24. Hafta:GS - TS 2-1 (Arda 17', Iliç 68')

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Bu resim son soz sanirim. Pozisyonu goremeyenler icin cok aciklayici. Ozellikle yan hakemin bunu gormemesi cok ilginc. Tam gozunun onunde 15 metre otesinde oluyor cunku. Erman the "Penalti penalti gibi olmalidir" Toroglu'na faxlamali.

Image

Murat Kara'nin kaza ornegini cok begendim. Yuru be Murat seni kim tutar.

"Eller havaya kalkmadan kafaya cikilmaz ya da ziplanmaz" da nasil bir mantik onu da merak ettim, aciklanirsa sevinirim. Ben simdi ofisde cok guzel iki uc kere zipladim ve hatta kafaya bile ciktim. Top olsa kapinin ust doksanina bile takmistim. Hic de elim gogus hizasinin ustune cikmadi... Nasil oluyor da oluyor yani? (Not: Erdinc'in bu resimdeki havaya kalkmayan sag koluna dikkat !!!)

Bunun disinda bu gol olmasa GS canlanamayacak, son dakikalarda bir veya iki gol yiyip puanlari kaybedecekti. Haksiz sekilde yenilen bir golun getirdigi hirs ve adranelin o dakikaya kadar hic bir sey yapmayan Ilic ve Necati gibi oyunculari canlandirdi. Boyle yenilen bu golun hayri buyuktur.

Aykut vasat bir kaleci. Cizgisinden hic cikmiyor. Ceza sahasina inen her topta urkek ve titrek. O da cikarsa tabii. %90 cizgisinde cakili bir kaleci. Ben yonetici ya da hoca olsam birakin GS'in yedek kalecisi olarak tutmayi coktan sattirmistim.

Ozan Ersoy
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: ...
Bunun disinda bu gol olmasa GS canlanamayacak, son dakikalarda bir veya iki gol yiyip puanlari kaybedecekti. Haksiz sekilde yenilen bir golun getirdigi hirs ve adranelin o dakikaya kadar hic bir sey yapmayan Ilic ve Necati gibi oyunculari canlandirdi. Boyle yenilen bu golun hayri buyuktur.
...
Bu da guzel bir saptama. Patlayan Aykut'un dudagi olsun ama yeter ki kanlar adrenalin dolsun. Yirtilan deli Bekir'in yakasi ornegi gibi. Resim de cok guzel. Ceken tam zamaninda basmi$ denklan$ore. Bundan iyi cekilemezdi. Hani benim yine gencligimde duymadigim "kapak olsun" argosuna cuk diye oturmu$. Sadece Toroglu lalesine degil, bir faks da cakamayan Cakar'a cekmeli el degmi$ken. Bu ak$am bakin bakalim ne kadar kafa utuleyecek bu pozisyona. En az yarim saat yeni hakemlere seminer var bu ak$am. Sen de iyi seyret Ismail.

Hasan Utku, Ali aga, ya da Elma icinizden biri bu resimi omuza asiverisn. Var oarada bir iki cok bilen; belki bir iki bir $ey ogrenirler.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Cengiz Akgun wrote:
Ozan Ersoy wrote: ...
...
Bu da guzel bir saptama. Patlayan Aykut'un dudagi olsun ama yeter ki kanlar adrenalin dolsun. Yirtilan deli Bekir'in yakasi ornegi gibi. Resim de cok guzel. Ceken tam zamaninda basmi$ denklan$ore. Bundan iyi cekilemezdi. Hani benim yine gencligimde duymadigim "kapak olsun" argosuna cuk diye oturmu$. Sadece Toroglu lalesine degil, bir faks da cakamayan Cakar'a cekmeli el degmi$ken. Bu ak$am bakin bakalim ne kadar kafa utuleyecek bu pozisyona. En az yarim saat yeni hakemlere seminer var bu ak$am. Sen de iyi seyret Ismail.

