EURO'08 Oneleme: Turkiye - Norvec 2-2 (Hamit (2))

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Mert Tokman

Post by Mert Tokman »

Hem Yunanistan hem de Norvec macinin tekrarlarini seyrettim - sagolsun secveseyret.com 90 dakikalik maclari re-buffer ettire ettire 4 saatte falan izlettirdi.

Destan yazdi denilen Yunanistan macinda takimi oyle cok begenmedim - kotunun iyisiydik - o kadar. Goller tamamen kisisel yeteneklere ve kisisel hatalara kalmis tesadufi sekilde atilmis goller. Calisilmis bir oyun plani ile kanatlara acilarak yapilan ortaya yapilan vuruslar veya ortadan verkac paslarla yaratilmis pozisyonlarda yapilan vuruslardan yaratilan gol pozisyonu gormedim ben. Sabri topu iskalar, top Tuncay'in onune duser veya tipis tipis seke seke giden topu kaleci yumurtlar, veya Gokdeniz topu 30-40 metre surup 3-4 kisiyi calimlayip, kotu bir vurusla topu aglara gonderir - boyle goller 40 yilda bir gelir, sans yuzumuze gulmus o gun nasil olduysa. Yunanistan macinin TR adina en guzel goruntusu Sabri-Hamit ikilisi idi sag tarafta - pozisyon adina cok fazla bir sey yaratamadilar - zira Yunanistan iyi alan daraltan ve rakibe bosluk birakmayan bir takim ama uyumlari ve yardimlasmalari cok iyi idi ve keske su Hamit transferi gerceklesseydi dedirtti.

Norvec macinin ilk yarisi evlere senlik. Formsuz takima bir de FT'nin Sabri garipligi eklenince berbat bir goruntu cikiyor ortaya. TR milli takiminin en pozitif yonu olan Sabri-Hamit uyumunu bozmak buyuk hataydi - ustune Emre'nin paslanmis hali ve Tuncay ve Tumer'in yorgun halleride eklenince goruntu ilk yari cok bozuktu. Ikinci yari FT Sabri'yi Hamit'in onune cekince takim rahatladi, Emre uzerindeki pasi biraz atti, takim cok daha iyi paslasti ve hem poziston hem de goller bulduk. Evet - bu macta da goller tesadufi idi ama cok organize gelisen ataklar ve sonrasinda kacan bir ton gol pozisyonu var.

Ridvan son iki macta ki 180 dakikanin bir tek Norvec ilk yarini begenmemis - ben ise 180 dakikanin sadece son 45 dakikasini begendim. Bence Ridvan'da bana katiliyordur ama populerlik adina ve FT hocasi ile arasi bozulmasin diye 4-1 kazanilmis Yunanistan maci sonrasi dogrulari tam anlami ile yazamiyor.

Hamit'e ayri bir yer vermek gerekiyor. TR mili takimi cok cok iyi bir oyuncu kazanmis durumda. Eskiden sagbekte acemilik ceken Hamit kademeyi cok cok iyi ogrenmis. Hem hucuma destek veriyor, hem kendi alanini kapatiyor ki karsisinda oynayan Giannakapulos, Karagounis, Riise gibi adamlar hep neredeyse takimlarinin en iyi oyunculari, ustelik Hamit bir de stoperlerin kademesine giriyor - ozellikle Yunan macini dikkatli izleyin ve Servet'in kac defa pozisyonunu kaybettigine bakin - Gokhan onun yerini doldururken Hamit'te Gokhan'in kademesine birkac defa girip 3-4 top uzaklastirdi.

Su son iki macta Hamit bu takimin MVP si oldu. Hem kendisine verilen gorevi hem de fazlasini basari ile yerine getirdi.
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote: Norvec dun ikinci yari Yunanlilara 4 atmi$lara iki attik diye oyunu rolantiye alan ve uzerine cekip kontra plani yapan bir vaziyette idi. Biz onlari oynatmadik degil onlar bu oyunu sectiler. Bunu da kalecilerinin kovaligi ile odediler. Degilse gayet kolay bir $ekilde evlerine galibiyetle doneceklerdi. Evet Gokdeniz'in direkten donen $utu Auerllo'nun kafasi ve Tuncay'in makasi di$inda aklimda kalan bu gol nasil kacti denen pozisyon hatirlamiyorum. Norvec'in gol pozsiyonu var mi idi dersen onlarin da yoktu ama onlarin gole de ihtiyaclari yoktu. Mac genelde orta sahada gecti.
madem oyle:

1- bu kontra plani uygulayan norvec, neden acaba bir kere bile turkiye kalesine gelememis? (ikinci devreden bahsediyoruz) hani nerede kontra plani?

