colak/Ayhan, ortanin sagina Elano yoksa/cezaliysa Topal/Baris olabilir. Orta sahada hem Arda hem Elano ile yada tipinde oyuncular ile uclu blogu kurdugumuz zaman yumusak kaliyoruz. Bu oyuncular cok formda ve diri olurlar, ve onlerindeki uclu de bir o kadar formda olur oynariz.

Benim ideal orta saham Topal - Linderoth- Arda, ileri uclu ise Kewell Baros Keita dan olusuyor. Arda ve Kewell ikilisi hem ayagina hakim hem adam eksiltiyorlar hem oyunu tutabiliyorlar. Sagda ise Keita daha daginik ve savurgan. Bunun icin orta sahada arkasinda Topal tipinde hem ofansa hem defansa katki yapacak bir oyuncu lazim. Baris da Keita kadar savruk ve pas yuzdesi dusuk oldugu icin buranin ideal adami bence degil. Elano cok formda olur ve fizigi guclenir de sag kanata koyar, ortayi Elano-Linderoth-Ayhan/Emre Colak diye kurabilirsiniz.

Bu dizilis konusu bana iyi eglence oluyor. :lol: (Dizilis yada oyuncular ile ilgili yazi yazdigimda hep Bekir Coskun nun kulaklarini cinlatiyorum. 11 buyuk mucitin yada eserin ismini sayamaz ama 11 oyuncuyu ezbere bilir iceriginde guzel yapici elestirileri var.)

TD mize buyuk ihtimal yurumeyi ogrendikten sonra bu sistem ogretildi. Iyi ogrendi, dolayisiyla surekli iyi ve verimli oynadi. Avrupa nin en ust seviyesindeki uc takimindan birine bu sistemi oynatti. Ve cok basarili oldu. GS, yildiz oyuncu degil sistem odakli futbol uygulamasini savunan cok iyi bir TD yi ekibi ile beraber goreve getirdi. Bunun artik otesi yok. Mert in soyledigi gibi gunluk basari icin degil sistem uzerinde israr etmemiz ve israrci olmamiz gerekiyor. GS in ihtiyaci zaman. UEFA kupasina giden surecinin minimum dort seneden yeserdigine sahit olduk. Rijkaard in GS a gelisi Haziran 2009 sonu, bugun 29 Ekim 2009. Dort ay gecmis.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Selim Ugur

Post by Selim Ugur »

Mert Tokman wrote:
4-3-3 te orta 3 uclunun yapmasi gereken iki yonlu defans-ofans gorevini 4-2-3-1 de 5 kisiye paylastiriyorsun... 2 kisi defansif oynuyor 3 kisi ofansif... dolayisi ile 6 kisi ile defans yapip 4 kisi ile ofans yapiyorsun ve iki blok arasinda kopukluk oluyor - en azindan bugun GS'da olan bu. 4-3-3 dogru uygulandiginda ise 7+ oyuncu ile defans, 6+ oyuncu ile ofans yapiyorsun ve arada buyuk ornada kopukluk olmuyor - takim daha bir blok halinde hareket ediyor.

GS'da 4-3-3'un orta 3lusunun gorevlerini ustlenecek yuksek kalitede adam yok - bu dogru - o zaman Emre Colak'i dene, Serdar'i dene, Sabri'yi orada dene - biraz daha uzun vadeli dusun - eger bu isleri Rijkaard gibi markasi ve kredisi olan bir adama bile yaptiramazsak ben umidi kesecegim. Tasima suyla degirmen dondurmeye devam edecegiz.
Aynen katiliyorum.. Sene basinda 4-3-3'u gayet guzel uygularken 4-2-3-1'e donmemize hic bir anlam veremiyorum. Sizin dediginiz gibi 4-3-3 un hem defans hem de ofans gucu 4-2-3-1'e gore daha fazla, su anda bir de Baros'un sakatligi varken 4-2-3-1'e devam edersek hucumda cok eksik kalacagiz. Buca macinda bu diziliste Arda'yi santrafor oynarken gorunce ilk once inanamadim. Umarim lig maclarinda bu sekilde oynamayiz yoksa duman oluruz.

Linderoth hazir takima katilmisken 4-3-3'e geri donmenin tam zamani..
Post Reply