Galatasaray 2006-2007

Forum Galatasaray Spor Kulubu ve Turk sporu hakkinda ayrintili haberler, yorum ve analizler, ogretici arastirmalar ve diger onemli spor olaylari hakkinda bilgi akisini saglamak, yazilanlari saglikli bir yapi cercevesinde dunyadaki butun Galatasarayli arkadaslar ve diger sporseverler ile paylasmak amaciyla kurulmustur.

Moderator: Staff

Post Reply
Selcuk Samli

Galatasaray 2006-2007

Post by Selcuk Samli »

Futbol Takimimiz

Uzun zamandir teknik heyetin,ve futbolcularin ,odemelerini zamaninda ya da az bir gecikmeyle yapamiyoruz;bundan dolayi bir cok problem yasaniyor.Mutevazi sayilan bu butceler bile her sene acik veriyor.Bu sezonki kadromuzla lig sampiyonlugundaki yarisi devam ettiriyoruz,ama Avrupa kupalarinda fazla uzaga gidemeyecegimizi gorduk. 2006-07 sezonunda realist bir butce yapmali,ve bu butcenin limitleri icinde kalmaliyiz diye dusunuyorum.

Sezon sonunda Hakan Sukur, Hasan Sas,Ayhan,Orhan,Volkan, Saidou,ve Sabri’nin sozlesmeleri bitiyor diye biliyorum.Gelecek sezon,bence, Hakan Sukur,Orhan,ve Sabri takimda kalmali.Umit Karan,Ilic,ve Heinz’in durumlari degisik,sozlesmeleri devam ediyor;ancak ayrilmayi dusunurlerse kiralik olarak baska takimlara transfer olabilirler. Aykut ya da Fevzi’nin tecrube kazanmalari amaciyla 1 sezon kiralanmasi faydali olabilir.

Bu kadar genc bir kadroyla sampiyonluk yarisinda yer alamayiz(cok zor olur).Ama,Kayserispor ve Genclerbirligi’nin bu sezonki performanslarini da dusunelim.UEFA ya da Intertoto Kupa’larina katilma sanslari hala devam ediyor.Sizce sampiyonluk yarisi icinde olmamanin GS markasi ve gelirleri uzerindeki etkisi ne olur?

Kadroda yetenekli genc oyunculara yer vermenin ve odemeleri duzenli yapmanin GS markasi ve gelirleri uzerinde ne gibi bir etkisi olabilir?Yetenekli (genc)yabanci oyunculari bu sistemle GS’a kazandirabilir miyiz?

Gayrimenkul,halka arz projeleri 3-4 sene icinde tamamlanirsa mali acidan iyi durumda olacagiz.Ayrica,bu sure sonunda odemeleri zamaninda yapan, ve kadrosunda yetenekli,genc,ama ayni zamanda da tecrubeli oyuncular bulunduran bir kulup durumuna gelebiliriz.Kurulacak iyi bir scouting sistemi ile ust duzey yabanci oyunculari da kadromuza katip guclu bir takim olabiliriz.

Gelecek sezon icin onerdigim kadro.(odemelerin zamaninda yapilmasi ve butce acigi vermemek icin)

(GS 2006-07)

Mondragon
Aykut/Fevzi

Ugur Ucar
Ugur Akdemir
Song
Tomas
Emre
Yalcin
Orhan
Ferhat
(Sabri,Arda,Cihan,Ergun defansta gorev yapabilir)

Sabri
Arda
Cihan
Mehmet
Ergun
Zafer
Cafercan
Aydin
Oguz
(Ferhat,Orhan orta sahada gorev yapabilir))

Hakan
Hasan K.
Ozgurcan(Cafercan,Cihan forvette gorev yapabilir)

Sozlesmesi Bitenler:Hakan Sukur,Hasan Sas,Ayhan,Volkan,Orhan,Sabri,Saidou.
Ayrilmayi Dusunmeleri Halinde Kiralik Gidebilecek Oyuncular:Ilic,Heinz,Umit Karan,(Aykut ya da Fevzi-1 sezon icin).

PAF takimlarimizda yer alan ve isimlerini vermedigim diger oyuncular da form durumlarina gore gorev yapabilirler.Maliyeti dusuk,yetenekli,genc oyuncular da transfer edilebilir.

Amator Subeler

1-Basketbol takimlarimizin, bugunku sponsorluk gelirleriyle, sampiyonluk mucadelesi icinde olmasi zor gozukuyor.Belki kisa sureli basarilar yasanabilir,ama uzun donemde zorlaniriz.
a)Mevcut butceyle(gelirlerle) devam edilirse takimlarimiz 1. Ligde yer alir,ama sampiyonluk hedefinden uzak oluruz.
b)Mevcut butceyle,sadece bayan ve tekerlekli basketbol takimlarimiz ligde mucadele ederse, her sezon sampiyonlugu hedefleriz.