2- bu kadar defansa cekilip de bu kadar pozisyon verilir mi?

simdi, ben sana hatirlayamadigin bir iki pozisyon daha yazayim. 45 dakikaya bu kadar pozisyon sigdirmis takim, 70-30 topla oynama yuzdesine ulasmis takim, rakibini kalesine yanastirmamis takim, oyle ya da boyle 2 de gol bulmus takim rakibini ezen bir oyun oynamis mi oynamamis mi, vicdanin soylesin :)

1- gokdeniz'in hamit'in pasiyla kaleciyle karsi karsiya kalip auta attigi top.
2- kanattan gelen bir ortada gokdeniz'in topu tuncay'a cikarmasi, tuncay'in gec kalip iyi vuramamasi. (pozisyon norvec kale sahasindaydi neredeyse)
3- 2-1den sonra ayni yerden kazandigimiz frikikte kaleciden seken topa hakan'in iki metrede yetisememesi.

sen de uc tane yazmissin. eh yahu, 11 kisi kapanan takima gol haric 6 net pozisyon.
Birol Önder

Post by Birol Önder »

Merhaba,

konuya bilimsel olarak girelim :D

1 : Türkiye-Norvec : 3 puan
2 : Yunanistan- Türkiye : 3 puan
3 : Norvec - Bosna Hersek: 3 puan
4 : Malta - Yunanistan : 3 puan

Favorilerin oynadigi maclarda alabilecekleri puanlarin toplami azami 6 puan

Kazanilan puan
Türkiye : 4 puan
Yunanistan: 3 puan
Norvec : 1 puan

Kaybedilen puan
Türkiye : 2 puan
Yunanistan: 3 puan
Norvec : 5 puan

Demekki istatisiklere göre en karli biziz. :D

Sonraki maclarda ne olur bilinmez, biz hala lideriz ve ücüncü ile aramizda
yedi puan fark var. Maclar oynanmadan kazanilmadigi gibi oynanmadan
da kaybedilmiyor.
Yedigimiz gol kesinlikle ofsayt degil. Attigimiz gollerde Mhyre'nin sucu varda,
Hamit'in hicmi sucu yok :wink:

Hosca Kalin
Birol Önder
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Birol Önder wrote: Yedigimiz gol kesinlikle ofsayt degil.
Birol Önder
Ben yedigimiz golun mantik olarak ofsayt oldugunu dusunuyorum. Top atildigi anda sagda ilerdeki Norvecli oyuncu pasif ofsaytta gibi gozukuyordu. Yani topu almaya heveslenmemisti ve geriye dogru yonelmisti ve pozisyon ilk bakista ofsayt degildi. Fakat sonra hemen tekrar yonunu ileri dogru cevirdi, ileri dogru bir deparla devam eden pozisyonda topa sahip oyuncuya yetisti. O noktada kaleciyi rahatsiz ediyordu, golu atan oyuncu ona kolaylikla pas verebilirdi, kaleciden donen topu tamamayabilirdi, yalnizca bir kac metre sagindaydi. Ilk top atildiginda son defans oyuncusundan bir iki metre ileride olmasi, pozisyona tekrar yetisebilmesini sagladi.

Pasif ofsaytin mantigina gore pasif ofsayttaki oyuncu ofsaytin soz konusu oldugu pozisyon devam ettigi surece pozisyonun icinde aktif olarak yer almamali. Top birine carpar, bir oyuncudan geri doner, yeni bir pozisyon olusur o zaman aktif olur anlarim. Fakat, bir an hareketsiz kalip da tekrar pozisyonun icine girmek bir aldatmaca, ve ilerde ofsaytta olmanin avantajini yoketmiyor. Bu tip pozisyonlarda orta hakem ya da yan hakem o noktada birkac saniye gecikme ile de olsa ofsayt bayragini kaldirmali.