Hasan Utku, Ali aga, ya da Elma icinizden biri bu resimi omuza asiverisn. Var oarada bir iki cok bilen; belki bir iki bir $ey ogrenirler.
Ben asarim simdi, gerci bu resim bana tartismayi sonuclandirici gozukmedi (conclusive boyle mi deniyor?). Efendim kardes forumu da dusundugunuz icin tesekkur ederiz. :)
Ersin Taner

Post by Ersin Taner »

Cengiz Akgun wrote:
Resim de cok guzel. Ceken tam zamaninda basmi$ denklan$ore. Bundan iyi cekilemezdi. .
Spor muhabirleri digital kameralar çıkmadan önce de tek basışta birkaç saniye içinde bütün pozları çeken ve hareketli resimlerde görüntü kayması yapmayan gelişmiş makineler kullanırlardı. Tabii çok önemli pozisyonlarda bütün filmi harcadıklarından yanlarında bir sürü film götürürlerdi. Sonra da filmleri tabettirip en güzel olanını gazeteye basarlardı.

Artık digital kameralar olduğundan bütün bu dertlerden de kurtuldular. 2 saniyede 50 poz çekip ekrandan bakıp, en güzelini saklayıp diğerlerini siliyorlar. Yani deklanşöre tam zamanında basmayla çok alakalı değil, kamerayı doğru yere doğrultmayla alakalı... 8)
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ozan Ersoy wrote:Aykut vasat bir kaleci. Cizgisinden hic cikmiyor. Ceza sahasina inen her topta urkek ve titrek. O da cikarsa tabii. %90 cizgisinde cakili bir kaleci. Ben yonetici ya da hoca olsam birakin GS'in yedek kalecisi olarak tutmayi coktan sattirmistim. Ozan Ersoy
Yok be Ozan, Aykut'a birseyler olmus, kale cizgisinden zor cikiyor artik.
Beni onu öyle hatirlamiyorum. Mondi abisinin arkasinda paslanmis. Bence
Fevzi daha iyi kaleci ama onun da oyun okuma zaafi var bana sorarsan.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Ali Gursel wrote:
Ben asarim simdi, gerci bu resim bana tartismayi sonuclandirici gozukmedi (conclusive boyle mi deniyor?). Efendim kardes forumu da dusundugunuz icin tesekkur ederiz. :)
Evet aslinda oyle de denebilir. Erdinc'in kalecinin dudagini patlatan ve kalecinin topa tamamiyla hakim olmasini engelleyen kollla temasinin yerine, Trabzon'lunun kolunun kalecinin agzina girdigi resim asilmaliydi.

Ve de...

Erdinc'in koluna cene atip dirseginin karincalanmasina ve 5 saniye aci cekmesine sebep olan kaleciye sari kart verilmeliydi. :roll:

Ozan Ersoy
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hasan Tezcan wrote:
Yok be Ozan, Aykut'a birseyler olmus, kale cizgisinden zor cikiyor artik.
Beni onu öyle hatirlamiyorum. Mondi abisinin arkasinda paslanmis. Bence
Fevzi daha iyi kaleci ama onun da oyun okuma zaafi var bana sorarsan.
Hasan ben Aykut'u en az 10 mac izledim. Su ana kadar hazirlik maclari da dahil olmak uzere oynayip da kacirdigim mac sayisi azdir. Senin cok elestirdigin (ki yan toplara cikisi Avrupa'nin ust duzey kalecilerinin yaninda gercekten zayif kalir) Mondragon Aykut'un yaninda ceza sahasi kaplani sayilir. Bu cocuk hemen her ortada ve defansin arkasina atilan topta sacmaliyor. Fevzi'yi cok daha fazla begeniyorum.

Rustu Trabzon'lu Tolga'yi cok begeniyormus. Neresini begeniyor anlamadim. Bu sene 3-4 kez izledim. Daha bir kez sert bir sutu ilk defansinda sektirmeden tuttugunu gormedim. Titrek kaleciler.. Adamin suratina bak, nasil cekindigini anliyorsun. Erciyes'li Orkun oyle degil ama...

Ozan Ersoy
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

Aykut u sadece Fevzi degil PAF ların kalesini koruyan Fırat ta zorlayacaktır. A takımı ile antremanlara cıkmaga basladı.