2-Voleybol takimlari icin de durum hemen hemen ayni.Sadece bayan takimiyla devam edersek sampiyonlukta iddiali oluruz.Iki takimla devam edersek orta siralarda mucadele ederiz.

3-Sutopu,yuzme,kurek,bric subelerinde iyi sonuclar aliyoruz.

4-Atletizm,yelken,judo,ve binicilik subelerinde durum nedir bilmiyorum.

Oncelikle amator subelerimize sponsor olan kurumlara tesekkur etmek isterim;sporcularimizin ve takimlarimizin basarilarinda onemli rol oynuyorlar.

Basketbol ve voleybol subeleri hakkinda bir durum degerlendirmesi yapmamiz gerekir.Ya sampiyonluk mucadelesi icinde olacagiz,ya da orta siralarda mucadele edecegiz.(Spor okullarimiz ve genc takimlarimiz faaliyetlerini surdurmelidir)

Her bransta daha iyisini yapabiliriz.Daha once de soyledigim gibi elimizde bulunan butceyi en iyi sekilde kullanmamiz sart. Amator subelerimizi bir cati altinda toplayip, yonetimine cok iyi bir genel koordinator/CEO getirilmesi ,ve planli bir calismanin/organizasyonun yapilmasi gerektigini dusunuyorum.Eger saglam bir yapi kurulursa basarilar kalici olur.

(Baska branslarin subeleri kurulabilir mi?Tenis,Golf,vb.)

Forum uyelerinin bu konulardaki fikirleri nedir?
Last edited by Selcuk Samli on Tue May 23, 2006 12:41 pm, edited 1 time in total.
25-2025

nefvakfi.org
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Sevgili Selcuk Kardesim(yasinin cok daha genc oldugunu farzediyorum),

Cok sey yazmıssın sonra fikriniz nedir demissin . Layikiyla cevaplamak icin sayfalar gerekir. Ne klavye hizim,ne zamanim, nede sabrim yeter. Ama kisaca:

GS'nin problemi , bir sonraki sene net ve somut olarak futbola ayırabilecegi butce ve gelirin gelis zamanina uygun transfer ve kadro yapamamasi. Yani rakamin tutmasi yetmiyor, birde transfer odemeleri icin nakit akisini tutturmak var. Beklenen nakit akisina uygun ödeme plani cikartacaksin futbolculara. Kabul etmeyen gitsin, zaten kabul etsede alamayacak zamaninda. Olabildigince de oynana maca ve basariya indeksli.

Evet seyirciden transfer baskisi var. Ama dersin 12 milyon para ayiririm mesela takima , sonra baslarsin transfere. Afaki ve belli olmayan geliri baz almazsin ve butcenin gelir kisminda mutevazi ve saglamci olursun.
Beklenenden fazla gelir mi gelmis, (Mesela Ribery'den 5 milyon Euro)
bulursun kapatacak bir delik veya istikbal vadedecek gence bonservis olarak gider.

24 kisilik kadro varsa , bonservis dahil ayirabilcegin para adam basi ortalama 500K USD. Hesabi buna göre yapin. Bu yil 17-18 milyon dolarmis(FB 41 milyon USD, 10-15 milyon USD her yil muntazam acik var). Demekki %45 -50 butce daralacak.
Songu ve Tomas'i tutamayiz cunku Turkiye icinde piyasalari olustu, 1milyon USD'ye yakin aliyor ikiside.
Disardada zaten piyasalari var. Yerlerine 300-700K USD arasina daha genc
Italyada ve Ispanyada oynamis adam bulunur. Mondi kalir.
Heinz ile sozlesmen var, ama takas olur belki. Ben genc bir Cek veya Macarla takas ederim mesela. Saidoo'yu yollayip yerine daha genc, daha ucuz, milli bir bir Afrikali onlibero alinir. Ilic isi ortada. Bu butcede pahali.
Tabii birde FB'nin yabanci sayisini 8 veya sinirsiza cikarmasi durumu var.
RTE'yi bile araya sokmuslar bunun icin , gerci Ulusoy direniyor.

Necatinin piyasasi olustu , sozlesmesi var. Bazilari oldukca ciddi bonservis vermeye hazirlar. 3-5 milyon USD'ye yollanabilir. Orhan Ak Avrupaya gidebilir. Ayhan, Sabri, Sas, Cihan ,Kabze kalir.Umit Karan'da kalir, cok daha makul bir rakama imza atar. Arda geri cagirilir. Ferhat, Ugur, Aydin, Mehmet, Ozgurcan cok vakit alir. Sukur ve Ergun ile mac basina formalite sozlesmesi yapilir.