Bir futbol macinda kararlar o ana kadar var olan bilgiye dayanilarak mi verilmek zorunda, pozisyonun devami bir iki saniye izlenemez mi? Bunu tam bilmiyorum acikcasi. Mesela pek cok hakem avantaj kuralinda pozisyonun gidisine bakip, oyuncu avantaji kullanamazsa faulu ya da penaltiyi gec de olsa verebiliyor. Ayni mantikla, top atildiginda "pasif ofsayt" gibi gozuken bir oyuncu pozisyona tekrar girerse "ofsayt" bir iki saniye sonra verilemez mi?

Bence pasif ofsaytta olan bir oyuncu pozisyon boyunca "pasif" olarak kalmalidir. Sagda ilerdeki Norvecli oyuncu boyle yapmamis ve pozisyona "aktif" olarak tekrar girmistir. Bu sebeple ofsayttir.

Tabii ki hakemler icin bunu takip edip yakalamak kolay degil. Bir yan hakem "ben topun atilma anindaki durumu izlerim, ofsayt ya da degil o an karari veririm, ilerleyen anda ne olmus beni ilgilendirmez" derse de hak payi verilebilir.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Levent Guntay wrote:Ben yedigimiz golun mantik olarak ofsayt oldugunu dusunuyorum.
Leventcigim,

Bunu 7 ay once filanmis, 2-2'lik Vestel-Manisa-GS macindan sonra uzuuun uzadiya konusmustuk:
:arrow: Mac basligi
:arrow: Ozan'in actigi "Offside kuralini ogrenelim... (Football 101)" basligi
:arrow: Benim Ozan'in basligindaki "resimli" yazim! :)
:arrow: Ayni basliktaki "cizimli" mantik-aciklamali yazim! :)

Ordakileri tekrar kopyalamazsam, kusuruma bakma artik... :)

Hoscakal,
Özgür
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozgur Huseyinoglu wrote:
Levent Guntay wrote:Ben yedigimiz golun mantik olarak ofsayt oldugunu dusunuyorum.
Leventcigim,

Bunu 7 ay once filanmis, 2-2'lik Vestel-Manisa-GS macindan sonra uzuuun uzadiya konusmustuk:
:arrow: Mac basligi
:arrow: Ozan'in actigi "Offside kuralini ogrenelim... (Football 101)" basligi
:arrow: Benim Ozan'in basligindaki "resimli" yazim! :)
:arrow: Ayni basliktaki "cizimli" mantik-aciklamali yazim! :)

Ordakileri tekrar kopyalamazsam, kusuruma bakma artik... :)

Hoscakal,
Olay o mactakinden ve FIFA'nin kural resimlerinden farkli. GS-Vestel macinda Ilic ve Ayhan topu bir yarim saha top suruyorlar ve adam pas vvermiyor birbirlerinden kaciyorlar. Yan yana degiller. Ve o macta hakem o golu vermiyor afiyetle yiyor. Ikincisi Levent'in anlattigi gibi Norvecli ofsayt'daki oyuncu geri donuyor. Yani ikincisi top pas olarak ayaktan ciktiginda topun hangi oyuncu arafindan alinacagida belli degil. Bu da FIFA'nin gosterdigi o resimlerdeki olaylardan biri degil. Arkadan cikar gibi gozuken aslinda ileri cikan Emre A$ikla ayni hizaya geliyor topu aldiginda. Ofsaytdan cikayim diyen adam hakem ofsayt vermeyince geri donup kaleciyi $a$irtiyor. Acaba ona mi pas verilecek diye.
Ben maci ATV'den izlemedim. Maci veren o gol atildiktan sonra kale arkasindandan verdi ve ofsayt dedi. Neyse aslinda Emre A$ik biraz daha erken cikabilirdi. Allengirli bir gol oldu. Temiz filan hicte degil. Yan hakem penalti pozisyonunda nasil orta hakemi uyradiysa bunda da Norvec'i kayirip golu verdirtti. Ama ne oldu. Adalet yerini buldu. Bu bedava gole iki bedava ile yerine geldi.
Cengiz Akgun