Fırat Kocaoglu
Boy: 1.86
Kilo: 78
Doğum Tarihi: 1988

TS PAF macında zamanlaması son derece iyi ve yan toplarda bayagı etkili gozuktu. Fizigi son derece guclu. Menajerligini Stellar Football Limited almıs.
http://www.stellargroup.co.uk/football.php?countryid=30
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Ali Gursel

Post by Ali Gursel »

Ozan Ersoy wrote:
Ali Gursel wrote:
Evet aslinda oyle de denebilir. Erdinc'in kalecinin dudagini patlatan ve kalecinin topa tamamiyla hakim olmasini engelleyen kollla temasinin yerine, Trabzon'lunun kolunun kalecinin agzina girdigi resim asilmaliydi.

Ve de...

Erdinc'in koluna cene atip dirseginin karincalanmasina ve 5 saniye aci cekmesine sebep olan kaleciye sari kart verilmeliydi. :roll:

Ozan Ersoy
Ozan, dur sakin ol. :)

Sanirim olay alti pas icinde degil (olsa konusulmazdi zaten).

Simdi is Erdinc'in faul yapip yapmadigina kaliyor. Resimden gordugum Erdinc'in kafasinin arkasinda gozu yoksa bizim kaleciyi gorerek diresek vurmasi mumkun degil. Ama faul olmasi icin bu derecede bir kasita gerek yok sanirsam (gozunu kapatip ortaliga tekme sallarsan ve rakibe gelirse faul olur hehralde) yani Erdinc kolunu Aykut'un tam yerini bilmeden de savursa faul olabilir.

Benim buradan anlamadigim (ve de goruntu olarak izlemedim pozisyonu) Erdinc'in kolu sicrama hareketinin bir parcasi olarak mi orada, yoksa birine vurma, kuvvet alma vs. derdinde mi?

Eger ilki ise kurali bilmiyorum ama bes metre yakininizda rakip oyuncu varsa eller acilarak sicranmaz diye futbol kurali yoktur herhalde.

Bir de bana hatirlattigi bir pozisyon var: FB-BJK maci, Serhat Ali Eren ile kafa topuna cikip benzer bir sekilde (sirti donuk Ali Eren'i gormeden) agzina bir dirsek atti, olay tac cizgisi kenarinda idi, Ali Eren (hakem ya faul ya tac verdi emin degilim) taci ya da faulu atarken oradan uzaklasan Serhat'a "Serhat o dirsegi alir....." gibi bir laf etti, hakem duydu ve Ali Eren'e kirmizi kart gosterdi. Serhat'in ortaligi karistirip kendisi yerine baskasinin kart gordugu olaylardan biri oldu bu da (digeri daha iyi hatirlaniyordur tabii).

Neyse, konuyu dagittik. Kural nedir bu kafaya cikarken kol acmalari konusunda?

Ali
Hasan Tezcan
Site Admin

Post by Hasan Tezcan »

Ali Gursel wrote:Neyse, konuyu dagittik. Kural nedir bu kafaya cikarken kol acmalari konusunda?Ali
Havaya cikarken kendine bu sekilde avantaj saglayamazsin, hareket
'obstruction' olarak sayilir. Rakibine mani olmaktir yaptigi, elini acip rakibini
altina almak gibi. Kaleci olmayip bir defans oyuncusu olsaydi ayni hesap.

Kurali paragraf olarak bilmiyorum ama benim bildigim bu kadar.
Murat Biricik

Post by Murat Biricik »

2006 Dunya Kupasında top mucadelesi icin havada, Ozan Ersoy un astıgı fotoda goruldugu gibi, dirsek darbesi atan bir dizi oyuncu - kasti olsun olmasın - bes kıtadan gelmis farklı hakemler tarafından direkt kırmızı kart gosterilerek oyundan ihrac edildi.

Kuralı tam bende bilmemekle beraber pratikte o kadar cok uygulama ve goruntu var ki; bunun faul olmadıgını ve kartsız gecistirilmis olmasını anlayamıyorum.