Sportif As ana sozlesmesiyle oynayarak, sponsor hesabina bonservis parasi odettirilebilinirse iyi olur.
NO ADNANS, NO CRY !!
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Alpay Bey,

Fikirleriniz icin tesekkurler.Baska fikirleriniz olursa,vaktiniz oldugunda zaman icinde de yazabilirsiniz,mesela amator subelerle ilgili.Ben buna dar kapsamli bir arastirma olarak bakiyorum,o yuzden herkesin fikri degerli.

(Necati Ates'i yazmayi unutmustum.Bir de boyle bir yapilanmada Erik Gerets devam etmek ister mi?)
Ufuk Sezekkaplan

Re: Galatasaray 2006-2007

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Selçuk Samli wrote:Futbol Takimimiz Sezon sonunda Hakan Sukur, Hasan Sas,Ayhan,Orhan,Volkan, Saidou,ve Sabri’nin sozlesmeleri bitiyor diye biliyorum.Gelecek sezon,bence, Hakan Sukur,Orhan,ve Sabri takimda kalmali.Umit Karan,Ilic,ve Heinz’in durumlari degisik,sozlesmeleri devam ediyor;ancak ayrilmayi dusunurlerse kiralik olarak baska takimlara transfer olabilirler. Aykut ya da Fevzi’nin tecrube kazanmalari amaciyla 1 sezon kiralanmasi faydali olabilir.

Futbol takimi ile ilgili olarak oncelikle Gerets'in kalip kalmayacagini belirlememiz gerekiyor. Yonetim ve taraftar Gerets'i istiyor mu ? Gerets bu kadar sorunlu bir takimda bir sene daha gorev yapar mi ?

Gidecek ve kalacaklara ondan sonra teknik kadronun karar vermesi daha yerinde olabilir. Kisisel olarak ben, yukarida alinti yaptiginiz listeyi tam tersine cevirebilirim. Yani gelecek sezon bence, Hakan Sukur gitmeli, Umit Karan, Ilic,ve Heinz kalmali derim. Cunku Hakan'in verimi cok dusuk. Sorun yaratma potansiyeli cok fazla. Buna karsilik Karan ve Ilıc cok efektif ve genc adamlar. Heinz'in da dunya kupasindan sonra fiyati artacak.

Gectigimiz son 2 yil, parasizlik bize bazi seyleri ogretti aslinda. Bunlardan biri de rasyonel transferler yapmak. Dikkat edilirse son 2 yil aldiklarimizdan daha iyi yararlaniyoruz ve neticede hala sampiyonluga adayiz (bakiniz BJK).

Bilanco acisindan bakarsak, aslinda GS'nin en onemli sorunu likidite, nakit akisi, kisa ve orta vadeli butce acigi. Ama bence, kuculerek buyumek olmaz. Buyuyerek buyursunuz. Belki de ABD'nin 2.dunya savasindan sonra krizden ciktigi gibi, tuketimi patlatip ciddi taraftar kampanyalari ile ve pahali transferlerle yuksek girdi saglanmasi lazim. Bunun icin asgari olarak iyi bir stadyuma ihtiyacimiz var. Ve tabii taban sermayeye.

Ben bir futbol takiminin arsa marsa satarak buyuyecegine inanmiyorum. Pahali transfer, seyirci patlamasi, tuketim kampanyalari, CL'de sonuc ve Turkiye'de sonuc. Bunun icin yatirim ve yoneti modeli lazim. Yoksa TMSF tarzi bir yonetim modeli ile ancak butceyi dengelersiniz, buyuyemezsiniz gibime geliyor.

Alpay beyin "bazi futbolcularin piyasasinin olustugu ve onlarin GS'den ayrilabilecegi" tezine pek inanmiyorum. Bizim oyuncularin yurtdisina gitmesi, kendilerinden kaynaklanan psikolojik nedenlerle cok kolay degil, ic piyasada da bu ounculara o rakami sadece FB verir. Onun da bizden alacagi kim var (Alex'i kesip Necatiyi mi alacaklar ?).

Yine de bu baslik bence iyi olmus, simdiden tartisip zenginlestirmek lazim.

Selamlar,
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

2000 yılından beri doğru düzgün bir takım kuramadık. Lucescu geldiğinde hazır bir takım vardı. 2. senesinde kendi takımını kurdu denebilir ama onların içinde de çok sayıda kiralık oyuncu vardı. Fatih Terim döneminde de doğru düzgün bir takım kurulamadı. Üstelik hem lucescu hemde Terim döneminde altyapıdan (Sabri hariç) oyuncu çıkmadı.