"Asrın, yeni bir umdesi var, hak kapanındır
Söz haykıranın, mantık ise şarlatanındır.
Geçmez ele bir paye kavuk sallamayınca
Kürsi-i liyakat pezevenk, puşt olanındır.”
N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote: simdi, ben sana hatirlayamadigin bir iki pozisyon daha yazayim. 45 dakikaya bu kadar pozisyon sigdirmis takim, 70-30 topla oynama yuzdesine ulasmis takim, rakibini kalesine yanastirmamis takim, oyle ya da boyle 2 de gol bulmus takim rakibini ezen bir oyun oynamis mi oynamamis mi, vicdanin soylesin :)
Yani sen diyorsun ki Terim'in dedigi gibi koltuguma ya da sandalyeme yami$tim biz bu maci rahat aliriz diye gayet rahat seyrettim ezici uztunlugumuze bakarak diyorsun. Ben ise bu mac gitti bunun da sebebi her zaman oldugu gibi yine Megaloman oldu. Ilk yarida zirvalamasa uc puani alacaktik $imdi sifir ile eve doncekler cok yazik oldu diyordum. Neyse ki Norvecli kalecinin son dakika hediyesi ile bir teselli puani aldik. Vicdanim $unu soyluyor. Bu mac Terime ragmen berabere kalinan bir mac oldu. Senin vicdanin bunu soylemeyebilir. Ama sahadaki olay bu idi bana gore. Galibiyetten olan kaleci hatasi ile Norvec oldu. Turkiye degil.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Hayırlı bir iş için (kardeşimin düğünü) yurda geldim. O sahaya bıçağı atan hıyar oğlu hıyar yüzünden GS'ı izleyemeceğim canlı. Hoş GS'ın ahırda izlenecek bir tarafı kalmadı. O yüzden çok da üzüldüm denemez ama forumdaşlarla maç öncesi bir araya geliyorduk, bir hoş muhabbet oluyordu. Ona üzüldüm tabii.

Bence Norveç maçındaki gol offside. FIFA'nın kuralları pasif offside şartlarını açıkça belli etmiş ama görüldüğü gibi yorumlar farklı olabiliyor. Burada Emre'nin geriden çıkanı tutmadığını hemen bir metre arkasında kalanı offsideda bırakmak için hareketlendiğini unutmayalım. Emre'nin bir günahı yok. Emre geride kalsa bu sefer adam offside da olmayacak belkide golü o atacak. Çocuğun suçu nedir? Ayrıca top offsidedakine atılıyor direk. Atılmıyor diyenin açıklaması bana garip gelir. Top bir metre otesine düsüyor. Bana göre ve kuralın metnine göre, birinin pasif olabilmesi için, oyunda olmaması gerekir. Yani Norvecli kenar cizgisine daha yakın olsa, o top arkaya aynen aşırılsa bayrak kaldırılmaz. Cünkü ona atılmadığı bariz ve kenardan koşup o topu kapması imkansız.

Fatih Terim hem Yunan ve Norveç maçlarında bariz hatalar yaptı. Ben fazla eleştirmiyorum, çünkü bunun çok beterini gördüm. Elinde Yıldırayı sağlam Nihatı, Emre'si, Tekke'si olan Ersun Yanal 1 pozisyon bulamadı bu takıma karşı. Ukrayna'dan 3 gol yedi. Terim Yanal'ın, Güneşin falan yanında Wenger gibi duruyor.

Bana göre en bariz hata Volkan'dır. İnşallah tez elden kesilir. Yunan maçından sonra bir kardeşim, "top Volkan'ın kontrolunde nasıl direkten döndü ama?" dedi ve bana göre günün en güzel esprisini yaptı. Ben böyle manda gibi topları seyreden bir kaleci uzun zamandır görmedim.

Norveç'den yedigi ikinci gole bakın. Adam ceza sahasının dışından vuruyor, yaklaşık 20 metre, top yere bir değil iki kerde sekiyor, bizim uçan bidon topu çıkaramıyor. Top bir kere sekse de çok hızlı olabilir. Ama iki kere sekiyorsa gayet kurtarılabilir. Yunan maçında direkten dönen birinci kafa şutu da yerde iki kere sekmişti. Rakip kalecilerin kötü olması Volkan gerçeğini değistirmez.

Sabri'nin sol bek oynaması hata olduğu gibi büyük de saçmalık. Hakan olayından bıktığım için yorum bile yapmıyorum. Emekli olduğu gün bizim evde ziyafet var, herkesi beklerim.