Velhasıl daha once defalarca belirttigim gibi Culcu, Arzuman ve Bulent uclusunden herseyi beklerim.
"Adnan Sezgin'in attığı her imzanın altına ben imzamı atarım. Bu mesleği en iyi bilen adam." ADNAN POLAT

"Biri, vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı, öteki de, içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı."
Mehmet Cirak

Post by Mehmet Cirak »

Kafaya cikarken kollarini acabilirsin, ama rakibin dudagina gelirse bu sahanin her yerinde kasti olmasa bile fauldur, illa 6 pasin icinde ya da kaleciye yapilmasi gerekmiyor.

Olaya soyle bakin... Top yerden geliyor, kafaya cikma durumu yok yani. Iki futbolcu topa mudahele etmek istiyor, bir tanesi topa dokunmadan once obur oyuncuya yanlislikla darbe vurup topu aliyor. Bu bir fauldur, cunku futbolcu kendine avantaj saglamis olur.

Bir de su kasti kasti degil tartismasi cok abes geliyor. Kasti oldugu bilinen ya da aleni olan her hareket sari kartla cezalandirilir, siddetine bakilmaksizin. Normalde faul calinan ve kart verilmeyen pozisyonda hakem yapilan hareketin kasti olmadigini varsayiyor demektir.

Bu bariz pozisyonun bu kadar tartisilmasi ilginc geldi bana, hele futbolla yatip kalkan su forumda...
Mehmet Cirak

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Aykut gitti, havadaki Erdincin dirsegine dudagiyla carpti
denirse , tabii tartisilir.
Insan sagligi her zaman onde gelir.
cunku kafa darbe aldimi hasar fazla olur.
Yalniz futbolda degil, diger bircok spor kafaya darbeyi ,
ozellikle dirsegi yasaklar ve cezalandirir. Istem disi veya bilincli.
Farketmez.

Aykut hava topunda zayif olabilir, tokatlaması daha iyi olabilirdi ,
altı pasin disidir, Erdinc istem disi yapmis olabilir, tam okkali dislerine dokmedi kanatacak kadar siyirdi falan falan , ama dirsegi dudagina patlatti. Bu da ne olursa olsun faul.

Yukaridakileri mazeret olarak sayarsak, o zaman sunu da soyleyebiliriz: ''Kursunu atanin hicbir sucu yok, vurulan kendini kursunun onune atmis. Zaten yuruyusunde meymelet yok, cok itibarli biride degil,
sonra ne ariyor o saatte orada, ''. Boylece Memlekette hapishanelerde bosalir, milletin vergisi harcanmaz. Ortalikta eski Texas gibi olur o baska.
NO ADNANS, NO CRY !!
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

hava topuna ziplamak icin cogu zaman kollar savrulur. kimi zaman yukariya, kimi zaman yere paralel yarim daireler cizecek sekilde. bunlar daha yuksege cikmak icin cogu zaman otomatik yapilan hareketlerdir. ama, ziplarken sol kolunu 180 derece yana dogru acarsan, bu ziplamaya yardimci olmaktan cok 'solumdan gelecek adam kolum tarafindan engellensin de bana yaklasamasin' demektir bence. bir cesit avantaj saglamaya ya da kendini korumaya calisma mekanizmasi. olayda kasit olsa da olmasa da, erdinc aykut'u gormuyor olsa da, bu hareketi fauldur. nitekim top dogru erdincle birlikte ziplayan aykut bu kol tarafindan engelenmistir.

ben hala daha bu kadar bariz bir faulun nasil olup da ekrandaki ulemalar(!) tarafindan kesin bir dille temiz olarak nitelendirilebildigini anlayabilmis degilim.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Cengiz Akgun wrote: Bu ak$am bakin bakalim ne kadar kafa utuleyecek bu pozisyona. En az yarim saat yeni hakemlere seminer var bu ak$am. Sen de iyi seyret Ismail.
Hakem mi olacam yoksa? :)

Tamam abi izleriz, Çakaralmazdan ninniler dinleriz..
Post Reply