Bizimki gibi bir klübün sağlam takım kurması biraz şansa kalmıştır. Para sıkıntısı olmayan avrupa takımları 1-2 yıl içinde kaliteli transferlerle istedikleri gibi bir takım kurabiliyorlar. Bizim iyi takım kurmamız büyük oranda şansa endeksli. Yaptığın transfer fos çıkmayacak ve ilaveten altyapıdanda kaliteli gençler yetişmiş olacakki eli yüzü düzgün bir takım kurulabilsin.

Şu an şampiyonluk mücadelesi veren takıma kötü diyebilecek kimse varmı? Yoktur heralde, zira çarpılma tehlikesi var. Ciddi miktarda para harcayarak bile eldekilerden daha iyi yabancı bulma ihtimalimiz çok az. Kaldıki parada yok!

Doğru düzgün bir takım kurulmuş, yetenekli gençlerimizde var. Aptallık şapşallık etmemek lazım. 6 yıl sonra takıma benzeyen bir kadro kurulmuş, bunun kıymetini bilmek ve mümkün mertebe muhafazası için gayret etmek lazım bence.

Hiç transfer yapılmayacaksa ve üstüne, eldekilerden çok ücret alanlarla yollar ayrılacaksa, amenna der öper başıma koyarım. Ama mevcut kadro dağıtılıp sonra yeniden transfer yapılmaya kalkılırsa, yönetime ve başkana bol bol lanet ederim, başkada yapacak bişeyim yok..
Ozan Ersoy

Post by Ozan Ersoy »

Alpay Dedeoglu wrote:
GS'nin problemi , bir sonraki sene net ve somut olarak futbola ayırabilecegi butce ve gelirin gelis zamanina uygun transfer ve kadro yapamamasi. Yani rakamin tutmasi yetmiyor, birde transfer odemeleri icin nakit akisini tutturmak var. Beklenen nakit akisina uygun ödeme plani cikartacaksin futbolculara. Kabul etmeyen gitsin, zaten kabul etsede alamayacak zamaninda. Olabildigince de oynana maca ve basariya indeksli.
Alpay'cim sorun burada ama bence eksik yazmissin. Bence para akisi yok derece az. Sadece gelen paranin odeme planina uymamasi da sorun degil. Yoksa 8 aydir en azindan bir kac odeme yapilirdi. Kulube her ay olmasa da bir kac ayda bir yuklu miktarda para girisi oluyor ama daha kasaya girmeden bu para kapisiliyor. Iki ana nedeni var.

1) GS AS.nin halka acik kisminin sadece gelire endeksli olmasi. Faruk Suren'in baslattigi, Cansun ve Yigit Sardan'in isleme koydugu halka acilis fiyaskosu. Bu sirketin ana gelirleri havuzdan gelen para. Bu paranin onemli bir kismi temettu olarak dagitiliyor. SPK bu paraya ac kartal gibi bakiyor. Bunun bir de AIG kismi vardi (bu konuda ben de cok yanildigimi sana defalarca itiraf ettim) onlara da yayin gelirlerinden pay veriliyordu, neyse ki simdilik o sorun ortadan kalkti.

2) Bankalara yapilan borclara guvence olarak yayin gelirlerinin gosterilmesi, bir nevi temlik konmasi. Yani bana 10 milyon kredi ver, sana 3 senede odeyeyim. Nasil odeyeceksin? Havuzdan gelen parayla. Peki o paraya temlik koyalim, ustune bilmem ne kadar faiz olsun bitsin is. Seklinde bir senaryo.

Yani mevcut borc ve halka acilis duzeninde GS'in bir futbol takimi yonetmek icin sayilabilir gelirleri daha gelmeden dagitilmis paylasilmis durumda. Bu belki de onumuzdeki 3-5 yil icin boyle. Bu durum duzeltilmeden GS'in birakin transfer yapmasini, su andaki takimin parasini odeyebilmesi de zor.

Bence de takim genclestirilmeli. Elimizde cok genc bir takim var ve bu takim hem genc milli takimlarin iskeletini olusturuyor hem de son 2-3 senedir PAF liginde sampiyonluga oynuyorlar. Bence Ilic, Heinz kesinlikle gitmeli. Eski Turk oyunculardan da maasinda buyuk indirim yapmayanlar gitmeli. Ornegin 400 bin dolara oynayan Ergun. Bu son mac da gosterdi ki senelik 400 bin dolarlik (net) adam degil Ergun artik (Her ne kadar cok sevsek ve takdir etsek de). Yerine oynayacak Ferhat'a yazik. Eger Ergun 400 aliyorsa Hakan en az iki katini aliyordur. 25 macta 4-5 gol atan Hakan da o parayi hak etmiyor. Kaldi ki yerine oynayacak ve ayni gol sayisina ulasacak epey oyuncumuz var. Ornekler cogaltilabilir.