Ozan Ersoy
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote: Yani sen diyorsun ki Terim'in dedigi gibi koltuguma ya da sandalyeme yami$tim biz bu maci rahat aliriz diye gayet rahat seyrettim ezici uztunlugumuze bakarak diyorsun. Ben ise bu mac gitti bunun da sebebi her zaman oldugu gibi yine Megaloman oldu. Ilk yarida zirvalamasa uc puani alacaktik $imdi sifir ile eve doncekler cok yazik oldu diyordum. Neyse ki Norvecli kalecinin son dakika hediyesi ile bir teselli puani aldik. Vicdanim $unu soyluyor. Bu mac Terime ragmen berabere kalinan bir mac oldu. Senin vicdanin bunu soylemeyebilir. Ama sahadaki olay bu idi bana gore. Galibiyetten olan kaleci hatasi ile Norvec oldu. Turkiye degil.
abi laf salatasi yapmaya gerek yok. benim ne dedigim gayet acik. bence sen fazla onyargilarinla hareket ediyorsun, bunlar da capak yapiyor, gercekleri gormeni ya da kabullenmeni engelliyor. onyargilarinla hareket edecegine, 'onun yuzunden mac gitti' diye ahlar vahlarla mac izleyecegine, oynanan futbolu izleseydin biraz zevk alirdin hic olmazsa. ben milli takimin oynadigi futboldan gayet guzel zevk aldim. ikinci devre icin soyluyorum, uzun zamandir rakibi karsisinda bu kadar ezici oynayan bir takim seyretmemistim. bu da terim'e ragmense, ben daha bisey bilmiyorum.
Levent Guntay

Post by Levent Guntay »

Cengiz abi, benim Ozgur'un gonderdiklerinden anladigim, FIFA'nin yorumu su: pasif ofsayttaki oyuncu bir sekilde duraklayip ofsayttan cikarsa, pozisyon avantajini kullanmamis sayiliyor ve pozisyonun devamina yetisip aktif sekilde girme hakki oluyor, ofsayt sayilmiyor. Norvecli oyuncu ilerdeydi fakat durakladi, top ve diger Norvecli oyuncu onu bariz sekilde gecti, ofsayttan cikti, sonra pozisyona tekrar yetisme hakki oldu boylece.

Fakat hep ofsaytta kalip toptan ve diger Norvecliden hep ilerde olup ve kosup pozisyona yetisseydi, top atildigindaki mesafe ve ileride durma avantajini koruyor olup sonradan ofsayt dudugu calinabilirdi.

FIFA bunu sekille pozisyon olarak falan vermese, yazilanlardan bu kurallari cikarmak kolay degil. Logic bilmeyen adamlarin bu kurallari yazdigi belli, IF, AND, OR, NOT'li kural cumlelerinin cogu tartismaya acik.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Ozan Ersoy wrote: Bence Norveç maçındaki gol offside. FIFA'nın kuralları pasif offside şartlarını açıkça belli etmiş ama görüldüğü gibi yorumlar farklı olabiliyor. Burada Emre'nin geriden çıkanı tutmadığını hemen bir metre arkasında kalanı offsideda bırakmak için hareketlendiğini unutmayalım. Emre'nin bir günahı yok. Emre geride kalsa bu sefer adam offside da olmayacak belkide golü o atacak. Çocuğun suçu nedir? Ayrıca top offsidedakine atılıyor direk. Atılmıyor diyenin açıklaması bana garip gelir. Top bir metre otesine düsüyor. Bana göre ve kuralın metnine göre, birinin pasif olabilmesi için, oyunda olmaması gerekir. Yani Norvecli kenar cizgisine daha yakın olsa, o top arkaya aynen aşırılsa bayrak kaldırılmaz. Cünkü ona atılmadığı bariz ve kenardan koşup o topu kapması imkansız.
..
Ben Emrenin gunahini almadim. Adam gayet iyi idi. Onun hic sucu yok. Ilk defa onun icin iyi $eyler soyluyorum galiba. Hatta ikinciyi bile ofsayt'a du$urmeye cali$ti. Benimle ayni fikirde olduguna da sevindim ayrica. O gole yabanci kanal da ofsayt dedi ama cizgideki Italyan hergele'nin amaci ba$ka idi.