Oynadiklari oyuna, performansa ve alternatiflerin varligina gore kadrodaki sislikleri yok etmek gerekiyor. GS genclere guvenip, 1 (Yaziyla BIR) iyi yabanci transferi yapsa, seneye yine basa oynar. Bu adam da iyi bir oyun kurucu olmali, gencler cok kosup gol atamayinca, sazi eli alacak, frikigini atip takimini kurtaracak biri olmali. Onun icin de bonservisi olmayan ama maasi yuksek biri bulunmali.

Ozan Ersoy
Ozgur Huseyinoglu

Post by Ozgur Huseyinoglu »

Ozan Ersoy wrote:Alpay'cim sorun burada ama bence eksik yazmissin. Bence para akisi yok derece az. Sadece gelen paranin odeme planina uymamasi da sorun degil. Yoksa 8 aydir en azindan bir kac odeme yapilirdi. Kulube her ay olmasa da bir kac ayda bir yuklu miktarda para girisi oluyor ama daha kasaya girmeden bu para kapisiliyor. Iki ana nedeni var.
...
2) Bankalara yapilan borclara guvence olarak yayin gelirlerinin gosterilmesi, bir nevi temlik konmasi. Yani bana 10 milyon kredi ver, sana 3 senede odeyeyim. Nasil odeyeceksin? Havuzdan gelen parayla. Peki o paraya temlik koyalim, ustune bilmem ne kadar faiz olsun bitsin is. Seklinde bir senaryo.
Bu durum ilgimi cekti aslinda. Canaydin'in icraat olarak ovundugu en buyuk seylerden birisi degil miydi, borclari daha uygun sartlarda, uzunca vadelere yaymak?? (Yoksa o degil de, sadece ve sadece, defterlere filan islenmemis olan borclarin hepsinin bir yerde dokumunu yapmak miydi?) Yani demek istedigim, bu "daha" uygun sartli hale getirilmis borclar, yine bile boyle gelirleri kelepcelemis durumda mi su an gercekten?

Aylik, veya ceyrek yillik olarak klubun gelir giderlerini gorebilmek hayli ilginc olurdu aslinda. Malzemecisinden, baskanina kadar kimlerin maasi odeniyor/odenebiliyor, veya, ilgisiz alakasiz gider kalemleri var mi bu bilancoda merak ediyor insan...
Özgür
Hasan Utku

Post by Hasan Utku »

Ben sadece ekonomik ve futbol beklentileri olarak görüş bildireyim,zira bugün amatör diye adlandırılan branşlar bazen futbolla da aşık atar hale gelip mevcut ekonomik kamburlara ilave oluyor..İyisi mi,kendi yağında kavrulan kavrulsun,kavrulamayan da gerçek amatörlüğe dönsün..

Maalesef yeni gelen yönetimin de ilk izlenimi, öncelikle nakit konusunda yetersiz kaldığı yönünde..İhtimaldir ki,diğer adaylar gibi onlar da önceliği Riva projesinde görüyorlar..Ama ben yine temkinliyim,bu proje üzerinde çıkacak anlaşmazlıklarla proje vadesi yine uzamasın..Kaybedilen dört aydan sonra,sürenin yine uzaması beni şaşırtmaz,önce bunu belirteyim..Ama ne olursa olsun,gecikmeler de olsa proje mutlak işlerlik kazanacak..Bu süre içinde mümkün mertebe en az ziyanla kapatmak ve zararı asgari seviyede tutup,en azından verilen günlük sözleri tutması yönetimden şahsen istediğim en gerçekçi dilek..

Bu cihetle,bugünden yarına görünen ekonomik panaromada, bizim transfer işleri yine söylentilerden ibaret kalacak gibi..Yaklaşık on yıldır kadromuza kattığımız hemen her yabancıyla sorun yaşadık..Giderek artan bu kötü intiba nedeniyle yabancıların G.Saray'a gelmeye bugünden süresi bilinmeyecek şekilde olumsuz bakacakları gerçeğini öncelikli kabul etmeliyiz.Atletico'ya on milyon dolares parayla giden Petrov veya benzerleri transferini de bu minvalde düşünün..

Bu eksinin yanında,altyapıdan gelen ve hayli başarılı,yıllardır birlikte oynamış genç jenerasyon ise bizim artımız..Gençleri gelecek sezondan itibaren daha geniş çaplı kullanarak bu artıyı değerlendirmek zorundayız..Beşiktaş yetmişlerin sonlarında düştüğü futbol darboğazından benzer şekilde çıkmış ve iki sezon sonunda uzun yıllar hasret kaldığı şampiyonluğa altyapı gençleriyle kavuşabilmişti..

Ancak yine de beklentileri daha uzun süreli tutup,özlenen Avrupa geçmişini tekrarlamanın öncesinde,kısa vade için de bazı noktalara dikkat çekmek lazım..

Birincisi,bugün de ya da büyük ihtimal yarın da,günümüz futbolunda önemli sayılan mevkilerden,dörtlü savunmadaki tandemi Türk oyuncularla oynamanın zorluğu..Burda Song-Tomas ikilisinden mümkün mertebe en uzun vadede yararlanma olanağını bulmamız gerekiyor..Bunlardan biri ya da ikisinin birden olmadığı durumlarda bence (Görkem bey kusura bakmasın) en azından tecrübesinden yararlanmak amacıyla Emre Aşık'ı mutlaka takımda tutma zorunluluğu vardır..

İkincisi,yine Galatasaray'ın bugün dünyaca tanınan takımındaki Hasan'la birlikte marka oyuncusu Hakan Şükür..Hakan'dan da oynamak istediği sürece en iyi şekilde yararlanmak G.Saray'ı yönetecek teknik adam açısından öncelikli görevlerden olmalıdır..

Hakan'ın yanında,yine öncelikle Hasan,Necati,Ayhan,Cihan,Orhan isimler kadroda muhafaza edilmeli,gençlerle geçiş döneminde tecrübelerinden faydalanılmalı..Sabri,Kabze ve genç kalecilerimiz de vazgeçilmezler listesine konmalı..

Geriye kalan başta Mondragon ve diğer yabancılarla Ümit Karan,Volkan,Ergün ve diğerleri oynamak istedikleri sürece G.Saray'da kalmalarında bence sorun yoktur..

Ama en önemlisi bugün kadroya giren,ya da girecek genç oyuncuların,kendilerine daha çok sabır ve müsamaha gösterilerek maç kadrolarında en geniş şekilde yer almaları..Örneğin,bugün takıma giren gençler kadar önemli ve geleceğin ekstra topçularından olacağı aşikar Cafercan'ın takıma ilhaki..Kiralıklardan Arda ve Zafer ise Vestel'de ya dabaşka bir yerde bir sezon daha piştikleri takdirde,doyumsuz takım oyuncuları olarak vitrine çıkacaklardır.

Ben şahsen,genç jenerasyonun geleceğinden çok umutluyum,en geç dört ya da beş sezon içinde önce ekonomik açıdan toparlanıp,bugünün genç jenerasyonundan çok iyi bir takım oluşturarak,yine en fazla üç dört yabancı ve yurtdışı serüvenini tamamlayıp dönüş yapacak Emre'nin de katkısıyla özlenen Avrupa serüvenleri tekrar yaşanabilir..

Neden olmasın? :)
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Yüksek müsadenizle, yazdıklarınızın hepsine katıldığımı belirtmek isterim. Gerçekten çok isterim.
Bu kadronun korunması gerektiğini düşünüyorum. Hakanıda Hasanıda, Songuda Tomasıda kalmalı, kalmaları için çaba harcanmalı. Trömse faciası, bu kadronun tek lekesidir. Seneye telafi edeceklerine inanıyorum. Bazı şeyleri hatırlamakta fayda var. Lucescu geldiği zaman, ŞL ön eleme maçında ismini hatıalamadığım bir takımı kıl payı eledik! Tekrar yazıyorum KIL PAYI! UEFA şampiyonu olmuş kadro, dandik dundik bir takımı güç bela eledi! Ertesi sene 2. lig takımına elendik TR kupasında.
Birbirine alışmış, kaynaşmış, zor zamanda, her türlü rezilliğe rağmen, olmayan yönetime, olmayan taraftara rağmen muhteşem bir performans sergilediler. Futbol varmı, var! Arkadaşlık varmı, var! Canaydın hatalarından ders aldıysa, bi konu tekrarı yapsın! BU KADRO KORUNMALI!
Hasan Utku wrote: Ben şahsen,genç jenerasyonun geleceğinden çok umutluyum,en geç dört ya da beş sezon içinde önce ekonomik açıdan toparlanıp,bugünün genç jenerasyonundan çok iyi bir takım oluşturarak,yine en fazla üç dört yabancı ve yurtdışı serüvenini tamamlayıp dönüş yapacak Emre'nin de katkısıyla özlenen Avrupa serüvenleri tekrar yaşanabilir..

Mehmet Gorgen
Staff Member

Post by Mehmet Gorgen »

Hasan Utku wrote:Ben
Örneğin,bugün takıma giren gençler kadar önemli ve geleceğin ekstra topçularından olacağı aşikar Cafercan'ın takıma ilhaki..
Ben şahsen,genç jenerasyonun geleceğinden çok umutluyum,en geç dört ya da beş sezon içinde önce ekonomik açıdan toparlanıp,bugünün genç jenerasyonundan çok iyi bir takım oluşturarak,yine en fazla üç dört yabancı ve yurtdışı serüvenini tamamlayıp

Açıkçası bu yazdıklarınıza aynen katılıyorum.