Terim'in i$I gucu hamaset soytariligi. Volkan'a acik cek yazmasi. Hakan'i sanki ihtiyaci varmi$ gibi kayirmasi. Yunanistan maci sonrasi o a$iri centilmenlik gosterisi bunlarin bir parcasi. Her macta guya bir yenilik denemesi (aman takimi bozma dedikleri icin filan). Halbuki Hakani oynatmayip Antalyali Volkanla ba$lasa. Gokdenizi ikinci yari soksa bugun be$te be$ti olay. Ben beyinsiz dedigimde bana kizanlar var cunku o bunlarla cok adam tavliyor imparator boyle istedi ya da boyle seviyor diye.. Ama onun uzun bagirsaginin nerelerde dondugunu bilen icin tam bir soytarilik ornegi bu halleri aslinda. Bu yuzden Avrupada boyunun olcusunu aldi ama o bunu Hakan'in Torino macerasi gibi kendine kahramanlik destani yapti. Adam yoklugunda Abdurrahman celebi. Yok i$te ba$ka; Ersun Yanal'i da gorduk, Denizli'yi de.
Last edited by Cengiz Akgun on Sun Apr 01, 2007 8:23 am, edited 3 times in total.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Cengiz Akgun
Moderator

Post by Cengiz Akgun »

Fatih Mutlu wrote: abi laf salatasi yapmaya gerek yok. benim ne dedigim gayet acik. bence sen fazla onyargilarinla hareket ediyorsun, bunlar da capak yapiyor, gercekleri gormeni ya da kabullenmeni engelliyor. onyargilarinla hareket edecegine, 'onun yuzunden mac gitti' diye ahlar vahlarla mac izleyecegine, oynanan futbolu izleseydin biraz zevk alirdin hic olmazsa. ben milli takimin oynadigi futboldan gayet guzel zevk aldim. ikinci devre icin soyluyorum, uzun zamandir rakibi karsisinda bu kadar ezici oynayan bir takim seyretmemistim. bu da terim'e ragmense, ben daha bisey bilmiyorum.
Terim'in ba$ta Hakan'i oynatma on yargisi ve Sabri'den solbek yapma dehasi dururken benim on yargimin sozunu bile etmemen gerekirdi ama sen onunkilere kulp buldun Terim hucumu seviyor diye. Bu mac Terim yuzunden az daha kaybedilmi$ ve Norvec'in kalecinin hediyesi iki golle (hele ikincisi) galibiyetten oldugu bir mac dedim ben. Bunun neresi laf salatasi? Iyi oyandik ama iki puan verdik laf salatasi olmuyor da benim ki oluyorsa oyle olsun.
Cengiz Akgun

N. Tevfik 1940.
Mehmet Ulupinar

Post by Mehmet Ulupinar »

Cengiz Akgun wrote:
Fatih Mutlu wrote: abi laf salatasi yapmaya gerek yok. benim ne dedigim gayet acik. bence sen fazla onyargilarinla hareket ediyorsun, bunlar da capak yapiyor, gercekleri gormeni ya da kabullenmeni engelliyor. onyargilarinla hareket edecegine, 'onun yuzunden mac gitti' diye ahlar vahlarla mac izleyecegine, oynanan futbolu izleseydin biraz zevk alirdin hic olmazsa. ben milli takimin oynadigi futboldan gayet guzel zevk aldim. ikinci devre icin soyluyorum, uzun zamandir rakibi karsisinda bu kadar ezici oynayan bir takim seyretmemistim. bu da terim'e ragmense, ben daha bisey bilmiyorum.
Terim'in ba$ta Hakan'i oynatma on yargisi ve Sabri'den solbek yapma dehasi dururken benim on yargimin sozunu bile etmemen gerekirdi ama sen onunkilere kulp buldun Terim hucumu seviyor diye. Bu mac Terim yuzunden az daha kaybedilmi$ ve Norvec'in kalecinin hediyesi iki golle (hele ikincisi) galibiyetten oldugu bir mac dedim ben. Bunun neresi laf salatasi? Iyi oyandik ama iki puan verdik laf salatasi olmuyor da benim ki oluyorsa oyle olsun.