Cafercan gibi PAF takımının ayaklarına en hakim oyuncusuna da artık A takımda şans tanınmalı.Aksi takdirde bu çocuğu başlamadan kaybedebiliriz.

Bu seneki Dortmund takımı da bizim gibi. Maddi problemlerden doğru dürüst transfer yapamadılar ama başta nuri, brzenska, odonkor,gambino gibi geleceğin yıldız adayı olabilecek birçok oyuncuyu kazanma fırsatına sahip oldular.

Açıkçası sağ kanatta Odonkor en beğendiğim oyunculardan.
Alpay Dedeoglu

Post by Alpay Dedeoglu »

Ufuk Sezekkaplan wrote:
Selçuk Samli wrote:Futbol Takimimiz Sezon sonunda Hakan Sukur, Hasan Sas,Ayhan,Orhan,Volkan, Saidou,ve Sabri’nin sozlesmeleri bitiyor diye biliyorum.Gelecek sezon,bence, Hakan Sukur,Orhan,ve Sabri takimda kalmali.Umit Karan,Ilic,ve Heinz’in durumlari degisik,sozlesmeleri devam ediyor;ancak ayrilmayi dusunurlerse kiralik olarak baska takimlara transfer olabilirler. Aykut ya da Fevzi’nin tecrube kazanmalari amaciyla 1 sezon kiralanmasi faydali olabilir.

Alpay beyin "bazi futbolcularin piyasasinin olustugu ve onlarin GS'den ayrilabilecegi" tezine pek inanmiyorum. Bizim oyuncularin yurtdisina gitmesi, kendilerinden kaynaklanan psikolojik nedenlerle cok kolay degil, ic piyasada da bu ounculara o rakami sadece FB verir. Onun da bizden alacagi kim var (Alex'i kesip Necatiyi mi alacaklar ?).

Selamlar,
Ufuk Bey,

Yukarida belirttigim sey tezden veya iddiadan daha cok,
rakip cenaplarda somut olarak konusulan seyler.
Hakikaten gerceklik payi var. Konusulan rakam dahi var.
Gerceklesir gerceklesmez
bilemem. Tabii sizde haklisiniz, dandik spor basini bunun gibi
sansasyonel haberlerden günde 10 tane uyduruyor.
Bende boyle bir sey yazinca , kibarliginizdan
''amma uydurdun '' demeyip,
tez demissiniz :wink: .
Ama ciddi bir duyum bu.
Heleki GS sampiyon olursa, 2007 icin kol kanat kirma adina
1-2 futbolcu almayi kafalarina koymuslar.

Ozan soyledigin dogru fakat borclulara
by pass yapabiliyorlar..
Bazi finansal yollari kullanarak,
gelen paralar pesindeki borclulari atlatip,
GS'nin kasasina girebiliyorum.
Anli sanli profesyonellerimiz var ya...
Ne ise yariyorlar ve neden yollanamiyorlar zannediyorsun.
Onun icin kasaya girecek miktar tahmin edilinemiyor.

Soyledigin seylere katiliyorum fakat yabanci (1) olayina degil.
Kale, ve savunma blogu tecrubeli yabanci,
gerisi genc yabancilar. Senelik 100-150 bin dolara
istikbal vaadeden yabancilar alabilirsin kadroya.
Varsa bu hakkin kullan.
Butceyi daraltirken bile kale ve savunma gobegini saglam tutacaksin
ki zaten forvet ve orta sahaya gore daha hesapli mevkiler.
Bu 3luye yillik 1,5-2 milyon TL gibi gomeceksin
en azindan genclestirilmis takimin gol atamasa bile az gol yiyecek ve cok madara olmayacak.
NO ADNANS, NO CRY !!
Ufuk Sezekkaplan

Post by Ufuk Sezekkaplan »

Alpay Dedeoglu wrote: Ufuk Bey,

Yukarida belirttigim sey tezden veya iddiadan daha cok,
rakip cenaplarda somut olarak konusulan seyler.
Hakikaten gerceklik payi var. Konusulan rakam dahi var.
Gerceklesir gerceklesmez
bilemem. Tabii sizde haklisiniz, dandik spor basini bunun gibi
sansasyonel haberlerden günde 10 tane uyduruyor.
Bende boyle bir sey yazinca , kibarliginizdan
''amma uydurdun '' demeyip,
tez demissiniz :wink: .
Ama ciddi bir duyum bu.
Heleki GS sampiyon olursa, 2007 icin kol kanat kirma adina
1-2 futbolcu almayi kafalarina koymuslar.
Yok agbi niye uydurma diyeyim, gayet mantikli aciklama. Ama bence BJK maddi durumundan dolayi,FB de bizdeki oyunculara pozisyon itibariyle cok ihtiyaci olmadigindan dolayi sarkmaz. Turkiye liginde baska sarkacak takim olmadigina gore de sorun yok (Vestel Manisa veya Ankaraspor'u da bizim oyuncular ciddiye almaz). Tabii bir suru spekulasyon olacaktir, ozellikle Necati'nin adi uzerinde. Zaman gosterecek gerci ama bence bu sene giderse Kamerun ekibi gider.
Selcuk Samli

Post by Selcuk Samli »

Butcemiz konusunda daha net bir bilgi sahibi olmak isterdim.Kesilen paralar(temlik) ,sporculara ve teknik kadroya yapilan odemelerin miktari, odemelerin,ve beklenen gelirlerin zamanlamasi.O zaman futbol takimi hakinda daha net bir yorum yapilabilirdi.

1--Sampiyonluga oynamazsak GS markasi olumsuz yonde etkilenir mi?
(Bu soruya ,odemelerin zamaninda yapildigini ve genc oyunculara daha fazla sans verildigini,varsayarak yanit vermek lazim.)

2-Sizce ,en basta, belirttigim kadro ligi kacinci sirada bitirir?

Gelecek sezonki kadro hakkinda fikirlerinizi yazin lutfen,bu sezon sonuna kadar forum uyelerinin agirlikli olarak gorusleri nedir ogrenmis olalim.
Tolga Girici

Post by Tolga Girici »

Selçuk Samli wrote:
1--Sampiyonluga oynamazsak GS markasi olumsuz yonde etkilenir mi?
(Bu soruya ,odemelerin zamaninda yapildigini ve genc oyunculara daha fazla sans verildigini,varsayarak yanit vermek lazim.)
Sampiyonluga oynamazsak bence GS markasi olumsuz etkilenir. Tabi Avrupa'da da basarisiz olacagimizi varsayiyorum, eger CL'de on elemeden cikarsak yine de adimizi duyurma sansimiz var.

Sampiyonluga oynanmasa bile yine belli bir cekirdek grup maclara gelir, forma, dergi vs. alir ama GS'in cok daha fazlasina ihtiyaci var. Ailelerin de maclara gelmesi urunleri almasi gerekiyor ama bu dokuntu stadla ve imajla biraz zor. Eger yonetim sampiyonluga oynamamayi goze aliyorsa detayli bir plan yapmali her konuda. Stad isinin ne zaman sonuclanacagi konusunda taraftari bilgilendirmeli, umutsuzluga terketmemeli ve planlarini eksiksiz uygulamali. Benim fikrim Seyrantepe ile ugrasmak yerine Riva'yi degerlendirmektir. Ama ben bu konuda yonetimden dolayi umutsuzum. Eger maddi problemlerin cozumu konusunda detayli ve garantili planlar yapilirsa o zaman sampiyonluga oynanmasa bile 1-2 sene rahat ayakta kalinir, cunku genc oyuncularimiz, iyi kadromuz var.

2-Sizce ,en basta, belirttigim kadro ligi kacinci sirada bitirir?

Gelecek sezonki kadro hakkinda fikirlerinizi yazin lutfen,bu sezon sonuna kadar forum uyelerinin agirlikli olarak gorusleri nedir ogrenmis olalim.
Bence Umit Karan kesin takimda kalmali, takimdaki en iyi golcu oldugu kesin. Hasan Kabze ve Ozgurcan daha cok dakika almaya baslamali. Yerine daha iyi bir oyuncu alinamazsa Ilic de kalmali. Normalde sezonda 17-18 gol atabiliyor, Turkiye'de de bu kadar skor yaparsa yeterli faydayi saglar. Eger bulunabilirse 30 yasinin uzerinde marka olmus Pires gibi bir isim alinip Ilic gonderilebilir. Emre Belozoglu gelse o da cok guzel olur. Belki Ilic ve Heinz dunya kupasinda piyasa yaparlar, o durumda karli bir satis da yapilabilir. Song ve Tomas mutlaka takimda kalmali.

Bu dediklerim olursa ustteki kadro ilk 2 sirada bitirir ligi.
Ismail Gezer

Post by Ismail Gezer »

Bu Middlesbrough mucizesi, gelecek sene içinmi yoksa 2007-08 sezonu için mi bizi kurtardı anlamış değilim ama seneye Şampiyonlar Ligine gideceğimiz kesin! Birbirine alışmış, az çok oyun formatı oluşmuş bir takımla oynamaya ihtiyacımız var. Yeni kadro, yeni macera ve yeni hüsranlar demek büyük ihtimalle!
Gitmesini istemem ama Saidou gidiyorsa yeri dolar, Heinz'ın zaten forma şansı yok. İliç dahil diğer yabancıların kalması gerekiyor bence..
Post Reply