Bu forumun guzelligi burada iste :!: :!: Cok degil bir kac foruma daha girdim ciktim, insanlar birbirlerine afedersiniz ahirdaki hayvanlara seslenircesine selamsiz saygisiz kahvehane dalasmasi ile laf atiyorlardi..Bir mactan boylesine farkli tartismalarin ortaya cikmasi maci hic izlemeden macin kalitesini gosteriyor bence. Her bir forumdasin yapisina, mizacina gore kimisi bardagin dolu tarafina bakiyor, kimisi bos tarafina; kimisi ofsaytti diyor, kimisi degildi..
Burada bunca yazani-okuyani bir araya getiren de bu degil mi zaten?? Tesekkurler Hasan Tezcan..
Unutmayalimki guzel bakan guzel gorur..
Fatih Mutlu

Post by Fatih Mutlu »

Cengiz Akgun wrote:Bu mac Terim yuzunden az daha kaybedilmi$ ve Norvec'in kalecinin hediyesi iki golle (hele ikincisi) galibiyetten oldugu bir mac dedim ben. Bunun neresi laf salatasi? Iyi oyandik ama iki puan verdik laf salatasi olmuyor da benim ki oluyorsa oyle olsun.
abi sen istedigini de. ister megaloman de, ister beyinsiz de. isterse kaybedilen iki puanin sorumlusu bu megaloman de. norvec bize beraberligi hediye etti de. bence, bu dediklerinin hicbir hukmu yok. ortada, zor sartlarda oynanmis 5 macta alinan 13 puan, grup liderligi, ucuncuye atilan 7 puan fark, ve bence hepsinden onemlisi ozellikle norvec macinin ikinci devresi tavan yapan iyi bir futbol var. senin dediklerinin hepsi hatice, neticelerse bir onceki cumlemde. haticeler neticelerin balcikla sivayamiyor.

terim'in hatasi yok mu? elbette var. hakan'i oynatmasi ve daha kotusu 90 dakika sahada tutmasi mesela. bence de buyuk hata. ama netice itibariyle an itibariyle gelinen nokta basarili. bunda da en buyuk paylardan biri terim'in.
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozan Ersoy wrote:Hayırlı bir iş için (kardeşimin düğünü) yurda geldim. O sahaya bıçağı atan hıyar oğlu hıyar yüzünden GS'ı izleyemeceğim canlı. Hoş GS'ın ahırda izlenecek bir tarafı kalmadı. O yüzden çok da üzüldüm denemez ama forumdaşlarla maç öncesi bir araya geliyorduk, bir hoş muhabbet oluyordu. Ona üzüldüm tabii.

Bence Norveç maçındaki gol offside. FIFA'nın kuralları pasif offside şartlarını açıkça belli etmiş ama görüldüğü gibi yorumlar farklı olabiliyor. Burada Emre'nin geriden çıkanı tutmadığını hemen bir metre arkasında kalanı offsideda bırakmak için hareketlendiğini unutmayalım. Emre'nin bir günahı yok. Emre geride kalsa bu sefer adam offside da olmayacak belkide golü o atacak. Çocuğun suçu nedir? Ayrıca top offsidedakine atılıyor direk. Atılmıyor diyenin açıklaması bana garip gelir. Top bir metre otesine düsüyor. Bana göre ve kuralın metnine göre, birinin pasif olabilmesi için, oyunda olmaması gerekir. Yani Norvecli kenar cizgisine daha yakın olsa, o top arkaya aynen aşırılsa bayrak kaldırılmaz. Cünkü ona atılmadığı bariz ve kenardan koşup o topu kapması imkansız.
Ozanim,

Oncelikle, kardese tebrikler! Cok cok mutlu olsun insallah! Darisi da basimiza! :D

Cengiz Hocam bir konuda karar verdigi zaman, birak forum yazisini, Çin İşkencesi uygulasan kararindan donmedigi icin, onun yerine, bu konuyu seninle yazisayim dedim! :D

Usenmedim, simdi tekrar baktim o interaktif rehbere. Sag alttaki numaralarina gore, 17, 18, 19, 21 ve 26. scene'lerden benim anladigim, topun oyuncunun ne kadar uzagina yakinina atildiginin onemi yok. Dosdogru ustune atilsa, ama oyuncu topun ustunden atlasa bile ofsayt olmuyor. Onemli olan:
- Topa dokunmus mu,
- Defansin gorus alanini kapatmis mi
- Mimik/gesture yapip defansin dikkatini dagitmis mi.
Bunlardan hicbiri yok bence yedigimiz golde. Pozisyondan "avantaj" saglamak olayi, seken, donen toplar icin gecerli. Pozisyona yukardaki yontemlerden biri ile dahil olmuyorsan, dedim ya, isterse direk top dumduz ustune atilmis olsun, sen toptan kacabilip de, ofsayt olmayan takim arkadasin topu alabiliyorsa, yirtiyorsun ofsayttan...
Özgür
Post Reply